ARMember - Complete Membership Plugin v6.5 - en to tr translation catalogue (3871 entries)

en:  Days
tr: Günler

en:  Label
tr: Etiket

en:  Note that importing user's data will
tr: Kullanıcı verilerinin içe aktarılmasının

en:  Select Form
tr: Formu Seç

en:  Set Authorized redirect URIs URL in your Google Web Application settings.
tr: Google Web Uygulaması ayarlarınızda Yetkili yönlendirme URI'lerinin URL'sini ayarlayın.

en:  You can use post_id, slug as shortcode argument to check post detail/view page is executed.
tr: Gönderi ayrıntısı/görüntüleme sayfasının yürütülüp yürütülmediğini kontrol etmek için kısa kod argümanı olarak post_id, slug'ı kullanabilirsiniz.

en:  ago
tr: evvel

en:  characters allowed.
tr: karakterlere izin verilir.

en:  characters.
tr: karakterler.

en:  cycles due
tr: vadesi gelen döngüler

en:  fields required
tr: gerekli alanlar

en:  plan for this user?
tr: Bu kullanıcı için planınız var mı?

en:  setting is ON in your server configuration
tr: sunucu yapılandırmanızda ayar AÇIK

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
tr: "Erişim Kuralı" ARMember eklentisinin ana temel özelliğidir. İlgili planlara uygun olarak sitedeki içerik korumasını yönetmek için çok kolay arayüz. İçerik Koruma Erişim Kuralı

en: %d Point
tr: %d Puan

en: %s user has no any plan at the moment.
tr: %s kullanıcısının şu anda herhangi bir planı yok.

en: %sThere is something error to retrieve the %s add-ons list. Please try again later.%s
tr: %s%s eklenti listesini alırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.%s

en: (If no referrer page.)
tr: (Yönlendiren sayfa yoksa.)

en: (Original page before login.)
tr: (Giriş yapmadan önceki orijinal sayfa.)

en: (Original page before signup.)
tr: (Kayıttan önceki orijinal sayfa.)

en: (Trial Transaction)
tr: (Deneme İşlemi)

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
tr: (Görüntüyü ayarlamak için Kırpıcıyı kullanın ve görüntüyü yakınlaştırmak için %sfare kaydırma çubuğunu kullanın.)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
tr: (Görüntüyü ayarlamak için Kırpıcıyı kullanın ve görüntüyü yakınlaştırmak için fare kaydırma çubuğunu kullanın.)

en: (no title)
tr: (Başlık yok)

en: - Due to paypal limitation it would be considered as a Trial Period of first installment.
tr: - PayPal sınırlaması nedeniyle ilk taksitin Deneme Süresi olarak kabul edilecektir.

en: 10K+ Happy Customers
tr: 10.000'den Fazla Mutlu Müşteri

en: 2 Checkout Password
tr: 2 Ödeme Şifresi

en: 2 Checkout Payment Mode
tr: 2 Ödeme Ödeme Modu

en: 2 Checkout Private Key
tr: 2 Ödeme Özel Anahtarı

en: 2 Checkout Secret Key
tr: 2 Ödeme Gizli Anahtarı

en: 2 Checkout Secret Word
tr: 2 Ödeme Gizli Kelimesi

en: 2 Checkout Seller ID
tr: 2 Ödeme Satıcı Kimliği

en: 2 Checkout Username
tr: 2 Ödeme Kullanıcı Adı

en: 2Checkout
tr: 2Ödeme

en: 2Checkout (if 2Checkout payment gateway is enabled)
tr: 2Checkout (2Checkout ödeme ağ geçidi etkinse)

en: 2Checkout does not support "Day" in billing cycle and free trial.
tr: 2Checkout, faturalandırma döngüsünde ve ücretsiz denemede "Gün"ü desteklemez.

en: 2checkout supports only first occurence of billing cycle as trial duration. So if you want to give trial,then set same parameters in "Billing cycle" and "Trial Period Duration", otherwise plan expiration willnot work properly with 2checkout.
tr: 2checkout, deneme süresi olarak faturalandırma döngüsünün yalnızca ilk oluşumunu destekler. Yani deneme yapmak istiyorsanız "Faturalandırma döngüsü" ve "Deneme Süresi Süresi"nde aynı parametreleri ayarlayın, aksi takdirde planın sona ermesi 2 ödeme ile düzgün çalışmayacaktır.

en: 404 Not Found
tr: 404 Bulunamadı

en: A PHP extension stopped the file upload.
tr: Bir PHP uzantısı dosya yüklemeyi durdurdu.

en: A list of member's membership plan payment transactions.
tr: Üyenin üyelik planı ödeme işlemlerinin listesi.

en: A list of member's membership plans.
tr: Üyelerin üyelik planlarının listesi.

en: A list of member's paid post payment Transactions.
tr: Üyenin ücretli sonradan ödeme İşlemlerinin listesi.

en: A list of member's paid posts.
tr: Üyelerin ücretli gönderilerinin listesi.

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: API Key is not valid.
tr: API Anahtarı geçerli değil.

en: API Keys
tr: API Anahtarları

en: API Login ID
tr: API Giriş Kimliği

en: API Login ID can not be left blank.
tr: API Giriş Kimliği boş bırakılamaz.

en: API Password
tr: API Şifresi

en: API Password can not be left blank.
tr: API Şifresi boş bırakılamaz.

en: API Secret Key
tr: API Gizli Anahtarı

en: API Secret Key can not be left blank.
tr: API Gizli Anahtarı boş bırakılamaz.

en: API Services
tr: API Hizmetleri

en: API Services Settings
tr: API Hizmetleri Ayarları

en: API Signature can not be left blank.
tr: API İmzası boş bırakılamaz.

en: API URL
tr: API URL'si

en: API Username
tr: API Kullanıcı Adı

en: API Username can not be left blank.
tr: API Kullanıcı Adı boş bırakılamaz.

en: API settings Saved Successfully.
tr: API ayarları Başarıyla Kaydedildi.

en: ARForms Successfully installed.
tr: ARForms Başarıyla kuruldu.

en: ARMember Access Rules
tr: ARMember Erişim Kuralları

en: ARMember Action Button
tr: ARMember Eylem Düğmesi

en: ARMember Add-Ons
tr: ARMember Eklentileri

en: ARMember Add-ons License
tr: ARMember Add-ons Lisansı

en: ARMember Admin
tr: ARMember Yönetici

en: ARMember Admin (Import)
tr: ARMember Yöneticisi (İçe Aktarma)

en: ARMember Basic Tutorial
tr: ARMember Temel Eğitimi

en: ARMember Block Restriction
tr: ARMember Blok Kısıtlaması

en: ARMember CSS Class Information
tr: ARMember CSS Sınıf Bilgileri

en: ARMember Change Password
tr: ARMember Şifre değiştir

en: ARMember Child Signup Page
tr: ARMember Çocuk Kayıt Sayfası

en: ARMember Close Account
tr: ARMember Hesabı kapat

en: ARMember Conditional Redirect
tr: ARMember Koşullu Yönlendirme

en: ARMember Conditional Redirect (User Role)
tr: ARMember Koşullu Yönlendirme (Kullanıcı Rolü)

en: ARMember Conditional Redirection
tr: ARMember Koşullu Yönlendirme

en: ARMember Configure Plan & Setup
tr: ARMember Yapılandırma Planı ve Kurulumu

en: ARMember Current Membership
tr: ARMember Mevcut Üyelik

en: ARMember Database Update Required
tr: ARMember Veritabanı Güncellemesi Gerekli

en: ARMember Debug
tr: ARMember Hata ayıklama

en: ARMember Drip Content
tr: ARMember Damla İçeriği

en: ARMember Drip Rules
tr: ARMember Damlama Kuralları

en: ARMember Dripped
tr: ARMember Damlamış

en: ARMember Edit Member
tr: ARMember Üyeyi Düzenle

en: ARMember Edit Profile
tr: ARMember Profili Düzenle

en: ARMember Edit profile
tr: ARMember Profili düzenle

en: ARMember Forgot password
tr: ARMember Şifremi unuttum

en: ARMember Form
tr: ARMember Biçim

en: ARMember Forms
tr: ARMember Formlar

en: ARMember From
tr: ARMember İtibaren

en: ARMember Is User In Trial Period
tr: ARMember Deneme Süresindeki Kullanıcıdır

en: ARMember Latest Members
tr: ARMember En Yeni Üyeler

en: ARMember Latest Users
tr: ARMember Son Kullanıcılar

en: ARMember License
tr: ARMember Lisans

en: ARMember Login
tr: ARMember Giriş yapmak

en: ARMember Login Widget
tr: ARMember Giriş Widget'ı

en: ARMember Logout
tr: ARMember Çıkış Yap

en: ARMember Membership Setup
tr: ARMember Üyelik Kurulumu

en: ARMember Membership Setup Form
tr: ARMember Üyelik Kurulum Formu

en: ARMember Membership Setup Wizard
tr: ARMember Üyelik Kurulum Sihirbazı

en: ARMember Membership Shortcode
tr: ARMember Üyelik Kısa Kodu

en: ARMember My Profile
tr: ARMember Benim profilim

en: ARMember Paid Post Selection
tr: ARMember Ücretli Gönderi Seçimi

en: ARMember Paid Post Settings
tr: ARMember Ücretli Gönderi Ayarları

en: ARMember Partial Content Restriction
tr: ARMember Kısmi İçerik Kısıtlaması

en: ARMember Payment Transaction
tr: ARMember Ödeme işlemi

en: ARMember Plan Info
tr: ARMember Plan Bilgisi

en: ARMember Plan Selection
tr: ARMember Plan Seçimi

en: ARMember Plugin recommends to keep enable WordPress Cron (Scheduler) so if you have disabled Cron using DISABLE_WP_CRON from WordPress Config file or thrid party plugin(s) then, kindly enable WordPress CRON in order to work ARMember properly.
tr: ARMember Eklentisi, WordPress Cron'u (Zamanlayıcı) etkinleştirmeyi sürdürmenizi önerir; bu nedenle, WordPress Config dosyasından veya üçüncü taraf eklentilerinden DISABLE_WP_CRON kullanarak Cron'u devre dışı bıraktıysanız, ARMember'in düzgün çalışması için lütfen WordPress CRON'u etkinleştirin.

en: ARMember Premium Plugin - Buy Membership Plan Hook
tr: ARMember Premium Eklentisi - Üyelik Planı Kancası Satın Alın

en: ARMember Profile
tr: ARMember Profil

en: ARMember Protected
tr: ARMember Korumalı

en: ARMember Register Form
tr: ARMember Kayıt Formu

en: ARMember Restriction
tr: ARMember Kısıtlama

en: ARMember Restriction Settings
tr: ARMember Kısıtlama Ayarları

en: ARMember Settings
tr: ARMember Ayarlar

en: ARMember Social Community Group Page
tr: ARMember Sosyal Topluluk Grup Sayfası

en: ARMember Social Login
tr: ARMember Sosyal Girişi

en: ARMember Social Profile
tr: ARMember Sosyal Profili

en: ARMember Statistics
tr: ARMember İstatistik

en: ARMember User Avatar
tr: ARMember Kullanıcı Avatarı

en: ARMember User Badge
tr: ARMember Kullanıcı Rozeti

en: ARMember User Custom Meta
tr: ARMember Kullanıcı Özel Metası

en: ARMember User Displayname
tr: ARMember Kullanıcı Görünen Adı

en: ARMember User Firstname Lastname
tr: ARMember Kullanıcı Adı Soyadı

en: ARMember User Info
tr: ARMember Kullanıcı bilgisi

en: ARMember User Plan
tr: ARMember Kullanıcı Planı

en: ARMember User Plan Information
tr: ARMember Kullanıcı Planı Bilgileri

en: ARMember User Private Content
tr: ARMember Kullanıcıya Özel İçerik

en: ARMember User Profile
tr: ARMember Kullanıcı profili

en: ARMember Username
tr: ARMember Kullanıcı adı

en: ARMember Warning
tr: ARMember Uyarı

en: ARMember database Updation in Progress
tr: ARMember veritabanı güncellemesi devam ediyor

en: ARMember database updation process done
tr: ARMember veri tabanı güncelleme işlemi tamamlandı

en: ARMember recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
tr: ARMember Minimum PHP sürüm 5.6 veya üstünü kullanmanızı tavsiye eder.

en: ARMember requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
tr: ARMember, sunucuda PHP GD Extension modülünü gerektirir. Görünüşe göre yüklü değil veya etkinleştirilmemiş. Lütfen bunun için barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: ARMember settings
tr: ARMember ayarlar

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
tr: ARMember kurulumu hızlı ve kolaydır. Aşağıya tıklayın; hızlı başlangıç sürecinde size yol göstereceğiz. Ve endişelenme. İstediğiniz zaman geri dönüp yaptığınız her şeyi değiştirebilirsiniz.

en: ARMember setup wizard completed
tr: ARMember kurulum sihirbazı tamamlandı

en: ARMember upgraded Google ReCaptcha V3. Recommend to update Google reCAPTCHA Settings %s -> General Settings -> Google reCAPTCHA Configuratio Section, otherwise %s will not work.
tr: ARMember, Google ReCaptcha V3'ü yükseltti. Google reCAPTCHA Ayarlarını %s -> Genel Ayarlar -> Google reCAPTCHA Yapılandırma Bölümünü güncellemenizi öneririz, aksi halde %s çalışmayacaktır.

en: ARMember-Restriction
tr: ARMember-Kısıtlama

en: ARPrice Successfully installed.
tr: ARPrice Başarıyla kuruldu.

en: Access Rules
tr: Erişim Kuralları

en: Access Rules Updated Successfully.
tr: Erişim Kuralları Başarıyla Güncellendi.

en: Access Token
tr: Erişim Jetonu

en: Account Blocked: Your IP is blocked. Please contact system administrator.
tr: Hesap Engellendi: IP'niz engellendi. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Account Blocked: Your account is blocked. Please contact system administrator.
tr: Hesap Engellendi: Hesabınız engellendi. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Account Closed
tr: Hesap kapatıldı

en: Account Holder Name
tr: Hesap Sahibinin Adı

en: Account Holder Name Label
tr: Hesap Sahibi Adı Etiketi

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
tr: Hesap Sahibi İsim Etiketi boş bırakılamaz.

en: Account Inactive
tr: Hesap aktif değil

en: Account Pending
tr: Hesap Beklemede

en: Account Setup
tr: Hesap kurulumu

en: Achieve this badge by
tr: Bu rozeti şu şekilde kazanın:

en: Achieve this badge for
tr: Bu rozeti şunun için kazanın:

en: Achieve this badge for Author 100 Posts
tr: Yazar 100 Gönderisi karşılığında bu rozeti kazanın

en: Achieve this badge for Diamond Member
tr: Elmas Üye olarak bu rozeti kazanın

en: Achieve this badge for Most Comments
tr: En Çok Yorum Yapanlara Bu Rozeti Kazanın

en: Achieve this badge for Trending Topic
tr: Trend Olan Konu için bu rozeti kazanın

en: Achievement Added Successfully.
tr: Başarı Başarıyla Eklendi.

en: Achievement Type
tr: Başarı Türü

en: Achievement Updated Successfully.
tr: Başarı Başarıyla Güncellendi.

en: Achievement badges has been deleted successfully.
tr: Başarı rozetleri başarıyla silindi.

en: Achievement has been deleted successfully.
tr: Başarı başarıyla silindi.

en: Achievements
tr: Başarılar

en: Achievements Added Successfully.
tr: Başarılar Başarıyla Eklendi.

en: Achievements Updated Successfully.
tr: Başarılar Başarıyla Güncellendi.

en: Achivements
tr: Başarılar

en: Action
tr: Aksiyon

en: Action Buttons
tr: Eylem Düğmeleri

en: Action By Admin
tr: Yönetici Tarafından Yapılan İşlem

en: Action by system
tr: Sisteme göre eylem

en: Action to be performed after plan duration is finished.
tr: Plan süresi bittikten sonra gerçekleştirilecek eylem.

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
tr: Ödemenin herhangi bir nedenden dolayı başarısız olması durumunda yapılacak işlem.

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
tr: Kullanıcı ön uçtan üyeliği iptal ettiğinde gerçekleştirilecek eylem.

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
tr: Kullanıcı üyeliğini mevcut plandan yükselttiğinde/düşürdüğünde gerçekleştirilecek eylem.

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate License
tr: Lisansı Etkinleştir

en: Activate Plan
tr: Planı Etkinleştir

en: Activate Post
tr: Gönderiyi Etkinleştir

en: Activation Information:
tr: Aktivasyon Bilgileri:

en: Activation link is expired or invalid.
tr: Etkinleştirme bağlantısının süresi dolmuş veya geçersiz.

en: Active
tr: Aktif

en: Active Members
tr: Aktif Üyeler

en: Active Plan User
tr: Etkin Plan Kullanıcısı

en: Active Plan/Post User
tr: Aktif Plan/Post Kullanıcı

en: Active Tab Color
tr: Etkin Sekme Rengi

en: Add
tr: Eklemek

en: Add Achievement
tr: Başarı Ekle

en: Add Conditional Rules
tr: Koşullu Kurallar Ekle

en: Add Country
tr: Ülke Ekle

en: Add Coupon
tr: Kupon Ekle

en: Add Custom CSS
tr: Özel CSS Ekle

en: Add Icon
tr: Simge Ekle

en: Add Manual Payment
tr: Manuel Ödeme Ekle

en: Add Member
tr: Üye ekle

en: Add Membership Plan
tr: Üyelik Planı Ekle

en: Add More
tr: Daha ekle

en: Add New Achievement
tr: Yeni Başarı Ekle

en: Add New Badge
tr: Yeni Rozet Ekle

en: Add New Block
tr: Yeni Blok Ekle

en: Add New Condition
tr: Yeni Koşul Ekle

en: Add New Drip Rule
tr: Yeni Damlama Kuralı Ekle

en: Add New Form
tr: Yeni Form Ekle

en: Add New Member
tr: Yeni Üye Ekle

en: Add New Membership Plan
tr: Yeni Üyelik Planı Ekle

en: Add New Paid Post
tr: Yeni Ücretli Gönderi Ekle

en: Add New Plan
tr: Yeni Plan Ekle

en: Add New Plan + Signup Page
tr: Yeni Plan Ekle + Kayıt Sayfası

en: Add New Post
tr: Yeni Gönderi Ekle

en: Add New Response
tr: Yeni Yanıt Ekle

en: Add New Setup
tr: Yeni Kurulum Ekle

en: Add New Subscription
tr: Yeni Abonelik Ekle

en: Add Paid Post
tr: Ücretli Gönderi Ekle

en: Add Paid Posts
tr: Ücretli Gönderileri Düzenle

en: Add Payment Cycle
tr: Ödeme Döngüsü Ekle

en: Add Payment Transaction.
tr: Ödeme İşlemi Ekleyin.

en: Add Plan
tr: Plan Ekle

en: Add Plan To
tr: Planı Şuraya Ekle:

en: Add Plan to Member
tr: Üyeye Plan Ekle

en: Add Post
tr: Gönderi Ekle

en: Add Private Content
tr: Özel İçerik Ekle

en: Add Profile Template
tr: Profil Şablonu Ekle

en: Add Rule
tr: Kural Ekle

en: Add Shortcode
tr: Kısa Kod Ekle

en: Add Social Accounts
tr: Sosyal Hesap Ekle

en: Add Subscription
tr: Abonelik Ekle

en: Add Template
tr: Şablon Ekle

en: Add Transaction
tr: İşlem Ekle

en: Add URL
tr: URL ekle

en: Add User Badges
tr: Kullanıcı Rozetleri Ekle

en: Add Userwise Private Content
tr: Kullanıcıya Özel Özel İçerik Ekle

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
tr: Plan seçim alanını gizlemek için hide_plans="1" parametresini ekleyin.

en: Add new form
tr: Yeni form ekle

en: Add new membership plan to member.
tr: Üyeye yeni üyelik planı ekleyin.

en: Add new profile form
tr: Yeni profil formu ekle

en: Add payment transaction to member. Return payment transaction log ID if the translation was succesfully added.
tr: Üyeye ödeme işlemi ekleyin. Çeviri başarıyla eklendiyse ödeme işlem günlüğü kimliğini iade edin.

en: Add payment_duration="ORDER_ID" parameter to keep plan having ORDER_ID selected.This argument will work only subscription_plan argument is passed.
tr: ORDER_ID'nin seçili olduğu planı korumak için ödeme_duration="ORDER_ID" parametresini ekleyin. Bu bağımsız değişken yalnızca abonelik_plan bağımsız değişkeni iletildiğinde çalışacaktır.

en: Add plan to member using plan id. Return 1 if the membership was succesfully added to Member.
tr: Plan kimliğini kullanarak üyeye plan ekleyin. Üyelik başarıyla Üye'ye eklendiyse 1 değerini döndürün.

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
tr: Planın PLAN_ID'sinin seçili kalması için aboneliği_plan="PLAN_ID" parametresini ekleyin.

en: Add to Menu
tr: Menüye Ekle

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
tr: Eklenti listesi şu anda kullanılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Add-ons
tr: Eklentiler

en: Added Date
tr: Eklenme Tarihi

en: Additional Fields
tr: İlave Alanlar

en: Additional Info/Note
tr: Ek Bilgi/Not

en: Additional Info/Note Label
tr: Ek Bilgi/Not Etiketi

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
tr: Ek Bilgi/Not Etiketi boş bırakılamaz.

en: Additional Membership Modules
tr: Ek Üyelik Modülleri

en: Additional Note
tr: Ek not

en: Additional Shortcodes
tr: Ek Kısa Kodlar

en: Addon activated successfully.
tr: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: Addon deactivated successfully.
tr: Eklenti başarıyla devre dışı bırakıldı.

en: Addon installed successfully.
tr: Eklenti başarıyla kuruldu.

en: Admin Email
tr: Yönetici E-postası

en: Admin Login Page is restricted by admin
tr: Yönetici Giriş Sayfası yönetici tarafından kısıtlandı

en: Admin Panel is restricted by admin
tr: Yönetici Paneli yönetici tarafından kısıtlanmıştır

en: Admin Terminated Account
tr: Yönetici Hesabı Sonlandırıldı

en: Advance Search
tr: Gelişmiş Arama

en: Advanced Fields
tr: Gelişmiş Alanlar

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Advanced Security
tr: Gelişmiş Güvenlik

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: After
tr: Sonrasında

en: After Basic SignUp Redirection Rules
tr: Temel Kayıt Yönlendirme Kurallarından Sonra

en: After Edit Profile Form Redirection Rules
tr: Profil Formu Yönlendirme Kurallarını Düzenledikten Sonra

en: After Login Redirection Rules
tr: Giriş Sonrası Yönlendirme Kuralları

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
tr: Üyelik/Plan Alındıktan Sonra Yönlendirme Kuralları

en: After Paid Post obtaining Redirection Rules
tr: Ücretli Gönderiden Sonra Yönlendirme Kurallarını Alma

en: After Registration Form
tr: Kayıt Sonrası Formu

en: After activating the plugin, activate your license for support and enable the automatic upgrades. Also, without license activation, you won't be able to use any inbuilt addons of ARMember
tr: Eklentiyi etkinleştirdikten sonra destek için lisansınızı etkinleştirin ve otomatik yükseltmeleri etkinleştirin. Ayrıca lisans aktivasyonu olmadan ARMember'in dahili eklentilerini kullanamazsınız.

en: After certain time of post is last modified
tr: Gönderinin belirli bir süresinden sonra en son değiştirilme

en: After certain time of post is modified
tr: Gönderinin belirli bir süresi değiştirildikten sonra

en: After certain time of post is published
tr: Belirli bir süre sonra yayın yayınlandıktan sonra

en: After certain time of subscription
tr: Belirli bir abonelik süresinden sonra

en: After maximum failed login attempts user will be inactive for given minutes. During this time, user will not be able to login into the system.
tr: Maksimum başarısız oturum açma denemesinden sonra kullanıcı belirli dakikalar boyunca etkin olmayacaktır. Bu süre içerisinde kullanıcı sisteme giriş yapamayacaktır.

en: After profile fields
tr: Profil alanlarından sonra

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Albanian
tr: Arnavut

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Align
tr: Hizala

en: All
tr: Tüm

en: All Activities
tr: Tüm aktiviteler

en: All Forms
tr: Tüm formlar

en: All Gateways
tr: Tüm Ağ Geçitleri

en: All Members
tr: Tüm üyeler

en: All Membership Plans
tr: Tüm Üyelik Planları

en: All Membership Plans and paid posts
tr: Tüm Üyelik Planları ve ücretli gönderiler

en: All Paid Posts
tr: Tüm Ücretli Gönderiler

en: All Plans
tr: Tüm Planlar

en: All s
tr: Hepsi

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
tr: Yeni plan ekleme, plan durumunu değiştirme, döngü yenileme, gün uzatma, planı silme gibi tüm işlemler ancak bu sayfanın alt kısmında yer alan kaydet butonuna basıldıktan sonra uygulanacaktır.

en: All the actions like add new post, renew cycle, extend days, delete post will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
tr: Yeni gönderi ekleme, döngüyü yenileme, günleri uzatma, gönderiyi silme gibi tüm işlemler ancak bu sayfanın alt kısmında yer alan kaydet butonuna basıldıktan sonra uygulanacaktır.

en: Allow Access
tr: Erişime izin vermek

en: Allow Auto debit method only
tr: Yalnızca Otomatik ödeme yöntemine izin ver

en: Allow Multiple File Upload
tr: Çoklu Dosya Yüklemeye İzin Ver

en: Allow Restricted Pages/Posts in Listing
tr: Girişte Kısıtlanmış Sayfalara/Yayınlara İzin Ver

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
tr: Yalnızca Yarı Otomatik (manuel) yönteme izin ver

en: Allow access to all content publish before subscription/plan purchase.
tr: Abonelik/plan satın almadan önce yayınlanan tüm içeriğe erişime izin verin.

en: Allow access to content even after subscription/plan expired which was allowed during subscription.
tr: Abonelik sırasında izin verilen abonelik/planın süresi dolduktan sonra bile içeriğe erişime izin verin.

en: Allow content post subscription
tr: İçerik gönderisi aboneliğine izin ver

en: Allow content prior subscription
tr: İçeriğe önceden aboneliğe izin ver

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
tr: Üyelerin aynı anda birden fazla plana abone olmasına izin verin.

en: Allow restricted Pages/Posts in listing
tr: Listelemede kısıtlanmış Sayfalara/Yayınlara izin ver

en: Allow this coupon with trial period amount
tr: Bu kupona deneme süresi tutarıyla izin ver

en: Allow users to login through social media like Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, VK, Instagram, Tumblr.
tr: Kullanıcıların Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, VK, Instagram, Tumblr gibi sosyal medya üzerinden giriş yapmasına izin verin.

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
tr: Bu özelliği etkinleştirerek kullanıcıların sosyal hesaplarına kaydolmasına/giriş yapmasına izin verin.

en: Allowed File Extension
tr: İzin Verilen Dosya Uzantısı

en: Allowed Uses
tr: İzin Verilen Kullanımlar

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
tr: Beaver Builder widget'larının Üyelik Planına göre kısıtlanmasına izin verir.

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
tr: Tesisin Üyelik Planı veya Oturum açmış üye başına Gutenberg Bloklarına Erişimi ayarlamasına izin verir.

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
tr: Tesisin Üyelik Planı başına Bölüm ve Satır gibi Divi Builder içeriğine erişimi ayarlamasına izin verir.

en: Allows status
tr: İzin veriliyor durumu

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına Bricks Builder Elementlerindeki içeriğin kısıtlanmasını ayarlamanıza izin verir.

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına Fusion Builder Kapsayıcıları ve Sütunlarındaki içeriği kısıtlamayı ayarlamanıza olanak tanır.

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına Oxygen Builder Konteyneri, Bölüm, Sütun ve Bileşenlerdeki kısıtlama içeriğini ayarlamanıza olanak tanır.

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına SiteOrigin Builder Satırı ve Sütununda içeriğin kısıtlanmasını ayarlamanıza olanak tanır.

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına WPBakery Elements'te içeriğin kısıtlanmasını ayarlamanıza olanak tanır.

en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Alphabetically
tr: Alfabetik olarak

en: Alphanumeric
tr: Alfanümerik

en: Already have an account?
tr: Zaten hesabınız var mı?

en: Alternative Content
tr: Alternatif içerik

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Amount
tr: Miktar

en: Amount (Without Tax)
tr: Tutar (Vergi Hariç)

en: Amount Type
tr: Tutar Türü

en: Amount should not be blank.
tr: Tutar alanı boş bırakılmamalıdır.

en: Amount should not be blank..
tr: Tutar alanı boş bırakılmamalıdır..

en: An Archive is a Category, Tag, Author or a Date based pages.
tr: Arşiv, Kategori, Etiket, Yazar veya Tarih tabanlı sayfalardır.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
tr: API isteği sırasında Beklenmeyen bir HTTP Hatası oluştu.

en: An unknown error occurred
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Any Archive page
tr: Herhangi bir Arşiv sayfası

en: Any Condition
tr: Herhangi Bir Koşul

en: Any Date or Time Archive
tr: Herhangi Bir Tarih veya Saat Arşivi

en: Any Plan
tr: Herhangi bir plan

en: Any attachment page
tr: Herhangi bir ek sayfası

en: Any of above selected plans.
tr: Yukarıda seçilen planlardan herhangi biri.

en: Any of above selected roles.
tr: Yukarıda seçilen rollerden herhangi biri.

en: Any single page or post
tr: Herhangi bir sayfa veya yazı

en: App ID
tr: Uygulama kimliği

en: App ID can not be left blank.
tr: Uygulama kimliği boş bırakılamaz.

en: App Secret
tr: Uygulama Sırrı

en: App Secret can not be left blank.
tr: Uygulama Sırrı boş bırakılamaz.

en: App Secure Key
tr: Uygulama Güvenli Anahtarı

en: App secure key can not be left blank.
tr: Uygulama güvenli anahtarı boş bırakılamaz.

en: Apply
tr: Uygula

en: Approve
tr: Onaylamak

en: Approved
tr: Onaylı

en: Arab/Egypt
tr: Arap/Mısır

en: Arabic
tr: Arapça

en: Archive: Day
tr: Arşiv: Gün

en: Archive: Month
tr: Arşiv: Ay

en: Archive: Time
tr: Arşiv: Zaman

en: Archive: Year
tr: Arşiv: Yıl

en: Are You sure you want to reset to default Invoice Template? After resetting template, all your changes will be gone and plugin's default Invoice template will be loaded. It is recommended to store current code before resetting template.
tr: Varsayılan Fatura Şablonuna sıfırlamak istediğinizden emin misiniz? Şablonu sıfırladıktan sonra tüm değişiklikleriniz silinecek ve eklentinin varsayılan Fatura şablonu yüklenecek. Şablonu sıfırlamadan önce mevcut kodu saklamanız önerilir.

en: Are you sure to delete configuration?
tr: Yapılandırmayı sildiğinizden emin misiniz?

en: Are you sure want to reset all user's login history?
tr: Kullanıcının tüm oturum açma geçmişini sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
tr: Seçilen üyenin giriş denemelerini sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you have added subscription_schedule.canceled Webhook Event at stripe Account?
tr: stripe Hesabına aboneliği_schedule.canceled Webhook Etkinliğini eklediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you have configured Sign In with LinkedIn using OpenID LinkedIn App?
tr: OpenID LinkedIn Uygulamasını kullanarak LinkedIn ile Oturum Açmayı yapılandırdığınızdan emin misiniz?

en: Are you sure you have updated Google Secret and Authorized Redirect URIs at Google Console?
tr: Google Konsolunda Google Gizli ve Yetkili Yönlendirme URI'lerini güncellediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to activate
tr: Etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to active this paid post?
tr: Bu ücretli gönderiyi etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to active this plan?
tr: Bu planı etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
tr: Aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
tr: Bu aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to change status of selected member(s)?
tr: Seçili üyelerin durumunu değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to change transaction status?
tr: İşlem durumunu değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to clear debug logs?
tr: Hata ayıklama günlüklerini temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the Paid Post?
tr: Ücretli Gönderiyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the Private Content form this user?
tr: Bu kullanıcının Özel İçeriğini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this achievement?
tr: Bu başarıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this badge and achievement(s)?
tr: Bu rozeti ve başarıları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this badge?
tr: Bu rozeti silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this coupon(s)?
tr: Bu kuponu/kuponları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
tr: Bu kuponu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this field?
tr: Bu alanı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form set?
tr: Bu form kümesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form?
tr: Bu formu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
tr: Bu üyeyi/üyeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this member?
tr: Bu üyeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
tr: Bu mesaj(lar)ı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this message?
tr: Bu mesajı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
tr: Bu planı kullanıcıdan silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
tr: Bu planları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this plan?
tr: Bu planı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this post from user?
tr: Bu gönderiyi kullanıcıdan silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this rule(s)?
tr: Bu kuralı/kuralları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this rule?
tr: Bu kuralı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this setup?
tr: Bu kurulumu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this template?
tr: Bu şablonu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
tr: Bu işlem(ler)i silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
tr: Bu işlemi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete user badge?
tr: Kullanıcı rozetini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
tr: Hesabınızı silmek istediğinizden emin misiniz? Bu, sitedeki tüm hesap verilerinizi silecektir. Hesabınızı silmek için şifrenizi aşağıya girin.

en: Are you sure you want to remove cover photo?
tr: Kapak fotoğrafını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
tr: Profil fotoğrafını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
tr: Bu planı bu kullanıcıdan kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this plan?
tr: Bu planı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this post?
tr: Bu yayını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to renew next cycle?
tr: Bir sonraki döngüyü yenilemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to renew plan?
tr: Planı yenilemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to resend verification email?
tr: Doğrulama e-postasını yeniden göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to sync dripped content data?
tr: Damlatılmış içerik verilerini senkronize etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armember Profile page for
tr: Armember Profil sayfası

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Armenian
tr: Ermeni

en: As well as following setup(s) will not work properly
tr: Ayrıca aşağıdaki kurulum(lar) düzgün çalışmayacaktır.Ayrıca aşağıdaki kurulum(lar) düzgün çalışmayacaktır.

en: Assign ARMember Paid Post to this Product
tr: ARMember Ücretli Gönderisini bu Ürüne atayın

en: Assign ARMember Plan to this Product
tr: Ata ARMember Bu Ürünü Planlayın

en: Assign Default Plan
tr: Varsayılan Planı Ata

en: Associated Plans:
tr: İlgili Planlar:

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
tr: Ücretli plan(lar)ın seçimi için en az bir ödeme ağ geçidi yapılandırması gereklidir.

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Authentication Token
tr: Kimlik Doğrulama Jetonu

en: Author Archives
tr: Yazar Arşivleri

en: Authorization Code Not Found. Please re-authorize the Aweber and try again.
tr: Yetki Kodu Bulunamadı. Lütfen Aweber'ı yeniden yetkilendirin ve tekrar deneyin.

en: Authorization Code should not be empty
tr: Yetki Kodu boş bırakılmamalıdır

en: Authorization code
tr: Yetki Kodu

en: Authorize
tr: Yetki vermek

en: Authorize.Net API Login ID
tr: Authorize.Net API Giriş Kimliği

en: Authorize.Net Payment Mode
tr: Authorize.Net Ödeme Modu

en: Authorize.Net Transaction Key
tr: Authorize.Net API Giriş Kimliği

en: Authorize.net (if Authorize.net payment gateway is enabled)
tr: Authorize.net ( Authorize.net ödeme ağ geçidi etkinse)

en: Authorize.net does not support billing cycle less than 7 Days. Also you can not set "Year" in billing cycle, as it is not supported in authorize.net.
tr: Authorize.net 7 günden kısa faturalandırma döngüsünü desteklemez. Ayrıca Authorize.net'te desteklenmediği için faturalandırma döngüsünde "Yıl" ayarını yapamazsınız.

en: Authorized Redirect URIs
tr: Yetkili Yönlendirme URI'leri

en: Authorized redirect URI
tr: Yetkili yönlendirme URI'si

en: Authorized redirect URL can not be left blank.
tr: Yetkili yönlendirme URL'si boş bırakılamaz.

en: Auto Debit
tr: Otomatik Ödeme

en: Auto Debit Payment
tr: Otomatik Borç Ödemesi

en: Automated Email Messages
tr: Otomatik E-posta Mesajları

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic Subscription
tr: Otomatik Abonelik

en: Automatic Subscription Label
tr: Otomatik Abonelik Etiketi

en: Automatic Subscription Payment due
tr: Otomatik Abonelik Ödemesinin vadesi doluyor

en: Automatic approve
tr: Otomatik onaylama

en: Automatic login on signup
tr: Kayıt sırasında otomatik giriş

en: Available Add-ons
tr: Mevcut Eklentiler

en: Avatar
tr: avatar

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Back
tr: Geri

en: Back to listing
tr: Listelemeye geri dön

en: Back to template options
tr: Şablon seçeneklerine geri dön

en: Background
tr: Arka plan

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Background Overlay
tr: Arka Plan Yerleşimi

en: Badge
tr: Rozet

en: Badge Added Successfully.
tr: Rozet Başarıyla Eklendi.

en: Badge And Achievements Management
tr: Rozet ve Başarı Yönetimi

en: Badge Icon
tr: Rozet Simgesi

en: Badge Title
tr: Rozet Başlığı

en: Badge Updated Successfully
tr: Rozet Başarıyla Güncellendi

en: Badge has been deleted successfully.
tr: Rozet başarıyla silindi.

en: Badge icon size
tr: Rozet simgesi boyutu

en: Badges
tr: Rozetler

en: Badges & Achievements
tr: Rozetler ve Başarılar

en: Badges And Achievement
tr: Rozetler ve Başarı

en: Badges Updated Successfully.
tr: Rozetler Başarıyla Güncellendi.

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Bank Name
tr: Banka adı

en: Bank Name Label
tr: Banka Adı Etiketi

en: Bank Name Label can not be left blank.
tr: Banka Adı Etiketi boş bırakılamaz.

en: Bank Transfer
tr: Banka transferi

en: Bank Transfer Fields
tr: Banka Havalesi Alanları

en: Bank Transfer and Manual does not support refund
tr: Banka Havalesi ve Manuel geri ödemeyi desteklemiyor

en: Bank transfer request has been approved.
tr: Banka havalesi talebi onaylandı.

en: Bank transfer request has been cancelled.
tr: Banka havalesi talebi iptal edildi.

en: Based On Plan Assigned Date
tr: Planın Atanma Tarihine Göre

en: Basic Configuration
tr: Temel yapılandırma

en: Basic Fields
tr: Temel Alanlar

en: Basic Options
tr: Temel Seçenekler

en: Basque
tr: Bask

en: Beaver Builder Integration
tr: Beaver Builder Entegrasyonu

en: Before Automatic Subscription Payment due
tr: Otomatik Abonelik Ödemesi vadesinden önce

en: Before Dripped Content Available
tr: Damlatılmış İçerik Mevcut Olmadan Önce

en: Before Expiration Of
tr: Sona Ermesinden Önce

en: Before Membership Expired
tr: Üyelik Süresi Sona Ermeden

en: Before Registration Form
tr: Kayıt Öncesi Formu

en: Before Semi Automatic Subscription Payment due
tr: Yarı Otomatik Abonelik Ödemesi yapılmadan önce

en: Before paid post expire
tr: Ücretli gönderinin süresi dolmadan

en: Before profile fields
tr: Profil alanlarından önce

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Bhutan
tr: Butan

en: Billing Cycle
tr: Fatura döngüsü

en: Billing Cycle Starts From
tr: Faturalandırma Döngüsü Başlıyor

en: Biography
tr: Biyografi

en: Biography can not be left blank.
tr: Biyografi boş bırakılamaz.

en: Blank CVC Number
tr: Boş CVC Numarası

en: Blank Credit Card Number
tr: Boş Kredi Kartı Numarası

en: Blank Expiry Month
tr: Boş Son Kullanma Ayı

en: Blank Expiry Year
tr: Boş Sona Erme Yılı

en: Blank field message
tr: Boş alan mesajı

en: Block
tr: Engellemek

en: Block Email Addresses On Signup
tr: Kayıt Sırasında E-posta Adreslerini Engelle

en: Block IP Addresses
tr: IP Adreslerini Engelle

en: Block RSS feeds
tr: RSS yayınlarını engelle

en: Block URLs
tr: URL'leri engelle

en: Block Username On Signup
tr: Kayıt Sırasında Kullanıcı Adını Engelle

en: Block all access of this plan
tr: Bu planın tüm erişimini engelle

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Blocked Email Addresses Message
tr: Engellenen E-posta Adresleri Mesajı

en: Blocked IP Address Message
tr: Engellenen IP Adresi Mesajı

en: Blocked URLs Options
tr: Engellenen URL Seçenekleri

en: Blocked Username Message
tr: Engellenen Kullanıcı Adı Mesajı

en: Blog Admin
tr: Blog Yöneticisi

en: Blog Index
tr: Blog Dizini

en: Blog Name
tr: Blog Adı

en: Blog URL
tr: Blog Linki

en: Body Content Color
tr: Gövde İçeriği Rengi

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: BookingPress Successfully installed.
tr: BookingPress Başarıyla kuruldu.

en: Border
tr: Sınır

en: Border Color
tr: Sınır rengi

en: Border Radius
tr: Sınır Yarıçapı

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Both
tr: İkisi birden

en: Both (allow user to select payment method)
tr: Her ikisi de (kullanıcının ödeme yöntemini seçmesine izin ver)

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bottom
tr: Alt

en: Box Hover
tr: Kutu Vurgulu

en: Box Hover Effect
tr: Kutu Vurgulu Efekti

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Brevo List Not Found.
tr: Brevo Listesi Bulunamadı.

en: Bricks Builder Integration
tr: Bricks Builder Entegrasyon

en: Browser Name
tr: Tarayıcı Adı

en: BuddyBoss
tr: dostumpatron

en: Buddypress/Buddyboss Integration
tr: Buddypress/Buddyboss Entegrasyonu

en: Built-In Form Fields
tr: Yerleşik Form Alanları

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bulk Actions
tr: Toplu eylemler

en: Bulk Create
tr: Toplu Oluştur

en: Bulk Create Coupon
tr: Toplu Kupon Oluştur

en: Button
tr: Düğme

en: Button Align
tr: Düğme Hizala

en: Button Background
tr: Düğme Arka Planı

en: Button Background 2
tr: Düğme Arka Planı

en: Button CSS
tr: Düğme CSS'si

en: Button Color
tr: Düğme rengi

en: Button Font
tr: Düğme Yazı Tipi

en: Button Font Color
tr: Düğme Yazı Tipi Rengi

en: Button Hover CSS
tr: Düğme Vurgulu CSS

en: Button Position
tr: Düğme Konumu

en: Button Skin
tr: Düğme Görünümü

en: Button Style
tr: Düğme Stili

en: Button Text
tr: Düğme Metni

en: Button Type
tr: Düğme Türü

en: Buy Now
tr: Şimdi al

en: By User
tr: Kullanıcıya göre

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
tr: Varsayılan olarak tüm içerik öğelerine tüm kullanıcılar erişebilir. Varsayılan Kısıtlama kuralını AÇIK hale getirdiğinizde ve herhangi bir planı/planları seçtiğinizde, bu plana yalnızca seçilen plan/planlar için erişilebilecektir.

en: By enabling this feature, plan + sign-up process will be devided in two parts. First part will contain plan and payment cycle selection area with NEXT button and second part will contain sign-up form and payment gateway selection area with PREVIOUS and SUBMIT button.
tr: Bu özelliğin etkinleştirilmesiyle plan + kayıt süreci iki bölüme ayrılacaktır. İlk bölümde SONRAKİ butonu ile plan ve ödeme döngüsü seçim alanı, ikinci kısımda ise ÖNCEKİ ve GÖNDER butonu ile kayıt formu ve ödeme ağ geçidi seçim alanı yer alacaktır.

en: CSS Class
tr: CSS Sınıfı

en: CSS Class Information
tr: CSS Sınıfı Bilgileri

en: CVC Number should not be blank.
tr: CVC Numarası boş bırakılmamalıdır.

en: CVV Code
tr: CVV kodu

en: CVV Description
tr: CVV Açıklaması

en: CVV Label
tr: CVV Etiketi

en: Calendar Localization
tr: Takvim Yerelleştirmesi

en: Calendar Style
tr: Takvim Stili

en: Callback URL
tr: Geri arama URL'si

en: Callback URLs that you should add in LinkedIn Application
tr: LinkedIn Uygulamasına eklemeniz gereken geri arama URL'leri

en: Callback URLs that you should add in Tumblr Application -> Settings.
tr: Tumblr Uygulaması -> Ayarlar'a eklemeniz gereken geri arama URL'leri.

en: Callback URLs that you should add in Twitter Application -> Settings.
tr: Twitter Uygulaması -> Ayarlar'a eklemeniz gereken geri arama URL'leri.

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Campaign Name
tr: Kampanya ismi

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal etmek

en: Cancel Member's plan
tr: Üyenin planını iptal et

en: Cancel Subscription
tr: Aboneliği iptal et

en: Cancel Subscription Action
tr: Aboneliği İptal Etme İşlemi

en: Cancel Subscription Immediately
tr: Aboneliği Derhal İptal Edin

en: Cancel User's Subscription.
tr: Kullanıcının Aboneliğini İptal Et.

en: Cancel member's membership plan.
tr: Üyenin üyelik planını iptal edin.

en: Cancel membership plan to member. Return 1 if membership plan was succesfully canceled.
tr: Üye olmak için üyelik planını iptal edin. Üyelik planı başarıyla iptal edildiyse 1 değerini döndürün.

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Cannot Set Past Dates.
tr: Geçmiş Tarihler Ayarlanamıyor.

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
tr: Yüklenen dosyadan veri çıkarılamıyor veya hiçbir dosya yüklenmedi.

en: Cape Verde
tr: Yeşil Burun Adaları

en: Card Background
tr: Kart Arka Planı

en: Card Height
tr: Kart Yüksekliği

en: Card Holder Name
tr: Kart Sahibinin Adı

en: Card Holder Name Description
tr: Kart Sahibi Adı Açıklama

en: Card Holder Name Label
tr: Kart Sahibi İsim Etiketi

en: Card Number should not be blank.
tr: Kart Numarası boş bırakılmamalıdır.

en: Card Template Name
tr: Kart Şablonu Adı

en: Card Width
tr: Kart Genişliği

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
tr: Kart bilgileri yetkilendirilemedi. Lütfen diğer kart bilgilerini kullanın.

en: Card found successfully.
tr: Kart başarıyla bulundu.

en: Cash
tr: Peşin

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Category
tr: Kategori

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Center
tr: Merkez

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Change Color Scheme
tr: Renk Düzenini Değiştir

en: Change Directory Template
tr: Dizin Şablonunu Değiştir

en: Change Expiry Date
tr: Son Kullanma Tarihini Değiştir

en: Change Font Settings
tr: Yazı Tipi Ayarlarını Değiştir

en: Change Password
tr: Şifre değiştir

en: Change Password Messages
tr: Şifre Mesajlarını Değiştir

en: Change Password page
tr: Şifre sayfasını değiştir

en: Change Pattern
tr: Deseni Değiştir

en: Change Plan
tr: Plan değiştir

en: Change Plan Skin
tr: Plan Görünümünü Değiştir

en: Change Plan To
tr: Planı Şuna Değiştir:

en: Change Post
tr: Gönderiyi Değiştir

en: Change Profile Template
tr: Profil Şablonunu Değiştir

en: Change Role (Not recommended)
tr: Rolü Değiştir (Önerilmez)

en: Change Skin
tr: Görünümü Değiştir

en: Change Status
tr: Durum değiştirmek

en: Change Status To
tr: Durumu Şuna Değiştir:

en: Change Subscription
tr: Aboneliği Değiştir

en: Change Transaction Status
tr: İşlem Durumunu Değiştir

en: Change currency
tr: Para birimini değiştir

en: Change permalink structure to enable this option
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek için kalıcı bağlantı yapısını değiştirin

en: Check Coupon Code
tr: Kupon Kodunu Kontrol Edin

en: Check Coupon Code.
tr: Kupon Kodunu kontrol edin.

en: Check Default Access Rule
tr: Varsayılan Erişim Kuralını Kontrol Edin

en: Check Full Log
tr: Tam Günlüğü Kontrol Et

en: Check If User In Trial Period
tr: Kullanıcının Deneme Süresinde Olup Olmadığını Kontrol Edin

en: Check Member's Membership
tr: Üyenin Üyeliğini Kontrol Edin

en: Check coupon code valid with plan and calculate discount. Return discount, discount type, and coupon on subscriptions if coupon code valid.
tr: Planla geçerli kupon kodunu kontrol edin ve indirimi hesaplayın. Kupon kodu geçerliyse aboneliklerde indirimi, indirim türünü ve kuponu iade edin.

en: Check if passed site is of main site, then content between shortcode will be executed.
tr: Geçilen sitenin ana siteye ait olup olmadığını kontrol edin, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülecektir.

en: Check if the current post has any of the given tags, then content between shortcode will be executed. If no tags are given, determines if post has any tags.
tr: Geçerli gönderinin verilen etiketlerden herhangi birine sahip olup olmadığını kontrol edin, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülecektir. Etiket verilmemişse gönderinin etiketi olup olmadığını belirler.

en: Check member has membership and activated. Return 1 if member has membership plan and activated.
tr: Check üyenin üyeliği var ve aktif. Üyenin üyelik planı varsa ve etkinleştirilmişse 1 değerini döndürün.

en: Check member's membership plan assigned and activated.
tr: Üyenin üyelik planının atandığını ve etkinleştirildiğini kontrol edin.

en: Checkbox
tr: Onay kutusu

en: Checks if Multisite support is enabled, then content between shortcode will be executed.
tr: Çoklu site desteğinin etkin olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if Pages are being displayed, then content between shortcode will be executed.
tr: Sayfaların görüntülenip görüntülenmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if a Category archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
tr: Kategori arşiv sayfasının görüntülenip görüntülenmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if a Tag archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
tr: Bir Etiket arşivi sayfasının görüntülenip görüntülenmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if a custom taxonomy archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed. If the $taxonomy parameter is specified, this function will additionally check if the query is for that specific taxonomy. Note that
tr: Özel bir sınıflandırma arşiv sayfasının görüntülenip görüntülenmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür. $taxonomy parametresi belirtilirse, bu işlev ayrıca sorgunun söz konusu sınıflandırma için olup olmadığını da kontrol edecektir. Dikkat

en: Checks if a post has a Featured Image (formerly known as Post Thumbnail) attached or not, then content between shortcode will be executed.
tr: Bir gönderiye Öne Çıkan Görselin (eskiden Gönderi Küçük Resmi olarak biliniyordu) eklenip eklenmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if a user has capability or role, then content between shortcode will be executed. Similar to current_user_can(), but this function takes a user ID as its first parameter.
tr: Bir kullanıcının yeteneği veya rolü olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür. current_user_can() işlevine benzer, ancak bu işlev ilk parametre olarak kullanıcı kimliğini alır.

en: Checks if an Author archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
tr: Yazar arşiv sayfasının görüntülenip görüntülenmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if any type of Archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
tr: Herhangi bir Arşiv sayfasının görüntülenip görüntülenmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if current locale is RTL (Right To Left script), then content between shortcode will be executed.
tr: Geçerli yerel ayarın RTL (Sağdan Sola komut dosyası) olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if current user has a capability or role for a given blog, then content between shortcode will be executed.
tr: Geçerli kullanıcının belirli bir blog için yeteneği veya rolü olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if current user has capability or role, then content between shortcode will be executed.
tr: Mevcut kullanıcının yeteneği veya rolü olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if search result page archive is being displayed, then content between shortcode will be executed.
tr: Arama sonucu sayfası arşivinin görüntülenip görüntülenmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if the current page is blog posts index, then content between shortcode will be executed.
tr: Geçerli sayfanın blog gönderileri dizini olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if the current page/post is Home page of site, then content between shortcode will be executed.
tr: Geçerli sayfanın/gönderinin sitenin Ana sayfası olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if the current post is a Sticky Post meaning the "Stick this post to the front page" check box has been checked for the post, content between shortcode will be executed.
tr: Geçerli gönderinin Yapışkan Gönderi olup olmadığını, yani gönderi için \"Bu gönderiyi ön sayfaya yapıştır\" onay kutusunun işaretlenip işaretlenmediğini kontrol eder, kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if the current post is post view/detail page, content between shortcode will be executed.
tr: Geçerli gönderinin gönderi görünümü/ayrıntı sayfası olup olmadığını kontrol eder, kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if the current user ID matches $user_id , then content between shortcode will be executed. Shortcode won't work if $user_id parameter is not given.
tr: Geçerli kullanıcı kimliğinin $user_id ile eşleşip eşleşmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür. $user_id parametresi verilmezse kısa kod çalışmaz.

en: Checks if the current user name matches $user_name , then content between shortcode will be executed. Shortcode won't work if $username parameter is not given.
tr: Geçerli kullanıcı adının $user_name ile eşleşip eşleşmediğini kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür. $username parametresi verilmediği takdirde kısa kod çalışmaz.

en: Checks if the query is for an archive page of a given post type(s), then content between shortcode will be executed.
tr: Sorgunun belirli bir yazı tipinin/tiplerinin arşiv sayfası için olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür.

en: Checks if user has correct meta_value based on operator, then content between shortcode will be executed. Default operator is EQUALSTO_N, %sS = String Comparision,%s N = Numeric Comparision %s Last argument $user_id is optional argument, if you will not pass any user id then it will check for current user.
tr: Kullanıcının operatöre göre doğru meta_value'ya sahip olup olmadığını kontrol eder, ardından kısa kod arasındaki içerik yürütülür. Varsayılan operatör: EQUALSTO_N, %sS = Dizi Karşılaştırması,%s N = Sayısal Karşılaştırma %s Son argüman $user_id isteğe bağlı argümandır, herhangi bir kullanıcı kimliğini iletmeyecekseniz o zaman mevcut kullanıcıyı kontrol edecektir.

en: Cheque
tr: Kontrol etmek

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional
tr: Çin geleneği

en: Chinese(Simplified)
tr: Basitleştirilmiş Çince)

en: Chinese(Traditional)
tr: Çin geleneği)

en: Chinese/China
tr: Çince/Çin

en: Chinese/Taiwan
tr: Çince/Tayvan

en: Chino/Hong Kong
tr: Çin/Hong Kong

en: Choose ARMember profile page to replace
tr: Değiştirilecek ARMember profil sayfasını seçin

en: Choose Payment Cycle
tr: Ödeme Döngüsünü Seçin

en: Choose Plan
tr: Planı Seçin

en: Choose which users should receive this badge
tr: Bu rozeti hangi kullanıcıların alması gerektiğini seçin

en: Choose your option
tr: Seçeneğinizi seçin

en: Classic
tr: Klasik

en: Clear
tr: Temizlemek

en: Clear Log
tr: Günlüğü Temizle

en: Click Here
tr: Buraya tıklayın

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
tr: API Kimlik Bilgilerinin nasıl alınacağı hakkında daha fazla ayrıntı için aşağıdaki bağlantılara tıklayın:

en: Click here to Show failed payment history
tr: Başarısız ödeme geçmişini göstermek için burayı tıklayın

en: Click here to continue
tr: Devam etmek için buraya tıklayın

en: Click here to open Form
tr: Formu açmak için burayı tıklayın

en: Click here to open Set up form
tr: Kurulum formunu açmak için burayı tıklayın

en: Click here to open form
tr: Formu açmak için burayı tıklayın

en: Click to Copy
tr: Kopyalamak için tıklayın

en: Click to add shortcode in textarea
tr: Textarea'ye kısa kod eklemek için tıklayın

en: Click to copy
tr: Kopyalamak için tıklayın

en: Click to preview
tr: Önizleme için tıklayın

en: Client ID
tr: Müşteri Kimliği

en: Client ID can not be left blank.
tr: Müşteri Kimliği boş bırakılamaz.

en: Client ID should not be blank.
tr: Müşteri Kimliği boş olmamalıdır.

en: Client Secret
tr: Müşteri Sırrı

en: Client Secret can not be left blank.
tr: Müşteri Sırrı boş bırakılamaz.

en: Client Secure Key
tr: İstemci Güvenli Anahtarı

en: Clone from existing forms
tr: Mevcut formlardan klonlama

en: Close
tr: Kapalı

en: Close Account
tr: Hesabı kapat

en: Close/Delete account. This will erase all of the data of current logged in user from site.This form will not display to if current user is Admin.
tr: Hesabı kapat/sil. Bu, mevcut oturum açmış kullanıcının tüm verilerini siteden silecektir. Mevcut kullanıcı Yönetici ise bu form görüntülenmez.

en: Code Copied
tr: Kod Kopyalandı

en: Code Length
tr: Kod Uzunluğu

en: Code type
tr: Kod türü

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Color Options
tr: Renk Seçenekleri

en: Color Scheme
tr: Renk uyumu

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Common Messages
tr: Ortak Mesajlar

en: Common Tax
tr: Ortak Vergi

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Company Logo
tr: Şirket logosu

en: Complete
tr: Tamamlamak

en: Complete simple steps to get started.
tr: Başlamak için basit adımları tamamlayın.

en: Completed Recurrence
tr: Tamamlanmış Tekrarlama

en: Condition
tr: Durum

en: Conditional Redirect
tr: Koşullu Yönlendirme

en: Conditional Redirection
tr: Koşullu Yönlendirme

en: Conditional Redirection(User Role)
tr: Koşullu Yönlendirme(Kullanıcı Rolü)

en: Conditional Subscription
tr: Koşullu Abonelik

en: Conditionally Plan
tr: Koşullu Plan

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure More Gateways
tr: Daha Fazla Ağ Geçidi Yapılandırın

en: Configure Plan + Signup Page
tr: Planı + Kayıt Sayfasını Yapılandır

en: Configure Submission Redirection
tr: Gönderim Yönlendirmesini Yapılandırma

en: Confirm Email Address
tr: e

en: Confirm Email Address can not be left blank.
tr: E-Posta Adresini Doğrulayın alanı boş bırakılamaz.

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onayla

en: Confirm Password can not be left blank.
tr: Şifreyi Onayla alanı boş bırakılamaz.

en: Confirmation
tr: Onayla

en: Congo
tr: Kongo

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: Connect With Google Account
tr: Google Hesabıyla Bağlan

en: Connected with Gmail API
tr: Gmail API'sine bağlı

en: Constant Contact
tr: Sürekli İletişim

en: Constant Contact List Not Found.
tr: Sabit Kişi Listesi Bulunamadı.

en: Consumer Key
tr: Tüketici anahtarı

en: Consumer Key can not be left blank.
tr: Tüketici Anahtarı boş bırakılamaz.

en: Consumer Secret
tr: tüketici mahremiyeti

en: Content Access
tr: İçerik Erişimi

en: Content Access Rules
tr: İçerik Erişim Kuralları

en: Content Cannot Be Empty.
tr: İçerik Boş Olamaz.

en: Content Font
tr: İçerik Yazı Tipi

en: Content Goes Here
tr: İçerik Buraya Gelecek

en: Content Restriction Shortcode
tr: İçerik Kısıtlama Kısa Kodu

en: Content Restriction Type
tr: İçerik Kısıtlama Türü

en: Content Text
tr: İçerik Metni

en: Content Type
tr: İçerik türü

en: Content Width
tr: İçerik Genişliği

en: Content is Restricted. Buy this post to get access to full content!
tr: İçerik Kısıtlıdır. İçeriğin tamamına erişmek için bu gönderiyi satın alın!

en: Content is Restricted. Buy this post to get access to full content.
tr: İçerik Kısıtlıdır. İçeriğin tamamına erişmek için bu gönderiyi satın alın.

en: Content to display
tr: Görüntülenecek içerik

en: Content to display on false condition
tr: Yanlış durumda görüntülenecek içerik

en: Content to display on true condition
tr: Gerçek durumda görüntülenecek içerik

en: Continue
tr: Devam etmek

en: Copy Profile Template
tr: Profil Şablonunu Kopyala

en: Copy Template
tr: Şablonu Kopyala

en: Cosidering duplicate
tr: Kopya olarak kabul ediliyor

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Could Not Perform The Operation, Because Coupon Code Already Exists.
tr: Kupon Kodu Zaten Mevcut Olduğundan İşlem Gerçekleştirilemedi.

en: Could Not Perform The Operation, Because Message With The Same Type And Subscription Plan Already Exists.
tr: Aynı Türde ve Abonelik Planına Sahip Mesaj Zaten Mevcut Olduğundan İşlem Gerçekleştirilemedi.

en: Could not save password reset key to database.
tr: Parola sıfırlama anahtarı veritabanına kaydedilemedi.

en: Couldn't login with social network
tr: Sosyal ağ ile giriş yapılamadı

en: Couldn't login with tumblr
tr: Tumblr'a giriş yapılamadı

en: Couldn't login with twitter
tr: Twitter ile giriş yapamadım

en: Couldn't register you... please contact the
tr: Kaydınız yapılamadı... lütfen iletişime geçin

en: Country
tr: Ülke

en: Country Name
tr: Ülke adı

en: Country/Region
tr: Ülke/Bölge

en: Countrywise Tax
tr: Ülkesel Vergi

en: Coupon
tr: Kupon

en: Coupon & Amount Section
tr: Kupon & Tutar Bölümü

en: Coupon Added Successfully.
tr: Kupon Başarıyla Eklendi.

en: Coupon Amount
tr: Kupon Tutarı

en: Coupon Applied Successfully
tr: Kupon Başarıyla Uygulandı

en: Coupon Button Label
tr: Kupon Düğmesi Etiketi

en: Coupon Code
tr: Kupon Kodu

en: Coupon Code Used:
tr: Kullanılan Kupon Kodu:

en: Coupon Discount
tr: Kupon İndirimi

en: Coupon Empty
tr: Kupon Boş

en: Coupon Expired
tr: Kuponun Süresi Doldu

en: Coupon Label
tr: Kupon Etiketi

en: Coupon Management
tr: Kupon Yönetimi

en: Coupon Related Messages
tr: Kuponla İlgili Mesajlar

en: Coupon Report
tr: Kupon Raporu

en: Coupon Reports
tr: Kupon Raporları

en: Coupon Title Text
tr: Kupon Başlığı Metni

en: Coupon Type
tr: Kupon Türü

en: Coupon Updated Successfully.
tr: Kupon Başarıyla Güncellendi.

en: Coupon code can't be changed, Because its usage has been started.
tr: Kupon kodu kullanıma başlandığı için değiştirilemez.

en: Coupon code has expired
tr: Kupon kodunun süresi doldu

en: Coupon code has expired.
tr: Kupon kodunun süresi doldu.

en: Coupon code is not valid
tr: Kupon kodu geçerli değil

en: Coupon code is not valid for the selected plan
tr: Kupon kodu seçilen plan için geçerli değil

en: Coupon code is not valid for the selected plan.
tr: Kupon kodu seçilen plan için geçerli değil.

en: Coupon code is not valid.
tr: Kupon kodu geçerli değil.

en: Coupon has been deleted successfully.
tr: Kupon başarıyla silindi.

en: Coupon has been successfully applied
tr: Kupon başarıyla uygulandı

en: Coupon has been successfully applied.
tr: Kupon başarıyla uygulandı.

en: Coupon(s) has been deleted successfully.
tr: Kupon(lar) başarıyla silindi.

en: Coupons
tr: Kuponlar

en: Coupons Added Successfully.
tr: Kuponlar Başarıyla Eklendi.

en: Cover
tr: Kapak

en: Credit Card Declined
tr: Kredi kartı reddedildi

en: Credit Card Description
tr: Kredi Kartı Açıklaması

en: Credit Card Image
tr: Kredi Kartı Resmi

en: Credit Card Label
tr: Kredi Kartı Etiketi

en: Credit Card Not Authorized
tr: Kredi Kartı Yetkilendirilmedi

en: Credit Card Number
tr: Kredi Kartı Numarası

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Croatian
tr: Hırvat

en: Cron Debug Log Settings
tr: Cron Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Crop
tr: Mahsul

en: Cross Fade
tr: Çapraz Solma

en: Cuba
tr: Küba

en: Currency
tr: Para birimi

en: Current
tr: Akım

en: Current Membership
tr: Mevcut Üyelik

en: Current Membership Buttons options
tr: Mevcut Üyelik Düğmeleri seçenekleri

en: Current Membership Other options
tr: Mevcut Üyelik Diğer seçenekler

en: Current Password
tr: Mevcut Şifre

en: Current User Information
tr: Mevcut Kullanıcı Bilgileri

en: Current password can not be left blank.
tr: Mevcut şifre boş bırakılamaz.

en: Current plan
tr: Mevcut plan

en: Current user doesn't have permission to delete users
tr: Mevcut kullanıcının kullanıcıları silme izni yok

en: Current user profile URL pattern
tr: Mevcut kullanıcı profili URL modeli

en: Currently Logged In
tr: Şu anda oturum açmış durumdayım

en: Custom
tr: Gelenek

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom Color
tr: Özel renk

en: Custom Content
tr: Özel içerik

en: Custom Css
tr: Özel Css

en: Custom Currency
tr: Özel para birimi

en: Custom Image
tr: Özel Resim

en: Custom Meta
tr: Özel Meta

en: Custom Post is protected
tr: Özel Gönderi korunmaktadır

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
tr: Özel Gönderi türü, Sınıflandırma, Etiket

en: Custom Setting
tr: Özel Ayar

en: Customer Email
tr: Müşteri e-postası

en: Customer Email:
tr: Müşteri e-postası:

en: Customer Key
tr: Müşteri Anahtarı

en: Customer Key can not be left blank.
tr: Müşteri Anahtarı boş bırakılamaz.

en: Customer Name
tr: müşteri adı

en: Customer Secret
tr: Müşteri Sırrı

en: Customer Secret can not be left blank.
tr: Müşteri Sırrı boş bırakılamaz.

en: Cycle Date
tr: Döngü Tarihi

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech
tr: Çek

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Daily
tr: Günlük

en: Danish
tr: Danimarka

en: Danish/Denmark
tr: Danimarka/Danimarka

en: Dark
tr: Karanlık

en: Date
tr: Tarih

en: Date Can't Be Changed, Because coupon usage has been started.
tr: Kupon kullanımına başlandığı için tarih değiştirilemez.

en: Date Format
tr: Tarih formatı

en: Date Range
tr: Tarih aralığı

en: Day
tr: Gün

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Days
tr: Günler

en: Days (since registration)
tr: Günler (kayıttan bu yana)

en: Days Of Subscription
tr: Abonelik Günleri

en: Deactivate
tr: Devre dışı bırakmak

en: Debug Log Settings
tr: Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Debug Logs
tr: Hata Ayıklama Günlükleri

en: Debug Logs cleared successfully
tr: Hata Ayıklama Günlükleri başarıyla temizlendi

en: Debug Settings Saved Successfully
tr: Hata Ayıklama Ayarları Başarıyla Kaydedildi

en: Default Access Rules for newly added Content
tr: Yeni eklenen İçerik için Varsayılan Erişim Kuralları

en: Default Alternative Content
tr: Varsayılan Alternatif İçerik

en: Default Badge for All
tr: Herkes için Varsayılan Rozet

en: Default Cover
tr: Varsayılan Teminat

en: Default Cover Image
tr: Varsayılan Kapak Resmi

en: Default Cover Photo
tr: Varsayılan Kapak Fotoğrafı

en: Default Currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Default Private Content
tr: Varsayılan Özel İçerik

en: Default Profile Template
tr: Varsayılan Profil Şablonu

en: Default Redirect To
tr: Varsayılan Yönlendirme

en: Default Redirect URL
tr: Varsayılan Yönlendirme URL'si

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
tr: Yukarıdaki koşullardan herhangi biri eşleşmezse Varsayılan Yukarıdaki URL'ye yönlendir.

en: Default Redirection url is required.
tr: Varsayılan Yönlendirme URL'si gerekli.

en: Default Restriction
tr: Varsayılan Kısıtlama

en: Default Restriction Rules
tr: Varsayılan Kısıtlama Kuralları

en: Default Rules Saved Successfully.
tr: Varsayılan Kurallar Başarıyla Kaydedildi.

en: Default Selected Plan
tr: Varsayılan Seçilen Plan

en: Default Set
tr: Varsayılan Ayar

en: Default Tax
tr: Varsayılan Vergi

en: Default access rule will be applied to new
tr: Yeni erişime varsayılan erişim kuralı uygulanacak

en: Default private content has been added successfully.
tr: Varsayılan özel içerik başarıyla eklendi.

en: Default:
tr: Varsayılan:

en: Default: 0
tr: Varsayılan: 0

en: Default: 1
tr: Varsayılan: 1

en: Default: 5
tr: Varsayılan: 5

en: Delete
tr: Silmek

en: Delete Configuration
tr: Yapılandırmayı Sil

en: Delete Field
tr: Alanı Sil

en: Delete Form
tr: Formu Sil

en: Delete Form Set
tr: Form Setini Sil

en: Delete Icon
tr: Simgeyi Sil

en: Delete Member(s)
tr: Üye(ler)i Sil

en: Delete Plan
tr: Planı Sil

en: Delete Plan(s)
tr: Planları Sil

en: Delete Post
tr: Gönderiyi Sil

en: Delete Setup
tr: Kurulumu Sil

en: Delete Template
tr: Şablonu Sil

en: Delete Transaction(s)
tr: İşlem(ler)i Sil

en: Delete fields of this specific form.
tr: Bu özel formun alanlarını silin.

en: Delicious
tr: Lezzetli

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Desc. Font Size
tr: Açıklama Yazı Boyutu

en: Description
tr: Tanım

en: Desktop View
tr: Masaüstü Görünümü

en: Details of certain member.
tr: Belirli bir üyenin ayrıntıları.

en: Details of certain membership plan.
tr: Belirli üyelik planının ayrıntıları.

en: Digital Transfer
tr: Dijital Transfer

en: Direct Scroll
tr: Doğrudan Kaydırma

en: Directory Reset Button
tr: Dizin Sıfırlama Düğmesi

en: Directory Search Button
tr: Dizin Arama Düğmesi

en: Directory Search Placeholder
tr: Dizin Arama Yer Tutucusu

en: Directory Template 1
tr: Dizin Şablonu 1

en: Directory Template 2
tr: Dizin Şablonu 2

en: Directory Template 3
tr: Dizin Şablonu 3

en: Directory Template 4
tr: Dizin Şablonu 4

en: Directory Template 5
tr: Dizin Şablonu 5

en: Directory Template 6
tr: Dizin Şablonu 6

en: Directory Template Name
tr: Dizin Şablonu Adı

en: Disable ARMember styling on wp-login page
tr: Wp-giriş sayfasında ARMember stilini devre dışı bırakın

en: Disable feeds access to everyone
tr: Herkesin yayın erişimini devre dışı bırak

en: Discount
tr: İndirim

en: Display Admin Email
tr: Yönetici E-postasını Görüntüle

en: Display Administrator Users
tr: Yönetici Kullanıcıları Görüntüle

en: Display BlogURL
tr: Blog URL'sini görüntüle

en: Display Blogname
tr: Blog Adını Görüntüle

en: Display Cancel Subscription Button
tr: Aboneliği İptal Et Düğmesini Görüntüle

en: Display Content Based On
tr: İçeriği Şuna Göre Görüntüle:

en: Display Coupon Amount
tr: Kupon Tutarını Görüntüle

en: Display Coupon Code
tr: Kupon Kodunu Görüntüle

en: Display Coupon Discount
tr: Kupon İndirimini Görüntüle

en: Display Currently logged in user's profile.
tr: Şu anda oturum açmış olan kullanıcının profilini görüntüleyin.

en: Display Email Address
tr: E-posta Adresini Görüntüle

en: Display Final Payable Amount
tr: Nihai Ödenecek Tutarı Görüntüle

en: Display Forgot Password Link
tr: Şifremi Unuttum Bağlantısını Görüntüle

en: Display Information Based On
tr: Bilgiyi Şuna Göre Görüntüle

en: Display Invoice ID
tr: Fatura Kimliğini Görüntüle

en: Display Joining Date
tr: Katılma Tarihini Görüntüle

en: Display Login Link
tr: Giriş Bağlantısını Görüntüle

en: Display Login URL
tr: Giriş URL'sini Görüntüle

en: Display Logout button/link.
tr: Oturum kapatma düğmesini/bağlantısını görüntüleyin.

en: Display Member Badges
tr: Üye Rozetlerini Göster

en: Display Member Badges?
tr: Üye Rozetleri Görüntülensin mi?

en: Display Member Fields
tr: Üye Alanlarını Görüntüle

en: Display Member Form
tr: Üye Formunu Görüntüle

en: Display Members Fields
tr: Üye Alanlarını Görüntüle

en: Display Membership Plan Name
tr: Üyelik Planı Adını Görüntüle

en: Display Message
tr: Mesajı görüntüle

en: Display Name
tr: Ekran adı

en: Display NetworkName
tr: Görüntülü Reklam AğıAdı

en: Display NetworkURL
tr: Ağ URL'sini Görüntüle

en: Display Payer Email
tr: Ödeme Yapan Kişinin E-postasını Görüntüle

en: Display Payment Currency
tr: Ödeme Para Birimini Görüntüle

en: Display Payment Date
tr: Ödeme Tarihini Görüntüle

en: Display Payment Gateway
tr: Ödeme Ağ Geçidini Görüntüle

en: Display Payment Type
tr: Ödeme Türünü Görüntüle

en: Display Plan Amount
tr: Plan Tutarını Görüntüle

en: Display Plan Amount without Tax Amount
tr: Vergi Tutarı Hariç Plan Tutarını Görüntüle

en: Display Plan Description
tr: Görüntüleme Planı Açıklaması

en: Display Plan End Date
tr: Plan Bitiş Tarihini Görüntüle

en: Display Plan Expire Date
tr: Planın Sona Erme Tarihini Görüntüle

en: Display Plan Information of currently logged in user.
tr: Şu anda oturum açmış olan kullanıcının Plan Bilgilerini görüntüleyin.

en: Display Plan Name
tr: Plan Adının Görüntülenmesi

en: Display Plan Start Date
tr: Plan Başlangıç Tarihini Görüntüle

en: Display Plan Trial Amount
tr: Görüntülü Reklam Planı Deneme Tutarı

en: Display Private content only to selected users.
tr: Özel içeriği yalnızca seçilen kullanıcılara görüntüleyin.

en: Display Profile Name
tr: Profil Adını Görüntüle

en: Display Recently Registerd  Members
tr: Son Kayıt Olan Üyeleri Görüntüle

en: Display Registration Link
tr: Kayıt Bağlantısını Görüntüle

en: Display Renew Subscription Button
tr: Aboneliği Yenile Düğmesini Görüntüle

en: Display Search Box
tr: Arama Kutusunu Görüntüle

en: Display Sorting Options
tr: Sıralama Seçeneklerini Görüntüle

en: Display Strength Meter?
tr: Ekran Gücü Ölçer?

en: Display Subscription Amount
tr: Abonelik Tutarını Görüntüle

en: Display Subscription Expire Date
tr: Abonelik Sona Erme Tarihini Görüntüle

en: Display Subscription ID
tr: Abonelik Kimliğini Görüntüle

en: Display Subscription Name
tr: Abonelik Adını Görüntüle

en: Display Subscription Next Due Date
tr: Aboneliğin Sonraki Son Tarihini Görüntüle

en: Display Tax Amount
tr: Vergi Tutarını Görüntüle

en: Display Tax Percentage
tr: Vergi Yüzdesini Görüntüle

en: Display Transaction ID
tr: İşlem Kimliğini Görüntüle

en: Display Trial Amount
tr: Deneme Tutarını Görüntüle

en: Display Trial Period
tr: Deneme Süresini Görüntüle

en: Display Type
tr: Ekran tipi

en: Display Update Card Subscription Button?
tr: Kart Aboneliğini Güncelle Düğmesi Görüntülensin mi?

en: Display User Displayname
tr: Kullanıcının Görünen Adını Görüntüle

en: Display User Firstname
tr: Kullanıcı Adını Görüntüle

en: Display User ID
tr: Kullanıcı Kimliğini Görüntüle

en: Display User Info
tr: Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle

en: Display User Lastname
tr: Kullanıcı Soyadını Görüntüle

en: Display User Nickname
tr: Kullanıcı Takma Adını Görüntüle

en: Display User Profile Link
tr: Kullanıcı Profili Bağlantısını Görüntüle

en: Display User badges
tr: Kullanıcı rozetlerini görüntüle

en: Display Username
tr: Kullanıcı Adını Göster

en: Display View Invoice Button
tr: Faturayı Görüntüle Düğmesi

en: Display actual error returned from payment gateway
tr: Ödeme ağ geçidinden döndürülen gerçek hatayı görüntüle

en: Display alternative content to the member who has not buy this post. If this disable then default content will be displayed from ARMember -> General Settings -> Paid Post Settings page.
tr: Bu gönderiyi satın almayan üyeye alternatif içerik gösterin. Bu devre dışı bırakılırsa ARMember -> Genel Ayarlar -> Ücretli Gönderi Ayarları sayfasında varsayılan içerik görüntülenecektir.

en: Display current membership plan for logged in users if they purchased.
tr: Oturum açmış kullanıcılar için, satın almaları halinde mevcut üyelik planını görüntüleyin.

en: Display currently logged in Member profile
tr: Şu anda oturum açmış olan Üye profilini görüntüle

en: Display currently logged in User Information
tr: Şu anda oturum açmış olan Kullanıcı Bilgilerini görüntüle

en: Display message after form submit
tr: Form gönderildikten sonra mesajı görüntüle

en: Display remaining login attempts warning message.
tr: Kalan oturum açma denemeleri uyarı mesajını görüntüle.

en: Display to All
tr: Herkese Göster

en: Display view profile link
tr: Profili görüntüle bağlantısını görüntüle

en: Displays blog URL
tr: Blog URL'sini görüntüler

en: Displays blog WP-admin URL
tr: Blogun WP-admin URL'sini görüntüler

en: Displays blog name
tr: Blog adını görüntüler

en: Displays tax amount
tr: Vergi tutarını görüntüler

en: Displays tax percentage
tr: Vergi yüzdesini görüntüler

en: Displays the ARM login page
tr: ARM oturum açma sayfasını görüntüler

en: Displays the E-mail address of user
tr: Kullanıcının E-posta adresini görüntüler

en: Displays the Final Payable Amount of user
tr: Kullanıcının Ödenecek Nihai Tutarını görüntüler

en: Displays the Reset Password Link for user
tr: Kullanıcı için Parolayı Sıfırla Bağlantısını görüntüler

en: Displays the User ID of user
tr: Kullanıcının Kullanıcı Kimliğini görüntüler

en: Displays the User Profile address
tr: Kullanıcı Profili adresini görüntüler

en: Displays the Username of user
tr: Kullanıcının Kullanıcı Adını görüntüler

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
tr: Kullanıcıların sizinle iletişim kurabileceği yönetici e-postasını görüntüler. Bunu Mail ayarları altında yapılandırabilirsiniz.

en: Displays the payment date of user
tr: Kullanıcının ödeme tarihini görüntüler

en: Displays the payment gateway of user
tr: Kullanıcının ödeme ağ geçidini görüntüler

en: Displays the payment transaction Id of user
tr: Kullanıcının ödeme işlemi kimliğini görüntüler

en: Displays the payment type of user
tr: Kullanıcının ödeme türünü görüntüler

en: Displays the plan amount of user
tr: Kullanıcının plan tutarını görüntüler

en: Displays the plan description of user
tr: Kullanıcının plan açıklamasını görüntüler

en: Displays the plan discount of user
tr: Kullanıcının plan indirimini görüntüler

en: Displays the plan name of user
tr: Kullanıcının plan adını görüntüler

en: Displays the trial amount of plan
tr: Planın deneme tutarını görüntüler

en: Displays the used coupon code by user
tr: Kullanıcı tarafından kullanılan kupon kodunu görüntüler

en: Displays the user display name or public name
tr: Kullanıcının görünen adını veya genel adını görüntüler

en: Displays the user first name
tr: Kullanıcının adını görüntüler

en: Displays the user last name
tr: Kullanıcının soyadını görüntüler

en: Divi Builder Integration
tr: Divi Builder Entegrasyonu

en: Divider
tr: Bölücü

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do Not change permalink structure to default in order to work this option. if you set permalink structure to default, You will need to DELETE or comment (//) line which start with
tr: Bu seçeneğin çalışması için kalıcı bağlantı yapısını varsayılana değiştirmeyin. kalıcı bağlantı yapısını varsayılan olarak ayarlarsanız, ile başlayan satırı SİLMENİZ veya yorum (//) yapmanız gerekecektir.

en: Do not allow pending payment (Bank Transfer)
tr: Bekleyen ödemeye izin verme (Banka Transferi)

en: Do not allow user to submit transaction data more than on time
tr: Kullanıcının işlem verilerini zamanından daha fazla göndermesine izin verme

en: Do not cancel subscription until plan expired
tr: Planın süresi dolana kadar aboneliği iptal etmeyin

en: Do not refresh/leave this page until plugin updated successfully.
tr: Eklenti başarıyla güncellenene kadar bu sayfayı yenilemeyin/ayrmayın.

en: Do not show again.
tr: Tekrar gösterme.

en: Documentation
tr: Dokümantasyon

en: Domain Name
tr: Alan adı

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Done
tr: Tamamlamak

en: Downgrade Plan
tr: Sürüm Düşürme Planı

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
tr: Mevcut planın sona ermesinden sonra başka plana geçme (Dönem Bitiminden Sonra)

en: Download
tr: İndirmek

en: Download Log
tr: Günlüğü İndir

en: Dribbble
tr: Top sürme

en: Drip Content
tr: Damla İçeriği

en: Drip Type
tr: Damlama Tipi

en: Dripped Content Sync Successfully
tr: Damlatılmış İçerik Senkronizasyonu Başarıyla

en: Drop Fields Here.
tr: Alanları Buraya Bırakın.

en: Drop file here or click to select
tr: Dosyayı buraya bırakın veya seçmek için tıklayın

en: Drop file here or click to select.
tr: Dosyayı buraya bırakın veya seçmek için tıklayın.

en: Dropdown
tr: Yıkılmak

en: Duplicate Form
tr: Yinelenen Form

en: Duplicate Rule Found.
tr: Yinelenen Kural Bulundu.

en: Duplicate Rules cannot be added.
tr: Yinelenen Kurallar eklenemez.

en: Duration
tr: Süre

en: Duration Type
tr: Süre Türü

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: Dutch/Netherlands
tr: Hollanda/Hollanda

en: ERROR
tr: HATA

en: EXPERIMENTAL
tr: DENEYSEL

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Edit
tr: Düzenlemek

en: Edit Achievement
tr: Başarıyı Düzenle

en: Edit Badge
tr: Rozeti Düzenle

en: Edit Card Options
tr: Kart Seçeneklerini Düzenle

en: Edit Coupon
tr: Kuponu Düzenle

en: Edit Drip Rule
tr: Damlama Kuralını Düzenle

en: Edit Email Template
tr: E-posta Şablonunu Düzenle

en: Edit Field Label
tr: Alan Etiketini Düzenle

en: Edit Field Options
tr: Alan Seçeneklerini Düzenle

en: Edit Form
tr: Formu Düzenle

en: Edit Member
tr: Üyeyi Düzenle

en: Edit Membership Plan
tr: Üyelik Planını Düzenle

en: Edit Message
tr: Mesajı Düzenle

en: Edit Paid Post
tr: Ücretli Gönderiyi Düzenle

en: Edit Paid Posts
tr: Ücretli Gönderileri Düzenle

en: Edit Plan
tr: Planı Düzenle

en: Edit Plan + Signup Page
tr: Planı + Kayıt Sayfasını Düzenle

en: Edit Private Content
tr: Özel İçeriği Düzenle

en: Edit Profile
tr: Profili Düzenle

en: Edit Profile Template
tr: Profil Şablonunu Düzenle

en: Edit Profile page
tr: Profil sayfasını düzenle

en: Edit Rule
tr: Kuralı Düzenle

en: Edit Template Options
tr: Şablon Seçeneklerini Düzenle

en: Edit Userwise Private Content
tr: Kullanıcıya Özel Özel İçeriği Düzenle

en: Effect Color
tr: Efekt Rengi

en: Effective from
tr: İtibaren geçerli

en: Egypt
tr: Mısır

en: Email
tr: E-posta

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Email Address can not be left blank.
tr: Eposta Adresi boş bırakılamaz.

en: Email Address should not contain bad words.
tr: E-posta Adresi kötü kelimeler içermemelidir.

en: Email Debug Log Settings
tr: E-posta Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Email Notification
tr: Eposta bildirimi

en: Email Notifications
tr: E-posta Bildirimleri

en: Email Subject Required.
tr: E-posta Konusu Gerekli.

en: Email Template Updated Successfully.
tr: E-posta Şablonu Başarıyla Güncellendi.

en: Email could not be sent, please contact the site admin.
tr: E-posta gönderilemedi, lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Email should not contain bad words.
tr: E-posta kötü kelimeler içermemelidir.

en: Email verified approve
tr: E-posta doğrulandı onayla

en: Enable
tr: Olanak vermek

en: Enable / Disable Private Content
tr: Özel İçeriği Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

en: Enable Bank Transfer Payment
tr: Banka Transferi Ödemesini Etkinleştir

en: Enable Confirm Email Address
tr: E-posta Adresini Doğrulamayı Etkinleştir

en: Enable Confirm Password
tr: Şifreyi Doğrulamayı Etkinleştir

en: Enable Content Restriction
tr: İçerik Kısıtlamasını Etkinleştir

en: Enable Cron Debug Logs
tr: Cron Hata Ayıklama Günlüklerini Etkinleştir

en: Enable Email Debug Logs
tr: E-posta Hata Ayıklama Günlüklerini Etkinleştir

en: Enable Expiration
tr: Sona Ermeyi Etkinleştir

en: Enable Fancy URL for Paid Post
tr: Ücretli Gönderi için Fantezi URL'yi Etkinleştir

en: Enable General Options
tr: Genel Seçenekleri Etkinleştir

en: Enable Google Recaptcha
tr: Google Recaptcha'yı etkinleştirin

en: Enable Google reCAPTCHA
tr: Google reCAPTCHA'yı etkinleştirin

en: Enable Hidden Fields
tr: Gizli Alanları Etkinleştir

en: Enable Invoice Prefix/Suffix ?
tr: Fatura Ön Eki/Son Eki Etkinleştirilsin mi?

en: Enable Login attempts Security
tr: Oturum Açma Girişimlerini Etkinleştir Güvenlik

en: Enable One Click Sign Up
tr: Tek Tıklamayla Kaydolmayı Etkinleştir

en: Enable Opt-ins Debug Logs
tr: Etkinleştirme Hata Ayıklama Günlüklerini Etkinleştir

en: Enable Pay Per Post
tr: Gönderi Başına Ödemeyi Etkinleştir

en: Enable PayPal Payment
tr: PayPal Ödemesini Etkinleştir

en: Enable Restriction access
tr: Erişimi Kısıtlamayı Etkinleştir

en: Enable Social Login
tr: Sosyal Girişi Etkinleştir

en: Enable Stripe Payment
tr: Şeritli Ödemeyi Etkinleştir

en: Enable Strong Password
tr: Güçlü Şifreyi Etkinleştir

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
tr: Yükseltme / Düşürme İşlemini Etkinleştir

en: Enable coupon with payment
tr: Kuponu ödemeyle etkinleştirin

en: Enable double opt-in
tr: Çift katılımı etkinleştir

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
tr: Tesisin Fatura göndermesini ve üyelik planlarına Satış Vergisi uygulamasını etkinleştirin.

en: Enable login security option for failed login attempts.
tr: Başarısız oturum açma girişimleri için oturum açma güvenliği seçeneğini etkinleştirin.

en: Enable tax module on plan purchase
tr: Plan satın alma işleminde vergi modülünü etkinleştirin

en: Enable this option to apply access or restriction.
tr: Erişimi veya kısıtlamayı uygulamak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to apply access or restriction..
tr: Erişimi veya kısıtlamayı uygulamak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: End Date
tr: Bitiş tarihi

en: End Of Term Action
tr: Dönem Sonu Eylemi

en: English
tr: İngilizce

en: English ( en )
tr: İngilizce ( tr )

en: English (UK)
tr: İngilizce (İngiltere)

en: English (US)
tr: Amerikan ingilizcesi)

en: English/Australia
tr: İngilizce/Avustralya

en: English/UK
tr: İngilizce/İngiltere

en: English/United Kingdom
tr: İngiliz Birleşik Krallık

en: English/United States
tr: İngilizce/Amerika Birleşik Devletleri

en: English/United States ( en_US )
tr: İngilizce/Amerika Birleşik Devletleri ( en_US )

en: English/Western
tr: İngilizce/Batı

en: Enter API Password
tr: API Şifresini Girin

en: Enter API Signature
tr: API İmzasını Girin

en: Enter API Username
tr: API Kullanıcı Adını Girin

en: Enter Alternative Content
tr: Alternatif İçerik Girin

en: Enter Authorization Code
tr: Yetkilendirme kodunu girin

en: Enter Coupon Code
tr: Kupon kodunu girin

en: Enter Invoice Prefix
tr: Fatura Önekini Girin

en: Enter Invoice Suffix
tr: Fatura Son Eki Girin

en: Enter Merchant Email Address
tr: Satıcı E-posta Adresini Girin

en: Enter Minimum Invoice Digit(s)
tr: Minimum Fatura Rakamlarını Girin

en: Enter Stripe Publishable Key
tr: Şerit Yayınlanabilir Anahtarını Girin

en: Enter Stripe Secret Key
tr: Stripe Gizli Anahtarını Girin

en: Enter URL with http:// or https://.
tr: URL'yi http:// veya https:// ile girin.

en: Enter User Id
tr: Kullanıcı Kimliğini Girin

en: Enter User Meta Name
tr: Kullanıcı Meta Adını Girin

en: Enter Usermeta Name
tr: Kullanıcı Meta Adını Girin

en: Enter a username or e-mail address.
tr: Bir kullanıcı adı veya e-posta adresi girin.

en: Enter card height, for example : %s. %sRecommended height : %s.
tr: Kart yüksekliğini girin, örneğin: %s. %sÖnerilen yükseklik : %s.

en: Enter card width, for example : %s. %sRecommended width : %s.
tr: Kart genişliğini girin, örneğin: %s. %sÖnerilen genişlik : %s.

en: Enter content here for non dripped members
tr: Damlamayan üyeler için içeriği buraya girin

en: Enter content here which will be dripped
tr: Damlatılacak içeriği buraya girin

en: Enter content here which will be restricted
tr: Kısıtlanacak içeriği buraya girin

en: Enter content which will be dripped
tr: Damlatılacak içeriği girin

en: Enter number of Coupon(s) to Generate
tr: Oluşturulacak Kupon(lar)ın sayısını girin

en: Enter plan amount
tr: Plan tutarını girin

en: Enter plan name
tr: Plan adını girin

en: Entered URLs will be blocked for all users and visitors except administrator.
tr: Girilen URL'ler yönetici dışındaki tüm kullanıcılar ve ziyaretçiler için engellenecektir.

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Error
tr: Hata

en: Error Adding Coupons, Please Again Try Again.
tr: Kupon Ekleme Hatası, Lütfen Tekrar Tekrar Deneyin.

en: Error Adding Message, Please Try Again.
tr: Mesaj Ekleme Hatası, Lütfen Tekrar Deneyin.

en: Error Code
tr: Hata kodu

en: Error Field Border
tr: Hata Alanı Kenarlığı

en: Error Updating Coupons, Please Again Try Again.
tr: Kuponlar Güncellenirken Hata Oluştu. Lütfen Tekrar Tekrar Deneyin.

en: Error While Adding Achievement, Please Try Again.
tr: Başarı Eklenirken Hata Alındı, Lütfen Tekrar Deneyin.

en: Error during file upload
tr: Dosya yükleme sırasında hata

en: Error during file upload.
tr: Dosya yükleme sırasında hata.

en: Error during user import.
tr: Kullanıcının içe aktarımı sırasında hata.

en: Error in cancel subscription from 2Checkout.
tr: 2Checkout aboneliğini iptal etmede hata oluştu.

en: Error in cancel subscription from Authorize.net.
tr: Authorize.net aboneliğini iptal etmede hata oluştu.

en: Error in cancel subscription from Paypal.
tr: Paypal'dan aboneliği iptal etmede hata oluştu.

en: Error in cancel subscription from Stripe.
tr: Stripe'tan aboneliği iptal etmede hata oluştu.

en: Error in subscription cancel from Payment Gateway:
tr: Payment Gateway'den abonelik iptalinde hata oluştu:

en: Error while creating user.
tr: Kullanıcı oluşturulurken hata oluştu.

en: Estonia
tr: Estonya

en: Estonian
tr: Estonyalı

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Every
tr: Her

en: Everyone
tr: Herkes

en: Everytime
tr: Her zaman

en: Exclude pages for restriction
tr: Kısıtlama nedeniyle sayfaları hariç tutun

en: Exclude role for restriction
tr: Kısıtlama nedeniyle rolü hariç tut

en: Existing
tr: Mevcut

en: Expiration Month
tr: Son Kullanma Ayı

en: Expiration Year
tr: Son Kullanma Yılı

en: Expire Date
tr: Son kullanma tarihi

en: Expire Month Description
tr: Sona Erme Ayının Açıklaması

en: Expire Month Label
tr: Sona Erme Ay Etiketi

en: Expire Subscription
tr: Aboneliğin Sona Ermesi

en: Expire Year Description
tr: Sona Erme Yılı Açıklaması

en: Expire Year Label
tr: Sona Erme Yılı Etiketi

en: Expire date can not be earlier than current date.
tr: Son kullanma tarihi güncel tarihten önce olamaz.

en: Expire date can not be earlier than start date
tr: Son kullanma tarihi başlangıç tarihinden önce olamaz

en: Expire date can not be earlier than start date.
tr: Son kullanma tarihi başlangıç tarihinden önce olamaz.

en: Expire/Next Renewal
tr: Sona Erme/Sonraki Yenileme

en: Expired
tr: Günü geçmiş

en: Expires On
tr: Tarihinde sona eriyor

en: Expiry Date
tr: Son kullanma tarihi

en: Expiry date updated successfully.
tr: Son kullanma tarihi başarıyla güncellendi.

en: Expiry month should not be blank.
tr: Son kullanma ayı boş bırakılmamalıdır.

en: Expiry year should not be blank.
tr: Son kullanma yılı boş bırakılmamalıdır.

en: Explore ARMember
tr: ARMember'ı keşfedin

en: Explore Features
tr: Özellikleri Keşfedin

en: Export To CSV
tr: CSV'ye Aktar

en: Export to CSV
tr: CSV'ye aktar

en: Extend Days
tr: Günleri Uzat

en: External
tr: Harici

en: External popup window
tr: Harici açılır pencere

en: Facebook Icon
tr: Facebook Simgesi

en: Fade
tr: Solmak

en: Fail Login Attempt History
tr: Başarısız Giriş Deneme Geçmişi

en: Failed
tr: Arızalı

en: Failed Attempt Date
tr: Başarısız Deneme Tarihi

en: Failed Login Attempt Login History
tr: Başarısız Giriş Denemesi Giriş Geçmişi

en: Failed Login Attempts History
tr: Başarısız Giriş Denemeleri Geçmişi

en: Failed Login IP
tr: Başarısız Giriş IP'si

en: Failed Payment
tr: Başarısız Ödeme

en: Failed Payment(Suspended)
tr: Başarısız Ödeme (Askıya Alındı)

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
tr: 30 günden eski olan başarısız giriş denemesi geçmişi otomatik olarak temizlenecektir.

en: Failed refund to a member
tr: Bir üyeye geri ödeme yapılamadı

en: Failed to write file to disk.
tr: Dosya diske yazılamadı.

en: Faroese
tr: Faroe dili

en: Farsi/Persian
tr: Farsça/Farsça

en: Feature Request
tr: Özellik isteği

en: Features Settings Updated Successfully.
tr: Özellikler Ayarları Başarıyla Güncellendi.

en: Features Settings Updated Successfully....
tr: Özellikler Ayarları Başarıyla Güncellendi....

en: Feeds
tr: Yayınlar

en: Field
tr: Alan

en: Field Alignment
tr: Alan Hizalaması

en: Field Background
tr: Alan Arka Planı

en: Field Border
tr: Tarla Sınırı

en: Field Focus
tr: Alan Odağı

en: Field Font
tr: Alan Yazı Tipi

en: Field Height
tr: Alan Yüksekliği

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Field Label
tr: Alan Etiketi

en: Field Metakeys
tr: Alan Meta Anahtarları

en: Field Name
tr: Alan adı

en: Field Options
tr: Alan Seçenekleri

en: Field Spacing
tr: Alan Aralığı

en: Field Type
tr: Alan türü

en: Field Width
tr: Alan Genişliği

en: Fields
tr: Alanlar

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
tr: Başka bir yerde kullanılan alanlar silinmeyecektir.

en: Fields to be included in payment form
tr: Ödeme formunda bulunması gereken alanlar

en: File Size Limit
tr: Dosya Boyutu Sınırı

en: File Upload
tr: Dosya yükleme

en: File is not allowed larger than {SIZE}.
tr: {SIZE} boyutundan büyük dosyaya izin verilmiyor.

en: File size not allowed
tr: Dosya boyutuna izin verilmiyor

en: File type is not allowed.
tr: Dosya türüne izin verilmiyor.

en: Filipino
tr: Filipinli

en: Filter
tr: Filtre

en: Filter Options
tr: Filtre seçenekleri

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Finnish
tr: Fince

en: First Name
tr: İlk adı

en: First Name can not be left blank.
tr: Ad alanı boş bırakılamaz.

en: First Time Logged In
tr: İlk Kez Giriş Yaptım

en: Firstname Lastname
tr: İsim soyisim

en: Fix Expiration Date
tr: Son Kullanma Tarihini Düzelt

en: Fixed
tr: Sabit

en: Fixed Duration
tr: Sabit Süre

en: Fixed Redirection
tr: Sabit Yönlendirme

en: Flat
tr: Düz

en: Font Awesome Icons
tr: Yazı Tipi Harika Simgeler

en: Font Color
tr: Yazı rengi

en: Font Family
tr: Font ailesi

en: Font Settings
tr: Yazı Tipi Ayarları

en: Font Size
tr: Yazı Boyutu

en: Font Style
tr: Yazı stili

en: For Lifetime
tr: Ömür boyu

en: For Recurring Plan Apply to Entire Duration
tr: Tekrarlı Plan İçin Sürenin Tamamına Uygula

en: For Restricted drip content
tr: Kısıtlı damlama içeriği için

en: For any other country which is not in above list.
tr: Yukarıdaki listede bulunmayan herhangi bir ülke için.

en: For logged in users
tr: Oturum açmış kullanıcılar için

en: For non logged in users
tr: Oturum açmamış kullanıcılar için

en: Forgot / Register Link
tr: Bağlantıyı Unuttum / Kayıt Ol

en: Forgot Password
tr: Parolanızı mı unuttunuz

en: Forgot Password Link Label
tr: Şifremi Unuttum Bağlantı Etiketi

en: Forgot Password Link Margin
tr: Şifremi Unuttum Bağlantı Marjı

en: Forgot Password Messages
tr: Şifremi Unuttum Mesajları

en: Forgot Password page
tr: Şifremi Unuttum sayfası

en: Form
tr: Biçim

en: Form Background
tr: Formun Arka Planı

en: Form Border
tr: Form Kenarlığı

en: Form Description
tr: Form Açıklaması

en: Form Fields
tr: Form Alanları

en: Form ID
tr: Form Kimliği

en: Form Name
tr: Form Adı

en: Form Options
tr: Form Seçenekleri

en: Form Padding
tr: Form Dolgusu

en: Form Position
tr: Form Konumu

en: Form Section
tr: Form Bölümü

en: Form Set Deleted Successfully.
tr: Form Seti Başarıyla Silindi.

en: Form Settings Saved Successfully.
tr: Form Ayarları Başarıyla Kaydedildi.

en: Form Style
tr: Form Stili

en: Form Title
tr: Form Başlığı

en: Form Title Settings
tr: Form Başlığı Ayarları

en: Form Type
tr: Form Türü

en: Form Width
tr: Form Genişliği

en: Form deleted Successfully.
tr: Form başarıyla silindi.

en: Form deleted successfully.
tr: Form başarıyla silindi.

en: Form has been successfully submitted.
tr: Form başarıyla gönderildi.

en: Form name can not be left blank.
tr: Form adı boş bırakılamaz.

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
tr: Kullanıcı oturum açmadıysa, seçilen kayıt formu abonelik sayfasındaki ön uçta görüntülenecektir.

en: Form wise redirection
tr: Form açısından yönlendirme

en: Forms
tr: Formlar

en: Francais/Canada
tr: Fransa/Kanada

en: France
tr: Fransa

en: Free
tr: Özgür

en: Free Membership
tr: Ücretsiz üyelik

en: Free Plan
tr: Ücretsiz Plan

en: Free Post
tr: Ücretsiz Gönderi

en: French
tr: Fransızca

en: French (Canadian)
tr: Fransız Kanadalı)

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French/Angola
tr: Fransızca/Angola

en: French/France
tr: Fransızca Fransa

en: French/Swiss
tr: Fransızca/İsviçre

en: Friendship request
tr: Arkadaşlık isteği

en: From
tr: İtibaren

en: From Date
tr: İtibaren

en: From Transaction Day
tr: İşlem Gününden itibaren

en: Full
tr: Tam dolu

en: Fusion Builder Integration
tr: Fusion Builder Entegrasyonu

en: Future Membership
tr: Gelecek Üyelik

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Gateway
tr: Geçit

en: Gateways
tr: Ağ geçitleri

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: General Options
tr: Genel seçenekler

en: General Restriction Options
tr: Genel Kısıtlama Seçenekleri

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Generate
tr: Oluştur

en: Generate Coupon Code.
tr: Kupon Kodu Oluşturun.

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: German
tr: Almanca

en: German (Autstria)
tr: Almanca (Avusturya)

en: German (Switzerland)
tr: Almanca (İsviçre)

en: German/Germany
tr: Almanca/Almanya

en: Germany
tr: Almanya

en: Get 24x7 Support
tr: 7x24 Destek Alın

en: Get Authorization Code
tr: Onay Kodu Al

en: Get Response
tr: Cevap almak

en: Get Social Avatar
tr: Sosyal Avatarı Alın

en: Get list of all membership plans.
tr: Tüm üyelik planlarının listesini alın.

en: Get list of member's paid posts based on the ID.
tr: Kimliğe göre üyenin ücretli gönderilerinin listesini alın.

en: Get list of member's plans based on the ID.
tr: Kimliğe göre üyenin planlarının listesini alın.

en: Get list of membership plans ID, Name, and Description.
tr: Üyelik planları ID, Ad ve Açıklama listesini alın.

en: Get member details based on the ID.
tr: Kimliğe göre üye ayrıntılarını alın.

en: Get member's membership plan payment transactions based on the ID.
tr: Üyenin üyelik planı ödeme işlemlerini kimliğe göre alın.

en: Get member's paid post payment transactions based on the ID.
tr: Üyenin kimliğe göre ücretli sonradan ödeme işlemlerini alın.

en: Get membership plan details based on the plan ID.
tr: Plan kimliğine göre üyelik planı ayrıntılarını alın.

en: Get social avatar while authenticate with social connect buttons
tr: Sosyal bağlantı düğmeleriyle kimlik doğrulaması yaparken sosyal avatar alın

en: GetResponse
tr: Cevap almak

en: GetResponse Contact List Not Found.
tr: GetResponse İletişim Listesi Bulunamadı.

en: Getting Started
tr: Başlarken

en: Getting Started With Setup
tr: Kuruluma Başlarken

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Gift
tr: Hediye

en: Give access to
tr: Erişim ver

en: Give this badge to plans
tr: Bu rozeti planlara ver

en: Give this badge to roles
tr: Bu rozeti rollere ver

en: Global CSS
tr: Küresel CSS

en: Global Settings Saved Successfully.
tr: Genel Ayarlar Başarıyla Kaydedildi.

en: Gmail Test Email cannot sent successfully
tr: Gmail Test E-postası başarıyla gönderilemiyor

en: Gmail token is expired. Please Authenticate again.
tr: Gmail belirtecinin süresi doldu. Lütfen tekrar kimlik doğrulaması yapın.

en: Go
tr: Gitmek

en: Go back to home page
tr: Ana sayfaya geri dön

en: Go to ARMember
tr: ARMember'a git

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
tr: Yönetici arayüzünden Genel Ayarlar menüsüne gidin. Burada Genel, Ödeme Ağ Geçitleri, Sayfa Düzeni vb. gibi birçok sekme bulacaksınız.

en: Good Text
tr: İyi Metin

en: Google Fonts
tr: Google Yazı Tipleri

en: Google Icon
tr: Google Simgesi

en: Google Secret
tr: Google Sırrı

en: Google SignIn
tr: Google Oturum Açma

en: Google reCAPTCHA Configuration
tr: Google reCAPTCHA Yapılandırması

en: Google reCAPTCHA Invalid or Expired. Please reload page and try again.
tr: Google reCAPTCHA Geçersiz veya Süresi Dolmuş. Lütfen sayfayı yeniden yükleyip tekrar deneyin.

en: Grace End Date
tr: Yetki Bitiş Tarihi

en: Grace Expiration
tr: Ek Sürenin Sona Ermesi

en: Grace Period End of Term
tr: Ek Süre Dönem Sonu

en: Grace Period Failed Payment
tr: Ek Süre Başarısız Ödeme

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greek
tr: Yunan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Group Name
tr: Grup ismi

en: Group creation
tr: Grup oluşturma

en: Growth Plugins
tr: Büyüme Eklentileri

en: Guest page
tr: Misafir sayfası

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Gujarati
tr: Gujarati dili

en: Gutenberg Block Integration
tr: Gutenberg Blok Entegrasyonu

en: Have a coupon code?
tr: Kupon kodun var mı?

en: Having
tr: Sahip olmak

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew/Israel
tr: İbranice/İsrail

en: Height
tr: Yükseklik

en: Help Tutorial
tr: Yardım Eğitimi

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
tr: Anonim kullanım istatistikleri göndererek ARMember'i geliştirmemize yardımcı olun

en: Here you can set template of invoice that will be downloaded by users
tr: Burada kullanıcılar tarafından indirilecek fatura şablonunu ayarlayabilirsiniz.

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
tr: Burada, çeşitli genel seçenekler ve Abonelik Türleri ve Tutarı ile ilgili seçeneklerle birlikte tüm farklı türdeki Ücretsiz/Ücretli üyelik planlarını bulacaksınız.

en: Hidden Field
tr: Gizli alan

en: Hidden Field Area
tr: Gizli Alan Alanı

en: Hidden Fields
tr: Gizli Alanlar

en: Hidden Value
tr: Gizli Değer

en: Hide
tr: Saklamak

en: Hide / Show Menu Item
tr: Menü Öğesini Gizle / Göster

en: Hide After
tr: Sonra Gizle

en: Hide Current Plans
tr: Mevcut Planları Gizle

en: Hide Empty Fields
tr: Boş Alanları Gizle

en: Hide Empty Profile Fields
tr: Boş Profil Alanlarını Gizle

en: Hide First Name field
tr: Ad alanını gizle

en: Hide Label
tr: Etiketi Gizle

en: Hide Last Name field
tr: Soyadı alanını gizle

en: Hide Plan Selection Area
tr: Plan Seçim Alanını Gizle

en: Hide Settings & Styles
tr: Ayarları ve Stilleri Gizle

en: Hide Setup Title
tr: Kurulum Başlığını Gizle

en: Hide Title
tr: Başlığı Gizle

en: Hide after
tr: Şundan sonra gizle:

en: Hide content only for
tr: İçeriği yalnızca şunun için gizle:

en: Hide empty fields
tr: Boş alanları gizle

en: Hide empty profile fields
tr: Boş profil alanlarını gizle

en: Hide plans which are already owned by user
tr: Zaten kullanıcıya ait olan planları gizle

en: Hide username field and assign username with email
tr: Kullanıcı adı alanını gizleyin ve kullanıcı adını e-postayla atayın

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Home Page
tr: Ana Sayfa

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Hour
tr: Saat

en: Hourly
tr: Saatlik

en: Hours
tr: Saat

en: Hover Background
tr: Vurgulu Arka Plan

en: Hover Background 2
tr: Vurgulu Arka Plan

en: Hover Font
tr: Vurgulu Yazı Tipi

en: How to sync with
tr: ile nasıl senkronize edilir?

en: How user will get this badge?
tr: Kullanıcı bu rozeti nasıl alacak?

en: How you want to include this form into page?
tr: Bu formu sayfaya nasıl eklemek istiyorsunuz?

en: How you want to pay?
tr: Nasıl ödeme yapmak istiyorsunuz?

en: Html Area
tr: HTML Alanı

en: Html Text
tr: Html Metni

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
tr: Yaşasın!! İlk üyelik sitenizi oluşturmak için her şey hazır

en: I agree
tr: Kabul ediyorum

en: ID
tr: İD

en: ID:
tr: İD:

en: IF Conditions
tr: IF Koşulları

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icon Color
tr: Simge Rengi

en: If "Restriction Type" set to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and if set "Hide" then content will be hidden for the selected "Membership Plan(s)" setting.
tr: "Kısıtlama Türü", "Göster" olarak ayarlanırsa, seçilen Üyelik Plan(lar)ı, koşul doğruysa içeriği görüntüler ve "Gizle" ayarlanırsa, seçilen \ için içerik gizlenir. \"Üyelik Plan(lar)ı\" ayarı.

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
tr: Yazarın herhangi bir gönderisi yoksa kullanıcı ARMember Profil Sayfasına yönlendirilecektir.

en: If Default Restriction is ON then ONLY below selected plan members can access this page.
tr: Varsayılan Kısıtlama AÇIK ise bu sayfaya YALNIZCA aşağıda seçilen plan üyeleri erişebilir.

en: If Profile Form is
tr: Profil Formu ise

en: If Profile form is
tr: Profil formu ise

en: If SignUp Form is
tr: Kayıt Formu ise

en: If SignUp form is
tr: Kayıt formu ise

en: If User %sIn%s Trial Period
tr: %sKullanıcısı%s Deneme Süresindeyse

en: If User %sNot In%s Trial Period
tr: Kullanıcı %sDeğil%s Deneme süresi

en: If User Has
tr: Kullanıcı Varsa

en: If User ID is empty then by default current logged in user's badges will be displayed.
tr: Kullanıcı Kimliği boşsa varsayılan olarak mevcut oturum açmış kullanıcının rozetleri görüntülenecektir.

en: If User In Trial
tr: Kullanıcı Deneme Sürümündeyse

en: If User In Trial Period
tr: Kullanıcı Deneme Süresindeyse

en: If User Not In Trial
tr: Kullanıcı Deneme Sürümünde Değilse

en: If User selected plan is
tr: Kullanıcının seçtiği plan ise

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
tr: Aşağıdaki koşullardan herhangi biri doğruysa içeriğe kısıtlamalar uygulanacaktır

en: If private content is not set for specific user and user is not in above list than default private content will be displayed to the user.
tr: Belirli bir kullanıcı için özel içerik ayarlanmamışsa ve kullanıcı yukarıdaki listede değilse, kullanıcıya varsayılan özel içerik görüntülenecektir.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
tr: Bu bir hataysa bu e-postayı dikkate almayın; hiçbir şey olmayacak.

en: If user has already one ARMember paid post, then it would be updated when he will purchase this product.
tr: Kullanıcının halihazırda bir adet ARMember ücretli gönderisi varsa, bu ürünü satın aldığında bu gönderi güncellenecektir.

en: If user has already one ARMember plan, then it would be updated when he will purchase this product.
tr: Kullanıcının halihazırda bir ARMember planı varsa, bu ürünü satın aldığında güncellenecektir.

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
tr: Kullanıcı oturum açmadıysa, seçilen kayıt formu abonelik sayfasındaki ön uçta görüntülenecektir.

en: If user selected plan is
tr: Kullanıcı tarafından seçilen plan ise

en: If website is restricted, redirect visitor to following page
tr: Web sitesi kısıtlanmışsa ziyaretçiyi aşağıdaki sayfaya yönlendirin

en: If you are using it from the theme template then make sure it should be placed BEFORE loop otherwise it wont work.
tr: Tema şablonundan kullanıyorsanız, döngüden ÖNCE yerleştirilmesi gerektiğinden emin olun, aksi takdirde çalışmaz.

en: If you can't login after renaming wp-admin, run below URL and all changes are rollback to default :
tr: Wp-admin'i yeniden adlandırdıktan sonra giriş yapamıyorsanız, aşağıdaki URL'yi çalıştırın; tüm değişiklikler varsayılana geri alınır:

en: If you don't add URL at above textbox then after purchase paid post, page will be redirected to the URL as set at ARMember -> General Settings -> Redirection Rules page.
tr: Yukarıdaki metin kutusuna URL eklemezseniz, ücretli gönderiyi satın aldıktan sonra sayfa, ARMember -> Genel Ayarlar -> Yönlendirme Kuralları sayfasında ayarlanan URL'ye yönlendirilecektir.

en: If you don't add URL at above textbox then buynow page will be set from ARMember -> General Settings -> Page Setup page.
tr: Yukarıdaki metin kutusuna URL eklemezseniz, hemen satın al sayfası ARMember -> Genel Ayarlar -> Sayfa Yapısı sayfasından ayarlanacaktır.

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
tr: Varsayılan Kısıtlama'yı etkinleştirirseniz bu öğe, planına burada izin verilen kullanıcılar dışındaki ziyaretçiler ve oturum açmış tüm kullanıcılar için kısıtlanacaktır.

en: If you enable this switch than, restricted content will be displayed in listing only.
tr: Bu anahtarı etkinleştirirseniz, kısıtlanmış içerik yalnızca listelemede görüntülenecektir.

en: If you leave this field blank, stripe will not be available in setup for recurring plan(s).
tr: Bu alanı boş bırakırsanız yinelenen plan(lar) için kurulumda şerit kullanılamayacaktır.

en: If you select "Restriction Type" to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and select "Hide" then content will be restricted for the selected "Membership Plan(s)".
tr: "Göster" için "Kısıtlama Türü" seçeneğini belirlerseniz, seçilen Üyelik Plan(lar)ı, koşul doğruysa içeriği görüntüleyecektir ve "Gizle" seçeneğini seçtiğinizde, seçilen Üyelik Plan(lar)ı için içerik kısıtlanacaktır. \"Üyelik Plan(lar)ı".

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
tr: Bu üyeyi/üyeleri silerseniz abonelikleri de kaldırılacaktır.

en: If you will select any paid post which is having "subscription/recurring payment" type, then it will be considered as "semi automatic subscription" always.
tr: Eğer \"abonelik/yinelenen ödeme\" türünde herhangi bir ücretli gönderiyi seçerseniz, bu gönderi her zaman \"yarı otomatik abonelik\" olarak değerlendirilecektir.

en: If you will select any plan which is having "subscription/recurring payment" type, then it will be considered as "semi automatic subscription" always.
tr: Eğer \"abonelik/tekrarlı ödeme\" tipinde bir plan seçerseniz bu her zaman \"yarı otomatik abonelik\" olarak değerlendirilecektir.

en: If your plan is Automatic Subscription and you have enabled Coupon Module then.
tr: Planınız Otomatik Abonelik ise ve Kupon Modülünü etkinleştirdiyseniz o zaman.

en: Image size should be approx 900x300.
tr: Resim boyutu yaklaşık 900x300 olmalıdır.

en: Immediately
tr: Hemen

en: Immediately downgrade to other plan
tr: Derhal başka plana geçin

en: Immediately upgrade to other plan
tr: Hemen başka bir plana geçin

en: Import / Export
tr: İthalat ihracat

en: Important Note
tr: Önemli Not

en: Important Note:
tr: Önemli Not:

en: Important Notes
tr: Önemli notlar

en: Important note on payment integration with automatic subscription
tr: Otomatik abonelikle ödeme entegrasyonu hakkında önemli not

en: In Case of Automatic subscription, If total payable amount will be 0 (Zero), then 2checkout gateway will not work.
tr: Otomatik abonelik durumunda ödenecek toplam tutar 0 (Sıfır) ise 2checkout ağ geçidi çalışmayacaktır.

en: In Grace Period
tr: Ek Sürede

en: In Trial
tr: Deneme aşamasında

en: In case of Recurring Billing, Please make sure you have set following URL in the Global URL field in your 2Checkout account.
tr: Yinelenen Faturalandırma durumunda, lütfen 2Checkout hesabınızdaki Global URL alanında aşağıdaki URL'yi ayarladığınızdan emin olun.

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
tr: Sonsuz abonelik planının iptal edilmesi durumunda, o plan mevcut döngü tamamlandıktan sonra iptal edilecektir.

en: In case of subscription plan selected
tr: Abonelik planının seçilmesi durumunda

en: Inactivate
tr: Devre dışı bırak

en: Inactive
tr: Etkin değil

en: Inactive Members
tr: Aktif Olmayan Üyeler

en: Including tax amount.
tr: Vergi tutarı dahil.

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Indonesian
tr: Endonezya dili

en: Indonesian/Indonesia
tr: Endonezyaca/Endonezya

en: Infinite
tr: Sonsuz

en: Info
tr: Bilgi

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
tr: Üyelik Planının Erişim Kurallarını Devral

en: Inherit Fonts
tr: Yazı Tiplerini Devral

en: Inherit from existing signup forms
tr: Mevcut kayıt formlarından devralın

en: Input Field Options
tr: Giriş Alanı Seçenekleri

en: Input Style
tr: Giriş Stili

en: Instagram
tr: instagram

en: Integrate BuddyPress or BuddyBoss with ARMember.
tr: BuddyPress veya BuddyBoss'u ARMember ile entegre edin.

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
tr: Woocommerce'ı ARMember ile entegre edin.

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
tr: myCRED uyarlanabilir puan yönetim sistemini ARMember ile entegre edin.

en: Internal
tr: Dahili

en: Invalid Code. Please re-authorize the Aweber and try again by clicking on the "Get Authorize Code" button.
tr: Geçersiz kod. Lütfen Aweber'ı yeniden yetkilendirin ve "Yetki Kodu Al" düğmesine tıklayarak tekrar deneyin.

en: Invalid Conditional argument(s).
tr: Geçersiz Koşullu bağımsız değişken(ler).

en: Invalid Coupon
tr: Geçersiz Kupon

en: Invalid Coupon For Plan
tr: Plan İçin Geçersiz Kupon

en: Invalid Credit Card Detail
tr: Geçersiz Kredi Kartı Detayı

en: Invalid Date.
tr: Geçersiz tarih.

en: Invalid Email Token
tr: Geçersiz E-posta Jetonu

en: Invalid File
tr: Geçersiz dosya

en: Invalid Plan amount
tr: Geçersiz Plan tutarı

en: Invalid Request
tr: geçersiz istek

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Invalid action.
tr: Geçersiz eylem.

en: Invalid conditional argument(s).
tr: Geçersiz koşullu argüman(lar).

en: Invalid email address for Stripe Payment Gateway:
tr: Stripe Payment Gateway için geçersiz e-posta adresi:

en: Invalid field message
tr: Geçersiz alan mesajı

en: Invalid file selected
tr: Geçersiz dosya seçildi

en: Invalid file selected.
tr: Geçersiz dosya seçildi.

en: Invalid file uploaded.
tr: Geçersiz dosya yüklendi.

en: Invalid image selected.
tr: Geçersiz resim seçildi.

en: Invalid reCAPTCHA
tr: Geçersiz reCAPTCHA

en: Invalid taxonomy.
tr: Geçersiz sınıflandırma.

en: Invalid username or e-mail.
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya e-posta.

en: Invalid username or incorrect password.
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya yanlış şifre.

en: Invoice Detail
tr: Fatura Detayı

en: Invoice ID
tr: Fatura Kimliği

en: Invoice Prefix/Suffix
tr: Fatura Öneki/Soneki

en: Invoice Prefix/Suffix Settings
tr: Fatura Önek/Sonek Ayarları

en: Invoice Template
tr: Fatura şablonu

en: Invoice and Tax
tr: Fatura ve Vergi

en: Iran
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Israel
tr: İsrail

en: It will apply on 2checkout.
tr: 2checkout'ta geçerli olacaktır.

en: It will apply on Filters Field width.
tr: Filtre Alanı genişliğine uygulanacaktır.

en: It will apply on Filters title.
tr: Filtreler başlığına uygulanacaktır.

en: It will apply on Multiple Search type filter.
tr: Çoklu Arama türü filtresine uygulanacaktır.

en: It will apply on Single Search type filter.
tr: Tek Arama türü filtresinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on active list button.
tr: Aktif liste butonunda geçerli olacaktır.

en: It will apply on authorize net.
tr: Yetkilendirme ağında geçerli olacaktır.

en: It will apply on bank transfer fields container.
tr: Banka havalesi alanları konteynerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on bank transfer fields wrapper.
tr: Banka havalesi alanları ambalajında geçerli olacaktır.

en: It will apply on bank transfer.
tr: Banka havalesinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on card background.
tr: Kartın arka planına uygulanacaktır.

en: It will apply on card label.
tr: Kart etiketi üzerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on card logo.
tr: Kart logosuna uygulanacaktır.

en: It will apply on card title.
tr: Kart başlığına uygulanacaktır.

en: It will apply on card value.
tr: Kart bedeli üzerinden geçerli olacaktır.

en: It will apply on change membership link.
tr: Üyelik değiştirme linkinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on checked circle icon of selected payment gateway.
tr: Seçilen ödeme ağ geçidinin işaretli daire simgesine uygulanacaktır.

en: It will apply on checked circle of selected payment gateway.
tr: Seçilen ödeme ağ geçidinin işaretli çemberinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on container of membership setup wizard plans.
tr: Üyelik kurulum sihirbazı planlarının kapsayıcısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on container of payment gateways.
tr: Ödeme ağ geçitlerinin konteyneri için geçerli olacaktır.

en: It will apply on coupon apply button.
tr: Kupon uygula butonuna basılarak uygulanacaktır.

en: It will apply on cover remove button.
tr: Kapak çıkarma butonu üzerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on cover upload button.
tr: Kapak yükleme butonunda geçerli olacaktır.

en: It will apply on cover upload container.
tr: Kapak yükleme kapsayıcısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on cover upload inner container.
tr: Kapak yükleme iç kapsayıcısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on credit card fields container.
tr: Kredi kartı alanları konteynerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on credit card fields wrapper.
tr: Kredi kartı alanları ambalajında geçerli olacaktır.

en: It will apply on description of plan.
tr: Planın açıklamasına göre uygulanacaktır.

en: It will apply on directory form container.
tr: Dizin formu kapsayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on directory template container.
tr: Dizin şablonu kapsayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on edit profile form fields wrapper.
tr: Profil form alanlarını düzenleme sarmalayıcısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on edit profile form.
tr: Profil düzenleme formuna uygulanacaktır.

en: It will apply on error / success message wrapper.
tr: Hata/başarı mesajı sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on field error message text.
tr: Alan hata mesajı metnine uygulanacaktır.

en: It will apply on field error message wrapper.
tr: Alan hata mesajı sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on field label text (material).
tr: Alan etiketi metnine (malzeme) uygulanacaktır.

en: It will apply on field label text.
tr: Alan etiketi metnine uygulanacaktır.

en: It will apply on field label wrapper.
tr: Alan etiketi ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on filters wrapper.
tr: Filtre ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on form container.
tr: Form konteynerine uygulanacaktır.

en: It will apply on form fields wrapper.
tr: Form alanları sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on form inner container.
tr: Formun iç kabına uygulanacaktır.

en: It will apply on form inner wrapper.
tr: Formun iç ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on form title (not for popup).
tr: Form başlığına uygulanacaktır (açılır pencere için geçerli değildir).

en: It will apply on form wrapper.
tr: Form ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on form.
tr: Formda geçerli olacaktır.

en: It will apply on header info block.
tr: Başlık bilgi bloğunda geçerli olacaktır.

en: It will apply on header of membership table.
tr: Üyelik tablosunun başlığına uygulanacaktır.

en: It will apply on header of profile table.
tr: Profil tablosunun başlığına uygulanacaktır.

en: It will apply on header top block.
tr: Başlık üst bloğuna uygulanacaktır.

en: It will apply on header(tr).
tr: Header(tr) üzerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on heading.
tr: Başlıkta geçerli olacaktır.

en: It will apply on inner container of coupon section.
tr: Kupon bölümünün iç kabı üzerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on inner container of summary section.
tr: Özet bölümünün iç kapsayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on input field wrapper.
tr: Giriş alanı sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on input field.
tr: Giriş alanına uygulanacaktır.

en: It will apply on input inner container.
tr: Giriş iç kabına uygulanacaktır.

en: It will apply on item of membership table.
tr: Üyelik tablosunun maddesinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on item of profile table.
tr: Profil tablosunun öğesine uygulanacaktır.

en: It will apply on item(td).
tr: (td) maddesine uygulanacaktır.

en: It will apply on label of coupon section.
tr: Kupon bölümünün etiketinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on label of payment gateways list.
tr: Ödeme ağ geçitleri listesinin etiketine uygulanacaktır.

en: It will apply on label of plans list.
tr: Plan listesinin etiketinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on last login detail text.
tr: Son giriş detay metninde geçerli olacaktır.

en: It will apply on last login status text.
tr: Son giriş durumu metnine uygulanacaktır.

en: It will apply on left block.
tr: Sol blokta geçerli olacaktır.

en: It will apply on list by wrapper.
tr: Listeye sarmalayıcıya göre uygulanacaktır.

en: It will apply on list of label.
tr: Etiket listesine uygulanacaktır.

en: It will apply on list of wrapper.
tr: Paketleyici listesine uygulanacaktır.

en: It will apply on load more link.
tr: Daha fazla yükleme bağlantısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on logged in as text wrapper.
tr: Metin sarmalayıcı olarak oturum açtığınızda geçerli olacaktır.

en: It will apply on main container of coupon section.
tr: Kupon bölümünün ana konteynerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on main container of profile defail.
tr: Profilin ana kapsayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on main container of summary section.
tr: Özet bölümünün ana kapsayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on main container.
tr: Ana konteyner üzerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on main wrapper of directory template1.
tr: Şablon1 dizininin ana sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on main wrapper of directory template2.
tr: Şablon2 dizininin ana sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on main wrapper of directory template3.
tr: Dizin şablonu3'ün ana sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on main wrapper of profile template1.
tr: Profil şablonu1'in ana ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on main wrapper of profile template2.
tr: Profil şablonu2'nin ana ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on main wrapper of profile template3.
tr: Profil şablonu3'ün ana ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on member action links.
tr: Üye eylem bağlantılarında geçerli olacaktır.

en: It will apply on member action wrapper.
tr: Üye eylem paketinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on membership detail wrapper.
tr: Üyelik detay paketinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on membership setup wizard form inner wrapper.
tr: Üyelik kurulum sihirbazı formunun iç ambalajında geçerli olacaktır.

en: It will apply on membership setup wizard form.
tr: Üyelik kurulum sihirbazı formuna uygulanacaktır.

en: It will apply on message container.
tr: Mesaj kapsayıcısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on message wrapper.
tr: Mesaj sarmalayıcıda geçerli olacaktır.

en: It will apply on name of payment gateway.
tr: Ödeme ağ geçidinin adına uygulanacaktır.

en: It will apply on name of plan.
tr: Plan adına uygulanacaktır.

en: It will apply on options of list by user.
tr: Kullanıcıya göre listeleme seçeneklerine uygulanacaktır.

en: It will apply on pagination wrapper.
tr: Sayfalandırma sarmalayıcıya uygulanacaktır.

en: It will apply on paging container.
tr: Çağrı kapsayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on paging current link.
tr: Geçerli bağlantının sayfalanması sırasında geçerli olacaktır.

en: It will apply on paging dots link.
tr: Disk belleği noktaları bağlantısına uygulanacaktır.

en: It will apply on paging info.
tr: Çağrı bilgilerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on paging inner wrapper.
tr: Sayfalama iç ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on paging links.
tr: Sayfalama bağlantılarına uygulanacaktır.

en: It will apply on paging next link.
tr: Bir sonraki bağlantının sayfalandırılmasında geçerli olacaktır.

en: It will apply on paging numbers link.
tr: Çağrı numaraları bağlantısına uygulanacaktır.

en: It will apply on paging previous link.
tr: Önceki bağlantının sayfalandırılmasında geçerli olacaktır.

en: It will apply on password strength meter block.
tr: Şifre gücü ölçer bloğunda geçerli olacaktır.

en: It will apply on password strength meter label.
tr: Şifre gücü ölçer etiketinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on password strength meter wrapper.
tr: Parola gücü ölçer ambalajında geçerli olacaktır.

en: It will apply on payment errors.
tr: Ödeme hatalarında geçerli olacaktır.

en: It will apply on payment gateway fields wrapper.
tr: Ödeme ağ geçidi alanları sarmalayıcısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on payment gateways list item.
tr: Ödeme ağ geçitleri liste öğesi için geçerli olacaktır.

en: It will apply on payment gateways list.
tr: Ödeme ağ geçitleri listesine uygulanacaktır.

en: It will apply on paypal.
tr: Paypal'da geçerli olacak.

en: It will apply on picture block container.
tr: Resim bloğu konteynerine uygulanacaktır.

en: It will apply on picture block inner container.
tr: Resim bloğunun iç kabına uygulanacaktır.

en: It will apply on plans list item.
tr: Plan listesi öğesine uygulanacaktır.

en: It will apply on plans list.
tr: Plan listesine uygulanacaktır.

en: It will apply on popup body wrapper.
tr: Açılan gövde sargısına uygulanacaktır.

en: It will apply on popup close wrapper.
tr: Açılır kapatıcıya uygulanacaktır.

en: It will apply on popup form main wrapper.
tr: Açılır formdaki ana paketleyiciye uygulanacaktır.

en: It will apply on popup header wrapper.
tr: Açılan başlık sarmalayıcıya uygulanacaktır.

en: It will apply on popup heading(title).
tr: Açılan başlıkta (başlık) geçerli olacaktır.

en: It will apply on popup inner wrapper.
tr: Açılan iç ambalaja uygulanacaktır.

en: It will apply on profile detail container.
tr: Profil detay konteynerine uygulanacaktır.

en: It will apply on profile template container.
tr: Profil şablonu kapsayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on profile wrapper.
tr: Profil ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on required text (*).
tr: İstenilen yazıya (*) uygulanacaktır.

en: It will apply on row of membership table.
tr: Üyelik tablosu satırında geçerli olacaktır.

en: It will apply on row of profile table.
tr: Profil tablosunun satırına uygulanacaktır.

en: It will apply on search input field.
tr: Arama giriş alanına uygulanacaktır.

en: It will apply on search submit button.
tr: Arama gönder düğmesine uygulanacaktır.

en: It will apply on search wrapper.
tr: Arama sarmalayıcıda geçerli olacaktır.

en: It will apply on select box of list by user.
tr: Kullanıcıya göre listenin seçim kutusuna uygulanacaktır.

en: It will apply on selected payment gateway.
tr: Seçilen ödeme ağ geçidinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on selected plan.
tr: Seçilen planda geçerli olacaktır.

en: It will apply on set position of Search and Reset button.
tr: Ara ve Sıfırla düğmesinin ayarlanan konumuna uygulanacaktır.

en: It will apply on setup form fields wrapper.
tr: Kurulum formu alanları sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on setup form inner wrapper.
tr: Kurulum formunun iç ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on setup form.
tr: Kurulum formunda geçerli olacaktır.

en: It will apply on specific field container.
tr: Belirli saha konteynerine uygulanacaktır.

en: It will apply on specific field type container (type: text, email, radio, checkbox, select, avatar, file, submit, etc...).
tr: Belirli alan türü kapsayıcısına uygulanacaktır (tür: metin, e-posta, radyo, onay kutusu, seç, avatar, dosya, gönder, vb...).

en: It will apply on specific input field type container (type: text, email, radio, checkbox, select, avatar, file, submit, etc...).
tr: Belirli giriş alanı türü kapsayıcısına uygulanacaktır (tür: metin, e-posta, radyo, onay kutusu, seç, avatar, dosya, gönder, vb...).

en: It will apply on specific tab content body wrapper.
tr: Belirli sekme içeriği gövde sarıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on specific tab content heading.
tr: Belirli sekme içeriği başlığına uygulanacaktır.

en: It will apply on specific tab content wrapper.
tr: Belirli sekme içerik sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on specific tab detail content wrapper.
tr: Belirli sekme ayrıntısı içerik sarmalayıcısına uygulanacaktır.

en: It will apply on stripe.
tr: Şerit üzerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on submit button wrapper.
tr: Gönder düğmesi sarıcısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on submit button.
tr: Gönder butonunda geçerli olacaktır.

en: It will apply on submit link.
tr: Gönderme bağlantısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on table of membership detail.
tr: Üyelik detay tablosunda geçerli olacaktır.

en: It will apply on table of profile.
tr: Profil tablosuna uygulanacaktır.

en: It will apply on table.
tr: Masada geçerli olacak.

en: It will apply on tabs detail wrapper.
tr: Sekme detay ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on template container.
tr: Şablon konteynerine uygulanacaktır.

en: It will apply on template main wrapper.
tr: Şablonun ana ambalajına uygulanacaktır.

en: It will apply on text of summary section.
tr: Özet bölümü metnine uygulanacaktır.

en: It will apply on user avatar image.
tr: Kullanıcı avatar resmine uygulanacaktır.

en: It will apply on user avatar link.
tr: Kullanıcı avatar bağlantısına uygulanacaktır.

en: It will apply on user avatar section.
tr: Kullanıcı avatarı bölümünde geçerli olacaktır.

en: It will apply on user badges image.
tr: Kullanıcı rozetleri resmine uygulanacaktır.

en: It will apply on user badges items lists.
tr: Kullanıcı rozetleri öğe listelerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on user badges section.
tr: Kullanıcı rozetleri bölümünde geçerli olacaktır.

en: It will apply on user block of lists.
tr: Listelerin kullanıcı bloğuna uygulanacaktır.

en: It will apply on user info.
tr: Kullanıcı bilgilerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on username link.
tr: Kullanıcı adı bağlantısında geçerli olacaktır.

en: It will apply on username.
tr: Kullanıcı adı üzerinde geçerli olacaktır.

en: It will apply on wrapper of transactions list.
tr: İşlem listesinin ambalajında geçerli olacaktır.

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
tr: Düzenleyicide/önizlemede görünmez. Lütfen ön uçta kontrol edin.

en: Italian
tr: İtalyan

en: Italian/Italy
tr: İtalyanca/İtalya

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese/Japan
tr: Japonca/Japonya

en: Join Community
tr: Topluluğa Katılın

en: Join Date
tr: Katılma Tarihi

en: Joined
tr: Katıldı

en: Joined Date
tr: Katılma Tarihi

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Just Once
tr: Sadece bir kere

en: Kannada
tr: Kannadaca

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Korean
tr: Koreli

en: Korean/South Korea
tr: Kore/Güney Kore

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: LOGIN
tr: GİRİŞ YAPMAK

en: Label
tr: Etiket

en: Label & Input Fields
tr: Etiket ve Giriş Alanları

en: Label Color
tr: Etiket Rengi

en: Label Font
tr: Etiket Yazı Tipi

en: Label Options
tr: Etiket Seçenekleri

en: Label Width
tr: Etiket Genişliği

en: Label for View Profile Link
tr: Profil Bağlantısını Görüntüle Etiketi

en: Label should not be blank
tr: Etiket boş olmamalıdır

en: Label should not be blank.
tr: Etiket boş olmamalıdır.

en: Label should not be blank..
tr: Etiket boş olmamalıdır..Etiket boş olmamalıdır..

en: Language
tr: Dil

en: Last 1 Day
tr: Son 1 Gün

en: Last 1 Week
tr: Son 1 Hafta

en: Last 2 Weeks
tr: Son 2 Hafta

en: Last 3 Days
tr: Son 3 Gün

en: Last Login Date
tr: Son giriş tarihi

en: Last Login IP
tr: Son Giriş IP'si

en: Last Login Using
tr: Son Giriş Kullanımı

en: Last Modified
tr: Son düzenleme

en: Last Month
tr: Geçen ay

en: Last Name
tr: Soy isim

en: Last Name can not be left blank.
tr: Soyadı boş bırakılamaz.

en: Last loggedin on
tr: Son giriş

en: Latvia
tr: Letonya

en: Latvian
tr: Letonca

en: Leave blank for all plans.
tr: Tüm planlar için boş bırakın.

en: Leave blank for allow all file types.
tr: Tüm dosya türlerine izin vermek için boş bırakın.

en: Leave blank for apply coupon to all paid post(s)
tr: Kuponun tüm ücretli gönderilere uygulanması için boş bırakın

en: Leave blank for apply coupon to all plan(s)
tr: Kuponun tüm plan(lar)a uygulanması için boş bırakın

en: Leave blank for never expiring
tr: Süresinin hiç dolmaması için boş bırakın

en: Leave blank or '0' for unlimited uses.
tr: Sınırsız kullanım için boş veya '0' bırakın.

en: Leave blank or 0 for unlimited membership plans.
tr: Sınırsız üyelik planları için boş veya 0 bırakın.

en: Leave blank or 0 for unlimited paid post purchases.
tr: Sınırsız ücretli gönderi alımı için boş veya 0 bırakın.

en: Leave blank to display all plan's cards.
tr: Lütfen en az bir plan seçin

en: Leave blank to display all plan's members.
tr: Planın tüm üyelerini görüntülemek için boş bırakın.

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Left
tr: Sol

en: Lesotho
tr: Lesoto

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
tr: Kullanıcılar sitenizle ödeme yaparken indirim kuponlarından yararlansın.

en: Liberia
tr: Liberya

en: License
tr: Lisans

en: License Activated Successfully.
tr: Lisans Başarıyla Etkinleştirildi.

en: License Activation
tr: Lisans Aktivasyonu

en: License Deactivated Successfully.
tr: Lisans Başarıyla Devre Dışı Bırakıldı.

en: License Refreshed Successfully.
tr: Lisans Başarıyla Yenilendi.

en: License Renewed Successfully.
tr: Lisans Başarıyla Yenilendi.

en: License activated on
tr: Lisans etkinleştirilme tarihi:

en: Licensing
tr: Lisanslama

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Life Time
tr: Ömür

en: Lifetime
tr: Ömür

en: Lifetime Free Update
tr: Ömür Boyu Ücretsiz Güncelleme

en: Light
tr: Işık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link Background
tr: Bağlantı Arka Planı

en: Link CSS
tr: CSS'yi bağla

en: Link Color
tr: Bağlantı rengi

en: Link Copied!
tr: Bağlantı Kopyalandı!

en: Link Hover
tr: Bağlantı Üzerine Gelme

en: Link Hover CSS
tr: Bağlantı Vurgusu CSS'si

en: Link Hover Color
tr: Bağlantı Vurgu Rengi

en: Link Position Settings
tr: Bağlantı Konumu Ayarları

en: Link Text
tr: Bağlantı metni

en: Link Type
tr: Bağlantı Türü

en: Link or Button Text
tr: Bağlantı veya Düğme Metni

en: Link type
tr: Bağlantı türü

en: LinkedIn Icon
tr: LinkedIn Simgesi

en: LinkedIn Sign API method is Deprecated so, please configure new "Sign In with LinkedIn using OpenID" connect to your LinkedIn App -> Select or add App -> Products -> "Sign In with LinkedIn using OpenID" click on "Request Access". For more information, %2$sclick here%3$s.
tr: LinkedIn Sign API yöntemi Kullanımdan kaldırıldı, bu nedenle lütfen yeni "OpenID kullanarak LinkedIn ile Oturum Açın" yapılandırın LinkedIn Uygulamanıza bağlanın -> Uygulama seçin veya ekleyin -> Ürünler -> "OpenID kullanarak LinkedIn ile Oturum Açın" üzerine tıklayın \"Erişim talep etmek". Daha fazla bilgi için %2$sburayı tıklayın%3$s.

en: List
tr: Liste

en: List ID
tr: Liste kimliği

en: List Name
tr: Liste adı

en: List Refreshed successfully.
tr: Liste başarıyla yenilendi.

en: List of Membership Plans
tr: Üyelik Planlarının Listesi

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Lithuanian
tr: Litvanyalı

en: Live
tr: Canlı

en: Live API Detail
tr: Canlı API Ayrıntısı

en: Live API Password
tr: Canlı API Şifresi

en: Live API Signature
tr: Canlı API İmzası

en: Live API Username
tr: Canlı API Kullanıcı Adı

en: Live Publishable Key
tr: Canlı Yayınlanabilir Anahtar

en: Live Publishable Key can not be left blank.
tr: Canlı Yayınlanabilir Anahtar boş bırakılamaz.

en: Live Secret Key
tr: Canlı Gizli Anahtar

en: Live Secret Key can not be left blank.
tr: Canlı Gizli Anahtar boş bırakılamaz.

en: Load More
tr: Daha fazla yükle

en: Load More Link
tr: Daha Fazla Bağlantı Yükle

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading..
tr: Yükleniyor..

en: Lock user temporarily for
tr: Kullanıcıyı geçici olarak kilitle

en: Log Added Date
tr: Günlüğe Eklenme Tarihi

en: Log Data
tr: Veri Günlüğü

en: Log ID
tr: Günlük kimliği

en: Log Name
tr: Günlük Adı

en: Log Template
tr: Günlük Şablonu

en: Log after users are imported using xml or csv file.
tr: Kullanıcılar xml veya csv dosyası kullanılarak içe aktarıldıktan sonra oturum açın.

en: Log in
tr: Giriş yapmak

en: Log in duration
tr: Oturum açma süresi

en: Log out of this account?
tr: Bu hesaptan çıkış yap?

en: Logged In Date
tr: Giriş Tarihi

en: Logged In IP
tr: Giriş Yapılmış IP

en: Logged In Message
tr: Oturum Açıldı Mesajı

en: Logged Out Date
tr: Çıkış Tarihi

en: Logged in IP
tr: IP'de oturum açıldı

en: Logged in Message
tr: Giriş Yapıldı Mesaj

en: Logged in as
tr: olarak giriş yaptı

en: Logged in date
tr: Giriş tarihi

en: Logged in using
tr: kullanarak giriş yaptınız

en: Logged out date
tr: Çıkış tarihi

en: LoggedIn Users
tr: Oturum Açmış Kullanıcılar

en: Loggedin
tr: Giriş

en: Loggedin History
tr: Giriş Geçmişi

en: Loggedin Users
tr: Oturum Açmış Kullanıcılar

en: Login
tr: Giriş yapmak

en: Login Failed Message for Social Connect
tr: Sosyal Bağlantı için Giriş Başarısız Mesajı

en: Login Failed, please try again.
tr: Giriş başarısız. Lütfen tekrar deneyin.

en: Login Form Options
tr: Giriş Formu Seçenekleri

en: Login History
tr: Giriş Geçmişi

en: Login History cleared successfully.
tr: Giriş Geçmişi başarıyla temizlendi.

en: Login Link Label
tr: Giriş Bağlantısı Etiketi

en: Login Reports
tr: Giriş Raporları

en: Login URL
tr: Giriş URL'si

en: Login With Facebook
tr: Facebook ile giriş

en: Login With Google
tr: Google ile Giriş Yapın

en: Login With Instagram
tr: Instagram ile Giriş Yapın

en: Login With LinkedIn
tr: Linkedln ile giriş yap

en: Login With Pinterest+
tr: Pinterest+ ile Giriş Yapın

en: Login With Tumblr
tr: Tumblr'la Giriş Yap

en: Login With Twitter
tr: Twitter ile Giriş Yapın

en: Login With vkontakte
tr: Vkontakte ile giriş yapın

en: Login attempts cleared successfully.
tr: Giriş denemeleri başarıyla temizlendi.

en: Login page
tr: Giriş sayfası

en: Logout
tr: Çıkış Yap

en: Lost Your Password
tr: Şifreni mi unuttun

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
tr: ÜYELİK KISA KODLARI

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Mad Mimi
tr: Çılgın Mimi

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Madmimi List Not Found.
tr: Madmimi Listesi Bulunamadı.

en: Mail already sent to
tr: Posta zaten gönderildi

en: Mail sent successfully
tr: Posta başarıyla gönderildi

en: Mail successfully sent to
tr: Posta başarıyla gönderildi

en: Mail successfully sent to admin
tr: Posta yöneticiye başarıyla gönderildi

en: Mail successfully sent to admin for
tr: Posta başarıyla yöneticiye gönderildi

en: Mailchimp List Not Found.
tr: Mailchimp Listesi Bulunamadı.

en: Mailer Lite
tr: Posta Göndericisi Lite

en: Mailerlite Group Not Found.
tr: Mailerlite Grubu Bulunamadı.

en: Mailster
tr: postacı

en: Main Title
tr: Ana başlık

en: Make Payment
tr: Ödeme yapmak

en: Make Payment Text
tr: Ödeme Metni Yap

en: Malay
tr: Malayca

en: Malayalam
tr: Malayalamca

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Manage ARMember License
tr: ARMember Lisansını Yönet

en: Manage Access Rules
tr: Erişim Kurallarını Yönetin

en: Manage Block Settings
tr: Blok Ayarlarını Yönet

en: Manage Communication
tr: İletişimi Yönet

en: Manage Drip Rules
tr: Damlama Kurallarını Yönet

en: Manage Email Notifications
tr: E-posta Bildirimlerini Yönet

en: Manage Feature Settings
tr: Özellik Ayarlarını Yönet

en: Manage Form Settings
tr: Form Ayarlarını Yönet

en: Manage Forms
tr: Formları Yönet

en: Manage General Settings
tr: Genel Ayarları Yönet

en: Manage Import/Export
tr: İçe/Dışa Aktarmayı Yönet

en: Manage License
tr: Lisansı Yönet

en: Manage Member Templates
tr: Üye Şablonlarını Yönet

en: Manage Members
tr: Üyeleri Yönet

en: Manage Membership plans
tr: Üyelik planlarını yönetme

en: Manage Paid Post
tr: Ücretli Gönderiyi Yönet

en: Manage Paid Posts
tr: Ücretli Gönderileri Yönet

en: Manage Payment Gateways
tr: Ödeme Ağ Geçitlerini Yönetin

en: Manage Plans
tr: Planları Yönet

en: Manage Private Content
tr: Özel İçeriği Yönet

en: Manage Setups
tr: Kurulumları Yönet

en: Manage Subscriptions
tr: Abonelikleri Yönet

en: Manage Transactions
tr: İşlemleri Yönet

en: Manage Userwise Private Content
tr: Kullanıcıya Özel Özel İçeriği Yönetin

en: Manage coupons
tr: Kuponları yönet

en: Manual
tr: Manuel

en: Manual Payment
tr: Manuel Ödeme

en: Manual approve by admin
tr: Yönetici tarafından manuel onay

en: Manual payment has been added successfully.
tr: Manuel ödeme başarıyla eklendi.

en: Map ARMember Profile Page
tr: Harita ARMember Profil Sayfası

en: Map with
tr: Şununla haritala:

en: Map your registration page & form for new member registration using social media options.
tr: Sosyal medya seçeneklerini kullanarak yeni üye kaydı için kayıt sayfanızı ve formunuzu eşleştirin.

en: Margin
tr: Marj

en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

en: Material Outline
tr: Malzeme Taslağı

en: Material Style
tr: Malzeme Stili

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Max Length
tr: Maksimum uzunluk

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Maximum 19 digits allowed.
tr: Maksimum 19 haneye izin verilir.

en: Maximum 2 digits allowed.
tr: Maksimum 2 haneye izin verilir.

en: Maximum 4 digits allowed.
tr: Maksimum 4 haneye izin verilir.

en: Maximum Number of login attempts
tr: Maksimum oturum açma denemesi sayısı

en: Member
tr: Üye

en: Member Details
tr: Üye Detayları

en: Member Directory
tr: Üye Dizini

en: Member Dripped Content URL
tr: Üyenin Damlattığı İçerik URL'si

en: Member Form
tr: Üye Formu

en: Member ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: Member Login
tr: Üye Girişi

en: Member Plan
tr: Üye Planı

en: Member Profile Templates
tr: Üye Profili Şablonları

en: Member Profile URL
tr: Üye Profili URL'si

en: Member Profile page
tr: Üye Profili sayfası

en: Member Role
tr: Üye Rolü

en: Member Since
tr: Den beri üye

en: Member Status
tr: Üye Durumu

en: Member couldn't be activate
tr: Üye etkinleştirilemedi

en: Member couldn't be deactivate
tr: Üye devre dışı bırakılamadı

en: Member detail has been updated successfully.
tr: Üye detayı başarıyla güncellendi.

en: Member listing
tr: Üye listesi

en: Member will be redirect to this URL when requested URL or URL pattern is blocked.
tr: İstenen URL veya URL modeli engellendiğinde üye bu URL'ye yönlendirilecektir.

en: Member's Membership plans
tr: Üyenin Üyelik planları

en: Member's Paid Post Payment Transactions
tr: Üyenin Ücretli Sonradan Ödeme İşlemleri

en: Member's Paid Posts
tr: Üyenin Ücretli Gönderileri

en: Member's Plan Payment Transactions
tr: Üye Planı Ödeme İşlemleri

en: Member(s) has been deleted successfully.
tr: Üye(ler) başarıyla silindi.

en: Member(s) plan has been changed successfully.
tr: Üye(ler)in planı başarıyla değiştirildi.

en: Member(s) status has been changed successfully.
tr: Üye(ler)in durumu başarıyla değiştirildi.

en: Members
tr: Üyeler

en: Members Details
tr: Üye Detayları

en: Members Directory Templates
tr: Üye Rehberi Şablonları

en: Members:
tr: Üyeler:

en: Membership
tr: Üyelik

en: Membership Card
tr: Üyelik kartı

en: Membership Card Template 1
tr: Üyelik Kartı Şablonu 1

en: Membership Card Template 2
tr: Üyelik Kartı Şablonu 2

en: Membership Card Template 3
tr: Üyelik Kartı Şablonu 3

en: Membership Card Templates
tr: Üyelik Kartı Şablonları

en: Membership Detail Fields
tr: Üyelik Detay Alanları

en: Membership History
tr: Üyelik Geçmişi

en: Membership Limit
tr: Üyelik Limiti

en: Membership Limit Message
tr: Üyelik Limiti Mesajı

en: Membership Plan
tr: Üyelik Planı

en: Membership Plan Details
tr: Üyelik Planı Ayrıntıları

en: Membership Plan Expire/Due Date
tr: Üyelik Planının Sona Erme/Son Tarihi

en: Membership Plan Expiry Date
tr: Üyelik Planı Sona Erme Tarihi

en: Membership Plan Purchase Limit Settings
tr: Üyelik Planı Satın Alma Limiti Ayarları

en: Membership Plan Renew Date
tr: Üyelik Planı Yenileme Tarihi

en: Membership Plan Renewal Date
tr: Üyelik Planı Yenileme Tarihi

en: Membership Plan Setup
tr: Üyelik Planı Kurulumu

en: Membership Plan(s)
tr: Üyelik Plan(lar)ı

en: Membership Plans
tr: Üyelik Planları

en: Membership Product
tr: Üyelik Ürünü

en: Membership Report
tr: Üyelik Raporu

en: Membership Reports
tr: Üyelik Raporları

en: Membership Setup Wizard
tr: Üyelik Kurulum Sihirbazı

en: Membership Shortcodes
tr: Üyelik Kısa Kodları

en: Membership plan Label
tr: Üyelik planı Etiketi

en: Membership plan couldn't cancel due to not canceled subscription from payment gateway.
tr: Ödeme ağ geçidinden abonelik iptal edilmediğinden üyelik planı iptal edilemedi.

en: Membership plan couldn't cancel from Payment Gateway. Please contact the site administrator.
tr: Üyelik planı Payment Gateway'den iptal edilemedi. Lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Membership plan couldn't cancel. Please contact the site administrator.
tr: Üyelik planı iptal edilemedi. Lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Membership plan has been added successfully.
tr: Üyelik planı başarıyla eklendi.

en: Membership plan is already exist for selected member.
tr: Seçilen üye için üyelik planı zaten mevcut.

en: Membership plan purchase limit
tr: Üyelik planı satın alma limiti

en: Membership registration
tr: Üyelik kaydı

en: Membership setup wizard has been added successfully.
tr: Üyelik kurulum sihirbazı başarıyla eklendi.

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
tr: Üyelik kurulum sihirbazı başarıyla güncellendi.

en: Merchant Email
tr: Satıcı E-postası

en: Merchant Email can not be left blank.
tr: Satıcı E-postası boş bırakılamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Message Added Successfully.
tr: Mesaj Başarıyla Eklendi.

en: Message For Admin
tr: Admin İçin Mesaj

en: Message Subject
tr: Mesaj Konusu

en: Message Subject Required
tr: Mesaj Konusu Gerekli

en: Message To Be Sent
tr: Gönderilecek Mesaj

en: Message Updated Successfully
tr: Mesaj Başarıyla Güncellendi

en: Message Updated Successfully.
tr: Mesaj Başarıyla Güncellendi.

en: Message after successful submission
tr: Başarılı gönderimden sonra mesaj

en: Message for admin Cannot Be Empty.
tr: Yöneticiye mesaj boş bırakılamaz.

en: Message has been deleted successfully.
tr: Mesaj başarıyla silindi.

en: Message(s) has been deleted successfully.
tr: Mesaj(lar) başarıyla silindi.

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Meta Key
tr: Meta Anahtarı

en: Meta Value
tr: Meta Değer

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Min Length
tr: Minimum Uzunluk

en: Min Required Woocommerce Ver.: 3.0.2
tr: Minimum Gerekli WooCommerce Sürümü: 3.0.2

en: Minimum Required ARMember Version:
tr: Minimum Gerekli ARMember Sürümü:

en: Minimum one country is required.
tr: En az bir ülke gereklidir.

en: Minutes
tr: dakika

en: Missing a temporary folder.
tr: Geçici klasör eksik.

en: Mobile View
tr: Mobil Görünüm

en: Modal (popup) Window
tr: Kalıcı (açılır) Pencere

en: Modal Trigger Type
tr: Modal Tetikleyici Türü

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Month
tr: Ay

en: Month(s)
tr: Ay(lar)

en: Monthly
tr: Aylık

en: Months
tr: Aylar

en: Months(s)
tr: Ay(lar)

en: More ARMember Add-Ons
tr: Daha Fazla ARMember Eklentisi

en: More Info
tr: Daha fazla bilgi

en: Morocco
tr: Fas

en: Move
tr: Taşınmak

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Multi Search Field
tr: Çoklu Arama Alanı

en: Multiple Cycle
tr: Çoklu Döngü

en: Multiple Membership
tr: Çoklu Üyelik

en: Multiple Membership/Plans
tr: Çoklu Üyelik/Planlar

en: Multiple Metakeys with comma separated.
tr: Virgülle ayrılmış birden fazla Metakey.

en: My Profile
tr: Benim profilim

en: Mycred Point
tr: Mycred Puanı

en: NOTE : Please add %sbr%s to use line break in plain text.
tr: NOT: Düz metinde satır sonunu kullanmak için lütfen %sbr%s ekleyin.

en: NOTE : You can create multiple profile templates and associate one/more membership plans with each one. In front end, profile template will be dynamically loaded based on user's current plan. To display user profile, use single shortcode.
tr: NOT: Birden fazla profil şablonu oluşturabilir ve her biriyle bir/daha fazla üyelik planını ilişkilendirebilirsiniz. Ön uçta profil şablonu, kullanıcının mevcut planına göre dinamik olarak yüklenecektir. Kullanıcı profilini görüntülemek için tek kısa kod kullanın.

en: NOTE: This feature will only work with those themes which has support of wordpress' navigation menu core hooks.
tr: NOT: Bu özellik yalnızca wordpress'in gezinme menüsü çekirdek kancalarını destekleyen temalarla çalışacaktır.NOT: Bu özellik yalnızca wordpress'in gezinme menüsü çekirdek kancalarını destekleyen temalarla çalışacaktır.NOT: Bu özellik yalnızca wordpress'in gezinme menüsü çekirdek kancalarını destekleyen temalarla çalışacaktır.

en: Name
tr: İsim

en: Namibia
tr: Namibya

en: Nauru
tr: Nauru'lu

en: Need Help?
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var?

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
tr: Üyelik planlarına göre veya yalnızca ücretsiz üyelik için iç bloğun görünürlüğünü kontrol etmek için blokları bu sarmalayıcının içine yerleştirin.

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Network Icon
tr: Ağ Simgesi

en: Network Name
tr: Ağ Adı

en: Network Type
tr: Ağ tipi

en: Network URL
tr: Ağ URL'si

en: Never
tr: Asla

en: Never Expire
tr: Hiç sona ermeyen

en: Never Expires
tr: Hiçbir zaman tükenmez

en: New
tr: Yeni

en: New Categories
tr: Yeni Kategoriler

en: New Navigation Menus
tr: Yeni Gezinme Menüleri

en: New Pages
tr: Yeni Sayfalar

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: New Posts
tr: Yeni iletiler

en: New Subscription
tr: Yeni Abonelik

en: New User Approval
tr: Yeni Kullanıcı Onayı

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: New member has been added successfully.
tr: Yeni üye başarıyla eklendi.

en: New plan
tr: Yeni plan

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Button Label
tr: Sonraki Düğme Etiketi

en: Next Due Date
tr: Sonraki Son Tarih

en: Next Recurring Date
tr: Sonraki Tekrarlanan Tarih

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Nick Name
tr: Takma ad

en: Nickname
tr: Takma ad

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: No
tr: HAYIR

en: No Failed Attempt Login History Found.
tr: Başarısız Oturum Açma Girişimi Geçmişi Bulunamadı.

en: No Failed Login History Found.
tr: Başarısız Giriş Geçmişi Bulunamadı.

en: No Feed Access
tr: Yayın Erişimi Yok

en: No Icon
tr: Simge Yok

en: No Login History Found.
tr: Giriş Geçmişi Bulunamadı.

en: No Membership History Found.
tr: Üyelik Geçmişi Bulunamadı.

en: No Pages Available
tr: Mevcut Sayfa Yok

en: No Payment History Found.
tr: Ödeme Geçmişi Bulunamadı.

en: No Plan
tr: Plan yok

en: No Plan selected
tr: Plan seçilmedi

en: No Record Found.
tr: Kayıt Bulunamadı.

en: No Record(s) Found
tr: Kayıt bulunamadı

en: No Records Message
tr: Kayıt Yok Mesajı

en: No Roles Available
tr: Hiçbir Rol Mevcut Değil

en: No Search Result Found.
tr: Arama Sonucu Bulunamadı.

en: No Subscription Plans Available
tr: Abonelik Planı Yok

en: No Subscriptions found.
tr: Abonelik bulunamadı.

en: No Users Available
tr: Kullanıcı Yok

en: No Users Found.
tr: Kullanıcı bulunamadı.

en: No any Configure Plan + Signup form founds. Please add this from ARMember > Configure Plan + Signup Page
tr: Herhangi bir Plan Yapılandırma + Kayıt formu bulunamadı. Lütfen bunu ARMember > Planı Yapılandır + Kayıt Sayfası'ndan ekleyin

en: No any Member(s) fount
tr: Hiçbir Üyenin varlığı yok

en: No any achievement found.
tr: Herhangi bir başarı bulunamadı.

en: No any badge found.
tr: Herhangi bir rozet bulunamadı.

en: No any coupon found.
tr: Herhangi bir kupon bulunamadı.

en: No any email template found.
tr: Herhangi bir e-posta şablonu bulunamadı.

en: No any member found.
tr: Herhangi bir üye bulunamadı.

en: No any membership card template found.
tr: Herhangi bir üyelik kartı şablonu bulunamadı.

en: No any record found.
tr: Herhangi bir kayıt bulunamadı.

en: No any rule found.
tr: Herhangi bir kural bulunamadı.

en: No any subscription plan found.
tr: Herhangi bir abonelik planı bulunamadı.

en: No any subscriptions found.
tr: Herhangi bir abonelik bulunamadı.

en: No any transaction found yet.
tr: Henüz herhangi bir işlem bulunamadı.

en: No any user badge found.
tr: Herhangi bir kullanıcı rozeti bulunamadı.

en: No cycles due
tr: Sonu gelen döngü yok

en: No data found
tr: Veri bulunamadı

en: No debug logs found.
tr: Günlüğe Eklenme Tarihi

en: No email template found.
tr: E-posta şablonu bulunamadı.

en: No file was uploaded.
tr: Hiçbir dosya yüklenmedi.

en: No matching coupon found.
tr: Eşleşen kupon bulunamadı.

en: No matching coupons found
tr: Eşleşen kupon bulunamadı

en: No matching members found
tr: Eşleşen üye bulunamadı

en: No matching members found.
tr: Eşleşen üye bulunamadı.

en: No matching messages found
tr: Eşleşen mesaj bulunamadı

en: No matching plans found
tr: Eşleşen plan bulunamadı

en: No matching records found.
tr: Hiçbir eşleşen kayıt bulunamadı.

en: No matching rule found
tr: Eşleşen kural bulunamadı

en: No matching templates found.
tr: Eşleşen şablon bulunamadı.

en: No matching transactions found
tr: Eşleşen işlem bulunamadı

en: No matching transactions found.
tr: Eşleşen işlem bulunamadı.

en: No membership card template found. %s.
tr: Üyelik kartı şablonu bulunamadı. %s.

en: No of Achievement
tr: Başarı Sayısı

en: No paid post found.
tr: Ücretli gönderi bulunamadı.

en: No plan selected
tr: Plan seçilmedi

en: No plugin specified.
tr: Eklenti belirtilmedi.

en: No records found
tr: kayıt bulunamadı

en: No such user exists in the system.
tr: Sistemde böyle bir kullanıcı bulunmamaktadır.

en: No user found, please try again.
tr: Kullanıcı bulunamadı, lütfen tekrar deneyin.

en: No user private content found.
tr: Kullanıcıya özel içerik bulunamadı.

en: No user was imported, please check the file.
tr: Hiçbir kullanıcı içe aktarılmadı, lütfen dosyayı kontrol edin.

en: No user was imported.
tr: Hiçbir kullanıcı içe aktarılmadı.

en: No users(s) Available
tr: Kullanıcı(lar) mevcut değil

en: No.
tr: HAYIR.

en: No. Of Members Per Page
tr: Sayfa Başına Üye Sayısı

en: No. of time uses allowed
tr: İzin verilen zaman kullanım sayısı

en: Non Logged in Users
tr: Oturum Açmamış Kullanıcılar

en: Non LoggedIn Users
tr: Oturum Açmamış Kullanıcılar

en: Non Loggedin Users
tr: Oturum Açmamış Kullanıcılar

en: Non-Logged In Users
tr: Oturum Açmamış Kullanıcılar

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
tr: Nonce'nin yaşı 12 ila 24 saat arasındadır

en: Nonce is less than 12 hours old
tr: Nonce 12 saatten daha eski değil

en: None
tr: Hiçbiri

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Norwegian/Norway
tr: Norveççe/Norveç

en: Not Activated
tr: Etkinleştirilmedi

en: Not Having
tr: Sahip Olmamak

en: Not Verified
tr: Doğrulanmadı

en: Not enough  myCred points
tr: Yeterli myCred puanı yok

en: Not including tax amount.
tr: Vergi tutarı dahil değildir.

en: Note
tr: Not

en: Note/Description
tr: Not/Açıklama

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
tr: Not: Sitenizde herhangi bir önbellek eklentisi/mekanizması kullanıyorsanız erişim kuralları tablosunu güncelledikten sonra lütfen sitenizin önbelleğini temizleyin.

en: Notify user via email
tr: Kullanıcıyı e-posta yoluyla bilgilendir

en: Number of Decimals
tr: Ondalık Sayı Sayısı

en: Number of decimals
tr: Ondalık sayı sayısı

en: Numeric
tr: Sayısal

en: OK
tr: TAMAM

en: OR
tr: VEYA

en: Occurance
tr: Oluşum

en: Off
tr: Kapalı

en: Ok
tr: Tamam

en: Oman
tr: Umman

en: On
tr: Açık

en: On Cancel Membership
tr: Üyeliği İptal Etme Durumunda

en: On Change Subscription
tr: Aboneliği Değiştirdiğinde

en: On Change Subscription By Admin
tr: Aboneliği Yönetici Tarafından Değiştirildiğinde

en: On Close User Account
tr: Kullanıcı Hesabı Kapatıldığında

en: On Expire paid post
tr: Ücretli gönderinin süresi dolduğunda

en: On Failed Payment
tr: Başarısız Ödeme Durumunda

en: On Load
tr: Yükte

en: On Manual User Activation
tr: Manuel Kullanıcı Etkinleştirmesinde

en: On Membership Expired
tr: Üyelik Süresi Sona Erdiğinde

en: On New Subscription
tr: Yeni Abonelikte

en: On Purchase membership plan using Bank Transfer
tr: Banka Transferi kullanarak Satın Alma üyelik planında

en: On Recurring Subscription
tr: Yinelenen Abonelikte

en: On Renew Subscription
tr: Aboneliği Yenilemede

en: On Semi Automatic Subscription Failed Payment
tr: Yarı Otomatik Abonelikte Ödeme Başarısız Oldu

en: On User Login
tr: Kullanıcı Girişinde

en: On cancel paid post
tr: Ücretli gönderiyi iptal ettiğimde

en: On new paid post purchase
tr: Yeni ücretli gönderi satın alma işleminde

en: On recurring paid post purchase
tr: Yinelenen ücretli posta satın alma işlemlerinde

en: On renew paid post purchase
tr: Ücretli satın alma işleminin yenilenmesinde

en: On specific date
tr: Belirli bir tarihte

en: One Minute
tr: Bir dakika

en: One Time
tr: Bir kere

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
tr: Bir veya daha fazla üye zaten bu plana abone oldu. Plan türü ve fiyatında yapılan değişiklikler yeni kullanıcılara uygulanacaktır (etkilenecektir), ancak mevcut kullanıcılara uygulanmayacaktır.

en: One or more users have multiple membership, so addon can't be deactivated.
tr: Bir veya daha fazla kullanıcının birden fazla üyeliği olduğundan eklenti devre dışı bırakılamaz.

en: One or more users have paid post, so addon can't be deactivated.
tr: Bir veya daha fazla kullanıcının ücretli gönderisi olduğundan eklenti devre dışı bırakılamaz.

en: Onetime
tr: Bir kere

en: Only Alphabets
tr: Sadece Alfabeler

en: Only Alphabets & Numbers
tr: Yalnızca Harfler ve Sayılar

en: Only Logged in User
tr: Yalnızca Oturum Açmış Kullanıcı

en: Only Numbers
tr: Sadece sayılar

en: Only allow members to send friendship requests.
tr: Yalnızca üyelerin arkadaşlık isteği göndermesine izin ver.

en: Only allow members to send private messages.
tr: Yalnızca üyelerin özel mesaj göndermesine izin verin.

en: Only logged in member (Everyone)
tr: Sadece giriş yapmış üye (Herkes)

en: Only members can create new groups.
tr: Yalnızca üyeler yeni grup oluşturabilir.

en: Only members can see the BuddyPress Member Directory and Member Profiles.
tr: BuddyPress Üye Dizinini ve Üye Profillerini yalnızca üyeler görebilir.

en: Only non logged in User
tr: Yalnızca oturum açmamış Kullanıcı

en: Oops, nothing found
tr: Hata! Hiçbir şey bulunamadı

en: Oops, nothing found.
tr: Hata! Hiçbir şey bulunamadı.

en: Oops, there was a problem for getting account information
tr: Hata! Hesap bilgileri alınırken bir sorun oluştu

en: Opacity
tr: Opaklık

en: Open Settings & Styles
tr: Ayarlar ve Stiller'i açın

en: Opt-Ins
tr: Etkinleştirmeler

en: Opt-ins
tr: Etkinleştirmeler

en: Opt-ins Configuration
tr: Etkinleştirme Yapılandırması

en: Opt-ins Debug Log Settings
tr: Etkinleştirmeler Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
tr: Etkinleştirme Ayarları Başarıyla Kaydedildi.

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order ID
tr: Sipariş Kimliği

en: Order/Invoice ID
tr: Sipariş/Fatura Kimliği

en: Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
tr: Diğer Formlar (Giriş Yap / Şifremi Unuttum / Şifreyi Değiştir)

en: Other Forms / Edit Profile
tr: Diğer Formlar / Profili Düzenle

en: Other Link Color
tr: Diğer Bağlantı Rengi

en: Other Options
tr: Diğer seçenekler

en: Other Settings
tr: Diğer ayarlar

en: Others
tr: Diğerleri

en: Oxygen Builder Integration
tr: Oksijen Oluşturucu Entegrasyonu

en: PHP Maximum Upload Size:
tr: PHP Maksimum Yükleme Boyutu:

en: PLEASE LOGIN
tr: LÜTFEN GİRİŞ YAPIN

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Number
tr: Sayfa numarası

en: Page Settings Saved Successfully.
tr: Sayfa Ayarları Başarıyla Kaydedildi.

en: Page Setup
tr: Sayfa ayarı

en: Page is protected
tr: Sayfa korunuyor

en: Page.
tr: Sayfa

en: Page/Post Name
tr: Sayfa/Gönderi Adı

en: Page/Post Redirection Rules
tr: Sayfa/Gönderi Yönlendirme Kuralları

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pagination Style
tr: Sayfalandırma Stili

en: Paid
tr: Paralı

en: Paid Amount
tr: Ödenen miktar

en: Paid By
tr: Ödenen

en: Paid By Admin
tr: Yönetici Tarafından Ödendi

en: Paid By admin
tr: Yönetici tarafından ödendi

en: Paid Plan (finite)
tr: Ücretli Plan (sonlu)

en: Paid Plan (infinite)
tr: Ücretli Plan (sonsuz)

en: Paid Post
tr: Ücretli Posta

en: Paid Post Amount
tr: Ücretli Posta Tutarı

en: Paid Post Buy Now Button
tr: Ücretli Gönderi Şimdi Satın Al Düğmesi

en: Paid Post Buy Now Settings
tr: Ücretli Gönderi Şimdi Satın Al Ayarları

en: Paid Post Cycles
tr: Ücretli Gönderi Döngüleri

en: Paid Post History
tr: Ücretli Gönderi Geçmişi

en: Paid Post ID
tr: Ücretli Gönderi Kimliği

en: Paid Post List Label(s)
tr: Ücretli Gönderi Listesi Etiketleri

en: Paid Post Members
tr: Ücretli Gönderi Üyeleri

en: Paid Post Membership Buttons options
tr: Ücretli Gönderi Üyeliği Düğmeleri seçenekleri

en: Paid Post Membership Other options
tr: Ücretli Gönderi Üyeliği Diğer seçenekler

en: Paid Post Page
tr: Ücretli Gönderi Sayfası

en: Paid Post Payment
tr: Ücretli Sonradan Ödeme

en: Paid Post Payment History
tr: Ücretli Sonradan Ödeme Geçmişi

en: Paid Post Payment Transactions
tr: Ücretli Sonradan Ödeme İşlemleri

en: Paid Post Payment Transactions List
tr: Ücretli Sonradan Ödeme İşlemleri Listesi

en: Paid Post Purchase page
tr: Ücretli Sonradan Satın Alma sayfası

en: Paid Post Report
tr: Ücretli Gönderi Raporu

en: Paid Post Reports
tr: Ücretli Gönderi Raporları

en: Paid Post Settings
tr: Ücretli Gönderi Ayarları

en: Paid Post Setup
tr: Ücretli Posta Kurulumu

en: Paid Post Title
tr: Ücretli Gönderi Başlığı

en: Paid Post Transactions
tr: Ücretli Posta İşlemleri

en: Paid Post URL Parameter name
tr: Ücretli Gönderi URL'si Parametre adı

en: Paid Post URL parameter name Ex. :
tr: Ücretli Gönderi URL'si parametre adı Örn. :

en: Paid Post added successfully
tr: Ücretli Gönderi başarıyla eklendi

en: Paid Post added successfully.
tr: Ücretli Gönderi başarıyla eklendi.

en: Paid Post deleted successfully.
tr: Ücretli Gönderi başarıyla silindi.

en: Paid Post has been deleted successfully.
tr: Ücretli Gönderi başarıyla silindi.

en: Paid Post purchase limit
tr: Ücretli Posta satın alma limiti

en: Paid Post removed successfully
tr: Ücretli Gönderi başarıyla kaldırıldı

en: Paid Post status changed successfully.
tr: Ücretli Gönderi durumu başarıyla değiştirildi.

en: Paid Post updated successfully
tr: Ücretli Gönderi başarıyla güncellendi

en: Paid Post(s)
tr: Ücretli Gönderiler

en: Paid Posts
tr: Ücretli Gönderiler

en: Paid With
tr: Şununla ödendi:

en: Palestine
tr: Filistin

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Password
tr: Şifre

en: Password Lost and Changed for user
tr: Kullanıcının Şifresi Kayboldu ve Değiştirildi

en: Password Lost/Changed
tr: Şifre Kayboldu/Değiştirildi

en: Password Reset
tr: Parola sıfırlama

en: Password can not be left blank
tr: Şifre boş bırakılamaz

en: Password can not be left blank.
tr: Şifre boş bırakılamaz.

en: Password cannot be left Blank.
tr: Şifre Boş bırakılamaz.

en: Password reset is not allowed for this user.
tr: Bu kullanıcı için şifre sıfırlamaya izin verilmiyor.

en: Passwords don't match.
tr: Şifreler eşleşmiyor.

en: Path
tr: Yol

en: Pay Now
tr: Şimdi öde

en: Pay Once, No Monthly Fees
tr: Bir Kez Ödeyin, Aylık Ücret Yok

en: Pay Per Post
tr: Gönderi Başına Ödeme

en: Payable Amount
tr: Ödenebilir miktar

en: Payer Email
tr: Ödeme Yapan Kişinin E-postası

en: Payment Action
tr: Ödeme İşlemi

en: Payment Amount
tr: Ödeme miktarı

en: Payment Button Label
tr: Ödeme Düğmesi Etiketi

en: Payment Button Label can not be left blank.
tr: Ödeme Düğmesi Etiketi boş bırakılamaz.

en: Payment Cycle
tr: Ödeme Döngüsü

en: Payment Cycle Section Title
tr: Ödeme Döngüsü Bölüm Başlığı

en: Payment Cycles
tr: Ödeme Döngüleri

en: Payment Cyle field label
tr: Ödeme Döngüsü alan etiketi

en: Payment Date
tr: Ödeme tarihi

en: Payment Fail (2Checkout)
tr: Ödeme Başarısız (2Checkout)

en: Payment Fail (Authorize.net)
tr: Ödeme Başarısız (Authorize.net)

en: Payment Fail (Stripe)
tr: Ödeme Başarısız (Şerit)

en: Payment Fail (myCred)
tr: Ödeme Başarısız (myCred)

en: Payment Failed
tr: Ödeme başarısız

en: Payment Failed Action
tr: Ödeme Başarısız Eylemi

en: Payment Gateway
tr: Ödeme Sağlayıcı

en: Payment Gateway Debug Log Settings
tr: Ödeme Ağ Geçidi Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Payment Gateway Field Title
tr:  Ödeme Ağ Geçidi Alan Başlığı

en: Payment Gateways
tr: Ödeme Ağ Geçitleri

en: Payment Gateways Section
tr: Ödeme Ağ Geçitleri Bölümü

en: Payment History
tr: ödeme geçmişi

en: Payment Method Label
tr: Ödeme Yöntemi Etiketi

en: Payment Mode
tr: Ödeme şekli

en: Payment Mode Label can not be left blank.
tr: Ödeme Modu Etiketi boş bırakılamaz.

en: Payment Mode Selection Title
tr: Ödeme Modu Seçim Başlığı

en: Payment Options
tr: Ödeme seçenekleri

en: Payment Section Title
tr: Ödeme Bölümü Başlığı

en: Payment Transaction
tr: Ödeme işlemi

en: Payment Transactions
tr: Ödeme İşlemleri

en: Payment Transactions List
tr: Ödeme İşlemleri Listesi

en: Payment Type
tr: Ödeme türü

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
tr: Ödeme ağ geçidi aktif değil, lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
tr: Ödeme ağ geçidi aktif değil, lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Payment refunded successfully
tr: Ödeme başarıyla iade edildi

en: Payment through 2Checkout is not supported for selected plan.
tr: Seçilen plan için 2Checkout aracılığıyla ödeme desteklenmiyor.

en: Payment through Authorize.Net is not supported for selected plan.
tr: Authorize.Net üzerinden ödeme seçilen plan için desteklenmiyor.

en: Payment through Stripe is not supported for selected plan.
tr: Seçilen plan için Stripe aracılığıyla ödeme desteklenmiyor.

en: Payment type
tr: Ödeme türü

en: Payments Report
tr: Ödeme Raporu

en: Payments Reports
tr: Ödeme Raporları

en: Paypal
tr: PayPal

en: Paypal (if paypal payment gateway is enabled)
tr: Paypal (Paypal ödeme ağ geçidi etkinse)

en: Paypal API Password
tr: Paypal API Şifresi

en: Paypal API Password (Sandbox)
tr: Paypal API Şifresi (Korumalı Alan)

en: Paypal API Signature
tr: Paypal API İmzası

en: Paypal API Signature (Sandbox)
tr: Paypal API İmzası (Korumalı Alan)

en: Paypal API Username
tr: Paypal API Kullanıcı Adı

en: Paypal API Username ( Sandbox)
tr: Paypal API Kullanıcı Adı ( Sandbox )

en: Paypal Live API Password
tr: Paypal Canlı API Şifresi

en: Paypal Live API Signature
tr: Paypal Canlı API İmzası

en: Paypal Live API Username
tr: Paypal Canlı API Kullanıcı Adı

en: Paypal Payment Mode
tr: Paypal Ödeme Modu

en: Paypal Sandbox API Password
tr: Paypal Sandbox API Şifresi

en: Paypal Sandbox API Signature
tr: Paypal Sandbox API İmzası

en: Paypal Sandbox API Username
tr: Paypal Sandbox API Kullanıcı Adı

en: Paypal supports maximum 90 days of trial duration for Auto Debit Subscription method.
tr: Paypal, Otomatik Borçlandırma Aboneliği yöntemi için maksimum 90 günlük deneme süresini destekler.

en: Pending
tr: Askıda olması

en: Pending Members
tr: Bekleyen Üyeler

en: Per Page
tr: Sayfa başına

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Percentage tax will be applied on Final Payable Amount on plan+signup page.
tr: Plan+kayıt sayfasında Nihai Ödenecek Tutar üzerinden yüzde vergi uygulanacaktır.

en: Period Type
tr: Dönem Türü

en: Permanent lock user after login attempts
tr: Giriş denemelerinden sonra kullanıcıyı kalıcı olarak kilitle

en: Permanent lockdown Duration
tr: Kalıcı kilitlenme süresi

en: Persian
tr: Farsça

en: Personal Details
tr: Kişisel detaylar

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Pinterest
tr: Pinterest'te

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Plan Amount
tr: Plan Tutarı

en: Plan Description
tr: Plan Açıklaması

en: Plan Description Font
tr: Plan Başlığı Yazı Tipi

en: Plan Duration
tr: Plan Süresi

en: Plan End Date
tr: Plan Bitiş Tarihi

en: Plan Expire Date
tr: Planın Sona Erme Tarihi

en: Plan Expiry Date
tr: Planın Sona Erme Tarihi

en: Plan ID
tr: Plan Kimliği

en: Plan Name
tr: Plan Adı

en: Plan Next Due Date
tr: Sonraki Son Tarihi Planla

en: Plan Price
tr: Plan Fiyatı

en: Plan Renew Date
tr: Plan Yenileme Tarihi

en: Plan Renewal Date
tr: Plan Yenileme Tarihi

en: Plan Role
tr: Rolü Planla

en: Plan Selection Area Position
tr: Plan Seçim Alanı Konumu

en: Plan Skin1
tr: Görünümü Planla1

en: Plan Skin2
tr: Görünümü Planla2

en: Plan Skin3
tr: Görünümü Planla3

en: Plan Skin4
tr: Skin4'ü Planla

en: Plan Skin5(Simple Dropdown)
tr: Plan Skin5(Basit Açılır Menü)

en: Plan Skin6
tr: Görünümü Planla6

en: Plan Start Date
tr: Plan Başlangıç Tarihi

en: Plan Title
tr: Plan Başlığı

en: Plan Title Font
tr: Plan Başlığı Yazı Tipi

en: Plan Type
tr: Plan Türü

en: Plan Type & Price
tr: Plan Türü ve Fiyatı

en: Plan added successfully.
tr: Plan başarıyla eklendi.

en: Plan deleted successfully.
tr: Plan başarıyla silindi.

en: Plan does not have any cycle.
tr: Planın herhangi bir döngüsü yoktur.

en: Plan expiration date
tr: Planın son kullanma tarihi

en: Plan has been added successfully.
tr: Plan başarıyla eklendi.

en: Plan has been deleted successfully.
tr: Plan başarıyla silindi.

en: Plan has been updated successfully.
tr: Plan başarıyla güncellendi.

en: Plan name
tr: Plan adı

en: Plan name can not be left blank.
tr: Plan adı boş bırakılamaz.

en: Plan status changed successfully.
tr: Plan durumu başarıyla değiştirildi.

en: Plan(s) has been deleted successfully.
tr: Plan(lar) başarıyla silindi.

en: Plans
tr: Planlar

en: Plans Cycles
tr: Plan Döngüleri

en: Plans Section
tr: Planlar Bölümü

en: Please Activate ARMember License
tr: Lütfen ARMember Lisansını Etkinleştirin

en: Please Activate ARMember License.
tr: Lütfen ARMember Lisansını Etkinleştirin.

en: Please Enable social connections from the ARMember > General Settings > Social Connect
tr: Lütfen ARMember > Genel Ayarlar > Sosyal Bağlantı'dan sosyal bağlantıları etkinleştirin

en: Please Enter Customer Email
tr: Lütfen Müşteri E-postasını Girin

en: Please Enter Customer Name
tr: Lütfen Müşteri Adını Giriniz

en: Please Enter Merchant API Email
tr: Lütfen Satıcı API E-postasını Girin

en: Please Enter Merchant API Password
tr: Lütfen Satıcı API Şifresini Girin

en: Please Enter Merchant API Signature
tr: Lütfen Satıcı API İmzasını Girin

en: Please Enter Merchant API Username
tr: Lütfen Satıcı API Kullanıcı Adını Girin

en: Please Enter Plan Amount
tr: Lütfen Plan Tutarını Giriniz

en: Please Enter Plan name
tr: Lütfen Plan adını girin

en: Please Enter Purchase Code
tr: Lütfen Satın Alma Kodunu Girin

en: Please Enter URL.
tr: Lütfen URL'yi girin.

en: Please Enter Valid Publishable Key
tr: Lütfen Geçerli Yayınlanabilir Anahtarı Girin

en: Please Enter Valid Secret Key
tr: Lütfen Geçerli Gizli Anahtarı Girin

en: Please Enter number of Coupon(s) to Generate.
tr: Lütfen Oluşturulacak Kupon(lar)ın sayısını girin.

en: Please Login
tr: Lütfen giriş yapın

en: Please Select
tr: Lütfen seçin

en: Please Select Country
tr: Lütfen Ülke Seçiniz

en: Please Select Icon.
tr: Lütfen Simgeyi Seçin.

en: Please Select Page.
tr: Lütfen Sayfa Seçiniz.

en: Please Select Social Account.
tr: Lütfen Sosyal Hesap Seçiniz.

en: Please Select account
tr: Lütfen hesap seçin

en: Please Select..
tr: Lütfen seçin..

en: Please Signup
tr: Lütfen kayıt olun

en: Please activate %s license to enable %s
tr: %s'i etkinleştirmek için lütfen %s lisansını etkinleştirin

en: Please activate Beaver Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Beaver Builder'ı etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Bricks Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Bricks Builder'ı etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate BuddyPress/Buddyboss and try to active this add-on.
tr: Lütfen BuddyPress/Buddyboss'u etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
tr: Lütfen Divi Builder'ı veya Divi Theme'ı etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
tr: Lütfen Fusion Builder'ı veya Avada Theme'ı etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Oxygen Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Oxygen Builder'ı etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen SiteOrigin Builder'ı etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen WPBakery Sayfa Oluşturucuyu etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Woocommerce and try to active this add-on.
tr: Lütfen Woocommerce'yi etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate myCRED and try to active this add-on.
tr: Lütfen myCRED'i etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate the \"Coupon\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Kupon\" modülünü etkinleştirin.

en: Please activate the \"Drip Content\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"İçeriği Damla\" modülünü etkinleştirin.

en: Please activate the \"Pay Per Post\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Posta Başına Ödeme\" modülünü etkinleştirin.

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Sosyal Özellik\" modülünü etkinleştirin.

en: Please activate the \"User Private Content\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Kullanıcıya Özel İçerik\" modülünü etkinleştirin.

en: Please add
tr: Lütfen ekleyin

en: Please add Coupon Code Length.
tr: Lütfen Kupon Kodu Uzunluğunu ekleyin.

en: Please add discount amount.
tr: Lütfen indirim tutarını ekleyin.

en: Please add new plan.
tr: Lütfen yeni plan ekleyin.

en: Please add value in numerical order of achievements (Lower Value First)
tr: Lütfen başarıların sayısal sırasına göre değer ekleyin (Önce Düşük Değer)

en: Please check atleast one option
tr: Lütfen en az bir seçeneği işaretleyin

en: Please check atleast one option.
tr: Lütfen en az bir seçeneği işaretleyin.

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
tr: Erişim Kurallarında tanımlanmış bir kural bulunmayan yeni eklenen sayfaları, gönderileri, kategorileri, özel gönderileri vb. kısıtlamak için lütfen varsayılan kuralları yapılandırın.

en: Please configure one of social network and then try to ON this setting.
tr: Lütfen sosyal ağlardan birini yapılandırın ve ardından bu ayarı AÇIK hale getirmeyi deneyin.

en: Please configure social networks in
tr: Lütfen sosyal ağları yapılandırın

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
tr: Lütfen dış görünümü değiştirirken Tüm renklerin varsayılana sıfırlanacağını doğrulayın.

en: Please consider following limitations of various payment gateways while configuring automatic subscription plan.
tr: Otomatik abonelik planını yapılandırırken lütfen çeşitli ödeme ağ geçitlerinin aşağıdaki sınırlamalarını göz önünde bulundurun.

en: Please create atleast one Brevo List.
tr: Lütfen en az bir Brevo Listesi oluşturun.

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
tr: Lütfen ülke kimliğinin değerini değiştirmeyin. Örneğin: :1,:2,:3

en: Please enable atleast one payment.
tr: Lütfen en az bir ödemeyi etkinleştirin.

en: Please enter
tr: Girin lütfen

en: Please enter URL with http:// or https://.
tr: Lütfen URL'yi http:// veya https:// ile girin.

en: Please enter URL.
tr: Lütfen URL'yi girin.

en: Please enter a username.
tr: Lütfen bir kullanıcı adı giriniz.

en: Please enter at least
tr: Lütfen en azından girin

en: Please enter at least 13 digits.
tr: Lütfen en az 13 rakam giriniz.

en: Please enter correct card details.
tr: Lütfen doğru kart bilgilerini girin.

en: Please enter days.
tr: Lütfen günleri girin.

en: Please enter email address again.
tr: Lütfen e-posta adresinizi tekrar girin.

en: Please enter maximum number of login attempts.
tr: Lütfen maksimum giriş denemesi sayısını girin.

en: Please enter new password
tr: Lütfen yeni şifreyi girin

en: Please enter new password.
tr: Lütfen yeni şifreyi girin.

en: Please enter number
tr: Lütfen numarayı girin

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
tr: Lütfen kullanıcının kalıcı olarak kilitlenmesinden sonraki giriş denemelerinin sayısını girin.

en: Please enter permanent lockdown duration.
tr: Lütfen kalıcı karantina süresini girin.

en: Please enter temporarily lock user duration.
tr: Lütfen kullanıcıyı geçici olarak kilitleme süresini girin.

en: Please enter the correct card details.
tr: Lütfen doğru kart bilgilerini girin.

en: Please enter the coupon code
tr: Lütfen kupon kodunu girin

en: Please enter the coupon code.
tr: Lütfen kupon kodunu giriniz.

en: Please enter valid URL.
tr: Lütfen geçerli bir URL girin.

en: Please enter valid amount
tr: Lütfen geçerli tutarı girin

en: Please enter valid current password.
tr: Lütfen geçerli geçerli şifreyi girin.

en: Please enter valid data
tr: Lütfen geçerli verileri girin

en: Please enter valid data.
tr: Lütfen geçerli verileri girin.

en: Please enter valid detail.
tr: Lütfen geçerli bir ayrıntı girin.

en: Please enter valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Please enter valid password
tr: Lütfen geçerli bir şifre girin

en: Please enter valid password.
tr: Lütfen geçerli bir şifre girin.

en: Please enter valid username
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin

en: Please enter valid username.
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: Please enter your email address or username below
tr: Lütfen aşağıya e-posta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin

en: Please enter your email address or username below.
tr: Lütfen aşağıya e-posta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.

en: Please install Beaver Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Beaver Builder'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install Bricks Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Bricks Builder'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install BuddyPress/Buddyboss and try to active this add-on.
tr: Lütfen BuddyPress/Buddyboss'u kurun ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
tr: Lütfen Divi Builder veya Divi Theme'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
tr: Lütfen Fusion Builder veya Avada Theme'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install Oxygen Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Oxygen Builder'ı kurun ve bu eklentiyi aktifleştirmeyi deneyin.

en: Please install SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen SiteOrigin Builder'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen WPBakery Page Builder'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install Woocommerce and try to active this add-on.
tr: Lütfen WooCommerce'i yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install myCRED and try to active this add-on.
tr: Lütfen myCRED'i yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please make sure you have set following Approved URL in your 2Checkout account.
tr: Lütfen 2Checkout hesabınızda aşağıdaki Onaylanan URL'yi ayarladığınızdan emin olun.

en: Please make sure you have set following callback URL in your Authorize.net account.
tr: Lütfen Authorize.net hesabınızda aşağıdaki geri arama URL'sini ayarladığınızdan emin olun.

en: Please make sure you have set following callback URL in your Stripe account.
tr: Lütfen Stripe hesabınızda aşağıdaki geri arama URL'sini ayarladığınızdan emin olun.

en: Please note that when user will purchase this product, mapped ARMember paid post will be assigned to that user.
tr: Kullanıcı bu ürünü satın aldığında, eşlenen ARMember ücretli gönderisinin o kullanıcıya atanacağını lütfen unutmayın.

en: Please note that when user will purchase this product, mapped ARMember plan will be assigned to that user.
tr: Kullanıcı bu ürünü satın aldığında, eşlenen ARMember planının o kullanıcıya atanacağını lütfen unutmayın.

en: Please re-authorize %s app again from %s -> General Settings -> Opt-ins Configuration page, otherwise %s will not work. You can read more about %s settings at our documentation %s.
tr: Lütfen %s uygulamasını %s -> Genel Ayarlar -> Etkinleştirme Yapılandırma sayfasından yeniden yetkilendirin, aksi halde %s çalışmaz. %s ayarları hakkında daha fazla bilgiyi %s belgelerimizden okuyabilirsiniz.

en: Please review
tr: Gözden geçirin

en: Please select
tr: Lütfen seçin

en: Please select Edit Profile form.
tr: Lütfen Profili Düzenle formunu seçin.

en: Please select Page.
tr: Lütfen Sayfayı seçin.

en: Please select Payment Mode option.
tr: Lütfen Ödeme Modu seçeneğini seçiniz.

en: Please select Plan.
tr: Lütfen Planı seçin.

en: Please select Post.
tr: Lütfen Gönderi'yi seçin.

en: Please select a badge icon.
tr: Lütfen bir rozet simgesi seçin.

en: Please select a page.
tr: Lütfen bir sayfa seçin.

en: Please select any directory template.
tr: Lütfen herhangi bir dizin şablonunu seçin.

en: Please select atleast one badge.
tr: Lütfen en az bir rozet seçin.

en: Please select atleast one member.
tr: Lütfen en az bir üye seçin.

en: Please select atleast one membership
tr: Lütfen en az bir üyelik seçin

en: Please select atleast one option.
tr: Lütfen en az bir seçeneği seçin.

en: Please select atleast one page/post.
tr: Lütfen en az bir sayfa/yazı seçin.

en: Please select atleast one payment gateway.
tr: Lütfen en az bir ödeme ağ geçidi seçin.

en: Please select atleast one plan
tr: Lütfen en az bir plan seçin

en: Please select atleast one plan.
tr: Lütfen en az bir plan seçin.

en: Please select atleast one registration page.
tr: Lütfen en az bir kayıt sayfası seçin.

en: Please select atleast one role.
tr: Lütfen en az bir rol seçin.

en: Please select avatar.
tr: Lütfen avatarı seçin.

en: Please select condition.
tr: Lütfen koşulu seçin.

en: Please select date.
tr: Lütfen tarih seçin.

en: Please select expire date.
tr: Lütfen son kullanma tarihini seçin.

en: Please select expiry date.
tr: Lütfen son kullanma tarihini seçin.

en: Please select file
tr: Lütfen dosyayı seçin

en: Please select file.
tr: Lütfen dosyayı seçin.

en: Please select form field in Conditional Subscription.
tr: Lütfen Koşullu Abonelik'te form alanını seçin.

en: Please select from date.
tr: Lütfen tarih arasından seçim yapın.

en: Please select guest page.
tr: Lütfen misafir sayfasını seçin.

en: Please select one option.
tr: Lütfen bir seçeneği seçin.

en: Please select one or more records.
tr: Lütfen bir veya daha fazla kayıt seçin.

en: Please select one or more setting.
tr: Lütfen bir veya daha fazla ayar seçin.

en: Please select one.
tr: Lütfen birini seçin.

en: Please select paid post plan.
tr: Lütfen ücretli gönderi planını seçin.

en: Please select payment cycle.
tr: Ödeme Döngüsünü Seçin

en: Please select plan(s) for members can access
tr: Lütfen üyelerin erişebileceği planları seçin

en: Please select plan.
tr: Lütfen planı seçin.

en: Please select profile cover.
tr: Lütfen profil kapağını seçin.

en: Please select redirection page.
tr: Lütfen yönlendirme sayfasını seçin.

en: Please select role.
tr: Lütfen rol seçin.

en: Please select signup / registration form.
tr: Lütfen kayıt / kayıt formunu seçin.

en: Please select signup form.
tr: Lütfen kayıt formunu seçin.

en: Please select start date.
tr: Lütfen başlangıç tarihini seçin.

en: Please select user.
tr: Lütfen kullanıcıyı seçin.

en: Please select valid action.
tr: Lütfen geçerli eylemi seçin.

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
tr: Lütfen kısıtlı içeriğe erişmeye çalışan kullanıcılar için varsayılan yönlendirme kurallarını ayarlayın.

en: Please setup site key and private key in General Settings otherwise recaptcha will not appear
tr: Lütfen Genel Ayarlar'da site anahtarını ve özel anahtarı ayarlayın, aksi takdirde recaptcha görünmez

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
tr: Lisansı etkinleştirmede sorun yaşıyorsanız lütfen bu formu gönderin.

en: Please type your e-mail address.
tr: Lütfen e-posta adresinizi yazın.

en: Please upload appropriate file to import users.
tr: Kullanıcıları içe aktarmak için lütfen uygun dosyayı yükleyin.

en: Please upload file.
tr: Lütfen dosyayı yükleyin.

en: Please use Advanced (PHP) Conditionals instead.
tr: Lütfen bunun yerine Gelişmiş (PHP) Koşulları kullanın.

en: Please use atleast one
tr: Lütfen en az birini kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on cancel Subscription
tr: Aboneliği iptal ederken özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on close account
tr: Hesap kapatıldığında özel mülk eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on current membership
tr: Mevcut üyeliğe özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on logout
tr: Oturum kapatıldığında özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on member directory
tr: Üye dizinine özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership card
tr: Üyelik kartına özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard
tr: Üyelik kurulum sihirbazına özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard Coupon section
tr: Üyelik kurulum sihirbazı Kupon bölümüne özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın.

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard Summary section
tr: Üyelik kurulum sihirbazı Özet bölümüne özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın.

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard form section
tr: Üyelik kurulum sihirbazı form bölümüne özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın.

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard payment gateways section
tr: Üyelik kurulum sihirbazı ödeme ağ geçitleri bölümüne özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard plan section
tr: Üyelik kurulum sihirbazı planı bölümüne özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on other forms and edit profile
tr: Diğer formlara özel özellik eklemek ve profili düzenlemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on payment transaction
tr: Ödeme işlemine özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on public profile
tr: Genel profile özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please use following css class if you want to add custom property on your profile
tr: Profilinize özel özellik eklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki css sınıfını kullanın

en: Please verify Stripe Webhook by clicking on 'Verify Webhook' button
tr: Lütfen 'Webhook'u Doğrula' düğmesine tıklayarak Stripe Webhook'u doğrulayın

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
tr: Lütfen Şablonu değiştirirken tüm renklerin varsayılana sıfırlanacağını onaylayın.

en: Poland
tr: Polonya

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polish/Poland
tr: Polonya/Polonya

en: Popup Button Title
tr: Açılır Düğme Başlığı

en: Popup Logo
tr: Açılan Logo

en: Popup Title
tr: Açılır Pencere Başlığı

en: Popup Title can not be left blank.
tr: Açılır Pencere Başlığı boş bırakılamaz.

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Portugues/Brasil
tr: Portekiz/Brezilya

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekiz Brezilyası)

en: Portuguese (Portugal)
tr: Portekizce (Portekiz)

en: Portuguese/Brazilian
tr: Portekizce/Brezilya

en: Portuguese/Portugal
tr: Portekizce/Portekiz

en: Position
tr: Konum

en: Possible Arguments
tr: Olası Argümanlar

en: Possible Arguments :
tr: Olası Argümanlar:

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
tr: Yalnızca yarı otomatik / manuel abonelik durumunda mümkündür

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
tr:     Olası sebep: Sunucunuz mail() fonksiyonunu devre dışı bırakmış olabilir...

en: Post
tr: Postalamak

en: Post ID
tr: Gönderi kimliği

en: Post Name
tr: Posta adı

en: Post Start Date
tr: Başlangıç Tarihi Sonrası

en: Post Title
tr: Yazı başlığı

en: Post Type
tr: Yazı tipi

en: Post is protected
tr: Gönderi korunuyor

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Prefix
tr: Önek

en: Prefix / Suffix Icon Color
tr: Önek / Sonek Simge Rengi

en: Preset Fields
tr: Ön Ayar Alanları

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Previous
tr: Öncesi

en: Previous Button Label
tr: Önceki Düğme Etiketi

en: Price Font
tr: Fiyat Yazı Tipi

en: Print
tr: Yazdır

en: Private Content
tr: Özel İçerik

en: Private Content has been activated successfully.
tr: Özel İçerik başarıyla etkinleştirildi.

en: Private Content has been added successfully.
tr: Özel İçerik başarıyla eklendi.

en: Private Content has been deactivated successfully.
tr: Özel İçerik başarıyla devre dışı bırakıldı.

en: Private Content has been deleted successfully.
tr: Özel İçerik başarıyla silindi.

en: Private Content has been updated successfully.
tr: Özel İçerik başarıyla güncellendi.

en: Private Key
tr: Özel anahtar

en: Private Key can not be left blank.
tr: Özel Anahtar boş bırakılamaz.

en: Private messaging
tr: Özel mesajlaşma

en: Product License
tr: Ürün Lisansı

en: Products
tr: Ürünler

en: Profile
tr: Profil

en: Profile Cover
tr: Profil Kapağı

en: Profile Cover.
tr: Profil Kapağı.

en: Profile Detail
tr: Profil Detayı

en: Profile Display Name
tr: Profil Görünen Adı

en: Profile Fields
tr: Profil Alanları

en: Profile Forms
tr: Profil Formları

en: Profile Template 1
tr: Profil Şablonu 1

en: Profile Template 2
tr: Profil Şablonu 2

en: Profile Template 3
tr: Profil Şablonu 3

en: Profile Template 4
tr: Profil Şablonu 4

en: Profile Template 5
tr: Profil Şablonu 5

en: Profile Template Name
tr: Profil Şablonu Adı

en: Profile photo of
tr: Profil fotoğrafı

en: Profiles & Directories
tr: Profiller ve Dizinler

en: Public Profile
tr: Halka açık profil

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
tr: Bu özelliği etkinleştirerek site içeriğinizi farklı zaman aralıklarına göre yayınlayın.

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Pull Data from
tr: Verileri şuradan çek:

en: Pull Data from ARMember
tr: ARMember'den Veri Çekme

en: Purchase Code
tr: Satın alma kodu

en: Purchase Code:
tr: Satın alma kodu:

en: Purchased On:
tr: Tarihinde satın alındı:

en: Purchased Paid Post List
tr: Satın Alınan Ücretli Gönderi Listesi

en: Put Your Drip Content Here.
tr: Damla İçeriğinizi Buraya Koyun.

en: Put Your Restricted Content Message Here.
tr: Kısıtlı İçerik Mesajınızı Buraya Yazın.

en: Qatar
tr: Katar

en: RESTRICT CONTENT
tr: İÇERİĞİ KISITLAYIN

en: RTL
tr: Sağdan sola

en: Radio
tr: Radyo

en: Radio Button
tr: Radyo düğmesi

en: Radio Buttons
tr: Radyo Düğmeleri

en: Read Only
tr: Sadece oku

en: Receiver Email
tr: Alıcı E-postası

en: Recent Member Payments
tr: Son Üye Ödemeleri

en: Recent Members
tr: Son Üyeler

en: Recent Members %slast week%s
tr: Son Üyeler %sgeçen hafta%s

en: Recent Members By Plans
tr: Planlara Göre Son Üyeler

en: Recent Payments
tr: Son Ödemeler

en: Recent Payments %slast week%s
tr: Son Ödemeler %sgeçen hafta%s

en: Recent Registerd Members
tr: Yeni Kayıt Olan Üyeler

en: Recently Joined
tr: Yeni Katılanlar

en: Recently No Membership Plan purchased
tr: Yakın Zamanda Hiçbir Üyelik Planı satın alınmadı

en: Recently No Membership Plan purchased using coupon
tr: Son zamanlarda kupon kullanılarak hiçbir Üyelik Planı satın alınmadı

en: Recommend
tr: Tavsiye etmek

en: Recommende Size : 150 X 170
tr: Önerilen Boyut : 150 X 170

en: Recommended logo size 70X70 px
tr: Önerilen logo boyutu 70X70 piksel

en: Record Login History
tr: Giriş Geçmişini Kaydet

en: Record deleted successfully.
tr: Kayıt başarıyla silindi.

en: Record is deleted successfully.
tr: Kayıt başarıyla silindi.

en: Records Per Page
tr: Sayfa başına kayıt

en: Records per Page
tr: Sayfa başına kayıt

en: Recurring
tr: Tekrarlanan

en: Recurring Payment
tr: Yinelenen ödeme

en: Recurring Profile
tr: Tekrarlanan Profil

en: Recurring Time
tr: Tekrarlanan Zaman

en: Redirect After Logout
tr: Oturumu Kapattıktan Sonra Yönlendir

en: Redirect To
tr: Yönlendir

en: Redirect To Author Archive Page
tr: Yazar Arşiv Sayfasına Yönlendir

en: Redirect URI that you should add in Instagram API.
tr: Instagram API'sine eklemeniz gereken yönlendirme URI'si.

en: Redirect URI that you should add in VK API.
tr: VK API'sine eklemeniz gereken URI'yi yönlendirin.

en: Redirect URL
tr: yönlendirme bağlantısı

en: Redirect URL (Optional)
tr: Yönlendirme URL'si (İsteğe bağlı)

en: Redirect to BuddyPress Profile
tr: BuddyPress Profiline Yönlendir

en: Redirect to Page
tr: Sayfaya Yönlendir

en: Redirect to url
tr: URL'ye yönlendir

en: Redirection Rules
tr: Yönlendirme Kuralları

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
tr: Kısıtlanmış Gönderiye/Sayfaya Erişimde Yönlendirme Kuralları

en: Redirection after Membership SignUp
tr: Üyelik Kayıt Sonrası Yönlendirme

en: Redirection after Paid Post Purchase
tr: Ücretli Sonradan Satın Alma Sonrası Yönlendirme

en: Redirection page is required.
tr: Yönlendirme sayfası gerekli.

en: Redirection upon Add/Change Membership
tr: Üyelik Ekleme/Değiştirmede Yönlendirme

en: Redirection upon Membership Renewal
tr: Üyelik Yenilemede Yönlendirme

en: Redirection url is required.
tr: Yönlendirme URL'si gerekli.

en: Referrer Page
tr: Yönlendiren Sayfası

en: Refresh License
tr: Lisansı Yenile

en: Refresh List
tr: Listeyi Yenile

en: Refreshed
tr: Yenilendi

en: Refund
tr: Geri ödemek

en: Refund Amount
tr: İade Tutarı

en: Refund Payment
tr: İade ödemesi

en: Refund Reason
tr: İade Nedeni

en: Refund Type
tr: Geri Ödeme Türü

en: Refund amount
tr: İade Tutarı

en: Register
tr: Kayıt olmak

en: Register Form Options
tr: Kayıt Formu Seçenekleri

en: Register Link
tr: Kayıt Bağlantısı

en: Registered/Edited Profile From
tr: Kayıtlı/Düzenlenmiş Profil

en: Registration
tr: Kayıt

en: Registration / Signup Forms
tr: Kayıt / Kayıt Formları

en: Registration Form
tr: Kayıt formu

en: Registration Form Page
tr: Kayıt Formu Sayfası

en: Registration Link Label
tr: Kayıt Bağlantı Etiketi

en: Registration Link Margin
tr: Kayıt Bağlantısı Marjı

en: Registration form is required.
tr: Kayıt formu gereklidir.

en: Registration form is required. Please select valid registration page.
tr: Kayıt formu gereklidir. Lütfen geçerli kayıt sayfasını seçin.

en: Registration page
tr: Kayıt sayfası

en: Regular Expression
tr: Düzenli ifade

en: Reject
tr: Reddetmek

en: Remaining Login Attempts :
tr: Kalan Giriş Denemeleri:

en: Remaining Occurence
tr: Kalan Oluşum

en: Remaining login attempt warning
tr: Kalan giriş denemesi uyarısı

en: Remember Me Checkbox
tr: Beni Hatırla Onay Kutusu

en: Remember me
tr: Beni Hatırla

en: Remove
tr: Kaldırmak

en: Remove Achievement
tr: Başarıyı Kaldır

en: Remove Country
tr: Ülkeyi Kaldır

en: Remove Cover Photo
tr: Kapak Fotoğrafını Kaldır

en: Remove Cycle
tr: Döngüyü Kaldır

en: Remove License
tr: Lisansı Kaldır

en: Remove Payment Cycle
tr: Ödeme Döngüsünü Kaldır

en: Remove Plan
tr: Planı Kaldır

en: Remove Post
tr: Gönderiyi Kaldır

en: Remove Profile Photo
tr: Profil Fotoğrafını Kaldır

en: Remove this plan from user
tr: Bu planı kullanıcıdan kaldır

en: Rename
tr: Yeniden isimlendirmek

en: Rename wp-admin folder
tr: Wp-admin klasörünü yeniden adlandırın

en: Renew
tr: Yenile

en: Renew Cycle
tr: Döngüyü Yenile

en: Renew License
tr: Lisansı Yenile

en: Renew Subscription
tr: Aboneliği yenile

en: Renew Text
tr: Metni Yenile

en: Renewal On
tr: Yenileme Açık

en: Reply To:
tr: Yanıtla:

en: Reports
tr: Raporlar

en: Requested URL is Blocked By Admin
tr: İstenen URL Yönetici Tarafından Engellendi

en: Requested url is blocked, Please contact system administrator.
tr: İstenilen URL engellendi. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Require Lowercase Character
tr: Küçük Harf Karakter Gerektir

en: Require Numeric Value
tr: Sayısal Değer Gerektir

en: Require Special Charecter
tr: Özel Karakter Gerektirir

en: Require Uppercase Character
tr: Büyük Harf Karakter Gerektir

en: Require achievement
tr: Başarı gerektir

en: Require membership Plan to access this content.
tr: Bu içeriğe erişmek için üyelik Planı gerektir.

en: Required
tr: Gerekli

en: Required by ARMember Premium
tr: ARMember Premium'un gerektirdiği

en: Resend Verification Email
tr: Doğrulama e-postasını tekrar gönder

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Failed Login Attempts History
tr: Başarısız Giriş Denemeleri Geçmişini Sıfırla

en: Reset Invoice Template to Default
tr: Fatura Şablonunu Varsayılana Sıfırla

en: Reset Login History
tr: Giriş Geçmişini Sıfırla

en: Reset Password Link
tr: Şifre Bağlantısını Sıfırla

en: Reset Password Link is expired.
tr: Şifreyi Sıfırla Bağlantısının süresi doldu.

en: Reset Password Link is invalid.
tr: Şifreyi Sıfırla Bağlantısı geçersiz.

en: Reset To Default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Restrict Content Shortcode
tr: İçerik Kısa Kodunu Kısıtla

en: Restrict Entire Website Without Login
tr: Giriş Yapmadan Tüm Web Sitesini Kısıtla

en: Restrict admin panel
tr: Yönetici panelini kısıtla

en: Restrict admin panel for non-admin users
tr: Yönetici olmayan kullanıcılar için yönetici panelini kısıtla

en: Restrict entire website without login
tr: Giriş yapmadan web sitesinin tamamını kısıtla

en: Restriction
tr: Kısıtlama

en: Restriction Rules for Drip Contents
tr: Damla İçeriklerine İlişkin Kısıtlama Kuralları

en: Restriction Type
tr: Kısıtlama Türü

en: Reunion Island
tr: Reunion Adası

en: Reverse Border
tr: Kenarlığı Ters Çevir

en: Right
tr: Sağ

en: Role
tr: Rol

en: Role (Optional)
tr: Rol (İsteğe bağlı)

en: Roles
tr: Roller

en: Romania
tr: Romanya

en: Romanian
tr: Romen

en: Rotate
tr: Döndür

en: Rounded Style
tr: Yuvarlak Stil

en: Rule Added Successfully.
tr: Kural Başarıyla Eklendi.

en: Rule Updated Successfully.
tr: Kural Başarıyla Güncellendi.

en: Rule has been deleted successfully.
tr: Kural başarıyla silindi.

en: Rule updated Successfully.
tr: Kural Başarıyla Güncellendi.

en: Rule(s) has been deleted successfully.
tr: Kural(lar) başarıyla silindi.

en: Rules has been added successfully.
tr: Kurallar başarıyla eklendi.

en: Rusia/Rusia
tr: Rusya/Rusya

en: Russia
tr: Rusya

en: Russian
tr: Rusça

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: SCA Compliant (popup)
tr: SCA Uyumlu (açılır pencere)

en: SMTP Test E-Mail
tr: SMTP Testi E-Postası

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Lucia
tr: Aziz Lucia

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sales Tax
tr: Satış vergisi

en: Sales Tax Settings
tr: Satış Vergisi Ayarları

en: Same page (Paid Post URL)
tr: Aynı sayfa (Ücretli Gönderi URL'si)

en: Sandbox
tr: Kum havuzu

en: Sandbox API Detail
tr: Korumalı Alan API Ayrıntısı

en: Sandbox API Password
tr: Sandbox API Şifresi

en: Sandbox API Signature
tr: Sandbox API İmzası

en: Sandbox API Username
tr: Sandbox API Kullanıcı Adı

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Save
tr: Kaydetmek

en: Save Expiry Date
tr: Kullanma

en: Search
tr: Aramak

en: Search Filter Title
tr: Arama Filtresi Başlığı

en: Search Member
tr: Üye Ara

en: Search Members
tr: Üyeleri Ara

en: Search Members by Profile Fields
tr: Üyeleri Profil Alanlarına Göre Ara

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search Type
tr: Arama Tipi

en: Search by Username
tr: Kullanıcı Adına Göre Ara

en: Search by member
tr: Üyeye göre ara

en: Search by paid post plan...
tr: Ücretli gönderi planına göre ara...

en: Search by paid post title...
tr: Ücretli gönderi başlığına göre ara...

en: Search by title...
tr: Başlığa göre ara...

en: Search by username
tr: Kullanıcı adına göre ara

en: Search by username or email...
tr: Kullanıcı adına veya e-postaya göre arayın...

en: Secret Word
tr: Gizli kelime

en: Secret Word can not be left blank.
tr: Gizli Kelime boş bırakılamaz.

en: Section
tr: Bölüm

en: Section Heading
tr: Bölüm başlığı

en: Section Margin
tr: Bölüm Kenar Boşluğu

en: Security Key
tr: Güvenlik anahtarı

en: Security Options
tr: Güvenlik seçenekleri

en: Select
tr: Seçme

en: Select ARMember access
tr: ARMember 'yi seçin erişim

en: Select Action Type
tr: Eylem Türünü Seçin

en: Select All
tr: Hepsini seç

en: Select All Meta
tr: Tüm Metayı Seç

en: Select Badge Icon
tr: Rozet Simgesini Seçin

en: Select Badges you want to delete.
tr: Silmek istediğiniz Rozetleri seçin.

en: Select Condition
tr: Koşul Seçin

en: Select Content Restriction Type.
tr: İçerik Kısıtlama Türü'nü seçin.

en: Select Content Type
tr: İçerik Türünü Seçin

en: Select Country
tr: Ülke Seçiniz

en: Select Country Field
tr: Ülke Alanını Seçin

en: Select Default Restriction
tr: Varsayılan Kısıtlamayı Seçin

en: Select Drip Rule
tr: Damlama Kuralını Seçin

en: Select Drip Type
tr: Damlama Tipini Seçin

en: Select Field
tr: Alan Seç

en: Select Fonts
tr: Yazı Tiplerini Seçin

en: Select Form
tr: Formu Seç

en: Select Form Type
tr: Form Türünü Seçin

en: Select Forms
tr: Formları Seçin

en: Select Gift
tr: Hediye Seç

en: Select List Name
tr: Liste Adını Seçin

en: Select Logo image with 70X70 px
tr: 70X70 piksel boyutunda Logo resmini seçin

en: Select Member Form
tr: Üye Formu Seçin

en: Select Membership Plan
tr: Üyelik Planını Seçin

en: Select Membership Plan(s).
tr: Üyelik Plan(lar)ını seçin.

en: Select Membership Plans
tr: Üyelik Planlarını Seçin

en: Select Memberships
tr: Üyelikleri Seçin

en: Select Network
tr: Ağ Seçin

en: Select New Plan
tr: Yeni Plan Seçin

en: Select Optins
tr: Optins'i seçin

en: Select Option
tr: Seçeneği Seçin

en: Select Other Settings.
tr: Diğer Ayarlar'ı seçin.

en: Select Page
tr: Sayfa Seçin

en: Select Page(s)..
tr: Sayfa(lar)ı seçin..

en: Select Pages(s)..
tr: Sayfa(lar)ı seçin..

en: Select Paid Post
tr: Ücretli Gönderiyi Seçin

en: Select Paid Post Plan
tr: Ücretli Gönderi Planını Seçin

en: Select Paid Post Setup
tr: Ücretli Gönderi Kurulumunu Seçin

en: Select Payment Cycle
tr: Ödeme Döngüsünü Seçin

en: Select Payment Cycle Layout
tr: Ödeme Döngüsü Düzenini Seçin

en: Select Payment Gateway Layout
tr: Ödeme Ağ Geçidi Düzenini Seçin

en: Select Payment Gateway Skin
tr: Ödeme Ağ Geçidi Görünümünü Seçin

en: Select Payment Gateways
tr: Ödeme Ağ Geçitlerini Seçin

en: Select Payment Method
tr: ödeme türünü seçin

en: Select Payment Mode
tr: Ödeme Modunu Seçin

en: Select Plan
tr: Plan seç

en: Select Plan Information
tr: Plan Bilgilerini Seçin

en: Select Plan Layout
tr: Plan Düzenini Seçin

en: Select Plan Type
tr: Plan Türünü Seçin

en: Select Plan(s) whose users can access this menu item.
tr: Kullanıcılarının bu menü öğesine erişebileceği Planları seçin.

en: Select Plan(s)..
tr: Plan(lar)ı seçin..

en: Select Plans
tr: Planları Seçin

en: Select Post
tr: Gönderiyi Seçin

en: Select Profile Template
tr: Profil Şablonunu Seçin

en: Select Redirection Type
tr: Yönlendirme Türünü Seçin

en: Select Reward
tr: Ödül Seçin

en: Select Role(s)..
tr: Rol(ler)i seçin..

en: Select Role.
tr: Rol Seçin.

en: Select Roles
tr: Rolleri Seçin

en: Select Set
tr: Ayarla'yı seçin

en: Select Set of Login Form
tr: Giriş Formu Setini Seçin

en: Select Setup
tr: Kurulumu Seçin

en: Select Signup / Registration Form
tr: Kayıt / Kayıt Formunu Seçin

en: Select Status
tr: Durum Seç

en: Select Template
tr: Şablon Seçin

en: Select Type
tr: Tür Seçin

en: Select User Meta
tr: Kullanıcı Metasını Seçin

en: Select User Plans
tr: Kullanıcı Planlarını Seçin

en: Select User Role
tr: Kullanıcı Rolünü Seçin

en: Select User Roles
tr: Kullanıcı Rollerini Seçin

en: Select User%ss%s
tr: Kullanıcı%ss%s'yi seçin

en: Select User(s)..
tr: Kullanıcı(lar)ı seçin..

en: Select Users
tr: Kullanıcıları Seçin

en: Select Your Payment Cycle
tr: Ödeme Döngünüzü Seçin

en: Select Your Payment Gateway
tr: Ödeme Ağ Geçidinizi Seçin

en: Select Your Plan Skin
tr: Plan Görünümünüzü Seçin

en: Select Your Social Network
tr: Sosyal Ağınızı Seçin

en: Select Your payment Cycle
tr: Ödeme Döngünüzü Seçin

en: Select a Membership Plan for content access
tr: İçerik erişimi için bir Üyelik Planı seçin

en: Select a Membership Plan for content access or restriction
tr: İçerik erişimi veya kısıtlama için bir Üyelik Planı seçin

en: Select a form to insert into page
tr: Sayfaya eklenecek formu seçin

en: Select content access type
tr: İçerik erişim türünü seçin

en: Select content restriction type.
tr: İçerik kısıtlama türünü seçin.

en: Select field
tr: Alan seç

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
tr: Profil alanları listeleme bölümünde görüntülemek istediğiniz alanları seçin.

en: Select higher plan(s)..
tr: Daha yüksek plan(lar)ı seçin..

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
tr: Mevcut döngüde kaç gün uzatmak istediğinizi seçin?

en: Select log duration to download
tr: İndirilecek günlük süresini seçin

en: Select lower plan(s)..
tr: Daha düşük plan(lar)ı seçin..

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
tr: Bu profil şablonunu hangi kullanıcıların görüntülemesini istediğiniz üyelik planlarını seçin.

en: Select meta fields
tr: Meta alanları seçin

en: Select one or more membership plans
tr: Bir veya daha fazla üyelik planı seçin

en: Select page to redirect at custom profile page instead
tr: Bunun yerine özel profil sayfasına yönlendirilecek sayfayı seçin

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
tr: Oluşturulan üyelik planına erişim/kısıtlamanın ayarlanacağı sayfaları seçin

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
tr: Mevcut plandan daha yüksek seviyedeki plan(lar)ı seçin

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
tr: Mevcut plandan daha düşük seviyede olan plan(lar)ı seçin

en: Select roles to display at front-end.
tr: Ön uçta görüntülenecek rolleri seçin.

en: Select set of login form
tr: Oturum açma formu kümesini seçin

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
tr: Profil başlığında görüntülemek istediğiniz sosyal profil alanlarını seçin.

en: Select user
tr: Kullanıcı seç

en: Selected
tr: Seçildi

en: Selected Plan Background
tr: Seçilen Planın Arka Planı

en: Selected Plan Description Font
tr: Seçilen Plan Açıklama Yazı Tipi

en: Selected Plan Title Font
tr: Seçilen Plan Başlığı Yazı Tipi

en: Selected Plan(s) Only
tr: Yalnızca Seçilen Plan(lar)

en: Selected Price Font
tr: Seçilen Fiyat Yazı Tipi

en: Selected pages will be accessible to users without login.
tr: Seçilen sayfalara kullanıcılar giriş yapmadan erişebilecektir.

en: Selected plan is invalid.
tr: Seçilen plan geçersiz.

en: Selected plan is not valid for bank transfer.
tr: Seçilen plan banka havalesi için geçerli değil.

en: Selected plan is not valid.
tr: Seçilen plan geçerli değil.

en: Selected roles will be able to access admin.
tr: Seçilen roller yöneticiye erişebilecek.

en: Seller Id (account number)
tr: Satıcı Kimliği (hesap numarası)

en: SellerId can not be left blank.
tr: Satıcı Kimliği boş bırakılamaz.

en: Semi Automatic
tr: Yarı Otomatik

en: Semi Automatic Subscription
tr: Yarı Otomatik Abonelik

en: Semi Automatic Subscription Label
tr: Yarı Otomatik Abonelik Etiketi

en: Semi Automatic Subscription Payment due
tr: Yarı Otomatik Abonelik Ödemesi vadesi doluyor

en: Send Message Before
tr: Önce Mesaj Gönder

en: Send Message before
tr: Daha önce Mesaj Gönder

en: Send Signup Email Notification to User
tr: Kullanıcıya Kayıt E-posta Bildirimi Gönder

en: Send email to admin for this event
tr: Bu etkinlik için yöneticiye e-posta gönder

en: Separate values format should be label:value.
tr: Ayrı değer formatı etiket:değer olmalıdır.

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: Separator Text
tr: Ayırıcı Metin

en: Serbia and Montenegro
tr: Sırbistan ve Karadağ

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Set
tr: Ayarlamak

en: Set ID
tr: Kimliği belirle

en: Set Name
tr: Adı Ayarla

en: Set Redirection Priority
tr: Yönlendirme Önceliğini Ayarla

en: Set different email content for admin
tr: Yönetici için farklı e-posta içeriği ayarlama

en: Set name can not be left blank.
tr: Set adı boş bırakılamaz.

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
tr: Kullanıcının oturum açması ve kısıtlı sayfaya erişmeye çalışması durumunda yeniden yönlendirme için sayfayı ayarlayın.

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
tr: Kullanıcının oturum açmaması ve kısıtlı sayfaya erişmeye çalışması durumunda yeniden yönlendirme için sayfayı ayarlayın.

en: Set page for redirection in case when user is to access restricted drip page.
tr: Kullanıcının kısıtlı damlama sayfasına erişmesi durumunda yeniden yönlendirme için sayfayı ayarlayın.

en: Setting(s) has been imported successfully
tr: Ayar(lar) başarıyla içe aktarıldı

en: Settings Saved Successfully.
tr: Ayarlar Başarıyla Kaydedildi.

en: Settings has been saved successfully.
tr: Ayarlar başarıyla kaydedildi.

en: Settings has been verified.
tr: Ayarlar doğrulandı.

en: Setup Achievement
tr: Kurulum Başarısı

en: Setup Name
tr: Kurulum Adı

en: Setup Type
tr: Kurulum Türü

en: Setup has been deleted successfully.
tr: Kurulum başarıyla silindi.

en: Setup name
tr: Kurulum adı

en: Setup name can not be left blank.
tr: Kurulum adı boş bırakılamaz.

en: Setup(s) has been deleted successfully.
tr: Kurulum(lar) başarıyla silindi.

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Shortcode of Paid Post Setup not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
tr: Ücretli Gönderi Kurulumunun kısa kodu seçilen sayfada bulunamadı. Lütfen bu sayfaya kısa kod ekleyin Veya lütfen uygun sayfayı seçin.

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode there Or please select the page having registration form of ARMember
tr: Seçilen sayfada Kayıt Formu Kısa Kodu bulunamadı. Lütfen buraya kısa kodu ekleyin Veya lütfen ARMember kayıt formunun bulunduğu sayfayı seçin

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
tr: Mevcut kurulumu kaydettiğinizde kısa kod burada görüntülenecektir.

en: Show
tr: Göstermek

en: Show / Hide columns
tr: Sütunları Göster / Gizle

en: Show After
tr: Sonra Göster

en: Show Time
tr: Gösteri zamanı

en: Show after
tr: Şundan sonra göster:

en: Show content only for
tr: İçeriği yalnızca şunun için göster:

en: Show content to
tr: İçeriği şuraya göster:

en: Showing
tr: Gösterilen

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
tr: 0 Abonelikten 0 ile 0 arası gösteriliyor

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
tr: 0 girişten 0 ila 0 arası gösteriliyor

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
tr: 0 girişten 0 ile 0 arası gösteriliyor

en: Showing 0 to 0 of 0 members
tr: 0 üyeden 0 ile 0 arası gösteriliyor

en: Simple Conditionals cannot process operators like
tr: Basit Koşullar aşağıdaki gibi işleçleri işleyemez:

en: Singapore
tr: Singapur

en: Single Membership
tr: Tek Üyelik

en: Single Search Field
tr: Tek Arama Alanı

en: Site Key
tr: Site anahtarı

en: SiteOrigin Builder Integration
tr: SiteOrigin Oluşturucu Entegrasyonu

en: Size
tr: Boyut

en: Skip
tr: Atlamak

en: Skip The Wizard and Setup Manually
tr: Sihirbazı Atlayın ve Manuel Kurulum

en: Slide
tr: Slayt

en: Slide Effect
tr: Slayt Efekti

en: Slider
tr: kaydırıcı

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovakia/Slovakia
tr: Slovakya/Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovenian
tr: Slovence

en: So, Please make sure you have set proper recurring time ( occurance ) in such case.
tr: Bu nedenle, lütfen böyle bir durumda yinelenen zamanı (oluş) doğru ayarladığınızdan emin olun.

en: So, it would affect ( Your Recurring Time MINUS 1 ) number of occurance unless you have infinite duration.
tr: Bu nedenle, sonsuz süreniz olmadığı sürece (Yinelenen Zamanınız EKSİ 1) oluşma sayısını etkileyecektir.

en: Social Connect
tr: Sosyal Bağlantı

en: Social Connect Options
tr: Sosyal Bağlantı Seçenekleri

en: Social Connect Redirection( For One Click Sign up )
tr: Sosyal Bağlantı Yönlendirmesi (Tek Tıkla Kayıt Olmak İçin)

en: Social Feature
tr: Sosyal Özellik

en: Social Fields
tr: Sosyal Alanlar

en: Social Login
tr: Sosyal Giriş

en: Social Network Options
tr: Sosyal Ağ Seçenekleri

en: Social Profile Fields
tr: Sosyal Profil Alanları

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
tr: Sosyal Ayar(lar) Başarıyla Kaydedildi.

en: Social Signup Configuration
tr: Sosyal Kayıt Yapılandırması

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
tr: Bazı kullanıcılar yönetici ayrıcalıklarına sahiptir. Yani bunlar blok olamaz.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
tr: Birisi aşağıdaki hesap için şifrenin sıfırlanmasını talep etti:

en: Something went wrong
tr: Bir şeyler yanlış gitti

en: Something went wrong please try again
tr: Bir şeyler ters gitti lütfen tekrar deneyin

en: Something went wrong please try again later
tr: Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen sonra tekrar deneyiniz

en: Something went wrong while verifying Authorization
tr: Yetkilendirme doğrulanırken bir şeyler ters gitti

en: Something went wrong! please try again later
tr: Bir şeyler yanlış gitti! lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

en: Something went wrong.
tr: Bir şeyler yanlış gitti.

en: Something went wrong. Please try again.
tr: Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen tekrar deneyin.

en: Something went wrong..
tr: Bir şeyler yanlış gitti..

en: Sorry something went wrong while processing payment
tr: Üzgünüz, ödeme işlemi sırasında bir şeyler ters gitti

en: Sorry something went wrong while processing payment with Authorize.Net.
tr: Authorize.Net ile ödeme işlemi sırasında bir şeyler ters gittiği için özür dileriz.

en: Sorry something went wrong while processing payment with Stripe.
tr: Üzgünüz, Stripe ile ödeme işleme alınırken bir şeyler ters gitti.

en: Sorry something went wrong while processing payment with myCred.
tr: Maalesef myCred ile ödeme işlemi sırasında bir şeyler ters gitti.

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
tr: Üzgünüz, ödemeniz işlenirken bir şeyler ters gitti.

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
tr: Üzgünüm! Yönetici olarak oturum açtığınız için herhangi bir sorunu önlemek amacıyla Gönder Düğmesi devre dışı bırakıldı.

en: Sorry! You have already one pending payment transaction. You will be able to proceed after that transaction will be approved.
tr: Üzgünüm! Zaten bekleyen bir ödeme işleminiz var. İşlem onaylandıktan sonra devam edebileceksiniz.

en: Sorry! refund could not be processed
tr: Üzgünüm! geri ödeme işlenemedi

en: Sorry, No Woocommerce product found for selected plan
tr: Üzgünüz, seçilen plan için Woocommerce ürünü bulunamadı

en: Sorry, Something went wrong while processing payment
tr: Üzgünüz, ödeme işlemi sırasında bir şeyler ters gitti

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
tr: Üzgünüm, bir şeyler ters gitti. Lütfen site yöneticisi ile iletişime geçiniz.

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
tr: Üzgünüm, bir şeyler ters gitti. Lütfen tekrar deneyin.

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
tr: Üzgünüm, bir şeyler ters gitti. lütfen tekrar deneyin.

en: Sorry, User not found.
tr: Üzgünüz, Kullanıcı bulunamadı.

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
tr: Üzgünüz, Yayın Erişiminiz Yok

en: Sorry, You can not add this field twice in form
tr: Üzgünüz, bu alanı forma iki kez ekleyemezsiniz

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
tr: Üzgünüz, bu eylemi gerçekleştirme izniniz yok

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
tr: Üzgünüz, bu eylemi gerçekleştirme izniniz yok.

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
tr: Üzgünüz, isteğiniz bulunamadığı için işleme alınamıyor.

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
tr: Üzgünüz, güvenlik nedeniyle isteğiniz işleme alınamıyor.

en: Sorry, purchase limit has been exceeded.
tr: Üzgünüz, satın alma limiti aşıldı.

en: Sorry, something went wrong while creating tax
tr: Maalesef vergi oluşturulurken bir şeyler ters gitti

en: Sorry, something went wrong while processing card
tr: Üzgünüz, kart işlenirken bir şeyler ters gitti

en: Sorry, something went wrong while processing payment
tr: Üzgünüz, ödeme işlemi sırasında bir şeyler ters gitti

en: Sorry, something went wrong while processing payment with 2Checkout.
tr: Üzgünüz, 2Checkout ile ödeme işleme alınırken bir şeyler ters gitti.

en: Sorry, something went wrong while processing payment with Authorize.Net.
tr: Üzgünüz, Authorize.Net ile ödeme işleme alınırken bir şeyler ters gitti.

en: Sorry, something went wrong.
tr: Üzgünüz, bir şeyler ters gitti.

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
tr: Üzgünüz, bir şeyler ters gitti. Lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
tr: Üzgünüz, güvenlik nedeniyle bu dosya türüne izin verilmiyor.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
tr: Üzgünüm, bunu yapmanıza izin verilmiyor.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
tr: Üzgünüz, bu siteye eklenti yüklemenize izin verilmiyor.

en: Sort By
tr: Göre sırala

en: Sort By (Directory Filter)
tr: Sırala (Dizin Filtresi)

en: Sort Field Order
tr: Alan Sırasını Sırala

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: Space not allowed in password field
tr: Şifre alanında boşluğa izin verilmiyor

en: Spain
tr: ispanya

en: Spam detected
tr: Spam algılandı

en: Spam detected.
tr: Spam algılandı.

en: Spanish
tr: İspanyol

en: Spanish (Latin America)
tr: İspanyolca (Latin Amerika)

en: Spanish-European
tr: İspanyol-Avrupa

en: Spanish-Latin American
tr: İspanyol-Latin Amerika

en: Spanish/Spain
tr: İspanyolca/İspanya

en: Special Pages
tr: Özel Sayfalar

en: Specific Page
tr: Belirli Sayfa

en: Specific URL
tr: Belirli URL

en: Specific date onwards
tr: Belirli bir tarihten itibaren

en: Standard
tr: Standart

en: Standard Email Responses
tr: Standart E-posta Yanıtları

en: Standard Style
tr: Standart Stil

en: Start Date
tr: Başlangıç ​​tarihi

en: Start On
tr: Başla

en: Start date can not be earlier than current date.
tr: Başlangıç tarihi güncel tarihten daha erken olamaz.

en: Starts On
tr: Başlangıç Tarihi

en: Status
tr: Durum

en: Strength: Good
tr: Gücü: İyi

en: Strength: Strong
tr: Gücü: Güçlü

en: Strength: Very Weak
tr: Gücü: Çok Zayıf

en: Strength: Weak
tr: Güç: Zayıf

en: Stripe
tr: Şerit

en: Stripe (if Stripe payment gateway is enabled)
tr: Stripe (Stripe ödeme ağ geçidi etkinse)

en: Stripe Documentation
tr: Şerit Belgeleri

en: Stripe Live Public Key
tr: Stripe Canlı Genel Anahtar

en: Stripe Live Secret Key
tr: Stripe Canlı Gizli Anahtar

en: Stripe Payment Mode
tr: Şeritli Ödeme Modu

en: Stripe Prices
tr: Şerit Fiyatları

en: Stripe Publishable Key
tr: Şerit Yayınlanabilir Anahtarı

en: Stripe Publishable Key (Sandbox)
tr: Stripe Yayınlanabilir Anahtar (Korumalı Alan)

en: Stripe Secret Key
tr: Şerit Gizli Anahtarı

en: Stripe Secret Key (sandbox)
tr: Stripe Gizli Anahtarı (korumalı alan)

en: Stripe Test Public Key
tr: Şerit Testi Genel Anahtarı

en: Stripe Test Secret Key
tr: Şerit Testi Gizli Anahtarı

en: Stripe Webhook has been verifed successfully.
tr: Stripe Webhook başarıyla doğrulandı.

en: Stripe payment gateway supports only "Days" in Trial Duration Unit.
tr: Stripe ödeme ağ geçidi, Deneme Süresi Biriminde yalnızca "Günleri" destekler.

en: Strong Password
tr: Güçlü şifre

en: Strong Text
tr: Güçlü Metin

en: Style Settings
tr: Stil Ayarları

en: Styling & Formatting
tr: Şekillendirme ve Biçimlendirme

en: Sub Title
tr: Alt yazı

en: Sub Title Color
tr: Alt Başlık Rengi

en: Sub Title Font
tr: Alt Başlık Yazı Tipi

en: Sub Title/Label Font
tr: Alt Başlık/Etiket Yazı Tipi

en: Subject
tr: Ders

en: Submit
tr: Göndermek

en: Submit Action
tr: Eylemi Gönder

en: Submit Button
tr: Gönder Düğmesi

en: Submit Button Label
tr: Düğme Etiketini Gönder

en: Submit Button Options
tr: Gönder Düğmesi Seçenekleri

en: Subscribe If
tr: Abone Ol

en: Subscription
tr: Abonelik

en: Subscription / Recurring Payment
tr: Abonelik / Yinelenen Ödeme

en: Subscription Cancelled Message
tr: Abonelik İptal Mesajı

en: Subscription ID
tr: Abonelik Kimliği

en: Subscription Plan Required
tr: Abonelik Planı Gerekli

en: Subscription Scheduled
tr: Abonelik Planlandı

en: Subscription Start Date
tr: Abonelik Başlangıç Tarihi

en: Subscription has been canceled successfully.
tr: Abonelik başarıyla iptal edildi.

en: Subscription plan has been canceled successfully
tr: Abonelik planı başarıyla iptal edildi

en: Subscription/Recurring Post
tr: Abonelik/Yinelenen Gönderi

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Success
tr: Başarı

en: Success Message
tr: başarı mesajı

en: Success Redirect URL (Optional)
tr: Başarı Yönlendirme URL'si (İsteğe bağlı)

en: Successfully refunded to a member
tr: Bir üyeye başarıyla para iadesi yapıldı

en: Successfully response result.
tr: Başarılı yanıt sonucu.

en: Suffix
tr: son ek

en: Summary Font
tr: Özet Yazı Tipi

en: Summary Section
tr: Özet Bölümü

en: Summary Text
tr: Özet Metni

en: Support Expires On:
tr: Desteğin Sona Erme Tarihi:

en: Suriname
tr: Surinam

en: Suspended
tr: Askıya alınmış

en: Suspended Plan User
tr: Askıya Alınmış Plan Kullanıcısı

en: Suspended Plan/Post User
tr: Askıya Alınmış Plan/Post Kullanıcı

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Swedish/Sweden
tr: İsveç/İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Sync
tr: Senkronizasyon

en: Sync Dripped Content
tr: Damlatılan İçeriği Senkronize Et

en: Synced with buddypress successfully.
tr: Buddypress ile başarıyla senkronize edildi.

en: Syria
tr: Suriye

en: TAX Amount
tr: Vergi miktarı

en: TAX Percentage
tr: VERGİ Yüzdesi

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
tr: Bu kullanıcı adı geçersiz. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: Tab Color
tr: Sekme Rengi

en: Tablet View
tr: Tablet Görünümü

en: Tags
tr: Etiketler

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Target Users
tr: Kullanıcıları Hedefleyin

en: Tax Amount
tr: Vergi miktarı

en: Tax Percentage
tr: Vergi Yüzdesi

en: Taxonomy is protected
tr: Taksonomi korunuyor

en: Telugu
tr: Telugu dili

en: Template 1
tr: Şablon 1

en: Template 2
tr: Şablon 2

en: Template 3
tr: Şablon 3

en: Template 4
tr: Şablon 4

en: Template 5
tr: Şablon 5

en: Template 6
tr: Şablon 6

en: Template Name
tr: şablon adı

en: Template Options
tr: Şablon Seçenekleri

en: Template Saved Successfully
tr: Şablon Başarıyla Kaydedildi

en: Template Tags
tr: Şablon Etiketleri

en: Template Updated Successfully
tr: Şablon Başarıyla Güncellendi

en: Template found.
tr: Şablon bulundu.

en: Template has been added successfully.
tr: Şablon başarıyla eklendi.

en: Template has been deleted successfully.
tr: Şablon başarıyla silindi.

en: Template has been updated successfully.
tr: Şablon başarıyla güncellendi.

en: Template not found.
tr: Şablon bulunamadı.

en: Template options has been saved successfully.
tr: Şablon seçenekleri başarıyla kaydedildi.

en: Terminate
tr: Sonlandır

en: Terminate Members
tr: Üyeleri Sonlandır

en: Terminated
tr: Sonlandırılmış

en: Test
tr: Ölçek

en: Test Publishable Key
tr: Yayınlanabilir Anahtarı Test Et

en: Test Publishable Key can not be left blank.
tr: Test Yayınlanabilir Anahtarı boş bırakılamaz.

en: Test Secret Key
tr: Gizli Anahtarı Test Et

en: Test Secret Key can not be left blank.
tr: Test Gizli Anahtarı boş bırakılamaz.

en: Text
tr: Metin

en: Text Direction
tr: Metin yönü

en: Text field can not be left blank.
tr: Metin alanı boş bırakılamaz.

en: Textarea
tr: Metin alanı

en: Textbox
tr: Metin kutusu

en: Thai
tr: Tay dili

en: Thai/Thailand
tr: Tayland/Tayland

en: Thailand
tr: Tayland

en: Thank You
tr: Teşekkür ederim

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
tr: Bizimle ödeme yaptığınız için teşekkür ederiz. En kısa sürede size ulaşacağız.

en: Thanks!
tr: Teşekkürler!

en: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
tr: Gmail postası, az sayıda e-posta gönderen siteler için iyi çalışır. Ancak Gmail'in API'sinde hız sınırlamaları ve kurulum sırasında zorluklara yol açabilecek bir dizi ek kısıtlama vardır. Çok sayıda e-posta göndermeyi düşünüyorsanız veya web barındırıcınızın Gmail API kısıtlamalarıyla uyumlu olmadığını düşünüyorsanız farklı bir posta seçeneği düşünmenizi öneririz.

en: The SMTP debugging output is shown below:
tr: SMTP hata ayıklama çıktısı aşağıda gösterilmiştir:

en: The Trial Period you have selected for this plan is not supported with
tr: Bu plan için seçtiğiniz Deneme Süresi aşağıdakilerle desteklenmiyor:

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
tr: Kullanıcının kaydolduktan sonra aldığı hesap doğrulama URL'si (E-posta doğrulama özelliğini etkinleştirirseniz)

en: The css you have entered here, will be applied to all the frontend pages which contains ARMember short code.
tr: Buraya girdiğiniz css, ARMember kısa kodunu içeren tüm ön yüz sayfalarına uygulanacaktır.

en: The e-mail could not be sent.
tr: E-posta gönderilemedi.

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
tr: Dosya kötü amaçlı kod içerdiğinden güvenlik nedeniyle yüklenemedi

en: The full debugging output is shown below:
tr: Tam hata ayıklama çıktısı aşağıda gösterilmiştir:

en: The membership Limit count will be considered on "New" and "Renew" purchase actions performed either from the admin panel or from the front-end. Admin can assign unlimited time membership plans. Also, when members pay for their next "Recurring (Renewal) Cycle" payment the membership Limit count will not be considered.
tr: Üyelik Limiti sayısı, yönetici panelinden veya ön uçtan gerçekleştirilen "Yeni" ve "Yenile" satın alma işlemlerinde dikkate alınacaktır. Yönetici sınırsız süreli üyelik planları atayabilir. Ayrıca üyeler bir sonraki \"Yinelenen (Yenileme) Döngüsü\" ödemesi için ödeme yaptıklarında üyelik Limiti sayımı dikkate alınmayacaktır.

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
tr: Bu formun tek amacı kullanıcıların tüm ödemelerini takip edebilmeleri için kaçırılan ödeme kayıtlarını eklemektir. Yani herhangi bir plan için buradan paymnet eklediğinizde bir sonraki ödeme döngüsünün yenileneceği veya kullanıcıya herhangi bir planın atanacağı anlamına gelmez.

en: The password field is empty.
tr: Şifre alanı boş.

en: The password you entered is invalid.
tr: Girdiğiniz şifre geçersiz.

en: The passwords do not match.
tr: Şifreler eşleşmiyor.

en: The selected page is restricted item from content access rule. Please select another page.
tr: Seçilen sayfa, içerik erişim kuralından kısıtlanmış bir öğedir. Lütfen başka bir sayfa seçin.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
tr: Yüklenen dosya, HTML formunda belirtilen MAX_FILE_SIZE yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
tr: Yüklenen dosya php.ini'deki upload_max_filesize yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr: Yüklenen dosyanın yalnızca bir kısmı yüklendi.

en: The user has not grant permissions or closed the pop-up
tr: Kullanıcı izin vermedi veya açılır pencereyi kapatmadı

en: The username field is empty.
tr: Kullanıcı adı alanı boş.

en: Then
tr: Daha sonra

en: Then Redirect To
tr: Daha Sonra Yönlendirin

en: There is an error in sending mail to
tr: Adresine posta gönderilirken bir hata oluştu

en: There is an error in sending mail to admin
tr: Yöneticiye posta gönderilirken bir hata oluştu

en: There is an error in sending mail to admin for
tr: Yöneticiye posta gönderilirken bir hata oluştu

en: There is an error in uploading file, Please try again.
tr: Dosya yüklenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while activating addon, Please try again.
tr: Eklenti etkinleştirilirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
tr: Eklenti etkinleştirilirken bir hata oluştu. Lütfen agina'yı deneyin.

en: There is an error while adding card, please try again.
tr: Kart eklenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while adding form, Please try again.
tr: Form eklenirken hata oluştu, lütfen tekrar deneyiniz.

en: There is an error while adding template, please try again.
tr: Şablon eklenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while closing account, please try again.
tr: Hesap kapatılırken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while connecting Google SignIn, Please try again.
tr: Google SignIn'e bağlanırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while connecting linkedin, Please try again.
tr: Linkedin'e bağlanırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while connecting tumblr, Please try again.
tr: Tumblr'a bağlanırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while connecting twitter, Please try again.
tr: Twitter'a bağlanırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while copying, please try again
tr: Kopyalama sırasında bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin

en: There is an error while deleting Badge, please try again.
tr: Rozet silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Coupon(s), please try again.
tr: Kupon(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Coupon, please try again.
tr: Kupon silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Message(s), please try again.
tr: Mesaj(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Message, please try again.
tr: Mesaj silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Paid Post, please try again.
tr: Ücretli Gönderi silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Plan(s), please try again.
tr: Plan(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Plan, please try again.
tr: Plan silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Rule(s), please try again.
tr: Kural(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Rule, please try again.
tr: Kural silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Setup(s), please try again.
tr: Kurulum(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting Setup, please try again.
tr: Kurulum silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting achievement badges, please try again.
tr: Başarı rozetleri silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting form set, please try again.
tr: Form seti silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting form, please try again.
tr: Form silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting member activities, please try again.
tr: Üye etkinlikleri silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while deleting template, please try again.
tr: Şablon başarıyla eklendi.

en: There is an error while deleting user badge, please try again.
tr: Kullanıcı rozeti silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
tr: ARMember CSS Sınıf Bilgileri görüntülenirken bir hata oluştu, Lütfen Tekrar Deneyin.

en: There is an error while displaying members activities detail, Please try again.
tr: Üye etkinlikleri ayrıntıları görüntülenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
tr: İşlem detayına ait fatura oluşturulurken hata oluştu, lütfen tekrar deneyiniz.

en: There is an error while generating preview of members detail, Please try again.
tr: Üye ayrıntılarının ön izlemesi oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while generating preview of template, Please try again.
tr: Şablonun önizlemesi oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while generating preview of transaction detail, Please try again.
tr: İşlem detayının ön izlemesi oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while installing addon, Please try again.
tr: Eklenti yüklenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while loading activities, please try again.
tr: Etkinlikler yüklenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while performing this action, please try again.
tr: Bu işlemi gerçekleştirirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while saving template, please try again
tr: Şablon kaydedilirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin

en: There is an error while updating access rules, please try again.
tr: Erişim kuralları güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while updating card, please try again.
tr: Kart güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while updating opt-ins settings, please try again.
tr: Etkinleştirme ayarları güncellenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while updating rules, please try again.
tr: Kurallar güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while updating settings, please try again.
tr: Ayarlar güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while updating template options, please try again.
tr: Şablon seçenekleri güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while updating template, please try again
tr: Şablon güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin

en: There is an error while updating template, please try again.
tr: Şablon güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is no any Member(s) found
tr: Herhangi bir Üye Bulunamadı

en: There is no any Transactions found
tr: Herhangi bir İşlem bulunamadı

en: There is no any communication message found.
tr: Herhangi bir iletişim mesajı bulunamadı.

en: There is no any coupon found.
tr: Herhangi bir kupon bulunamadı.

en: There is no any custom content drip rule found.
tr: Herhangi bir özel içerik damlama kuralı bulunamadı.

en: There is no any custom content drip rule found. Please add Drip Content rules from ARMember > Drip Content
tr: Herhangi bir özel içerik damlama kuralı bulunamadı. Lütfen Damla İçeriği kurallarını ARMember > Damla İçeriği'nden ekleyin

en: There is no any form found.
tr: Herhangi bir form bulunamadı.

en: There is no any member found.
tr: Herhangi bir üye bulunamadı.

en: There is no any plan configured yet
tr: Henüz yapılandırılmış bir plan yok

en: There is no any plan configured yet.
tr: Henüz yapılandırılmış bir plan yok.

en: There is no any recent members found.
tr: Yeni üye bulunamadı.

en: There is no any recent transactions found.
tr: Yakın zamanda herhangi bir işlem bulunamadı.

en: There is no any role availabel.
tr: Herhangi bir rol bulunmamaktadır.

en: There is no error, the file uploaded with success.
tr: Herhangi bir hata yok, dosya başarıyla yüklendi.

en: There is no membership found.
tr: Üyelik bulunamadı.

en: There is no paid post found.
tr: Ücretli gönderi bulunamadı.

en: There is no user registered with that email address.
tr: Bu e-posta adresiyle kayıtlı bir kullanıcı yok.

en: There is no user registered with that email address/Username.
tr: Bu e-posta adresi/Kullanıcı adı ile kayıtlı bir kullanıcı yok.

en: There is no user registered with that username.
tr: Bu kullanıcı adı ile kayıtlı bir kullanıcı bulunmamaktadır.

en: There is problem while deleting badges.Please try again letter.
tr: Rozetler silinirken sorun oluştu. Lütfen mektubu tekrar deneyin.

en: There was no member found with an id of
tr: kimliğine sahip üye bulunamadı

en: There was no plan found with an id of
tr: Kimliğine sahip bir plan bulunamadı

en: There was no plan found with an member id of
tr: Üye kimliğine sahip bir plan bulunamadı

en: There was not passed parameter's value of
tr: Parametrenin değeri aktarılmadı

en: There were no plans found.
tr: Hiçbir plan bulunamadı.

en: This API has been disabled by administrator.
tr: Bu API yönetici tarafından devre dışı bırakıldı.

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
tr: Bu Eklenti mevcut ARMember sürümüyle uyumlu değil. Lütfen ARMember'ı en son sürüme güncelleyin.

en: This Drip restriction content will be applied to all drip contents.
tr: Bu Damlama kısıtlama içeriği tüm damlama içeriklerine uygulanacaktır.

en: This Field can not be left blank.
tr: Bu alan boş bırakılamaz.

en: This Form Name is already exist.
tr: Bu Form Adı zaten mevcut.

en: This IF Condition can be used inside theme templates only.
tr: Bu IF Koşulu yalnızca tema şablonlarının içinde kullanılabilir.

en: This Set Name is already exist.
tr: Bu Ayar Adı zaten mevcut.

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
tr: Bu işlem geri alınamaz. Seçili üyelerin üyelik planını değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: This currency is not supported by
tr: Bu para birimi tarafından desteklenmiyor

en: This email is already registered, please choose another one.
tr: Bu e-posta zaten kayıtlı, lütfen başka bir e-posta seçin.

en: This field can not be left blank
tr: Bu alan boş bırakılamaz

en: This field can not be left blank.
tr: Bu alan boş bırakılamaz.

en: This field cannot be blank.
tr: Bu alan boş bırakılamaz.

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
tr: Dosya sınırı aşıldığından bu dosya işlenemedi.

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
tr: Bu ad geçersiz. Lütfen geçerli bir isim giriniz.

en: This is Free Membership Plan.
tr: Bu Ücretsiz Üyelik Planıdır.

en: This is not a valid import file data.
tr: Bu geçerli bir içe aktarma dosyası verisi değil.

en: This label will be displayed at frontend membership setup wizard page while payment.
tr: Bu etiket, ödeme sırasında ön uç üyelik kurulum sihirbazı sayfasında görüntülenecektir.

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
tr: Bu soyadı geçersiz. Lütfen geçerli bir soyadı girin.

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
tr: Bazı durumlarda ödeme ağ geçidi kullanılamayacağından bu üyelik kurulumu kaydedilemiyor. Bu nedenle kurulum işlenemiyor.

en: This message will be display when IP Address is blocked.
tr: Bu mesaj IP Adresi engellendiğinde görüntülenecektir.

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
tr: Bu mesaj, üye engellenen e-posta adresiyle kayıt olmaya çalıştığında görüntülenecektir.

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
tr: Bu mesaj, üye engellenen kullanıcı adı ile kayıt olmaya çalıştığında görüntülenecektir.

en: This message will be display when requested URL or URL pattern is blocked.
tr: Bu mesaj, istenen URL veya URL modeli engellendiğinde görüntülenecektir.

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
tr: Bu gezinme menüsü bağlantısı Oturum Kapatma Bağlantısını ayarlamak içindir.

en: This navigation menu link will open Armember Setup Form in Modal Window.
tr: Bu gezinme menüsü bağlantısı, Kalıcı Pencerede Armember Kurulum Formunu açacaktır.

en: This navigation menu link will open Armember form in Modal Window.
tr: Bu gezinme menüsü bağlantısı Armember formunu Modal Penceresinde açacaktır.

en: This options will only works if
tr: Bu seçenekler yalnızca şu durumlarda çalışır:

en: This parameter will be used while redirecting to the page when user will purchase specific post. By adding [arm_paid_post_buy_now] shortcode at the Alternative Content. If you have not setup page for 'Post Setup' then please set 'post setup' page from ARMember -> General Settings -> Page Setup page.
tr: Bu parametre, kullanıcının belirli bir gönderiyi satın alacağı sayfaya yönlendirilirken kullanılacaktır. Alternatif İçerik'e [arm_paid_post_buy_now] kısa kodunu ekleyerek. 'Post Kurulum' için kurulum sayfanız yoksa lütfen ARMember -> Genel Ayarlar -> Sayfa Yapısı sayfasından 'post kurulum' sayfasını ayarlayın.

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
tr: Bu planın bir veya daha fazla abonesi var. Dolayısıyla bu plan silinemez.

en: This service has been disabled by administrator.
tr: Bu hizmet yönetici tarafından devre dışı bırakıldı.

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
tr: Bu set_id, Giriş, Şifremi Unuttum, Şifre Değiştirme formları için oluşturulan form setinin kimliğidir. Ve bu sete göre Hesabı kapat form stili ayarlanacaktır.

en: This shortcode will be replaced with the user selected plan name.
tr: Bu kısa kod, kullanıcının seçtiği plan adıyla değiştirilecektir.

en: This social account already added.
tr: Bu sosyal hesap zaten eklendi.

en: This user don't have any paid post.
tr: Bu kullanıcının herhangi bir ücretli gönderisi yok.

en: This user don't have any plans.
tr: Bu kullanıcının herhangi bir planı yok.

en: This user don't have any post.
tr: Bu kullanıcının herhangi bir mesajı yok.

en: This username is already registered, please choose another one.
tr: Bu kullanıcı adı zaten kayıtlı, lütfen başka bir tane seçin.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
tr: Bu kullanıcı adı geçersiz karakterler kullandığından geçersiz. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
tr: Bu kullanıcı adı geçersiz. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: This will be replaced with applied coupon's amount.
tr: Bu, uygulanan kuponun tutarıyla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with final payable amount.
tr: Bu, ödenecek nihai tutarla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
tr: Bu, planın deneme süresi tutarıyla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with selected payment cycles's title of the selected subscription plan.
tr: Bu, seçilen abonelik planının seçilen ödeme dönemlerinin başlığıyla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with selected plan's amount.
tr: Bu, seçilen planın tutarıyla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with selected plan's title.
tr: Bu, seçilen planın başlığıyla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with tax amount.
tr: Bu, vergi tutarıyla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with tax percentage.
tr: Bu, vergi yüzdesi ile değiştirilecektir.

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
tr: Mevcut kurulumu kaydettiğinizde kısa kod burada görüntülenecektir.

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
tr: Buraya girilen E-posta Adresi/Adresleri, yeni kullanıcı kaydında engellenecektir; bu, kayıt sırasında bu anahtar kelimelerin E-posta Adresi olarak kullanılmasına izin verilmeyeceği anlamına gelir. Örneğin buraya 'abc@def.ghi' yazarsanız bu e-posta adresinin tamamı yasaklanır, ancak yalnızca 'test' girerseniz bu durumda 'test' içeren tüm e-posta adresleri yasaklanır, örneğin %s.

en: Those IP Address(es) which are entered here, will not be able to access your website. Please note that IP address should exact match. For example, 0.0.0.1 will be banned if and only if IP address will exact match with user's IP address.
tr: Buraya girilen IP Adres(ler)i web sitenize erişemeyecektir. Lütfen IP adresinin tam olarak eşleşmesi gerektiğini unutmayın. Örneğin, 0.0.0.1, yalnızca IP adresinin kullanıcının IP adresiyle tam olarak eşleşmesi durumunda yasaklanacaktır.

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
tr: Buraya girilen kullanıcı adı(ları) yeni kullanıcı kaydında engellenecektir, yani kayıt sırasında bu anahtar kelimelerin kullanıcı adı olarak kullanılmasına izin verilmeyecektir. Örneğin buraya 'test' girerseniz, içinde 'test' geçen tüm kullanıcı adları yasaklanacaktır, örneğin %s

en: Title
tr: Başlık

en: Title Color
tr: Başlık Rengi

en: Title Font
tr: Başlık Yazı Tipi

en: Title Position
tr: Başlık Konumu

en: Title can not be left blank.
tr: Başlık boş bırakılamaz.

en: Title:
tr: Başlık:

en: To
tr: İle

en: To Date
tr: Bugüne kadar

en: To Display User's meta field value.
tr: Kullanıcının meta alan değerini görüntülemek için.

en: To Display dripped URL for Member.
tr: Üye için damlatılan URL'yi görüntülemek için.

en: To assign ARMember Paid Post to this product, please mark product as Virtual, otherwise order status of this product wont be autocomplete.
tr: Bu ürüne ARMember Ücretli Gönderi atamak için lütfen ürünü Sanal olarak işaretleyin, aksi takdirde bu ürünün sipariş durumu otomatik olarak tamamlanmayacaktır.

en: To assign ARMember Plan to this product, please mark product as Virtual, otherwise order status of this product wont be autocomplete.
tr: ARMember atamak için Bu ürünü planlayın, lütfen ürünü Sanal olarak işaretleyin, aksi takdirde bu ürünün sipariş durumu otomatik olarak tamamlanmayacaktır.

en: To display invalid file name, add {invalid_file} tag to the error message text.
tr: Geçersiz dosya adını görüntülemek için hata mesajı metnine {invalid_file} etiketini ekleyin.

en: To get more details, please refer this
tr: Daha fazla ayrıntı almak için lütfen buna bakın

en: To get more information about how to get purchase code, please
tr: Satın alma kodunun nasıl alınacağı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen

en: To get more information about how to set Global URL Field from your 2Checkout account, please refer this
tr: 2Checkout hesabınızdan Global URL Alanını nasıl ayarlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen şuraya bakın:

en: To get more information about how to set INS(Web Hook) URL AND Approved URL from your 2Checkout account, please refer this
tr: 2Checkout hesabınızdan INS (Web Kancası) URL'sini VE Onaylanan URL'yi nasıl ayarlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen buna bakın.

en: To get more information about how to set Silent Post URL from your Authorize.net account, please refer this
tr: Authorize.net hesabınızdan Sessiz Gönderi URL'sini nasıl ayarlayacağınız hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen buna bakın.

en: To get more information about how to set Web Hook URL from your Stripe account, please refer this
tr: Stripe hesabınızdan Web Kancası URL'sini nasıl ayarlayacağınız hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen buna bakın.

en: To get more information about how to set vk redirect url. Please refer this
tr: Vk yönlendirme URL'sinin nasıl ayarlanacağı hakkında daha fazla bilgi almak için. Lütfen buna bakın

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
tr: Cümlenin bir kısmını tıklanabilir hale getirmek için lütfen bu kalıbı kullanın.

en: To reset your password, visit the following address:
tr: Şifrenizi sıfırlamak için aşağıdaki adresi ziyaret edin:

en: Togo
tr: Gitmek

en: Token
tr: Jeton

en: Tooltip Title
tr: Araç İpucu Başlığı

en: Top
tr: Tepe

en: Top Belt
tr: Üst Kemer

en: Total
tr: Toplam

en: Total Amount:
tr: Toplam tutar:

en: Total Members
tr: Toplam Üye

en: Total Payments
tr: Toplam tutar

en: Total Records To Display
tr: Görüntülenecek Toplam Kayıtlar

en: Total Skipped Cycles Of
tr: Toplam Atlanan Döngüler

en: Total Transactions:
tr: Toplam İşlemler:

en: Transaction
tr: İşlem

en: Transaction Date
tr: İşlem Tarihi

en: Transaction Details
tr: ödeme detayları

en: Transaction History
tr: işlem geçmişi

en: Transaction ID
tr: İşlem Kimliği

en: Transaction ID Label
tr: İşlem Kimliği Etiketi

en: Transaction ID Label can not be left blank.
tr: İşlem Kimlik Etiketi boş bırakılamaz.

en: Transaction Id
tr: İşlem Kimliği

en: Transaction Key
tr: İşlem Anahtarı

en: Transaction Key can not be left blank.
tr: İşlem Anahtarı boş bırakılamaz.

en: Transaction Status
tr: İşlem Durumu

en: Transaction has been added successfully.
tr: İşlem başarıyla eklendi.

en: Transaction has been deleted successfully.
tr: İşlem başarıyla silindi.

en: Transaction has been not added successfully. Try again later.
tr: İşlem başarıyla eklenemedi. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
tr: İşlem(ler) başarıyla silindi.

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Trial Active Label
tr: Deneme Etkin Etiketi

en: Trial Amount
tr: Deneme Tutarı

en: Trial End Date
tr: Deneme Bitiş Tarihi

en: Trial Finished
tr: Deneme Bitti

en: Trial Period
tr: Deneme süresi

en: Trial Period Duration
tr: Deneme Süresi Süresi

en: Trial Start Date
tr: Deneme Başlangıç Tarihi

en: Trial Transaction
tr: Deneme İşlemi

en: Trial amount
tr: Deneme tutarı

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Try again
tr: Tekrar deneyin

en: Tumblr Icon
tr: Tumblr Simgesi

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Twitter
tr: heyecan

en: Twitter Icon
tr: Twitter Simgesi

en: Two Step Sign-up
tr: İki Adımlı Kayıt

en: Type
tr: Tip

en: Type username to select user
tr: Kullanıcıyı seçmek için kullanıcı adını yazın

en: URL:
tr: URL'si:

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Ukrainian
tr: Ukrayna

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
tr: Dosya sistemine bağlanılamıyor. Lütfen kimlik bilgilerinizi onaylayın.

en: Uncover
tr: Ortaya çıkarmak

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unsuccessful / Cancel Url
tr: Başarısız / URL'yi İptal Et

en: Untitled Plan
tr: Başlıksız Plan

en: Untitled Setup
tr: Başlıksız Kurulum

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update ARMember Database
tr: ARMember Veritabanını Güncelle

en: Update Card
tr: Güncelleme kartı

en: Update Card Details
tr: Kart Ayrıntılarını Güncelle

en: Update Card Text
tr: Kart Metnini Güncelle

en: Update Member
tr: Üyeyi Güncelle

en: Update Profile
tr: Profili Güncelle

en: Update Rules
tr: Kuralları Güncelle

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
tr: Kullanıcılar ön uçtan planlarını değiştirecekleri zaman Yükseltme / Düşürme işlemi uygulanacaktır. Mevcut plandan daha yüksek/düşük olan uygun plan seviyesini seçin ve buna göre işlem yapılacaktır.

en: Upgrade Plan
tr: Yükseltme Planı

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
tr: Mevcut planın sona ermesinden sonra başka bir plana yükseltme (Dönem Bitiminden Sonra)

en: Upload
tr: Yüklemek

en: Upload Cover Photo
tr: Kapak Fotoğrafı Yükle

en: Upload Profile Photo
tr: Profil Fotoğrafını Yükle

en: Urdu
tr: Urduca

en: Use %s to add current user's id in url.
tr: Geçerli kullanıcının kimliğini url'ye eklemek için %s kullanın.

en: Use %s to add current user's username in url.
tr: Geçerli kullanıcının kullanıcı adını URL'ye eklemek için %s kullanın.

en: Use %s to add current user's usrename in url.
tr: Geçerli kullanıcının kullanıcı adını url'ye eklemek için %s kullanın.

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
tr: Görüntüyü ayarlamak için Kırpıcıyı kullanın ve görüntüyü yakınlaştırmak için %1$s fare kaydırma çubuğunu kullanın.

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
tr: Görüntüyü ayarlamak için Kırpıcıyı kullanın ve görüntüyü yakınlaştırmak için fare kaydırma çubuğunu kullanın

en: Use coupon as invitation code
tr: Kuponu davet kodu olarak kullan

en: Used
tr: Kullanılmış

en: Used Coupon Code
tr: Kullanılan Kupon Kodu

en: Used Coupon Discount
tr: Kullanılmış Kupon İndirimi

en: Used Coupon as Invitation
tr: Kuponu Davetiye Olarak Kullanıldı

en: Used coupon Code
tr: Kullanılan Kupon Kodu

en: Used coupon Discount
tr: Kullanılmış Kupon İndirimi

en: Useful Links
tr: kullanışlı bağlantılar

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Achievement Added Successfully.
tr: Kullanıcı Başarısı Başarıyla Eklendi.

en: User Avatar
tr: Kullanıcı Avatarı

en: User Badge
tr: Kullanıcı Rozeti

en: User Badges
tr: Kullanıcı Rozetleri

en: User Cancelled
tr: Kullanıcı İptal Edildi

en: User Closed Account
tr: Kullanıcı hesabı kapattı

en: User Email
tr: Kullanıcı e-postası

en: User Email Address
tr: Kullanıcı E-posta Adresi

en: User ID
tr: Kullanıcı kimliği

en: User ID:
tr: Kullanıcı kimliği:

en: User Id
tr: Kullanıcı kimliği

en: User Meta 1
tr: Kullanıcı Metası 1

en: User Meta 2
tr: Kullanıcı Metası 2

en: User Meta 3
tr: Kullanıcı Metası 3

en: User Meta Key
tr: Kullanıcı Meta Anahtarı

en: User Name
tr: Kullanıcı adı

en: User Plan
tr: Kullanıcı Planı

en: User Plan Information
tr: Kullanıcı Planı Bilgileri

en: User Private Content
tr: Kullanıcıya Özel İçerik

en: User Profile Link
tr: Kullanıcı Profili Bağlantısı

en: User Role
tr: Kullanıcı rolü

en: User badge has been deleted successfully.
tr: Kullanıcı rozeti başarıyla silindi.

en: User does not exist.
tr: Kullanıcı yok.

en: User does not exists.
tr: Kullanıcı mevcut değil.

en: User doesn't exist.
tr: Kullanıcı mevcut değil.

en: User has cancelled login or did not fully authorize.
tr: Kullanıcı oturum açmayı iptal etti veya tam yetkilendirme yapmadı.

en: User has completed
tr: Kullanıcı tamamladı

en: User is currently logged in
tr: Kullanıcı şu anda oturum açmış durumda

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
tr: Kullanıcı mevcut siteden silindi. Lütfen Yöneticiyle İletişime Geçin.

en: User is removed from current blog
tr: Kullanıcı mevcut blogdan kaldırıldı

en: User not found
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: User status has been changed successfully.
tr: Kullanıcı durumu başarıyla değiştirildi.

en: User verification email has been sent successfully.
tr: Kullanıcı doğrulama e-postası başarıyla gönderildi.

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
tr: Planın atandığı tarihe göre belirli bir süre sonra kullanıcının süresi dolacaktır. Örneğin, bir yıl katıldıktan sonra, 5 ay sonra katıldım ve aynı şekilde.

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
tr: Burada seçilen belirli tarihten sonra kullanıcının süresi dolacaktır. Ne zaman katıldığı önemli değil. Örneğin, tarih 31 Aralık 2017 olarak ayarlanırsa bu plana sahip olan tüm kullanıcıların süresi, ne zaman kaydolmuş olursa olsun bu tarihte dolacaktır.

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
tr: Kullanıcının Temel Detayları (E-posta, Ad, Soyadı) gibi tercihlere gönderiliyor

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
tr: Kullanıcının Temel Ödeme İşlemi Detayları (Kredi/Banka Kartı Detayları gibi hassas Ödeme Verilerini Saklamamak.)

en: User's Basic Social Accounts Details
tr: Kullanıcının Temel Sosyal Hesap Detayları

en: User's IP Address Information
tr: Kullanıcının IP Adresi Bilgileri

en: User's Logged in / Logout details
tr: Kullanıcının Giriş/Çıkış ayrıntıları

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
tr: Kullanıcının Kullanıcı Adı, Şifre, Adı, Soyadı ve Özel Alan değeri (Adres, Cinsiyet vb.) gibi Kayıt Ayrıntıları

en: User's subscription has been canceled
tr: Kullanıcının aboneliği iptal edildi

en: User(s) has been imported successfully
tr: Kullanıcı(lar) başarıyla içe aktarıldı

en: Usermeta Name
tr: Kullanıcı Meta Adı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username OR Email Address
tr: Kullanıcı Adı yada Eposta Adresi

en: Username can not be left blank
tr: Kullanıcı adı boş bırakılamaz

en: Username can not be left blank.
tr: Kullanıcı adı boş bırakılamaz.

en: Username should not contain bad words.
tr: Kullanıcı adı kötü kelimeler içermemelidir.

en: Users Having No Plan
tr: Planı Olmayan Kullanıcılar

en: Users Having No Post
tr: Gönderisi Olmayan Kullanıcılar

en: Userwise Private Content Shortcode :
tr: Kullanıcıya Özel Özel İçerik Kısa Kodu:

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: VK Icon
tr: VK Simgesi

en: Valid redirect URIs
tr: Geçerli yönlendirme URI'leri

en: Validation
tr: Doğrulama

en: Validation Color
tr: Doğrulama Rengi

en: Validation Message Background
tr: Doğrulama Mesajı Arka Planı

en: Validation Message Font
tr: Doğrulama Mesajı Yazı Tipi

en: Validation Message Position
tr: Doğrulama Mesajı Konumu

en: Validation Message Type
tr: Doğrulama Mesajı Türü

en: Validation URL
tr: Doğrulama URL'si

en: Validation message
tr: Doğrulama mesajı

en: Value
tr: Değer

en: Vatican City
tr: Vatikan Şehri

en: Verified
tr: Doğrulandı

en: Verify
tr: Doğrulamak

en: Verify Webhook
tr: Web Kancasını Doğrulayın

en: Vertical
tr: Dikey

en: Very Weak Text
tr: Çok Zayıf Metin

en: Video Tutorials
tr: Video Eğitimleri

en: Vietnamese
tr: Vietnam

en: View Additional Fields
tr: Ek Alanları Görüntüle

en: View All Members
tr: Tüm Üyeleri Görüntüle

en: View All Transactions
tr: Tüm İşlemleri Görüntüle

en: View Detail
tr: ayrıntılara bakın

en: View Failed Login Attempts History
tr: Başarısız Oturum Açma Denemeleri Geçmişini Görüntüle

en: View File
tr: Dosyayı görüntüle

en: View Invoice
tr: Faturayı Görüntüle

en: View Invoice Text
tr: Fatura Metnini Görüntüle

en: View Log
tr: Günlüğü Görüntüle

en: View Members
tr: Üyeleri Görüntüle

en: View Membership Card
tr: Üyelik Kartını Görüntüle

en: View Profile
tr: Profili Görüntüle

en: View profile
tr: Profili Görüntüle

en: Vine
tr: Asma

en: Virgin Islands, British
tr: Virgin Adaları, Britanya

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Virgin Adaları, ABD

en: WPBakery Page Builder Integration
tr: WPBakery Sayfa Oluşturucu Entegrasyonu

en: Watch Tutorial
tr: Eğitimi izleyin

en: We didn't founds any Login related forms.. Please create this from ARMember > Manage Forms > Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
tr: Giriş ile ilgili herhangi bir form bulamadık.. Lütfen bunu ARMember > Formları Yönet > Diğer Formlar (Giriş / Şifremi Unuttum / Şifreyi Değiştir) bölümünden oluşturun.

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
tr: Size şifre sıfırlama linki gönderdik, lütfen mailinizi kontrol ediniz.

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
tr: Size şifre sıfırlama linki gönderdik, lütfen mailinizi kontrol ediniz.

en: Weak Text
tr: Zayıf Metin

en: Webhook URL
tr: Web kancası URL'si

en: Webhook is configued successfully then please verify provided Key details and Payment mode at your stripe
tr: Webhook başarıyla yapılandırıldı, ardından lütfen şeridinizde sağlanan Anahtar ayrıntılarını ve Ödeme modunu doğrulayın

en: Website
tr: İnternet sitesi

en: Website (URL)
tr: Web Sitesi URL'si)

en: Website (URL) can not be left blank.
tr: Web sitesi (URL) boş bırakılamaz.

en: Website Url
tr: Web Sitesi URL'si

en: Week
tr: Hafta

en: Week(s)
tr: Haftalar)

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Weeks
tr: Haftalar

en: Welcome
tr: Hoş geldin

en: Welcome Guest
tr: Hoşgeldin Misafir

en: What action should be performed while downgrading to other plan
tr: Diğer plana geçiş yaparken hangi işlemin yapılması gerekir?

en: What action should be performed while upgrading to other plan
tr: Diğer plana yükseltme yaparken hangi işlemin yapılması gerekir?

en: What personal data collected in ARMember
tr: ARMember'de hangi kişisel veriler toplandı?

en: What to display when content is restricted
tr: İçerik kısıtlandığında ne gösterilecek?

en: WhatsApp
tr: Naber

en: When enable the expiration for dripped content then allowed access will be restricted as per the expiration settings. Expiration of the dripped content will be calculated time period after the content is dripped to the member.
tr: Damlatılan içerik için son kullanma tarihi etkinleştirildiğinde, izin verilen erişim, son kullanma tarihi ayarlarına göre kısıtlanacaktır. Damlatılan içeriğin son kullanma tarihi, içeriğin üyeye damlatılmasından sonraki süre olarak hesaplanacaktır.

en: When user's subscription plan should be cancelled
tr: Kullanıcının abonelik planının ne zaman iptal edilmesi gerektiği

en: Where
tr: Nerede

en: Width
tr: Genişlik

en: Wise Block URLs
tr: Wise Block URL'leri

en: With Respect to its container
tr: Kabına saygıyla

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Membership Cards and User Badges etc.
tr: Bu özellik ile Üye Dizini/Genel Profil, Üyelik Kartları ve Kullanıcı Rozetleri vb. sosyal etkinlikleri etkinleştirin.

en: With this feature, you can limit plan, Pay Per Post purchases for members.
tr: Bu özellik sayesinde üyelerin planlı, Posta Başına Ödemeli satın alımlarını sınırlandırabilirsiniz.

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
tr: Bu özellik sayesinde plan(lar) oluşturmanıza gerek kalmadan gönderilerinizi ayrı ayrı satabilirsiniz.

en: With this feature, you can set different content for different user.
tr: Bu özellik sayesinde farklı kullanıcılar için farklı içerikler ayarlayabilirsiniz.

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
tr: Bu özellik sayesinde Üyelik API Hizmetlerini Uygulamanız için kullanabileceksiniz.

en: Woocommerce Integration
tr: WooCommerce Entegrasyonu

en: Wordpress Page/Post is restricted by admin
tr: Wordpress Sayfası/Gönderisi yönetici tarafından kısıtlandı

en: Wordpress default
tr: WordPress varsayılanı

en: Wp Role
tr: Wp Rolü

en: Year
tr: Yıl

en: Year(s)
tr: Yıllar

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Years
tr: Yıllar

en: Yes
tr: Evet

en: You are already logged in
tr: zaten giriş yaptınız

en: You are already logged in.
tr: Zaten giriş yaptınız.

en: You are not allowed to access the content.
tr: İçeriğe erişmenize izin verilmiyor.

en: You are not authorized to login.
tr: Oturum açma yetkiniz yok.

en: You can add specific HTML before/after profile fields listing section
tr: Profil alanları listeleme bölümünden önce/sonra belirli HTML ekleyebilirsiniz

en: You can find Username, Password, Secret Key etc details
tr: Kullanıcı Adı, Şifre, Gizli Anahtar vb. detayları bulabilirsiniz.

en: You can find your Login ID & Transaction Key from your authorize.net account. To get more details, Please refer this
tr: Giriş Kimliğinizi ve İşlem Anahtarınızı Authorize.net hesabınızdan bulabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı almak için lütfen buna bakın

en: You can not redeem this coupon code right now.
tr: Bu kupon kodunu şu anda kullanamazsınız.

en: You can not remove all Conditions
tr: Tüm Koşulları kaldıramazsınız

en: You can use wildcard(*) for specific pattern.
tr: Belirli bir desen için joker karakter(*) kullanabilirsiniz.

en: You can view / create prices easily via the
tr: Fiyatları kolayca görüntüleyebilir / oluşturabilirsiniz.

en: You cannot remove all paid post.
tr: Ücretli gönderilerin tamamını kaldıramazsınız.

en: You cannot remove all payment cycles.
tr: Tüm ödeme döngülerini kaldıramazsınız.

en: You cannot remove all plans.
tr: Tüm planları kaldıramazsınız.

en: You cannot remove all posts.
tr: Tüm gönderileri kaldıramazsınız.

en: You cannot rename
tr: Yeniden adlandıramazsınız

en: You don't have created paid post type membership setup. Please create at least one membership setup for paid post from %s and then reload this page.
tr: Ücretli gönderi türü üyelik kurulumu oluşturmadınız. Lütfen %s adresinden ücretli gönderi için en az bir üyelik kurulumu oluşturun ve ardından bu sayfayı yeniden yükleyin.

en: You have already added password field in you form.
tr: Formunuza zaten şifre alanı eklediniz.

en: You have not enough myCred Point(s).
tr: Yeterli myCred Puanınız yok.

en: You must need to add 'Product' for recurring plans
tr: Yinelenen planlar için 'Ürün' eklemeniz gerekir

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
tr: Bu eklentiyi yüklemek için ARMember 1.6 VEYA daha yüksek bir sürüme sahip olmanız gerekir.

en: You need to set
tr: ayarlamanız gerekiyor

en: You need to sync dripped content once after enabling "Allow content post subscription" option. Please click the "Sync Dripped Content" button.
tr: "İçerik gönderimi aboneliğine izin ver" seçeneğini etkinleştirdikten sonra damlatılan içeriği bir kez senkronize etmeniz gerekir. Lütfen "Damlanan İçeriği Senkronize Et" düğmesini tıklayın.

en: You should place comma separated list of file extensions.
tr: Dosya uzantılarının virgülle ayrılmış listesini yerleştirmelisiniz.

en: You should place each IP Address on a new line.
tr: Her IP Adresini yeni bir satıra yerleştirmelisiniz.

en: You should place each URL on a new line
tr: Her URL'yi yeni bir satıra yerleştirmelisiniz

en: You should place each keyword on a new line.
tr: Her anahtar kelimeyi yeni bir satıra yerleştirmelisiniz.

en: You should place each option on a new line.
tr: Her seçeneği yeni bir satıra yerleştirmelisiniz.

en: Your API keys are located in your
tr: API anahtarlarınız

en: Your Account is locked for
tr: Hesabınız şu süre için kilitlendi:

en: Your Card is declined.
tr: Kartınız reddedildi.

en: Your Current Membership
tr: Mevcut Üyeliğiniz

en: Your IP address has been blocked, Please contact system administrator.
tr: IP adresiniz bloke edilmiştir. Lütfen sistem yöneticiniz ile iletişime geçiniz.

en: Your IP has been blocked.
tr: IP'niz engellendi.

en: Your Last Login History
tr: Son Giriş Geçmişiniz

en: Your Password
tr: Şifreniz

en: Your Password has been reset.
tr: Şifreniz sıfırlandı.

en: Your Subscription has been cancelled.
tr: Aboneliğiniz iptal edildi.

en: Your Subscription will be canceled on
tr: Aboneliğiniz şu tarihte iptal edilecektir:

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
tr: Hesabınız etkinleştirildi, profilinizi görüntülemek için lütfen giriş yapın.

en: Your account has been activated.
tr: Hesabınız aktive edildi.

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
tr: Hesabınızın süresi doldu. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your account is closed successfully.
tr: Hesabınız başarıyla kapatıldı.

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
tr: Hesabınız şu anda aktif değil. Oturum açabilmeniz için bir yöneticinin hesabınızı etkinleştirmesi gerekir.

en: Your account is currently not active. Please contact system administrator.
tr: Hesabınız şu anda aktif değil. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
tr: Hesabınız şu anda aktif değil. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
tr: Hesabınız devre dışı bırakıldı. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
tr: Hesabınız aktif değil, giriş yapma yetkiniz yok.

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
tr: Hesabınız henüz aktifleştirilmedi. Lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your card details have been updated!
tr: Kart bilgileriniz güncellendi!

en: Your card has been updated successfully
tr: Kartınız başarıyla güncellendi

en: Your card has been updated successfully.
tr: Kartınız başarıyla güncellendi.

en: Your card required Stripe 3D authentication. Recommend to use Stripe SCA Method
tr: Kartınız Stripe 3D kimlik doğrulamasını gerektiriyordu. Stripe SCA Yöntemini kullanmanızı öneririz

en: Your current password is invalid.
tr: Mevcut şifreniz geçersiz.

en: Your password changed successfully.
tr: Şifreniz başarıyla değiştirildi.

en: Your password has been changed successfully.
tr: Şifreniz başarıyla değiştirildi.

en: Your password has been changed.
tr: Şifreniz değiştirildi.

en: Your password has been reset.
tr: Şifreniz sıfırlandı.

en: Your profile has been updated successfully
tr: Profiliniz başarıyla güncellendi

en: Your profile has been updated successfully.
tr: Profiliniz başarıyla güncellendi.

en: Your profile updated successfully
tr: Profiliniz başarıyla güncellendi

en: Your purchase has not been completed.
tr: Satın alma işleminiz tamamlanmadı.

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
tr: Seçtiğiniz plan ücretlidir, lütfen bir ödeme yöntemi seçin.

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
tr: Seçtiğiniz plan ücretlidir, lütfen ödeme yöntemini seçin.

en: Your site is ready & below are the details
tr: Siteniz hazır ve aşağıda ayrıntılar var

en: Your subscription has been cancelled.
tr: Aboneliğiniz iptal edildi.

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: account -> Developers -> Webhooks -> Edit Webhook page.
tr: hesap -> Geliştiriciler -> Web Kancaları -> Web Kanca sayfasını düzenle.

en: account -> Developers -> Webhooks page with specified events in ARMember
tr: hesap -> Geliştiriciler -> ARMember'de belirtilen etkinlikleri içeren Web kancaları sayfası

en: account settings
tr: hesap ayarları

en: achievements
tr: başarılar

en: active
tr: aktif

en: after adding new
tr: yenisini ekledikten sonra

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
tr: yeni menü öğeleri ekledikten sonra. Yeni menü öğelerine varsayılan erişim kuralı uygulanacaktır.

en: and
tr: Ve

en: as One Time payment for
tr: Tek Seferlik ödeme olarak

en: as One Time payment till
tr: Tek Seferlik ödeme olarak

en: at
tr: en

en: badges
tr: Rozetler

en: build you subscription list with external list builder like Aweber, Mailchimp while user registration.
tr: Kullanıcı kaydı sırasında Aweber, Mailchimp gibi harici liste oluşturucuyla abonelik listenizi oluşturun.

en: by admin
tr: yönetici tarafından

en: by default.
tr: varsayılan olarak.

en: canceled
tr: iptal edildi

en: cancelled
tr: iptal edildi

en: category is restricted by admin
tr: kategori yönetici tarafından kısıtlandı

en: category(s)
tr: kategori(ler)

en: character.
tr: karakter.

en: characters allowed.
tr: karakterlere izin verilir.

en: characters.
tr: karakterler.

en: click here
tr: buraya tıklayın

en: coupon could not be applied
tr: kupon uygulanamadı

en: coupons
tr: kuponlar

en: cover photo
tr: kapak fotoğrafı

en: crop
tr: mahsul

en: custom taxonomy(s)
tr: özel sınıflandırma(lar)

en: cycles due
tr: vadesi gelen döngüler

en: day
tr: gün

en: day of month
tr: ayın günü

en: day(s)
tr: gün(ler)

en: day(s) of subscription
tr: abonelik gün(ler)i

en: days
tr: günler

en: default profile page.
tr: varsayılan profil sayfası.

en: document
tr: belge

en: e.g.
tr: Örneğin

en: entries
tr: girdileri

en: equals
tr: eşittir

en: event for added Stripe Webhook at your stripe.com Account. To add this event please Login to your Stripe Account -> Developers -> Webhooks page -> Edit Webhook and select the event for the "Events to send" option.
tr: stripe.com Hesabınıza Stripe Webhook eklenmesi için etkinlik. Bu etkinliği eklemek için lütfen Stripe Hesabınıza giriş yapın -> Geliştiriciler -> Web Kancaları sayfası -> Web Kancasını Düzenle ve "Gönderilecek etkinlikler" seçeneği için etkinliği seçin.

en: every
tr: Her

en: existing user(s), if any duplicate user found.
tr: Herhangi bir yinelenen kullanıcı bulunursa mevcut kullanıcı(lar)

en: expired
tr: günü geçmiş

en: failed
tr: arızalı

en: field
tr: alan

en: filtered from
tr: filtrelendi

en: folder
tr: dosya

en: for
tr: için

en: for ARMember Plan
tr: ARMember için Plan

en: for Choosing Us!
tr: Bizi Tercih Ettiğiniz İçin!

en: for all countries
tr: tüm ülkeler için

en: for before autoomatic subscription due.
tr: Otomatik abonelik süresi dolmadan önce.

en: for before dripped content available.
tr: damlatmadan önce içerik mevcut.

en: for before expire membership.
tr: üyeliğin süresi dolmadan önce.

en: for before expire paid post purchase.
tr: ücretli satın alma işleminin süresi dolmadan önce.

en: for each
tr: her biri için

en: for failed payment.
tr: başarısız ödeme için.

en: for semi autoomatic subscription reminder.
tr: yarı otomatik abonelik hatırlatıcısı için.

en: for the first
tr: İlk için

en: for trial period finished.
tr: deneme süresi bitti.

en: free reCAPTCHA key.
tr: ücretsiz reCAPTCHA anahtarı.

en: from IP
tr: IP'den

en: grace period expires on
tr: ödemesiz süre şu tarihte sona eriyor

en: having
tr: sahip olmak

en: here
tr: Burada

en: hour
tr: saat

en: hours
tr: saat

en: hours.
tr: saat.

en: in case of Authorize.net payment gateway only.
tr: Yalnızca Authorize.net ödeme ağ geçidi durumunda.

en: in multisite environment
tr: çok bölgeli ortamda

en: installments
tr: taksitler

en: is
tr: dır-dir

en: is Blocked by admin
tr: yönetici tarafından engellendi

en: is already renamed from other plugin. If you want to rename admin directory from
tr: zaten başka bir eklentiden yeniden adlandırıldı. Yönetici dizinini yeniden adlandırmak istiyorsanız

en: is configured but below specified event(s) not enabled at your
tr: yapılandırılmış ancak belirtilen olayların altında etkin değil

en: is configured but disabled. Please enable it from
tr: yapılandırıldı ancak devre dışı bırakıldı. Lütfen şuradan etkinleştirin:

en: is inactive
tr: aktif değil

en: is meta field name.
tr: meta alan adıdır.

en: is protected by admin using conditional redirect shortcode
tr: koşullu yönlendirme kısa kodunu kullanan yönetici tarafından korunmaktadır

en: link
tr: bağlantı

en: lowercase
tr: küçük harf

en: manual
tr: Manuel

en: members
tr: üyeler

en: membership has been changed to
tr: üyelik olarak değiştirildi

en: messages
tr: mesajlar

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: minutes.
tr: dakika.

en: month
tr: ay

en: month(s)
tr: ay(lar)

en: months
tr: aylar

en: myCRED Integration
tr: myCRED Entegrasyonu

en: myCred
tr: kredim

en: myCred Points
tr: myCred Puanları

en: myMail
tr: benimMail'im

en: not configured in stripe account. Please add Webhook at
tr: şerit hesabında yapılandırılmamış. Lütfen şu adrese Webhook ekleyin:

en: now!
tr: Şimdi!

en: numeric
tr: sayısal

en: of
tr: ile ilgili

en: of post is last modified
tr: yazının en son değiştirildiği yer

en: of post is published
tr: yazısı yayınlandı

en: of subscription
tr: abonelik

en: on category archives and tag archives.
tr: kategori arşivleri ve etiket arşivleri hakkında.

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: page of the Stripe dashboard. After that you need to click on created 'Product' and then at 'Pricing' section Add/Edit Price(s) and after that you can get 'API ID' of stripe price which you need to add here.
tr: Stripe kontrol panelinin sayfası. Bundan sonra, oluşturulan 'Ürün'e tıklamanız ve ardından 'Fiyatlandırma' bölümünde Fiyat Ekle/Düzenleme yapmanız gerekir ve bundan sonra buraya eklemeniz gereken şerit fiyatının 'API ID'sini alabilirsiniz.

en: page settings
tr: sayfa ayarları

en: page(s) in
tr: sayfa(lar)

en: partial
tr: kısmi

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
tr: ödeme ağ geçitleri. Bu ayarları kaydederseniz, söz konusu ödeme ağ geçitleri devre dışı bırakılacaktır.

en: payment process.
tr: ödeme süreci.

en: pending
tr: askıda olması

en: plan for this user?
tr: Bu kullanıcı için planınız var mı?

en: plans
tr: planlar

en: profile page.
tr: profil sayfası.

en: provided at the General Settings -> Social Connect page at Google Configuration page.
tr: Google Yapılandırma sayfasındaki Genel Ayarlar -> Sosyal Bağlantı sayfasında sağlanır.

en: reCAPTCHA Language
tr: reCAPTCHA Dili

en: reCAPTCHA Theme
tr: reCAPTCHA Teması

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a 'site' and a 'private' key. You can sign up for a
tr: reCAPTCHA, bir 'site' ve bir 'özel' anahtardan oluşan bir API anahtarı gerektirir. Bir kayıt olabilirsiniz

en: records
tr: kayıtlar

en: rules
tr: tüzük

en: s
tr: S

en: second
tr: ikinci

en: seconds
tr: saniye

en: select country field of signup form to be mapped, so tax can be applied upon country selection.
tr: haritalanacak kayıt formunun ülke alanını seçin, böylece ülke seçimi üzerine vergi uygulanabilir.

en: setting is revereted. Now you can access admin panel with /wp-admin. Return to
tr: ayar geri alınır. Artık yönetici paneline /wp-admin ile erişebilirsiniz. Geri vermek

en: signup
tr: üye olmak

en: special
tr: özel

en: subscriptions
tr: abonelikler

en: success
tr: başarı

en: than, please remove admin directory renaming settings from other plugin
tr: Bunun yerine lütfen yönetici dizini yeniden adlandırma ayarlarını diğer eklentiden kaldırın

en: to
tr: ile

en: total
tr: Toplam

en: total activities
tr: toplam faaliyetler

en: total records
tr: toplam kayıtlar

en: transactions
tr: işlemler

en: trial active
tr: deneme aktif

en: uppercase
tr: büyük harf

en: user has no any plan at the moment.
tr: Kullanıcının şu anda herhangi bir planı yok.

en: webmaster
tr: web yöneticisi

en: week
tr: hafta

en: week(s)
tr: haftalar)

en: weeks
tr: haftalar

en: will be effective from
tr: itibaren geçerli olacak

en: year
tr: yıl

en: year(s)
tr: yıl(lar)

en: years
tr: yıllar
