ARMember - Complete Membership Plugin v6.5 - en to pt_PT translation catalogue (3811 entries)

en:  ago
pt_PT: atrás

en:  characters allowed.
pt_PT: caracteres permitidos.

en:  cycles due
pt_PT: ciclos dciclos devidosue

en:  Days
pt_PT: Dias

en:  fields required
pt_PT: campos obrigatórios

en:  Label
pt_PT: Rótulo

en:  Meta
pt_PT: meta

en:  Note that importing user's data will
pt_PT: Observe que a importação dos dados do usuário

en:  plan for this user?
pt_PT: plano para este usuário?

en:  Select Form
pt_PT: Selecione o formulário

en:  Set Authorized redirect URIs URL in your Google Web Application settings.
pt_PT: Defina o URL dos URIs de redirecionamento autorizados nas configurações do aplicativo Web do Google.

en:  setting is ON in your server configuration
pt_PT: a configuração está ATIVADA na configuração do seu servidor

en:  You can use post_id, slug as shortcode argument to check post detail/view page is executed.
pt_PT: Você pode usar post_id, slug como argumento de shortcode para verificar se a página de detalhes/visualização da postagem foi executada.

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
pt_PT: "Regra de acesso" é o principal recurso do plugin ARMember. Interface muito fácil para gerenciar a proteção de conteúdo no local de acordo com os planos relacionados. Regra de acesso à proteção de conteúdo

en: %d Point
pt_PT: %d ponto

en: %s user has no any plan at the moment.
pt_PT: %s usuário não tem nenhum plano no momento.

en: %sThere is something error to retrieve the %s add-ons list. Please try again later.%s
pt_PT: %sOcorreu um erro ao recuperar a lista de complementos %s. Por favor, tente novamente mais tarde.%s

en: (If no referrer page.)
pt_PT: (Se não houver página de referência.)

en: (no title)
pt_PT: (sem título)

en: (Original page before login.)
pt_PT: (Página original antes do login.)

en: (Original page before signup.)
pt_PT: (Página original antes da inscrição.)

en: (Trial Transaction)
pt_PT: (Transação de teste)

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
pt_PT: (Use o Cropper para definir a imagem e %suse o scroller do mouse para ampliar a imagem.)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
pt_PT: (Use o Cropper para definir a imagem e use o scroller do mouse para ampliar a imagem.)

en: - Due to paypal limitation it would be considered as a Trial Period of first installment.
pt_PT: - Devido à limitação do paypal seria considerado como um Período Experimental da primeira parcela.

en: 10K+ Happy Customers
pt_PT: Mais de 10 mil clientes satisfeitos

en: 2 Checkout Password
pt_PT: 2Confira a senha

en: 2 Checkout Payment Mode
pt_PT: 2Modo de pagamento de check-out

en: 2 Checkout Private Key
pt_PT: 2 Check-out da chave privada

en: 2 Checkout Secret Key
pt_PT: 2. Verifique a chave secreta

en: 2 Checkout Secret Word
pt_PT: 2. Verifique a palavra secreta

en: 2 Checkout Seller ID
pt_PT: 2. ID do vendedor de check-out

en: 2 Checkout Username
pt_PT: 2 Nome de usuário de check-out

en: 2Checkout
pt_PT: 2Check-out

en: 2Checkout (if 2Checkout payment gateway is enabled)
pt_PT: 2Checkout (se o gateway de pagamento 2Checkout estiver ativado)

en: 2Checkout does not support "Day" in billing cycle and free trial.
pt_PT: 2Checkout não suporta \"Dia\" no ciclo de faturamento e avaliação gratuita.

en: 2checkout supports only first occurence of billing cycle as trial duration. So if you want to give trial,then set same parameters in "Billing cycle" and "Trial Period Duration", otherwise plan expiration willnot work properly with 2checkout.
pt_PT: 2checkout suporta apenas a primeira ocorrência do ciclo de faturamento como duração do teste. Portanto, se você quiser fazer um teste, defina os mesmos parâmetros em \"Ciclo de faturamento\" e \"Duração do período de teste\", caso contrário a expiração do plano não funcionará corretamente com 2checkout.

en: 404 Not Found
pt_PT: 404 não encontrado

en: A list of member's membership plan payment transactions.
pt_PT: Uma lista das transações de pagamento do plano de associação do membro.

en: A list of member's membership plans.
pt_PT: Uma lista dos planos de associação dos membros.

en: A list of member's paid post payment Transactions.
pt_PT: Uma lista de transações pós-pagamento pagas do membro.

en: A list of member's paid posts.
pt_PT: Uma lista de postagens pagas dos membros.

en: A PHP extension stopped the file upload.
pt_PT: Uma extensão PHP interrompeu o upload do arquivo.

en: Access Rules
pt_PT: Regras de acesso

en: Access Rules Updated Successfully.
pt_PT: Regras de acesso atualizadas com sucesso.

en: Access Token
pt_PT: Token de acesso

en: account -> Developers -> Webhooks -> Edit Webhook page.
pt_PT: conta -> Desenvolvedores -> Webhooks -> Editar página do Webhook.

en: account -> Developers -> Webhooks page with specified events in ARMember
pt_PT: conta -> Desenvolvedores -> página Webhooks com eventos especificados no ARMember

en: Account Blocked: Your account is blocked. Please contact system administrator.
pt_PT: Conta bloqueada: sua conta está bloqueada. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Account Blocked: Your IP is blocked. Please contact system administrator.
pt_PT: Conta bloqueada: Seu IP está bloqueado. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Account Closed
pt_PT: Conta encerrada

en: Account Holder Name
pt_PT: nome do titular da conta

en: Account Holder Name Label
pt_PT: Etiqueta do nome do titular da conta

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
pt_PT: A etiqueta do nome do titular da conta não pode ser deixada em branco.

en: Account Inactive
pt_PT: conta inativa

en: Account Pending
pt_PT: Conta pendente

en: account settings
pt_PT: configurações de Conta

en: Account Setup
pt_PT: Configuração da conta

en: Achieve this badge by
pt_PT: Obtenha este selo por

en: Achieve this badge for
pt_PT: Conquiste este distintivo por

en: Achieve this badge for Author 100 Posts
pt_PT: Obtenha este selo para Autor de 100 postagens

en: Achieve this badge for Diamond Member
pt_PT: Obtenha este selo para Membro Diamante

en: Achieve this badge for Most Comments
pt_PT: Obtenha este selo para mais comentários

en: Achieve this badge for Trending Topic
pt_PT: Obtenha este selo para Trending Topic

en: Achievement Added Successfully.
pt_PT: Conquista adicionada com sucesso.

en: Achievement badges has been deleted successfully.
pt_PT: Os emblemas de conquista foram excluídos com sucesso.

en: Achievement has been deleted successfully.
pt_PT: A conquista foi excluída com sucesso.

en: Achievement Type
pt_PT: Tipo de conquista

en: Achievement Updated Successfully.
pt_PT: Conquista atualizada com sucesso.

en: Achievements
pt_PT: Conquistas

en: achievements
pt_PT: conquistas

en: Achievements Added Successfully.
pt_PT: Conquistas adicionadas com sucesso.

en: Achievements Updated Successfully.
pt_PT: Conquistas atualizadas com sucesso.

en: Achivements
pt_PT: Conquistas

en: Action
pt_PT: Ação

en: Action Buttons
pt_PT: Botões de ação

en: Action By Admin
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress

en: Action by system
pt_PT: Ação por sistema

en: Action to be performed after plan duration is finished.
pt_PT: Ação a ser executada após o término da duração do plano.

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
pt_PT: Ação a ser executada quando o pagamento falha por qualquer motivo.

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
pt_PT: Ação a ser executada quando o usuário cancela a associação no front-end.

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
pt_PT: Ação a ser executada quando o usuário faz upgrade/downgrade da assinatura do plano atual.

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Activate License
pt_PT: Ativar licença

en: Activate Plan
pt_PT: Ativar plano

en: Activate Post
pt_PT: Ativar postagem

en: Activation Information:
pt_PT: Informações de ativação:

en: Activation link is expired or invalid.
pt_PT: O link de ativação expirou ou é inválido.

en: Active
pt_PT: Ativo

en: active
pt_PT: ativa

en: Active Members
pt_PT: Membros Ativos

en: Active Plan User
pt_PT: Usuário do Plano Ativo

en: Active Plan/Post User
pt_PT: Plano Ativo/Usuário Pós

en: Active Tab Color
pt_PT: Cor da guia ativa

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Achievement
pt_PT: Adicionar conquista

en: Add Conditional Rules
pt_PT: Adicionar regras condicionais

en: Add Country
pt_PT: Adicionar país

en: Add Coupon
pt_PT: Adicionar cupom

en: Add Custom CSS
pt_PT: Adicionar CSS personalizado

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
pt_PT: Adicionado o parâmetro hide_plans="1" para ocultar a área de seleção do plano.

en: Add Icon
pt_PT: Adicionar ícone

en: Add Manual Payment
pt_PT: Adicionar pagamento manual

en: Add Member
pt_PT: Adicionar membro

en: Add Membership Plan
pt_PT: Adicionar plano de associação

en: Add More
pt_PT: Adicione mais

en: Add New Achievement
pt_PT: Adicionar nova conquista

en: Add New Badge
pt_PT: Adicionar novo selo

en: Add New Block
pt_PT: Adicionar novo bloco

en: Add New Condition
pt_PT: Adicionar nova condição

en: Add New Drip Rule
pt_PT: Adicionar nova regra de gotejamento

en: Add New Form
pt_PT: Adicionar novo formulário

en: Add new form
pt_PT: Adicionar novo formulário

en: Add New Member
pt_PT: Adicionar novo membro

en: Add New Membership Plan
pt_PT: Adicionar novo plano de associação

en: Add new membership plan to member.
pt_PT: Adicione um novo plano de associação ao membro.

en: Add New Paid Post
pt_PT: Adicionar nova postagem paga

en: Add New Plan
pt_PT: Adicionar novo plano

en: Add New Plan + Signup Page
pt_PT: Adicionar novo plano + página de inscrição

en: Add New Post
pt_PT: Adicionar nova postagem

en: Add new profile form
pt_PT: Adicionar novo formulário de perfil

en: Add New Response
pt_PT: Adicionar nova resposta

en: Add New Setup
pt_PT: Adicionar nova configuração

en: Add New Subscription
pt_PT: Adicionar nova assinatura

en: Add Paid Post
pt_PT: Adicionar postagem paga

en: Add Paid Posts
pt_PT: Adicionar postagens pagas

en: Add Payment Cycle
pt_PT: Adicionar Ciclo de Pagamento

en: Add payment transaction to member. Return payment transaction log ID if the translation was succesfully added.
pt_PT: Adicione transação de pagamento ao membro. Retorna o ID do log da transação de pagamento se a transação foi adicionada com sucesso.

en: Add Payment Transaction.
pt_PT: Adicionar transação de pagamento.

en: Add payment_duration="ORDER_ID" parameter to keep plan having ORDER_ID selected.This argument will work only subscription_plan argument is passed.
pt_PT: Adicione o parâmetro payment_duration="ORDER_ID" para manter o plano com ORDER_ID selecionado. Este argumento funcionará somente se o argumento subscription_plan for passado.

en: Add Plan
pt_PT: Adicionar plano

en: Add Plan To
pt_PT: Adicionar plano a

en: Add Plan to Member
pt_PT: Adicionar plano ao membro

en: Add plan to member using plan id. Return 1 if the membership was succesfully added to Member.
pt_PT: Adicione o plano ao membro usando o ID do plano. Retorne 1 se a associação foi adicionada com sucesso a Member.

en: Add Post
pt_PT: Adicionar postagem

en: Add Private Content
pt_PT: Adicionar conteúdo privado

en: Add Profile Template
pt_PT: Adicionar modelo de perfil

en: Add Rule
pt_PT: Adicionar regra

en: Add Shortcode
pt_PT: Adicionar código curto

en: Add Social Accounts
pt_PT: Adicionar contas sociais

en: Add Subscription
pt_PT: Adicionar assinatura

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
pt_PT: Adicionado o parâmetro subscription_plan="PLAN_ID" para manter o plano com PLAN_ID selecionado.

en: Add Template
pt_PT: Adicionar modelo

en: Add to Menu
pt_PT: Adicionar ao cardápio

en: Add Transaction
pt_PT: Adicionar transação

en: Add URL
pt_PT: Adicione URL

en: Add User Badges
pt_PT: Adicionar crachás de usuário

en: Add Userwise Private Content
pt_PT: Adicionar conteúdo privado do usuário

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
pt_PT: A listagem de complementos não está disponível no momento. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Add-ons
pt_PT: Complementos

en: Added Date
pt_PT: Data adicionada

en: Additional Fields
pt_PT: Campos Adicionais

en: Additional Info/Note
pt_PT: Informações/notas adicionais

en: Additional Info/Note Label
pt_PT: Etiqueta de informações/notas adicionais

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
pt_PT: A etiqueta de informações/notas adicionais não pode ser deixada em branco.

en: Additional Membership Modules
pt_PT: Módulos adicionais de associação

en: Additional Note
pt_PT: Nota adicional

en: Additional Shortcodes
pt_PT: Códigos de acesso adicionais

en: Addon activated successfully.
pt_PT: Addon ativado com sucesso.

en: Addon deactivated successfully.
pt_PT: Addon desativado com sucesso.

en: Addon installed successfully.
pt_PT: Complemento instalado com sucesso.

en: Admin Email
pt_PT: E-mail do administrador

en: Admin Login Page is restricted by admin
pt_PT: A página de login do administrador é restrita pelo administrador

en: Admin Panel is restricted by admin
pt_PT: Painel de administração é restrito pelo administrador

en: Admin Terminated Account
pt_PT: Conta encerrada pelo administrador

en: Advance Search
pt_PT: Busca Avançada

en: Advanced Fields
pt_PT: Campos Avançados

en: Advanced Options
pt_PT: Opções avançadas

en: Advanced Security
pt_PT: Segurança Avançada

en: Afghanistan
pt_PT: Afeganistão

en: Afrikaans
pt_PT: afrikaans

en: After
pt_PT: Depois

en: After activating the plugin, activate your license for support and enable the automatic upgrades. Also, without license activation, you won't be able to use any inbuilt addons of ARMember
pt_PT: Após ativar o plugin, ative sua licença de suporte e habilite as atualizações automáticas. Além disso, sem a ativação da licença, você não poderá usar nenhum complemento integrado do ARMember

en: after adding new
pt_PT: depois de adicionar novos

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
pt_PT: depois de adicionar novos itens de menu. A regra de acesso padrão será aplicada a novos itens de menu.

en: After Basic SignUp Redirection Rules
pt_PT: Após regras básicas de redirecionamento de inscrição

en: After certain time of post is last modified
pt_PT: Depois de certo horário a postagem foi modificada pela última vez

en: After certain time of post is modified
pt_PT: Após certo horário a postagem é modificada

en: After certain time of post is published
pt_PT: Depois de certo tempo a postagem é publicada

en: After certain time of subscription
pt_PT: Após certo tempo de assinatura

en: After Edit Profile Form Redirection Rules
pt_PT: Depois de editar as regras de redirecionamento do formulário de perfil

en: After Login Redirection Rules
pt_PT: Após regras de redirecionamento de login

en: After maximum failed login attempts user will be inactive for given minutes. During this time, user will not be able to login into the system.
pt_PT: Após o máximo de tentativas de login malsucedidas, o usuário ficará inativo por determinados minutos. Durante esse período, o usuário não poderá fazer login no sistema.

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
pt_PT: Após a adesão/plano obter regras de redirecionamento

en: After Paid Post obtaining Redirection Rules
pt_PT: Após a postagem paga obter regras de redirecionamento

en: After profile fields
pt_PT: Depois dos campos de perfil

en: After Registration Form
pt_PT: Após o Formulário de Inscrição

en: Albania
pt_PT: Albânia

en: Albanian
pt_PT: albanês

en: Algeria
pt_PT: Argélia

en: Align
pt_PT: Alinhar

en: All
pt_PT: Todos

en: All Activities
pt_PT: Todas as atividades

en: All Forms
pt_PT: Todos os formulários

en: All Gateways
pt_PT: Todos os portais

en: All Members
pt_PT: Todos os membros

en: All Membership Plans
pt_PT: Todos os planos de associação

en: All Membership Plans and paid posts
pt_PT: Todos os planos de associação e postagens pagas

en: All Paid Posts
pt_PT: Todas as postagens pagas

en: All Plans
pt_PT: Todos os planos

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
pt_PT: Todas as ações como adicionar novo plano, alterar status do plano, renovar ciclo, estender dias, excluir plano serão aplicadas somente após clicar no botão Salvar na parte inferior desta página.

en: All the actions like add new post, renew cycle, extend days, delete post will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
pt_PT: Todas as ações como adicionar nova postagem, renovar ciclo, estender dias, excluir postagem serão aplicadas somente após clicar no botão Salvar na parte inferior desta página.

en: Allow Access
pt_PT: Permitir acesso

en: Allow access to all content publish before subscription/plan purchase.
pt_PT: Permitir acesso a todo o conteúdo publicado antes da compra da assinatura/plano.

en: Allow access to content even after subscription/plan expired which was allowed during subscription.
pt_PT: Permitir acesso ao conteúdo mesmo após a assinatura/plano expirar, o que foi permitido durante a assinatura.

en: Allow Auto debit method only
pt_PT: Permitir apenas método de débito automático

en: Allow content post subscription
pt_PT: Permitir assinatura de postagem de conteúdo

en: Allow content prior subscription
pt_PT: Permitir assinatura prévia de conteúdo

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
pt_PT: Permita que os membros assinem vários planos simultaneamente.

en: Allow Multiple File Upload
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: Allow Restricted Pages/Posts in Listing
pt_PT: Permitir páginas/postagens restritas na listagem

en: Allow restricted Pages/Posts in listing
pt_PT: Permitir páginas/postagens restritas na listagem

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
pt_PT: Permitir apenas método semiautomático (manual)

en: Allow this coupon with trial period amount
pt_PT: Permitir este cupom com valor do período de teste

en: Allow users to login through social media like Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, VK, Instagram, Tumblr.
pt_PT: Permita que os usuários façam login através de mídias sociais como Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, VK, Instagram, Tumblr.

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
pt_PT: Permita que os usuários se inscrevam/façam login com suas contas sociais ativando este recurso.

en: Allowed File Extension
pt_PT: Extensão de arquivo permitida

en: Allowed Uses
pt_PT: Usos permitidos

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
pt_PT: Permite que os widgets do Beaver Builder sejam restritos com base no plano de associação.

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir o acesso ao conteúdo do Divi Builder, como seção e linha por plano de associação.

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
pt_PT: Permite a facilidade de definir o acesso aos blocos de Gutenberg por plano de associação ou membro conectado.

en: Allows status
pt_PT: Permite status

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito em contêineres e colunas do Fusion Builder por plano de associação.

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito no contêiner, seção, coluna e componentes do Oxygen Builder por plano de associação.

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito na linha e coluna do SiteOrigin Builder por plano de associação.

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito em WPBakery Elements por plano de associação.

en: Alphabetical
pt_PT: Alfabética

en: Alphabetically
pt_PT: Alfabeticamente

en: Alphanumeric
pt_PT: Alfanumérica

en: Already have an account?
pt_PT: já tem uma conta?

en: Alternative Content
pt_PT: Conteúdo alternativo

en: American Samoa
pt_PT: Samoa Americana

en: Amount
pt_PT: Quantia

en: Amount (Without Tax)
pt_PT: Valor (sem impostos)

en: Amount should not be blank.
pt_PT: O valor não deve ficar em branco.

en: Amount should not be blank..
pt_PT: O valor não deve ficar em branco.

en: Amount Type
pt_PT: Tipo de valor

en: An Archive is a Category, Tag, Author or a Date based pages.
pt_PT: Um arquivo é uma página baseada em categoria, tag, autor ou data.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
pt_PT: Ocorreu um erro HTTP inesperado durante a solicitação da API.

en: An unknown error occurred
pt_PT: Ocorreu um erro desconhecido

en: and
pt_PT: e

en: Anguilla
pt_PT: Anguila

en: Antarctica
pt_PT: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt_PT: Antígua e Barbuda

en: Any Archive page
pt_PT: Qualquer página de arquivo

en: Any attachment page
pt_PT: Qualquer página de anexo

en: Any Condition
pt_PT: Qualquer condição

en: Any Date or Time Archive
pt_PT: Qualquer arquivo de data ou hora

en: Any of above selected plans.
pt_PT: Qualquer um dos planos selecionados acima.

en: Any of above selected roles.
pt_PT: Qualquer uma das funções selecionadas acima.

en: Any Plan
pt_PT: Qualquer plano

en: Any single page or post
pt_PT: Qualquer página ou postagem

en: API Key
pt_PT: Chave API

en: API Key is not valid.
pt_PT: A chave de API não é válida.

en: API Keys
pt_PT: Chaves de API

en: API Login ID
pt_PT: ID de login da API

en: API Login ID can not be left blank.
pt_PT: O ID de login da API não pode ser deixado em branco.

en: API Password
pt_PT: Senha da API

en: API Password can not be left blank.
pt_PT: A senha da API não pode ser deixada em branco.

en: API Secret Key
pt_PT: Chave secreta da API

en: API Secret Key can not be left blank.
pt_PT: A chave secreta da API não pode ser deixada em branco.

en: API Services
pt_PT: Serviços de API

en: API Services Settings
pt_PT: Configurações de serviços de API

en: API settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações de API salvas com sucesso.

en: API Signature can not be left blank.
pt_PT: A Assinatura da API não pode ser deixada em branco.

en: API URL
pt_PT: URL da API

en: API Username
pt_PT: Nome de usuário da API

en: API Username can not be left blank.
pt_PT: O nome de usuário da API não pode ser deixado em branco.

en: App ID
pt_PT: ID do aplicativo

en: App ID can not be left blank.
pt_PT: O ID do aplicativo não pode ser deixado em branco.

en: App Secret
pt_PT: Segredo do aplicativo

en: App Secret can not be left blank.
pt_PT: O App Secret não pode ficar em branco.

en: App Secure Key
pt_PT: Chave segura do aplicativo

en: App secure key can not be left blank.
pt_PT: A chave segura do aplicativo não pode ser deixada em branco.

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Approved
pt_PT: Aprovada

en: Arab/Egypt
pt_PT: Árabe/Egito

en: Arabic
pt_PT: árabe

en: Archive: Day
pt_PT: Arquivo: Dia

en: Archive: Time
pt_PT: Arquivo: Tempo

en: Archive: Year
pt_PT: Arquivo: Ano

en: Are you sure to delete configuration?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir a configuração?

en: Are you sure want to reset all user's login history?
pt_PT: Tem certeza de que deseja redefinir todo o histórico de login do usuário?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
pt_PT: Tem certeza de que deseja redefinir as tentativas de login do membro selecionado?

en: Are you sure you have added subscription_schedule.canceled Webhook Event at stripe Account?
pt_PT: Tem certeza de que adicionou o evento Webhook subscription_schedule.canceled na conta stripe?

en: Are you sure you have updated Google Secret and Authorized Redirect URIs at Google Console?
pt_PT: Tem certeza de que atualizou os URIs secretos e de redirecionamento autorizado do Google no Console do Google?

en: Are you sure you want to activate
pt_PT: Tem certeza de que deseja ativar

en: Are you sure you want to active this paid post?
pt_PT: Tem certeza de que deseja ativar esta postagem paga?

en: Are you sure you want to active this plan?
pt_PT: Tem certeza de que deseja ativar este plano?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
pt_PT: Tem certeza de que deseja cancelar a assinatura?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
pt_PT: Tem certeza de que deseja cancelar esta assinatura?

en: Are you sure you want to change status of selected member(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja alterar o status dos membros selecionados?

en: Are you sure you want to change transaction status?
pt_PT: Tem certeza de que deseja alterar o status da transação?

en: Are you sure you want to clear debug logs?
pt_PT: Tem certeza de que deseja limpar os logs de depuração?

en: Are you sure you want to delete the Paid Post?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir a postagem paga?

en: Are you sure you want to delete the Private Content form this user?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir o conteúdo privado deste usuário?

en: Are you sure you want to delete this achievement?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta conquista?

en: Are you sure you want to delete this badge and achievement(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir estes emblemas e conquistas)?

en: Are you sure you want to delete this badge?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este distintivo?

en: Are you sure you want to delete this coupon(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir estes cupons)?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este cupom?

en: Are you sure you want to delete this field?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este campo?

en: Are you sure you want to delete this form set?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este conjunto de formulários?

en: Are you sure you want to delete this form?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este formulário?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este(s) membro(s)?

en: Are you sure you want to delete this member?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este membro?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta(s) mensagem(s)?

en: Are you sure you want to delete this message?
pt_PT: Você tem certeza que quer deletar esta mensagem?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este plano do usuário?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este(s) plano(s)?

en: Are you sure you want to delete this plan?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este plano?

en: Are you sure you want to delete this post from user?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta postagem do usuário?

en: Are you sure you want to delete this rule(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta(s) regra(s)?

en: Are you sure you want to delete this rule?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta regra?

en: Are you sure you want to delete this setup?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta configuração?

en: Are you sure you want to delete this template?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este modelo?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta(s) transação(ões)?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta transação?

en: Are you sure you want to delete user badge?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir o selo do usuário?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir sua conta? Isso apagará todos os dados da sua conta do site. Para excluir sua conta digite sua senha abaixo.

en: Are you sure you want to remove cover photo?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover a foto da capa?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover a foto da capa?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover este plano deste usuário?

en: Are you sure you want to remove this plan?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover este plano?

en: Are you sure you want to remove this post?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover esta postagem?

en: Are you sure you want to renew next cycle?
pt_PT: Tem certeza de que deseja renovar no próximo ciclo?

en: Are you sure you want to renew plan?
pt_PT: Tem certeza de que deseja renovar o plano?

en: Are you sure you want to resend verification email?
pt_PT: Tem certeza de que deseja reenviar o e-mail de verificação?

en: Are You sure you want to reset to default Invoice Template? After resetting template, all your changes will be gone and plugin's default Invoice template will be loaded. It is recommended to store current code before resetting template.
pt_PT: Tem certeza de que deseja redefinir o modelo de fatura padrão? Após redefinir o modelo, todas as suas alterações desaparecerão e o modelo de fatura padrão do plugin será carregado. Recomenda-se armazenar o código atual antes de redefinir o modelo.

en: Are you sure you want to sync dripped content data?
pt_PT: Tem certeza de que deseja sincronizar dados de conteúdo perdidos?

en: ARForms Successfully installed.
pt_PT: ARForms instalados com sucesso.

en: ARMember Access Rules
pt_PT: Regras de acesso ARMember

en: ARMember Action Button
pt_PT: Botão de ação ARMember

en: ARMember Admin
pt_PT: Administrador ARMember

en: ARMember Admin (Import)
pt_PT: Administrador ARMember (Importação)

en: ARMember Basic Tutorial
pt_PT: Tutorial básico do ARMember

en: ARMember Change Password
pt_PT: ARMember Alterar senha

en: ARMember Child Signup Page
pt_PT: Página de inscrição infantil ARMember

en: ARMember Close Account
pt_PT: ARMember Fechar conta

en: ARMember Conditional Redirect (User Role)
pt_PT: Redirecionamento condicional ARMember (função do usuário)

en: ARMember Conditional Redirection
pt_PT: Redirecionamento Condicional ARMember

en: ARMember Configure Plan & Setup
pt_PT: Plano de configuração e configuração do ARMember

en: ARMember CSS Class Information
pt_PT: Informações da classe CSS ARMember

en: ARMember Current Membership
pt_PT: Associação atual do ARMember

en: ARMember Database Update Required
pt_PT: Atualização do banco de dados ARMember necessária

en: ARMember database Updation in Progress
pt_PT: Atualizar banco de dados ARMember

en: ARMember database updation process done
pt_PT: Processo de atualização do banco de dados ARMember concluído

en: ARMember Debug
pt_PT: Depuração ARMember

en: ARMember Drip Content
pt_PT: Conteúdo de gotejamento ARMember

en: ARMember Drip Rules
pt_PT: Regras de gotejamento ARMember

en: ARMember Dripped
pt_PT: ARMember gotejou

en: ARMember Edit Member
pt_PT: ARMember Editar Membro

en: ARMember Edit Profile
pt_PT: ARMember Editar perfil

en: ARMember Edit profile
pt_PT: ARMember Editar perfil

en: ARMember Forgot password
pt_PT: ARMember Esqueceu a senha

en: ARMember Form
pt_PT: Formulário ARMember

en: ARMember Forms
pt_PT: Formulários ARMember

en: ARMember From
pt_PT: ARMember De

en: ARMember Is User In Trial Period
pt_PT: ARMember é usuário em período de teste

en: ARMember Latest Members
pt_PT: ARMember Últimos membros

en: ARMember Latest Users
pt_PT: Últimos usuários do ARMember

en: ARMember License
pt_PT: Licença ARMember

en: ARMember Login
pt_PT: Login do ARMember

en: ARMember Login Widget
pt_PT: Widget de login do ARMember

en: ARMember Logout
pt_PT: Sair do ARMember

en: ARMember Membership
pt_PT: Associação ARMember

en: ARMember Membership Setup
pt_PT: Configuração de associação ARMember

en: ARMember Membership Setup Form
pt_PT: Formulário de configuração de associação ARMember

en: ARMember Membership Setup Wizard
pt_PT: Assistente de configuração de associação ARMember

en: ARMember Membership Shortcode
pt_PT: Código abreviado de associação ARMember

en: ARMember My Profile
pt_PT: ARMember Meu Perfil

en: ARMember Paid Post Selection
pt_PT: Seleção de postagem paga ARMember

en: ARMember Paid Post Settings
pt_PT: Configurações de postagem paga ARMember

en: ARMember Partial Content Restriction
pt_PT: Restrição de conteúdo parcial ARMember

en: ARMember Payment Transaction
pt_PT: Transação de pagamento ARMember

en: ARMember Plan Info
pt_PT: Informações do plano ARMember

en: ARMember Plan Selection
pt_PT: Seleção do Plano ARMember

en: ARMember Plugin recommends to keep enable WordPress Cron (Scheduler) so if you have disabled Cron using DISABLE_WP_CRON from WordPress Config file or thrid party plugin(s) then, kindly enable WordPress CRON in order to work ARMember properly.
pt_PT: O plug-in ARMember recomenda manter o WordPress Cron (Scheduler) ativado, portanto, se você desativou o Cron usando DISABLE_WP_CRON do arquivo de configuração do WordPress ou plug-ins de terceiros, ative o CRON do WordPress para funcionar corretamente o ARMember.

en: ARMember Premium Plugin - Buy Membership Plan Hook
pt_PT: Plug-in ARMember Premium - Gancho para comprar plano de associação

en: ARMember Profile
pt_PT: Perfil ARMember

en: Armember Profile page for
pt_PT: Página de perfil do Armember para

en: ARMember Protected
pt_PT: ARMember protegido

en: ARMember recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
pt_PT: ARMember recomenda usar PHP versão mínima 5.6 ou superior.

en: ARMember Register Form
pt_PT: ARMember Formulário de registro

en: ARMember requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
pt_PT: ARMember requer módulo de extensão PHP GD no servidor. E parece que não está instalado ou ativado. Entre em contato com seu provedor de hospedagem para saber o mesmo.

en: ARMember Restriction
pt_PT: Restrição ARMember

en: ARMember Restriction Settings
pt_PT: Configurações de restrição ARMember

en: ARMember Settings
pt_PT: Configurações do ARMember

en: ARMember settings
pt_PT: Configurações do ARMember

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
pt_PT: A configuração do ARMember é rápida e fácil. Clique abaixo e orientaremos você no rápido processo inicial. E não se preocupe. Você pode voltar e alterar qualquer coisa que fizer - a qualquer momento.

en: ARMember setup wizard completed
pt_PT: Assistente de configuração ARMember concluído

en: ARMember Social Community Group Page
pt_PT: Página do grupo da comunidade social ARMember

en: ARMember Social Login
pt_PT: Login Social ARMember

en: ARMember Statistics
pt_PT: Estatísticas ARMember

en: ARMember upgraded Google ReCaptcha V3. Recommend to update Google reCAPTCHA Settings %s -> General Settings -> Google reCAPTCHA Configuratio Section, otherwise %s will not work.
pt_PT: ARMember atualizou o Google ReCaptcha V3. Recomendamos atualizar as configurações do Google reCAPTCHA %s -> Configurações gerais -> Seção de configuração do Google reCAPTCHA, caso contrário, %s não funcionará.

en: ARMember User Avatar
pt_PT: Avatar do usuário ARMember

en: ARMember User Badge
pt_PT: Selo de usuário ARMember

en: ARMember User Custom Meta
pt_PT: Meta personalizada do usuário ARMember

en: ARMember User Displayname
pt_PT: Nome de exibição do usuário ARMember

en: ARMember User Firstname Lastname
pt_PT: Nome do usuário ARMember Sobrenome

en: ARMember User Info
pt_PT: Informações do usuário ARMember

en: ARMember User Plan
pt_PT: Plano de usuário ARMember

en: ARMember User Plan Information
pt_PT: Informações do plano de usuário ARMember

en: ARMember User Private Content
pt_PT: Conteúdo privado do usuário ARMember

en: ARMember User Profile
pt_PT: Perfil de usuário ARMember

en: ARMember Username
pt_PT: Nome de usuário ARMember

en: ARMember Warning
pt_PT: Aviso ARMember

en: ARMember-Restriction
pt_PT: ARMember-Restrição

en: Armenia
pt_PT: Armênia

en: Armenian
pt_PT: Armênio

en: ARPrice Successfully installed.
pt_PT: ARPrice instalado com sucesso.

en: Aruba
pt_PT: Armênia

en: as One Time payment for
pt_PT: como pagamento único para

en: as One Time payment till
pt_PT: como pagamento único até

en: As well as following setup(s) will not work properly
pt_PT: Assim como as seguintes configurações não funcionarão corretamente

en: Assign ARMember Paid Post to this Product
pt_PT: Atribuir postagem paga ARMember a este produto

en: Assign ARMember Plan to this Product
pt_PT: Atribuir plano ARMember a este produto

en: Assign Default Plan
pt_PT: Atribuir plano padrão

en: Associated Plans:
pt_PT: Planos Associados:

en: at
pt_PT: no

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
pt_PT: É necessária pelo menos uma configuração de gateway de pagamento para a seleção de planos pagos.

en: Austria
pt_PT: Áustria

en: Authentication Token
pt_PT: Token de autenticação

en: Author Archives
pt_PT: Arquivos do Autor

en: Authorization code
pt_PT: Código de autorização

en: Authorization Code Not Found. Please re-authorize the Aweber and try again.
pt_PT: Código de autorização não encontrado. Autorize novamente o Aweber e tente novamente.

en: Authorization Code should not be empty
pt_PT: O código de autorização não deve estar vazio

en: Authorize
pt_PT: Autorizar

en: Authorize.net (if Authorize.net payment gateway is enabled)
pt_PT: O gateway de pagamento Stripe suporta apenas \"Dias\" na unidade de duração de avaliação.

en: Authorize.Net API Login ID
pt_PT: ID de login da API Authorize.Net

en: Authorize.net does not support billing cycle less than 7 Days. Also you can not set "Year" in billing cycle, as it is not supported in authorize.net.
pt_PT: Authorize.net não oferece suporte a ciclo de faturamento inferior a 7 dias. Além disso, você não pode definir \"Ano\" no ciclo de faturamento, pois não é compatível com authorize.net.

en: Authorize.Net Payment Mode
pt_PT: Assinatura da API Paypal Live

en: Authorize.Net Transaction Key
pt_PT: Chave de transação Authorize.Net

en: Authorized redirect URI
pt_PT: URI de redirecionamento autorizado

en: Authorized Redirect URIs
pt_PT: URIs de redirecionamento autorizados

en: Authorized redirect URL can not be left blank.
pt_PT: O URL de redirecionamento autorizado não pode ser deixado em branco.

en: Auto Debit
pt_PT: Débito Automático

en: Auto Debit Payment
pt_PT: Pagamento por débito automático

en: Automatic
pt_PT: Automática

en: Automatic approve
pt_PT: Aprovação automática

en: Automatic login on signup
pt_PT: Esqueci a etiqueta do link da senha

en: Automatic Subscription
pt_PT: Assinatura Automática

en: Automatic Subscription Label
pt_PT: Etiqueta de assinatura automática

en: Automatic Subscription Payment due
pt_PT: Pagamento automático de assinatura devido

en: Available Add-ons
pt_PT: Complementos disponíveis

en: Avatar
pt_PT: avatar

en: Azerbaijan
pt_PT: Azerbaijão

en: Azerbaijani
pt_PT: Azerbaijana

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Back to listing
pt_PT: Voltar à listagem

en: Back to template options
pt_PT: Voltar às opções de modelo

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background Color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background Overlay
pt_PT: Sobreposição de fundo

en: Badge
pt_PT: Distintivo

en: Badge Added Successfully.
pt_PT: Selo adicionado com sucesso.

en: Badge And Achievements Management
pt_PT: Gerenciar importação/exportação

en: Badge has been deleted successfully.
pt_PT: O selo foi excluído com sucesso.

en: Badge Icon
pt_PT: Ícone do emblema

en: Badge icon size
pt_PT: Tamanho do ícone do selo

en: Badge Title
pt_PT: Título do selo

en: Badge Updated Successfully
pt_PT: Selo atualizado com sucesso

en: Badges
pt_PT: Distintivos

en: badges
pt_PT: Distintivos

en: Badges & Achievements
pt_PT: Emblemas e Conquistas

en: Badges And Achievement
pt_PT: Distintivos e conquistas

en: Badges Updated Successfully.
pt_PT: Emblemas atualizados com sucesso.

en: Bahrain
pt_PT: Bahrein

en: Bank Name
pt_PT: Nome do banco

en: Bank Name Label
pt_PT: Etiqueta do nome do banco

en: Bank Name Label can not be left blank.
pt_PT: A etiqueta do nome do banco não pode ser deixada em branco.

en: Bank Transfer
pt_PT: Transferência bancária

en: Bank Transfer and Manual does not support refund
pt_PT: Transferência Bancária e Manual não suporta reembolso

en: Bank Transfer Fields
pt_PT: Campos de transferência bancária

en: Bank transfer request has been approved.
pt_PT: A solicitação de transferência bancária foi aprovada.

en: Bank transfer request has been cancelled.
pt_PT: A solicitação de transferência bancária foi cancelada.

en: Barbados
pt_PT: Barbadas

en: Based On Plan Assigned Date
pt_PT: Com base na data atribuída ao plano

en: Basic Configuration
pt_PT: Configuração básica

en: Basic Fields
pt_PT: Campos Básicos

en: Basic Options
pt_PT: Opções básicas

en: Basque
pt_PT: Basca

en: Before Automatic Subscription Payment due
pt_PT: Antes do vencimento do pagamento automático da assinatura

en: Before Dripped Content Available
pt_PT: Antes do conteúdo vazado estar disponível

en: Before Expiration Of
pt_PT: Antes da expiração

en: Before Membership Expired
pt_PT: Antes da assinatura expirar

en: Before paid post expire
pt_PT: Antes que a postagem paga expire

en: Before profile fields
pt_PT: Antes dos campos de perfil

en: Before Registration Form
pt_PT: Antes do Formulário de Inscrição

en: Before Semi Automatic Subscription Payment due
pt_PT: Antes do vencimento do pagamento da assinatura semiautomática

en: Belarus
pt_PT: Barbadas

en: Belgium
pt_PT: Bélgica

en: Bengali
pt_PT: bengali

en: Benin
pt_PT: Benim

en: Bermuda
pt_PT: Bermudas

en: Bhutan
pt_PT: Butão

en: Billing Cycle
pt_PT: Ciclo de cobrança

en: Billing Cycle Starts From
pt_PT: O ciclo de faturamento começa em

en: Biography
pt_PT: Biografia

en: Biography can not be left blank.
pt_PT: A biografia não pode ficar em branco.

en: Blank Credit Card Number
pt_PT: Número de cartão de crédito em branco

en: Blank CVC Number
pt_PT: Número CVC em branco

en: Blank Expiry Month
pt_PT: Mês de vencimento em branco

en: Blank Expiry Year
pt_PT: Ano de vencimento em branco

en: Blank field message
pt_PT: Mensagem de campo em branco

en: Block all access of this plan
pt_PT: Bloquear todo o acesso deste plano

en: Block Email Addresses On Signup
pt_PT: Bloquear endereços de e-mail na inscrição

en: Block IP Addresses
pt_PT: Bloquear endereços IP

en: Block RSS feeds
pt_PT: Bloquear feeds RSS

en: Block URLs
pt_PT: Bloquear URLs

en: Block Username On Signup
pt_PT: Bloquear nome de usuário na inscrição

en: Blocked
pt_PT: Bloqueado

en: Blocked Email Addresses Message
pt_PT: Mensagem de endereços de e-mail bloqueados

en: Blocked IP Address Message
pt_PT: Mensagem de endereço IP bloqueado

en: Blocked URLs Options
pt_PT: Opções de URLs bloqueados

en: Blocked Username Message
pt_PT: Mensagem de nome de usuário bloqueado

en: Blog Admin
pt_PT: Administrador do blog

en: Blog Index
pt_PT: Índice de blogs

en: Blog Name
pt_PT: Nome do blog

en: Blog URL
pt_PT: URL do blog

en: Body Content Color
pt_PT: Cor do conteúdo do corpo

en: Bolivia
pt_PT: Bolívia

en: BookingPress Successfully installed.
pt_PT: BookingPress instalado com sucesso.

en: Border
pt_PT: Fronteira

en: Border Color
pt_PT: Cor da borda

en: Border Radius
pt_PT: Raio da Fronteira

en: Bosnia and Herzegovina
pt_PT: Bósnia e Herzegovina

en: Bosnian
pt_PT: Bósnio

en: Both
pt_PT: Ambas

en: Both (allow user to select payment method)
pt_PT: Ambos (permitir que o usuário selecione a forma de pagamento)

en: Botswana
pt_PT: Botsuana

en: Bottom
pt_PT: Fundo

en: Box Hover
pt_PT: Caixa flutuante

en: Box Hover Effect
pt_PT: Efeito de flutuação de caixa

en: Brazil
pt_PT: Brasil

en: Brevo List Not Found.
pt_PT: Lista Brevo não encontrada.

en: Browser Name
pt_PT: Nome do navegador

en: BuddyBoss
pt_PT: Amigo Chefe

en: Buddypress/Buddyboss Integration
pt_PT: Integração Buddypress/Buddyboss

en: Built-In Form Fields
pt_PT: Campos de formulário integrados

en: Bulgaria
pt_PT: Bulgária

en: Bulgarian
pt_PT: Búlgara

en: Bulk Actions
pt_PT: Ações em massa

en: Bulk Create
pt_PT: Criação em massa

en: Bulk Create Coupon
pt_PT: Cupom de criação em massa

en: Button
pt_PT: Botão

en: Button Align
pt_PT: Alinhamento de botão

en: Button Background
pt_PT: Fundo do botão

en: Button Background 2
pt_PT: Fundo do botão 2

en: Button Color
pt_PT: Cor do botao

en: Button CSS
pt_PT: Botão CSS

en: Button Font
pt_PT: Fonte do botão

en: Button Font Color
pt_PT: Cor da fonte do botão

en: Button Hover CSS
pt_PT: CSS do botão flutuante

en: Button Position
pt_PT: Posição do botão

en: Button Skin
pt_PT: Pele de botão

en: Button Style
pt_PT: Estilo de botão

en: Button Text
pt_PT: Botão de texto

en: Button Type
pt_PT: Tipo de botão

en: Buy Now
pt_PT: Comprar agora

en: by admin
pt_PT: por administrador

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
pt_PT: Por padrão, todos os itens de conteúdo estarão acessíveis para todos os usuários. Depois de ativar a regra de restrição padrão e selecionar qualquer plano(s), ela estará acessível apenas para o(s) plano(s) selecionado(s).

en: by default.
pt_PT: por padrão.

en: By enabling this feature, plan + sign-up process will be devided in two parts. First part will contain plan and payment cycle selection area with NEXT button and second part will contain sign-up form and payment gateway selection area with PREVIOUS and SUBMIT button.
pt_PT: Ao habilitar este recurso, o processo de plano + inscrição será dividido em duas partes. A primeira parte conterá a área de seleção do plano e ciclo de pagamento com o botão PRÓXIMO e a segunda parte conterá o formulário de inscrição e a área de seleção do meio de pagamento com os botões ANTERIOR e ENVIAR.

en: By User
pt_PT: Por usuário

en: Calendar Localization
pt_PT: Localização de calendário

en: Calendar Style
pt_PT: Estilo de calendário

en: Callback URL
pt_PT: URL de retorno de chamada

en: Callback URLs that you should add in LinkedIn Application
pt_PT: URLs de retorno de chamada que você deve adicionar no aplicativo LinkedIn

en: Callback URLs that you should add in Tumblr Application -> Settings.
pt_PT: URLs de retorno de chamada que você deve adicionar em Aplicativo Tumblr -> Configurações.

en: Callback URLs that you should add in Twitter Application -> Settings.
pt_PT: URLs de retorno de chamada que você deve adicionar em Aplicativo Twitter -> Configurações.

en: Cambodia
pt_PT: Camboja

en: Cameroon
pt_PT: Camarões

en: Campaign Name
pt_PT: Nome da campanha

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cancel member's membership plan.
pt_PT: Cancelar o plano de associação do membro.

en: Cancel Member's plan
pt_PT: Cancelar plano do membro

en: Cancel membership plan to member. Return 1 if membership plan was succesfully canceled.
pt_PT: Cancelar plano de associação para membro. Retorne 1 se o plano de associação foi cancelado com sucesso.

en: Cancel Subscription
pt_PT: Cancelar assinatura

en: Cancel Subscription Action
pt_PT: Ação de cancelamento de assinatura

en: Cancel Subscription Immediately
pt_PT: No caso de cancelamento do plano de assinatura infinita, esse plano será cancelado após a conclusão do ciclo atual.

en: Cancel User's Subscription.
pt_PT: Cancelar assinatura do usuário.

en: Canceled
pt_PT: Cancelada

en: canceled
pt_PT: cancelada

en: Cancelled
pt_PT: Cancelado

en: cancelled
pt_PT: cancelada

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
pt_PT: Não é possível extrair dados do arquivo carregado ou nenhum arquivo foi carregado.

en: Cannot Set Past Dates.
pt_PT: Não é possível definir datas anteriores.

en: Cape Verde
pt_PT: cabo Verde

en: Card Background
pt_PT: Fundo do cartão

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
pt_PT: Os detalhes do cartão não puderam ser autorizados. Utilize outros detalhes do cartão.

en: Card found successfully.
pt_PT: Cartão encontrado com sucesso.

en: Card Height
pt_PT: Altura do cartão

en: Card Holder Name
pt_PT: Nome do Titular

en: Card Holder Name Description
pt_PT: Descrição do nome do titular do cartão

en: Card Holder Name Label
pt_PT: Etiqueta com nome do titular do cartão

en: Card Number should not be blank.
pt_PT: O número do cartão não deve ficar em branco.

en: Card Template Name
pt_PT: Nome do modelo de cartão

en: Card Width
pt_PT: Largura do cartão

en: Cash
pt_PT: Dinheiro

en: Catalan
pt_PT: Búlgara

en: Category
pt_PT: Categoria

en: category is restricted by admin
pt_PT: categoria é restrita pelo administrador

en: category(s)
pt_PT: categoria(s)

en: Cayman Islands
pt_PT: Ilhas Cayman

en: Center
pt_PT: Centro

en: Central African Republic
pt_PT: República Centro-Africana

en: Chad
pt_PT: Chade

en: Change Color Scheme
pt_PT: Alterar esquema de cores

en: Change currency
pt_PT: Alteração de moeda

en: Change Directory Template
pt_PT: Confirme que ao alterar o modelo, todos os núcleos serão redefinidos para o padrão.

en: Change Expiry Date
pt_PT: Alterar data de validade

en: Change Font Settings
pt_PT: Alterar configurações de fonte

en: Change Password
pt_PT: Alterar a senha

en: Change Password Messages
pt_PT: Alterar mensagens de senha

en: Change Password page
pt_PT: Página Alterar senha

en: Change Pattern
pt_PT: Alterar padrão

en: Change permalink structure to enable this option
pt_PT: Altere a estrutura do link permanente para ativar esta opção

en: Change Plan
pt_PT: Alterar Plano

en: Change Plan Skin
pt_PT: Alterar skin do plano

en: Change Plan To
pt_PT: Alterar plano para

en: Change Post
pt_PT: Alterar postagem

en: Change Profile Template
pt_PT: Alterar modelo de perfil

en: Change Role (Not recommended)
pt_PT: Alterar função (não recomendado)

en: Change Skin
pt_PT: Mudar de pele

en: Change Status
pt_PT: Alterar status

en: Change Status To
pt_PT: Alterar status para

en: Change Subscription
pt_PT: Alterar assinatura

en: Change Transaction Status
pt_PT: Alterar status da transação

en: character.
pt_PT: Por favor use pelo menos um

en: characters allowed.
pt_PT: caracteres permitidos.

en: characters.
pt_PT: personagens.

en: Check Coupon Code
pt_PT: Verifique o código do cupom

en: Check coupon code valid with plan and calculate discount. Return discount, discount type, and coupon on subscriptions if coupon code valid.
pt_PT: Verifique o código do cupom válido com o plano e calcule o desconto. Retorne o desconto, o tipo de desconto e o cupom nas assinaturas se o código do cupom for válido.

en: Check Coupon Code.
pt_PT: Verifique o código do cupom.

en: Check Default Access Rule
pt_PT: Verifique a regra de acesso padrão

en: Check Full Log
pt_PT: Verifique o registro completo

en: Check if passed site is of main site, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifique se o site passado é o site principal, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Check if the current post has any of the given tags, then content between shortcode will be executed. If no tags are given, determines if post has any tags.
pt_PT: Verifique se a postagem atual possui alguma das tags fornecidas, então o conteúdo entre o shortcode será executado. Se nenhuma tag for fornecida, determina se a postagem possui alguma tag.

en: Check If User In Trial Period
pt_PT: Verifique se o usuário está em período de teste

en: Check member has membership and activated. Return 1 if member has membership plan and activated.
pt_PT: Verifique se o membro é membro e está ativado. Retorne 1 se o membro tiver plano de associação e estiver ativado.

en: Check Member's Membership
pt_PT: Verifique a adesão do membro

en: Check member's membership plan assigned and activated.
pt_PT: Verifique o plano de adesão do membro atribuído e ativado.

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

en: Checks if a Category archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se uma página de arquivo de categoria está sendo exibida, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if a custom taxonomy archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed. If the $taxonomy parameter is specified, this function will additionally check if the query is for that specific taxonomy. Note that
pt_PT: Verifica se uma página de arquivo de taxonomia personalizada está sendo exibida, então o conteúdo entre o shortcode será executado. Se o parâmetro $taxonomy for especificado, esta função verificará adicionalmente se a consulta é para aquela taxonomia específica. Observe que

en: Checks if a post has a Featured Image (formerly known as Post Thumbnail) attached or not, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se uma postagem tem uma imagem em destaque (anteriormente conhecida como miniatura da postagem) anexada ou não, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if a Tag archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se uma página de arquivo de tags está sendo exibida, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if a user has capability or role, then content between shortcode will be executed. Similar to current_user_can(), but this function takes a user ID as its first parameter.
pt_PT: Verifica se um usuário tem capacidade ou função, então o conteúdo entre o shortcode será executado. Semelhante a current_user_can(), mas esta função usa um ID de usuário como primeiro parâmetro.

en: Checks if an Author archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se uma página de arquivo do Autor está sendo exibida, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if any type of Archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se algum tipo de página de arquivo está sendo exibido, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if current locale is RTL (Right To Left script), then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se o local atual é RTL (script da direita para a esquerda), então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if current user has a capability or role for a given blog, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se o usuário atual tem uma capacidade ou função para um determinado blog, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if current user has capability or role, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se o usuário atual tem capacidade ou função, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if Multisite support is enabled, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se o suporte multisite está habilitado, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if Pages are being displayed, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se as páginas estão sendo exibidas, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if search result page archive is being displayed, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se o arquivo da página de resultados da pesquisa está sendo exibido, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if the current page/post is Home page of site, then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se a página/postagem atual é a página inicial do site, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if the current post is a Sticky Post meaning the "Stick this post to the front page" check box has been checked for the post, content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se a postagem atual é uma postagem fixa, o que significa que a caixa de seleção \"Colar esta postagem na página inicial\" foi marcada para a postagem, o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if the current post is post view/detail page, content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se a postagem atual é uma página de visualização/detalhe da postagem, o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if the current user ID matches $user_id , then content between shortcode will be executed. Shortcode won't work if $user_id parameter is not given.
pt_PT: Verifica se o ID do usuário atual corresponde a $user_id , então o conteúdo entre o shortcode será executado. O shortcode não funcionará se o parâmetro $user_id não for fornecido.

en: Checks if the current user name matches $user_name , then content between shortcode will be executed. Shortcode won't work if $username parameter is not given.
pt_PT: Verifica se o nome de usuário atual corresponde a $user_name , então o conteúdo entre o shortcode será executado. O shortcode não funcionará se o parâmetro $username não for fornecido.

en: Checks if the query is for an archive page of a given post type(s), then content between shortcode will be executed.
pt_PT: Verifica se a consulta é para uma página de arquivo de um determinado tipo de postagem, então o conteúdo entre o shortcode será executado.

en: Checks if user has correct meta_value based on operator, then content between shortcode will be executed. Default operator is EQUALSTO_N, %sS = String Comparision,%s N = Numeric Comparision %s Last argument $user_id is optional argument, if you will not pass any user id then it will check for current user.
pt_PT: Verifica se o usuário possui o meta_value correto com base no operador, então o conteúdo entre o shortcode será executado. O operador padrão é EQUALSTO_N, %sS = Comparação de String,%s N = Comparação Numérica %s Último argumento $user_id é um argumento opcional, se você não passar nenhum ID de usuário, ele verificará o usuário atual.

en: Cheque
pt_PT: Verificar

en: Chinese
pt_PT: chinês

en: Chinese Simplified
pt_PT: Chinês simplificado

en: Chinese Traditional
pt_PT: Chinês tradicional

en: Chinese(Simplified)
pt_PT: Chinês simplificado)

en: Chinese(Traditional)
pt_PT: Chinês tradicional)

en: Chinese/China
pt_PT: Chinês/China

en: Chinese/Taiwan
pt_PT: Chinês/Taiwan

en: Chino/Hong Kong
pt_PT: China/Hong Kong

en: Choose ARMember profile page to replace
pt_PT: Escolha a página de perfil ARMember para substituir

en: Choose Payment Cycle
pt_PT: Escolha o ciclo de pagamento

en: Choose Plan
pt_PT: Escolha o plano

en: Choose which users should receive this badge
pt_PT: Escolha quais usuários devem receber este selo

en: Choose your option
pt_PT: Escolha sua opção

en: Classic
pt_PT: Clássica

en: Clear
pt_PT: Clara

en: Clear Log
pt_PT: Log clara

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
pt_PT: Clique nos links abaixo para obter mais detalhes sobre como obter credenciais de API:

en: Click Here
pt_PT: Clique aqui

en: click here
pt_PT: Clique aqui

en: Click here to continue
pt_PT: Clique aqui para continuar

en: Click here to open Form
pt_PT: Clique aqui para abrir o Formulário

en: Click here to open form
pt_PT: Clique aqui para abrir o formulário

en: Click here to open Set up form
pt_PT: Clique aqui para abrir o formulário de configuração

en: Click here to Show failed payment history
pt_PT: Clique aqui para mostrar o histórico de pagamentos com falha

en: Click to add shortcode in textarea
pt_PT: Clique para adicionar shortcode na textarea

en: Click to Copy
pt_PT: Clique para copiar

en: Click to copy
pt_PT: Clique para copiar

en: Click to preview
pt_PT: Clique para visualizar

en: Client ID
pt_PT: ID do Cliente

en: Client ID can not be left blank.
pt_PT: O ID do cliente não pode ser deixado em branco.

en: Client ID should not be blank.
pt_PT: O ID do cliente não deve ficar em branco.

en: Client Secret
pt_PT: Segredo do cliente

en: Client Secret can not be left blank.
pt_PT: O Segredo do Cliente não pode ser deixado em branco.

en: Client Secure Key
pt_PT: Chave segura do cliente

en: Clone from existing forms
pt_PT: Clonar de formulários existentes

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Close Account
pt_PT: Fechar conta

en: Close/Delete account. This will erase all of the data of current logged in user from site.This form will not display to if current user is Admin.
pt_PT: Fechar/Excluir conta. Isso apagará todos os dados do usuário conectado no momento do site. Este formulário não será exibido se o usuário atual for Admin.

en: Code Copied
pt_PT: Código copiado

en: Code Length
pt_PT: Comprimento do código

en: Code type
pt_PT: Tipo de código

en: Colombia
pt_PT: Colômbia

en: Color Options
pt_PT: Opções de cores

en: Color Scheme
pt_PT: Esquema de cores

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Common Messages
pt_PT: Mensagens Comuns

en: Common Tax
pt_PT: Imposto Comum

en: Comoros
pt_PT: Comores

en: Company Logo
pt_PT: Logotipo da empresa

en: Complete
pt_PT: Completa

en: Complete simple steps to get started.
pt_PT: Conclua etapas simples para começar.

en: Completed Recurrence
pt_PT: Recorrência concluída

en: Condition
pt_PT: Doença

en: Conditional Redirect
pt_PT: Redirecionamento Condicional

en: Conditional Redirection
pt_PT: Redirecionamento Condicional

en: Conditional Redirection(User Role)
pt_PT: Redirecionamento Condicional (Função do Usuário)

en: Conditional Subscription
pt_PT: Assinatura Condicional

en: Conditionally Plan
pt_PT: Plano Condicional

en: Conditions
pt_PT: Condições

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: Configure More Gateways
pt_PT: Configurar mais gateways

en: Configure Plan + Signup Page
pt_PT: Configurar plano + página de inscrição

en: Configure Submission Redirection
pt_PT: Configurar o redirecionamento de envio

en: Confirm Email Address
pt_PT: Confirme o endereço de e-mail

en: Confirm Email Address can not be left blank.
pt_PT: Confirmar endereço de e-mail não pode ser deixado em branco.

en: Confirm Password
pt_PT: Confirme sua senha

en: Confirm Password can not be left blank.
pt_PT: Confirmar Senha não pode ficar em branco.

en: Confirmation
pt_PT: Confirmação

en: Congratulations!
pt_PT: Parabéns!

en: Connect With Google Account
pt_PT: Conecte-se com a conta do Google

en: Connected with Gmail API
pt_PT: Conectado à API do Gmail

en: Constant Contact
pt_PT: Contato constante

en: Constant Contact List Not Found.
pt_PT: Lista de contatos constantes não encontrada.

en: Consumer Key
pt_PT: Chave do consumidor

en: Consumer Key can not be left blank.
pt_PT: A Chave do Consumidor não pode ser deixada em branco.

en: Consumer Secret
pt_PT: consumidor secreto

en: Content Access
pt_PT: Acesso ao conteúdo

en: Content Access Rules
pt_PT: Regras de acesso a conteúdo

en: Content Cannot Be Empty.
pt_PT: O conteúdo não pode estar vazio.

en: Content Font
pt_PT: Fonte do conteúdo

en: Content Goes Here
pt_PT: O conteúdo vai aqui

en: Content is Restricted. Buy this post to get access to full content!
pt_PT: O conteúdo é restrito. Compre este post para ter acesso ao conteúdo completo!

en: Content is Restricted. Buy this post to get access to full content.
pt_PT: O conteúdo é restrito. Compre este post para ter acesso ao conteúdo completo.

en: Content Restriction Shortcode
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: Content Restriction Type
pt_PT: Tipo de restrição de conteúdo

en: Content Text
pt_PT: Conteúdo do Texto

en: Content to display
pt_PT: Conteúdo a ser exibido

en: Content to display on false condition
pt_PT: Conteúdo a ser exibido em condições falsas

en: Content to display on true condition
pt_PT: Conteúdo a ser exibido em condições reais

en: Content Type
pt_PT: Tipo de conteúdo

en: Content Width
pt_PT: Largura do conteúdo

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Copy Profile Template
pt_PT: Copiar modelo de perfil

en: Copy Template
pt_PT: Copiar modelo

en: Cosidering duplicate
pt_PT: Considerando duplicado

en: Could Not Perform The Operation, Because Coupon Code Already Exists.
pt_PT: Não foi possível realizar a operação porque o código do cupom já existe.

en: Could Not Perform The Operation, Because Message With The Same Type And Subscription Plan Already Exists.
pt_PT: Não foi possível realizar a operação, pois já existe mensagem com o mesmo tipo e plano de assinatura.

en: Could not save password reset key to database.
pt_PT: Não foi possível salvar a chave de redefinição de senha no banco de dados.

en: Couldn't login with social network
pt_PT: Não foi possível fazer login na rede social

en: Couldn't login with tumblr
pt_PT: Não foi possível fazer login no tumblr

en: Couldn't login with twitter
pt_PT: Não foi possível fazer login com o Twitter

en: Couldn't register you... please contact the
pt_PT: Não foi possível registrá-lo... entre em contato com o

en: Country
pt_PT: País

en: Country Name
pt_PT: Nome do país

en: Country/Region
pt_PT: País/Região

en: Countrywise Tax
pt_PT: Imposto nacional

en: Coupon
pt_PT: Cupom

en: Coupon & Amount Section
pt_PT: Seção de cupom e valor

en: Coupon Added Successfully.
pt_PT: Cupom adicionado com sucesso.

en: Coupon Amount
pt_PT: Valor do cupom

en: Coupon Applied Successfully
pt_PT: Cupom aplicado com sucesso

en: Coupon Button Label
pt_PT: Etiqueta do botão de cupom

en: Coupon Code
pt_PT: Código do cupom

en: Coupon code can't be changed, Because its usage has been started.
pt_PT: O código do cupom não pode ser alterado, pois seu uso foi iniciado.

en: Coupon code has expired
pt_PT: O código do cupom expirou

en: Coupon code has expired.
pt_PT: O código do cupom expirou.

en: Coupon code is not valid
pt_PT: O código do cupom não é válido

en: Coupon code is not valid for the selected plan
pt_PT: O código do cupom não é válido para o plano selecionado

en: Coupon code is not valid for the selected plan.
pt_PT: O código do cupom não é válido para o plano selecionado.

en: Coupon code is not valid.
pt_PT: O código do cupom não é válido.

en: Coupon Code Used:
pt_PT: Código de cupom usado:

en: coupon could not be applied
pt_PT: não foi possível aplicar o cupom

en: Coupon Discount
pt_PT: Desconto de cupom

en: Coupon Empty
pt_PT: Cupom Vazio

en: Coupon Expired
pt_PT: Cupom expirado

en: Coupon has been deleted successfully.
pt_PT: O cupom foi excluído com sucesso.

en: Coupon has been successfully applied
pt_PT: O cupom foi aplicado com sucesso

en: Coupon has been successfully applied.
pt_PT: O cupom foi aplicado com sucesso.

en: Coupon Label
pt_PT: Deixe em branco ou '0' para usos ilimitados.

en: Coupon Management
pt_PT: Gerenciamento de cupons

en: Coupon Related Messages
pt_PT: Mensagens relacionadas a cupons

en: Coupon Report
pt_PT: Relatório de cupom

en: Coupon Reports
pt_PT: Relatórios de cupons

en: Coupon Title Text
pt_PT: Texto do título do cupom

en: Coupon Type
pt_PT: Tipo de cupom

en: Coupon Updated Successfully.
pt_PT: Cupom atualizado com sucesso.

en: Coupon(s) has been deleted successfully.
pt_PT: Cupom(s) foram excluídos com sucesso.

en: Coupons
pt_PT: Cupons

en: coupons
pt_PT: cupons

en: Coupons Added Successfully.
pt_PT: Cupons adicionados com sucesso.

en: Cover
pt_PT: Cobrir

en: cover photo
pt_PT: foto de capa

en: Credit Card Declined
pt_PT: Cartão de crédito recusado

en: Credit Card Description
pt_PT: Descrição do cartão de crédito

en: Credit Card Image
pt_PT: Imagem do cartão de crédito

en: Credit Card Label
pt_PT: Etiqueta de cartão de crédito

en: Credit Card Not Authorized
pt_PT: Cartão de crédito não autorizado

en: Credit Card Number
pt_PT: Número do cartão de crédito

en: Croatia
pt_PT: Croácia

en: Croatian
pt_PT: croata

en: Cron Debug Log Settings
pt_PT: Configurações de registro de depuração do Cron

en: Crop
pt_PT: Cortar

en: crop
pt_PT: cortar

en: Cross Fade
pt_PT: Desvanecimento cruzado

en: CSS Class
pt_PT: Classe CSS

en: CSS Class Information
pt_PT: Informações de classe CSS

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Current
pt_PT: Atual

en: Current Membership
pt_PT: Associação Atual

en: Current Membership Buttons options
pt_PT: Opções atuais de botões de associação

en: Current Membership Other options
pt_PT: Associação Atual Outras opções

en: Current plan
pt_PT: Plano atual

en: Current user doesn't have permission to delete users
pt_PT: O usuário atual não tem permissão para excluir usuários

en: Current User Information
pt_PT: Informações do usuário atual

en: Current user profile URL pattern
pt_PT: Padrão de URL do perfil de usuário atual

en: Currently Logged In
pt_PT: Atualmente conectado

en: Custom
pt_PT: Personalizada

en: Custom Color
pt_PT: Cor customizada

en: Custom Content
pt_PT: Conteúdo personalizado

en: Custom CSS
pt_PT: CSS customizado

en: Custom Css
pt_PT: CSS customizado

en: Custom Currency
pt_PT: Moeda personalizada

en: Custom Image
pt_PT: Excluir ícone

en: Custom Meta
pt_PT: Meta personalizada

en: Custom Post is protected
pt_PT: A postagem personalizada está protegida

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
pt_PT: Tipo de postagem personalizada, taxonomia, tag

en: Custom Setting
pt_PT: Configuração customizada

en: custom taxonomy(s)
pt_PT: taxonomia(s) personalizada(s)

en: Customer Email
pt_PT: Email do cliente

en: Customer Email:
pt_PT: Email do cliente:

en: Customer Key
pt_PT: Chave do cliente

en: Customer Key can not be left blank.
pt_PT: A Chave do Cliente não pode ficar em branco.

en: Customer Name
pt_PT: nome do cliente

en: Customer Secret
pt_PT: Segredo do cliente

en: Customer Secret can not be left blank.
pt_PT: O Segredo do Cliente não pode ficar em branco.

en: CVC Number should not be blank.
pt_PT: O número do CVC não deve ficar em branco.

en: CVV Code
pt_PT: Código de Valor de Verificação de Cartão

en: CVV Description
pt_PT: Descrição do CVV

en: CVV Label
pt_PT: Etiqueta CVV

en: Cycle Date
pt_PT: Data do Ciclo

en: cycles due
pt_PT: ciclos devidos

en: Cyprus
pt_PT: Chipre

en: Czech
pt_PT: Tcheca

en: Czech Republic
pt_PT: República Checa

en: Daily
pt_PT: Diária

en: Danish
pt_PT: dinamarquês

en: Danish/Denmark
pt_PT: Dinamarquês/Dinamarca

en: Dark
pt_PT: Escura

en: Date
pt_PT: Data

en: Date Can't Be Changed, Because coupon usage has been started.
pt_PT: A data não pode ser alterada porque o uso do cupom foi iniciado.

en: Date Format
pt_PT: Formato de data

en: Date Range
pt_PT: Período

en: Day
pt_PT: Dia

en: day
pt_PT: dia

en: day of month
pt_PT: dia do mês

en: Day(s)
pt_PT: Dias)

en: day(s)
pt_PT: dias)

en: day(s) of subscription
pt_PT: dias) de assinatura

en: Days
pt_PT: Dias

en: days
pt_PT: dias

en: Days (since registration)
pt_PT: Dias (desde o registro)

en: Days Of Subscription
pt_PT: Dias de assinatura

en: Deactivate
pt_PT: Desativar

en: Debug Log Settings
pt_PT: Configurações de log de depuração

en: Debug Logs
pt_PT: Registros de depuração

en: Debug Logs cleared successfully
pt_PT: Logs de depuração limpos com sucesso

en: Debug Settings Saved Successfully
pt_PT: Configurações de depuração salvas com sucesso

en: Default access rule will be applied to new
pt_PT: A regra de acesso padrão será aplicada a novos

en: Default Alternative Content
pt_PT: Conteúdo alternativo padrão

en: Default Badge for All
pt_PT: Selo padrão para todos

en: Default Cover
pt_PT: Capa padrão

en: Default Cover Image
pt_PT: Imagem de capa padrão

en: Default Cover Photo
pt_PT: Foto de capa padrão

en: Default Currency
pt_PT: Moeda padrão

en: Default Private Content
pt_PT: Conteúdo privado padrão

en: Default private content has been added successfully.
pt_PT: O conteúdo privado padrão foi adicionado com sucesso.

en: default profile page.
pt_PT: página de perfil padrão.

en: Default Profile Template
pt_PT: Modelo de perfil padrão

en: Default Redirect To
pt_PT: Redirecionar padrão para

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
pt_PT: Redirecionar padrão para o URL acima se alguma das condições acima não corresponder.

en: Default Redirect URL
pt_PT: URL de redirecionamento padrão

en: Default Redirection url is required.
pt_PT: O URL de redirecionamento padrão é obrigatório.

en: Default Restriction
pt_PT: Restrição padrão

en: Default Restriction Rules
pt_PT: Configuração de acessibilidade

en: Default Rules Saved Successfully.
pt_PT: Regras padrão salvas com sucesso.

en: Default Selected Plan
pt_PT: Plano selecionado padrão

en: Default Set
pt_PT: Conjunto padrão

en: Default Tax
pt_PT: Imposto padrão

en: Default:
pt_PT: Padrão:

en: Default: 0
pt_PT: Padrão: 0

en: Default: 1
pt_PT: Padrão: 1

en: Default: 5
pt_PT: Padrão: 5

en: Delete
pt_PT: Excluir

en: Delete Configuration
pt_PT: Excluir configuração

en: Delete Field
pt_PT: Excluir campo

en: Delete fields of this specific form.
pt_PT: Exclua os campos deste formulário específico.

en: Delete Form
pt_PT: Excluir formulário

en: Delete Form Set
pt_PT: Excluir conjunto de formulários

en: Delete Icon
pt_PT: Excluir ícone

en: Delete Member(s)
pt_PT: Excluir membros

en: Delete Plan
pt_PT: Excluir plano

en: Delete Plan(s)
pt_PT: Excluir plano(s)

en: Delete Post
pt_PT: Apague a postagem

en: Delete Setup
pt_PT: Excluir configuração

en: Delete Template
pt_PT: Excluir modelo

en: Delete Transaction(s)
pt_PT: Excluir transações

en: Delicious
pt_PT: Deliciosa

en: Denmark
pt_PT: Dinamarca

en: Desc. Font Size
pt_PT: Alinhar

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Desktop View
pt_PT: Visualização da área de trabalho

en: Details of certain member.
pt_PT: Detalhes de determinado membro.

en: Details of certain membership plan.
pt_PT: Detalhes de determinado plano de associação.

en: Digital Transfer
pt_PT: Transferência Digital

en: Direct Scroll
pt_PT: Rolagem Direta

en: Directory Reset Button
pt_PT: Botão de redefinição de diretório

en: Directory Search Button
pt_PT: Botão de pesquisa de diretório

en: Directory Search Placeholder
pt_PT: Espaço reservado para pesquisa de diretório

en: Directory Template 1
pt_PT: Modelo de diretório 1

en: Directory Template 2
pt_PT: Modelo de diretório 2

en: Directory Template 3
pt_PT: Modelo de diretório 3

en: Directory Template 4
pt_PT: Modelo de diretório 4

en: Directory Template 5
pt_PT: Modelo de diretório 5

en: Directory Template 6
pt_PT:  Modelo de diretório 6

en: Directory Template Name
pt_PT: Nome do modelo de diretório

en: Disable ARMember styling on wp-login page
pt_PT: Desative o estilo ARMember na página wp-login

en: Disable feeds access to everyone
pt_PT: Desative o acesso aos feeds para todos

en: Discount
pt_PT: Desconto

en: Display actual error returned from payment gateway
pt_PT: Exibir erro real retornado do gateway de pagamento

en: Display Admin Email
pt_PT: Exibir e-mail do administrador

en: Display Administrator Users
pt_PT: Exibir usuários administradores

en: Display alternative content to the member who has not buy this post. If this disable then default content will be displayed from ARMember -> General Settings -> Paid Post Settings page.
pt_PT: Exibir conteúdo alternativo para o membro que não comprou esta postagem. Se isso for desativado, o conteúdo padrão será exibido na página ARMember -> Configurações gerais -> Configurações de postagem paga.

en: Display Blogname
pt_PT: Exibir nome do blog

en: Display BlogURL
pt_PT: Exibir URL do blog

en: Display Cancel Subscription Button
pt_PT: Exibir botão de cancelamento de assinatura

en: Display Content Based On
pt_PT: Exibir conteúdo com base em

en: Display Coupon Amount
pt_PT: Exibir valor do cupom

en: Display Coupon Code
pt_PT: Exibir código de cupom

en: Display Coupon Discount
pt_PT: Exibir cupom de desconto

en: Display current membership plan for logged in users if they purchased.
pt_PT: Exibir o plano de associação atual para usuários logados, caso eles tenham adquirido.

en: Display currently logged in Member profile
pt_PT: Exibir perfil de membro atualmente conectado

en: Display currently logged in User Information
pt_PT: Exibir informações do usuário conectado no momento

en: Display Currently logged in user's profile.
pt_PT: Exibir o perfil do usuário atualmente logado.

en: Display Email Address
pt_PT: Exibir endereço de e-mail

en: Display Forgot Password Link
pt_PT: Exibir link de senha esquecida

en: Display Information Based On
pt_PT: Exibir informações com base em

en: Display Invoice ID
pt_PT: Exibir ID da fatura

en: Display Joining Date
pt_PT: Exibir data de adesão

en: Display Login Link
pt_PT: Exibir link de login

en: Display Login URL
pt_PT: Exibir URL de login

en: Display Logout button/link.
pt_PT: Exibir botão/link de logout.

en: Display Member Badges
pt_PT: Exibir crachás de membros

en: Display Member Badges?
pt_PT: Exibir crachás de membros?

en: Display Member Fields
pt_PT: Exibir campos de membros

en: Display Member Form
pt_PT: Exibir formulário de membro

en: Display Members Fields
pt_PT: Exibir campos de membros

en: Display Membership Plan Name
pt_PT: Exibir nome do plano de associação

en: Display Message
pt_PT: Exibir mensagem

en: Display message after form submit
pt_PT: Exibir mensagem após envio do formulário

en: Display Name
pt_PT: Nome de exibição

en: Display NetworkName
pt_PT: Nome da Rede de Display

en: Display NetworkURL
pt_PT: URL da Rede de Display

en: Display Payer Email
pt_PT: Exibir e-mail do pagador

en: Display Payment Currency
pt_PT: Exibir moeda de pagamento

en: Display Payment Date
pt_PT: Exibir data de pagamento

en: Display Payment Gateway
pt_PT: Exibir gateway de pagamento

en: Display Payment Type
pt_PT: Exibir tipo de pagamento

en: Display Plan Amount
pt_PT: Exibir valor do plano

en: Display Plan Amount without Tax Amount
pt_PT: Exibir valor do plano sem valor do imposto

en: Display Plan Description
pt_PT: Exibir descrição do plano

en: Display Plan End Date
pt_PT: Exibir data de término do plano

en: Display Plan Expire Date
pt_PT: Exibir data de expiração do plano

en: Display Plan Information of currently logged in user.
pt_PT: Exibir informações do plano do usuário conectado no momento.

en: Display Plan Name
pt_PT: Exibir nome do plano

en: Display Plan Start Date
pt_PT: Exibir data de início do plano

en: Display Plan Trial Amount
pt_PT: Exibir valor de avaliação do plano

en: Display Private content only to selected users.
pt_PT: Exibir conteúdo privado apenas para usuários selecionados.

en: Display Profile Name
pt_PT: Exibir nome do perfil

en: Display Recently Registerd  Members
pt_PT: Exibir membros registrados recentemente

en: Display Registration Link
pt_PT: Exibir link de registro

en: Display remaining login attempts warning message.
pt_PT: Exibir mensagem de aviso de tentativas de login restantes.

en: Display Renew Subscription Button
pt_PT: Exibir botão de renovação de assinatura

en: Display Search Box
pt_PT:  Exibir caixa de pesquisa

en: Display Sorting Options
pt_PT: Opções de classificação de exibição

en: Display Strength Meter?
pt_PT: Medidor de força de exibição?

en: Display Subscription Amount
pt_PT: Exibir valor da assinatura

en: Display Subscription Expire Date
pt_PT: Exibir data de vencimento da assinatura

en: Display Subscription ID
pt_PT: Exibir ID da assinatura

en: Display Subscription Name
pt_PT: Exibir nome da assinatura

en: Display Subscription Next Due Date
pt_PT: Exibir próxima data de vencimento da assinatura

en: Display Tax Amount
pt_PT: Exibir valor do imposto

en: Display Tax Percentage
pt_PT: Exibir porcentagem de imposto

en: Display to All
pt_PT: Exibir para todos

en: Display Transaction ID
pt_PT: Exibir ID da transação

en: Display Trial Amount
pt_PT: Exibir valor do teste

en: Display Trial Period
pt_PT: Exibir período de teste

en: Display Type
pt_PT: Tipo de exibição

en: Display Update Card Subscription Button?
pt_PT: Porcentagem de imposto

en: Display User badges
pt_PT: Exibir crachás de usuário

en: Display User Displayname
pt_PT: Exibir nome de exibição do usuário

en: Display User Firstname
pt_PT: Exibir nome do usuário

en: Display User ID
pt_PT: Exibir ID do usuário

en: Display User Info
pt_PT: Exibir informações do usuário

en: Display User Lastname
pt_PT: Exibir sobrenome do usuário

en: Display User Nickname
pt_PT: Exibir apelido do usuário

en: Display User Profile Link
pt_PT: Exibir link do perfil do usuário

en: Display Username
pt_PT: Exibir nome de usuário

en: Display View Invoice Button
pt_PT: Exibir botão Visualizar fatura

en: Display view profile link
pt_PT: Exibir link do perfil de visualização

en: Displays blog name
pt_PT: Exibe o nome do blog

en: Displays blog URL
pt_PT: Exibe URL do blog

en: Displays blog WP-admin URL
pt_PT: Exibe o URL WP-admin do blog

en: Displays tax amount
pt_PT: Exibe o valor do imposto

en: Displays tax percentage
pt_PT: Exibe porcentagem de imposto

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
pt_PT: Exibe o e-mail do administrador pelo qual os usuários podem entrar em contato com você. Você pode configurá-lo nas configurações do Mail.

en: Displays the ARM login page
pt_PT: Exibe a página de login do ARM

en: Displays the E-mail address of user
pt_PT: Exibe o endereço de e-mail do usuário

en: Displays the Final Payable Amount of user
pt_PT: Exibe o valor final a pagar do usuário

en: Displays the payment date of user
pt_PT: Exibe a data de pagamento do usuário

en: Displays the payment gateway of user
pt_PT: Exibe o gateway de pagamento do usuário

en: Displays the payment transaction Id of user
pt_PT: Exibe o ID da transação de pagamento do usuário

en: Displays the payment type of user
pt_PT: Exibe o tipo de pagamento do usuário

en: Displays the plan amount of user
pt_PT: Exibe o valor do plano do usuário

en: Displays the plan description of user
pt_PT: Exibe a descrição do plano do usuário

en: Displays the plan discount of user
pt_PT: Exibe o desconto do plano do usuário

en: Displays the plan name of user
pt_PT: Exibe o nome do plano do usuário

en: Displays the Reset Password Link for user
pt_PT: Exibe o link Redefinir senha para o usuário

en: Displays the trial amount of plan
pt_PT: Exibe o valor experimental do plano

en: Displays the used coupon code by user
pt_PT: Exibe o código do cupom usado pelo usuário

en: Displays the user display name or public name
pt_PT: Exibe o nome de exibição do usuário ou nome público

en: Displays the user first name
pt_PT: Exibe o nome do usuário

en: Displays the User ID of user
pt_PT: Exibe o ID do usuário do usuário

en: Displays the user last name
pt_PT: Exibe o sobrenome do usuário

en: Displays the User Profile address
pt_PT: Exibe o endereço do perfil do usuário

en: Displays the Username of user
pt_PT: Exibe o nome de usuário do usuário

en: Divider
pt_PT: Divisor

en: Do not allow pending payment (Bank Transfer)
pt_PT: Não permitir pagamento pendente (Transferência Bancária)

en: Do not allow user to submit transaction data more than on time
pt_PT: Não permitir que o usuário envie dados de transação mais do que dentro do prazo

en: Do not cancel subscription until plan expired
pt_PT: Não cancele a assinatura até que o plano expire

en: Do Not change permalink structure to default in order to work this option. if you set permalink structure to default, You will need to DELETE or comment (//) line which start with
pt_PT: Não altere a estrutura do link permanente para o padrão para que esta opção funcione. se você definir a estrutura do link permanente como padrão, precisará DELETE ou comentar (//) a linha que começa com

en: Do not refresh/leave this page until plugin updated successfully.
pt_PT: Não atualize/saia desta página até que o plugin seja atualizado com sucesso.

en: Do not show again.
pt_PT: Não mostre novamente.

en: document
pt_PT: documento

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Domain Name
pt_PT: Nome do domínio

en: Dominica
pt_PT: Domínica

en: Dominican Republic
pt_PT: República Dominicana

en: Done
pt_PT: Feita

en: Downgrade Plan
pt_PT: Plano de downgrade

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
pt_PT: Downgrade para outro plano após o vencimento do plano atual (após o término do prazo)

en: Download Log
pt_PT: Baixar registro

en: Dribbble
pt_PT: Drible

en: Drip Content
pt_PT: Conteúdo de gotejamento

en: Drip Type
pt_PT: Tipo de gotejamento

en: Dripped Content Sync Successfully
pt_PT: Sincronização de conteúdo gotejado com sucesso

en: Drop Fields Here.
pt_PT: Solte os campos aqui.

en: Drop file here or click to select
pt_PT: Solte o arquivo aqui ou clique para selecionar

en: Drop file here or click to select.
pt_PT: Solte o arquivo aqui ou clique para selecionar.

en: Dropdown
pt_PT: Suspensa

en: Duplicate Form
pt_PT: Formulário duplicado

en: Duplicate Rule Found.
pt_PT: Regra duplicada encontrada.

en: Duplicate Rules cannot be added.
pt_PT: Regras duplicadas não podem ser adicionadas.

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Duration Type
pt_PT: Tipo de duração

en: Dutch
pt_PT: Holandês

en: Dutch/Netherlands
pt_PT: Holandês/Holanda

en: e.g.
pt_PT: por exemplo.

en: East Timor
pt_PT: Timor Leste

en: Ecuador
pt_PT: Equador

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Achievement
pt_PT: Editar conquista

en: Edit Badge
pt_PT: Editar selo

en: Edit Card Options
pt_PT: Editar opções de cartão

en: Edit Coupon
pt_PT: Editar cupom

en: Edit Drip Rule
pt_PT: Editar regra de gotejamento

en: Edit Email Template
pt_PT: Editar modelo de e-mail

en: Edit Field Label
pt_PT: Editar rótulo de campo

en: Edit Field Options
pt_PT: Editar opções de campo

en: Edit Form
pt_PT: Editar formulário

en: Edit Member
pt_PT: Editar membro

en: Edit Membership Plan
pt_PT: Editar plano de associação

en: Edit Message
pt_PT: Editar mensagem

en: Edit Paid Post
pt_PT: Editar postagem paga

en: Edit Paid Posts
pt_PT: Editar postagens pagas

en: Edit Plan
pt_PT: Editar plano

en: Edit Plan + Signup Page
pt_PT: Editar plano + página de inscrição

en: Edit Private Content
pt_PT: Editar conteúdo privado

en: Edit Profile
pt_PT: Editar Perfil

en: Edit Profile page
pt_PT: Editar página de perfil

en: Edit Profile Template
pt_PT: Editar modelo de perfil

en: Edit Rule
pt_PT: Editar regra

en: Edit Template Options
pt_PT: Editar opções de modelo

en: Edit Userwise Private Content
pt_PT: Editar conteúdo privado do usuário

en: Effect Color
pt_PT: Cor do efeito

en: Effective from
pt_PT: Eficaz a partir de

en: Egypt
pt_PT: Egito

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email Address
pt_PT: Endereço de email

en: Email Address can not be left blank.
pt_PT: O endereço de e-mail não pode ser deixado em branco.

en: Email Address should not contain bad words.
pt_PT: O nome de usuário não deve conter palavrões.

en: Email could not be sent, please contact the site admin.
pt_PT: Não foi possível enviar o e-mail, entre em contato com o administrador do site.

en: Email Debug Log Settings
pt_PT: Configurações de registro de depuração de e-mail

en: Email Notification
pt_PT: Nenhum membro correspondente encontrado.

en: Email Notifications
pt_PT: Notificações por e-mail

en: Email should not contain bad words.
pt_PT: O e-mail não deve conter palavrões.

en: Email Subject Required.
pt_PT: Assunto do e-mail obrigatório.

en: Email Template Updated Successfully.
pt_PT: Modelo de e-mail atualizado com sucesso.

en: Email verified approve
pt_PT: Aprovação verificada por e-mail

en: Enable
pt_PT: Habilitar

en: Enable / Disable Private Content
pt_PT: Habilitar/Desabilitar Conteúdo Privado

en: Enable Bank Transfer Payment
pt_PT: Habilitar pagamento por transferência bancária

en: Enable Confirm Email Address
pt_PT: Ativar confirmação de endereço de e-mail

en: Enable Confirm Password
pt_PT: Ativar Confirmar Senha

en: Enable Content Restriction
pt_PT: Habilitar restrição de conteúdo

en: Enable coupon with payment
pt_PT: Habilitar cupom com pagamento

en: Enable Cron Debug Logs
pt_PT: Habilitar registros de depuração do Cron

en: Enable double opt-in
pt_PT: Habilitar aceitação dupla

en: Enable Email Debug Logs
pt_PT: Habilitar registros de depuração de e-mail

en: Enable Expiration
pt_PT: Habilitar expiração

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
pt_PT: Habilite o recurso de envio de fatura e aplicação de imposto sobre vendas nos planos de adesão.

en: Enable Fancy URL for Paid Post
pt_PT: Habilitar URL sofisticado para postagem paga

en: Enable General Options
pt_PT: Habilitar opções gerais

en: Enable Google Recaptcha
pt_PT: Habilite o Google Recaptcha

en: Enable Google reCAPTCHA
pt_PT: Ativar Google reCAPTCHA

en: Enable Hidden Fields
pt_PT: Habilitar campos ocultos

en: Enable Invoice Prefix/Suffix ?
pt_PT: Ativar prefixo/sufixo da fatura?

en: Enable Login attempts Security
pt_PT: Habilitar tentativas de login Segurança

en: Enable login security option for failed login attempts.
pt_PT: Habilite a opção de segurança de login para tentativas de login malsucedidas.

en: Enable One Click Sign Up
pt_PT: Habilite a inscrição com um clique

en: Enable Opt-ins Debug Logs
pt_PT: Habilitar registros de depuração de aceitação

en: Enable Pay Per Post
pt_PT: Ativar pagamento por postagem

en: Enable PayPal Payment
pt_PT: Habilitar pagamento via PayPal

en: Enable Restriction access
pt_PT: Habilitar acesso restrito

en: Enable Social Login
pt_PT: Ativar login social

en: Enable Stripe Payment
pt_PT: Ativar pagamento por faixa

en: Enable Strong Password
pt_PT: Habilitar senha forte

en: Enable tax module on plan purchase
pt_PT: Habilitar módulo fiscal na compra do plano

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
pt_PT: Habilitar ação de atualização/downgrade

en: End Date
pt_PT: Data final

en: End Of Term Action
pt_PT: Ação de fim de prazo

en: English
pt_PT: Inglês

en: English ( en )
pt_PT: Inglês (pt)

en: English (UK)
pt_PT: Inglês (Reino Unido)

en: English (US)
pt_PT: Inglês (EUA)

en: English/Australia
pt_PT: Inglês/Austrália

en: English/UK
pt_PT: Inglês/Reino Unido

en: English/United Kingdom
pt_PT: Inglês/Reino Unido

en: English/United States
pt_PT: Inglês dos Estados Unidos

en: English/United States ( en_US )
pt_PT: Inglês/Estados Unidos ( en_US )

en: English/Western
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress.html

en: Enter a username or e-mail address.
pt_PT: Digite um nome de usuário ou endereço de e-mail.

en: Enter Alternative Content
pt_PT: Insira conteúdo alternativo

en: Enter API Password
pt_PT: Digite a senha da API

en: Enter API Signature
pt_PT: Insira a assinatura da API

en: Enter API Username
pt_PT: Insira o nome de usuário da API

en: Enter Authorization Code
pt_PT: Insira o código de autorização

en: Enter card height, for example : %s. %sRecommended height : %s.
pt_PT: Insira a altura do cartão, por exemplo: %s. %sAltura recomendada: %s.

en: Enter card width, for example : %s. %sRecommended width : %s.
pt_PT: Insira a largura do cartão, por exemplo: %s. %sLargura recomendada: %s.

en: Enter content here for non dripped members
pt_PT: Insira o conteúdo aqui para membros não gotejados

en: Enter content here which will be dripped
pt_PT: Insira aqui o conteúdo que será pingado

en: Enter content here which will be restricted
pt_PT: Insira aqui o conteúdo que será restrito

en: Enter content which will be dripped
pt_PT: Insira o conteúdo que será pingado

en: Enter Coupon Code
pt_PT: Digite o código do cupom

en: Enter Invoice Prefix
pt_PT: Insira o prefixo da fatura

en: Enter Invoice Suffix
pt_PT: Insira o sufixo da fatura

en: Enter Merchant Email Address
pt_PT: Insira o endereço de e-mail do comerciante

en: Enter Minimum Invoice Digit(s)
pt_PT: Insira os dígitos mínimos da fatura

en: Enter number of Coupon(s) to Generate
pt_PT: Insira o número de cupons a serem gerados

en: Enter plan amount
pt_PT: Insira o valor do plano

en: Enter plan name
pt_PT: Insira o nome do plano

en: Enter Stripe Publishable Key
pt_PT: Insira a chave publicável do Stripe

en: Enter Stripe Secret Key
pt_PT: Insira a chave secreta do Stripe

en: Enter URL with http:// or https://.
pt_PT: Insira o URL com http:// ou https://.

en: Enter User Id
pt_PT: Insira o ID do usuário

en: Enter User Meta Name
pt_PT: Insira o metanome do usuário

en: Enter Usermeta Name
pt_PT: Insira o nome do usuáriometa

en: Entered URLs will be blocked for all users and visitors except administrator.
pt_PT: Os URLs inseridos serão bloqueados para todos os usuários e visitantes, exceto o administrador.

en: entries
pt_PT: entradas

en: equals
pt_PT: é igual a

en: Equatorial Guinea
pt_PT: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_PT: Eritreia

en: ERROR
pt_PT: ERRO

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error Adding Coupons, Please Again Try Again.
pt_PT: Erro ao adicionar cupons, tente novamente.

en: Error Adding Message, Please Try Again.
pt_PT: Erro ao adicionar mensagem, tente novamente.

en: Error Code
pt_PT: Erro de código

en: Error during file upload
pt_PT: Erro durante o upload do arquivo

en: Error during file upload.
pt_PT: Erro durante o upload do arquivo.

en: Error during user import.
pt_PT: Os usuários foram importados com sucesso

en: Error Field Border
pt_PT: Borda do campo de erro

en: Error in cancel subscription from 2Checkout.
pt_PT: Erro ao cancelar assinatura do 2Checkout.

en: Error in cancel subscription from Authorize.net.
pt_PT: Erro ao cancelar assinatura do Authorize.net.

en: Error in cancel subscription from Paypal.
pt_PT: Erro ao cancelar assinatura do Paypal.

en: Error in cancel subscription from Stripe.
pt_PT: Erro ao cancelar assinatura do Stripe.

en: Error in subscription cancel from Payment Gateway:
pt_PT: Erro no cancelamento da assinatura do Payment Gateway:

en: Error Updating Coupons, Please Again Try Again.
pt_PT: Erro ao atualizar cupons, tente novamente.

en: Error While Adding Achievement, Please Try Again.
pt_PT: Erro ao adicionar conquista, tente novamente.

en: Error while creating user.
pt_PT: Erro ao criar usuário.

en: Eskimo Aleut/Anguilla
pt_PT: Esquimó Aleúte/Anguila

en: Esperanto
pt_PT: esperanto

en: Estonia
pt_PT: Estônia

en: Estonian
pt_PT: Estoniana

en: Ethiopia
pt_PT: Etiópia

en: event for added Stripe Webhook at your stripe.com Account. To add this event please Login to your Stripe Account -> Developers -> Webhooks page -> Edit Webhook and select the event for the "Events to send" option.
pt_PT: evento para adicionar Stripe Webhook em sua conta stripe.com. Para adicionar este evento, faça login em sua conta Stripe -> Desenvolvedores -> página Webhooks -> Editar Webhook e selecione o evento para a opção "Eventos para enviar".

en: Every
pt_PT: Todo

en: every
pt_PT: toda

en: Everyone
pt_PT: Todos

en: Everytime
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress.html

en: Exclude pages for restriction
pt_PT: Excluir páginas para restrição

en: Existing
pt_PT: Existir

en: existing user(s), if any duplicate user found.
pt_PT: usuário(s) existente(s), se algum usuário duplicado for encontrado.

en: Expiration Month
pt_PT: Mês de validade

en: Expiration Year
pt_PT: Ano de expiração

en: Expire Date
pt_PT: Data de validade

en: Expire date can not be earlier than current date.
pt_PT: A data de expiração não pode ser anterior à data atual.

en: Expire date can not be earlier than start date
pt_PT: A data de expiração não pode ser anterior à data de início

en: Expire date can not be earlier than start date.
pt_PT: A data de expiração não pode ser anterior à data de início.

en: Expire Month Description
pt_PT: Descrição do mês de expiração

en: Expire Subscription
pt_PT: Expirar assinatura

en: Expire Year Description
pt_PT: Descrição do ano de expiração

en: Expire Year Label
pt_PT: Etiqueta do ano de expiração

en: Expire/Next Renewal
pt_PT: Expirar/Próxima renovação

en: Expired
pt_PT: Expirado

en: expired
pt_PT: expirado

en: Expires On
pt_PT: Expira em

en: Expiry Date
pt_PT: Data de validade

en: Expiry date updated successfully.
pt_PT: Data de validade atualizada com sucesso.

en: Expiry month should not be blank.
pt_PT: O mês de vencimento não deve ficar em branco.

en: Expiry year should not be blank.
pt_PT: O ano de vencimento não deve ficar em branco.

en: Explore ARMember
pt_PT: Explorar ARMember

en: Explore Features
pt_PT: Explorar recursos

en: Export To CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Export to CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Extend Days
pt_PT: Estender dias

en: External
pt_PT: Externa

en: External popup window
pt_PT: Janela pop-up externa

en: Facebook Icon
pt_PT: Ícone do Facebook

en: Fade
pt_PT: Desaparecer

en: Fail Login Attempt History
pt_PT: Histórico de tentativas de login com falha

en: Failed
pt_PT: Fracassado

en: failed
pt_PT: fracassado

en: Failed Attempt Date
pt_PT: Data da tentativa falhada

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
pt_PT: O histórico de tentativas de login com falha será apagado automaticamente com mais de 30 dias.

en: Failed Login Attempt Login History
pt_PT: Histórico de login de tentativa de login com falha

en: Failed Login Attempts History
pt_PT: Histórico de tentativas de login com falha

en: Failed Login IP
pt_PT: Falha no IP de login

en: Failed Payment
pt_PT: Falha no pagamento

en: Failed Payment(Suspended)
pt_PT: Falha no pagamento (suspenso)

en: Failed refund to a member
pt_PT: Falha no reembolso para um membro

en: Failed to write file to disk.
pt_PT: Falha ao gravar o arquivo no disco.

en: Faroese
pt_PT: Feroês

en: Farsi/Persian
pt_PT: Farsi/Persa

en: Feature Request
pt_PT: Solicitação de recurso

en: Features Settings Updated Successfully.
pt_PT: Configurações de recursos atualizadas com sucesso.

en: Features Settings Updated Successfully....
pt_PT: Configurações de recursos atualizadas com sucesso....

en: Field
pt_PT: Campo

en: field
pt_PT: campo

en: Field Alignment
pt_PT: Alinhamento de Campo

en: Field Background
pt_PT: Fundo do campo

en: Field Border
pt_PT: Borda do campo

en: Field Focus
pt_PT: Foco de campo

en: Field Font
pt_PT: Fonte do campo

en: Field Height
pt_PT: Altura do campo

en: Field Key
pt_PT: Chave de campo

en: Field Label
pt_PT: Legenda do campo

en: Field Metakeys
pt_PT: Metachaves de campo

en: Field Name
pt_PT: Nome do campo

en: Field Options
pt_PT: Opções de campo

en: Field Spacing
pt_PT: Alta do campo

en: Field Type
pt_PT: Tipo de campo

en: Field Width
pt_PT: Largura do campo

en: Fields
pt_PT: Campos

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
pt_PT: Os campos que são usados em outro lugar não serão excluídos.

en: Fields to be included in payment form
pt_PT: Campos a serem incluídos no formulário de pagamento

en: File is not allowed larger than {SIZE}.
pt_PT: Não é permitido arquivo maior que {SIZE}.

en: File Size Limit
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: File size not allowed
pt_PT: Tamanho do arquivo não permitido

en: File type is not allowed.
pt_PT: O tipo de arquivo não é permitido.

en: File Upload
pt_PT: Upload de arquivo

en: Filipino
pt_PT: Filipina

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Filter Options
pt_PT: Opções de filtro

en: filtered from
pt_PT: filtrado de

en: Finland
pt_PT: Finlândia

en: Finnish
pt_PT: Finlandesa

en: First Name
pt_PT: Primeiro nome

en: First Name can not be left blank.
pt_PT: O Nome não pode ser deixado em branco.

en: First Time Logged In
pt_PT: Primeira vez logada

en: Firstname Lastname
pt_PT: Primeiro nome, ultimo nome

en: Fix Expiration Date
pt_PT: Corrigir data de expiração

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Fixed Duration
pt_PT: Duração Fixa

en: Fixed Redirection
pt_PT: Redirecionamento fixo

en: Flat
pt_PT: Plana

en: folder
pt_PT: pasta

en: Font Awesome Icons
pt_PT: Ícones impressionantes de fontes

en: Font Color
pt_PT: Cor da fonte

en: Font Family
pt_PT: Família de fontes

en: Font Settings
pt_PT: Configurações de fonte

en: Font Size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Font Style
pt_PT: Estilo de fonte

en: for
pt_PT: para

en: for all countries
pt_PT: para todos os países

en: For any other country which is not in above list.
pt_PT: Para qualquer outro país que não esteja na lista acima.

en: for ARMember Plan
pt_PT: para o Plano ARMember

en: for before dripped content available.
pt_PT: para conteúdo antes do gotejamento disponível.

en: for before expire membership.
pt_PT: para antes de expirar a assinatura.

en: for before expire paid post purchase.
pt_PT: para antes de expirar pago após a compra.

en: for Choosing Us!
pt_PT: por nos escolher!

en: for each
pt_PT: para cada

en: For Lifetime
pt_PT: Para toda a vida

en: For logged in users
pt_PT: Para usuários logados

en: For non logged in users
pt_PT: Para usuários não logados

en: For Recurring Plan Apply to Entire Duration
pt_PT: Para plano recorrente, aplique por toda a duração

en: For Restricted drip content
pt_PT: Para conteúdo de gotejamento restrito

en: for semi autoomatic subscription reminder.
pt_PT: para lembrete de assinatura semiautomático.

en: for the first
pt_PT: pela primeira vez

en: for trial period finished.
pt_PT: para o período de teste concluído.

en: Forgot / Register Link
pt_PT: Borda do formulário

en: Forgot Password
pt_PT: Esqueceu sua senha

en: Forgot Password Link Label
pt_PT: Esqueci a etiqueta do link da senha

en: Forgot Password Link Margin
pt_PT: Esqueci a margem do link da senha

en: Forgot Password Messages
pt_PT: Esqueci as mensagens de senha

en: Forgot Password page
pt_PT: Página Esqueci a senha

en: Form
pt_PT: Forma

en: Form Background
pt_PT: Plano de fundo do formulário

en: Form Border
pt_PT: Borda do formulário

en: Form deleted Successfully.
pt_PT: Formulário excluído com sucesso.

en: Form deleted successfully.
pt_PT: Formulário excluído com sucesso.

en: Form Description
pt_PT: Descrição do formulário

en: Form Fields
pt_PT: Campos de formulário

en: Form has been successfully submitted.
pt_PT: O formulário foi enviado com sucesso.

en: Form ID
pt_PT: ID do formulário

en: Form Name
pt_PT: Nome do formulario

en: Form name can not be left blank.
pt_PT: O nome do formulário não pode ser deixado em branco.

en: Form Options
pt_PT: Opções de formulário

en: Form Padding
pt_PT: Preenchimento de formulário

en: Form Position
pt_PT: Posição do formulário

en: Form Section
pt_PT: Seção de formulário

en: Form Set Deleted Successfully.
pt_PT: Conjunto de formulários excluído com sucesso.

en: Form Settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações de formulário salvas com sucesso.

en: Form Style
pt_PT: Estilo de formulário

en: Form Title
pt_PT: Título do formulário

en: Form Title Settings
pt_PT: Configurações de título do formulário

en: Form Type
pt_PT: Tipo de formulário

en: Form Width
pt_PT: Largura do formulário

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
pt_PT: O formulário será ignorado automaticamente quando o usuário estiver logado.

en: Form wise redirection
pt_PT: Redirecionamento inteligente de formulário

en: Forms
pt_PT: Formulários

en: Francais/Canada
pt_PT: Français/Canadá

en: France
pt_PT: França

en: Free
pt_PT: Livre

en: Free Membership
pt_PT: Assinatura Gratuita

en: Free Plan
pt_PT: Plano Gratuito

en: Free Post
pt_PT: Postagem Gratuita

en: free reCAPTCHA key.
pt_PT: chave reCAPTCHA gratuita.

en: French
pt_PT: Francesa

en: French (Canadian)
pt_PT: Franco-canadense)

en: French Guiana
pt_PT: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_PT: Polinésia Francesa

en: French/Angola
pt_PT: Francês/Angola

en: French/France
pt_PT: Francês França

en: French/Swiss
pt_PT: Francês/Suíço

en: Friendship request
pt_PT: Solicitação de amizade

en: From
pt_PT: De

en: From Date
pt_PT: Da data

en: from IP
pt_PT: do IP

en: From Transaction Day
pt_PT: Do dia da transação

en: Full
pt_PT: Completa

en: Future Membership
pt_PT: Membros Futuros

en: Gabon
pt_PT: Gabão

en: Gambia
pt_PT: Gâmbia

en: Gateway
pt_PT: Porta de entrada

en: Gateways
pt_PT: Entradas

en: General Restriction Options
pt_PT: Opções de restrição geral

en: General Settings
pt_PT: Configurações Gerais

en: Generate
pt_PT: Gerar

en: Generate Coupon Code.
pt_PT: Gerar código de cupom.

en: Georgia
pt_PT: Geórgia

en: German
pt_PT: Alemã

en: German (Autstria)
pt_PT: Alemão (Áustria)

en: German (Switzerland)
pt_PT: Alemão (Suíça)

en: German/Germany
pt_PT: Alemanha alemã

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Get 24x7 Support
pt_PT: Obtenha suporte 24 horas por dia, 7 dias por semana

en: Get Authorization Code
pt_PT: Obter Código de Autorização

en: Get list of all membership plans.
pt_PT: Obtenha uma lista de todos os planos de associação.

en: Get list of member's paid posts based on the ID.
pt_PT: Obtenha uma lista de postagens pagas de membros com base no ID.

en: Get list of member's plans based on the ID.
pt_PT: Obtenha a lista dos planos dos membros com base no ID.

en: Get list of membership plans ID, Name, and Description.
pt_PT: Obtenha uma lista de ID, nome e descrição dos planos de associação.

en: Get member details based on the ID.
pt_PT: Obtenha detalhes do membro com base no ID.

en: Get member's membership plan payment transactions based on the ID.
pt_PT: Obtenha as transações de pagamento do plano de associação do membro com base no ID.

en: Get member's paid post payment transactions based on the ID.
pt_PT: Obtenha transações pós-pagamento pagas do membro com base no ID.

en: Get membership plan details based on the plan ID.
pt_PT: Obtenha detalhes do plano de associação com base no ID do plano.

en: Get Response
pt_PT: Obter resposta

en: Get Social Avatar
pt_PT: Obtenha um avatar social

en: Get social avatar while authenticate with social connect buttons
pt_PT: Obtenha avatar social enquanto autentica com botões de conexão social

en: GetResponse Contact List Not Found.
pt_PT: Lista de contatos GetResponse não encontrada.

en: Getting Started
pt_PT: Começando

en: Getting Started With Setup
pt_PT: Primeiros passos com a configuração

en: Ghana
pt_PT: Gana

en: Gift
pt_PT: Presente

en: Give access to
pt_PT: Dê acesso a

en: Give this badge to plans
pt_PT: Dê este selo aos planos

en: Give this badge to roles
pt_PT: Dê este selo às funções

en: Global CSS
pt_PT: CSS Global

en: Global Settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações globais salvas com sucesso.

en: Gmail Test Email cannot sent successfully
pt_PT: O e-mail de teste do Gmail não foi enviado com sucesso

en: Go
pt_PT: Ir

en: Go back to home page
pt_PT: Voltar para a página inicial

en: Go to ARMember
pt_PT: Vá para ARMember

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
pt_PT: Vá para o menu Configurações gerais na interface de administração. Aqui você obterá várias guias, como Geral, Gateways de pagamento, Configuração de página, etc.

en: Good Text
pt_PT: Bom texto

en: Google Fonts
pt_PT: Fontes do Google

en: Google Icon
pt_PT: Ícone do Google

en: Google reCAPTCHA Configuration
pt_PT: Configuração do Google reCAPTCHA

en: Google reCAPTCHA Invalid or Expired. Please reload page and try again.
pt_PT: Google reCAPTCHA inválido ou expirado. Atualize a página e tente novamente.

en: Google Secret
pt_PT: Segredo do Google

en: Google SignIn
pt_PT: Login do Google

en: Grace End Date
pt_PT: Data de término da carência

en: Grace Expiration
pt_PT: Expiração da Graça

en: Grace Period End of Term
pt_PT: Fim do período de carência

en: grace period expires on
pt_PT: período de carência expira em

en: Grace Period Failed Payment
pt_PT: Falha no pagamento do período de carência

en: Greece
pt_PT: Grécia

en: Greek
pt_PT: Grega

en: Greenland
pt_PT: Groenlândia

en: Grenada
pt_PT: Granada

en: Group creation
pt_PT: Criação de grupo

en: Group Name
pt_PT: Nome do grupo

en: Growth Plugins
pt_PT: Plug-ins de crescimento

en: Guest page
pt_PT: Página de convidado

en: Guinea
pt_PT: Guinéu

en: Guinea-Bissau
pt_PT: Guiné-Bissau

en: Gujarati
pt_PT: Guzerate

en: Guyana
pt_PT: Guiana

en: Have a coupon code?
pt_PT: Tem um código de cupom?

en: Having
pt_PT: Tendo

en: having
pt_PT: tendo

en: Hebrew
pt_PT: Hebraica

en: Hebrew/Israel
pt_PT: Alemanha Alemã

en: Height
pt_PT: Altura

en: Help Tutorial
pt_PT: Tutorial de ajuda

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
pt_PT: Ajude-nos a melhorar o ARMember enviando estatísticas de uso anônimas

en: here
pt_PT: aqui

en: Here you can set template of invoice that will be downloaded by users
pt_PT: Aqui você pode definir o modelo de fatura que será baixado pelos usuários

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
pt_PT: Aqui você obterá todos os diferentes tipos de planos de assinatura gratuitos/pagos com várias opções gerais e opções relacionadas a tipos e valores de assinatura.

en: Hidden Field
pt_PT: Campo oculto

en: Hidden Field Area
pt_PT: Área de campo oculto

en: Hidden Fields
pt_PT: Campos Ocultos

en: Hidden Value
pt_PT: Valor oculto

en: Hide
pt_PT: Esconder

en: Hide / Show Menu Item
pt_PT: Ocultar/Mostrar item de menu

en: Hide After
pt_PT: Esconder depois

en: Hide after
pt_PT: Esconder depois

en: Hide content only for
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: Hide Current Plans
pt_PT: Ocultar planos atuais

en: Hide Empty Fields
pt_PT: Ocultar campos vazios

en: Hide empty fields
pt_PT: Ocultar campos vazios

en: Hide Empty Profile Fields
pt_PT: Ocultar campos de perfil vazios

en: Hide empty profile fields
pt_PT: Ocultar campos de perfil vazios

en: Hide First Name field
pt_PT: Ocultar campo Nome

en: Hide Label
pt_PT: Alinhar

en: Hide Last Name field
pt_PT: Ocultar campo Sobrenome

en: Hide Plan Selection Area
pt_PT: Ocultar área de seleção de plano

en: Hide plans which are already owned by user
pt_PT: Ocultar planos que já pertencem ao usuário

en: Hide Settings & Styles
pt_PT: Ocultar configurações e estilos

en: Hide Setup Title
pt_PT: Ocultar título de configuração

en: Hide Title
pt_PT: Ocultar título

en: Hide username field and assign username with email
pt_PT: Oculte o campo de nome de usuário e atribua nome de usuário com e-mail

en: Hindi
pt_PT: hindi

en: Home Page
pt_PT: Pagina inicial

en: Hour
pt_PT: Hora

en: hour
pt_PT: hora

en: Hourly
pt_PT: De hora em hora

en: Hours
pt_PT: Horas

en: hours
pt_PT: horas

en: hours.
pt_PT: horas.

en: Hover Background
pt_PT: Passe o mouse sobre o fundo

en: Hover Background 2
pt_PT: Passe o mouse sobre o fundo 2

en: Hover Font
pt_PT: Fonte flutuante

en: How to sync with
pt_PT: Como sincronizar com

en: How user will get this badge?
pt_PT: Como o usuário receberá este selo?

en: How you want to include this form into page?
pt_PT: Como você deseja incluir este formulário na página?

en: How you want to pay?
pt_PT: Como você quer pagar?

en: Html Area
pt_PT: Área HTML

en: Html Text
pt_PT: Texto HTML

en: Hungarian
pt_PT: Húngara

en: Hungary
pt_PT: Hungria

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
pt_PT: Viva!! Tudo está pronto para criar seu primeiro site de membros

en: I agree
pt_PT: Concordo

en: Iceland
pt_PT: Islândia

en: Icelandic
pt_PT: islandês

en: Icon Color
pt_PT: Cor do ícone

en: ID
pt_PT: EU IA

en: ID:
pt_PT: EU IA:

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
pt_PT: Se o autor não tiver nenhuma postagem, o usuário será redirecionado para a página de perfil do ARMember

en: IF Conditions
pt_PT: Condições SE

en: If Default Restriction is ON then ONLY below selected plan members can access this page.
pt_PT: Se a Restrição Padrão estiver ATIVADA, SOMENTE os membros do plano abaixo selecionados poderão acessar esta página.

en: If private content is not set for specific user and user is not in above list than default private content will be displayed to the user.
pt_PT: Se o conteúdo privado não estiver definido para um usuário específico e o usuário não estiver na lista acima, o conteúdo privado padrão será exibido ao usuário.

en: If Profile Form is
pt_PT: Se o Formulário de Perfil for

en: If Profile form is
pt_PT: Se o formulário de perfil for

en: If SignUp Form is
pt_PT: Se o formulário de inscrição for

en: If SignUp form is
pt_PT: Se o formulário de inscrição for

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt_PT: Se isso foi um erro, ignore este e-mail e nada acontecerá.

en: If User %sIn%s Trial Period
pt_PT: Se usuário %sEm%s Período de teste

en: If User %sNot In%s Trial Period
pt_PT: Se usuário %sNão está%s Período de teste

en: If User Has
pt_PT: Se o usuário tiver

en: If user has already one ARMember paid post, then it would be updated when he will purchase this product.
pt_PT: Se o usuário já tiver uma postagem paga ARMember, ela será atualizada quando ele comprar este produto.

en: If user has already one ARMember plan, then it would be updated when he will purchase this product.
pt_PT: Caso o usuário já possua um plano ARMember, ele será atualizado quando ele adquirir este produto.

en: If User ID is empty then by default current logged in user's badges will be displayed.
pt_PT: Se o ID do usuário estiver vazio, por padrão, os crachás do usuário atualmente conectado serão exibidos.

en: If User In Trial
pt_PT: Se o usuário estiver em teste

en: If User In Trial Period
pt_PT: Se o usuário estiver em período de teste

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
pt_PT: Se o usuário não estiver logado, o formulário de inscrição selecionado será exibido no frontend da página de inscrição.

en: If User Not In Trial
pt_PT: Se o usuário não estiver em teste

en: If User selected plan is
pt_PT: Se o plano selecionado pelo usuário for

en: If user selected plan is
pt_PT: Se o plano selecionado pelo usuário for

en: If website is restricted, redirect visitor to following page
pt_PT: Se o site for restrito, redirecione o visitante para a página seguinte

en: If you are using it from the theme template then make sure it should be placed BEFORE loop otherwise it wont work.
pt_PT: Se você estiver usando-o a partir do modelo de tema, certifique-se de que ele seja colocado ANTES do loop, caso contrário não funcionará.

en: If you can't login after renaming wp-admin, run below URL and all changes are rollback to default :
pt_PT: Se você não conseguir fazer login após renomear wp-admin, execute o URL abaixo e todas as alterações serão revertidas para o padrão:

en: If you don't add URL at above textbox then after purchase paid post, page will be redirected to the URL as set at ARMember -> General Settings -> Redirection Rules page.
pt_PT: Se você não adicionar o URL na caixa de texto acima, após a compra da postagem paga, a página será redirecionada para o URL definido em ARMember -> Configurações gerais -> página Regras de redirecionamento.

en: If you don't add URL at above textbox then buynow page will be set from ARMember -> General Settings -> Page Setup page.
pt_PT: Se você não adicionar o URL na caixa de texto acima, a página buynow será definida em ARMember -> Configurações gerais -> página Configuração de página.

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
pt_PT:  Se você ativar a Restrição Padrão, esse item será restrito para visitantes e todos os usuários logados, exceto para aqueles usuários cujo plano é permitido aqui.

en: If you enable this switch than, restricted content will be displayed in listing only.
pt_PT: Se você ativar essa opção, o conteúdo restrito será exibido apenas na listagem.

en: If you leave this field blank, stripe will not be available in setup for recurring plan(s).
pt_PT: Se você deixar este campo em branco, o stripe não estará disponível na configuração de plano(s) recorrente(s).

en: If you select "Restriction Type" to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and select "Hide" then content will be restricted for the selected "Membership Plan(s)".
pt_PT: Se você selecionar "Tipo de restrição" para "Mostrar", os planos de associação selecionados exibirão o conteúdo se a condição for verdadeira e selecione "Ocultar", então o conteúdo será restrito para o \ \"Plano(s) de Afiliação".

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
pt_PT: Se você excluir esse(s) membro(s), sua assinatura será removida.

en: If you will select any paid post which is having "subscription/recurring payment" type, then it will be considered as "semi automatic subscription" always.
pt_PT: Se você selecionar qualquer postagem paga que tenha o tipo \"assinatura/pagamento recorrente\", ela será sempre considerada como \"assinatura semiautomática\".

en: If you will select any plan which is having "subscription/recurring payment" type, then it will be considered as "semi automatic subscription" always.
pt_PT: Se você selecionar qualquer plano que tenha o tipo \"assinatura/pagamento recorrente\", ele será sempre considerado como \"assinatura semiautomática\".

en: If your plan is Automatic Subscription and you have enabled Coupon Module then.
pt_PT: Se o seu plano for Assinatura Automática e você tiver habilitado o Módulo de Cupom, então.

en: Image size should be approx 900x300.
pt_PT: O tamanho da imagem deve ser de aproximadamente 900x300.

en: Immediately
pt_PT: Imediatamente

en: Immediately downgrade to other plan
pt_PT: Faça downgrade imediatamente para outro plano

en: Immediately upgrade to other plan
pt_PT: Atualize imediatamente para outro plano

en: Import / Export
pt_PT: Importar/Exportar

en: Important Note
pt_PT: Nota importante

en: Important note on payment integration with automatic subscription
pt_PT: Nota importante sobre integração de pagamento com assinatura automática

en: Important Note:
pt_PT: Nota importante:

en: Important Notes
pt_PT: Anotações importantes

en: in case of Authorize.net payment gateway only.
pt_PT: apenas no caso do gateway de pagamento Authorize.net.

en: In Case of Automatic subscription, If total payable amount will be 0 (Zero), then 2checkout gateway will not work.
pt_PT: No caso de assinatura automática, se o valor total a pagar for 0 (Zero), o gateway 2checkout não funcionará.

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
pt_PT: No caso de cancelamento do plano de assinatura infinita, esse plano será cancelado após a conclusão do ciclo atual.

en: In case of Recurring Billing, Please make sure you have set following URL in the Global URL field in your 2Checkout account.
pt_PT: No caso de faturamento recorrente, certifique-se de definir o seguinte URL no campo URL global em sua conta 2Checkout.

en: In case of subscription plan selected
pt_PT: Selecione pelo menos um gateway de pagamento.

en: In Grace Period
pt_PT: Em período de carência

en: in multisite environment
pt_PT: em ambiente multisite

en: In Trial
pt_PT: Em teste

en: Inactivate
pt_PT: Inativar

en: Inactive
pt_PT: Inativo

en: Inactive Members
pt_PT: Membros Inativos

en: Including tax amount.
pt_PT: Incluindo o valor do imposto.

en: Indonesia
pt_PT: Indonésia

en: Indonesian
pt_PT: Indonésia

en: Indonesian/Indonesia
pt_PT: Indonésio/Indonésia

en: Infinite
pt_PT: Infinita

en: Info
pt_PT: Informações

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
pt_PT: Herdar regras de acesso do plano de associação

en: Inherit Fonts
pt_PT: Herdar fontes

en: Inherit from existing signup forms
pt_PT: Herdar de formulários de inscrição existentes

en: Input Field Options
pt_PT: Opções de campo de entrada

en: Input Style
pt_PT: Estilo de entrada

en: installments
pt_PT: parcelada

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
pt_PT: Integre o sistema de gerenciamento de pontos adaptativos myCRED com ARMember.

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
pt_PT: Integre Woocommerce com ARMember.

en: Internal
pt_PT: Interna

en: Invalid action.
pt_PT: Ação inválida.

en: Invalid Code. Please re-authorize the Aweber and try again by clicking on the "Get Authorize Code" button.
pt_PT: Código inválido. Autorize novamente o Aweber e tente novamente clicando no botão \"Obter código de autorização\".

en: Invalid Conditional argument(s).
pt_PT: Argumentos condicionais inválidos.

en: Invalid conditional argument(s).
pt_PT: Argumentos condicionais inválidos.

en: Invalid Coupon
pt_PT: Cupom inválido

en: Invalid Coupon For Plan
pt_PT: Cupom inválido para plano

en: Invalid Credit Card Detail
pt_PT: Detalhes de cartão de crédito inválidos

en: Invalid Date.
pt_PT: Data inválida.

en: Invalid email address for Stripe Payment Gateway:
pt_PT: Endereço de e-mail inválido para Stripe Payment Gateway:

en: Invalid Email Token
pt_PT: Token de e-mail inválido

en: Invalid field message
pt_PT: Mensagem de campo inválido

en: Invalid File
pt_PT: Arquivo inválido

en: Invalid file selected
pt_PT: Arquivo inválido selecionado

en: Invalid file selected.
pt_PT: Arquivo inválido selecionado.

en: Invalid file uploaded.
pt_PT: Arquivo inválido enviado.

en: Invalid image selected.
pt_PT: Imagem inválida selecionada.

en: Invalid Plan amount
pt_PT: Valor do plano inválido

en: Invalid reCAPTCHA
pt_PT: ReCAPTCHA inválido

en: Invalid Request
pt_PT: pedido inválido

en: Invalid taxonomy.
pt_PT: Taxonomia inválida.

en: Invalid URL
pt_PT: URL inválida

en: Invalid username or e-mail.
pt_PT: Nome de usuário ou e-mail inválido.

en: Invalid username or incorrect password.
pt_PT: Nome de usuário inválido ou senha incorreta.

en: Invoice and Tax
pt_PT: Fatura e Imposto

en: Invoice Detail
pt_PT: Detalhes da fatura

en: Invoice ID
pt_PT: ID da fatura

en: Invoice Prefix/Suffix
pt_PT: Prefixo/Sufixo da fatura

en: Invoice Prefix/Suffix Settings
pt_PT: Configurações de prefixo/sufixo da fatura

en: Invoice Template
pt_PT: Modelo de fatura

en: IP
pt_PT: PI

en: Iran
pt_PT: Irã

en: Iraq
pt_PT: Iraque

en: Ireland
pt_PT: Eire

en: is
pt_PT: é

en: is already renamed from other plugin. If you want to rename admin directory from
pt_PT: já foi renomeado de outro plugin. Se você deseja renomear o diretório admin de

en: is Blocked by admin
pt_PT: está bloqueado pelo administrador

en: is configured but disabled. Please enable it from
pt_PT: está configurado, mas desabilitado. Por favor, ative-o em

en: is inactive
pt_PT: está inativo

en: is meta field name.
pt_PT: é o nome do metacampo.

en: is protected by admin using conditional redirect shortcode
pt_PT: é protegido pelo administrador usando shortcode de redirecionamento condicional

en: It will apply on 2checkout.
pt_PT: Será aplicado no 2checkout.

en: It will apply on active list button.
pt_PT: Ele será aplicado no botão da lista ativa.

en: It will apply on authorize net.
pt_PT: Será aplicado na rede autorizada.

en: It will apply on bank transfer fields container.
pt_PT: Será aplicado no contêiner de campos de transferência bancária.

en: It will apply on bank transfer fields wrapper.
pt_PT: Será aplicado no wrapper dos campos de transferência bancária.

en: It will apply on bank transfer.
pt_PT: Será aplicado em transferência bancária.

en: It will apply on card background.
pt_PT: Ele será aplicado no fundo do cartão.

en: It will apply on card label.
pt_PT: Ele será aplicado na etiqueta do cartão.

en: It will apply on card logo.
pt_PT: Ele será aplicado no logotipo do cartão.

en: It will apply on card title.
pt_PT: Ele será aplicado no título do cartão.

en: It will apply on card value.
pt_PT: Será aplicado sobre o valor do cartão.

en: It will apply on change membership link.
pt_PT: Ele será aplicado na alteração do link de associação.

en: It will apply on checked circle icon of selected payment gateway.
pt_PT: Ele será aplicado no ícone de círculo marcado do gateway de pagamento selecionado.

en: It will apply on checked circle of selected payment gateway.
pt_PT: Ele será aplicado no círculo marcado do gateway de pagamento selecionado.

en: It will apply on container of membership setup wizard plans.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner de planos do assistente de configuração de associação.

en: It will apply on container of payment gateways.
pt_PT: Ele será aplicado em contêineres de gateways de pagamento.

en: It will apply on coupon apply button.
pt_PT: Ele será aplicado no botão de aplicação de cupom.

en: It will apply on cover remove button.
pt_PT: Ele será aplicado no botão de remoção da capa.

en: It will apply on cover upload button.
pt_PT: Ele será aplicado no botão de upload da capa.

en: It will apply on cover upload container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner de upload de capa.

en: It will apply on cover upload inner container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner interno de upload de capa.

en: It will apply on credit card fields container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner de campos de cartão de crédito.

en: It will apply on credit card fields wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado na embalagem dos campos do cartão de crédito.

en: It will apply on description of plan.
pt_PT: Será aplicado na descrição do plano.

en: It will apply on directory form container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner do formulário de diretório.

en: It will apply on directory template container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner do modelo de diretório.

en: It will apply on edit profile form fields wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de campos do formulário de edição do perfil.

en: It will apply on edit profile form.
pt_PT: Ele será aplicado no formulário de edição de perfil.

en: It will apply on error / success message wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de mensagem de erro/sucesso.

en: It will apply on field error message text.
pt_PT: Ele será aplicado no texto da mensagem de erro do campo.

en: It will apply on field error message wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de mensagem de erro de campo.

en: It will apply on field label text (material).
pt_PT: Ele será aplicado no texto do rótulo do campo (material).

en: It will apply on field label text.
pt_PT: Ele será aplicado ao texto do rótulo do campo.

en: It will apply on field label wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper do rótulo do campo.

en: It will apply on Filters Field width.
pt_PT: Ele será aplicado na largura do campo de filtros.

en: It will apply on Filters title.
pt_PT: Ele será aplicado no título dos Filtros.

en: It will apply on filters wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de filtros.

en: It will apply on form container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner do formulário.

en: It will apply on form fields wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper dos campos do formulário.

en: It will apply on form inner container.
pt_PT: Ele será aplicado no recipiente interno do formulário.

en: It will apply on form inner wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado na embalagem interna do formulário.

en: It will apply on form title (not for popup).
pt_PT: Ele será aplicado no título do formulário (não no pop-up).

en: It will apply on form wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper do formulário.

en: It will apply on form.
pt_PT: Será aplicado no formulário.

en: It will apply on header info block.
pt_PT: Ele será aplicado no bloco de informações do cabeçalho.

en: It will apply on header of membership table.
pt_PT: Ele será aplicado no cabeçalho da tabela de membros.

en: It will apply on header of profile table.
pt_PT: Será aplicado no cabeçalho da tabela de perfis.

en: It will apply on header top block.
pt_PT: Ele será aplicado no bloco superior do cabeçalho.

en: It will apply on header(tr).
pt_PT: Será aplicado no cabeçalho (tr).

en: It will apply on heading.
pt_PT: Será aplicado no título.

en: It will apply on inner container of coupon section.
pt_PT: Ele será aplicado no recipiente interno da seção de cupons.

en: It will apply on inner container of summary section.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner interno da seção de resumo.

en: It will apply on input field wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper do campo de entrada.

en: It will apply on input field.
pt_PT: Ele será aplicado no campo de entrada.

en: It will apply on input inner container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner interno de entrada.

en: It will apply on item of membership table.
pt_PT: Será aplicado no item da tabela de associados.

en: It will apply on item of profile table.
pt_PT: Será aplicado no item da tabela de perfis.

en: It will apply on item(td).
pt_PT: Será aplicado no item (td).

en: It will apply on label of coupon section.
pt_PT: Ele será aplicado no rótulo da seção de cupons.

en: It will apply on label of payment gateways list.
pt_PT: Ele será aplicado na etiqueta da lista de gateways de pagamento.

en: It will apply on label of plans list.
pt_PT: Ele será aplicado no rótulo da lista de planos.

en: It will apply on last login detail text.
pt_PT: Ele será aplicado no último texto de detalhes de login.

en: It will apply on last login status text.
pt_PT: Ele será aplicado no último texto de status de login.

en: It will apply on left block.
pt_PT: Será aplicado no bloco esquerdo.

en: It will apply on list by wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado na lista por wrapper.

en: It will apply on list of label.
pt_PT: Ele será aplicado na lista de rótulos.

en: It will apply on list of wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado na lista de wrappers.

en: It will apply on load more link.
pt_PT: Ele será aplicado ao carregar mais link.

en: It will apply on logged in as text wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado ao logado como wrapper de texto.

en: It will apply on main container of coupon section.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner principal da seção de cupons.

en: It will apply on main container of profile defail.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner principal do perfil padrão.

en: It will apply on main container of summary section.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner principal da seção de resumo.

en: It will apply on main container.
pt_PT: Será aplicado no contêiner principal.

en: It will apply on main wrapper of directory template1.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper principal do diretório template1.

en: It will apply on main wrapper of directory template2.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper principal do diretório template2.

en: It will apply on main wrapper of directory template3.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper principal do diretório template3.

en: It will apply on main wrapper of profile template1.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper principal do perfil template1.

en: It will apply on main wrapper of profile template2.
pt_PT: Ele será aplicado ao rapper principal do modelo de perfil.

en: It will apply on main wrapper of profile template3.
pt_PT: Ele será aplicado ao rapper principal do modelo de perfil.

en: It will apply on member action links.
pt_PT: Ele será aplicado nos links de ação dos membros.

en: It will apply on member action wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de ação do membro.

en: It will apply on membership detail wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no invólucro de detalhes da associação.

en: It will apply on membership setup wizard form inner wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no invólucro interno do assistente de configuração de associação.

en: It will apply on membership setup wizard form.
pt_PT: Ele será aplicado no formulário do assistente de configuração de associação.

en: It will apply on message container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner de mensagens.

en: It will apply on message wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper da mensagem.

en: It will apply on Multiple Search type filter.
pt_PT: Ele será aplicado no filtro do tipo Pesquisa Múltipla.

en: It will apply on name of payment gateway.
pt_PT: Ele será aplicado no nome do gateway de pagamento.

en: It will apply on name of plan.
pt_PT: Será aplicado no nome do plano.

en: It will apply on options of list by user.
pt_PT: Ele será aplicado na caixa de seleção da lista por usuário.

en: It will apply on pagination wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de paginação.

en: It will apply on paging container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner de paginação.

en: It will apply on paging current link.
pt_PT: Ele será aplicado na paginação do link atual.

en: It will apply on paging dots link.
pt_PT: Ele será aplicado no link de pontos de paginação.

en: It will apply on paging info.
pt_PT: Ele será aplicado nas informações de paginação.

en: It will apply on paging inner wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado na paginação do wrapper interno.

en: It will apply on paging links.
pt_PT: Ele será aplicado em links de paginação.

en: It will apply on paging next link.
pt_PT: Ele será aplicado na paginação do próximo link.

en: It will apply on paging numbers link.
pt_PT: Ele será aplicado no link de números de paginação.

en: It will apply on paging previous link.
pt_PT: Ele será aplicado na paginação do link anterior.

en: It will apply on password strength meter block.
pt_PT: Ele será aplicado no bloco do medidor de força da senha.

en: It will apply on password strength meter label.
pt_PT: Ele será aplicado na etiqueta do medidor de força da senha.

en: It will apply on password strength meter wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado ao wrapper do medidor de força da senha.

en: It will apply on payment errors.
pt_PT: Será aplicado em caso de erros de pagamento.

en: It will apply on payment gateway fields wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper dos campos do gateway de pagamento.

en: It will apply on payment gateways list item.
pt_PT: Ele será aplicado no item da lista de gateways de pagamento.

en: It will apply on payment gateways list.
pt_PT: Ele será aplicado na lista de gateways de pagamento.

en: It will apply on paypal.
pt_PT: Será aplicado no PayPal.

en: It will apply on picture block container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner do bloco de imagem.

en: It will apply on picture block inner container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner interno do bloco de imagem.

en: It will apply on plans list item.
pt_PT: Será aplicado no item da lista de planos.

en: It will apply on plans list.
pt_PT: Será aplicado na lista de planos.

en: It will apply on popup body wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper do corpo pop-up.

en: It will apply on popup close wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de fechamento do pop-up.

en: It will apply on popup form main wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper principal do formulário pop-up.

en: It will apply on popup header wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper do cabeçalho pop-up.

en: It will apply on popup heading(title).
pt_PT: Ele será aplicado no cabeçalho pop-up (título).

en: It will apply on popup inner wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no invólucro interno do pop-up.

en: It will apply on profile detail container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner de detalhes do perfil.

en: It will apply on profile template container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner do modelo de perfil.

en: It will apply on profile wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper do perfil.

en: It will apply on required text (*).
pt_PT: Será aplicado no texto obrigatório (*).

en: It will apply on row of membership table.
pt_PT: Ele será aplicado na linha da tabela de membros.

en: It will apply on row of profile table.
pt_PT: Será aplicado na linha da tabela de perfis.

en: It will apply on search input field.
pt_PT: Ele será aplicado no campo de entrada de pesquisa.

en: It will apply on search submit button.
pt_PT: Ele será aplicado no botão de envio de pesquisa.

en: It will apply on search wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de pesquisa.

en: It will apply on select box of list by user.
pt_PT: Ele será aplicado na caixa de seleção da lista por usuário.

en: It will apply on selected payment gateway.
pt_PT: Ele será aplicado no gateway de pagamento selecionado.

en: It will apply on selected plan.
pt_PT: Ele será aplicado no plano selecionado.

en: It will apply on set position of Search and Reset button.
pt_PT: Ele será aplicado na posição definida do botão Pesquisar e Redefinir.

en: It will apply on setup form fields wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de campos do formulário de configuração.

en: It will apply on setup form inner wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper interno do formulário de configuração.

en: It will apply on setup form.
pt_PT: Ele será aplicado no formulário de configuração.

en: It will apply on Single Search type filter.
pt_PT: Ele será aplicado no filtro do tipo Pesquisa Única.

en: It will apply on specific field container.
pt_PT: Ele será aplicado em um contêiner de campo específico.

en: It will apply on specific field type container (type: text, email, radio, checkbox, select, avatar, file, submit, etc...).
pt_PT: Ele será aplicado em um contêiner de tipo de campo específico (tipo: texto, email, rádio, caixa de seleção, selecionar, avatar, arquivo, enviar, etc...).

en: It will apply on specific input field type container (type: text, email, radio, checkbox, select, avatar, file, submit, etc...).
pt_PT: Ele será aplicado em um contêiner de tipo de campo de entrada específico (tipo: texto, email, rádio, caixa de seleção, seleção, avatar, arquivo, envio, etc...).

en: It will apply on specific tab content body wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper do corpo do conteúdo da guia específica.

en: It will apply on specific tab content heading.
pt_PT: Ele será aplicado no cabeçalho de conteúdo da guia específico.

en: It will apply on specific tab content wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado em um wrapper de conteúdo de guia específico.

en: It will apply on specific tab detail content wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de conteúdo de detalhes de guia específico.

en: It will apply on stripe.
pt_PT: Será aplicado em faixa.

en: It will apply on submit button wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper do botão de envio.

en: It will apply on submit button.
pt_PT: Ele será aplicado no botão enviar.

en: It will apply on submit link.
pt_PT: Ele será aplicado no link de envio.

en: It will apply on table of membership detail.
pt_PT: Ele será aplicado na tabela de detalhes de associação.

en: It will apply on table of profile.
pt_PT: Será aplicado na tabela de perfil.

en: It will apply on table.
pt_PT: Será aplicado na mesa.

en: It will apply on tabs detail wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper de detalhes das guias.

en: It will apply on template container.
pt_PT: Ele será aplicado no contêiner do modelo.

en: It will apply on template main wrapper.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper principal do modelo.

en: It will apply on text of summary section.
pt_PT: Será aplicado no texto da seção de resumo.

en: It will apply on user avatar image.
pt_PT: Ele será aplicado na imagem do avatar do usuário.

en: It will apply on user avatar link.
pt_PT: Ele será aplicado no link do avatar do usuário.

en: It will apply on user avatar section.
pt_PT: Ele será aplicado na seção de avatar do usuário.

en: It will apply on user badges image.
pt_PT: Ele será aplicado na imagem dos emblemas do usuário.

en: It will apply on user badges section.
pt_PT: Ele será aplicado na seção de crachás de usuário.

en: It will apply on user block of lists.
pt_PT: Ele será aplicado ao bloco de listas de usuários.

en: It will apply on user info.
pt_PT: Ele será aplicado nas informações do usuário.

en: It will apply on username link.
pt_PT: Ele será aplicado no link do nome de usuário.

en: It will apply on username.
pt_PT: Ele será aplicado ao nome de usuário.

en: It will apply on wrapper of transactions list.
pt_PT: Ele será aplicado no wrapper da lista de transações.

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
pt_PT: Não será visível no editor/visualização. Por favor, verifique no front-end.

en: Italian
pt_PT: Italiana

en: Italian/Italy
pt_PT: Italiano/Itália

en: Italy
pt_PT: Itália

en: Japan
pt_PT: Japão

en: Japanese
pt_PT: japonês

en: Japanese/Japan
pt_PT: Japonês/Japão

en: John Smith
pt_PT: João Smith

en: Join Community
pt_PT: Junte-se à comunidade

en: Join Date
pt_PT: Data de afiliação

en: Joined
pt_PT: Ingressou

en: Joined Date
pt_PT: Data de adesão

en: Jordan
pt_PT: Jordânia

en: Just Once
pt_PT: Só uma vez

en: Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão

en: Kenya
pt_PT: Quênia

en: Kiribati
pt_PT: Quiribáti

en: Korean
pt_PT: Coreana

en: Korean/South Korea
pt_PT: Coreano/Coreia do Sul

en: Kuwait
pt_PT: Kuweit

en: Kyrgyzstan
pt_PT: Quirguistão

en: Label
pt_PT: Rótulo

en: Label & Input Fields
pt_PT: Rótulo e campos de entrada

en: Label Color
pt_PT: Cor da etiqueta

en: Label Font
pt_PT: Fonte da etiqueta

en: Label for View Profile Link
pt_PT: Etiqueta para link de visualização de perfil

en: Label Options
pt_PT: Opções de etiqueta

en: Label should not be blank
pt_PT: O rótulo não deve ficar em branco

en: Label should not be blank.
pt_PT: A etiqueta não deve ficar em branco.

en: Label should not be blank..
pt_PT: A etiqueta não deve ficar em branco.

en: Label Width
pt_PT: Largura da etiqueta

en: Language
pt_PT: Linguagem

en: Last 1 Day
pt_PT: Último 1 dia

en: Last 1 Week
pt_PT: Última 1 semana

en: Last 2 Weeks
pt_PT: Últimas 2 semanas

en: Last 3 Days
pt_PT: Últimos 3 dias

en: Last loggedin on
pt_PT: Último login

en: Last Login Date
pt_PT: Último IP de login

en: Last Login IP
pt_PT: Último IP de login

en: Last Login Using
pt_PT: Último login usando

en: Last Modified
pt_PT: Última modificação

en: Last Month
pt_PT: Mês passado

en: Last Name
pt_PT: Sobrenome

en: Last Name can not be left blank.
pt_PT: O Sobrenome não pode ser deixado em branco.

en: Latvia
pt_PT: Látvia

en: Latvian
pt_PT: Letã

en: Leave blank for all plans.
pt_PT: Deixe em branco para todos os planos.

en: Leave blank for allow all file types.
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: Leave blank for apply coupon to all paid post(s)
pt_PT: Deixe em branco para aplicar cupom a todas as postagens pagas

en: Leave blank for apply coupon to all plan(s)
pt_PT: Deixe em branco para aplicar cupom a todos os planos

en: Leave blank for never expiring
pt_PT: Deixe em branco para nunca expirar

en: Leave blank or '0' for unlimited uses.
pt_PT: Deixe em branco ou '0' para usos ilimitados.

en: Leave blank or 0 for unlimited membership plans.
pt_PT: Deixe em branco ou 0 para planos de adesão ilimitados.

en: Leave blank or 0 for unlimited paid post purchases.
pt_PT: Deixe em branco ou 0 para pós-compras pagas ilimitadas.

en: Leave blank to display all plan's cards.
pt_PT: Deixe em branco para exibir todos os cartões do plano.

en: Leave blank to display all plan's members.
pt_PT: Deixe em branco para exibir todos os participantes do plano.

en: Lebanon
pt_PT: Líbano

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Lesotho
pt_PT: Lesoto

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
pt_PT: Permita que os usuários obtenham cupons de descontos ao efetuar o pagamento com seu site.

en: Libya
pt_PT: Líbia

en: License
pt_PT: Licença

en: License activated on
pt_PT: Licença ativada em

en: License Activated Successfully.
pt_PT: Licença ativada com sucesso.

en: License Activation
pt_PT: Ativação de licença

en: License Deactivated Successfully.
pt_PT: Licença desativada com sucesso.

en: License Refreshed Successfully.
pt_PT: Licença atualizada com sucesso.

en: License Renewed Successfully.
pt_PT: Licença renovada com sucesso.

en: Licensing
pt_PT: Licenciamento

en: Life Time
pt_PT: Vida

en: Lifetime
pt_PT: Vida

en: Lifetime Free Update
pt_PT: Atualização gratuita vitalícia

en: Light
pt_PT: Luz

en: Link Background
pt_PT: Plano de fundo do link

en: Link Color
pt_PT: Cor do link

en: Link Copied!
pt_PT: Link copiado!

en: Link CSS
pt_PT: Largura

en: Link Hover
pt_PT: Ligação suspendida

en: Link Hover Color
pt_PT: Cor de passagem do link

en: Link Hover CSS
pt_PT: Link suspenso CSS

en: Link or Button Text
pt_PT: Texto do link ou botão

en: Link Position Settings
pt_PT: Configurações de posição do link

en: Link Text
pt_PT: Texto do link

en: Link Type
pt_PT:  Tipo de link

en: Link type
pt_PT: Tipo de link

en: LinkedIn Icon
pt_PT: Ícone do LinkedIn

en: List
pt_PT: Lista

en: List ID
pt_PT: ID da lista

en: List Name
pt_PT: Lista de nomes

en: List of Membership Plans
pt_PT: Lista de planos de associação

en: Lithuania
pt_PT: Lituânia

en: Lithuanian
pt_PT: Lituana

en: Live
pt_PT: Ao vivo

en: Live API Detail
pt_PT: Detalhe da API ativa

en: Live API Password
pt_PT: Senha da API ativa

en: Live API Signature
pt_PT: Assinatura API ao vivo

en: Live API Username
pt_PT: Nome de usuário da API ativa

en: Live Publishable Key
pt_PT: Chave publicável ativa

en: Live Publishable Key can not be left blank.
pt_PT: A Chave Publicável Ativa não pode ser deixada em branco.

en: Live Secret Key
pt_PT: Chave secreta ativa

en: Live Secret Key can not be left blank.
pt_PT: A Live Secret Key não pode ser deixada em branco.

en: Load More
pt_PT: Carregue mais

en: Load More Link
pt_PT: Carregar mais link

en: Loading
pt_PT: Carregando

en: Loading..
pt_PT: Carregando..

en: Lock user temporarily for
pt_PT: Bloquear usuário temporariamente por

en: Log Added Date
pt_PT: Data de adição do registro

en: Log after users are imported using xml or csv file.
pt_PT: Nenhum usuário foi importado.

en: Log Data
pt_PT: Dados de registro

en: Log ID
pt_PT: ID de registro

en: Log in
pt_PT: Conecte-se

en: Log in duration
pt_PT: Duração do login

en: Log Name
pt_PT: Nome do registro

en: Log out of this account?
pt_PT: Sair desta conta?

en: Log Template
pt_PT: Modelo de registro

en: Logged in as
pt_PT: logado como

en: Logged In Date
pt_PT: Data de login

en: Logged in date
pt_PT: Data de login

en: Logged In IP
pt_PT: IP logado

en: Logged in IP
pt_PT: IP logado

en: Logged In Message
pt_PT: Mensagem de login

en: Logged in Message
pt_PT: Mensagem logada

en: Logged in using
pt_PT: Logado usando

en: Logged Out Date
pt_PT: Data de logout

en: Logged out date
pt_PT: Data de logout

en: Loggedin
pt_PT: Logado

en: Loggedin History
pt_PT: Histórico de login

en: LoggedIn Users
pt_PT: Usuários logados

en: LOGIN
pt_PT: CONECTE-SE

en: Login
pt_PT: Conecte-se

en: Login attempts cleared successfully.
pt_PT: Tentativas de login apagadas com sucesso.

en: Login Failed Message for Social Connect
pt_PT: Mensagem de falha de login para conexão social

en: Login Failed, please try again.
pt_PT: Falha no login, tente novamente.

en: Login Form Options
pt_PT: Opções de formulário de login

en: Login History
pt_PT: Histórico de login

en: Login History cleared successfully.
pt_PT: Histórico de login limpo com sucesso.

en: Login Link Label
pt_PT: Etiqueta do link de login

en: Login page
pt_PT: Página de login

en: Login Reports
pt_PT: Relatórios de login

en: Login URL
pt_PT: URL de login

en: Login With Facebook
pt_PT: Entrar com o Facebook

en: Login With Google
pt_PT: Faça login com o Google

en: Login With Instagram
pt_PT: Faça login com Instagram

en: Login With LinkedIn
pt_PT: Faça login com LinkedIn

en: Login With Pinterest+
pt_PT: Faça login com o Pinterest

en: Login With Tumblr
pt_PT: Faça login com Tumblr

en: Login With Twitter
pt_PT: Faça login com o TwitterFaça login com o Twitter

en: Login With vkontakte
pt_PT: Faça login com vkontakte

en: Logout
pt_PT: Sair

en: Lost Your Password
pt_PT: Perdeu sua senha

en: lowercase
pt_PT: minúsculo

en: Luxembourg
pt_PT: Luxemburgo

en: Macedonia
pt_PT: Macedônio

en: Mad Mimi
pt_PT: Mimi louca

en: Madagascar
pt_PT: Madagáscar

en: Madmimi List Not Found.
pt_PT: Lista Madmimi não encontrada.

en: Mail already sent to
pt_PT: Correio já enviado para

en: Mail sent successfully
pt_PT: Email enviado com sucesso

en: Mail successfully sent to
pt_PT: Email enviado com sucesso para

en: Mail successfully sent to admin
pt_PT: Email enviado com sucesso ao administrador

en: Mail successfully sent to admin for
pt_PT: Email enviado com sucesso ao administrador para

en: Mailchimp List Not Found.
pt_PT: Mailchimp List Not Found.Lista Mailchimp não encontrada.

en: Mailer Lite
pt_PT: Mailerlite

en: Mailerlite Group Not Found.
pt_PT: Grupo Mailerlite não encontrado.

en: Mailster
pt_PT: Correio

en: Main Title
pt_PT: Título principal

en: Make Payment
pt_PT: Faça o pagamento

en: Make Payment Text
pt_PT: Fazer texto de pagamento

en: Malawi
pt_PT: Malavi

en: Malay
pt_PT: Malaia

en: Malayalam
pt_PT: malaiala

en: Malaysia
pt_PT: Malásia

en: Maldives
pt_PT: Maldivas

en: Manage Access Rules
pt_PT: Gerenciar regras de acesso

en: Manage ARMember License
pt_PT: Gerenciar licença ARMember

en: Manage Block Settings
pt_PT: Gerenciar configurações de bloqueio

en: Manage Communication
pt_PT: Gerenciar comunicação

en: Manage coupons
pt_PT: Gerenciar cupons

en: Manage Drip Rules
pt_PT: Gerenciar regras de gotejamento

en: Manage Email Notifications
pt_PT: Gerenciar notificações por e-mail

en: Manage Feature Settings
pt_PT: Gerenciar configurações de recursos

en: Manage Form Settings
pt_PT: Gerenciar configurações de formulário

en: Manage Forms
pt_PT: Gerenciar formulários

en: Manage General Settings
pt_PT: Gerenciar configurações gerais

en: Manage Import/Export
pt_PT: Gerenciar importação/exportação

en: Manage License
pt_PT: Gerenciar licença

en: Manage Member Templates
pt_PT: Gerenciar modelos de membros

en: Manage Members
pt_PT: Gerenciar membros

en: Manage Membership plans
pt_PT: Gerenciar planos de associação

en: Manage Paid Post
pt_PT: Gerenciar postagem paga

en: Manage Paid Posts
pt_PT: Gerenciar postagens pagas

en: Manage Payment Gateways
pt_PT: Gerenciar gateways de pagamento

en: Manage Plans
pt_PT: Gerenciar planos

en: Manage Private Content
pt_PT: Gerenciar conteúdo privado

en: Manage Setups
pt_PT: Gerenciar configurações

en: Manage Subscriptions
pt_PT: Gerenciar assinaturas

en: Manage Transactions
pt_PT: Gerenciar transações

en: Manage Userwise Private Content
pt_PT: Gerenciar conteúdo privado do usuário

en: Manual approve by admin
pt_PT: Aprovação manual pelo administrador

en: Manual Payment
pt_PT: Pagamento manual

en: Manual payment has been added successfully.
pt_PT: O pagamento manual foi adicionado com sucesso.

en: Map ARMember Profile Page
pt_PT: Mapa da página de perfil do ARMember

en: Map with
pt_PT: Mapa com

en: Map your registration page & form for new member registration using social media options.
pt_PT: Mapeie sua página de registro e formulário para registro de novos membros usando opções de mídia social.

en: Margin
pt_PT: Margem

en: Marshall Islands
pt_PT: Ilhas Marshall

en: Material Outline
pt_PT: Esboço do material

en: Mauritania
pt_PT: Mauritânia

en: Mauritius
pt_PT: Maurícia

en: Max Length
pt_PT: Comprimento máximo

en: Maximum
pt_PT: Máximo

en: Maximum 19 digits allowed.
pt_PT: Máximo de 19 dígitos permitidos.

en: Maximum 2 digits allowed.
pt_PT: Máximo de 2 dígitos permitidos.

en: Maximum 4 digits allowed.
pt_PT: Máximo de 4 dígitos permitidos.

en: Maximum Number of login attempts
pt_PT: Número máximo de tentativas de login

en: MB
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: Member
pt_PT: Membro

en: Member couldn't be activate
pt_PT: O membro não pôde ser ativado

en: Member couldn't be deactivate
pt_PT: O membro não pôde ser desativado

en: Member detail has been updated successfully.
pt_PT: Os detalhes do membro foram atualizados com sucesso.

en: Member Details
pt_PT: Detalhes do membro

en: Member Directory
pt_PT: Diretório de membros

en: Member Dripped Content URL
pt_PT: URL de conteúdo vazado de membro

en: Member Form
pt_PT: Formulário de Membro

en: Member ID
pt_PT: ID de membro

en: Member listing
pt_PT: Member listingListagem de membros

en: Member Login
pt_PT: Acesso de membro

en: Member Plan
pt_PT: Plano de Membros

en: Member Profile page
pt_PT: Página de perfil do membro

en: Member Profile Templates
pt_PT: Modelos de perfil de membro

en: Member Profile URL
pt_PT: URL do perfil do membro

en: Member Role
pt_PT: Função do membro

en: Member Since
pt_PT: Membro desde

en: Member Status
pt_PT: Status de membro

en: Member will be redirect to this URL when requested URL or URL pattern is blocked.
pt_PT: O membro será redirecionado para este URL quando o URL solicitado ou o padrão de URL for bloqueado.

en: Member's Membership plans
pt_PT: Múltiplas Metakeys separadas por vírgula.

en: Member's Paid Post Payment Transactions
pt_PT: Transações pós-pagamento pagas do membro

en: Member's Paid Posts
pt_PT: Postagens pagas de membros

en: Member's Plan Payment Transactions
pt_PT: Transações de pagamento do plano do membro

en: Member(s) has been deleted successfully.
pt_PT: Os membros foram excluídos com sucesso.

en: Member(s) plan has been changed successfully.
pt_PT: O plano do(s) membro(s) foi alterado com sucesso.

en: Member(s) status has been changed successfully.
pt_PT: O status do(s) membro(s) foi alterado com sucesso.

en: Members
pt_PT: Membros

en: members
pt_PT: membros

en: Members Details
pt_PT: Detalhes dos membros

en: Members Directory Templates
pt_PT: Modelos de diretório de membros

en: Members:
pt_PT: Membros:

en: Membership
pt_PT: Filiação

en: Membership Card
pt_PT: Cartão de membro

en: Membership Card Template 1
pt_PT: Modelo de cartão de sócio 1

en: Membership Card Template 2
pt_PT: Modelo de cartão de sócio 2

en: Membership Card Template 3
pt_PT: Modelo de cartão de sócio 3

en: Membership Card Templates
pt_PT: Modelos de cartão de sócio

en: Membership Detail Fields
pt_PT: Campos de detalhes de associação

en: membership has been changed to
pt_PT: a adesão foi alterada para

en: Membership History
pt_PT: Histórico de membros

en: Membership Limit
pt_PT: Limite de adesão

en: Membership Limit Message
pt_PT: Mensagem de limite de associação

en: Membership Plan
pt_PT: Plano de Sócios

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: Membership plan couldn't cancel due to not canceled subscription from payment gateway.
pt_PT: Não foi possível cancelar o plano de assinatura porque a assinatura não foi cancelada no gateway de pagamento.

en: Membership plan couldn't cancel from Payment Gateway. Please contact the site administrator.
pt_PT: Não foi possível cancelar o plano de assinatura no Payment Gateway. Entre em contato com o administrador do site.

en: Membership plan couldn't cancel. Please contact the site administrator.
pt_PT: Não foi possível cancelar o plano de assinatura. Entre em contato com o administrador do site.

en: Membership Plan Details
pt_PT: Detalhes do plano de associação

en: Membership Plan Expire/Due Date
pt_PT: Expiração/data de vencimento do plano de associação

en: Membership Plan Expiry Date
pt_PT: Data de expiração do plano de associação

en: Membership plan has been added successfully.
pt_PT: O plano de associação foi adicionado com sucesso.

en: Membership plan is already exist for selected member.
pt_PT: O plano de associação já existe para o membro selecionado.

en: Membership plan Label
pt_PT: Etiqueta do plano de associação

en: Membership plan purchase limit
pt_PT: Limite de compra do plano de assinatura

en: Membership Plan Purchase Limit Settings
pt_PT: Configurações de limite de compra do plano de associação

en: Membership Plan Renew Date
pt_PT: Data de renovação do plano de associação

en: Membership Plan Renewal Date
pt_PT: Data de renovação do plano de associação

en: Membership Plan Setup
pt_PT: Configuração do plano de associação

en: Membership Plan(s)
pt_PT: Plano(s) de Sócios

en: Membership Plans
pt_PT: Planos de Sócios

en: Membership Product
pt_PT: Produto para membros

en: Membership registration
pt_PT: Registro de membro

en: Membership Report
pt_PT: Relatório de Sócios

en: Membership Reports
pt_PT: Relatórios de Sócios

en: Membership Setup Wizard
pt_PT: Assistente de configuração de associação

en: Membership setup wizard has been added successfully.
pt_PT: O assistente de configuração de associação foi adicionado com sucesso.

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
pt_PT: O assistente de configuração de associação foi atualizado com sucesso.

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
pt_PT: CÓDIGOS DE ASSOCIAÇÃO

en: Membership Shortcodes
pt_PT: Códigos de acesso de associação

en: Merchant Email
pt_PT: E-mail do comerciante

en: Merchant Email can not be left blank.
pt_PT: O E-mail do Comerciante não pode ficar em branco.

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message Added Successfully.
pt_PT: Mensagem adicionada com sucesso.

en: Message after successful submission
pt_PT: Mensagem após envio bem-sucedido

en: Message For Admin
pt_PT: Mensagem para administrador

en: Message for admin Cannot Be Empty.
pt_PT: A mensagem para o administrador não pode estar vazia.

en: Message has been deleted successfully.
pt_PT: A mensagem foi excluída com sucesso.

en: Message Subject
pt_PT: Assunto da mensagem

en: Message Subject Required
pt_PT: Assunto da mensagem obrigatório

en: Message To Be Sent
pt_PT: Mensagem a ser enviada

en: Message Updated Successfully
pt_PT: Mensagem atualizada com sucesso

en: Message Updated Successfully.
pt_PT: Mensagem atualizada com sucesso.

en: Message(s) has been deleted successfully.
pt_PT: As mensagens foram excluídas com sucesso.

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: messages
pt_PT: mensagens

en: Meta Key
pt_PT: Meta-chave

en: Meta Value
pt_PT: Metavalor

en: Mexico
pt_PT: Maurícia

en: Micronesia
pt_PT: Micronésia

en: Min Length
pt_PT: Comprimento mínimo

en: Min Required Woocommerce Ver.: 3.0.2
pt_PT: Versão mínima necessária do Woocommerce: 3.0.2

en: Minimum Required ARMember Version:
pt_PT: Versão mínima necessária do ARMember:

en: minute
pt_PT: minuto

en: Minutes
pt_PT: Minutos

en: minutes
pt_PT: minutos

en: minutes.
pt_PT: minutos.

en: Missing a temporary folder.
pt_PT: Faltando uma pasta temporária.

en: Mobile View
pt_PT: Exibição móvel

en: Modal (popup) Window
pt_PT: Janela Modal (pop-up)

en: Modal Trigger Type
pt_PT: Tipo de gatilho modal

en: Modern
pt_PT: Tipo de mensagem de validação

en: Moldova
pt_PT: Moldávia

en: Monaco
pt_PT: Mônaco

en: Mongolia
pt_PT: Mongólia

en: Month
pt_PT: Meses

en: month
pt_PT: mês

en: Month(s)
pt_PT: Meses)

en: month(s)
pt_PT: meses)

en: Monthly
pt_PT: Por mês

en: Months
pt_PT: Meses

en: months
pt_PT: meses

en: Months(s)
pt_PT: Meses

en: Montserrat
pt_PT: Montserrate

en: More ARMember Add-Ons
pt_PT: Mais complementos ARMember

en: More Info
pt_PT: Mais informações

en: Morocco
pt_PT: Marrocos

en: Move
pt_PT: Mover

en: Mozambique
pt_PT: Moçambique

en: Multi Search Field
pt_PT: Campo de pesquisa múltipla

en: Multiple Cycle
pt_PT: Ciclo Múltiplo

en: Multiple Membership
pt_PT: Associação múltipla

en: Multiple Membership/Plans
pt_PT: Múltiplas assinaturas/planos

en: Multiple Metakeys with comma separated.
pt_PT: Múltiplas Metakeys separadas por vírgula.

en: My Profile
pt_PT: Meu perfil

en: Myanmar
pt_PT: Mianmar

en: myCred
pt_PT: meuCred

en: myCRED Integration
pt_PT: Integração myCRED

en: Mycred Point
pt_PT: Ponto Mycred

en: myCred Points
pt_PT: Pontos myCred

en: myMail
pt_PT: meu e-mail

en: Name
pt_PT: Nome

en: Need Help?
pt_PT: Preciso de ajuda?

en: Netherlands
pt_PT: Holanda

en: Network Icon
pt_PT: Ícone de rede

en: Network Name
pt_PT: Nome da rede

en: Network Type
pt_PT: Tipo de rede

en: Network URL
pt_PT: URL da rede

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Never Expire
pt_PT: Nunca expira

en: Never Expires
pt_PT: Nunca expira

en: New
pt_PT: Novo

en: New Categories
pt_PT: Novas categorias

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: New member has been added successfully.
pt_PT: Novo membro foi adicionado com sucesso.

en: New Navigation Menus
pt_PT: Novos menus de navegação

en: New Pages
pt_PT: Novas páginas

en: New Password
pt_PT: Nova Senha

en: New plan
pt_PT: Novo plano

en: New Posts
pt_PT: Novos posts

en: New Subscription
pt_PT: Nova assinatura

en: New User Approval
pt_PT: Aprovação de novo usuário

en: New Zealand
pt_PT: Nova Zelândia

en: Next
pt_PT: Próxima

en: Next Button Label
pt_PT: Próximo rótulo do botão

en: Next Due Date
pt_PT: Próxima data de vencimento

en: Next Recurring Date
pt_PT: Próxima data recorrente

en: Nicaragua
pt_PT: Nicarágua

en: Nick Name
pt_PT: Apelido

en: Nickname
pt_PT: Apelido

en: Niger
pt_PT: Níger

en: Nigeria
pt_PT: Nigéria

en: No
pt_PT: Não

en: No any achievement found.
pt_PT: Nenhuma conquista encontrada.

en: No any badge found.
pt_PT: Nenhum crachá encontrado.

en: No any Configure Plan + Signup form founds. Please add this from ARMember > Configure Plan + Signup Page
pt_PT: Nenhum formulário de configuração de plano + inscrição foi encontrado. Adicione isso em ARMember> Configurar plano + página de inscrição

en: No any coupon found.
pt_PT: Nenhum cupom encontrado.

en: No any email template found.
pt_PT: Nenhum modelo de email encontrado.

en: No any member found.
pt_PT: Nenhum membro encontrado.

en: No any Member(s) fount
pt_PT: Nenhuma fonte de membro(s)

en: No any membership card template found.
pt_PT: Nenhum modelo de cartão de membro foi encontrado.

en: No any record found.
pt_PT: Nenhum registro encontrado.

en: No any rule found.
pt_PT: Nenhuma regra encontrada.

en: No any subscription plan found.
pt_PT: Nenhum plano de assinatura encontrado.

en: No any subscriptions found.
pt_PT: Nenhuma assinatura encontrada.

en: No any transaction found yet.
pt_PT: Nenhuma transação encontrada ainda.

en: No any user badge found.
pt_PT: Nenhum crachá de usuário foi encontrado.

en: No cycles due
pt_PT: Nenhum ciclo devido

en: No data found
pt_PT: Nenhum dado encontrado

en: No debug logs found.
pt_PT: Nenhum log de depuração encontrado.

en: No Failed Attempt Login History Found.
pt_PT: Nenhum histórico de tentativa de login com falha foi encontrado.

en: No Failed Login History Found.
pt_PT: Nenhum histórico de login com falha encontrado.

en: No Feed Access
pt_PT: Sem acesso ao feed

en: No file was uploaded.
pt_PT: Nenhum arquivo foi carregado.

en: No Icon
pt_PT: Nenhum ícone

en: No Login History Found.
pt_PT: Nenhum histórico de login encontrado.

en: No matching coupon found.
pt_PT: Nenhum cupom correspondente encontrado.

en: No matching coupons found
pt_PT: Nenhum cupom correspondente encontrado

en: No matching members found
pt_PT: Nenhum membro correspondente encontrado

en: No matching members found.
pt_PT: Nenhum membro correspondente encontrado.

en: No matching messages found
pt_PT: Nenhuma mensagem correspondente encontrada

en: No matching plans found
pt_PT: Nenhum plano correspondente encontrado

en: No matching records found.
pt_PT: Nenhum registro correspondente encontrado.

en: No matching rule found
pt_PT: Nenhuma regra correspondente encontrada

en: No matching templates found.
pt_PT: Nenhum modelo correspondente encontrado.

en: No matching transactions found
pt_PT: Nenhuma transação correspondente encontrada

en: No matching transactions found.
pt_PT: Nenhuma transação correspondente encontrada.

en: No membership card template found. %s.
pt_PT: Nenhum modelo de cartão de membro encontrado. %s.

en: No Membership History Found.
pt_PT: Nenhum histórico de associação encontrado.

en: No of Achievement
pt_PT: Nº de realização

en: No Pages Available
pt_PT: Nenhuma página disponível

en: No paid post found.
pt_PT: Nenhuma postagem paga encontrada.

en: No Payment History Found.
pt_PT: Nenhum histórico de pagamento encontrado.

en: No Plan
pt_PT: Sem plano

en: No Plan selected
pt_PT: Nenhum plano selecionado

en: No plan selected
pt_PT: Nenhum plano selecionado

en: No plugin specified.
pt_PT: Nenhum plugin especificado.

en: No Record Found.
pt_PT: Nenhum Registro Encontrado.

en: No Record(s) Found
pt_PT: Nenhum registro foi encontrado

en: No records found
pt_PT: Nenhum registro foi encontrado

en: No Records Message
pt_PT: Mensagem sem registros

en: No Roles Available
pt_PT: Nenhuma função disponível

en: No Search Result Found.
pt_PT: Nenhum resultado de pesquisa encontrado.

en: No Subscription Plans Available
pt_PT: Nenhum plano de assinatura disponível

en: No Subscriptions found.
pt_PT: Nenhuma assinatura encontrada.

en: No such user exists in the system.
pt_PT: Esse usuário não existe no sistema.

en: No user found, please try again.
pt_PT: Nenhum usuário encontrado, tente novamente.

en: No user private content found.
pt_PT: Nenhum conteúdo privado do usuário encontrado.

en: No user was imported, please check the file.
pt_PT: Nenhum usuário foi importado, verifique o arquivo.

en: No user was imported.
pt_PT: Nenhum usuário foi importado.

en: No Users Available
pt_PT: Nenhum usuário disponível

en: No Users Found.
pt_PT: Usuários não encontrados.

en: No users(s) Available
pt_PT: Nenhum usuário(s) disponível(is)

en: No.
pt_PT: Não.

en: No. Of Members Per Page
pt_PT: Nº de membros por página

en: No. of time uses allowed
pt_PT: Nº de usos de tempo permitidos

en: Non Logged in Users
pt_PT: Usuários não logados

en: Non LoggedIn Users
pt_PT: Usuários não logados

en: Non Loggedin Users
pt_PT: Usuários não logados

en: Non-Logged In Users
pt_PT: Usuários não logados

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
pt_PT: Nonce tem entre 12 e 24 horas

en: Nonce is less than 12 hours old
pt_PT: Nonce tem menos de 12 horas

en: None
pt_PT: Nenhum

en: North Korea
pt_PT: Coréia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_PT: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt_PT: Noruega

en: Norwegian
pt_PT: Norueguesa

en: Norwegian/Norway
pt_PT: Norueguês/Noruega

en: Not Activated
pt_PT: Não ativado

en: not configured in stripe account. Please add Webhook at
pt_PT: não configurado na conta stripe. Adicione Webhook em

en: Not enough  myCred points
pt_PT: Pontos myCred insuficientes

en: Not Having
pt_PT: Não tendo

en: Not including tax amount.
pt_PT: Não incluindo o valor do imposto.

en: Not Verified
pt_PT: Não verificado

en: Note
pt_PT: Observação

en: NOTE : Please add %sbr%s to use line break in plain text.
pt_PT: NOTA: Adicione %sbr%s para usar quebra de linha em texto simples.

en: NOTE : You can create multiple profile templates and associate one/more membership plans with each one. In front end, profile template will be dynamically loaded based on user's current plan. To display user profile, use single shortcode.
pt_PT: NOTA: Você pode criar vários modelos de perfil e associar um/mais planos de assinatura a cada um. No front end, o modelo de perfil será carregado dinamicamente com base no plano atual do usuário. Para exibir o perfil do usuário, use um único código de acesso.

en: Note/Description
pt_PT: Nota/Descrição

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
pt_PT: Nota: Se você estiver usando algum plugin/mecanismo de cache em seu site, limpe o cache do site após atualizar a tabela de regras de acesso.

en: NOTE: This feature will only work with those themes which has support of wordpress' navigation menu core hooks.
pt_PT: NOTA: Este recurso funcionará apenas com os temas que suportam os ganchos principais do menu de navegação do wordpress.

en: Notify user via email
pt_PT: Notificar o usuário por e-mail

en: now!
pt_PT: agora!

en: Number of Decimals
pt_PT: Número de decimais

en: Number of decimals
pt_PT: Número de decimais

en: Numeric
pt_PT: Numérica

en: numeric
pt_PT: numérico

en: Occurance
pt_PT: Ocorrência

en: of
pt_PT: de

en: of post is last modified
pt_PT: da postagem foi modificada pela última vez

en: of post is published
pt_PT: da postagem é publicada

en: of subscription
pt_PT: de assinatura

en: Off
pt_PT: Desligada

en: Ok
pt_PT: OK

en: Oman
pt_PT: Omã

en: On
pt_PT: Sobre

en: On Cancel Membership
pt_PT: Ao cancelar a assinatura

en: On cancel paid post
pt_PT: Em cancelar postagem paga

en: on category archives and tag archives.
pt_PT: em arquivos de categorias e arquivos de tags.

en: On Change Subscription
pt_PT: Na mudança de assinatura

en: On Change Subscription By Admin
pt_PT: Na mudança de assinatura por administrador

en: On Close User Account
pt_PT: Ao fechar conta de usuário

en: On Expire paid post
pt_PT: Ao expirar postagem paga

en: On Failed Payment
pt_PT: Em caso de falha no pagamento

en: On Load
pt_PT: Carregando

en: On Manual User Activation
pt_PT: Na ativação manual do usuário

en: On Membership Expired
pt_PT: Na assinatura expirada

en: On new paid post purchase
pt_PT: Na nova pós-compra paga

en: On New Subscription
pt_PT: Na nova assinatura

en: On Purchase membership plan using Bank Transfer
pt_PT: Na compra do plano de adesão usando transferência bancária

en: On recurring paid post purchase
pt_PT: Na pós-compra paga recorrente

en: On Recurring Subscription
pt_PT: Na assinatura recorrente

en: On renew paid post purchase
pt_PT: Na renovação pós-compra paga

en: On Renew Subscription
pt_PT: Na renovação da assinatura

en: On Semi Automatic Subscription Failed Payment
pt_PT: Falha no pagamento da assinatura semiautomática

en: On specific date
pt_PT: Em data específica

en: On User Login
pt_PT: No login do usuário

en: One Minute
pt_PT: Um minuto

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
pt_PT: Um ou mais membros já assinaram este plano. Quaisquer alterações feitas no tipo e preço do plano serão aplicadas (afetarão) aos novos usuários, mas não aos existentes.

en: One or more users have multiple membership, so addon can't be deactivated.
pt_PT: Um ou mais usuários têm múltiplas assinaturas, portanto o complemento não pode ser desativado.

en: One or more users have paid post, so addon can't be deactivated.
pt_PT: Um ou mais usuários pagaram postagem, portanto o complemento não pode ser desativado.

en: One Time
pt_PT: Um tempo

en: Onetime
pt_PT: Um tempo

en: Only allow members to send friendship requests.
pt_PT: Permitir apenas que os membros enviem pedidos de amizade.

en: Only allow members to send private messages.
pt_PT: Permitir apenas que membros enviem mensagens privadas.

en: Only Alphabets
pt_PT: Somente alfabetos

en: Only Alphabets & Numbers
pt_PT: Apenas alfabetos e números

en: Only logged in member (Everyone)
pt_PT: Apenas membro logado (todos)

en: Only Logged in User
pt_PT: Somente usuário logado

en: Only members can create new groups.
pt_PT: Somente membros podem criar novos grupos.

en: Only members can see the BuddyPress Member Directory and Member Profiles.
pt_PT: Somente membros podem ver o diretório de membros e os perfis de membros do BuddyPress.

en: Only non logged in User
pt_PT: Somente usuário não logado

en: Only Numbers
pt_PT: Apenas números

en: Oops, nothing found
pt_PT: Ops, nada encontrado

en: Oops, nothing found.
pt_PT: Ops, nada encontrado.

en: Oops, there was a problem for getting account information
pt_PT: Ops, ocorreu um problema ao obter informações da conta

en: Opacity
pt_PT: Opacidade

en: Open Settings & Styles
pt_PT: Abra Configurações e estilos

en: Opt-Ins
pt_PT: Aceitações

en: Opt-ins
pt_PT: Aceitações

en: Opt-ins Configuration
pt_PT: Configuração de aceitação

en: Opt-ins Debug Log Settings
pt_PT: Configurações de registro de depuração de aceitação

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as configurações de ativação. Tente novamente.

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: optional
pt_PT: opcional

en: Options
pt_PT: Opções

en: OR
pt_PT: OU

en: Order ID
pt_PT: ID do pedido

en: Order/Invoice ID
pt_PT: ID do pedido/fatura

en: Other Forms / Edit Profile
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress

en: Other Link Color
pt_PT: Outra cor de link

en: Other Options
pt_PT: Outras opções

en: Other Settings
pt_PT: Outros ajustes

en: Others
pt_PT: Outras

en: Page
pt_PT: Página

en: Page is protected
pt_PT: A página está protegida

en: Page Number
pt_PT: Número de página

en: page of the Stripe dashboard. After that you need to click on created 'Product' and then at 'Pricing' section Add/Edit Price(s) and after that you can get 'API ID' of stripe price which you need to add here.
pt_PT: página do painel do Stripe. Depois disso, você precisa clicar em 'Produto' criado e depois na seção 'Preços' Adicionar/Editar Preço(s) e depois disso você pode obter o 'API ID' do preço de faixa que você precisa adicionar aqui.

en: page settings
pt_PT: configurações de página

en: Page Settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações de página salvas com sucesso.

en: Page Setup
pt_PT: Configurações da página

en: page(s) in
pt_PT: página(s) em

en: Page.
pt_PT: Página.

en: Page/Post Name
pt_PT: Nome da página/postagem

en: Page/Post Redirection Rules
pt_PT: Regras de redirecionamento de página/postagem

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Pagination Style
pt_PT: Estilo de paginação

en: Paid
pt_PT: Paga

en: Paid Amount
pt_PT: Quantidade paga

en: Paid By
pt_PT: Pago pelo

en: Paid By Admin
pt_PT: Pago pelo administrador

en: Paid By admin
pt_PT: Pago pelo administrador

en: Paid Plan (finite)
pt_PT: Plano Pago (finito)

en: Paid Plan (infinite)
pt_PT: Plano Pago (infinito)

en: Paid Post
pt_PT: Postagem paga

en: Paid Post added successfully
pt_PT: Post pago adicionado com sucesso

en: Paid Post added successfully.
pt_PT: Post pago adicionado com sucesso.

en: Paid Post Amount
pt_PT: Valor da postagem paga

en: Paid Post Buy Now Button
pt_PT: Botão Comprar agora de postagem paga

en: Paid Post Buy Now Settings
pt_PT: Configurações de pós-compra paga agora

en: Paid Post Cycles
pt_PT: Ciclos de postagem pagos

en: Paid Post deleted successfully.
pt_PT: Postagem paga excluída com sucesso.

en: Paid Post has been deleted successfully.
pt_PT: A postagem paga foi excluída com sucesso.

en: Paid Post History
pt_PT: Histórico de postagens pagas

en: Paid Post ID
pt_PT: Pós-pagamento pago

en: Paid Post List Label(s)
pt_PT: Etiqueta(s) de lista de postagens pagas

en: Paid Post Members
pt_PT: Membros de postagem paga

en: Paid Post Page
pt_PT: Página de postagem paga

en: Paid Post Payment
pt_PT: Pós-pagamento pago

en: Paid Post Payment History
pt_PT: Histórico de pós-pagamento pago

en: Paid Post Payment Transactions
pt_PT: Transações pós-pagamento pagas

en: Paid Post purchase limit
pt_PT: Limite de compra de postagem paga

en: Paid Post Purchase page
pt_PT: Página de pós-compra paga

en: Paid Post removed successfully
pt_PT: Post pago removido com sucesso

en: Paid Post Report
pt_PT: Relatório de postagem paga

en: Paid Post Reports
pt_PT: Relatórios de postagens pagas

en: Paid Post Settings
pt_PT: Configurações de postagem paga

en: Paid Post Setup
pt_PT: Configuração de postagem paga

en: Paid Post status changed successfully.
pt_PT: O status da postagem paga foi alterado com sucesso.

en: Paid Post Title
pt_PT: Título da postagem paga

en: Paid Post Transactions
pt_PT: Transações postais pagas

en: Paid Post updated successfully
pt_PT: Post pago atualizado com sucesso

en: Paid Post URL Parameter name
pt_PT: Nome do parâmetro de URL de postagem paga

en: Paid Post URL parameter name Ex. :
pt_PT: Nome do parâmetro de URL de postagem paga Ex. :

en: Paid Post(s)
pt_PT: Postagens pagas

en: Paid Posts
pt_PT: Postagens pagas

en: Paid With
pt_PT: Pago com

en: Pakistan
pt_PT: Paquistão

en: Palestine
pt_PT: Palestina

en: Panama
pt_PT: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_PT: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt_PT: Paraguai

en: Parameters
pt_PT: Parâmetros

en: partial
pt_PT: parcial

en: Password
pt_PT: Senha

en: Password can not be left blank
pt_PT: A senha não pode ficar em branco

en: Password can not be left blank.
pt_PT: A senha não pode ser deixada em branco.

en: Password cannot be left Blank.
pt_PT: A senha não pode ser deixada em branco.

en: Password Lost and Changed for user
pt_PT: Senha perdida e alterada para o usuário

en: Password Lost/Changed
pt_PT: Senha perdida/alterada

en: Password Reset
pt_PT: Redefinição de senha

en: Password reset is not allowed for this user.
pt_PT: A redefinição de senha não é permitida para este usuário.

en: Passwords don't match.
pt_PT: As senhas não coincidem.

en: Path
pt_PT: Caminho

en: Pay Now
pt_PT: Pague agora

en: Pay Once, No Monthly Fees
pt_PT: Pague uma vez, sem taxas mensais

en: Pay Per Post
pt_PT: Pague por postagem

en: Payable Amount
pt_PT: Valor a pagar

en: Payer Email
pt_PT: E-mail do pagador

en: Payment Action
pt_PT: Ação de pagamento

en: Payment Amount
pt_PT: Valor do pagamento

en: Payment Button Label
pt_PT: Etiqueta do botão de pagamento

en: Payment Button Label can not be left blank.
pt_PT: O rótulo do botão de pagamento não pode ser deixado em branco.

en: Payment Cycle
pt_PT: Ciclo de pagamento

en: Payment Cycle Section Title
pt_PT: Título da seção do ciclo de pagamento

en: Payment Cycles
pt_PT: Ciclos de pagamento

en: Payment Cyle field label
pt_PT: Etiqueta do campo Ciclo de pagamento

en: Payment Date
pt_PT: Data de pagamento

en: Payment Fail (2Checkout)
pt_PT: Falha no pagamento (2Checkout)

en: Payment Fail (Authorize.net)
pt_PT: Falha no pagamento (Authorize.net)

en: Payment Fail (myCred)
pt_PT: Falha no pagamento (myCred)

en: Payment Fail (Stripe)
pt_PT: Falha no pagamento (faixa)

en: Payment Failed
pt_PT: Pagamento falhou

en: Payment Failed Action
pt_PT: Ação de falha no pagamento

en: Payment Gateway
pt_PT: Gateway de pagamento

en: Payment Gateway Debug Log Settings
pt_PT: Configurações do log de depuração do gateway de pagamento

en: Payment Gateway Field Title
pt_PT: Título do campo do gateway de pagamento

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
pt_PT: O gateway de pagamento não está ativo, entre em contato com o administrador do site.

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
pt_PT: O gateway de pagamento não está ativo, entre em contato com o administrador do site.

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
pt_PT: gateway(s) de pagamento. Se você salvar essas configurações, esses gateways de pagamento serão desativados.

en: Payment Gateways
pt_PT: Gateways de pagamento

en: Payment Gateways Section
pt_PT: Seção de gateways de pagamento

en: Payment History
pt_PT: Histórico de pagamento

en: Payment Method Label
pt_PT: Etiqueta da forma de pagamento

en: Payment Mode
pt_PT: Modo de pagamento

en: Payment Mode Label can not be left blank.
pt_PT: O rótulo do modo de pagamento não pode ser deixado em branco.

en: Payment Mode Selection Title
pt_PT: Título de seleção do modo de pagamento

en: Payment Options
pt_PT: Opções de pagamento

en: payment process.
pt_PT: processo de pagamento.

en: Payment refunded successfully
pt_PT: Pagamento reembolsado com sucesso

en: Payment Section Title
pt_PT: Título da seção de pagamento

en: Payment through 2Checkout is not supported for selected plan.
pt_PT: O pagamento através do 2Checkout não é compatível com o plano selecionado.

en: Payment through Authorize.Net is not supported for selected plan.
pt_PT: O pagamento através do Authorize.Net não é compatível com o plano selecionado.

en: Payment through Stripe is not supported for selected plan.
pt_PT: O pagamento através do Stripe não é compatível com o plano selecionado.

en: Payment Transaction
pt_PT: Operação de pagamento

en: Payment Transactions
pt_PT: Transações de pagamento

en: Payment Transactions List
pt_PT: Lista de transações de pagamento

en: Payment Type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Payment type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Payments Report
pt_PT: Relatório de pagamentos

en: Payments Reports
pt_PT: Relatórios de pagamentos

en: Paypal
pt_PT: PayPal

en: Paypal (if paypal payment gateway is enabled)
pt_PT: Paypal (se o gateway de pagamento paypal estiver ativado)

en: Paypal API Password
pt_PT: Senha da API Paypal

en: Paypal API Signature
pt_PT: Assinatura API Paypal

en: Paypal API Signature (Sandbox)
pt_PT: Assinatura API Paypal (Sandbox)

en: Paypal API Username
pt_PT: Nome de usuário da API Paypal

en: Paypal API Username ( Sandbox)
pt_PT: Nome de usuário da API Paypal (Sandbox)

en: Paypal Live API Password
pt_PT: Senha da API Paypal Live

en: Paypal Live API Signature
pt_PT: Assinatura da API Paypal Live

en: Paypal Live API Username
pt_PT: Nome de usuário da API Paypal Live

en: Paypal Payment Mode
pt_PT: Modo de pagamento Paypal

en: Paypal Sandbox API Password
pt_PT: Senha da API Paypal Sandbox

en: Paypal Sandbox API Username
pt_PT: Nome de usuário da API Paypal Sandbox

en: Paypal supports maximum 90 days of trial duration for Auto Debit Subscription method.
pt_PT: Paypal suporta no máximo 90 dias de duração de teste para o método de assinatura de débito automático.

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: pending
pt_PT: pendente

en: Pending Members
pt_PT: Membros Pendentes

en: Per Page
pt_PT: Por página

en: Percentage
pt_PT: Percentagem

en: Percentage tax will be applied on Final Payable Amount on plan+signup page.
pt_PT: O imposto percentual será aplicado sobre o valor final a pagar na página do plano + inscrição.

en: Period Type
pt_PT: Tipo de período

en: Permanent lock user after login attempts
pt_PT: Bloqueio permanente do usuário após tentativas de login

en: Permanent lockdown Duration
pt_PT: Duração do bloqueio permanente

en: Persian
pt_PT: persa

en: Personal Details
pt_PT: Detalhes pessoais

en: Philippines
pt_PT: Filipinas

en: PHP Maximum Upload Size:
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: Placeholder
pt_PT: Espaço reservado

en: Plan
pt_PT: Plano

en: Plan added successfully.
pt_PT: Plano adicionado com sucesso.

en: Plan Amount
pt_PT: Valor do plano

en: Plan deleted successfully.
pt_PT: Plano excluído com sucesso.

en: Plan Description
pt_PT: Descrição do plano

en: Plan Description Font
pt_PT: Fonte da descrição do plano

en: Plan does not have any cycle.
pt_PT: O plano não tem ciclo.

en: Plan Duration
pt_PT: Duração do plano

en: Plan End Date
pt_PT: Data de término do plano

en: Plan expiration date
pt_PT: Data de expiração do plano

en: Plan Expire Date
pt_PT: Data de expiração do plano

en: Plan Expiry Date
pt_PT: Data de expiração do plano

en: plan for this user?
pt_PT: plano para este usuário?

en: Plan has been added successfully.
pt_PT: O plano foi adicionado com sucesso.

en: Plan has been deleted successfully.
pt_PT: O plano foi excluído com sucesso.

en: Plan has been updated successfully.
pt_PT: O plano foi atualizado com sucesso.

en: Plan ID
pt_PT: ID do plano

en: Plan name
pt_PT: Nome do plano

en: Plan name can not be left blank.
pt_PT: O nome do plano não pode ficar em branco.

en: Plan Next Due Date
pt_PT: Planeje a próxima data de vencimento

en: Plan Price
pt_PT: Preço do plano

en: Plan Renew Date
pt_PT: Data de renovação do plano

en: Plan Renewal Date
pt_PT: Data de renovação do plano

en: Plan Role
pt_PT: Função do plano

en: Plan Selection Area Position
pt_PT: Posição da área de seleção do plano

en: Plan Skin1
pt_PT: Plano Skin1

en: Plan Skin2
pt_PT: Plano Skin2

en: Plan Skin3
pt_PT: Plano Skin3

en: Plan Skin4
pt_PT: Plano Skin4

en: Plan Skin5(Simple Dropdown)
pt_PT: Plano Skin5 (menu suspenso simples)

en: Plan Skin6
pt_PT: Plano Skin6

en: Plan Start Date
pt_PT: Data de início do plano

en: Plan status changed successfully.
pt_PT: O status do plano foi alterado com sucesso.

en: Plan Title
pt_PT: Título do plano

en: Plan Title Font
pt_PT: Fonte do título do plano

en: Plan Type
pt_PT: Tipo de plano

en: Plan Type & Price
pt_PT: Tipo e preço do plano

en: Plan(s) has been deleted successfully.
pt_PT: Os planos foram excluídos com sucesso.

en: Plans
pt_PT: Planas

en: Plans Cycles
pt_PT: Ciclos de Planos

en: Plans Section
pt_PT: Seção de Planos

en: Please activate %s license to enable %s
pt_PT: Ative a licença %s para ativar %s

en: Please Activate ARMember License
pt_PT: Ative a licença ARMember

en: Please Activate ARMember License.
pt_PT: Por favor, ative a licença ARMember.

en: Please activate Beaver Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Beaver Builder e tente ativar este complemento.

en: Please activate BuddyPress/Buddyboss and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o BuddyPress/Buddyboss e tente ativar este complemento.

en: Please activate Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Divi Builder ou Divi Theme e tente ativar este complemento.

en: Please activate Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Fusion Builder ou o Avada Theme e tente ativar este complemento.

en: Please activate myCRED and try to active this add-on.
pt_PT: Ative myCRED e tente ativar este complemento.

en: Please activate Oxygen Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Oxygen Builder e tente ativar este complemento.

en: Please activate SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o SiteOrigin Builder e tente ativar este complemento.

en: Please activate the \"Coupon\" module to make this feature work.
pt_PT: Ative o módulo \"Cupom\" para que esse recurso funcione.

en: Please activate the \"Drip Content\" module to make this feature work.
pt_PT: Ative o módulo \"Drip Content\" para que esse recurso funcione.

en: Please activate the \"Pay Per Post\" module to make this feature work.
pt_PT: Ative o módulo \"Pay Per Post\" para que esse recurso funcione.

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
pt_PT: Ative o módulo \"Recurso Social\" para que esse recurso funcione.

en: Please activate the \"User Private Content\" module to make this feature work.
pt_PT: Ative o módulo \"Conteúdo privado do usuário\" para que esse recurso funcione.

en: Please activate Woocommerce and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Woocommerce e tente ativar este complemento.

en: Please activate WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o WPBakery Page Builder e tente ativar este complemento.

en: Please add
pt_PT: Por favor adicione

en: Please add Coupon Code Length.
pt_PT: Adicione o comprimento do código do cupom.

en: Please add discount amount.
pt_PT: Adicione o valor do desconto.

en: Please add new plan.
pt_PT: Adicione um novo plano.

en: Please add value in numerical order of achievements (Lower Value First)
pt_PT: Adicione valor em ordem numérica de conquistas (menor valor primeiro)

en: Please check atleast one option
pt_PT:  Marque pelo menos uma opção

en: Please check atleast one option.
pt_PT: Marque pelo menos uma opção.

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
pt_PT: Configure regras padrão para restringir qualquer página, postagem, categoria, postagem personalizada recém-adicionada, etc., para as quais não haja nenhuma regra definida em Regras de acesso.

en: Please configure one of social network and then try to ON this setting.
pt_PT: Configure uma das redes sociais e tente ATIVAR esta configuração.

en: Please configure social networks in
pt_PT: Configure as redes sociais em

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
pt_PT: Confirme que, ao alterar a aparência, todas as cores serão redefinidas para o padrão.

en: Please consider following limitations of various payment gateways while configuring automatic subscription plan.
pt_PT: Considere seguir as limitações de vários gateways de pagamento ao configurar o plano de assinatura automática.

en: Please create atleast one Brevo List.
pt_PT: Por favor, crie pelo menos uma lista Brevo.

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
pt_PT: Não altere o valor do ID do país. Por exemplo: :1,:2,:3

en: Please enable atleast one payment.
pt_PT: Ative pelo menos um pagamento.

en: Please Enable social connections from the ARMember > General Settings > Social Connect
pt_PT: Habilite conexões sociais em ARMember > Configurações gerais > Conexão social

en: Please enter
pt_PT: Por favor, insira

en: Please enter a username.
pt_PT: Por favor coloque um nome de usuário.

en: Please enter at least
pt_PT: Por favor insira pelo menos

en: Please enter at least 13 digits.
pt_PT: Insira pelo menos 13 dígitos.

en: Please enter correct card details.
pt_PT: Insira os detalhes corretos do cartão.

en: Please Enter Customer Email
pt_PT: Por favor insira o e-mail do cliente

en: Please Enter Customer Name
pt_PT: Por favor insira o nome do cliente

en: Please enter days.
pt_PT: Insira os dias.

en: Please enter email address again.
pt_PT: Por favor, insira o endereço de e-mail novamente.

en: Please enter maximum number of login attempts.
pt_PT: Insira o número máximo de tentativas de login.

en: Please Enter Merchant API Email
pt_PT: Insira o e-mail da API do comerciante

en: Please Enter Merchant API Password
pt_PT: Insira a senha da API do comerciante

en: Please Enter Merchant API Signature
pt_PT: Insira a assinatura da API do comerciante

en: Please Enter Merchant API Username
pt_PT: Insira o nome de usuário da API do comerciante

en: Please enter new password
pt_PT: Por favor insira a nova senha

en: Please enter new password.
pt_PT: Por favor insira a nova senha.

en: Please enter number
pt_PT: Por favor insira o número

en: Please Enter number of Coupon(s) to Generate.
pt_PT: Insira o número de cupons a serem gerados.

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
pt_PT: Insira o número de tentativas de login após o bloqueio permanente do usuário.

en: Please enter permanent lockdown duration.
pt_PT: Insira a duração do bloqueio permanente.

en: Please Enter Plan Amount
pt_PT: Insira o valor do plano

en: Please Enter Plan name
pt_PT: Insira o nome do plano

en: Please Enter Purchase Code
pt_PT: Por favor insira o código de compra

en: Please enter temporarily lock user duration.
pt_PT: Insira a duração do bloqueio temporário do usuário.

en: Please enter the correct card details.
pt_PT: Por favor, insira os detalhes corretos do cartão.

en: Please enter the coupon code
pt_PT: Por favor insira o código do cupom

en: Please enter the coupon code.
pt_PT: Por favor, insira o código do cupom.

en: Please enter URL with http:// or https://.
pt_PT: Insira o URL com http:// ou https://.

en: Please Enter URL.
pt_PT: Por favor, insira o URL.

en: Please enter URL.
pt_PT: Por favor insira o URL.

en: Please enter valid amount
pt_PT: Insira um valor válido

en: Please enter valid data
pt_PT: Por favor insira dados válidos

en: Please enter valid data.
pt_PT: Por favor insira dados válidos.

en: Please enter valid detail.
pt_PT: Insira detalhes válidos.

en: Please enter valid email address.
pt_PT: Por favor insira o endereço de e-mail válido.

en: Please enter valid password
pt_PT: Por favor insira uma senha válida

en: Please enter valid password.
pt_PT: Por favor insira uma senha válida.

en: Please Enter Valid Publishable Key
pt_PT: Insira uma chave publicável válida

en: Please Enter Valid Secret Key
pt_PT: Insira uma chave secreta válida

en: Please enter valid URL.
pt_PT: Insira um URL válido.

en: Please enter valid username
pt_PT: Por favor insira um nome de usuário válido

en: Please enter valid username.
pt_PT: Insira um nome de usuário válido.

en: Please enter your email address or username below
pt_PT: Por favor insira seu endereço de e-mail ou nome de usuário abaixo

en: Please enter your email address or username below.
pt_PT: Por favor, insira seu endereço de e-mail ou nome de usuário abaixo.

en: Please install Beaver Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Beaver Builder e tente ativar este complemento.

en: Please install BuddyPress/Buddyboss and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o BuddyPress/Buddyboss e tente ativar este complemento.

en: Please install Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Divi Builder ou Divi Theme e tente ativar este complemento.

en: Please install Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Fusion Builder ou o Avada Theme e tente ativar este complemento.

en: Please install myCRED and try to active this add-on.
pt_PT: Instale myCRED e tente ativar este complemento.

en: Please install Oxygen Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Oxygen Builder e tente ativar este complemento.

en: Please install SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o SiteOrigin Builder e tente ativar este complemento.

en: Please install Woocommerce and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Woocommerce e tente ativar este complemento.

en: Please install WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o WPBakery Page Builder e tente ativar este complemento.

en: Please Login
pt_PT: Por favor entre

en: Please make sure you have set following Approved URL in your 2Checkout account.
pt_PT: Certifique-se de definir o seguinte URL aprovado em sua conta 2Checkout.

en: Please make sure you have set following callback URL in your Authorize.net account.
pt_PT: Certifique-se de definir o seguinte URL de retorno de chamada em sua conta Authorize.net.

en: Please make sure you have set following callback URL in your Stripe account.
pt_PT: Certifique-se de definir o seguinte URL de retorno de chamada em sua conta Stripe.

en: Please note that when user will purchase this product, mapped ARMember paid post will be assigned to that user.
pt_PT: Observe que quando o usuário comprar este produto, a postagem paga ARMember mapeada será atribuída a esse usuário.

en: Please note that when user will purchase this product, mapped ARMember plan will be assigned to that user.
pt_PT: Observe que quando o usuário comprar este produto, o plano ARMember mapeado será atribuído a esse usuário.

en: Please re-authorize %s app again from %s -> General Settings -> Opt-ins Configuration page, otherwise %s will not work. You can read more about %s settings at our documentation %s.
pt_PT: Autorize novamente o aplicativo %s novamente na página %s -> Configurações gerais -> Configuração de aceitação, caso contrário, %s não funcionará. Você pode ler mais sobre as configurações de %s em nossa documentação %s.

en: Please review
pt_PT: Por favor revise

en: Please Select
pt_PT: Por favor selecione

en: Please select
pt_PT: Por favor selecione

en: Please select a badge icon.
pt_PT: Selecione um ícone de emblema.

en: Please select a page.
pt_PT: Selecione uma página.

en: Please Select account
pt_PT: Selecione a conta

en: Please select any directory template.
pt_PT: Selecione qualquer modelo de diretório.

en: Please select atleast one badge.
pt_PT: Selecione pelo menos um selo.

en: Please select atleast one member.
pt_PT: Selecione pelo menos um membro.

en: Please select atleast one membership
pt_PT: Selecione pelo menos uma associação

en: Please select atleast one option.
pt_PT: Selecione pelo menos uma opção.

en: Please select atleast one page/post.
pt_PT: Selecione pelo menos uma página/postagem.

en: Please select atleast one plan
pt_PT: Selecione pelo menos um plano

en: Please select atleast one plan.
pt_PT: Selecione pelo menos um plano.

en: Please select atleast one registration page.
pt_PT: Selecione pelo menos uma página de registro.

en: Please select avatar.
pt_PT: Selecione o avatar.

en: Please select condition.
pt_PT: Selecione a condição.

en: Please select date.
pt_PT: Por favor selecione a data.

en: Please select Edit Profile form.
pt_PT: Selecione o formulário Editar perfil.

en: Please select expire date.
pt_PT: Selecione a data de expiração.

en: Please select expiry date.
pt_PT: Selecione a data de validade.

en: Please select file
pt_PT: Selecione o arquivo

en: Please select file.
pt_PT: Selecione o arquivo.

en: Please select form field in Conditional Subscription.
pt_PT: Selecione o campo do formulário em Assinatura Condicional.

en: Please select from date.
pt_PT: Selecione a partir da data.

en: Please select guest page.
pt_PT: Selecione a página de convidado.

en: Please Select Icon.
pt_PT: Selecione o ícone.

en: Please select one option.
pt_PT: Por favor selecione uma opção.

en: Please select one or more setting.
pt_PT: Selecione uma ou mais configurações.

en: Please select one.
pt_PT: Por favor escolha um.

en: Please Select Page.
pt_PT: Selecione a página.

en: Please select Page.
pt_PT: Selecione Página.

en: Please select paid post plan.
pt_PT: Selecione o plano de postagem pago.

en: Please select payment cycle.
pt_PT: Selecione o ciclo de pagamento.

en: Please select plan(s) for members can access
pt_PT: Selecione o(s) plano(s) para que os membros possam acessar

en: Please select Plan.
pt_PT: Selecione Plano.

en: Please select plan.
pt_PT: Selecione o plano.

en: Please select Post.
pt_PT: Selecione Postar.

en: Please select profile cover.
pt_PT: Selecione a capa do perfil.

en: Please select redirection page.
pt_PT: Selecione a página de redirecionamento.

en: Please select role.
pt_PT: Selecione a função.

en: Please select signup / registration form.
pt_PT: Selecione o formulário de inscrição/registro.

en: Please select signup form.
pt_PT: Selecione o formulário de inscrição.

en: Please Select Social Account.
pt_PT: Selecione conta social.

en: Please select start date.
pt_PT: Selecione a data de início.

en: Please select user.
pt_PT: Selecione o usuário.

en: Please select valid action.
pt_PT: Selecione uma ação válida.

en: Please Select..
pt_PT: Por favor selecione..

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
pt_PT: Defina regras de redirecionamento padrão para usuários quando eles tentarem acessar conteúdo restrito.

en: Please setup site key and private key in General Settings otherwise recaptcha will not appear
pt_PT: Configure a chave do site e a chave privada nas Configurações Gerais, caso contrário o recaptcha não aparecerá

en: Please Signup
pt_PT: Por favor, inscreva-se

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
pt_PT: Envie este formulário se tiver problemas para ativar a licença.

en: Please type your e-mail address.
pt_PT: Por favor digite seu endereço de e-mail.

en: Please upload appropriate file to import users.
pt_PT: Faça upload do arquivo apropriado para importar usuários.

en: Please upload file.
pt_PT: Por favor carregue o arquivo.

en: Please use Advanced (PHP) Conditionals instead.
pt_PT: Em vez disso, use condicionais avançados (PHP).

en: Please use atleast one
pt_PT: Por favor use pelo menos um

en: Please use following css class if you want to add custom property on cancel Subscription
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada ao cancelar a assinatura

en: Please use following css class if you want to add custom property on close account
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada em uma conta fechada

en: Please use following css class if you want to add custom property on current membership
pt_PT: Por favor, use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada na associação atual

en: Please use following css class if you want to add custom property on logout
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada ao sair

en: Please use following css class if you want to add custom property on member directory
pt_PT: Por favor, use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada no diretório de membros

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership card
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada no cartão de membro

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada no assistente de configuração de associação

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard Coupon section
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada na seção de cupom do assistente de configuração de associação

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard form section
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada na seção do formulário do assistente de configuração de associação

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard payment gateways section
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada na seção de gateways de pagamento do assistente de configuração de associação

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard plan section
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada na seção do plano do assistente de configuração de associação

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard Summary section
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada na seção Resumo do assistente de configuração de associação

en: Please use following css class if you want to add custom property on other forms and edit profile
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar propriedades personalizadas em outros formulários e editar o perfil

en: Please use following css class if you want to add custom property on payment transaction
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada na transação de pagamento

en: Please use following css class if you want to add custom property on public profile
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada no perfil público

en: Please use following css class if you want to add custom property on your profile
pt_PT: Use a seguinte classe CSS se desejar adicionar uma propriedade personalizada ao seu perfil

en: Please verify Stripe Webhook by clicking on 'Verify Webhook' button
pt_PT: Verifique o Stripe Webhook clicando no botão 'Verificar Webhook'

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
pt_PT: Confirme que ao alterar o modelo, todas as cores serão redefinidas para o padrão.

en: Poland
pt_PT: Polônia

en: Polish
pt_PT: polonês

en: Polish/Poland
pt_PT: Polonês/Polônia

en: Popup Button Title
pt_PT: Título do botão pop-up

en: Popup Logo
pt_PT: Logotipo pop-up

en: Popup Title
pt_PT: Título pop-up

en: Popup Title can not be left blank.
pt_PT: O título do pop-up não pode ser deixado em branco.

en: Portugal
pt_PT: Porto Rico

en: Portugues/Brasil
pt_PT: Português/Brasil

en: Portuguese
pt_PT: Português

en: Portuguese (Brazil)
pt_PT: Português (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
pt_PT: Português (Portugal)

en: Portuguese/Portugal
pt_PT: Português/Portugal

en: Position
pt_PT: Posição

en: Possible Arguments
pt_PT: Possíveis argumentos

en: Possible Arguments :
pt_PT: Argumentos possíveis:

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
pt_PT: Possível apenas no caso de assinatura semiautomática/manual

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
pt_PT: Possível motivo: seu host pode ter desabilitado a função mail()...

en: Post
pt_PT: Publicar

en: Post ID
pt_PT: ID da postagem

en: Post is protected
pt_PT: A postagem está protegida

en: Post Name
pt_PT: Nome do post

en: Post Start Date
pt_PT: Data de início da postagem

en: Post Title
pt_PT: Título da postagem

en: Post Type
pt_PT: Tipo de postagem

en: Posts
pt_PT: Postagens

en: Prefix
pt_PT: Prefixo

en: Prefix / Suffix Icon Color
pt_PT: Cor do ícone do prefixo/sufixo

en: Preset Fields
pt_PT: Campos predefinidos

en: Preview
pt_PT: Visualização

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Previous Button Label
pt_PT: Etiqueta do botão anterior

en: Price Font
pt_PT: Fonte de preço

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Private Content
pt_PT: Conteúdo privado

en: Private Content has been activated successfully.
pt_PT: O conteúdo privado foi ativado com sucesso.

en: Private Content has been added successfully.
pt_PT: O conteúdo privado foi adicionado com sucesso.

en: Private Content has been deactivated successfully.
pt_PT: O conteúdo privado foi desativado com sucesso.

en: Private Content has been deleted successfully.
pt_PT: O conteúdo privado foi excluído com sucesso.

en: Private Content has been updated successfully.
pt_PT: O conteúdo privado foi atualizado com sucesso.

en: Private Key
pt_PT: Chave privada

en: Private Key can not be left blank.
pt_PT: A Chave Privada não pode ser deixada em branco.

en: Private messaging
pt_PT: Mensagens privadas

en: Product License
pt_PT: Licença do Produto

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile Cover
pt_PT: Capa do perfil

en: Profile Cover.
pt_PT: Capa de perfil.

en: Profile Detail
pt_PT: Detalhe do perfil

en: Profile Display Name
pt_PT: Nome de exibição do perfil

en: Profile Fields
pt_PT: Campos de perfil

en: Profile Forms
pt_PT: Formulários de perfil

en: profile page.
pt_PT: página de perfil.

en: Profile photo of
pt_PT: registros

en: Profile Template 1
pt_PT: Modelo de perfil 1

en: Profile Template 2
pt_PT:  Modelo de perfil 2

en: Profile Template 3
pt_PT: Modelo de perfil 3

en: Profile Template 4
pt_PT: Modelo de perfil 4

en: Profile Template 5
pt_PT: Modelo de perfil 5

en: Profile Template Name
pt_PT: Nome do modelo de perfil

en: Profiles & Directories
pt_PT: Perfis e diretórios

en: provided at the General Settings -> Social Connect page at Google Configuration page.
pt_PT: fornecido na página Configurações gerais -> Conexão social na página de configuração do Google.

en: Public Profile
pt_PT: Perfil público

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
pt_PT: Publique o conteúdo do seu site com base em diferentes intervalos de tempo ativando este recurso.

en: Puerto Rico
pt_PT: Porto Rico

en: Pull Data from
pt_PT: Extrair dados de

en: Pull Data from ARMember
pt_PT: Extrair dados do ARMember

en: Purchase Code
pt_PT: Código de compra

en: Purchase Code:
pt_PT: Código de compra:

en: Purchased On:
pt_PT: Comprado em:

en: Purchased Paid Post List
pt_PT: Lista de postagens pagas compradas

en: Put Your Drip Content Here.
pt_PT: Coloque seu conteúdo de gotejamento aqui.

en: Put Your Restricted Content Message Here.
pt_PT: Coloque aqui sua mensagem de conteúdo restrito.

en: Qatar
pt_PT: Catar

en: Radio
pt_PT: Rádio

en: Radio Button
pt_PT: Botao de radio

en: Radio Buttons
pt_PT: Botões do rádio

en: Read Only
pt_PT: Somente leitura

en: reCAPTCHA Language
pt_PT: Idioma reCAPTCHA

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a 'site' and a 'private' key. You can sign up for a
pt_PT: O reCAPTCHA requer uma chave API, que consiste em uma chave ‘site’ e uma chave ‘privada’. Você pode se inscrever em um

en: reCAPTCHA Theme
pt_PT: Tema reCAPTCHA

en: Receiver Email
pt_PT: E-mail do destinatário

en: Recent Member Payments
pt_PT: Pagamentos recentes de membros

en: Recent Members
pt_PT: Membros recentes

en: Recent Members %slast week%s
pt_PT: Membros recentes %ssemana passada%s

en: Recent Members By Plans
pt_PT: Membros recentes por planos

en: Recent Payments
pt_PT: Pagamentos recentes

en: Recent Payments %slast week%s
pt_PT: Pagamentos recentes %ssemana passada%s

en: Recent Registerd Members
pt_PT: Membros registrados recentemente

en: Recently Joined
pt_PT: Ingressou recentemente

en: Recently No Membership Plan purchased
pt_PT: Recentemente nenhum plano de associação adquirido

en: Recently No Membership Plan purchased using coupon
pt_PT: Recentemente, nenhum plano de associação adquirido usando cupom

en: Recommend
pt_PT: Recomendar

en: Recommende Size : 150 X 170
pt_PT: Tamanho recomendado: 150 x 170

en: Recommended logo size 70X70 px
pt_PT: Tamanho recomendado do logotipo 70X70 px

en: Record deleted successfully.
pt_PT: Registro excluído com sucesso.

en: Record is deleted successfully.
pt_PT: O registro foi excluído com sucesso.

en: Record Login History
pt_PT: Registrar histórico de login

en: records
pt_PT: registros

en: Records Per Page
pt_PT: Registros por página

en: Records per Page
pt_PT: Registros por página

en: Recurring
pt_PT: Recorrente

en: Recurring Payment
pt_PT: Pagamento recorrente

en: Recurring Profile
pt_PT: Perfil recorrente

en: Recurring Time
pt_PT: Tempo recorrente

en: Redirect To
pt_PT: Redirecionar para

en: Redirect To Author Archive Page
pt_PT: Redirecionar para a página de arquivo do autor

en: Redirect to BuddyPress Profile
pt_PT: Redirecionar para perfil BuddyPress

en: Redirect to Page
pt_PT: Redirecionar para página

en: Redirect to url
pt_PT: Redirecionar para URL

en: Redirect URI that you should add in Instagram API.
pt_PT: Redirecione o URI que você deve adicionar na API do Instagram.

en: Redirect URI that you should add in VK API.
pt_PT: Redirecione o URI que você deve adicionar na API VK.

en: Redirect URL
pt_PT: URL de redirecionamento

en: Redirect URL (Optional)
pt_PT: URL de redirecionamento (opcional)

en: Redirection after Membership SignUp
pt_PT: Redirecionamento após inscrição como membro

en: Redirection after Paid Post Purchase
pt_PT: Redirecionamento após pós-compra paga

en: Redirection page is required.
pt_PT: A página de redirecionamento é obrigatória.

en: Redirection Rules
pt_PT: Regras de redirecionamento

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
pt_PT: Regras de redirecionamento ao acessar postagem/página restrita

en: Redirection upon Add/Change Membership
pt_PT: Redirecionamento ao adicionar/alterar associação

en: Redirection upon Membership Renewal
pt_PT: Redirecionamento após renovação de associação

en: Redirection url is required.
pt_PT: O URL de redirecionamento é obrigatório.

en: Referrer Page
pt_PT: Página de referência

en: Refresh License
pt_PT: Atualizar licença

en: Refresh List
pt_PT: Atualizar lista

en: Refreshed
pt_PT: Atualizada

en: Refund
pt_PT: Reembolso

en: Refund Amount
pt_PT: Quantia de reembolso

en: Refund amount
pt_PT: Quantia de reembolso

en: Refund Payment
pt_PT: Pagamento de reembolso

en: Refund Reason
pt_PT: Motivo do reembolso

en: Refund Type
pt_PT: Tipo de reembolso

en: Register
pt_PT: Registro

en: Register Form Options
pt_PT: Registrar opções de formulário

en: Register Link
pt_PT: Link de registro

en: Registered/Edited Profile From
pt_PT: Perfil registrado/editado de

en: Registration
pt_PT: Cadastro

en: Registration / Signup Forms
pt_PT: Formulários de inscrição/inscrição

en: Registration Form
pt_PT: Formulário de registro

en: Registration form is required.
pt_PT: O formulário de inscrição é obrigatório.

en: Registration form is required. Please select valid registration page.
pt_PT: O formulário de inscrição é obrigatório. Selecione uma página de registro válida.

en: Registration Form Page
pt_PT: Página do formulário de inscrição

en: Registration Link Label
pt_PT: Etiqueta do link de registro

en: Registration Link Margin
pt_PT: Margem do link de registro

en: Registration page
pt_PT: Página de registro

en: Regular Expression
pt_PT: Apenas alfabetos e números

en: Reject
pt_PT: Rejeitar

en: Remaining login attempt warning
pt_PT: Aviso de tentativa de login restante

en: Remaining Login Attempts :
pt_PT: Tentativas de login restantes:

en: Remaining Occurence
pt_PT: Ocorrência restante

en: Remember me
pt_PT: Lembre de mim

en: Remember Me Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção Lembre-se de mim

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove Achievement
pt_PT: Remover conquista

en: Remove Cover Photo
pt_PT: Remover foto da capa

en: Remove Cycle
pt_PT: Remover ciclo

en: Remove License
pt_PT: Remover licença

en: Remove Payment Cycle
pt_PT: Remover ciclo de pagamento

en: Remove Plan
pt_PT: Remover plano

en: Remove Post
pt_PT: Remover postagem

en: Remove Profile Photo
pt_PT: Remover foto do perfil

en: Remove this plan from user
pt_PT: Remover este plano do usuário

en: Rename
pt_PT: Renomear

en: Rename wp-admin folder
pt_PT: Renomear pasta wp-admin

en: Renew
pt_PT: Renovar

en: Renew Cycle
pt_PT: Renovar Ciclo

en: Renew License
pt_PT: Renovar licença

en: Renew Subscription
pt_PT: Renovar inscrição

en: Renew Text
pt_PT: Renovar Texto

en: Renewal On
pt_PT: Renovação ativada

en: Reply To:
pt_PT: Responder a:

en: Reports
pt_PT: Relatórios

en: Requested URL is Blocked By Admin
pt_PT: O URL solicitado foi bloqueado pelo administrador

en: Requested url is blocked, Please contact system administrator.
pt_PT: O URL solicitado está bloqueado. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Require achievement
pt_PT: Exigir conquista

en: Require Lowercase Character
pt_PT: Exigir caractere minúsculo

en: Require membership Plan to access this content.
pt_PT: Exigir plano de adesão para acessar este conteúdo.

en: Require Numeric Value
pt_PT: Exigir valor numérico

en: Require Special Charecter
pt_PT: Exigir caráter especial

en: Require Uppercase Character
pt_PT: Exigir caractere maiúsculo

en: Required
pt_PT: Obrigatória

en: Resend Verification Email
pt_PT: Reenviar email de verificação

en: Reset
pt_PT: Reiniciar

en: Reset Failed Login Attempts History
pt_PT: Redefinir histórico de tentativas de login com falha

en: Reset Invoice Template to Default
pt_PT: Redefinir modelo de fatura para padrão

en: Reset Login History
pt_PT: Redefinir histórico de login

en: Reset Password Link
pt_PT: Link para redefinir senha

en: Reset Password Link is expired.
pt_PT: O link de redefinição de senha expirou.

en: Reset Password Link is invalid.
pt_PT: O link de redefinição de senha é inválido.

en: Reset To Default
pt_PT: Restaurar ao padrão

en: Restrict admin panel
pt_PT: Restringir painel de administração

en: Restrict admin panel for non-admin users
pt_PT: Restringir painel de administração para usuários não administradores

en: RESTRICT CONTENT
pt_PT: CONTEÚDO RESTRITO

en: Restrict Entire Website Without Login
pt_PT: Restringir site inteiro sem login

en: Restrict entire website without login
pt_PT: Restringir site inteiro sem login

en: Restriction Rules for Drip Contents
pt_PT: Regras de restrição para conteúdo de gotejamento

en: Restriction Type
pt_PT: Tipo de restrição

en: Reunion Island
pt_PT: Ilha da Reunião

en: Reverse Border
pt_PT: Borda reversa

en: Right
pt_PT: Certo

en: Role
pt_PT: Papel

en: Role (Optional)
pt_PT: Função (opcional)

en: Roles
pt_PT: Funções

en: Romania
pt_PT: Romênia

en: Romanian
pt_PT: Romena

en: Rotate
pt_PT: Girar

en: Rounded Style
pt_PT: Estilo arredondado

en: Rule Added Successfully.
pt_PT: Regra adicionada com sucesso.

en: Rule has been deleted successfully.
pt_PT: A regra foi excluída com sucesso.

en: Rule Updated Successfully.
pt_PT: Regra atualizada com sucesso.

en: Rule updated Successfully.
pt_PT: Regra atualizada com sucesso.

en: Rule(s) has been deleted successfully.
pt_PT: As regras foram excluídas com sucesso.

en: rules
pt_PT: regras

en: Rules has been added successfully.
pt_PT: As regras foram adicionadas com sucesso.

en: Rusia/Rusia
pt_PT: Rússia/Rússia

en: Russia
pt_PT: Rússia

en: Russian
pt_PT: Russa

en: Rwanda
pt_PT: Ruanda

en: s
pt_PT: é

en: Saint Kitts and Nevis
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Lucia
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_PT: São Vicente e Granadinas

en: Sales Tax
pt_PT: Imposto sobre vendas

en: Sales Tax Settings
pt_PT: Configurações de imposto sobre vendas

en: Same page (Paid Post URL)
pt_PT: Mesma página (URL de postagem paga)

en: San Marino
pt_PT: São Marino

en: Sandbox
pt_PT: Caixa de areia

en: Sandbox API Password
pt_PT: Senha da API Sandbox

en: Sandbox API Signature
pt_PT: Assinatura da API Sandbox

en: Sandbox API Username
pt_PT: Nome de usuário da API Sandbox

en: Sao Tome and Principe
pt_PT: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt_PT: Arábia Saudita

en: Save
pt_PT: Salvar

en: Save Expiry Date
pt_PT: Salvar data de validade

en: SCA Compliant (popup)
pt_PT: Compatível com SCA (pop-up)

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search by member
pt_PT: Pesquisar por membro

en: Search by paid post plan...
pt_PT: Pesquise por plano de postagem pago...

en: Search by paid post title...
pt_PT: Pesquise por título de postagem paga...

en: Search by title...
pt_PT: Pesquise por título...

en: Search by Username
pt_PT: Pesquisar por nome de usuário

en: Search by username
pt_PT: Pesquisar por nome de usuário

en: Search by username or email...
pt_PT: Pesquise por nome de usuário ou e-mail...

en: Search Filter Title
pt_PT: Título do filtro de pesquisa

en: Search Member
pt_PT: Pesquisar membro

en: Search Members
pt_PT: Pesquisar membros

en: Search Members by Profile Fields
pt_PT: Pesquisar membros por campos de perfil

en: Search Results
pt_PT: Procurar Resultados

en: Search Type
pt_PT: Tipo de busca

en: second
pt_PT: segunda

en: seconds
pt_PT: segundas

en: Secret Word
pt_PT: Palavra secreta

en: Secret Word can not be left blank.
pt_PT: A Palavra Secreta não pode ficar em branco.

en: Section
pt_PT: Seção

en: Section Heading
pt_PT: Título da seção

en: Section Margin
pt_PT: Margem da seção

en: Security Key
pt_PT: Chave de segurança

en: Security Options
pt_PT: Opções de segurança

en: Select
pt_PT: Selecione

en: Select a form to insert into page
pt_PT: Selecione um formulário para inserir na página

en: Select a Membership Plan for content access
pt_PT: Selecione um plano de associação para acesso ao conteúdo

en: Select Action Type
pt_PT: Selecione o tipo de ação

en: Select All
pt_PT: Selecionar tudo

en: Select All Meta
pt_PT: Selecione todos os meta

en: Select ARMember access
pt_PT: Selecione o acesso ARMember

en: Select Badge Icon
pt_PT: Selecione o ícone do emblema

en: Select Badges you want to delete.
pt_PT: Selecione os emblemas que você deseja excluir.

en: Select Condition
pt_PT: Selecione a condição

en: Select content access type
pt_PT: Selecione o tipo de acesso ao conteúdo

en: Select Content Restriction Type.
pt_PT: Selecione o tipo de restrição de conteúdo.

en: Select content restriction type.
pt_PT: Selecione o tipo de restrição de conteúdo.

en: Select Content Type
pt_PT: Selecione o tipo de conteúdo

en: Select Country
pt_PT: Selecione o pais

en: Select Country Field
pt_PT: Selecione o campo do país

en: select country field of signup form to be mapped, so tax can be applied upon country selection.
pt_PT: selecione o campo do país do formulário de inscrição a ser mapeado, para que o imposto possa ser aplicado na seleção do país.

en: Select Default Restriction
pt_PT: Selecione a restrição padrão

en: Select Drip Rule
pt_PT: Selecione a regra de gotejamento

en: Select Drip Type
pt_PT: Selecione o tipo de gotejamento

en: Select Field
pt_PT: Selecione o campo

en: Select field
pt_PT: Selecione o campo

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
pt_PT: Selecione os campos que deseja exibir na seção de listagem de campos de perfil.

en: Select Fonts
pt_PT: Selecione fontes

en: Select Form
pt_PT: Selecione o formulário

en: Select Form Type
pt_PT: Selecione o tipo de formulário

en: Select Forms
pt_PT: IA da UE:

en: Select Gift
pt_PT: Selecione presente

en: Select higher plan(s)..
pt_PT: Selecione plano(s) superior(es).

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
pt_PT: Selecione quantos dias você deseja estender no ciclo atual?

en: Select List Name
pt_PT: Selecione o nome da lista

en: Select log duration to download
pt_PT: Selecione a duração do registro para download

en: Select Logo image with 70X70 px
pt_PT: Selecione a imagem do logotipo com 70X70 px

en: Select lower plan(s)..
pt_PT: Selecione plano(s) inferior(es).

en: Select Member Form
pt_PT: Selecione Formulário de Membro

en: Select Membership Plan(s).
pt_PT: Selecione Plano(s) de Associação.

en: Select Membership Plans
pt_PT: Selecione planos de associação

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
pt_PT: Selecione os planos de associação dos quais você deseja exibir este modelo de perfil.

en: Select Memberships
pt_PT: Selecione assinaturas

en: Select meta fields
pt_PT: Selecione metacampos

en: Select Network
pt_PT: Selecione Rede

en: Select New Plan
pt_PT: Removedor plano

en: Select one or more membership plans
pt_PT: Selecione um ou mais planos de assinatura

en: Select Optins
pt_PT: Selecione as opções

en: Select Option
pt_PT: Selecione a opção

en: Select Other Settings.
pt_PT: Selecione Outras configurações.

en: Select Page
pt_PT: Selecione a página

en: Select page to redirect at custom profile page instead
pt_PT: Selecione a página para redirecionar para a página de perfil personalizada

en: Select Page(s)..
pt_PT: Selecione Página(s).

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
pt_PT: Selecione páginas para definir acesso/restrição ao plano de associação criado

en: Select Pages(s)..
pt_PT: Selecione Página(s).

en: Select Paid Post
pt_PT: Selecione postagem paga

en: Select Paid Post Plan
pt_PT: Selecione o plano de postagem pago

en: Select Paid Post Setup
pt_PT: Selecione Configuração de postagem paga

en: Select Payment Cycle
pt_PT: Selecione Ciclo de Pagamento

en: Select Payment Cycle Layout
pt_PT: Selecione o layout do ciclo de pagamento

en: Select Payment Gateway Layout
pt_PT: Selecione o layout do gateway de pagamento

en: Select Payment Gateway Skin
pt_PT: Selecione o tema do gateway de pagamento

en: Select Payment Gateways
pt_PT: Selecione gateways de pagamento

en: Select Payment Method
pt_PT: Selecione o método de pagamento

en: Select Payment Mode
pt_PT: Selecione o modo de pagamento

en: Select Plan
pt_PT: Selecione o plano

en: Select Plan Information
pt_PT: Selecione as informações do plano

en: Select Plan Layout
pt_PT: Selecione o layout do plano

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
pt_PT: Selecione o(s) plano(s) cujo nível é superior ao plano atual

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
pt_PT: Selecione o(s) plano(s) cujo nível é inferior ao plano atual

en: Select Plan(s) whose users can access this menu item.
pt_PT: Selecione Plano(s) cujos usuários podem acessar este item de menu.

en: Select Plan(s)..
pt_PT: Selecione Plano(s).

en: Select Plans
pt_PT: Selecione os planos

en: Select Post
pt_PT: Selecione Postagem

en: Select Profile Template
pt_PT: Selecione o modelo de perfil

en: Select Redirection Type
pt_PT: Selecione o tipo de redirecionamento

en: Select Reward
pt_PT: Selecione recompensa

en: Select Role(s)..
pt_PT: Selecione Funções.

en: Select Role.
pt_PT: Selecione Função.

en: Select Roles
pt_PT: Selecione funções

en: Select roles to display at front-end.
pt_PT: Selecione as funções a serem exibidas no front-end.

en: Select Set
pt_PT: Selecione Definir

en: Select Set of Login Form
pt_PT: Selecione Conjunto de Formulário de Login

en: Select set of login form
pt_PT: Selecione o conjunto de formulário de login

en: Select Setup
pt_PT: Selecione Configuração

en: Select Signup / Registration Form
pt_PT: Selecione Inscrição / Formulário de Registro

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
pt_PT: Selecione os campos do perfil social que você deseja exibir no cabeçalho do perfil.

en: Select Status
pt_PT: Selecione o status

en: Select Template
pt_PT: Selecione o modelo

en: Select Type
pt_PT: Selecione o tipo

en: Select user
pt_PT: Selecione o usuário

en: Select User Meta
pt_PT: Selecione o meta do usuário

en: Select User Plans
pt_PT: Selecione planos de usuário

en: Select User Role
pt_PT: Selecione a função do usuário

en: Select User Roles
pt_PT: Selecione funções de usuário

en: Select User%ss%s
pt_PT: Selecione o usuário%ss%s

en: Select User(s)..
pt_PT: Selecione Usuário(s).

en: Select Users
pt_PT: Selecione usuários

en: Select Your Payment Cycle
pt_PT: Selecione seu ciclo de pagamento

en: Select Your payment Cycle
pt_PT: Selecione seu ciclo de pagamento

en: Select Your Payment Gateway
pt_PT: Selecione seu gateway de pagamento

en: Select Your Plan Skin
pt_PT: Selecione o tema do seu plano

en: Select Your Social Network
pt_PT: Selecione sua rede social

en: Selected
pt_PT: Selecionada

en: Selected pages will be accessible to users without login.
pt_PT: As páginas selecionadas estarão acessíveis a usuários sem login.

en: Selected Plan Background
pt_PT: Plano de fundo selecionado

en: Selected Plan Description Font
pt_PT: Fonte de descrição do plano selecionada

en: Selected plan is invalid.
pt_PT: O plano selecionado é inválido.

en: Selected plan is not valid.
pt_PT: O plano selecionado não é válido.

en: Selected Plan Title Font
pt_PT: Fonte do título do plano selecionado

en: Selected Plan(s) Only
pt_PT: Somente plano(s) selecionado(s)

en: Selected Price Font
pt_PT: Fonte de preço selecionada

en: Selected roles will be able to access admin.
pt_PT: Nenhuma página disponível

en: Seller Id (account number)
pt_PT: ID do vendedor (número da conta)

en: SellerId can not be left blank.
pt_PT: SellerId não pode ficar em branco.

en: Semi Automatic
pt_PT: Semiautomático

en: Semi Automatic Subscription
pt_PT: Assinatura Semi Automática

en: Semi Automatic Subscription Label
pt_PT: Etiqueta de assinatura semiautomática

en: Semi Automatic Subscription Payment due
pt_PT: Pagamento de assinatura semiautomático devido

en: Send Message Before
pt_PT: Enviar mensagem antes

en: Send Message before
pt_PT: Enviar mensagem antes

en: Send Signup Email Notification to User
pt_PT: Enviar notificação por e-mail de inscrição ao usuário

en: Separate values format should be label:value.
pt_PT: O formato de valores separados deve ser rótulo:valor.

en: Separator
pt_PT: Separador

en: Separator Text
pt_PT: Texto Separador

en: Serbia and Montenegro
pt_PT: Sérvia e Montenegro

en: Serbian
pt_PT: Sérvia

en: Set different email content for admin
pt_PT: Defina conteúdo de e-mail diferente para administrador

en: Set ID
pt_PT: Definir ID

en: Set Name
pt_PT: Nome do conjunto

en: Set name can not be left blank.
pt_PT: O nome do conjunto não pode ser deixado em branco.

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
pt_PT: Definir página para redirecionamento caso o usuário esteja logado e tentando acessar a página restrita.

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
pt_PT: Definir página para redirecionamento caso o usuário não esteja logado e tentando acessar a página restrita.

en: Set page for redirection in case when user is to access restricted drip page.
pt_PT: Definir página para redirecionamento caso o usuário acesse a página de gotejamento restrita.

en: Set Redirection Priority
pt_PT: Definir prioridade de redirecionamento

en: setting is revereted. Now you can access admin panel with /wp-admin. Return to
pt_PT: configuração é revertida. Agora você pode acessar o painel de administração com/wp-admin. Voltou para

en: Setting(s) has been imported successfully
pt_PT: Configurações) foi importado com sucesso

en: Settings has been saved successfully.
pt_PT: As configurações foram salvas com sucesso.

en: Settings Saved Successfully.
pt_PT: Configurações salvas com sucesso.

en: Setup Achievement
pt_PT: Conquista de configuração

en: Setup has been deleted successfully.
pt_PT: A configuração foi excluída com sucesso.

en: Setup Name
pt_PT: Nome da configuração

en: Setup name
pt_PT: Nome da configuração

en: Setup name can not be left blank.
pt_PT: O nome da configuração não pode ser deixado em branco.

en: Setup Type
pt_PT: Tipo de configuração

en: Setup(s) has been deleted successfully.
pt_PT: As configurações foram excluídas com sucesso.

en: Seychelles
pt_PT: Seicheles

en: Shortcode
pt_PT: Código curto

en: Shortcode of Paid Post Setup not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
pt_PT: Shortcode de configuração de postagem paga não encontrado na página selecionada. Adicione o código de acesso nessa página ou selecione a página apropriada.

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode there Or please select the page having registration form of ARMember
pt_PT: Shortcode do Formulário de Inscrição não encontrado na página selecionada. Por favor, adicione o shortcode lá ou selecione a página com o formulário de registro do ARMember

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
pt_PT: O shortcode será exibido aqui assim que você salvar a configuração atual.

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show / Hide columns
pt_PT: Mostrar/ocultar colunas

en: Show After
pt_PT: Ao ativar a expiração para conteúdo gotejado, o acesso permitido será restrito de acordo com as configurações de expiração. A expiração do conteúdo obtido será calculada após o conteúdo obtido para o membro.

en: Show after
pt_PT: Mostrar depois

en: Show content only for
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: Show content to
pt_PT: Mostrar conteúdo para

en: Show Time
pt_PT: Altura de começar

en: Showing
pt_PT: Mostrando

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

en: Showing 0 to 0 of 0 members
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 membros

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 assinaturas

en: Sierra Leone
pt_PT: Serra Leoa

en: signup
pt_PT: inscrever-se

en: Simple Conditionals cannot process operators like
pt_PT: Condicionais Simples não podem processar operadores como

en: Singapore
pt_PT: Cingapura

en: Single Membership
pt_PT: Associação Única

en: Single Search Field
pt_PT: Campo de pesquisa único

en: Site Key
pt_PT: Chave do site

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Skip
pt_PT: Pular

en: Skip The Wizard and Setup Manually
pt_PT: Ignore o assistente e configure manualmente

en: Slide Effect
pt_PT: Efeito de slide

en: Slider
pt_PT: Controle deslizante

en: Slovak
pt_PT: Eslovaca

en: Slovakia
pt_PT: Eslováquia

en: Slovakia/Slovakia
pt_PT: Eslováquia/Eslováquia

en: Slovenia
pt_PT: Eslovênia

en: Slovenian
pt_PT: esloveno

en: SMTP Test E-Mail
pt_PT: E-mail de teste SMTP

en: So, it would affect ( Your Recurring Time MINUS 1 ) number of occurance unless you have infinite duration.
pt_PT: Portanto, isso afetaria (seu tempo recorrente menos 1) o número de ocorrências, a menos que você tenha duração infinita.

en: So, Please make sure you have set proper recurring time ( occurance ) in such case.
pt_PT: Portanto, certifique-se de definir o horário recorrente (ocorrência) adequado nesse caso.

en: Social Connect
pt_PT: Conexão social

en: Social Connect Options
pt_PT: Opções de conexão social

en: Social Connect Redirection( For One Click Sign up )
pt_PT: Redirecionamento de conexão social (para inscrição com um clique)

en: Social Feature
pt_PT: Recurso Social

en: Social Fields
pt_PT: Campos Sociais

en: Social Login
pt_PT: Login social

en: Social Network Options
pt_PT: Opções de redes sociais

en: Social Profile Fields
pt_PT: Campos de perfil social

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
pt_PT: As configurações sociais foram salvas com sucesso.

en: Social Signup Configuration
pt_PT: Configuração de inscrição social

en: Solomon Islands
pt_PT: Ilhas Salomão

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
pt_PT: Alguns usuários têm privilégios de administrador. Para isso não pode ser bloqueado.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt_PT: Alguém solicitou que a senha fosse redefinida para a seguinte conta:

en: Something went wrong
pt_PT: Algo deu errado

en: Something went wrong please try again
pt_PT: Alguma coisa deu errado. Por favor tente outra vez

en: Something went wrong please try again later
pt_PT: Algo deu errado, tente novamente mais tarde

en: Something went wrong while verifying Authorization
pt_PT: Algo deu errado ao verificar a autorização

en: Something went wrong! please try again later
pt_PT: Algo deu errado! por favor, tente novamente mais tarde

en: Something went wrong.
pt_PT: Algo deu errado.

en: Something went wrong. Please try again.
pt_PT: Algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Something went wrong..
pt_PT: Algo deu errado..

en: Sorry something went wrong while processing payment
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o pagamento

en: Sorry something went wrong while processing payment with Authorize.Net.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o pagamento com Authorize.Net.

en: Sorry something went wrong while processing payment with myCred.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o pagamento com myCred.

en: Sorry something went wrong while processing payment with Stripe.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o pagamento com Stripe.

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar seu pagamento.

en: Sorry! refund could not be processed
pt_PT: Desculpe! não foi possível processar o reembolso

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
pt_PT: Desculpe! O botão Enviar está desativado para evitar problemas porque você está logado como administrador.

en: Sorry! You have already one pending payment transaction. You will be able to proceed after that transaction will be approved.
pt_PT: Desculpe! Você já tem uma transação de pagamento pendente. Você poderá prosseguir depois que a transação for aprovada.

en: Sorry, No Woocommerce product found for selected plan
pt_PT: Desculpe, nenhum produto Woocommerce encontrado para o plano selecionado

en: Sorry, purchase limit has been exceeded.
pt_PT: Desculpe, o limite de compra foi excedido.

en: Sorry, something went wrong while creating tax
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao criar o imposto

en: Sorry, something went wrong while processing card
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o cartão

en: Sorry, Something went wrong while processing payment
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o pagamento

en: Sorry, something went wrong while processing payment
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o pagamento

en: Sorry, something went wrong while processing payment with 2Checkout.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o pagamento com 2Checkout.

en: Sorry, something went wrong while processing payment with Authorize.Net.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado ao processar o pagamento com Authorize.Net.

en: Sorry, something went wrong.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado.

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado. Entre em contato com o administrador do site.

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado. Entre em contato com o administrador do site.

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
pt_PT: Desculpe, algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt_PT: Desculpe, este tipo de arquivo não é permitido por motivos de segurança.

en: Sorry, User not found.
pt_PT: Desculpe, usuário não encontrado.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
pt_PT: Desculpe, você não tem permissão para fazer isso.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
pt_PT: Desculpe, você não tem permissão para instalar plug-ins neste site.

en: Sorry, You can not add this field twice in form
pt_PT: Desculpe, você não pode adicionar este campo duas vezes no formulário

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
pt_PT: Desculpe, você não tem permissão para realizar esta ação

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
pt_PT: Desculpe, você não tem permissão para realizar esta ação.

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
pt_PT: Desculpe, você não tem acesso ao feed

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
pt_PT: Desculpe, sua solicitação não pode ser processada porque o nonce não foi encontrado.

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
pt_PT: Desculpe, sua solicitação não pode ser processada por motivos de segurança.

en: Sort By
pt_PT: Ordenar por

en: Sort By (Directory Filter)
pt_PT: Classificar por (filtro de diretório)

en: Sort Field Order
pt_PT: Classificar ordem dos campos

en: South Africa
pt_PT: África do Sul

en: South Korea
pt_PT: Coréia do Sul

en: Space not allowed in password field
pt_PT: Espaço não permitido no campo de senha

en: Spain
pt_PT: Espanha

en: Spam detected
pt_PT: Spam detectado

en: Spam detected.
pt_PT: Spam detectado.

en: Spanish
pt_PT: Espanhola

en: Spanish (Latin America)
pt_PT: Espanhol (América Latina)

en: Spanish-European
pt_PT: Espanhol-Europeu

en: Spanish-Latin American
pt_PT: Hispano-Latino-Americana

en: Spanish/Spain
pt_PT: Espanhol/Espanha

en: special
pt_PT: especial

en: Special Pages
pt_PT: Páginas Especiais

en: Specific date onwards
pt_PT: Data específica em diante

en: Specific Page
pt_PT: Página específica

en: Specific URL
pt_PT: URL específico

en: Sri Lanka
pt_PT: Espanha

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: Standard Email Responses
pt_PT: Respostas de e-mail padrão

en: Standard Style
pt_PT: Estilo padrão

en: Start Date
pt_PT: Data de início

en: Start date can not be earlier than current date.
pt_PT: A data de início não pode ser anterior à data atual.

en: Start On
pt_PT: Começar

en: Starts On
pt_PT: Começa em

en: Strength: Good
pt_PT: Força: Bom

en: Strength: Strong
pt_PT: Força: Forte

en: Strength: Very Weak
pt_PT: Força: Muito Fraco

en: Strength: Weak
pt_PT: Força: Fraca

en: Stripe
pt_PT: Listra

en: Stripe (if Stripe payment gateway is enabled)
pt_PT: Stripe (se o gateway de pagamento Stripe estiver ativado)

en: Stripe Documentation
pt_PT: Documentação de distribuição

en: Stripe Live Public Key
pt_PT: Chave pública Stripe Live

en: Stripe Live Secret Key
pt_PT: Chave secreta Stripe Live

en: Stripe payment gateway supports only "Days" in Trial Duration Unit.
pt_PT: O gateway de pagamento Stripe suporta apenas \"Dias\" na unidade de duração de avaliação.

en: Stripe Payment Mode
pt_PT: Modo de pagamento de faixa

en: Stripe Prices
pt_PT: Preços de listras

en: Stripe Publishable Key
pt_PT: Chave publicável Stripe

en: Stripe Publishable Key (Sandbox)
pt_PT: Chave publicável Stripe (Sandbox)

en: Stripe Secret Key
pt_PT: Chave secreta de listra

en: Stripe Secret Key (sandbox)
pt_PT: Chave secreta Stripe (sandbox)

en: Stripe Test Public Key
pt_PT: Chave pública de teste de distribuição

en: Stripe Webhook has been verifed successfully.
pt_PT: Stripe Webhook foi verificado com sucesso.

en: Strong Password
pt_PT: Senha forte

en: Strong Text
pt_PT: Texto forte

en: Style Settings
pt_PT: Configurações de estilo

en: Styling & Formatting
pt_PT: Estilo e formatação

en: Sub Title
pt_PT: Legenda

en: Sub Title Color
pt_PT: Cor do subtítulo

en: Sub Title Font
pt_PT: Fonte do subtítulo

en: Sub Title/Label Font
pt_PT: Fonte do subtítulo/rótulo

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: Submit Action
pt_PT: Enviar ação

en: Submit Button
pt_PT: Botão de envio

en: Submit Button Label
pt_PT: Etiqueta do botão Enviar

en: Submit Button Options
pt_PT: Opções do botão Enviar

en: Subscribe If
pt_PT: Inscreva-se se

en: Subscription
pt_PT: Inscrição

en: Subscription / Recurring Payment
pt_PT: Assinatura / Pagamento Recorrente

en: Subscription Cancelled Message
pt_PT: Mensagem de cancelamento de assinatura

en: Subscription has been canceled successfully.
pt_PT: A assinatura foi cancelada com sucesso.

en: Subscription ID
pt_PT: ID de Inscrição

en: Subscription plan has been canceled successfully
pt_PT: O plano de assinatura foi cancelado com sucesso

en: Subscription Plan Required
pt_PT: Plano de assinatura obrigatório

en: Subscription Scheduled
pt_PT: Assinatura agendada

en: Subscription Start Date
pt_PT: Data de início da assinatura

en: Subscription/Recurring Post
pt_PT: Assinatura/postagem recorrente

en: Subscriptions
pt_PT: Assinaturas

en: subscriptions
pt_PT: assinaturas

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: success
pt_PT: sucesso

en: Success Message
pt_PT: Mensagem de sucesso

en: Success Redirect URL (Optional)
pt_PT: URL de redirecionamento de sucesso (opcional)

en: Successfully refunded to a member
pt_PT: Reembolsado com sucesso a um membro

en: Successfully response result.
pt_PT: Resultado da resposta com sucesso.

en: Suffix
pt_PT: Sufixo

en: Summary Font
pt_PT: Fonte do resumo

en: Summary Section
pt_PT: Seção de Resumo

en: Summary Text
pt_PT: Texto de resumo

en: Support Expires On:
pt_PT: O suporte expira em:

en: Suspended
pt_PT: Suspenso

en: Suspended Plan User
pt_PT: Usuário do plano suspenso

en: Suspended Plan/Post User
pt_PT: Usuário suspenso do plano/pós

en: Swaziland
pt_PT: Suazilândia

en: Sweden
pt_PT: Suécia

en: Swedish
pt_PT: Sueca

en: Swedish/Sweden
pt_PT: Sueco/Suécia

en: Switzerland
pt_PT: Suíça

en: Sync
pt_PT: Sincronizar

en: Sync Dripped Content
pt_PT: Sincronizar conteúdo vazado

en: Synced with buddypress successfully.
pt_PT: Sincronizado com buddypress com sucesso.

en: Syria
pt_PT: Síria

en: Tab Color
pt_PT: Cor da guia

en: Tablet View
pt_PT: Visualização do tablet

en: Tags
pt_PT: Tag

en: Tajikistan
pt_PT: Tadjiquistão

en: Tamil
pt_PT: tâmil

en: Tanzania
pt_PT: Tanzânia

en: Target Users
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: TAX Amount
pt_PT: Valor do imposto

en: Tax Amount
pt_PT: Valor do imposto

en: TAX Percentage
pt_PT: Porcentagem de imposto

en: Tax Percentage
pt_PT: Porcentagem de imposto

en: Taxonomy is protected
pt_PT: Taxonomia é protegida

en: Template 1
pt_PT: Modelo 1

en: Template 2
pt_PT: Modelo 2

en: Template 3
pt_PT: Modelo 3

en: Template 4
pt_PT: Modelo 4

en: Template 5
pt_PT: Modelo 5

en: Template 6
pt_PT: Modelo 6

en: Template found.
pt_PT: Modelo encontrado.

en: Template has been added successfully.
pt_PT: O modelo foi adicionado com sucesso.

en: Template has been deleted successfully.
pt_PT: O modelo foi excluído com sucesso.

en: Template Name
pt_PT: Nome do modelo

en: Template not found.
pt_PT: Modelo não encontrado.

en: Template Options
pt_PT:  Opções de modelo

en: Template options has been saved successfully.
pt_PT: As opções do modelo foram salvas com sucesso.

en: Template Saved Successfully
pt_PT: Modelo salvo com sucesso

en: Template Tags
pt_PT: Tags de modelo

en: Template Updated Successfully
pt_PT: Modelo atualizado com sucesso

en: Terminate
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress.html

en: Terminate Members
pt_PT: Rescindir membros

en: Terminated
pt_PT: Terminado

en: Test
pt_PT: Teste

en: Test Publishable Key
pt_PT: Testar chave publicável

en: Test Publishable Key can not be left blank.
pt_PT: A chave publicável de teste não pode ser deixada em branco.

en: Test Secret Key
pt_PT: Testar chave secreta

en: Test Secret Key can not be left blank.
pt_PT: A chave secreta de teste não pode ser deixada em branco.

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Direction
pt_PT: Direção do texto

en: Text field can not be left blank.
pt_PT: O campo de texto não pode ficar em branco.

en: Textarea
pt_PT: Área de texto

en: Textbox
pt_PT: Caixa de texto

en: Thai
pt_PT: Tailandesa

en: Thailand
pt_PT: Tailândia

en: than, please remove admin directory renaming settings from other plugin
pt_PT: então, remova as configurações de renomeação do diretório admin de outro plugin

en: Thank You
pt_PT: Obrigado

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
pt_PT: Obrigado pelo pagamento conosco, entraremos em contato com você em breve.

en: Thanks!
pt_PT: Obrigado!

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
pt_PT: O URL de validação da conta que o usuário recebe após a inscrição (se você ativar o recurso de validação de e-mail)

en: The css you have entered here, will be applied to all the frontend pages which contains ARMember short code.
pt_PT: O css que você inseriu aqui será aplicado a todas as páginas frontend que contêm o código curto ARMember.

en: The e-mail could not be sent.
pt_PT: O e-mail não pôde ser enviado.

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
pt_PT: O arquivo não pôde ser carregado por motivos de segurança, pois contém código malicioso

en: The full debugging output is shown below:
pt_PT: A saída completa da depuração é mostrada abaixo:

en: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
pt_PT: O mailer do Gmail funciona bem para sites que enviam poucos e-mails. No entanto, a API do Gmail tem limitações de taxa e uma série de restrições adicionais que podem gerar desafios durante a configuração. Se você espera enviar um grande volume de e-mails ou se descobrir que seu host não é compatível com as restrições da API do Gmail, recomendamos considerar uma opção de mala direta diferente.

en: The membership Limit count will be considered on "New" and "Renew" purchase actions performed either from the admin panel or from the front-end. Admin can assign unlimited time membership plans. Also, when members pay for their next "Recurring (Renewal) Cycle" payment the membership Limit count will not be considered.
pt_PT: A contagem do Limite de adesão será considerada nas ações de compra "Novo" e "Renovar" realizadas no painel de administração ou no front-end. O administrador pode atribuir planos de assinatura por tempo ilimitado. Além disso, quando os membros pagam pelo próximo pagamento do \"Ciclo Recorrente (Renovação)\", a contagem do Limite de adesão não será considerada.

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
pt_PT: O único objetivo deste formulário é adicionar registros de pagamentos perdidos de usuários para acompanhar todos os seus pagamentos. Então, isso não significa que, ao adicionar paymnet daqui para qualquer plano, ele renovará o próximo ciclo de pagamento ou qualquer plano será atribuído ao usuário.

en: The password field is empty.
pt_PT: O campo de senha está vazio.

en: The password you entered is invalid.
pt_PT: A senha que você digitou é inválida.

en: The passwords do not match.
pt_PT: As senhas não combinam.

en: The selected page is restricted item from content access rule. Please select another page.
pt_PT: A página selecionada é um item restrito da regra de acesso ao conteúdo. Selecione outra página.

en: The SMTP debugging output is shown below:
pt_PT: Conectado à API do Gmail

en: The Trial Period you have selected for this plan is not supported with
pt_PT: O período de avaliação selecionado para este plano não é compatível com

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
pt_PT: O arquivo carregado excede a diretiva MAX_FILE_SIZE especificada no formulário HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
pt_PT: O arquivo enviado excede a diretiva upload_max_filesize no php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt_PT: O arquivo enviado foi carregado apenas parcialmente.

en: The user has not grant permissions or closed the pop-up
pt_PT: O usuário não concedeu permissões ou fechou o pop-up

en: The username field is empty.
pt_PT: O campo de nome de usuário está vazio.

en: Then
pt_PT: Então

en: Then Redirect To
pt_PT: Em seguida, redirecione para

en: There is an error in sending mail to
pt_PT: Ocorreu um erro ao enviar e-mail para

en: There is an error in sending mail to admin
pt_PT: Ocorreu um erro ao enviar e-mail para o administrador

en: There is an error in sending mail to admin for
pt_PT: Ocorreu um erro ao enviar e-mail ao administrador para

en: There is an error in uploading file, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao enviar o arquivo. Tente novamente.

en: There is an error while activating addon, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao ativar o complemento. Tente novamente.

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
pt_PT: Ocorreu um erro ao ativar o complemento. Tente novamente.

en: There is an error while adding card, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao adicionar o cartão. Tente novamente.

en: There is an error while adding form, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao adicionar o formulário. Tente novamente.

en: There is an error while adding template, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao adicionar o modelo. Tente novamente.

en: There is an error while closing account, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao encerrar a conta. Tente novamente.

en: There is an error while connecting Google SignIn, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao conectar o Google SignIn. Tente novamente.

en: There is an error while connecting linkedin, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao conectar o LinkedIn. Tente novamente.

en: There is an error while connecting tumblr, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao conectar o tumblr. Tente novamente.

en: There is an error while connecting twitter, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao conectar o Twitter. Tente novamente.

en: There is an error while copying, please try again
pt_PT: Ocorreu um erro ao copiar, tente novamente

en: There is an error while deleting achievement badges, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir os selos de conquista. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Badge, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o Badge. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Coupon(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o(s) cupom(s), tente novamente.

en: There is an error while deleting Coupon, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o cupom. Tente novamente.

en: There is an error while deleting form set, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o conjunto de formulários. Tente novamente.

en: There is an error while deleting form, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o formulário. Tente novamente.

en: There is an error while deleting member activities, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir as atividades dos membros. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Message(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir mensagens. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Message, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir a mensagem. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Paid Post, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir a postagem paga. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Plan(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o(s) Plano(s). Tente novamente.

en: There is an error while deleting Plan, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o Plano. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Rule(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir regras. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Rule, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir a regra. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Setup(s), please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir as configurações. Tente novamente.

en: There is an error while deleting Setup, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir a configuração. Tente novamente.

en: There is an error while deleting template, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o modelo. Tente novamente.

en: There is an error while deleting user badge, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao excluir o selo do usuário. Tente novamente.

en: There is an error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao exibir as informações da classe CSS ARMember. Tente novamente.

en: There is an error while displaying members activities detail, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao exibir os detalhes das atividades dos membros. Tente novamente.

en: There is an error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao gerar a fatura dos detalhes da transação. Tente novamente.

en: There is an error while generating preview of members detail, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao gerar a visualização dos detalhes dos membros. Tente novamente.

en: There is an error while generating preview of template, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao gerar a visualização do modelo. Tente novamente.

en: There is an error while generating preview of transaction detail, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao gerar a visualização dos detalhes da transação. Tente novamente.

en: There is an error while installing addon, Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao instalar o complemento. Tente novamente.

en: There is an error while loading activities, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao carregar as atividades. Tente novamente.

en: There is an error while performing this action, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao executar esta ação. Tente novamente.

en: There is an error while saving template, please try again
pt_PT: Ocorreu um erro ao salvar o modelo. Tente novamente

en: There is an error while updating access rules, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as regras de acesso. Tente novamente.

en: There is an error while updating card, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar o cartão. Tente novamente.

en: There is an error while updating opt-ins settings, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as configurações de ativação. Tente novamente.

en: There is an error while updating rules, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as regras. Tente novamente.

en: There is an error while updating settings, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as configurações. Tente novamente.

en: There is an error while updating template options, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar as opções do modelo. Tente novamente.

en: There is an error while updating template, please try again
pt_PT: Localização WordPress ‹ Idioma WP — WordPress.html

en: There is an error while updating template, please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro ao atualizar o modelo. Tente novamente.

en: There is no any communication message found.
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma mensagem de comunicação.

en: There is no any coupon found.
pt_PT: Não foi encontrado nenhum cupom.

en: There is no any custom content drip rule found.
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado.

en: There is no any custom content drip rule found. Please add Drip Content rules from ARMember > Drip Content
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma regra de gotejamento de conteúdo personalizado. Adicione regras de conteúdo de gotejamento em ARMember> Conteúdo de gotejamento

en: There is no any form found.
pt_PT: Não foi encontrado nenhum formulário.

en: There is no any member found.
pt_PT: Não foi encontrado nenhum membro.

en: There is no any Member(s) found
pt_PT: Não há nenhum(s) Membro(s) encontrado(s)

en: There is no any plan configured yet
pt_PT: Ainda não há nenhum plano configurado

en: There is no any plan configured yet.
pt_PT: Ainda não há nenhum plano configurado.

en: There is no any recent members found.
pt_PT: Não foram encontrados membros recentes.

en: There is no any recent transactions found.
pt_PT: Não foram encontradas transações recentes.

en: There is no any role availabel.
pt_PT: Não há nenhuma função disponível.

en: There is no any Transactions found
pt_PT: Não há nenhuma transação encontrada

en: There is no error, the file uploaded with success.
pt_PT: Não há erro, o arquivo foi carregado com sucesso.

en: There is no membership found.
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma associação.

en: There is no paid post found.
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma postagem paga.

en: There is no user registered with that email address.
pt_PT: Não há nenhum usuário registrado com esse endereço de e-mail.

en: There is no user registered with that email address/Username.
pt_PT: Não há nenhum usuário registrado com esse endereço de e-mail/nome de usuário.

en: There is no user registered with that username.
pt_PT: Não há nenhum usuário registrado com esse nome de usuário.

en: There is problem while deleting badges.Please try again letter.
pt_PT: Ocorreu um problema ao excluir os emblemas. Tente novamente a carta.

en: There was no member found with an id of
pt_PT: Não foi encontrado nenhum membro com um ID de

en: There was no plan found with an id of
pt_PT: Não foi encontrado nenhum plano com um ID de

en: There was no plan found with an member id of
pt_PT: Não foi encontrado nenhum plano com um ID de membro de

en: There was not passed parameter's value of
pt_PT: Não foi passado o valor do parâmetro de

en: There were no plans found.
pt_PT: Não foram encontrados planos.

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
pt_PT: Esta ação não pode ser revertida. Tem certeza de que deseja alterar o plano de associação do(s) membro(s) selecionado(s)?

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
pt_PT: Este complemento não é compatível com a versão atual do ARMember. Atualize o ARMember para a versão mais recente.

en: This API has been disabled by administrator.
pt_PT: Esta API foi desativada pelo administrador.

en: This currency is not supported by
pt_PT: Esta moeda não é suportada por

en: This Drip restriction content will be applied to all drip contents.
pt_PT: Este conteúdo de restrição de gotejamento será aplicado a todos os conteúdos de gotejamento.

en: This email is already registered, please choose another one.
pt_PT: Este e-mail já está cadastrado, escolha outro.

en: This field can not be left blank
pt_PT: Este campo não pode ser deixado em branco

en: This Field can not be left blank.
pt_PT: Este campo não pode ser deixado em branco.

en: This field can not be left blank.
pt_PT: Este campo não pode ser deixado em branco.

en: This field cannot be blank.
pt_PT: Este campo não pode estar vazio.

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
pt_PT: Este arquivo não pôde ser processado porque o limite de arquivos foi excedido.

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
pt_PT: Este primeiro nome é inválido. Por favor, entre com um primeiro nome válido.

en: This Form Name is already exist.
pt_PT: Este nome de formulário já existe.

en: This IF Condition can be used inside theme templates only.
pt_PT: Esta condição IF pode ser usada apenas dentro de modelos de tema.

en: This is Free Membership Plan.
pt_PT: Este é o plano de associação gratuito.

en: This is not a valid import file data.
pt_PT: Este não é um dado de arquivo de importação válido.

en: This label will be displayed at frontend membership setup wizard page while payment.
pt_PT: Este rótulo será exibido na página do assistente de configuração de associação no frontend durante o pagamento.

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
pt_PT: Este sobrenome é inválido. Por favor, insira um sobrenome válido.

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
pt_PT: Esta configuração de adesão não pode ser salva porque, em alguns casos, o gateway de pagamento não estará disponível. Portanto, a configuração não pode ser processada.

en: This message will be display when IP Address is blocked.
pt_PT: Esta mensagem será exibida quando o endereço IP for bloqueado.

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
pt_PT: Esta mensagem será exibida quando o membro tentar se registrar com um endereço de e-mail bloqueado.

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
pt_PT: Esta mensagem será exibida quando o membro tentar se registrar com nome de usuário bloqueado.

en: This message will be display when requested URL or URL pattern is blocked.
pt_PT: Esta mensagem será exibida quando o URL solicitado ou o padrão de URL for bloqueado.

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
pt_PT: Este link do menu de navegação serve para definir o link de logout.

en: This navigation menu link will open Armember form in Modal Window.
pt_PT: Este link do menu de navegação abrirá o formulário Armember na janela Modal.

en: This navigation menu link will open Armember Setup Form in Modal Window.
pt_PT: Este link do menu de navegação abrirá o Formulário de configuração do Armember na janela Modal.

en: This options will only works if
pt_PT: Esta opção só funcionará se

en: This parameter will be used while redirecting to the page when user will purchase specific post. By adding [arm_paid_post_buy_now] shortcode at the Alternative Content. If you have not setup page for 'Post Setup' then please set 'post setup' page from ARMember -> General Settings -> Page Setup page.
pt_PT: Este parâmetro será usado ao redirecionar para a página quando o usuário comprar uma postagem específica. Adicionando o shortcode [arm_paid_post_buy_now] no Conteúdo Alternativo. Se você não configurou a página para 'Pós-configuração', defina a página 'Pós-configuração' em ARMember -> Configurações gerais -> página Configuração de página.

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
pt_PT: Este plano possui um ou mais assinantes. Portanto, este plano não pode ser excluído.

en: This service has been disabled by administrator.
pt_PT: Este serviço foi desativado pelo administrador.

en: This Set Name is already exist.
pt_PT: Este nome de conjunto já existe.

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
pt_PT: Este set_id é o id do conjunto de formulários criado para os formulários Login, Esqueci a senha e Alterar senha. E de acordo com esse conjunto, o estilo do formulário Fechar conta será definido.

en: This shortcode will be replaced with the user selected plan name.
pt_PT: Este shortcode será substituído pelo nome do plano selecionado pelo usuário.

en: This social account already added.
pt_PT: Esta conta social já foi adicionada.

en: This user don't have any paid post.
pt_PT: Este usuário não possui nenhuma postagem paga.

en: This user don't have any plans.
pt_PT: Este usuário não tem planos.

en: This user don't have any post.
pt_PT: Este usuário não tem nenhuma postagem.

en: This username is already registered, please choose another one.
pt_PT: Este nome de usuário já está registrado, escolha outro.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt_PT: Este nome de usuário é inválido porque usa caracteres ilegais. Insira um nome de usuário válido.

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
pt_PT: Este nome de usuário é inválido. Insira um nome de usuário válido.

en: This will be replaced with applied coupon's amount.
pt_PT: Este valor será substituído pelo valor do cupom aplicado.

en: This will be replaced with final payable amount.
pt_PT: Este será substituído pelo valor final a pagar.

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
pt_PT: Este valor será substituído pelo valor do período de avaliação do plano.

en: This will be replaced with selected payment cycles's title of the selected subscription plan.
pt_PT: Este será substituído pelo título dos ciclos de pagamento selecionados do plano de assinatura selecionado.

en: This will be replaced with selected plan's amount.
pt_PT: Este valor será substituído pelo valor do plano selecionado.

en: This will be replaced with selected plan's title.
pt_PT: Este será substituído pelo título do plano selecionado.

en: This will be replaced with tax amount.
pt_PT: Este valor será substituído pelo valor do imposto.

en: This will be replaced with tax percentage.
pt_PT: Isso será substituído por porcentagem de imposto.

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
pt_PT: Este assistente irá ajudá-lo a configurar a página de registro de membro. Ele irá gerar apenas um único código de acesso para processos como seleção de plano

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
pt_PT: Os endereços de e-mail inseridos aqui serão bloqueados no registro de novos usuários, o que significa que essas palavras-chave não poderão ser usadas como endereço de e-mail no momento da inscrição. Por exemplo, se você inserir 'abc@def.ghi' aqui, esse endereço de e-mail exato será banido, mas se você inserir apenas 'teste', todos os endereços de e-mail que contenham 'teste' serão banidos, como %s.

en: Those IP Address(es) which are entered here, will not be able to access your website. Please note that IP address should exact match. For example, 0.0.0.1 will be banned if and only if IP address will exact match with user's IP address.
pt_PT: Os endereços IP inseridos aqui não poderão acessar seu site. Observe que o endereço IP deve corresponder exatamente. Por exemplo, 0.0.0.1 será banido se e somente se o endereço IP corresponder exatamente ao endereço IP do usuário.

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
pt_PT: Os nomes de usuário inseridos aqui serão bloqueados no registro de um novo usuário, o que significa que essas palavras-chave não poderão ser usadas como nome de usuário no momento da inscrição. Por exemplo, se você inserir 'teste' aqui, todos os nomes de usuário que contenham 'teste' serão banidos, como %s

en: Title
pt_PT: Título

en: Title can not be left blank.
pt_PT: O título não pode ser deixado em branco.

en: Title Color
pt_PT: Cor do título

en: Title Font
pt_PT: Fonte do título

en: Title Position
pt_PT: Posição do título

en: Title:
pt_PT: Título:

en: To
pt_PT: Para

en: to
pt_PT: para

en: To assign ARMember Paid Post to this product, please mark product as Virtual, otherwise order status of this product wont be autocomplete.
pt_PT: Para atribuir postagem paga ARMember a este produto, marque o produto como Virtual, caso contrário, o status do pedido deste produto não será preenchido automaticamente.

en: To assign ARMember Plan to this product, please mark product as Virtual, otherwise order status of this product wont be autocomplete.
pt_PT: Para atribuir o Plano ARMember a este produto, marque o produto como Virtual, caso contrário, o status do pedido deste produto não será preenchido automaticamente.

en: To Date
pt_PT: A data

en: To Display dripped URL for Member.
pt_PT: Para exibir URL vazado para membro.

en: To display invalid file name, add {invalid_file} tag to the error message text.
pt_PT: Para exibir um nome de arquivo inválido, adicione a tag {invalid_file} ao texto da mensagem de erro.

en: To Display User's meta field value.
pt_PT: Para exibir o valor do metacampo do usuário.

en: To get more details, please refer this
pt_PT: Para obter mais detalhes, consulte este

en: To get more information about how to get purchase code, please
pt_PT: Para obter mais informações sobre como obter o código de compra, por favor

en: To get more information about how to set Global URL Field from your 2Checkout account, please refer this
pt_PT: Para obter mais informações sobre como definir o campo URL global em sua conta 2Checkout, consulte isto

en: To get more information about how to set INS(Web Hook) URL AND Approved URL from your 2Checkout account, please refer this
pt_PT: Para obter mais informações sobre como definir o URL INS (Web Hook) E o URL aprovado da sua conta 2Checkout, consulte isto

en: To get more information about how to set Silent Post URL from your Authorize.net account, please refer this
pt_PT: Para obter mais informações sobre como definir o URL da postagem silenciosa em sua conta Authorize.net, consulte isto

en: To get more information about how to set vk redirect url. Please refer this
pt_PT: Para obter mais informações sobre como definir o URL de redirecionamento vk. Por favor consulte isto

en: To get more information about how to set Web Hook URL from your Stripe account, please refer this
pt_PT: Para obter mais informações sobre como definir o URL do Webhook em sua conta Stripe, consulte isto

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
pt_PT: Para tornar parte da frase clicável, use este padrão

en: To reset your password, visit the following address:
pt_PT: Para redefinir sua senha, visite o seguinte endereço:

en: Togo
pt_PT: Ir

en: Token
pt_PT: Símbolo

en: Tooltip Title
pt_PT: Título da dica

en: Top
pt_PT: Principal

en: Top Belt
pt_PT: Cinto Superior

en: total activities
pt_PT: atividades totais

en: Total Amount:
pt_PT: Montante total:

en: Total Members
pt_PT: Total de membros

en: Total Payments
pt_PT: Total de pagamentos

en: total records
pt_PT: registros totais

en: Total Records To Display
pt_PT: Total de registros a serem exibidos

en: Total Skipped Cycles Of
pt_PT: Total de ciclos ignorados de

en: Total Transactions:
pt_PT: Total de transações:

en: Transaction
pt_PT: Transação

en: Transaction Date
pt_PT: Data da transação

en: Transaction Details
pt_PT: Detalhes da transação

en: Transaction has been added successfully.
pt_PT: A transação foi adicionada com sucesso.

en: Transaction has been deleted successfully.
pt_PT: A transação foi excluída com sucesso.

en: Transaction has been not added successfully. Try again later.
pt_PT: A transação não foi adicionada com sucesso. Tente mais tarde.

en: Transaction History
pt_PT: Histórico de transações

en: Transaction ID
pt_PT: ID da transação

en: Transaction Id
pt_PT: ID da transação

en: Transaction ID Label
pt_PT: Rótulo de ID da transação

en: Transaction ID Label can not be left blank.
pt_PT: O rótulo de ID da transação não pode ser deixado em branco.

en: Transaction Key
pt_PT: Chave de transação

en: Transaction Key can not be left blank.
pt_PT: A Chave de Transação não pode ser deixada em branco.

en: Transaction Status
pt_PT: Status da transação

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
pt_PT: As transações foram excluídas com sucesso.

en: Transactions
pt_PT: Transações

en: transactions
pt_PT: transações

en: trial active
pt_PT: teste ativo

en: Trial Active Label
pt_PT: Etiqueta ativa de teste

en: Trial Amount
pt_PT: Valor do teste

en: Trial amount
pt_PT: Valor do teste

en: Trial End Date
pt_PT: Data de término do teste

en: Trial Finished
pt_PT: Teste concluído

en: Trial Period
pt_PT: Período de teste

en: Trial Period Duration
pt_PT: Duração do período de teste

en: Trial Start Date
pt_PT: Data de início do teste

en: Trial Transaction
pt_PT: Transação de teste

en: Trinidad and Tobago
pt_PT: Trinidad e Tobago

en: Try again
pt_PT: Tente novamente

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
pt_PT: Este nome de usuário é inválido. Insira um nome de usuário válido.

en: Tumblr Icon
pt_PT: Ícone do Tumblr

en: Tunisia
pt_PT: Tunísia

en: Turkey
pt_PT: Peru

en: Turkish
pt_PT: Turca

en: Turkmenistan
pt_PT: Turcomenistão

en: Twitter Icon
pt_PT: Ícone do Twitter

en: Two Step Sign-up
pt_PT: Inscrição em duas etapas

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type username to select user
pt_PT: Digite nome de usuário para selecionar o usuário

en: Ukraine
pt_PT: Ucrânia

en: Ukrainian
pt_PT: Ucraniana

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
pt_PT: Não é possível conectar-se ao sistema de arquivos. Por favor, confirme suas credenciais.

en: Uncover
pt_PT: Descobrir

en: United Arab Emirates
pt_PT: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_PT: Reino Unido

en: United States
pt_PT: Uruguai

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unlimited
pt_PT: Ilimitada

en: Unsuccessful / Cancel Url
pt_PT: Url sem sucesso/cancelar

en: Untitled Plan
pt_PT: Plano sem título

en: Untitled Setup
pt_PT: Configuração sem título

en: Update ARMember Database
pt_PT: Atualizar banco de dados ARMember

en: Update Card
pt_PT: Cartão de atualização

en: Update Card Details
pt_PT: Atualizar detalhes do cartão

en: Update Card Text
pt_PT: Atualizar texto do cartão

en: Update Member
pt_PT: Atualizar membro

en: Update Profile
pt_PT: Atualizar perfil

en: Update Rules
pt_PT: Atualizar regras

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
pt_PT: A ação de upgrade/downgrade será aplicada quando os usuários alterarem seu plano no frontend. Selecione o nível de plano apropriado que seja superior/inferior ao plano atual e as ações serão executadas de acordo.

en: Upgrade Plan
pt_PT: Plano de atualização

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
pt_PT: Atualize para outro plano após o vencimento do plano atual (após o término do prazo)

en: Upload Cover Photo
pt_PT: Carregar foto da capa

en: Upload Profile Photo
pt_PT: Carregar foto do perfil

en: uppercase
pt_PT: maiúsculas

en: Urdu
pt_PT: urdu

en: Uruguay
pt_PT: Uruguai

en: Use %s to add current user's id in url.
pt_PT: Use %s para adicionar o ID do usuário atual no URL.

en: Use %s to add current user's username in url.
pt_PT: Use %s para adicionar o nome de usuário do usuário atual no URL.

en: Use %s to add current user's usrename in url.
pt_PT: Use %s para adicionar o nome de usuário do usuário atual na url.

en: Use coupon as invitation code
pt_PT: Use cupom como código de convite

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
pt_PT: Use o Cropper para definir a imagem e %1$s use o scroller do mouse para ampliar a imagem.

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
pt_PT: Use o Cropper para definir a imagem e use o scroller do mouse para ampliar a imagem

en: Used
pt_PT: Usada

en: Used Coupon as Invitation
pt_PT: Cupom usado como convite

en: Used Coupon Code
pt_PT: Código de cupom usado

en: Used coupon Code
pt_PT: Código de cupom usado

en: Used Coupon Discount
pt_PT: Desconto de cupom usado

en: Used coupon Discount
pt_PT: Cupom de desconto usado

en: Useful Links
pt_PT: Links Úteis

en: User
pt_PT: Do utilizador

en: User Achievement Added Successfully.
pt_PT: Conquista do usuário adicionada com sucesso.

en: User Avatar
pt_PT: Avatar do usuário

en: User Badge
pt_PT: Verifique se o usuário está em período de teste

en: User badge has been deleted successfully.
pt_PT: O crachá do usuário foi excluído com sucesso.

en: User Badges
pt_PT: Crachás de usuário

en: User Cancelled
pt_PT: Usuário cancelado

en: User Closed Account
pt_PT: Conta encerrada pelo usuário

en: User does not exist.
pt_PT: Usuário não existe.

en: User does not exists.
pt_PT: O usuário não existe.

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: User doesn't exist.
pt_PT: O usuário não existe.

en: User Email
pt_PT: E-mail do usuário

en: User Email Address
pt_PT: Endereço de e-mail do usuário

en: User has cancelled login or did not fully authorize.
pt_PT: O usuário cancelou o login ou não autorizou totalmente.

en: User has completed
pt_PT: O usuário concluiu

en: user has no any plan at the moment.
pt_PT: o usuário não tem nenhum plano no momento.

en: User ID
pt_PT: ID do usuário

en: User Id
pt_PT: ID do usuário

en: User ID:
pt_PT: ID do usuário:

en: User is currently logged in
pt_PT: O usuário está conectado no momento

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
pt_PT: O usuário foi excluído do site atual. Entre em contato com o administrador.

en: User is removed from current blog
pt_PT: O usuário foi removido do blog atual

en: User Meta 1
pt_PT: Usuário Meta 1

en: User Meta 2
pt_PT: Usuário Meta 2

en: User Meta 3
pt_PT: Usuário Meta 3

en: User Meta Key
pt_PT: Metachave do usuário

en: User Name
pt_PT: Nome de usuário

en: User not found
pt_PT: Usuário não encontrado

en: User Plan
pt_PT: Primeiro nome, último nome

en: User Plan Information
pt_PT: Informações do plano do usuário

en: User Private Content
pt_PT: Conteúdo privado do usuário

en: User Profile Link
pt_PT: Link do perfil do usuário

en: User Role
pt_PT: Papel do usuário

en: User status has been changed successfully.
pt_PT: O status do usuário foi alterado com sucesso.

en: User verification email has been sent successfully.
pt_PT: O e-mail de verificação do usuário foi enviado com sucesso.

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
pt_PT: O usuário expirará após um determinado período de tempo com base na data atribuída ao plano. Por exemplo, após um ano de adesão, após 5 meses de adesão e assim por diante.

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
pt_PT: O usuário expirará após a data selecionada aqui. Não importa quando ele entrou. Por exemplo, se a data for definida como 31 de dezembro de 2017, todos os usuários com este plano expirarão nessa data, independentemente de quando se registraram.

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
pt_PT: Detalhes básicos do usuário Envio para opt-ins como (e-mail, nome, sobrenome)

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
pt_PT: Detalhes básicos da transação de pagamento do usuário (não armazena dados confidenciais de pagamento, como detalhes de cartão de crédito/débito).

en: User's Basic Social Accounts Details
pt_PT: Detalhes básicos das contas sociais do usuário

en: User's IP Address Information
pt_PT: Informações do endereço IP do usuário

en: User's Logged in / Logout details
pt_PT: Detalhes de login/logout do usuário

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
pt_PT: Detalhes de inscrição do usuário, como nome de usuário, senha, nome, sobrenome e valor dos campos personalizados (endereço, sexo, etc.)

en: User's subscription has been canceled
pt_PT: Ocorreu um erro ao executar esta ação. Tente novamente.

en: User(s) has been imported successfully
pt_PT: Os usuários foram importados com sucesso

en: Usermeta Name
pt_PT: Nome meta do usuário

en: Username
pt_PT: Nome de usuário

en: Username can not be left blank
pt_PT: O nome de usuário não pode ficar em branco

en: Username can not be left blank.
pt_PT: O nome de usuário não pode ser deixado em branco.

en: Username OR Email Address
pt_PT: Nome de Usuário ou Endereço de Email

en: Username should not contain bad words.
pt_PT: O nome de usuário não deve conter palavrões.

en: Users Having No Plan
pt_PT: Usuários sem plano

en: Users Having No Post
pt_PT: Usuários sem postagem

en: Userwise Private Content Shortcode :
pt_PT: Código abreviado de conteúdo privado do usuário:

en: Uzbekistan
pt_PT: Uzbequistão

en: Valid redirect URIs
pt_PT: URIs de redirecionamento válidos

en: Validation
pt_PT: Validação

en: Validation Color
pt_PT: Cor de validação

en: Validation message
pt_PT: Mensagem de validação

en: Validation Message Background
pt_PT: Plano de fundo da mensagem de validação

en: Validation Message Font
pt_PT: Fonte da mensagem de validação

en: Validation Message Position
pt_PT: Posição da mensagem de validação

en: Validation Message Type
pt_PT: Tipo de mensagem de validação

en: Validation URL
pt_PT: URL de validação

en: Value
pt_PT: Valor

en: Vatican City
pt_PT: Cidade do Vaticano

en: Verified
pt_PT: Verificada

en: Verify
pt_PT: Verificar

en: Verify Webhook
pt_PT: Verifique o webhook

en: Very Weak Text
pt_PT: Texto muito fraco

en: Video Tutorials
pt_PT: Tutoriais em vídeo

en: Vietnam
pt_PT: Vietnã

en: Vietnamese
pt_PT: vietnamita

en: View Additional Fields
pt_PT: Ver campos adicionais

en: View All Members
pt_PT: Ver todos os membros

en: View All Transactions
pt_PT: Ver todas as transações

en: View Detail
pt_PT: Ver detalhes

en: View Failed Login Attempts History
pt_PT: Ver histórico de tentativas de login com falha

en: View File
pt_PT: Visualizar arquivo

en: View Invoice
pt_PT: Ver fatura

en: View Invoice Text
pt_PT: Ver texto da fatura

en: View Log
pt_PT: Ver registro

en: View Members
pt_PT: Ver membros

en: View Membership Card
pt_PT: Ver Cartão de Sócio

en: View Profile
pt_PT: Ver perfil

en: View profile
pt_PT: Ver perfil

en: Vine
pt_PT: Videira

en: Virgin Islands, British
pt_PT: Ilhas Virgens, Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_PT: Ilhas Virgens, EUA

en: VK Icon
pt_PT: Ícone VK

en: Watch Tutorial
pt_PT: Veja o tutorial

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
pt_PT: Enviamos a você um link de redefinição de senha. Verifique seu e-mail.

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
pt_PT: Enviamos um link de redefinição de senha. Verifique seu e-mail.

en: Weak Text
pt_PT: Texto Fraco

en: Webhook is configued successfully then please verify provided Key details and Payment mode at your stripe
pt_PT: O Webhook foi configurado com sucesso, então verifique os detalhes principais fornecidos e o modo de pagamento em sua faixa

en: Webhook URL
pt_PT: URL do webhook

en: Website
pt_PT: Local na rede Internet

en: Website (URL)
pt_PT: Site (URL)

en: Website Url
pt_PT: URL do site

en: Week
pt_PT: Semana

en: week
pt_PT: semana

en: Week(s)
pt_PT: Semana(s)

en: week(s)
pt_PT: semana(s)

en: Weekly
pt_PT: Semanalmente

en: Weeks
pt_PT: Semanas

en: weeks
pt_PT: semanas

en: Welcome
pt_PT: Bem-vindo

en: Welcome Guest
pt_PT: Bem vindo convidado

en: What action should be performed while downgrading to other plan
pt_PT: Que ação deve ser executada durante o downgrade para outro plano

en: What action should be performed while upgrading to other plan
pt_PT: Que ação deve ser executada durante a atualização para outro plano

en: What personal data collected in ARMember
pt_PT: Quais dados pessoais coletados no ARMember

en: What to display when content is restricted
pt_PT: O que exibir quando o conteúdo é restrito

en: When enable the expiration for dripped content then allowed access will be restricted as per the expiration settings. Expiration of the dripped content will be calculated time period after the content is dripped to the member.
pt_PT: Ao ativar a expiração para conteúdo gotejado, o acesso permitido será restrito de acordo com as configurações de expiração. A expiração do conteúdo gotejado será calculada após o conteúdo ser gotejado para o membro.

en: When user's subscription plan should be cancelled
pt_PT: Quando o plano de assinatura do usuário deve ser cancelado

en: Where
pt_PT: Onde

en: Width
pt_PT: Largura

en: will be effective from
pt_PT: será eficaz a partir de

en: Wise Block URLs
pt_PT: URLs de bloqueio inteligente

en: With Respect to its container
pt_PT: Com relação ao seu contêiner

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Membership Cards and User Badges etc.
pt_PT: Com este recurso, habilite atividades sociais como diretório de membros/perfil público, cartões de membro e crachás de usuário, etc.

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
pt_PT: Com esse recurso, você pode vender postagens separadamente sem criar plano(s).

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
pt_PT: Com esse recurso, você poderá usar os serviços de API de associação para seu aplicativo.

en: Woocommerce Integration
pt_PT: Integração Woocommerce

en: Wordpress default
pt_PT: Padrão do Wordpress

en: Wordpress Page/Post is restricted by admin
pt_PT: A página/postagem do Wordpress é restrita pelo administrador

en: Wp Role
pt_PT: Papel do WP

en: Year
pt_PT: Ano

en: year
pt_PT: ano

en: Year(s)
pt_PT: Anos)

en: year(s)
pt_PT: anos)

en: Yearly
pt_PT: Anual

en: Years
pt_PT: Anos

en: years
pt_PT: anos

en: Yemen
pt_PT: Iémen

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You are already logged in
pt_PT: Você já está logado

en: You are already logged in.
pt_PT: Você já está logado.

en: You are not authorized to login.
pt_PT: Você não está autorizado a fazer login.

en: You can add specific HTML before/after profile fields listing section
pt_PT: Você pode adicionar HTML específico antes/depois da seção de listagem de campos de perfil

en: You can find Username, Password, Secret Key etc details
pt_PT: Você pode encontrar detalhes de nome de usuário, senha, chave secreta, etc.

en: You can find your Login ID & Transaction Key from your authorize.net account. To get more details, Please refer this
pt_PT: Você pode encontrar seu ID de login e chave de transação em sua conta authorize.net. Para obter mais detalhes, consulte isto

en: You can not redeem this coupon code right now.
pt_PT: Você não pode resgatar este código de cupom agora.

en: You can not remove all Conditions
pt_PT: Você não pode remover todas as condições

en: You can use wildcard(*) for specific pattern.
pt_PT: Você pode usar curinga(*) para um padrão específico.

en: You can view / create prices easily via the
pt_PT: Você pode visualizar/criar preços facilmente através do

en: You cannot remove all paid post.
pt_PT: Você não pode remover todas as postagens pagas.

en: You cannot remove all payment cycles.
pt_PT: Você não pode remover todos os ciclos de pagamento.

en: You cannot remove all plans.
pt_PT: Você não pode remover todos os planos.

en: You cannot remove all posts.
pt_PT: Você não pode remover todas as postagens.

en: You cannot rename
pt_PT: Você não pode renomear

en: You don't have created paid post type membership setup. Please create at least one membership setup for paid post from %s and then reload this page.
pt_PT: Você não criou uma configuração de associação do tipo postagem paga. Por favor crie pelo menos uma configuração de assinatura para postagem paga de %se recarregue esta página.

en: You have not enough myCred Point(s).
pt_PT: Você não tem pontos myCred suficientes.

en: You must need to add 'Product' for recurring plans
pt_PT: Você deve adicionar 'Produto' para planos recorrentes

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
pt_PT: Você precisa ter o ARMember versão 1.6 OU superior para instalar este complemento.

en: You need to set
pt_PT: Você precisa definir

en: You need to sync dripped content once after enabling "Allow content post subscription" option. Please click the "Sync Dripped Content" button.
pt_PT: Você precisa sincronizar o conteúdo descartado uma vez após ativar a opção \"Permitir assinatura de postagem de conteúdo\". Clique no botão "Sincronizar conteúdo gotejado".

en: You should place comma separated list of file extensions.
pt_PT: Você deve colocar uma lista separada por vírgulas de extensões de arquivo.

en: You should place each IP Address on a new line.
pt_PT: Você deve colocar cada endereço IP em uma nova linha.

en: You should place each keyword on a new line.
pt_PT: Você deve colocar cada palavra-chave em uma nova linha.

en: You should place each option on a new line.
pt_PT: Você deve colocar cada opção em uma nova linha.

en: You should place each URL on a new line
pt_PT: Você deve colocar cada URL em uma nova linha

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
pt_PT: Sua conta foi ativada, faça login para visualizar seu perfil.

en: Your account has been activated.
pt_PT: Sua conta foi ativada.

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
pt_PT: Sua conta expirou. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Your account is closed successfully.
pt_PT: Sua conta foi encerrada com sucesso.

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
pt_PT: Sua conta não está ativa no momento. Um administrador precisa ativar sua conta antes que você possa fazer login.

en: Your account is currently not active. Please contact system administrator.
pt_PT: Sua conta não está ativa no momento. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
pt_PT: conta inativa

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
pt_PT: Sua conta está desativada. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
pt_PT: Sua conta está inativa, você não está autorizado a fazer login.

en: Your Account is locked for
pt_PT: Sua conta está bloqueada por

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
pt_PT: Sua conta Ainda não esta ativada. Entre em contato com o administrador do site.

en: Your card details have been updated!
pt_PT: Os detalhes do seu cartão foram atualizados!

en: Your card has been updated successfully
pt_PT: Seu cartão foi atualizado com sucesso

en: Your card has been updated successfully.
pt_PT: Seu cartão foi atualizado com sucesso.

en: Your Card is declined.
pt_PT: Seu cartão foi recusado.

en: Your card required Stripe 3D authentication. Recommend to use Stripe SCA Method
pt_PT: Seu cartão exigia autenticação Stripe 3D. Recomendamos usar o método Stripe SCA

en: Your Current Membership
pt_PT: Sua assinatura atual

en: Your current password is invalid.
pt_PT: Sua senha atual é inválida.

en: Your IP address has been blocked, Please contact system administrator.
pt_PT: Seu endereço IP foi bloqueado. Entre em contato com o administrador do sistema.

en: Your IP has been blocked.
pt_PT: Seu IP foi bloqueado.

en: Your Last Login History
pt_PT: Seu último histórico de login

en: Your Password
pt_PT: Sua senha

en: Your password changed successfully.
pt_PT: Sua senha foi alterada com sucesso.

en: Your password has been changed successfully.
pt_PT: Sua senha foi alterada com sucesso.

en: Your password has been changed.
pt_PT: Sua senha foi mudada.

en: Your Password has been reset.
pt_PT: Sua senha foi alterada.

en: Your password has been reset.
pt_PT: Sua senha foi alterada.

en: Your profile has been updated successfully
pt_PT: Seu perfil foi atualizado com sucesso

en: Your profile has been updated successfully.
pt_PT: Seu perfil foi atualizado com sucesso.

en: Your profile updated successfully
pt_PT: Seu perfil foi atualizado com sucesso

en: Your purchase has not been completed.
pt_PT: Sua compra não foi concluída.

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
pt_PT: O plano selecionado é pago. Selecione uma forma de pagamento.

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
pt_PT: O plano selecionado é pago. Selecione a forma de pagamento.

en: Your site is ready & below are the details
pt_PT: Seu site está pronto e abaixo estão os detalhes

en: Your Subscription has been cancelled.
pt_PT: Sua assinatura foi cancelada.

en: Your subscription has been cancelled.
pt_PT: Sua assinatura foi cancelada.

en: Your Subscription will be canceled on
pt_PT: Sua assinatura será cancelada em

en: Zambia
pt_PT: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_PT: Zimbábue

en: Zoom In
pt_PT: Mais Zoom

en: Zoom Out
pt_PT: Reduzir o zoom

en: manual_by
pt_PT: manual_por

en: All s
pt_PT: Tudo

en: arm_title
pt_PT: braço_título

en: We didn't founds any Login related forms.. Please create this from ARMember > Manage Forms > Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
pt_PT: Não encontramos nenhum formulário relacionado ao login. Crie-o em ARMember> Gerenciar formulários> Outros formulários (Login / Esqueci a senha / Alterar senha)

en: No email template found.
pt_PT: Nenhum modelo de e-mail encontrado.

en: Required by ARMember Premium
pt_PT: Exigido pelo ARMember Premium

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Minimum one country is required.
pt_PT: É necessário no mínimo um país.

en: Please Select Country
pt_PT: Selecione o país

en: Set
pt_PT: Definir

en: You are not allowed to access the content.
pt_PT: Você não tem permissão para acessar o conteúdo.

en: ARMember Add-ons License
pt_PT: ARMember Add-ons Licença

en: Enable this option to apply access or restriction.
pt_PT: Habilite esta opção para aplicar acesso ou restrição.

en: Select a Membership Plan for content access or restriction
pt_PT: Selecione um plano de associação para acesso ou restrição de conteúdo

en: If "Restriction Type" set to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and if set "Hide" then content will be hidden for the selected "Membership Plan(s)" setting.
pt_PT: Se "Tipo de Restrição" definido como "Mostrar" então, o(s) Plano(s) de Associação selecionado(s) exibirão o conteúdo se a condição for verdadeira, e se definido como "Ocultar" então o conteúdo será oculto para o\ Configuração \"Plano(s) de Associação\".

en: Enable this option to apply access or restriction..
pt_PT: Habilite esta opção para aplicar acesso ou restrição.

en: Please activate Bricks Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Ative o Bricks Builder e tente ativar este complemento.

en: Please install Bricks Builder and try to active this add-on.
pt_PT: Instale o Bricks Builder e tente ativar este complemento.

en: Please enter valid current password.
pt_PT: Por favor insira uma senha atual válida.

en: Current Password
pt_PT: Senha atual

en: Current password can not be left blank.
pt_PT: A senha atual não pode ser deixada em branco.

en: Are you sure you have configured Sign In with LinkedIn using OpenID LinkedIn App?
pt_PT: Tem certeza de que configurou o Sign In with LinkedIn usando o OpenID LinkedIn App?

en: LinkedIn Sign API method is Deprecated so, please configure new "Sign In with LinkedIn using OpenID" connect to your LinkedIn App -> Select or add App -> Products -> "Sign In with LinkedIn using OpenID" click on "Request Access". For more information, %2$sclick here%3$s.
pt_PT: O método LinkedIn Sign API está obsoleto, portanto, configure o novo "Entrar no LinkedIn usando OpenID" conecte-se ao seu aplicativo LinkedIn -> Selecione ou adicione aplicativo -> Produtos -> "Entrar no LinkedIn usando OpenID" clique em \ \"Solicitar acesso". Para mais informações, %2$sclique aqui%3$s.

en: Restrict Content Shortcode
pt_PT: Restringir código curto de conteúdo

en: Restriction
pt_PT: Restrição

en: ARMember Block Restriction
pt_PT: ARMember Block Restrição

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
pt_PT: Aninhe blocos neste wrapper para controlar a visibilidade do bloco interno por planos de associação ou apenas para associação gratuita.

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
pt_PT: Se alguma das condições a seguir for verdadeira, serão aplicadas restrições ao conteúdo

en: Gutenberg Block Integration
pt_PT: Integração de Bloco Gutenberg

en: Beaver Builder Integration
pt_PT: Integração do Beaver Builder

en: Divi Builder Integration
pt_PT: Integração do Divi Builder

en: WPBakery Page Builder Integration
pt_PT: WPBakery Page Builder Integração

en: Fusion Builder Integration
pt_PT: Integração do Fusion Builder

en: Oxygen Builder Integration
pt_PT: Oxygen Builder Integração

en: SiteOrigin Builder Integration
pt_PT: SiteOrigin Builder Integração

en: Bricks Builder Integration
pt_PT: Bricks Builder Integração

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
pt_PT: Permite definir conteúdo restrito em Bricks Builder Elements por Plano de Associação.

en: Paid Post Payment Transactions List
pt_PT: Lista de transações pós-pagamento pagas

en: Paid Post Membership Buttons options
pt_PT: Paid Post Membership Opções de botão

en: Paid Post Membership Other options
pt_PT: Paid Post Membership Outras opções
