ARMember - Complete Membership Plugin v6.5 - en to ja translation catalogue (3935 entries)

en:  ago
ja: 前

en:  characters allowed.
ja: 許可される文字。

en:  characters.
ja: キャラクター

en:  cycles due
ja: 期限が切れたサイクル

en:  Days
ja: 日々

en:  fields required
ja: 必須フィールド

en:  Label
ja: 必須フィールド

en:  Meta
ja: メタ

en:  Note that importing user's data will
ja: ユーザーのデータをインポートすると、

en:  plan for this user?
ja: このユーザー向けのプランは?

en:  Select Form
ja: フォームの選択

en:  Set Authorized redirect URIs URL in your Google Web Application settings.
ja: Google Web アプリケーションの設定で、承認されたリダイレクト URI URL を設定します。

en:  setting is ON in your server configuration
ja: サーバー構成で設定がオンになっている

en:  You can use post_id, slug as shortcode argument to check post detail/view page is executed.
ja: post_id、slugをショートコード引数として使用して、投稿の詳細/表示ページが実行されたことを確認できます。

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
ja: 「アクセス ルール」は、ARMember プラグインの主要なコア機能です。 関連する計画に従ってサイトでコンテンツ保護を管理するための非常に簡単なインターフェイス。 コンテンツ保護アクセス ルール

en: %d Point
ja: %d ポイント

en: %s user has no any plan at the moment.
ja: %s ユーザーには現在プランがありません。

en: %sThere is something error to retrieve the %s add-ons list. Please try again later.%s
ja: %%s アドオン リストを取得するときにエラーが発生しました。 後でもう一度試してください。%s

en: (If no referrer page.)
ja: (参照元ページがない場合)

en: (no title)
ja: （タイトルなし）

en: (Original page before login.)
ja: （ログイン前のオリジナルページ）

en: (Original page before signup.)
ja: （お申し込み前のオリジナルページです）

en: (Trial Transaction)
ja: （トライアル取引）

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
ja: (クロッパーを使用して画像を設定し、%画像をズームするにはマウス スクロールを使用します。)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
ja: (クロッパーを使用して画像を設定し、マウススクローラーを使用して画像をズームします。)

en: - Due to paypal limitation it would be considered as a Trial Period of first installment.
ja: - PayPal の制限により、初回分割払いはお試し期間とみなされます。

en: 10K+ Happy Customers
ja: 10,000 人以上の幸せな顧客

en: 2 Checkout Password
ja: 2チェックアウトパスワード

en: 2 Checkout Payment Mode
ja: 2チェックアウト支払いモード

en: 2 Checkout Private Key
ja: 2 チェックアウト秘密キー

en: 2 Checkout Secret Key
ja: 2チェックアウト秘密キー

en: 2 Checkout Secret Word
ja: 2チェックアウトの合言葉

en: 2 Checkout Seller ID
ja: 2販売者IDをチェックアウト

en: 2 Checkout Username
ja: 2 チェックアウトユーザー名

en: 2Checkout
ja: 2チェックアウト

en: 2Checkout (if 2Checkout payment gateway is enabled)
ja: 2Checkout (2Checkout 支払いゲートウェイが有効な場合)

en: 2Checkout does not support "Day" in billing cycle and free trial.
ja: 2Checkout は、請求サイクルと無料トライアルの「日」をサポートしていません。

en: 2checkout supports only first occurence of billing cycle as trial duration. So if you want to give trial,then set same parameters in "Billing cycle" and "Trial Period Duration", otherwise plan expiration willnot work properly with 2checkout.
ja: 2checkout は、試用期間として最初の請求サイクルのみをサポートします。 したがって、試用したい場合は、「請求サイクル」と「試用期間」に同じパラメータを設定してください。そうしないと、プランの有効期限が 2checkout で正しく機能しません。

en: 404 Not Found
ja: 404お探しのページが見つかりませんでした404見つかりませんで

en: A list of member's membership plan payment transactions.
ja: メンバーのメンバーシップ プランの支払いトランザクションのリスト。

en: A list of member's membership plans.
ja: 会員の会員プラン一覧です。

en: A list of member's paid post payment Transactions.
ja: メンバーの有料後払いトランザクションのリスト。

en: A list of member's paid posts.
ja: メンバーの有料投稿のリスト。

en: A PHP extension stopped the file upload.
ja: PHP 拡張機能によりファイルのアップロードが停止されました。

en: Access Rules
ja: アクセスルール

en: Access Rules Updated Successfully.
ja: アクセス ルールが正常に更新されました。

en: Access Token
ja: アクセストークン

en: account -> Developers -> Webhooks -> Edit Webhook page.
ja: アカウント -> 開発者 -> Webhook -> Webhook の編集ページ。

en: account -> Developers -> Webhooks page with specified events in ARMember
ja: アカウント -> 開発者 -> ARMember の指定されたイベントを含む Webhook ページ

en: Account Blocked: Your account is blocked. Please contact system administrator.
ja: アカウントがブロックされました: アカウントはブロックされています。 システム管理者に連絡してください。

en: Account Blocked: Your IP is blocked. Please contact system administrator.
ja: アカウントがブロックされました: あなたの IP はブロックされています。 システム管理者に連絡してください。

en: Account Closed
ja: アカウントが閉鎖されました

en: Account Holder Name
ja: 口座名義

en: Account Holder Name Label
ja: 口座名義人名ラベル

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
ja: 口座名義人名ラベルを空白のままにすることはできません。

en: Account Inactive
ja: アカウントが非アクティブです

en: Account Pending
ja: アカウント保留中

en: account settings
ja: アカウント設定

en: Account Setup
ja: アカウントのセットアップ

en: Achieve this badge by
ja: このバッジを達成するには

en: Achieve this badge for
ja: このバッジを達成すると、

en: Achieve this badge for Author 100 Posts
ja: 投稿者 100 人に対してこのバッジを達成する

en: Achieve this badge for Diamond Member
ja: ダイヤモンドメンバーのこのバッジを獲得してください

en: Achieve this badge for Most Comments
ja: ほとんどのコメントでこのバッジを獲得

en: Achieve this badge for Trending Topic
ja: トレンドのトピックでこのバッジを獲得します

en: Achievement Added Successfully.
ja: 実績が正常に追加されました。

en: Achievement badges has been deleted successfully.
ja: 実績バッジが正常に削除されました。

en: Achievement has been deleted successfully.
ja: 実績は正常に削除されました。

en: Achievement Type
ja: 実績タイプ

en: Achievement Updated Successfully.
ja: 実績が正常に更新されました。

en: Achievements
ja: 業績

en: achievements
ja: 実績

en: Achievements Added Successfully.
ja: 実績が正常に追加されました。

en: Achievements Updated Successfully.
ja: 実績が正常に更新されました。

en: Achivements
ja: 業績

en: Action
ja: アクション

en: Action Buttons
ja: アクションボタン

en: Action By Admin
ja: 管理者によるアクション

en: Action by system
ja: システムによるアクション

en: Action to be performed after plan duration is finished.
ja: 計画期間が終了した後に実行されるアクション。

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
ja: 何らかの理由で支払いが失敗した場合に実行されるアクション。

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
ja: ユーザーがフロントエンドからメンバーシップをキャンセルするときに実行されるアクション。

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
ja: ユーザーが現在のプランからメンバーシップをアップグレードまたはダウングレードするときに実行されるアクション。

en: Activate
ja: 活性化

en: Activate License
ja: ライセンスのアクティベーション

en: Activate Plan
ja: プランのアクティブ化

en: Activate Post
ja: 投稿をアクティブにする

en: Activation Information:
ja: アクティベーション情報:

en: Activation link is expired or invalid.
ja: アクティベーションリンクの有効期限が切れているか、無効です。

en: Active
ja: アクティブ

en: active
ja: アクティブ

en: Active Members
ja: アクティブなメンバー

en: Active Plan User
ja: アクティブプランユーザー

en: Active Plan/Post User
ja: アクティブなプラン/ポストユーザー

en: Active Tab Color
ja: アクティブなタブの色

en: Add
ja: 追加

en: Add Achievement
ja: 実績の追加

en: Add Conditional Rules
ja: 条件付きルールの追加

en: Add Country
ja: 国を追加

en: Add Coupon
ja: クーポンを追加

en: Add Custom CSS
ja: カスタムCSSを追加する

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
ja: Hide_plans="1" パラメータを追加して、プラン選択領域を非表示にします。

en: Add Icon
ja: アイコンを追加

en: Add Manual Payment
ja: 手動支払いを追加する

en: Add Member
ja: メンバーを追加

en: Add Membership Plan
ja: メンバーシッププランを追加

en: Add More
ja: さらに追加

en: Add New Achievement
ja: 新しい実績を追加

en: Add New Badge
ja: 新しいバッジを追加

en: Add New Block
ja: 新しいブロックを追加

en: Add New Condition
ja: 新しい条件を追加

en: Add New Drip Rule
ja: 新しいドリップルールを追加

en: Add New Form
ja: 新しいフォームを追加

en: Add new form
ja: 新しいフォームを追加

en: Add New Member
ja: 新しいメンバーを追加

en: Add New Membership Plan
ja: 新しいメンバーシッププランを追加

en: Add new membership plan to member.
ja: 新しい会員プランをメンバーに追加します。

en: Add New Paid Post
ja: 新しい有料投稿を追加

en: Add New Plan
ja: 新しいプランを追加

en: Add New Plan + Signup Page
ja: 新しいプランの追加 + サインアップページ

en: Add New Post
ja: 新しい投稿を追加

en: Add new profile form
ja: 新しいプロフィールフォームを追加

en: Add New Response
ja: 新しい応答を追加

en: Add New Setup
ja: 新しいセットアップを追加

en: Add New Subscription
ja: 新しいサブスクリプションを追加

en: Add Paid Post
ja: 有料投稿を追加する

en: Add Paid Posts
ja: 有料投稿を追加する

en: Add Payment Cycle
ja: 支払いサイクルの追加

en: Add payment transaction to member. Return payment transaction log ID if the translation was succesfully added.
ja: 支払いトランザクションをメンバーに追加します。 トランザクションが正常に追加された場合は、支払いトランザクション ログ ID を返します。

en: Add Payment Transaction.
ja: 支払いトランザクションを追加します。

en: Add payment_duration="ORDER_ID" parameter to keep plan having ORDER_ID selected.This argument will work only subscription_plan argument is passed.
ja: Payment_duration="ORDER_ID" パラメータを追加して、ORDER_ID が選択されたプランを維持します。この引数は、subscription_plan 引数が渡された場合にのみ機能します。

en: Add Plan
ja: プランの追加

en: Add Plan To
ja: プランの追加先

en: Add Plan to Member
ja: プランをメンバーに追加

en: Add plan to member using plan id. Return 1 if the membership was succesfully added to Member.
ja: プラン ID を使用してプランをメンバーに追加します。 メンバーシップがメンバーに正常に追加された場合は 1 を返します。

en: Add Post
ja: 投稿を追加

en: Add Private Content
ja: プライベートコンテンツの追加

en: Add Profile Template
ja: プロファイルテンプレートの追加

en: Add Rule
ja: ルールの追加

en: Add Shortcode
ja: ショートコードを追加

en: Add Social Accounts
ja: ソーシャルアカウントを追加する

en: Add Subscription
ja: サブスクリプションの追加

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
ja: subscription_plan="PLAN_ID" パラメーターを追加して、PLAN_ID が選択されたプランを維持します。

en: Add Template
ja: テンプレートの追加

en: Add to Menu
ja: メニューに追加

en: Add Transaction
ja: トランザクションの追加

en: Add URL
ja: URLを追加

en: Add User Badges
ja: ユーザーバッジの追加

en: Add Userwise Private Content
ja: ユーザーごとのプライベート コンテンツを追加する

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
ja: アドオンのリストは現在利用できません。 後でもう一度試してください。

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Added Date
ja: 追加日

en: Additional Fields
ja: 追加フィールド

en: Additional Info/Note
ja: 追加情報/メモ

en: Additional Info/Note Label
ja: 追加情報/メモラベル

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
ja: 追加情報/メモラベルを空白のままにすることはできません。

en: Additional Membership Modules
ja: 追加のメンバーシップ モジュール

en: Additional Note
ja: 追記

en: Additional Shortcodes
ja: 追加のショートコード

en: Addon activated successfully.
ja: アドオンが正常に有効化されました。

en: Addon deactivated successfully.
ja: アドオンが正常に無効化されました。

en: Addon installed successfully.
ja: アドオンは正常にインストールされました。

en: Admin Email
ja: 管理者のメールアドレス

en: Admin Login Page is restricted by admin
ja: 管理者ログインページは管理者によって制限されています

en: Admin Panel is restricted by admin
ja: 管理パネルは管理者によって制限されています

en: Admin Terminated Account
ja: 管理者がアカウントを停止しました

en: Advance Search
ja: 高度な検索

en: Advanced Fields
ja: 先端分野

en: Advanced Options
ja: 高度なオプション

en: Advanced Security
ja: 高度なセキュリティ

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After
ja: 後

en: After activating the plugin, activate your license for support and enable the automatic upgrades. Also, without license activation, you won't be able to use any inbuilt addons of ARMember
ja: プラグインをアクティブ化した後、サポート用のライセンスをアクティブ化し、自動アップグレードを有効にします。 また、ライセンスをアクティベートしないと、ARMember の組み込みアドオンを使用できなくなります。

en: after adding new
ja: 新規追加後

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
ja: 新しいメニュー項目を追加した後。 新しいメニュー項目にはデフォルトのアクセス ルールが適用されます。

en: After Basic SignUp Redirection Rules
ja: 基本的なサインアップ リダイレクト ルールの後

en: After certain time of post is last modified
ja: 投稿が一定時間後に最後に変更された後

en: After certain time of post is modified
ja: 一定時間後に投稿が変更される

en: After certain time of post is published
ja: 投稿が一定時間後に公開される

en: After certain time of subscription
ja: 一定期間の購読後

en: After Edit Profile Form Redirection Rules
ja: プロファイルフォームのリダイレクトルールの編集後

en: After Login Redirection Rules
ja: ログイン後のリダイレクトルール

en: After maximum failed login attempts user will be inactive for given minutes. During this time, user will not be able to login into the system.
ja: ログイン試行が最大回数失敗すると、ユーザーは指定された分間非アクティブになります。 この間、ユーザーはシステムにログインできなくなります。

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
ja: メンバーシップ/プラン取得後のリダイレクト ルール

en: After Paid Post obtaining Redirection Rules
ja: 有料投稿がリダイレクト ルールを取得した後

en: After profile fields
ja: プロフィールフィールドの後

en: After Registration Form
ja: 登録フォーム後

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albanian
ja: アルバニア人

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Align
ja: 整列

en: All
ja: 全て

en: All Activities
ja: すべてのアクティビティ

en: All Forms
ja: すべてのフォーム

en: All Gateways
ja: すべてのゲートウェイ

en: All Members
ja: 全員

en: All Membership Plans
ja: すべての会員プラン

en: All Membership Plans and paid posts
ja: すべてのメンバーシップ プランと有料投稿

en: All Paid Posts
ja: すべての有料投稿

en: All Plans
ja: 全プラン

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
ja: 新しいプランの追加、プランのステータスの変更、サイクルの更新、日数の延長、プランの削除などのすべてのアクションは、このページの下部にある保存ボタンをクリックした後にのみ適用されます。

en: All the actions like add new post, renew cycle, extend days, delete post will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
ja: 新しい投稿の追加、サイクルの更新、日数の延長、投稿の削除などのすべてのアクションは、このページの下部にある保存ボタンをクリックした後にのみ適用されます。

en: Allow Access
ja: アクセスを許可します

en: Allow access to all content publish before subscription/plan purchase.
ja: サブスクリプション/プランを購入する前に、公開されているすべてのコンテンツへのアクセスを許可します。

en: Allow access to content even after subscription/plan expired which was allowed during subscription.
ja: サブスクリプション中に許可されていたサブスクリプション/プランの有効期限が切れた後でも、コンテンツへのアクセスを許可します。

en: Allow Auto debit method only
ja: 自動引き落とし方法のみを許可する

en: Allow content post subscription
ja: サブスクリプション後のコンテンツを許可する

en: Allow content prior subscription
ja: 購読前にコンテンツを許可する

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
ja: メンバーが複数のプランを同時に購読できるようにします。

en: Allow Multiple File Upload
ja: 複数のファイルのアップロードを許可する

en: Allow Restricted Pages/Posts in Listing
ja: リスト内の制限されたページ/投稿を許可する

en: Allow restricted Pages/Posts in listing
ja: リスト内の制限されたページ/投稿を許可する

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
ja: 半自動(手動)方式のみを許可する

en: Allow this coupon with trial period amount
ja: お試し期間の金額でこのクーポンを許可します

en: Allow users to login through social media like Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, VK, Instagram, Tumblr.
ja: ユーザーが Facebook、Twitter、LinkedIn、Google+、VK、Instagram、Tumblr などのソーシャル メディア経由でログインできるようにします。

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
ja: この機能を有効にすることで、ユーザーがソーシャル アカウントでサインアップ/ログインできるようになります。

en: Allowed File Extension
ja: 許可されるファイル拡張子

en: Allowed Uses
ja: 許可された用途

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
ja: Beaver Builder ウィジェットをメンバーシップ プランに基づいて制限できるようにします。

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
ja: メンバーシッププランごとにセクションや行などのDivi Builderコンテンツへのアクセスを設定できるようにします。

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
ja: メンバーシップ プランまたはログインしているメンバーごとに、Gutenberg ブロックへのアクセスを設定できるようにします。

en: Allows status
ja: ステータスを許可します

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
ja: メンバーシップ プランごとに Fusion Builder のコンテナと列のコンテンツを制限するように設定できます。

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
ja: メンバーシップ プランごとに、Oxygen Builder のコンテナ、セクション、カラム、およびコンポーネントのコンテンツ制限を設定できます。

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
ja: メンバーシップ プランごとに SiteOrigin Builder の行と列のコンテンツを制限するように設定できます。

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
ja: メンバーシッププランごとにWPBakery Elementsのコンテンツ制限を設定できます。

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Alphabetically
ja: アルファベット順

en: Alphanumeric
ja: 英数字

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか？

en: Alternative Content
ja: 代替コンテンツ

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Amount
ja: 額

en: Amount (Without Tax)
ja: 金額（税抜）

en: Amount should not be blank.
ja: 金額を空白にすることはできません。

en: Amount should not be blank..
ja: 金額を空白にすることはできません。

en: Amount Type
ja: 金額タイプ

en: An Archive is a Category, Tag, Author or a Date based pages.
ja: アーカイブは、カテゴリ、タグ、作成者、または日付ベースのページです。

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
ja: API リクエスト中に予期しない HTTP エラーが発生しました。

en: An unknown error occurred
ja: 不明なエラーが発生しました

en: and
ja: そして

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Any Archive page
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Any attachment page
ja: 任意の添付ページ

en: Any Condition
ja: あらゆる条件

en: Any Date or Time Archive
ja: 任意の日付または時刻のアーカイブ

en: Any of above selected plans.
ja: 上記で選択したプランのいずれか。

en: Any of above selected roles.
ja: 上記で選択した役割のいずれか。

en: Any Plan
ja: どのプランでも

en: Any single page or post
ja: 単一のページまたは投稿

en: API Key
ja: APIキー

en: API Key is not valid.
ja: API キーが無効です。

en: API Keys
ja: APIキー

en: API Login ID
ja: APIログインID

en: API Login ID can not be left blank.
ja: APIログインIDを空白にすることはできません。

en: API Password
ja: APIパスワード

en: API Password can not be left blank.
ja: API パスワードを空白のままにすることはできません。

en: API Secret Key
ja: API秘密キー

en: API Secret Key can not be left blank.
ja: API 秘密キーを空白のままにすることはできません。

en: API Services
ja: APIサービス

en: API Services Settings
ja: APIサービス設定

en: API settings Saved Successfully.
ja: API設定が正常に保存されました。

en: API Signature can not be left blank.
ja: API 署名を空白のままにすることはできません。

en: API Username
ja: APIユーザー名

en: API Username can not be left blank.
ja: API ユーザー名を空白のままにすることはできません。

en: App ID
ja: アプリID

en: App ID can not be left blank.
ja: アプリIDを空白のままにすることはできません。

en: App Secret
ja: アプリの秘密

en: App Secret can not be left blank.
ja: App Secret を空白のままにすることはできません。

en: App Secure Key
ja: アプリのセキュアキー

en: App secure key can not be left blank.
ja: アプリのセキュア キーを空白のままにすることはできません。

en: Apply
ja: 適用する

en: Approve
ja: 承認する

en: Approved
ja: 承認された

en: Arab/Egypt
ja: アラブ/エジプト

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Archive: Day
ja: アーカイブ: 日

en: Archive: Month
ja: アーカイブ: 月

en: Archive: Time
ja: アーカイブ: 時間

en: Archive: Year
ja: アーカイブ: 年

en: Are you sure to delete configuration?
ja: 設定を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure want to reset all user's login history?
ja: すべてのユーザーのログイン履歴をリセットしてもよろしいですか?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
ja: 選択したメンバーのログイン試行をリセットしてもよろしいですか?

en: Are you sure you have added subscription_schedule.canceled Webhook Event at stripe Account?
ja: ストライプアカウントに subscription_schedule.canceled Webhook イベントを追加しましたか?

en: Are you sure you have updated Google Secret and Authorized Redirect URIs at Google Console?
ja: Google コンソールで Google シークレットと承認済みリダイレクト URI を更新しましたか?

en: Are you sure you want to activate
ja: アクティブ化してもよろしいですか

en: Are you sure you want to active this paid post?
ja: この有料投稿を有効にしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to active this plan?
ja: このプランを有効にしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
ja: サブスクリプションをキャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
ja: このサブスクリプションをキャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to change status of selected member(s)?
ja: 選択したメンバーのステータスを変更してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to change transaction status?
ja: トランザクションステータスを変更してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to clear debug logs?
ja: デバッグ ログをクリアしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the Paid Post?
ja: 有料投稿を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the Private Content form this user?
ja: このユーザーのプライベート コンテンツを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this achievement?
ja: この実績を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this badge and achievement(s)?
ja: このバッジと実績を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this badge?
ja: このバッジを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this coupon(s)?
ja: このクーポンを削除してもよろしいですか?)

en: Are you sure you want to delete this coupon?
ja: このクーポンを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this field?
ja: このフィールドを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this form set?
ja: このフォーム セットを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this form?
ja: このフォームを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
ja: このメンバーを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this member?
ja: このメンバーを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
ja: このメッセージを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this message?
ja: このメッセージを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
ja: このプランをユーザーから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
ja: このプランを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this plan?
ja: このプランを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this post from user?
ja: この投稿をユーザーから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this rule(s)?
ja: このルールを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this rule?
ja: このルールを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this setup?
ja: この設定を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this template?
ja: このテンプレートを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
ja: このトランザクションを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
ja: このトランザクションを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete user badge?
ja: ユーザーバッジを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
ja: アカウントを削除してもよろしいですか? これにより、サイトからすべてのアカウント データが消去されます。 アカウントを削除するには、以下にパスワードを入力してください。

en: Are you sure you want to remove cover photo?
ja: カバー写真を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
ja: プロフィール写真を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
ja: このユーザーからこのプランを削除してもよろしいですか??

en: Are you sure you want to remove this plan?
ja: このプランを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove this post?
ja: この投稿を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to renew next cycle?
ja: 次のサイクルを更新してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to renew plan?
ja: プランを更新してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to resend verification email?
ja: 確認メールを再送信してもよろしいですか?

en: Are You sure you want to reset to default Invoice Template? After resetting template, all your changes will be gone and plugin's default Invoice template will be loaded. It is recommended to store current code before resetting template.
ja: デフォルトの請求書テンプレートにリセットしてもよろしいですか? テンプレートをリセットすると、すべての変更が失われ、プラグインのデフォルトの請求書テンプレートがロードされます。 テンプレートをリセットする前に、現在のコードを保存することをお勧めします。

en: Are you sure you want to sync dripped content data?
ja: ドリッピングされたコンテンツ データを同期してもよろしいですか?

en: ARForms Successfully installed.
ja: ARForms が正常にインストールされました。

en: Argentina
ja: アルゼンチン

note: translators: plugin header field 'Name'
en: ARMember - Complete Membership Plugin
ja: ARMember - 完全なメンバーシップ プラグイン

en: ARMember Access Rules
ja: ARMember アクセスルール

en: ARMember Action Button
ja: ARMember アクション ボタン

en: ARMember Add-Ons
ja: ARMember アドオン

en: ARMember Admin
ja: ARMember 管理者

en: ARMember Admin (Import)
ja: ARMember 管理者 (インポート)

en: ARMember Basic Tutorial
ja: ARMember 基本チュートリアル

en: ARMember Change Password
ja: ARMember パスワード変更

en: ARMember Child Signup Page
ja: ARMember の子供用サインアップ ページ

en: ARMember Close Account
ja: ARMember アカウントを閉じる

en: ARMember Conditional Redirect
ja: ARMember 条件付きリダイレクト

en: ARMember Conditional Redirect (User Role)
ja: ARMember 条件付きリダイレクト (ユーザー ロール)

en: ARMember Conditional Redirection
ja: ARMember 条件付きリダイレクト

en: ARMember Configure Plan & Setup
ja: ARMember プランとセットアップの構成

en: ARMember CSS Class Information
ja: ARMember CSS クラス情報

en: ARMember Current Membership
ja: ARMember 現在のメンバーシップ

en: ARMember Database Update Required
ja: ARMember データベースの更新が必要です

en: ARMember database Updation in Progress
ja: ARMember データベースの更新が進行中です

en: ARMember database updation process done
ja: ARMember データベースの更新プロセスが完了しました

en: ARMember Debug
ja: ARMember デバッグ

en: ARMember Drip Content
ja: ARMember ドリップコンテンツ

en: ARMember Drip Rules
ja: ARMember 点滴のルール

en: ARMember Dripped
ja: ARMember 滴った

en: ARMember Edit Member
ja: ARMember メンバーの編集

en: ARMember Edit Profile
ja: ARMember プロフィールの編集

en: ARMember Edit profile
ja: ARMember プロフィールの編集

en: ARMember Forgot password
ja: ARMember パスワードをお忘れですか

en: ARMember Form
ja: ARMember 形状

en: ARMember Forms
ja: ARMember フォーム

en: ARMember From
ja: ARMember から

en: ARMember Is User In Trial Period
ja: ARMember は試用期間中のユーザーです

en: ARMember Latest Members
ja: ARMember 最新メンバー

en: ARMember Latest Users
ja: ARMember 最新のユーザー

en: ARMember License
ja: ARMember ライセンス

en: ARMember Login
ja: ARMember ログイン

en: ARMember Login Widget
ja: ARMember ログインウィジェット

en: ARMember Logout
ja: ARMember ログアウト

en: ARMember Membership
ja: ARMember メンバーシップ

en: ARMember Membership Setup
ja: ARMember メンバーシップのセットアップ

en: ARMember Membership Setup Form
ja: ARMember メンバーシップ設定フォーム

en: ARMember Membership Setup Wizard
ja: ARMember メンバーシップ設定ウィザード

en: ARMember Membership Shortcode
ja: ARMember メンバーシップのショートコード

en: ARMember My Profile
ja: ARMember 私のプロフィール

en: ARMember Paid Post Selection
ja: ARMember 有料投稿の選択

en: ARMember Paid Post Settings
ja: ARMember 有料投稿設定

en: ARMember Partial Content Restriction
ja: ARMember の部分的なコンテンツ制限

en: ARMember Payment Transaction
ja: ARMember 支払い取引

en: ARMember Plan Info
ja: ARMember プラン情報

en: ARMember Plan Selection
ja: ARMember プランの選択

en: ARMember Plugin recommends to keep enable WordPress Cron (Scheduler) so if you have disabled Cron using DISABLE_WP_CRON from WordPress Config file or thrid party plugin(s) then, kindly enable WordPress CRON in order to work ARMember properly.
ja: ARMember プラグインでは、WordPress Cron (スケジューラー) を有効にしておくことが推奨されているため、WordPress 設定ファイルまたはサードパーティのプラグインから DISABLE_WP_CRON を使用して Cron を無効にしている場合は、ARMember が適切に動作するように WordPress CRON を有効にしてください。

en: ARMember Premium Plugin - Buy Membership Plan Hook
ja: ARMember プレミアム プラグイン - メンバーシップ プランの購入フック

en: ARMember Profile
ja: ARMember プロフィール

en: Armember Profile page for
ja: アーメンバーのプロフィールページ

en: ARMember Protected
ja: ARMember 保護中

en: ARMember recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
ja: ARMember では、最小 PHP バージョン 5.6 以降を使用することをお勧めします。

en: ARMember Register Form
ja: ARMember 登録フォーム

en: ARMember requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
ja: ARMember には、サーバーに PHP GD 拡張モジュールが必要です。 そして、インストールまたはアクティブ化されていないようです。 同様のことについては、ホスティングプロバイダーにお問い合わせください。

en: ARMember Restriction
ja: ARMember 制限

en: ARMember Restriction Settings
ja: ARMember制限設定

en: ARMember Settings
ja: ARMember 設定

en: ARMember settings
ja: ARMember 設定

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
ja: ARMember のセットアップは迅速かつ簡単です。 以下をクリックして、簡単な初期プロセスをご案内します。 心配しないでください。 いつでも戻って、何を行っても変更できます。

en: ARMember setup wizard completed
ja: ARMember セットアップ ウィザードが完了しました

en: ARMember Social Community Group Page
ja: ARMember ソーシャル コミュニティ グループ ページ

en: ARMember Social Login
ja: ARMember ソーシャルログイン

en: ARMember Social Profile
ja: ARMember ソーシャルプロフィール

en: ARMember Statistics
ja: ARMember 統計

en: ARMember upgraded Google ReCaptcha V3. Recommend to update Google reCAPTCHA Settings %s -> General Settings -> Google reCAPTCHA Configuratio Section, otherwise %s will not work.
ja: ARMember は Google ReCaptcha V3 をアップグレードしました。 Google reCAPTCHA 設定 %s -> 一般設定 -> Google reCAPTCHA 設定セクションを更新することをお勧めします。そうしないと、%s が機能しません。

en: ARMember User Avatar
ja: ARMember ユーザーのアバター

en: ARMember User Badge
ja: ARMember ユーザーバッジ

en: ARMember User Custom Meta
ja: ARMember ユーザーのカスタム メタ

en: ARMember User Displayname
ja: ARMember ユーザーの表示名

en: ARMember User Firstname Lastname
ja: ARMember ユーザーの名 姓

en: ARMember User Info
ja: ARMember ユーザー情報

en: ARMember User Plan
ja: ARMember ユーザープラン

en: ARMember User Plan Information
ja: ARMember ユーザープラン情報

en: ARMember User Private Content
ja: ARMember ユーザーのプライベート コンテンツ

en: ARMember User Profile
ja: ARMember ユーザープロフィール

en: ARMember Username
ja: ARMember ユーザー名

en: ARMember Warning
ja: ARMember 警告

en: ARMember-Restriction
ja: ARMember-制限

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: ARPrice Successfully installed.
ja: ARPrice が正常にインストールされました。

en: Aruba
ja: アルバ

en: as One Time payment for
ja: 1 回限りの支払いとして

en: as One Time payment till
ja: までの 1 回限りの支払いとして

en: As well as following setup(s) will not work properly
ja: 以下のセットアップも正しく動作しません

en: Assign ARMember Paid Post to this Product
ja: ARMember 有料投稿をこの製品に割り当てる

en: Assign ARMember Plan to this Product
ja: この製品に ARMember プランを割り当てる

en: Assign Default Plan
ja: デフォルトプランの割り当て

en: Associated Plans:
ja: 関連するプラン:

en: at
ja: で

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
ja: 有料プランを選択するには、少なくとも 1 つの支払いゲートウェイ構成が必要です。

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Authentication Token
ja: 認証トークン

en: Author Archives
ja: 著者のアーカイブ

en: Authorization code
ja: 認証コード

en: Authorization Code Not Found. Please re-authorize the Aweber and try again.
ja: 認証コードが見つかりません。 Aweber を再認証して、もう一度お試しください。

en: Authorization Code should not be empty
ja: 認証コードは空であってはなりません

en: Authorize
ja: 承認する

en: Authorize.net (if Authorize.net payment gateway is enabled)
ja: Authorize.net (Authorize.net 支払いゲートウェイが有効な場合)

en: Authorize.Net API Login ID
ja: Authorize.Net API ログイン ID

en: Authorize.net does not support billing cycle less than 7 Days. Also you can not set "Year" in billing cycle, as it is not supported in authorize.net.
ja: Authorize.net は 7 日未満の請求サイクルをサポートしていません。 また、authorize.net ではサポートされていないため、請求サイクルに「年」を設定することはできません。

en: Authorize.Net Payment Mode
ja: Authorize.Net 支払いモード

en: Authorize.Net Transaction Key
ja: .Net トランザクション キーを承認する

en: Authorized redirect URI
ja: 承認されたリダイレクト URI

en: Authorized Redirect URIs
ja: 承認されたリダイレクト URI

en: Authorized redirect URL can not be left blank.
ja: 承認されたリダイレクト URL を空白のままにすることはできません。

en: Auto Debit
ja: 自動引き落とし

en: Auto Debit Payment
ja: 自動デビット支払い

en: Automated Email Messages
ja: 自動電子メールメッセージ

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic approve
ja: 自動承認

en: Automatic login on signup
ja: サインアップ時の自動ログイン

en: Automatic Subscription
ja: 自動購読

en: Automatic Subscription Label
ja: 自動購読ラベル

en: Automatic Subscription Payment due
ja: 定期購入の自動支払い期限

en: Available Add-ons
ja: 利用可能なアドオン

en: Avatar
ja: アバター

en: avatar
ja: アバター

en: Aweber
ja: アウェーバー

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Back
ja: 戻る

en: Back to listing
ja: リストに戻る

en: Back to template options
ja: テンプレートのオプションに戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Overlay
ja: 背景オーバーレイ

en: Badge
ja: バッジ

en: Badge Added Successfully.
ja: バッジが正常に追加されました。

en: Badge And Achievements Management
ja: バッジと実績の管理

en: Badge has been deleted successfully.
ja: バッジは正常に削除されました。

en: Badge Icon
ja: バッジアイコン

en: Badge icon size
ja: バッジアイコンのサイズ

en: Badge Title
ja: バッジのタイトル

en: Badge Updated Successfully
ja: バッジが正常に更新されました

en: Badges
ja: バッジ

en: badges
ja: バッジ

en: Badges & Achievements
ja: バッジと実績

en: Badges And Achievement
ja: バッジと実績

en: Badges Updated Successfully.
ja: バッジが正常に更新されました。

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Bank Name
ja: 銀行名

en: Bank Name Label
ja: 銀行名ラベル

en: Bank Name Label can not be left blank.
ja: 銀行名ラベルを空白のままにすることはできません。

en: Bank Transfer
ja: 銀行振込

en: Bank Transfer and Manual does not support refund
ja: 銀行振込、マニュアルによる返金は対応しておりません。

en: Bank Transfer Fields
ja: 銀行振込欄

en: Bank transfer request has been approved.
ja: 銀行振込リクエストが承認されました。

en: Bank transfer request has been cancelled.
ja: 銀行振込リクエストはキャンセルされました。

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Based On Plan Assigned Date
ja: 計画に割り当てられた日付に基づく

en: Basic Configuration
ja: 基本構成

en: Basic Fields
ja: 基本分野

en: Basic Options
ja: 基本オプション

en: Basque
ja: バスク語

en: Before Automatic Subscription Payment due
ja: 定期購入の自動支払い期限前

en: Before Dripped Content Available
ja: ドリップコンテンツが利用可能になる前

en: Before Expiration Of
ja: 有効期限が切れる前に

en: Before Membership Expired
ja: メンバーシップの有効期限が切れる前に

en: Before paid post expire
ja: 有料投稿の有効期限が切れる前に

en: Before profile fields
ja: プロフィールフィールドの前

en: Before Registration Form
ja: 登録フォームの前に

en: Before Semi Automatic Subscription Payment due
ja: 半自動サブスクリプションの支払い期限前

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Billing Cycle
ja: 請求サイクル

en: Billing Cycle Starts From
ja: 請求サイクルの開始日

en: Biography
ja: バイオグラフィー

en: Biography can not be left blank.
ja: 経歴を空白のままにすることはできません。

en: Blank Credit Card Number
ja: 空白のクレジットカード番号

en: Blank CVC Number
ja: 空白の CVC 番号

en: Blank Expiry Month
ja: 空白の有効期限月

en: Blank Expiry Year
ja: 空白の有効期限

en: Blank field message
ja: 空白のフィールドメッセージ

en: Block all access of this plan
ja: このプランへのすべてのアクセスをブロックする

en: Block Email Addresses On Signup
ja: サインアップ時にメールアドレスをブロックする

en: Block IP Addresses
ja: IPアドレスをブロックする

en: Block RSS feeds
ja: RSSフィードをブロックする

en: Block URLs
ja: URLをブロックする

en: Block Username On Signup
ja: サインアップ時にユーザー名をブロックする

en: Blocked
ja: ブロックされました

en: Blocked Email Addresses Message
ja: ブロックされたメールアドレスのメッセージ

en: Blocked IP Address Message
ja: ブロックされた IP アドレスのメッセージ

en: Blocked URLs Options
ja: ブロックされた URL オプション

en: Blocked Username Message
ja: ブロックされたユーザー名メッセージ

en: Blog Admin
ja: ブログ管理者

en: Blog Index
ja: ブログインデックス

en: Blog Name
ja: ブログ名

en: Blog URL
ja: ブログURL

en: Body Content Color
ja: 本文の内容の色

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: BookingPress Successfully installed.
ja: BookingPress が正常にインストールされました。

en: Border
ja: 国境

en: Border Color
ja: ボーダの色

en: Border Radius
ja: 境界半径

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Both
ja: 両方

en: Both (allow user to select payment method)
ja: 両方 (ユーザーが支払い方法を選択できるようにします)

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bottom
ja: 底

en: Box Hover
ja: ボックスホバー

en: Box Hover Effect
ja: ボックスホバー効果

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Brevo
ja: ブレボ

en: Brevo List Not Found.
ja: Brevo リストが見つかりません。

en: Browser Name
ja: ブラウザ名

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: BuddyBoss
ja: バディボス

en: BuddyPress
ja: バディプレス

en: Buddypress/Buddyboss Integration
ja: Buddypress/Buddyboss の統合

en: build you subscription list with external list builder like Aweber, Mailchimp while user registration.
ja: ユーザー登録中に、Aweber、Mailchimp などの外部リスト ビルダーを使用してサブスクリプション リストを作成します。

en: Built-In Form Fields
ja: 組み込みのフォームフィールド

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Bulk Create
ja: 一括作成

en: Bulk Create Coupon
ja: クーポンを一括作成

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Button
ja: ボタン

en: Button Align
ja: ボタンの位置合わせ

en: Button Background
ja: ボタンの背景

en: Button Background 2
ja: ボタンの背景 2

en: Button Color
ja: ボタンの色

en: Button CSS
ja: ボタンCSS

en: Button Font
ja: ボタンのフォント

en: Button Font Color
ja: ボタンのフォント

en: Button Hover CSS
ja: ボタンのフォント

en: Button Position
ja: ボタンの位置

en: Button Skin
ja: ボタンスキン

en: Button Style
ja: ボタンのスタイル

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: Button Type
ja: ボタンの種類

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: by admin
ja: 管理者による

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
ja: デフォルトでは、すべてのユーザーがすべてのコンテンツ項目にアクセスできます。 デフォルトの制限ルールをオンにしてプランを選択すると、選択したプランでのみアクセスできるようになります。

en: by default.
ja: デフォルトでは。

en: By enabling this feature, plan + sign-up process will be devided in two parts. First part will contain plan and payment cycle selection area with NEXT button and second part will contain sign-up form and payment gateway selection area with PREVIOUS and SUBMIT button.
ja: この機能を有効にすると、プランとサインアップのプロセスが 2 つの部分に分かれます。 最初の部分には「次へ」ボタンのあるプランと支払いサイクルの選択エリアが含まれ、二番目の部分にはサインアップフォームと「前へ」ボタンと「送信」ボタンのある支払いゲートウェイ選択エリアが含まれます。

en: By User
ja: ユーザー別

en: Calendar Localization
ja: カレンダーのローカリゼーション

en: Calendar Style
ja: カレンダースタイル

en: Callback URL
ja: コールバック URL

en: Callback URLs that you should add in LinkedIn Application
ja: LinkedIn アプリケーションに追加する必要があるコールバック URL

en: Callback URLs that you should add in Tumblr Application -> Settings.
ja: Tumblr アプリケーション -> 設定に追加する必要があるコールバック URL。

en: Callback URLs that you should add in Twitter Application -> Settings.
ja: Twitter アプリケーション -> 設定に追加する必要があるコールバック URL。

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Campaign Name
ja: キャンペーン名

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel member's membership plan.
ja: 会員プランを解約します。

en: Cancel Member's plan
ja: 会員プランをキャンセルする

en: Cancel membership plan to member. Return 1 if membership plan was succesfully canceled.
ja: 会員プランを解約する。 メンバーシップ プランが正常にキャンセルされた場合は 1 を返します。

en: Cancel Subscription
ja: サブスクリプションをキャンセルする

en: Cancel Subscription Action
ja: サブスクリプションのキャンセルアクション

en: Cancel Subscription Immediately
ja: すぐにサブスクリプションをキャンセルする

en: Cancel User's Subscription.
ja: ユーザーのサブスクリプションをキャンセルします。

en: Canceled
ja: キャンセル

en: canceled
ja: キャンセル

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: cancelled
ja: キャンセル

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
ja: アップロードされたファイルからデータを抽出できないか、ファイルがアップロードされませんでした。

en: Cannot Set Past Dates.
ja: 過去の日付は設定できません。

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Card Background
ja: カードの背景

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
ja: カード詳細を認証できませんでした。他のカード詳細を使用してください。

en: Card found successfully.
ja: カードが正常に見つかりました。

en: Card Height
ja: カードの高さ

en: Card Holder Name
ja: クレジットカード名義人氏名

en: Card Holder Name Description
ja: カード所有者名 説明

en: Card Holder Name Label
ja: カードホルダーのネームラベル

en: Card Number should not be blank.
ja: カード番号を空白にすることはできません。

en: Card Template Name
ja: カードテンプレート名

en: Card Width
ja: カード幅

en: Cash
ja: 現金

en: Catalan
ja: カタルーニャ語

en: Category
ja: カテゴリー

en: category is restricted by admin
ja: カテゴリは管理者によって制限されています

en: category(s)
ja: カテゴリ

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Center
ja: 中心

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Change Color Scheme
ja: 変色カラースキームの変更

en: Change currency
ja: 通貨を変更する

en: Change Directory Template
ja: ディレクトリテンプレートの変更

en: Change Expiry Date
ja: 有効期限の変更

en: Change Font Settings
ja: フォント設定の変更

en: Change Password
ja: パスワードを変更する

en: Change Password Messages
ja: パスワード変更メッセージ

en: Change Password page
ja: パスワード変更ページ

en: Change Pattern
ja: 変更パターン

en: Change permalink structure to enable this option
ja: このオプションを有効にするには、パーマリンク構造を変更してください

en: Change Plan
ja: プラン変更

en: Change Plan Skin
ja: プランスキンの変更

en: Change Post
ja: ポストを変更する

en: Change Profile Template
ja: プロファイルテンプレートの変更

en: Change Role (Not recommended)
ja: 役割の変更 (非推奨)

en: Change Skin
ja: スキンの変更

en: Change Status
ja: ステータスを変更する

en: Change Status To
ja: ステータスの変更先

en: Change Subscription
ja: サブスクリプションの変更

en: Change Transaction Status
ja: トランザクションステータスの変更

en: character.
ja: キャラクター。

en: characters allowed.
ja: 許可される文字。

en: characters.
ja: 文字。

en: Check Coupon Code
ja: クーポンコードを確認する

en: Check coupon code valid with plan and calculate discount. Return discount, discount type, and coupon on subscriptions if coupon code valid.
ja: プランで有効なクーポンコードを確認し、割引額を計算します。 クーポン コードが有効な場合は、割引、割引タイプ、サブスクリプションのクーポンを返します。

en: Check Coupon Code.
ja: クーポンコードを確認してください。

en: Check Default Access Rule
ja: デフォルトのアクセス ルールを確認する

en: Check Full Log
ja: 完全なログを確認する

en: Check if passed site is of main site, then content between shortcode will be executed.
ja: 渡されたサイトがメインサイトであることを確認すると、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Check if the current post has any of the given tags, then content between shortcode will be executed. If no tags are given, determines if post has any tags.
ja: 現在の投稿に指定されたタグのいずれかが付いているかどうかを確認すると、ショートコード間のコンテンツが実行されます。 タグが指定されていない場合は、投稿にタグがあるかどうかを判断します。

en: Check If User In Trial Period
ja: ユーザーが試用期間中かどうかを確認する

en: Check member has membership and activated. Return 1 if member has membership plan and activated.
ja: メンバーがメンバーシップを持っており、アクティブ化されていることを確認してください。 メンバーにメンバーシップ プランがあり、アクティブ化されている場合は 1 を返します。

en: Check Member's Membership
ja: メンバーのメンバーシップを確認する

en: Check member's membership plan assigned and activated.
ja: メンバーのメンバーシップ プランが割り当てられ有効化されていることを確認します。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checks if a Category archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
ja: カテゴリ アーカイブ ページが表示されているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if a custom taxonomy archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed. If the $taxonomy parameter is specified, this function will additionally check if the query is for that specific taxonomy. Note that
ja: カスタム分類アーカイブ ページが表示されているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。 $taxonomy パラメーターが指定されている場合、この関数はクエリがその特定の分類法に対するものであるかどうかをさらにチェックします。 ご了承ください

en: Checks if a post has a Featured Image (formerly known as Post Thumbnail) attached or not, then content between shortcode will be executed.
ja: 投稿に注目の画像 (以前は投稿サムネイルと呼ばれていました) が添付されているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if a Tag archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
ja: タグアーカイブページが表示されているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if a user has capability or role, then content between shortcode will be executed. Similar to current_user_can(), but this function takes a user ID as its first parameter.
ja: ユーザーに機能またはロールがあるかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。 current_user_can() と似ていますが、この関数は最初のパラメータとしてユーザー ID を受け取ります。

en: Checks if an Author archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
ja: 著者アーカイブ ページが表示されているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if any type of Archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
ja: 何らかのタイプのアーカイブ ページが表示されているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if current locale is RTL (Right To Left script), then content between shortcode will be executed.
ja: 現在のロケールが RTL (右から左へのスクリプト) であるかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if current user has a capability or role for a given blog, then content between shortcode will be executed.
ja: 現在のユーザーが特定のブログに対する機能またはロールを持っているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if current user has capability or role, then content between shortcode will be executed.
ja: 現在のユーザーに機能またはロールがあるかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if Multisite support is enabled, then content between shortcode will be executed.
ja: マルチサイトのサポートが有効になっているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if Pages are being displayed, then content between shortcode will be executed.
ja: ページが表示されているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if search result page archive is being displayed, then content between shortcode will be executed.
ja: 検索結果ページのアーカイブが表示されているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if the current page is blog posts index, then content between shortcode will be executed.
ja: 現在のページがブログ投稿インデックスであるかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if the current page/post is Home page of site, then content between shortcode will be executed.
ja: 現在のページ/投稿がサイトのホームページであるかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if the current post is a Sticky Post meaning the "Stick this post to the front page" check box has been checked for the post, content between shortcode will be executed.
ja: 現在の投稿がスティッキーポストであるかどうかを確認します。つまり、投稿に対して「この投稿をフロントページに貼り付ける」チェックボックスがオンになっており、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if the current post is post view/detail page, content between shortcode will be executed.
ja: 現在の投稿が投稿ビュー/詳細ページであるかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if the current user ID matches $user_id , then content between shortcode will be executed. Shortcode won't work if $user_id parameter is not given.
ja: 現在のユーザー ID が $user_id と一致するかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。 $user_id パラメータが指定されていない場合、ショートコードは機能しません。

en: Checks if the current user name matches $user_name , then content between shortcode will be executed. Shortcode won't work if $username parameter is not given.
ja: 現在のユーザー名が $user_name と一致するかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。 $username パラメータが指定されていない場合、ショートコードは機能しません。

en: Checks if the query is for an archive page of a given post type(s), then content between shortcode will be executed.
ja: クエリが特定の投稿タイプのアーカイブ ページに対するものであるかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。

en: Checks if user has correct meta_value based on operator, then content between shortcode will be executed. Default operator is EQUALSTO_N, %sS = String Comparision,%s N = Numeric Comparision %s Last argument $user_id is optional argument, if you will not pass any user id then it will check for current user.
ja: ユーザーが演算子に基づいて正しいmeta_valueを持っているかどうかを確認し、ショートコード間のコンテンツが実行されます。 デフォルトの演算子は EQUALSTO_N、%sS = 文字列比較、%s N = 数値比較 %s 最後の引数 $user_id はオプションの引数です。ユーザー ID を渡さない場合は、現在のユーザーがチェックされます。

en: Cheque
ja: チェック

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinese Simplified
ja: 中国語（簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 中国の伝統的な

en: Chinese(Simplified)
ja: 中国語（簡体字）

en: Chinese(Traditional)
ja: 中国の伝統的な）

en: Chinese/China
ja: 中国語/中国

en: Chinese/Taiwan
ja: 中国人/台湾人

en: Chino/Hong Kong
ja: チノ/香港

en: Choose ARMember profile page to replace
ja: 置き換える ARMember プロフィール ページを選択してください

en: Choose Payment Cycle
ja: 支払いサイクルを選択してください

en: Choose Plan
ja: プランを選択

en: Choose which users should receive this badge
ja: このバッジを受け取るユーザーを選択してください

en: Choose your option
ja: オプションを選択してください

en: Classic
ja: クラシック

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Log
ja: ログをクリアする

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
ja: API 認証情報を取得する方法の詳細については、以下のリンクをクリックしてください。

en: Click Here
ja: ここをクリック

en: click here
ja: ここをクリック

en: Click here to continue
ja: 続けるにはこちらをクリック

en: Click here to open Form
ja: ここをクリックしてフォームを開きます

en: Click here to open form
ja: ここをクリックしてフォームを開きます

en: Click here to open Set up form
ja: ここをクリックしてセットアップフォームを開きます

en: Click here to Show failed payment history
ja: 失敗した支払い履歴を表示するにはここをクリックしてください

en: Click to add shortcode in textarea
ja: クリックしてテキストエリアにショートコードを追加します

en: Click to Copy
ja: クリックしてコピー

en: Click to copy
ja: クリックしてコピー

en: Click to preview
ja: クリックしてプレビューします

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Client ID can not be left blank.
ja: クライアント ID を空白のままにすることはできません。

en: Client ID should not be blank.
ja: クライアント ID を空白にすることはできません。

en: Client Secret
ja: クライアントシークレット

en: Client Secret can not be left blank.
ja: クライアント シークレットを空白のままにすることはできません。

en: Client Secure Key
ja: クライアントセキュアキー

en: Clone from existing forms
ja: 既存のフォームからクローンを作成する

en: Close
ja: 近い

en: Close Account
ja: アカウントを閉じる

en: Close/Delete account. This will erase all of the data of current logged in user from site.This form will not display to if current user is Admin.
ja: アカウントを閉じる/削除します。 これにより、現在ログインしているユーザーのデータがすべてサイトから消去されます。現在のユーザーが管理者の場合、このフォームは表示されません。

en: Code Copied
ja: コードがコピーされました

en: Code Length
ja: コード長

en: Code type
ja: コードの種類

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Color Options
ja: カラーオプション

en: Color Scheme
ja: カラースキーム

en: Comments
ja: コメント

en: Common Messages
ja: よくあるメッセージ

en: Common Tax
ja: 共通税

en: Comoros
ja: コモロ

en: Company Logo
ja: 会社のロゴ

en: Complete
ja: 完了

en: Complete simple steps to get started.
ja: 簡単な手順を完了して開始してください。

en: Completed Recurrence
ja: 完了した再発

en: Condition
ja: 状態

en: Conditional Redirect
ja: 条件付きリダイレクト

en: Conditional Redirection
ja: 条件付きリダイレクト

en: Conditional Redirection(User Role)
ja: 条件付きリダイレクト(ユーザーロール)

en: Conditional Subscription
ja: 条件付きサブスクリプション

en: Conditionally Plan
ja: 条件付き計画

en: Conditions
ja: 条件

en: Configure
ja: 構成、設定

en: Configure More Gateways
ja: 追加のゲートウェイを構成する

en: Configure Plan + Signup Page
ja: 「プランの設定 + サインアップ」ページ

en: Configure Submission Redirection
ja: 送信リダイレクトの構成

en: Confirm Email Address
ja: メールアドレスを確認

en: Confirm Email Address can not be left blank.
ja: メールアドレスの確認は空白のままにすることはできません。

en: Confirm Password
ja: パスワードを認証する

en: Confirm Password can not be left blank.
ja: パスワードの確認を空白のままにすることはできません。

en: Confirmation
ja: 確認

en: Congo
ja: コンゴ

en: Congratulations!
ja: おめでとう！

en: Connect With Google Account
ja: Googleアカウントで接続する

en: Connected with Gmail API
ja: Gmail APIで接続しました

en: Constant Contact
ja: 常時接触

en: Constant Contact List Not Found.
ja: 一定の連絡先リストが見つかりません。

en: Consumer Key
ja: コンシューマキー

en: Consumer Key can not be left blank.
ja: コンシューマ キーを空白のままにすることはできません。

en: Consumer Secret
ja: 消費者の秘密

en: Content Access
ja: コンテンツへのアクセス

en: Content Access Rules
ja: コンテンツアクセスルール

en: Content Cannot Be Empty.
ja: コンテンツを空にすることはできません。

en: Content Font
ja: コンテンツのフォント

en: Content Goes Here
ja: コンテンツはここにあります

en: Content is Restricted. Buy this post to get access to full content!
ja: コンテンツは制限されています。 この投稿を購入して全コンテンツにアクセスしてください!

en: Content is Restricted. Buy this post to get access to full content.
ja: コンテンツは制限されています。 完全なコンテンツにアクセスするには、この投稿を購入してください。

en: Content Restriction Shortcode
ja: コンテンツ制限のショートコード

en: Content Restriction Type
ja: コンテンツ制限の種類

en: Content Text
ja: コンテンツテキスト

en: Content to display
ja: 表示する内容

en: Content to display on false condition
ja: false条件で表示する内容

en: Content to display on true condition
ja: 本来の状態で表示する内容

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Content Width
ja: コンテンツの幅

en: Continue
ja: 続く

en: Copy Profile Template
ja: プロファイルテンプレートのコピー

en: Copy Template
ja: テンプレートをコピー

en: Cosidering duplicate
ja: 重複を検討中

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Could Not Perform The Operation, Because Coupon Code Already Exists.
ja: クーポンコードがすでに存在するため、操作を実行できませんでした。

en: Could Not Perform The Operation, Because Message With The Same Type And Subscription Plan Already Exists.
ja: 同じタイプとサブスクリプション プランのメッセージがすでに存在するため、操作を実行できませんでした。

en: Could not save password reset key to database.
ja: パスワード リセット キーをデータベースに保存できませんでした。

en: Couldn't login with social network
ja: ソーシャルネットワークにログインできませんでした

en: Couldn't login with tumblr
ja: タンブラーにログインできませんでした

en: Couldn't login with twitter
ja: ツイッターでログインできませんでした

en: Couldn't register you... please contact the
ja: 登録できませんでした... までお問い合わせください

en: Country
ja: 国

en: Country Name
ja: 国の名前

en: Country/Region
ja: 国/地域

en: Countrywise Tax
ja: 田舎の税金

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon & Amount Section
ja: クーポンと金額セクション

en: Coupon Added Successfully.
ja: クーポンが正常に追加されました。

en: Coupon Amount
ja: クーポン金額

en: Coupon Applied Successfully
ja: クーポンが正常に適用されました

en: Coupon Button Label
ja: クーポンボタンラベル

en: Coupon Code
ja: クーポンコード

en: Coupon code can't be changed, Because its usage has been started.
ja: クーポンコードは利用開始されているため変更できません。

en: Coupon code has expired
ja: クーポンコードの有効期限が切れました

en: Coupon code has expired.
ja: クーポンコードの有効期限が切れました。

en: Coupon code is not valid
ja: クーポンコードが無効です

en: Coupon code is not valid for the selected plan
ja: クーポンコードは選択したプランでは無効です

en: Coupon code is not valid for the selected plan.
ja: 選択したプランではクーポンコードが無効です。

en: Coupon code is not valid.
ja: クーポンコードは無効です。

en: Coupon Code Used:
ja: 使用したクーポンコード:

en: coupon could not be applied
ja: クーポンは適用できませんでした

en: Coupon Discount
ja: クーポン割引

en: Coupon Empty
ja: クーポンが空です

en: Coupon Expired
ja: クーポンの有効期限が切れました

en: Coupon has been deleted successfully.
ja: クーポンは正常に削除されました。

en: Coupon has been successfully applied
ja: クーポンは正常に適用されました

en: Coupon has been successfully applied.
ja: クーポンは正常に適用されました。

en: Coupon Label
ja: クーポンラベル

en: Coupon Management
ja: クーポン管理

en: Coupon Related Messages
ja: クーポン関連のメッセージ

en: Coupon Report
ja: クーポンレポート

en: Coupon Reports
ja: クーポンレポート

en: Coupon Title Text
ja: クーポンタイトルテキスト

en: Coupon Type
ja: クーポンの種類

en: Coupon Updated Successfully.
ja: クーポンが正常に更新されました。

en: Coupon(s) has been deleted successfully.
ja: クーポンは正常に削除されました。

en: Coupons
ja: クーポン

en: coupons
ja: クーポン

en: Coupons Added Successfully.
ja: クーポンが正常に追加されました。

en: Cover
ja: カバー

en: cover photo
ja: カバー写真

en: Credit Card Declined
ja: クレジットカードが拒否されました

en: Credit Card Description
ja: クレジットカードの説明

en: Credit Card Image
ja: クレジットカードの画像

en: Credit Card Label
ja: クレジットカードのラベル

en: Credit Card Not Authorized
ja: クレジットカードが承認されていません

en: Credit Card Number
ja: クレジットカード番号

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Cron Debug Log Settings
ja: Cron デバッグ ログ設定

en: Crop
ja: 作物

en: crop
ja: 作物

en: Cross Fade
ja: クロスフェード

en: CSS Class
ja: CSSクラス

en: CSS Class Information
ja: CSS クラス情報

en: Cuba
ja: キューバ

en: Currency
ja: 通貨

en: Current
ja: 現在

en: Current Membership
ja: 現在のメンバーシップ

en: Current Membership Buttons options
ja: 現在のメンバーシップボタンのオプション

en: Current Membership Other options
ja: 現在のメンバーシップ その他のオプション

en: Current plan
ja: 現在の計画

en: Current user doesn't have permission to delete users
ja: 現在のユーザーにはユーザーを削除する権限がありません

en: Current User Information
ja: 現在のユーザー情報

en: Current user profile URL pattern
ja: 現在のユーザー プロファイルの URL パターン

en: Currently Logged In
ja: 現在ログイン中

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Color
ja: カスタムカラー

en: Custom Content
ja: カスタムコンテンツ

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Css
ja: カスタムCSS

en: Custom Currency
ja: カスタム通貨

en: Custom Image
ja: カスタムイメージ

en: Custom Meta
ja: カスタムメタ

en: Custom Post is protected
ja: カスタム投稿は保護されています

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
ja: カスタム投稿タイプ、分類法、タグ

en: Custom Setting
ja: カスタム設定

en: custom taxonomy(s)
ja: カスタム分類法

en: Customer Email
ja: 顧客の電子メール

en: Customer Email:
ja: お客様のメールアドレス:

en: Customer Key
ja: 顧客キー

en: Customer Key can not be left blank.
ja: 顧客キーを空白のままにすることはできません。

en: Customer Name
ja: 顧客名

en: Customer Secret
ja: 顧客の秘密

en: Customer Secret can not be left blank.
ja: 顧客秘密を空白のままにすることはできません。

en: CVC Number should not be blank.
ja: CVC 番号を空白にすることはできません。

en: CVV Code
ja: CVVコード

en: CVV Description
ja: CVVの説明

en: CVV Label
ja: CVVラベル

en: Cycle Date
ja: サイクル日

en: cycles due
ja: 期限が切れたサイクル

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech
ja: チェコ語

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Daily
ja: 毎日

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Danish/Denmark
ja: デンマーク/デンマーク

en: Dark
ja: 暗い

en: Date
ja: 日付

en: Date Can't Be Changed, Because coupon usage has been started.
ja: クーポン利用が開始されているため、日付の変更はできません。

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: Day
ja: 日

en: day
ja: 日

en: day of month
ja: 月の日

en: Day(s)
ja: 日々）

en: day(s)
ja: 日々）

en: day(s) of subscription
ja: 日) のサブスクリプション

en: Days
ja: 日々

en: days
ja: 日々

en: Days (since registration)
ja: 日数（登録から）

en: Days Of Subscription
ja: 購読日数

en: Deactivate
ja: 非アクティブ化

en: Debug Log Settings
ja: デバッグログ設定

en: Debug Logs
ja: デバッグログ

en: Debug Logs cleared successfully
ja: デバッグログが正常にクリアされました

en: Debug Settings Saved Successfully
ja: デバッグ設定が正常に保存されました

en: Default access rule will be applied to new
ja: デフォルトのアクセス ルールが新しいアクセス ルールに適用されます

en: Default Access Rules for newly added Content
ja: 新しく追加されたコンテンツのデフォルトのアクセス ルール

en: Default Alternative Content
ja: デフォルトの代替コンテンツ

en: Default Badge for All
ja: すべてのデフォルトのバッジ

en: Default Cover
ja: デフォルトの表紙

en: Default Cover Image
ja: デフォルトのカバー画像

en: Default Cover Photo
ja: デフォルトのカバー写真

en: Default Currency
ja: デフォルトの通貨

en: Default Private Content
ja: デフォルトのプライベートコンテンツ

en: Default private content has been added successfully.
ja: デフォルトのプライベート コンテンツが正常に追加されました。

en: default profile page.
ja: デフォルトのプロフィールページ。

en: Default Profile Template
ja: デフォルトのプロファイルテンプレート

en: Default Redirect To
ja: デフォルトのリダイレクト先

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
ja: 上記の条件のいずれかが一致しない場合、デフォルトで上記の URL にリダイレクトされます。

en: Default Redirect URL
ja: デフォルトのリダイレクト URL

en: Default Redirection url is required.
ja: デフォルトのリダイレクト URL は必須です。

en: Default Restriction
ja: デフォルトの制限

en: Default Restriction Rules
ja: デフォルトの制限ルール

en: Default Rules Saved Successfully.
ja: デフォルトのルールが正常に保存されました。

en: Default Selected Plan
ja: デフォルトの選択されたプラン

en: Default Set
ja: デフォルトセット

en: Default Tax
ja: デフォルト税

en: Default:
ja: デフォルト：

en: Default: 0
ja: デフォルト: 0

en: Default: 1
ja: デフォルト: 1

en: Default: 5
ja: デフォルト: 5

en: Delete
ja: 消去

en: Delete Configuration
ja: 構成の削除

en: Delete Field
ja: フィールドの削除

en: Delete fields of this specific form.
ja: この特定のフォームのフィールドを削除します。

en: Delete Form
ja: フォームの削除

en: Delete Form Set
ja: フォームセットの削除

en: Delete Icon
ja: アイコンの削除

en: Delete Member(s)
ja: メンバーの削除

en: Delete Plan
ja: プランの削除

en: Delete Plan(s)
ja: プランの削除

en: Delete Post
ja: 投稿の削除

en: Delete Setup
ja: セットアップの削除

en: Delete Template
ja: テンプレートの削除

en: Delete Transaction(s)
ja: トランザクションの削除

en: Delicious
ja: 美味しい

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Desc. Font Size
ja: 説明 フォントサイズ

en: Description
ja: 説明

en: Desktop View
ja: 説明

en: Details of certain member.
ja: 特定のメンバーの詳細。

en: Details of certain membership plan.
ja: 特定の会員プランの詳細。

en: Digital Transfer
ja: デジタル転送

en: Direct Scroll
ja: ダイレクトスクロール

en: Directory Reset Button
ja: ディレクトリリセットボタン

en: Directory Search Button
ja: ディレクトリ検索ボタン

en: Directory Search Placeholder
ja: ディレクトリ検索プレースホルダ

en: Directory Template 1
ja: ディレクトリテンプレート 1

en: Directory Template 2
ja: ディレクトリテンプレート 2

en: Directory Template 3
ja: ディレクトリテンプレート 3

en: Directory Template 4
ja: ディレクトリテンプレート 4

en: Directory Template 5
ja: ディレクトリテンプレート 5

en: Directory Template 6
ja: ディレクトリテンプレート 6

en: Directory Template Name
ja: ディレクトリテンプレート名

en: Disable ARMember styling on wp-login page
ja: wp-login ページで ARMember スタイルを無効にする

en: Disable feeds access to everyone
ja: すべてのユーザーのフィードへのアクセスを無効にする

en: Discount
ja: 割引

en: Display actual error returned from payment gateway
ja: ペイメントゲートウェイから返された実際のエラーを表示する

en: Display Admin Email
ja: 管理者の電子メールを表示

en: Display Administrator Users
ja: 管理者ユーザーの表示

en: Display alternative content to the member who has not buy this post. If this disable then default content will be displayed from ARMember -> General Settings -> Paid Post Settings page.
ja: この投稿を購入していないメンバーに代替コンテンツを表示します。 これを無効にすると、ARMember -> 一般設定 -> 有料投稿設定ページからデフォルトのコンテンツが表示されます。

en: Display Blogname
ja: ブログ名を表示する

en: Display BlogURL
ja: ブログURLを表示

en: Display Cancel Subscription Button
ja: 購読キャンセルボタンを表示

en: Display Content Based On
ja: コンテンツの表示に基づいて

en: Display Coupon Amount
ja: クーポン金額を表示

en: Display Coupon Code
ja: クーポンコードを表示する

en: Display Coupon Discount
ja: クーポン割引を表示

en: Display current membership plan for logged in users if they purchased.
ja: ログインしているユーザーが購入した場合は、現在のメンバーシップ プランを表示します。

en: Display currently logged in Member profile
ja: 現在ログインしているメンバーのプロフィールを表示

en: Display currently logged in User Information
ja: 現在ログインしているユーザー情報を表示します

en: Display Currently logged in user's profile.
ja: 現在ログインしているユーザーのプロフィールを表示します。

en: Display Email Address
ja: メールアドレスを表示

en: Display Final Payable Amount
ja: 最終支払額の表示

en: Display Forgot Password Link
ja: パスワードを忘れた場合のリンクを表示

en: Display Information Based On
ja: に基づいて情報を表示します

en: Display Invoice ID
ja: 請求書IDの表示

en: Display Joining Date
ja: 入社日を表示

en: Display Login Link
ja: ログインリンクを表示する

en: Display Login URL
ja: ログインURLを表示する

en: Display Logout button/link.
ja: ログアウトボタン/リンクを表示します。

en: Display Member Badges
ja: メンバーバッジを表示する

en: Display Member Badges?
ja: メンバーバッジを表示しますか?

en: Display Member Fields
ja: メンバーフィールドの表示

en: Display Member Form
ja: メンバーフォームを表示

en: Display Members Fields
ja: メンバーフィールドの表示

en: Display Membership Plan Name
ja: 会員プラン名の表示

en: Display Message
ja: メッセージを表示する

en: Display message after form submit
ja: フォーム送信後にメッセージを表示する

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display NetworkName
ja: ネットワーク名を表示する

en: Display NetworkURL
ja: ディスプレイ ネットワークURL

en: Display Payer Email
ja: 支払者の電子メールを表示する

en: Display Payment Currency
ja: 支払い通貨の表示

en: Display Payment Date
ja: 支払日の表示

en: Display Payment Gateway
ja: ペイメントゲートウェイを表示する

en: Display Payment Type
ja: 支払いタイプの表示

en: Display Plan Amount
ja: プラン金額の表示

en: Display Plan Amount without Tax Amount
ja: 税抜金額のプラン金額を表示

en: Display Plan Description
ja: プランの説明を表示する

en: Display Plan End Date
ja: プラン終了日の表示

en: Display Plan Expire Date
ja: プランの有効期限を表示する

en: Display Plan Information of currently logged in user.
ja: 現在ログインしているユーザーのプラン情報を表示します。

en: Display Plan Name
ja: プラン名の表示

en: Display Plan Start Date
ja: プラン開始日の表示

en: Display Plan Trial Amount
ja: プランお試し金額を表示

en: Display Private content only to selected users.
ja: 選択したユーザーにのみプライベート コンテンツを表示します。

en: Display Profile Name
ja: 表示プロファイル名

en: Display Recently Registerd  Members
ja: 最近登録したメンバーを表示

en: Display Registration Link
ja: 登録リンクを表示する

en: Display remaining login attempts warning message.
ja: 残りのログイン試行の警告メッセージを表示します。

en: Display Renew Subscription Button
ja: 購読更新ボタンを表示する

en: Display Search Box
ja: 検索ボックスを表示する

en: Display Sorting Options
ja: 表示ソートオプション

en: Display Strength Meter?
ja: 強度メーターを表示しますか?

en: Display Subscription Amount
ja: 購読金額の表示

en: Display Subscription Expire Date
ja: サブスクリプションの有効期限を表示する

en: Display Subscription ID
ja: サブスクリプションIDの表示

en: Display Subscription Name
ja: サブスクリプション名の表示

en: Display Subscription Next Due Date
ja: サブスクリプションの次の期限を表示する

en: Display Tax Amount
ja: 税額の表示

en: Display Tax Percentage
ja: 税率の表示

en: Display to All
ja: すべてに表示

en: Display Transaction ID
ja: トランザクションIDの表示

en: Display Trial Amount
ja: お試し金額の表示

en: Display Trial Period
ja: 試用期間の表示

en: Display Type
ja: 画面タイプ

en: Display Update Card Subscription Button?
ja: 更新カード購読ボタンを表示しますか?

en: Display User badges
ja: ユーザーバッジを表示する

en: Display User Displayname
ja: ユーザーの表示名を表示する

en: Display User Firstname
ja: ユーザーの名を表示する

en: Display User ID
ja: ユーザーIDを表示する

en: Display User Info
ja: ユーザー情報の表示

en: Display User Lastname
ja: ユーザーの姓を表示する

en: Display User Nickname
ja: ユーザーのニックネームを表示する

en: Display User Profile Link
ja: ユーザープロフィールリンクを表示

en: Display Username
ja: ユーザー名を表示する

en: Display View Invoice Button
ja: 請求書の表示ボタンを表示する

en: Display view profile link
ja: ビュープロフィールリンクを表示する

en: Displays blog name
ja: ブログ名を表示します

en: Displays blog URL
ja: ブログのURLを表示します

en: Displays blog WP-admin URL
ja: ブログの WP 管理 URL を表示します

en: Displays tax amount
ja: 税額を表示します

en: Displays tax percentage
ja: 税率を表示します

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
ja: ユーザーが連絡できる管理者の電子メールが表示されます。 「メール設定」で設定できます。

en: Displays the ARM login page
ja: ARM ログイン ページを表示します

en: Displays the E-mail address of user
ja: ユーザーのメールアドレスを表示します

en: Displays the Final Payable Amount of user
ja: ユーザーの最終支払可能額を表示します

en: Displays the payment date of user
ja: ユーザーの支払日を表示します

en: Displays the payment gateway of user
ja: ユーザーの支払いゲートウェイを表示します

en: Displays the payment transaction Id of user
ja: ユーザーの支払いトランザクションIDを表示します

en: Displays the payment type of user
ja: ユーザーの支払いタイプを表示します

en: Displays the plan amount of user
ja: ユーザーのプラン金額を表示します

en: Displays the plan description of user
ja: ユーザーのプラン説明を表示します

en: Displays the plan discount of user
ja: ユーザーのプラン割引を表示します

en: Displays the plan name of user
ja: ユーザーのプラン名を表示します

en: Displays the Reset Password Link for user
ja: ユーザーのパスワードをリセットするリンクを表示します

en: Displays the trial amount of plan
ja: プランのお試し金額を表示します

en: Displays the used coupon code by user
ja: ユーザーごとに使用済みのクーポンコードを表示します

en: Displays the user display name or public name
ja: ユーザーの表示名またはパブリック名を表示します

en: Displays the user first name
ja: ユーザーの名を表示します

en: Displays the User ID of user
ja: ユーザーのユーザーIDを表示します

en: Displays the user last name
ja: ユーザーの姓を表示します

en: Displays the User Profile address
ja: ユーザープロファイルのアドレスを表示します

en: Displays the Username of user
ja: ユーザーのユーザー名を表示します

en: Divider
ja: ディバイダー

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Do not allow pending payment (Bank Transfer)
ja: 保留中の支払い（銀行振込）を許可しない

en: Do not allow user to submit transaction data more than on time
ja: ユーザーが期限を超えてトランザクション データを送信することを許可しない

en: Do not cancel subscription until plan expired
ja: プランの有効期限が切れるまでサブスクリプションをキャンセルしないでください

en: Do Not change permalink structure to default in order to work this option. if you set permalink structure to default, You will need to DELETE or comment (//) line which start with
ja: このオプションを機能させるためにパーマリンク構造をデフォルトに変更しないでください。 パーマリンク構造をデフォルトに設定した場合は、で始まる行を削除するかコメント (//) する必要があります。

en: Do not refresh/leave this page until plugin updated successfully.
ja: プラグインが正常に更新されるまで、このページを更新したり閉じたりしないでください。

en: Do not show again.
ja: 再び表示しない。

en: document
ja: 書類

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Done
ja: 終わり

en: Downgrade Plan
ja: ダウングレードプラン

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
ja: 現在のプランの有効期限が切れた後（期間終了後）、他のプランにダウングレードします

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Log
ja: ダウンロードログ

en: Dribbble
ja: ドリブル

en: Drip Content
ja: ドリップコンテンツ

en: Drip Type
ja: 点滴タイプ

en: Dripped Content Sync Successfully
ja: ドリッピングされたコンテンツが正常に同期されました

en: Drop Fields Here.
ja: ここにフィールドをドロップします。

en: Drop file here or click to select
ja: ここにファイルをドロップするか、クリックして選択します

en: Drop file here or click to select.
ja: ここにファイルをドロップするか、クリックして選択します。

en: Dropdown
ja: 落ちる

en: Duplicate Form
ja: フォームの複製

en: Duplicate Rule Found.
ja: 重複したルールが見つかりました。

en: Duplicate Rules cannot be added.
ja: 重複したルールは追加できません。

en: Duration
ja: 間隔

en: Duration Type
ja: 期間タイプ

en: Dutch
ja: オランダの

en: Dutch/Netherlands
ja: オランダ/オランダ

en: e.g.
ja: 例えば

en: East Timor
ja: 東ティモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Achievement
ja: 実績の編集

en: Edit Badge
ja: バッジの編集

en: Edit Card Options
ja: カードオプションの編集

en: Edit Coupon
ja: クーポンの編集

en: Edit Drip Rule
ja: ドリップルールの編集

en: Edit Email Template
ja: メールテンプレートの編集

en: Edit Field Label
ja: フィールドラベルの編集

en: Edit Field Options
ja: フィールドの編集オプション

en: Edit Form
ja: フォームの編集

en: Edit Member
ja: メンバーの編集

en: Edit Membership Plan
ja: メンバーシッププランの編集

en: Edit Message
ja: メッセージの編集

en: Edit Paid Post
ja: 有料投稿を編集する

en: Edit Paid Posts
ja: 有料投稿を編集する

en: Edit Plan
ja: 計画の編集

en: Edit Plan + Signup Page
ja: プラン編集+サインアップページ

en: Edit Private Content
ja: プライベートコンテンツの編集

en: Edit Profile
ja: プロファイル編集

en: Edit Profile page
ja: プロフィール編集ページ

en: Edit Profile Template
ja: プロファイルテンプレートの編集

en: Edit Rule
ja: ルールの編集

en: Edit Template Options
ja: テンプレートオプションの編集

en: Edit Userwise Private Content
ja: ユーザーごとのプライベート コンテンツを編集する

en: Effect Color
ja: エフェクトカラー

en: Effective from
ja: から有効

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email Address can not be left blank.
ja: メールアドレスを空白にすることはできません。

en: Email Address should not contain bad words.
ja: メールアドレスには悪い言葉を含めないでください。

en: Email could not be sent, please contact the site admin.
ja: メールを送信できませんでした。サイト管理者にお問い合わせください。

en: Email Debug Log Settings
ja: デバッグログの電子メール設定

en: Email Notification
ja: 電子メール通知

en: Email Notifications
ja: 電子メール通知

en: Email should not contain bad words.
ja: 電子メールには悪い言葉を含めてはいけません。

en: Email Subject Required.
ja: 電子メールの件名は必須です。

en: Email Template Updated Successfully.
ja: 電子メール テンプレートが正常に更新されました。

en: Email verified approve
ja: メール確認済み承認

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable / Disable Private Content
ja: プライベートコンテンツの有効化/無効化

en: Enable Bank Transfer Payment
ja: 銀行振込による支払いを有効にする

en: Enable Confirm Email Address
ja: メールアドレスの確認を有効にする

en: Enable Confirm Password
ja: パスワードの確認を有効にする

en: Enable Content Restriction
ja: コンテンツ制限を有効にする

en: Enable coupon with payment
ja: 支払い時にクーポンを有効にする

en: Enable Cron Debug Logs
ja: Cron デバッグ ログを有効にする

en: Enable double opt-in
ja: ダブルオプトインを有効にする

en: Enable Email Debug Logs
ja: デバッグログの電子メール送信を有効にする

en: Enable Expiration
ja: 有効期限を有効にする

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
ja: 請求書を送信し、メンバーシップ プランに売上税を適用する機能を有効にします。

en: Enable Fancy URL for Paid Post
ja: 有料投稿のファンシー URL を有効にする

en: Enable General Options
ja: 一般オプションを有効にする

en: Enable Google Recaptcha
ja: Google 再キャプチャを有効にする

en: Enable Google reCAPTCHA
ja: Google reCAPTCHAを有効にする

en: Enable Hidden Fields
ja: 隠しフィールドを有効にする

en: Enable Invoice Prefix/Suffix ?
ja: 隠しフィールドを有効にする

en: Enable Login attempts Security
ja: ログイン試行のセキュリティを有効にする

en: Enable login security option for failed login attempts.
ja: 失敗したログイン試行に対するログイン セキュリティ オプションを有効にします。

en: Enable One Click Sign Up
ja: ワンクリックサインアップを有効にする

en: Enable Opt-ins Debug Logs
ja: オプトインのデバッグログを有効にする

en: Enable Pay Per Post
ja: 投稿ごとに支払いを有効にする

en: Enable PayPal Payment
ja: PayPal 支払いを有効にする

en: Enable Restriction access
ja: 制限アクセスを有効にする

en: Enable Social Login
ja: ソーシャルログインを有効にする

en: Enable Stripe Payment
ja: Stripe 支払いを有効にする

en: Enable Strong Password
ja: 強力なパスワードを有効にする

en: Enable tax module on plan purchase
ja: プラン購入時に税金モジュールを有効にする

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
ja: アップグレード/ダウングレードアクションを有効にする

en: End Date
ja: 終了日

en: End Of Term Action
ja: 期間終了時のアクション

en: English
ja: 英語

en: English ( en )
ja: 英語 ( en )

en: English (UK)
ja: 英語(イギリス)

en: English (US)
ja: 英語 (米国)

en: English/Australia
ja: 英語/オーストラリア

en: English/UK
ja: 英語/イギリス

en: English/United Kingdom
ja: 英語/イギリス

en: English/United States
ja: 英語/米国

en: English/United States ( en_US )
ja: 英語/米国 ( en_US )

en: English/Western
ja: 英語/西洋

en: Enter a username or e-mail address.
ja: ユーザー名または電子メール アドレスを入力します。

en: Enter Alternative Content
ja: 代替コンテンツを入力してください

en: Enter API Password
ja: APIパスワードを入力してください

en: Enter API Signature
ja: API署名を入力してください

en: Enter API Username
ja: API ユーザー名を入力してください

en: Enter Authorization Code
ja: 認証コードを入力してください

en: Enter card height, for example : %s. %sRecommended height : %s.
ja: カードの高さを入力します (例: %s)。 %s推奨される高さ: %s。

en: Enter card width, for example : %s. %sRecommended width : %s.
ja: カード幅を入力します (例: %s)。 %s推奨幅: %s。

en: Enter content here for non dripped members
ja: 非ドリップメンバー向けのコンテンツをここに入力します

en: Enter content here which will be dripped
ja: ここにドリップされるコンテンツを入力します

en: Enter content here which will be restricted
ja: 制限されるコンテンツをここに入力します

en: Enter content which will be dripped
ja: ドリップするコンテンツを入力してください

en: Enter Coupon Code
ja: クーポンコードを入力してください

en: Enter Invoice Prefix
ja: 請求書のプレフィックスを入力してください

en: Enter Invoice Suffix
ja: 請求書のサフィックスを入力してください

en: Enter Merchant Email Address
ja: 販売者のメールアドレスを入力してください

en: Enter Minimum Invoice Digit(s)
ja: 請求書の最小桁数を入力してください

en: Enter number of Coupon(s) to Generate
ja: 生成するクーポンの数を入力してください

en: Enter plan amount
ja: プラン金額を入力してください

en: Enter plan name
ja: プラン名を入力してください

en: Enter Stripe Publishable Key
ja: Stripe 公開可能キーを入力してください

en: Enter Stripe Secret Key
ja: Stripe 秘密キーを入力してください

en: Enter URL with http:// or https://.
ja: URL を http:// または https:// で入力します。

en: Enter User Id
ja: ユーザーIDを入力してください

en: Enter User Meta Name
ja: ユーザーのメタ名を入力してください

en: Enter Usermeta Name
ja: ユーザーメタ名を入力してください

en: Entered URLs will be blocked for all users and visitors except administrator.
ja: 入力された URL は、管理者を除くすべてのユーザーおよび訪問者に対してブロックされます。

en: entries
ja: エントリ

en: equals
ja: 等しい

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: ERROR
ja: エラー

en: Error
ja: エラー

en: Error Adding Coupons, Please Again Try Again.
ja: クーポンの追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Error Adding Message, Please Try Again.
ja: メッセージの追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Error Code
ja: エラーコード

en: Error during file upload
ja: ファイルアップロード中のエラー

en: Error during file upload.
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。

en: Error during user import.
ja: ユーザーのインポート中にエラーが発生しました。

en: Error Field Border
ja: エラーフィールドの境界線

en: Error in cancel subscription from 2Checkout.
ja: 2Checkout からのサブスクリプションのキャンセルでエラーが発生しました。

en: Error in cancel subscription from Authorize.net.
ja: Authorize.net からのサブスクリプションのキャンセルでエラーが発生しました。

en: Error in cancel subscription from Paypal.
ja: Paypal からのサブスクリプションのキャンセルでエラーが発生しました。

en: Error in cancel subscription from Stripe.
ja: Stripe からのサブスクリプションのキャンセルでエラーが発生しました。

en: Error in subscription cancel from Payment Gateway:
ja: Payment Gateway からのサブスクリプションキャンセルのエラー:

en: Error Updating Coupons, Please Again Try Again.
ja: クーポンの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Error While Adding Achievement, Please Try Again.
ja: 実績の追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Error while creating user.
ja: ユーザーの作成中にエラーが発生しました。

en: Eskimo Aleut/Anguilla
ja: エスキモー アレウト/アンギラ

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Estonia
ja: エストニア

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: event for added Stripe Webhook at your stripe.com Account. To add this event please Login to your Stripe Account -> Developers -> Webhooks page -> Edit Webhook and select the event for the "Events to send" option.
ja: stripe.com アカウントで追加された Stripe Webhook のイベント。 このイベントを追加するには、Stripe アカウントにログイン -> 開発者 -> Webhook ページ -> Webhook を編集し、「送信するイベント」オプションでイベントを選択してください。

en: Every
ja: 毎

en: every
ja: 毎

en: Everyone
ja: みんな

en: Everytime
ja: 毎回

en: Exclude pages for restriction
ja: 制限対象のページを除外する

en: Existing
ja: 既存

en: existing user(s), if any duplicate user found.
ja: 既存のユーザー (重複するユーザーが見つかった場合)。

en: EXPERIMENTAL
ja: 実験的

en: Expiration Month
ja: 有効期限月

en: Expiration Year
ja: 有効期限年

en: Expire Date
ja: 有効期限

en: Expire date can not be earlier than current date.
ja: 有効期限を現在の日付より前にすることはできません。

en: Expire date can not be earlier than start date
ja: 有効期限を開始日より前にすることはできません

en: Expire date can not be earlier than start date.
ja: 有効期限を開始日より前にすることはできません。

en: Expire Month Description
ja: 有効期限月の説明

en: Expire Month Label
ja: 有効期限月ラベル

en: Expire Subscription
ja: サブスクリプションの期限切れ

en: Expire Year Description
ja: 有効期限の年の説明

en: Expire Year Label
ja: 有効期限ラベル

en: Expire/Next Renewal
ja: 期限切れ/次回の更新

en: Expired
ja: 期限切れ

en: expired
ja: 期限切れ

en: Expires On
ja: 有効期限は次のとおりです

en: Expiry Date
ja: 有効期限

en: Expiry date updated successfully.
ja: 有効期限が正常に更新されました。

en: Expiry month should not be blank.
ja: 有効期限月を空白にすることはできません。

en: Expiry year should not be blank.
ja: 有効期限を空白にすることはできません。

en: Explore ARMember
ja: ARMember を探索する

en: Explore Features
ja: 機能を調べる

en: Export To CSV
ja: CSV にエクスポート

en: Export to CSV
ja: CSVにエクスポート

en: Extend Days
ja: 日数の延長

en: External
ja: 外部

en: External popup window
ja: 外部ポップアップウィンドウ

en: Facebook
ja: フェイスブック

en: Facebook Icon
ja: フェイスブックのアイコン

en: Fade
ja: フェード

en: Fail Login Attempt History
ja: ログインに失敗しみの歴史

en: Failed
ja: 失敗した

en: failed
ja: 失敗した

en: Failed Attempt Date
ja: 失敗したの試み日

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
ja: ログインに失敗した試みの歴史に自動的にクリアされる以前の30日間とします。

en: Failed Login Attempt Login History
ja: ログインに失敗した試みのログイン履歴

en: Failed Login Attempts History
ja: ログインに失敗した試みの歴史

en: Failed Login IP
ja: ログインに失敗したIP

en: Failed Payment
ja: 失敗したお支払い

en: Failed Payment(Suspended)
ja: 失敗した支払の停止)

en: Failed refund to a member
ja: 失敗した返金は会員

en: Failed to write file to disk.
ja: 失敗した書ファイルをディスク。

en: Faroese
ja: フェロー

en: Farsi/Persian
ja: ファルシ語／ペルシア語

en: Feature Request
ja: 機能の要求

en: Features Settings Updated Successfully.
ja: 機能の設定を更新しました。

en: Features Settings Updated Successfully....
ja: 機能の設定を更新しました。...

en: Feeds
ja: フィード

en: Field
ja: 分野

en: field
ja: 分野

en: Field Alignment
ja: フィールドの位置合わせ

en: Field Background
ja: 分野の背景

en: Field Border
ja: ボーダー分野

en: Field Focus
ja: 分野に焦点

en: Field Font
ja: フォント分野

en: Field Height
ja: フィールド高

en: Field Key
ja: 分野キー

en: Field Label
ja: 分野のラベル

en: Field Metakeys
ja: 分野からす

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Field Options
ja: 分野のオプション

en: Field Spacing
ja: 野間隔

en: Field Type
ja: フィールド型

en: Field Width
ja: フィールド幅

en: Fields
ja: 分野

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
ja: 分野の人に使用されるどこか他の、あなたは削除されません。

en: Fields to be included in payment form
ja: 分野に含まれる支払書式

en: Fiji
ja: フィジー

en: File is not allowed larger than {SIZE}.
ja: {SIZE} を超えるファイルは許可されません。

en: File Size Limit
ja: ファイルサイズ制限

en: File size not allowed
ja: ファイルサイズ不可

en: File type is not allowed.
ja: ファイルの種類はできません。

en: File Upload
ja: ファイルのアップロード

en: Filipino
ja: フィリピン

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter Options
ja: フィルターオプション

en: filtered from
ja: フィルタから

en: Finland
ja: フィンランド

en: Finnish
ja: フィンランド

en: First Name
ja: 名前

en: First Name can not be left blank.
ja: 最初の名前はできません白紙になっています。

en: First Time Logged In
ja: 初めてログイン

en: Firstname Lastname
ja: 姓名

en: Fix Expiration Date
ja: 固定有効期限

en: Fixed
ja: 固定

en: Fixed Duration
ja: 固定期間

en: Fixed Redirection
ja: 固定リダイレクト

en: Flat
ja: 平

en: folder
ja: フォルダ

en: Font Awesome Icons
ja: 発表のアイコン

en: Font Color
ja: フォント色

en: Font Family
ja: フォントファミリ

en: Font Settings
ja: 標準コンフォーマンスのサポート

en: Font Size
ja: 文字サイズ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: for
ja: のための

en: for all countries
ja: すべての国

en: For any other country which is not in above list.
ja: その他の国にはない上記一覧です。

en: for ARMember Plan
ja: のためのARMemberプラン

en: for before autoomatic subscription due.
ja: 前autoomatic契約あります。

en: for before dripped content available.
ja: 前の滴下コンテンツをご用意。

en: for before expire membership.
ja: 前期限ます。

en: for before expire paid post purchase.
ja: 前期限は支払後購入。

en: for Choosing Us!
ja: を選んだのです。

en: for each
ja: 各

en: for failed payment.
ja: のために失敗したお金を払います。

en: For Lifetime
ja: 生涯

en: For logged in users
ja: ためのログインユーザー

en: For non logged in users
ja: のための非ログインユーザー

en: For Recurring Plan Apply to Entire Duration
ja: 常プラン適用を全期間

en: For Restricted drip content
ja: 限定ドリップコンテンツ

en: for semi autoomatic subscription reminder.
ja: 半自動購読リマインダー用。

en: for the first
ja: 最初の

en: for trial period finished.
ja: のための試用期間を終了しました。

en: Forgot / Register Link
ja: 忘れ/登録リンク

en: Forgot Password
ja: パスワードをお忘れの方はこちら

en: Forgot Password Link Label
ja: パスワードをお忘れの方はこちらリンクラベル

en: Forgot Password Link Margin
ja: パスワードをお忘れの方はこちらのリンク率

en: Forgot Password Messages
ja: パスワードをお忘れの方はこちらのメッセージ

en: Forgot Password page
ja: パスワードを忘れた方はこちらのページ

en: Form
ja: 形式

en: Form Background
ja: 形の背景

en: Form Border
ja: 形態ボーダー

en: Form deleted Successfully.
ja: 形削除されました。

en: Form deleted successfully.
ja: 形削除されました。

en: Form Description
ja: 形態の説明

en: Form Fields
ja: 形態分野

en: Form has been successfully submitted.
ja: 形成に成功した。

en: Form ID
ja: フォームID

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Form name can not be left blank.
ja: フォーム名はできません白紙になっています。

en: Form Options
ja: 形式のオプション

en: Form Padding
ja: 形のパディング

en: Form Position
ja: 位置

en: Form Section
ja: 形部

en: Form Set Deleted Successfully.
ja: 形式セットの削除に成功した.

en: Form Settings Saved Successfully.
ja: フォームの設定を保存が成功しました。

en: Form Style
ja: 形式

en: Form Title
ja: 形名

en: Form Title Settings
ja: 形式名の設定

en: Form Type
ja: 形式

en: Form Width
ja: フォームの幅

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
ja: することはスキップされる場合は自動的にユーザーがログインです。

en: Form wise redirection
ja: 形態的にリダイレクト

en: Forms
ja: 形態

en: Francais/Canada
ja: フランセ/カナダ

en: France
ja: フランス

en: Free
ja: 無料

en: Free Membership
ja: 無料会員

en: Free Plan
ja: 無料プラン

en: Free Post
ja: ポートサー

en: free reCAPTCHA key.
ja: 無料reCAPTCHAます。

en: French
ja: フランス

en: French (Canadian)
ja: フランス語(カナダ)

en: French Guiana
ja: フランスのナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French/Angola
ja: フランス/アンゴラ

en: French/France
ja: フランス語/フランス

en: French/Swiss
ja: フランス語/スイス

en: Friendship request
ja: 友好請求

en: From
ja: から

en: From Date
ja: 日付から

en: from IP
ja: IPから

en: From Transaction Day
ja: 取引日

en: Full
ja: フル

en: Future Membership
ja: 将来のメンバー

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Gateway
ja: 玄関

en: Gateways
ja: ゲートウェイ

en: Gender
ja: 男女別

en: General Options
ja: 一般オプション

en: General Restriction Options
ja: 一般に制限オプション

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate
ja: 成

en: Generate Coupon Code.
ja: 生クーポンコードです。

en: Georgia
ja: ジョージア

en: German
ja: ドイツ

en: German (Autstria)
ja: ドイツ語（Autstria)

en: German (Switzerland)
ja: ドイツ語（スイス）

en: German/Germany
ja: ドイツ／ドイツ

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get 24x7 Support
ja: 取得支援ュリティ24x7

en: Get Authorization Code
ja: 取得認証コード

en: Get list of all membership plans.
ja: Getリストのすべての会員です。

en: Get list of member's paid posts based on the ID.
ja: 取得のリスト会員の支払額投稿に基づくIDとなります。

en: Get list of member's plans based on the ID.
ja: 取得のリスト会員の計画に基づくIDとなります。

en: Get list of membership plans ID, Name, and Description.
ja: Getリストの会員プランID、氏名ウンロードすることができます。.

en: Get member details based on the ID.
ja: 乗員の詳細に基づくIDとなります。

en: Get member's membership plan payment transactions based on the ID.
ja: 得会員の会員プランのお支払いの取引に基づくIDとなります。

en: Get member's paid post payment transactions based on the ID.
ja: 取得し、会員の支払郵便払込取引に基づくIDとなります。

en: Get membership plan details based on the plan ID.
ja: 入会プランの内容本プランに基づくIDとなります。

en: Get Response
ja: 取得の対応

en: Get Social Avatar
ja: 車社会のアバター

en: Get social avatar while authenticate with social connect buttons
ja: 車社会のアバターが認証と社会の接続ボタン

en: GetResponse Contact List Not Found.
ja: GetResponse 連絡先リストが見つかりません。

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Getting Started With Setup
ja: はじめにセッティング

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Gift
ja: ギフト

en: Give access to
ja: アクセスできるように

en: Give this badge to plans
ja: えこのバッジの計画

en: Give this badge to roles
ja: えこのバッジの役割

en: Global CSS
ja: グローバルCSS

en: Global Settings Saved Successfully.
ja: グローバルの設定を保存が成功しました。

en: Gmail Test Email cannot sent successfully
ja: Gmail)でのテストメールで送信に成功

en: Gmail token is expired. Please Authenticate again.
ja: Gmailのトークンがすぐにでも家を出たいです。 ください認証します。

en: Go
ja: 碁

en: Go back to home page
ja: Goホームページに戻る

en: Go to ARMember
ja: に行くARMember

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
ja: の一般設定メニューからの管理インタフェース。 ここで取得しますタブの数など、支払いゲートウェイ、ページ設定。

en: Good Text
ja: 良いテキスト

en: Google
ja: グーグル

en: Google Fonts
ja: Google フォント

en: Google Icon
ja: Googleのアイコン

en: Google reCAPTCHA Configuration
ja: Google reCAPTCHA設定

en: Google reCAPTCHA Invalid or Expired. Please reload page and try again.
ja: Google reCAPTCHA無効または終了しました。 リロードしてくださいページとして再接続してください。

en: Google Secret
ja: Googleの秘密

en: Google SignIn
ja: Google サインイン

en: Grace End Date
ja: 恵終了日

en: Grace Expiration
ja: 猶予期間満了

en: Grace Period End of Term
ja: 猶予期間期末

en: grace period expires on
ja: 猶予期間限定

en: Grace Period Failed Payment
ja: 猶予期間に失敗したお支払い

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greek
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Group creation
ja: グループの作成

en: Group Name
ja: グループ名

en: Growth Plugins
ja: 成長のプラグイン

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guest page
ja: 客ページ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Have a coupon code?
ja: してクーポンコードについて教えてください。

en: Having
ja: 持っている

en: having
ja: 持っている

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew/Israel
ja: ヘブライ語/イスラエル

en: Height
ja: 身長

en: Help Tutorial
ja: ヘチュートリアル

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
ja: 匿名の使用状況統計を送信して、ARMember の改善にご協力ください

en: here
ja: こちらの

en: Here you can set template of invoice that will be downloaded by users
ja: ここで設定できるテンプレートの請求書をダウンロードによるユーザー

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
ja: こちらについて一覧を取得しま異なる種類の無料/有料会員プランの様々な一般オプションとサブスクリプションタイ&量に関連す。

en: Hidden Field
ja: 隠し

en: Hidden Field Area
ja: 隠れたフィールドエリア

en: Hidden Fields
ja: 隠分野

en: Hidden Value
ja: 隠れた価値

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide / Show Menu Item
ja: Hide/Showのメニュー項目

en: Hide After
ja: Hide後

en: Hide after
ja: Hide後

en: Hide content only for
ja: 非表示コンテンツのみ

en: Hide Current Plans
ja: Hideの現在の計画

en: Hide Empty Fields
ja: Hide空分野

en: Hide empty fields
ja: Hide空分野

en: Hide Empty Profile Fields
ja: Hide空分野の概要

en: Hide empty profile fields
ja: Hide空分野の概要

en: Hide First Name field
ja: Hide名分野

en: Hide Label
ja: Hideレーベル

en: Hide Last Name field
ja: Hide名分野

en: Hide Plan Selection Area
ja: Hideのプラン選択エリア

en: Hide plans which are already owned by user
ja: Hide計画が既に所有するユーザー

en: Hide Settings & Styles
ja: 非表示の設定とスタイル

en: Hide Setup Title
ja: 隠し設定のタイトル

en: Hide Title
ja: タイトルの非表示

en: Hide username field and assign username with email
ja: Hideのユーザ名の入力欄を割り当てユーザー名とメール

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Horizontal
ja: 水平

en: Hour
ja: 時間

en: hour
ja: 時間

en: Hourly
ja: 時間

en: Hours
ja: 時間

en: hours
ja: 時間

en: hours.
ja: 時間です。

en: Hover Background
ja: ホバーの背景

en: Hover Background 2
ja: ホバーの背景2

en: Hover Font
ja: ホバーフォント

en: How to sync with
ja: どのように同期

en: How user will get this badge?
ja: どのユーザーにこのバッジ?

en: How you want to include this form into page?
ja: どのようにしたいなどこのフォームのページに表示すべき事は何か？

en: How you want to pay?
ja: どのようにしたい。

en: Html Area
ja: HTMLエリア

en: Html Text
ja: HTMLテキスト

en: Hungarian
ja: ハンガリー

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
ja: フレー!! をお迎えする準備は出来てを最初の会員サイト

en: I agree
ja: 同意する

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icelandic
ja: アイスランド

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: ID:
ja: ID：

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
ja: 場合は著者名のないさず、よりユーザーがリダイレクトARMemberプロフィールページ

en: IF Conditions
ja: 場合の条件

en: If Default Restriction is ON then ONLY below selected plan members can access this page.
ja: 場合はデフォルトの制約としてのみ以下のプランの会員のアクセスできます。

en: If private content is not set for specific user and user is not in above list than default private content will be displayed to the user.
ja: れあいコンテンツが設定されていない特定のユーザーやユーザーは、上記リストよりデフォルトの民間コンテンツが表示され、ユーザーです。

en: If Profile Form is
ja: ればプロファイル形状は

en: If Profile form is
ja: ればプロファイル形状は

en: If SignUp Form is
ja: 場合は登録書

en: If SignUp form is
ja: 場合は登録書

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja: ここで間違いだけを無視するこのeメールなことが起こると思います。

en: If User %sIn%s Trial Period
ja: ユーザー %s が %s 試用期間内の場合

en: If User %sNot In%s Trial Period
ja: ユーザー %sの場合 入っていない%s トライアル期間

en: If User Has
ja: 場合はユーザー

en: If user has already one ARMember paid post, then it would be updated when he will purchase this product.
ja: ご利用いただくユーザは既に一ARMemberの支払額投稿を行い、その後更新された際に購入すること。

en: If user has already one ARMember plan, then it would be updated when he will purchase this product.
ja: ご利用いただくユーザは既に一ARMemberプランを行い、その後更新された際に購入すること。

en: If User ID is empty then by default current logged in user's badges will be displayed.
ja: ご利用いただくユーザIDが空であるそのデフォルトで現在ログインユーザーのバッジが表示されます。

en: If User In Trial
ja: ご利用いただくユーザの試作

en: If User In Trial Period
ja: 場合はユーザーに試用期間

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
ja: 場合には、ユーザのログインしていない以上選択した登録フォームで表示すフロントエンドに加入。

en: If User Not In Trial
ja: 場合はユーザーにない試み

en: If User selected plan is
ja: 場合はユーザー選択プラン

en: If user selected plan is
ja: 場合はユーザー選択プラン

en: If website is restricted, redirect visitor to following page
ja: 場合がありますが、これは必要最低限,リダイレクトをお客様へ次のページ

en: If you are using it from the theme template then make sure it should be placed BEFORE loop otherwise it wont work.
ja: ご利用の場合からのテンプレートを確認しておりますが、これは前のループその他そもそも太陽系つです。

en: If you can't login after renaming wp-admin, run below URL and all changes are rollback to default :
ja: できない場合はログイン後の名前変更wp-管理は以下のように行ってくださいURLのすべての変更はロールバックのデフォルト:

en: If you don't add URL at above textbox then after purchase paid post, page will be redirected to the URL as set at ARMember -> General Settings -> Redirection Rules page.
ja: 上記のテキストボックスに URL を追加しない場合、有料投稿を購入した後、ページは ARMember -> 一般設定 -> リダイレクト ルール ページで設定された URL にリダイレクトされます。

en: If you don't add URL at above textbox then buynow page will be set from ARMember -> General Settings -> Page Setup page.
ja: 上のテキストボックスに URL を追加しない場合は、ARMember -> 一般設定 -> ページ設定ページから buynow ページが設定されます。

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
ja: 能を使用している場合のデフォルトの制約、そのアイテムが制限されること訪問者のためのすべてのloggedinユーザ以外のユーザーが計画されます。

en: If you enable this switch than, restricted content will be displayed in listing only.
ja: このスイッチより制限されたコンテンツが表示されま覧です。

en: If you leave this field blank, stripe will not be available in setup for recurring plan(s).
ja: 場合このフィールドを空白のストライプまでご用意できない設定のための経常プランです。

en: If you select "Restriction Type" to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and select "Hide" then content will be restricted for the selected "Membership Plan(s)".
ja: を選択した場合制限タイプ"を"表示し、選択された会員プラン(s)表示の状態であればtrue、選択"隠す"をコンテンツ制限されることを選択し、"会員プラン(s)".

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
ja: 場合は削除しますのでこれらの委員は、その契約が削除されます。

en: If you will select any paid post which is having "subscription/recurring payment" type, then it will be considered as "semi automatic subscription" always.
ja: また任意の支払後に"申し込み経常支払い"タイプは、その扱いとしているもの）について、半自動契約"。

en: If you will select any plan which is having "subscription/recurring payment" type, then it will be considered as "semi automatic subscription" always.
ja: ご選定のプランに"申し込み経常支払い"タイプは、その扱いとしているもの）について、半自動契約"。

en: If your plan is Automatic Subscription and you have enabled Coupon Module then.
ja: 場合は早めにご予定がお決まりの自動契約機能を有効にしていクーポンのモジュールでした。

en: Image size should be approx 900x300.
ja: 画像サイズは約900x300.

en: Immediately
ja: すぐに

en: Immediately downgrade to other plan
ja: 直ちに格下げ、他のプラン

en: Immediately upgrade to other plan
ja: すぐに更に他のプラン

en: Import / Export
ja: 輸入/輸出

en: Important Note
ja: 重要な注意

en: Important note on payment integration with automatic subscription
ja: 重要なお支払いとの統合自動購読

en: Important Note:
ja: 重要な注意：

en: Important Notes
ja: 重要な注意事項

en: in case of Authorize.net payment gateway only.
ja: の場合Authorize.net お支払いの玄関口です。

en: In Case of Automatic subscription, If total payable amount will be 0 (Zero), then 2checkout gateway will not work.
ja: の場合は自動契約合計金額0(ゼロ)2checkoutブジェクト-ゲートウェイ動作しません。

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
ja: 場合に限り契約プランを解除、その計画を取り止後の現在のサイクルが完了します。

en: In case of Recurring Billing, Please make sure you have set following URL in the Global URL field in your 2Checkout account.
ja: 場合の経常料金の請求ていただくようお願いいて以下のURLのURLフィールドにお2Checkoutます。

en: In case of subscription plan selected
ja: の場合は契約プラン選択

en: In Grace Period
ja: に猶予期間

en: in multisite environment
ja: 年版環境

en: In Trial
ja: 試

en: Inactive
ja: 不活性

en: Inactive Members
ja: 不活性員

en: Including tax amount.
ja: 税込金額です。

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Indonesian
ja: インドネシア

en: Indonesian/Indonesia
ja: インドネシア語/インドネシア

en: Infinite
ja: 無限

en: Info
ja: 詳細情報

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
ja: 受け継ぐアクセスルールの会員プラン

en: Inherit Fonts
ja: フォントを受け継ぐ

en: Inherit from existing signup forms
ja: からは継承し、既存の登録フォーム

en: Input Field Options
ja: 入力フィールドのオプション

en: Input Style
ja: 入力方式

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: installments
ja: 分割払い

en: Integrate BuddyPress or BuddyBoss with ARMember.
ja: BuddyPress または BuddyBoss を ARMember と統合します。

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
ja: myCRED アダプティブ ポイント管理システムを ARMember と統合します。

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
ja: Woocommerce を ARMember と統合します。

en: Internal
ja: 内部

en: Invalid action.
ja: 無効です。

en: Invalid Code. Please re-authorize the Aweber and try again by clicking on the "Get Authorize Code" button.
ja: 無効なコードです。 直してくださいすることを許可しAweberしてから、再度挿入してくださいによるリンクをクリックすると取得認コード"ボタンを押します。

en: Invalid Conditional argument(s).
ja: 無効条件の引数(s).

en: Invalid conditional argument(s).
ja: 無効条件の引数(s).

en: Invalid Coupon
ja: 無効なクーポン

en: Invalid Coupon For Plan
ja: 無効なクーポンのためのプラン

en: Invalid Credit Card Detail
ja: 無効なカードの詳細

en: Invalid Date.
ja: 無効な日です。

en: Invalid email address for Stripe Payment Gateway:
ja: 無効なメールアドレスをストライプのお支払いゲートウェイ構想

en: Invalid Email Token
ja: 無効なメールのトークン

en: Invalid field message
ja: 無効な分野でのメッセージ

en: Invalid File
ja: 無効なファイル

en: Invalid file selected
ja: 無効なファイルを選択

en: Invalid file selected.
ja: 無効なファイルを選択します。

en: Invalid file uploaded.
ja: 無効なファイルをアップしました。

en: Invalid image selected.
ja: 無効な画像を選択します。

en: Invalid Plan amount
ja: 無効なプラン金額

en: Invalid reCAPTCHA
ja: 無効reCAPTCHA

en: Invalid Request
ja: 不正なリクエスト

en: Invalid taxonomy.
ja: 無効な分類.

en: Invalid URL
ja: 無効なURL

en: Invalid username or e-mail.
ja: 無効なユーザー名またはeメールで連絡)。

en: Invalid username or incorrect password.
ja: 無効なユーザー名または誤ったパスワードになります。

en: Invoice and Tax
ja: 請求書および税金

en: Invoice Detail
ja: 請求書の詳細

en: Invoice ID
ja: 請求書ID

en: Invoice Prefix/Suffix
ja: 請求書名

en: Invoice Prefix/Suffix Settings
ja: 請求書名の設定

en: Invoice Template
ja: 請求書テンプレート

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: is
ja: は

en: is already renamed from other plugin. If you want to rename admin directory from
ja: すでに改称からその他の引き出しおよび設定ができます したい場合は名前を変更adminディレクトリから

en: is Blocked by admin
ja: によって視界が遮られadmin

en: is configured but below specified event(s) not enabled at your
ja: が設定されて以下に指定されたイベント(s)を有効にできませんでお

en: is configured but disabled. Please enable it from
ja: 設定が無効になります。 を有効にしていただくようお願いいから

en: is inactive
ja: 有効

en: is meta field name.
ja: するメタ分野の名前です。

en: is protected by admin using conditional redirect shortcode
ja: 保護管理者による使用を条件にリダイレクトshortcode

en: Israel
ja: イスラエル

en: It will apply on 2checkout.
ja: で適用されます2checkout.

en: It will apply on active list button.
ja: これによって積極的なリストボタンを押します。

en: It will apply on authorize net.
ja: 適用すると認めます。

en: It will apply on bank transfer fields container.
ja: これによって銀行振込の分野です。

en: It will apply on bank transfer fields wrapper.
ja: これによって銀行振込の分野でwrapper.

en: It will apply on bank transfer.
ja: で適用されます銀行振込でお願い致します。

en: It will apply on card background.
ja: カードの背景に適用されます。

en: It will apply on card label.
ja: カードのラベルに適用されます。

en: It will apply on card logo.
ja: カードのロゴに適用されます。

en: It will apply on card title.
ja: カードタイトルに適用されます。

en: It will apply on card value.
ja: 適用するカード値です。

en: It will apply on change membership link.
ja: これによって変動員します。

en: It will apply on checked circle icon of selected payment gateway.
ja: これによってチェックのアイコンを選択した支払いする必要はありません。

en: It will apply on checked circle of selected payment gateway.
ja: これによってチェックの輪を選択した支払いする必要はありません。

en: It will apply on container of membership setup wizard plans.
ja: これによってコンテナ会員資格のセットアップウィザードです。

en: It will apply on container of payment gateways.
ja: これによってコンテナのお支払いゲートウェイ

en: It will apply on coupon apply button.
ja: 適用するクーポンの応募ボタンを押します。

en: It will apply on cover remove button.
ja: 適用するカバーを削除ボタンを押します。

en: It will apply on cover upload button.
ja: 適用するカバーアップロードボタンを押します。

en: It will apply on cover upload container.
ja: 適用するカバーアップロードす。

en: It will apply on cover upload inner container.
ja: 適用するカバーアップロードの内容器です。

en: It will apply on credit card fields container.
ja: これによってクレジットカード分野です。

en: It will apply on credit card fields wrapper.
ja: クレジット カード フィールドのラッパーに適用されます。

en: It will apply on description of plan.
ja: これによって記述すのプランになります。

en: It will apply on directory form container.
ja: で適用されますディレクトリ形コンテナ.

en: It will apply on directory template container.
ja: で適用されますディレクトリテンプレート容器です。

en: It will apply on edit profile form fields wrapper.
ja: これによって編集プロファイル形状の分野でwrapper.

en: It will apply on edit profile form.
ja: 適用するプロファイルの編集です。

en: It will apply on error / success message wrapper.
ja: エラー/成功メッセージ ラッパーに適用されます。

en: It will apply on field error message text.
ja: ることが期待される野外エラーメッセージです。

en: It will apply on field error message wrapper.
ja: ることが期待される野外エラーメッセージwrapper.

en: It will apply on field label text (material).
ja: ることが期待される野外ラベルテキスト（材質）になります。

en: It will apply on field label text.
ja: ることが期待される野外ラベルです。

en: It will apply on field label wrapper.
ja: ることが期待される野外ラベルのラッパー.

en: It will apply on Filters Field width.
ja: 適用するフィルター]フィール幅になります。

en: It will apply on Filters title.
ja: これによってインタ。

en: It will apply on filters wrapper.
ja: これによってインタラクショwrapper.

en: It will apply on form container.
ja: これによって形容器です。

en: It will apply on form fields wrapper.
ja: このフォーム分野のwrapper.

en: It will apply on form inner container.
ja: このフォーム内のコンテナ.

en: It will apply on form inner wrapper.
ja: このフォームラッパー内.

en: It will apply on form title (not for popup).
ja: このフォーム名なポップアップ).

en: It will apply on form wrapper.
ja: このフォームラッパー.

en: It will apply on form.
ja: で適用されます。

en: It will apply on header info block.
ja: 適用するヘッダ情報ブロックです。

en: It will apply on header of membership table.
ja: ることが期待されるヘッダーの会員。

en: It will apply on header of profile table.
ja: ることが期待されるヘッダープロファイルの表に示す。

en: It will apply on header top block.
ja: 適用するヘッダのトップブロックです。

en: It will apply on header(tr).
ja: ることが期待されるヘッダー(tr).

en: It will apply on heading.
ja: で適用されます。

en: It will apply on inner container of coupon section.
ja: これによって内部のコンテナクーポンです。

en: It will apply on inner container of summary section.
ja: ることが期待される内容の概要です。

en: It will apply on input field wrapper.
ja: 入力フィールド ラッパーに適用されます。

en: It will apply on input field.
ja: これによって入力す。

en: It will apply on input inner container.
ja: これによって入力内容器です。

en: It will apply on item of membership table.
ja: このアイテムはアイテムの会員ます。

en: It will apply on item of profile table.
ja: ることが期待される項目プロファイルの表に示す。

en: It will apply on item(td).
ja: このアイテムはアイテム(td).

en: It will apply on label of coupon section.
ja: 適用するラベルのクーポンです。

en: It will apply on label of payment gateways list.
ja: 適用するラベルの決済ゲートウェイの一覧です。

en: It will apply on label of plans list.
ja: 適用するラベルの計画の一覧です。

en: It will apply on last login detail text.
ja: これによって最終ログインの詳細です。

en: It will apply on last login status text.
ja: これによって最終ログイン状態です。

en: It will apply on left block.
ja: これによって左ブロックです。

en: It will apply on list by wrapper.
ja: これによってストレステストによるラッパー.

en: It will apply on list of label.
ja: これによってストレステストのラベル。

en: It will apply on list of wrapper.
ja: これによってストレステストのラッパー.

en: It will apply on load more link.
ja: これによって負荷ります。

en: It will apply on logged in as text wrapper.
ja: テキスト ラッパーとしてログインすると適用されます。

en: It will apply on main container of coupon section.
ja: これによって本コンテナのクーポンです。

en: It will apply on main container of profile defail.
ja: プロファイル失敗のメインコンテナに適用されます。

en: It will apply on main container of summary section.
ja: これによって本コンテナの概要です。

en: It will apply on main container.
ja: ることが期待される主要な容器です。

en: It will apply on main wrapper of directory template1.
ja: ることが期待される主要なラッパーのディレクトリtemplate1.

en: It will apply on main wrapper of directory template2.
ja: ることが期待される主要なラッパーのディレクトリtemplate2.

en: It will apply on main wrapper of directory template3.
ja: ることが期待される主要なラッパーのディレクトリtemplate3.

en: It will apply on main wrapper of profile template1.
ja: ることが期待される主要なラッパーのプロフィールtemplate1.

en: It will apply on main wrapper of profile template2.
ja: ることが期待される主要なラッパーのプロフィールtemplate2.

en: It will apply on main wrapper of profile template3.
ja: ることが期待される主要なラッパーのプロフィールtemplate3.

en: It will apply on member action links.
ja: これによって、会員の行動リンクです。

en: It will apply on member action wrapper.
ja: メンバーアクションラッパーに適用されます。

en: It will apply on membership detail wrapper.
ja: メンバーシップ詳細ラッパーに適用されます。

en: It will apply on membership setup wizard form inner wrapper.
ja: これは、メンバーシップ設定ウィザードの内部ラッパーに適用されます。

en: It will apply on membership setup wizard form.
ja: 適用する会員のセットアップウィザード形式です。

en: It will apply on message container.
ja: これによってメッセージ。

en: It will apply on message wrapper.
ja: これによってメッセージwrapper.

en: It will apply on Multiple Search type filter.
ja: これによって複数の検索型フィルター

en: It will apply on name of payment gateway.
ja: 適用する名前のお支払いする必要はありません。

en: It will apply on name of plan.
ja: 適用する名前のプランになります。

en: It will apply on options of list by user.
ja: このオプションのリストによるユーザーです。

en: It will apply on pagination wrapper.
ja: 適用するページ位置を示wrapper.

en: It will apply on paging container.
ja: 適用するページングます。

en: It will apply on paging current link.
ja: 適用するページングの電流ます。

en: It will apply on paging dots link.
ja: 適用するページングドットします。

en: It will apply on paging info.
ja: 適用するページング情報

en: It will apply on paging inner wrapper.
ja: これはページング内部ラッパーに適用されます。

en: It will apply on paging links.
ja: 適用するページのリンクです。

en: It will apply on paging next link.
ja: で適用されます次にページングします。

en: It will apply on paging numbers link.
ja: で適用されますページ番号です。

en: It will apply on paging previous link.
ja: 適用するページング前ます。

en: It will apply on password strength meter block.
ja: これによってパスワード強度計ブロックです。

en: It will apply on password strength meter label.
ja: これによってパスワードの強度メーターとなるラベル。

en: It will apply on password strength meter wrapper.
ja: これによってパスワード強度計wrapper.

en: It will apply on payment errors.
ja: これによって支払います。

en: It will apply on payment gateway fields wrapper.
ja: これによって支払門分野wrapper.

en: It will apply on payment gateways list item.
ja: これによって支払いゲートウェイリストの商品です。

en: It will apply on payment gateways list.
ja: これによって支払いゲートウェイの一覧です。

en: It will apply on paypal.
ja: で適用されます。

en: It will apply on picture block container.
ja: これによって画像ブロックの容器です。

en: It will apply on picture block inner container.
ja: これによって画像ブロック内側ます。

en: It will apply on plans list item.
ja: これによって予定リストの商品です。

en: It will apply on plans list.
ja: このプランの一覧です。

en: It will apply on popup body wrapper.
ja: ポップアップボディラッパーに適用されます。

en: It will apply on popup close wrapper.
ja: ポップアップを閉じるラッパーに適用されます。

en: It will apply on popup form main wrapper.
ja: ポップアップフォームのメインラッパーに適用されます。

en: It will apply on popup header wrapper.
ja: ポップアップヘッダーラッパーに適用されます。

en: It will apply on popup heading(title).
ja: で適用されますポップアップ見出し(タイトルは除く）

en: It will apply on popup inner wrapper.
ja: ポップアップの内側のラッパーに適用されます。

en: It will apply on profile detail container.
ja: このプロフィール詳細ます。

en: It will apply on profile template container.
ja: このプロフィールテンプレート容器です。

en: It will apply on profile wrapper.
ja: このプロフィールラッパー.

en: It will apply on required text (*).
ja: これによって求められるテキスト(*).

en: It will apply on row of membership table.
ja: で適用されます行の会員ます。

en: It will apply on row of profile table.
ja: これによって関連続プロファイルの表に示す。

en: It will apply on search input field.
ja: これによって検索入力します。

en: It will apply on search submit button.
ja: この検索の提出ボタンを押します。

en: It will apply on search wrapper.
ja: 検索ラッパーに適用されます。

en: It will apply on select box of list by user.
ja: この選択ボックスのリストによるユーザーです。

en: It will apply on selected payment gateway.
ja: これによって選択されたお支払いする必要はありません。

en: It will apply on selected plan.
ja: これによって選択されたプランです。

en: It will apply on set position of Search and Reset button.
ja: これによってセット位置を検索し、リセットボタンを押します。

en: It will apply on setup form fields wrapper.
ja: これによって影設定フォームフィールラッパー.

en: It will apply on setup form inner wrapper.
ja: 適用する設定形で内部のラッパー.

en: It will apply on setup form.
ja: 適用する設定です。

en: It will apply on Single Search type filter.
ja: これによって単検索型フィルター

en: It will apply on specific field container.
ja: これによって特定の分野ます。

en: It will apply on specific field type container (type: text, email, radio, checkbox, select, avatar, file, submit, etc...).
ja: これによって特定のフィールド型コンテイナー(タイプ：テキスト、メール、ラジオ、チェックボックスを選択し、アバター、ファイルを提出しします。

en: It will apply on specific input field type container (type: text, email, radio, checkbox, select, avatar, file, submit, etc...).
ja: これによって特定の入力フィールドタイプコンテイナー(タイプ：テキスト、メール、ラジオ、チェックボックスを選択し、アバター、ファイルを提出しします。

en: It will apply on specific tab content body wrapper.
ja: これは、特定のタブ コンテンツ本体ラッパーに適用されます。

en: It will apply on specific tab content heading.
ja: これによって特定のタブのコンテンツの一つです。

en: It will apply on specific tab content wrapper.
ja: これは、特定のタブ コンテンツ ラッパーに適用されます。

en: It will apply on specific tab detail content wrapper.
ja: これは、特定のタブの詳細コンテンツ ラッパーに適用されます。

en: It will apply on stripe.
ja: で適用されますイトです。

en: It will apply on submit button wrapper.
ja: 送信ボタンのラッパーに適用されます。

en: It will apply on submit button.
ja: これによってに提出ボタンを押します。

en: It will apply on submit link.
ja: で適用されますを提出します。

en: It will apply on table of membership detail.
ja: これによって表会。

en: It will apply on table of profile.
ja: これによって表す。

en: It will apply on table.
ja: で適用されます。

en: It will apply on tabs detail wrapper.
ja: これはタブの詳細ラッパーに適用されます。

en: It will apply on template container.
ja: で適用されますテンプレート容器です。

en: It will apply on template main wrapper.
ja: テンプレートのメイン ラッパーに適用されます。

en: It will apply on text of summary section.
ja: これによってテキストの概要です。

en: It will apply on user avatar image.
ja: これによってユーザーのアバター画像です。

en: It will apply on user avatar link.
ja: これによってユーザーのアバターです。

en: It will apply on user avatar section.
ja: これによってユーザーのアバターです。

en: It will apply on user badges image.
ja: これによってユーザーのバッジイメージです。

en: It will apply on user badges items lists.
ja: これによってユーザーのバッジの項目のリストが表示されます。

en: It will apply on user badges section.
ja: これによってユーザーのバッジです。

en: It will apply on user block of lists.
ja: これによってユーザーのブロックの一覧表も掲載しています。

en: It will apply on user info.
ja: これによってユーザーの情報

en: It will apply on username link.
ja: 適用するユーザー名です。

en: It will apply on username.
ja: 適用するユーザ名です。

en: It will apply on wrapper of transactions list.
ja: で適用されますラッパーの取引を一覧です。

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
ja: で表示することはできませんエディター／プレビューします。 ご確認くださいフロントです。-

en: Italian
ja: イタリア

en: Italian/Italy
ja: イタリア/イタリア

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese/Japan
ja: 日本語/日本

en: John Smith
ja: ジョンスミス

en: Join Community
ja: 参加地域

en: Join Date
ja: 参加日

en: Joined
ja: 入

en: Joined Date
ja: 参加日程

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Just Once
ja: うことができま

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korean
ja: 韓国語

en: Korean/South Korea
ja: 韓国語/韓国

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Label
ja: ラベル

en: Label & Input Fields
ja: ラベル-入力フィール

en: Label Color
ja: ラベルの色

en: Label Font
ja: ラベルフォント

en: Label for View Profile Link
ja: ラベルビュープリンク

en: Label Options
ja: ラベルオプション

en: Label should not be blank
ja: ラベルすべきでない空白

en: Label should not be blank.
ja: ラベルは空白にします。

en: Label should not be blank..
ja: ラベルすべきでない空白の..

en: Label Width
ja: ラベルの幅

en: Language
ja: 言語

en: Laos
ja: ラオス

en: Last 1 Day
ja: 最終日の1日

en: Last 1 Week
ja: 最後の1週間

en: Last 2 Weeks
ja: 2週間

en: Last 3 Days
ja: 過去 3 日間

en: Last loggedin on
ja: 最終ログイン日

en: Last Login Date
ja: 最終ログイン日

en: Last Login IP
ja: 最終ログインIP

en: Last Login Using
ja: 最終ログインの使用方法

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Name
ja: 氏名

en: Last Name can not be left blank.
ja: 名前姓はできません白紙になっています。

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Latvian
ja: ラトビア

en: Leave blank for all plans.
ja: 空白の場合すべての予定です。

en: Leave blank for allow all file types.
ja: 空白の場合のための手続きにより、すべてのファイルの種類です。

en: Leave blank for apply coupon to all paid post(s)
ja: 空白の場合のために適用クーポンは全ての支払ポスト(s)

en: Leave blank for apply coupon to all plan(s)
ja: 空白の場合のために適用クーポン全プラン(s)

en: Leave blank for never expiring
ja: 空欄で結構めないために消滅

en: Leave blank or '0' for unlimited uses.
ja: 空白の場合は'0'、無限に利用します。

en: Leave blank or 0 for unlimited membership plans.
ja: 空白の場合は0に限り会員ます。

en: Leave blank or 0 for unlimited paid post purchases.
ja: 空白の場合は0に限り、支払後れています。

en: Leave blank to display all plan's cards.
ja: 空白の場合に表示すべてのプランです。

en: Leave blank to display all plan's members.
ja: 空白の場合に表示すべてのプランテーションを行います。

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Left
ja: 左

en: Lesotho
ja: レソト

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
ja: うユーザの利益の割引クーポンをお支払いします。

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: License
ja: ライセンス

en: License activated on
ja: ライセンス活性化に

en: License Activated Successfully.
ja: ライセンス活性化が成功しました。

en: License Activation
ja: ライセンス活性化

en: License Deactivated Successfully.
ja: ライセンス無効化されました。

en: License Refreshed Successfully.
ja: ライセンスリフレッシュ。

en: License Renewed Successfully.
ja: ライセンス更新しました。

en: Licensing
ja: ライセンス

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Life Time
ja: 生活時間

en: Lifetime
ja: 寿命

en: Lifetime Free Update
ja: 寿命の無料アップデート

en: Light
ja: 光

en: Link
ja: リンク

en: link
ja: リンク

en: Link Background
ja: リンクの背景

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link Copied!
ja: リンクをコピー!

en: Link CSS
ja: CSSのリンク

en: Link Hover
ja: リンク推移

en: Link Hover Color
ja: リンクホバー色

en: Link Hover CSS
ja: リンク推移CSS

en: Link or Button Text
ja: リンクやボタンのテキスト

en: Link Position Settings
ja: リンクの位置に設定

en: Link Text
ja: リンクテキストをドキュメント

en: Link Type
ja: リンク型

en: Link type
ja: リンク型

en: LinkedIn
ja: リンクトイン

en: LinkedIn Icon
ja: リンクトインのアイコン

en: List
ja: リスト

en: List ID
ja: リストID

en: List Name
ja: リスト名

en: List of Membership Plans
ja: リストの会員プラン

en: List Refreshed successfully.
ja: リフレッシュリストが成功しました。

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Lithuanian
ja: リトアニア

en: Live
ja: ライブ

en: Live API Detail
ja: ライブAPI詳細

en: Live API Password
ja: ライブAPIのパスワード

en: Live API Signature
ja: ライブのAPIに署名

en: Live API Username
ja: ライブAPIのユーザー名

en: Live Publishable Key
ja: ライブ出版のキー

en: Live Publishable Key can not be left blank.
ja: ライブ出版キーが置き去りにしてはならない空白にします。

en: Live Secret Key
ja: 生きの秘密鍵

en: Live Secret Key can not be left blank.
ja: 生秘密鍵はできません白紙になっています。

en: Load More
ja: 負荷のより

en: Load More Link
ja: 負荷をよりリンク

en: Loading
ja: 荷重

en: Loading..
ja: 荷重..

en: Lock user temporarily for
ja: ロックユーザーが一時的に

en: Log Added Date
ja: ログの追加日

en: Log after users are imported using xml or csv file.
ja: ログ後のユーザー輸入のxml、csvファイルです。

en: Log Data
ja: ログデータ

en: Log ID
ja: ログのID

en: Log in
ja: ログイン

en: Log in duration
ja: ログイン時間

en: Log Name
ja: ログ名

en: Log out of this account?
ja: ログアウトす。

en: Log Template
ja: ログテンプレート

en: Logged in as
ja: ログインして

en: Logged In Date
ja: ログイン日時

en: Logged in date
ja: ログイン日時

en: Logged In IP
ja: ログインIP

en: Logged in IP
ja: ログインIP

en: Logged In Message
ja: ログインしたメッセージ

en: Logged in Message
ja: ログインしたメッセージ

en: Logged in using
ja: ログインを使用

en: Logged Out Date
ja: ログイン日

en: Logged out date
ja: ログイン日

en: Loggedin
ja: ログインしました

en: Loggedin History
ja: ログイン履歴

en: LoggedIn Users
ja: ログインしているユーザー

en: Loggedin Users
ja: ログインしているユーザー

en: LOGIN
ja: ログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Login attempts cleared successfully.
ja: ログイン試行は正常にクリアされました。

en: Login Failed Message for Social Connect
ja: ソーシャルコネクトのログイン失敗メッセージ

en: Login Failed, please try again.
ja: ログインに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Login Form Options
ja: ログインフォームのオプション

en: Login History
ja: ログイン履歴

en: Login History cleared successfully.
ja: ログイン履歴が正常に消去されました。

en: Login Link Label
ja: ログインリンクラベル

en: Login page
ja: ログインページ

en: Login Reports
ja: ログインレポート

en: Login URL
ja: ログインURL

en: Login With Facebook
ja: Facebookでログイン

en: Login With Google
ja: Googleでログイン

en: Login With Instagram
ja: Instagramでログイン

en: Login With LinkedIn
ja: LinkedIn でログイン

en: Login With Pinterest+
ja: Pinterest でログイン

en: Login With Tumblr
ja: Tumblrでログイン

en: Login With Twitter
ja: Twitterでログイン

en: Login With vkontakte
ja: vkontakteでログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lost Your Password
ja: パスワードを忘れましたか

en: lowercase
ja: 小文字

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Mad Mimi
ja: マッドミミ

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Madmimi List Not Found.
ja: マドミミリストが見つかりません。

en: Mail already sent to
ja: メールはすでに送信されています

en: Mail sent successfully
ja: メールは正常に送信されました

en: Mail successfully sent to
ja: メールは正常に送信されました

en: Mail successfully sent to admin
ja: メールが管理者に正常に送信されました

en: Mail successfully sent to admin for
ja: メールが管理者に正常に送信されました

en: MailChimp
ja: メールチンパンジー

en: Mailchimp List Not Found.
ja: Mailchimp リストが見つかりません。

en: Mailer Lite
ja: メーラーライト

en: Mailerlite Group Not Found.
ja: Mailerlite グループが見つかりません。

en: Mailster
ja: メールスター

en: Main Title
ja: メインタイトル

en: Make Payment
ja: 支払う

en: Make Payment Text
ja: 支払いテキストを作成する

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Malaysia
ja: マレーシアq

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Manage Access Rules
ja: アクセスルールの管理

en: Manage ARMember License
ja: 管理 ARMember ライセンス

en: Manage Block Settings
ja: 管理ブロックの設定

en: Manage Communication
ja: コミュニケーションの管理

en: Manage coupons
ja: クーポンの管理

en: Manage Drip Rules
ja: 機能設定の管理

en: Manage Email Notifications
ja: 管理メール通知

en: Manage Feature Settings
ja: 管理機能の設定a機能設定の管理

en: Manage Form Settings
ja: フォーム設定の管理

en: Manage Forms
ja: フォームの管理

en: Manage General Settings
ja: 一般設定の管理

en: Manage Import/Export
ja: インポート/エクスポートの管理

en: Manage License
ja: ライセンス管理Q

en: Manage Member Templates
ja: メンバーテンプレートの管理

en: Manage Members
ja: メンバーの管理

en: Manage Membership plans
ja: メンバーシッププランを管理する

en: Manage Paid Post
ja: 有料投稿の管理

en: Manage Paid Posts
ja: 有料投稿の管理

en: Manage Payment Gateways
ja: 支払いゲートウェイの管理

en: Manage Plans
ja: 計画の管理

en: Manage Private Content
ja: プライベートコンテンツの管理

en: Manage Setups
ja: セットアップの管理

en: Manage Subscriptions
ja: サブスクリプションの管理

en: Manage Transactions
ja: トランザクションの管理

en: Manage Userwise Private Content
ja: ユーザーのプライベート コンテンツを管理する

en: Manual
ja: マニュアル

en: manual
ja: マニュアル

en: Manual approve by admin
ja: 管理者による手動承認

en: Manual Payment
ja: 手動支払い

en: Manual payment has been added successfully.
ja: 手動支払いが正常に追加されました。

en: Map ARMember Profile Page
ja: 地図 ARMember 自己紹介ページ

en: Map with
ja: マップ付き

en: Map your registration page & form for new member registration using social media options.
ja: ソーシャルメディアオプションを使用して、新規メンバー登録用の登録ページとフォームをマッピングします。

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Margin
ja: マージン

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Material Outline
ja: 材質概要

en: Material Style
ja: マテリアルスタイル

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Max Length
ja: 最大長さ

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum 19 digits allowed.
ja: 最大 19 桁を使用できます。

en: Maximum 2 digits allowed.
ja: 最大 2 桁が許可されます。

en: Maximum 4 digits allowed.
ja: 最大 4 桁が許可されます。

en: Maximum Number of login attempts
ja: ログイン試行の最大回数

en: Member
ja: メンバー

en: Member couldn't be activate
ja: メンバーをアクティブ化できませんでした

en: Member couldn't be deactivate
ja: メンバーを非アクティブ化できませんでした

en: Member detail has been updated successfully.
ja: メンバーの詳細が正常に更新されました。

en: Member Details
ja: 会員詳細

en: Member Directory
ja: 会員名簿

en: Member Dripped Content URL
ja: メンバーがドリップしたコンテンツ URL

en: Member Form
ja: 会員フォーム

en: Member ID
ja: 会員ID

en: Member listing
ja: メンバーリスト

en: Member Login
ja: 会員ログイン

en: Member Plan
ja: 会員プラン

en: Member Profile page
ja: メンバープロフィールページ

en: Member Profile Templates
ja: メンバープロフィールテンプレート

en: Member Profile URL
ja: メンバープロフィールURL

en: Member Role
ja: メンバーの役割

en: Member Since
ja: メンバー歴

en: Member Status
ja: 会員ステータス会員ステータス

en: Member will be redirect to this URL when requested URL or URL pattern is blocked.
ja: リクエストされた URL または URL パターンがブロックされると、メンバーはこの URL にリダイレクトされます。

en: Member's Membership plans
ja: 会員の会員プラン

en: Member's Paid Post Payment Transactions
ja: メンバーの有料後払い取引

en: Member's Paid Posts
ja: 会員の支払額投稿メンバーの有料投稿

en: Member's Plan Payment Transactions
ja: 会員プランの支払い取引

en: Member(s) has been deleted successfully.
ja: メンバーは正常に削除されました。

en: Member(s) plan has been changed successfully.
ja: メンバープランは正常に変更されました。

en: Member(s) status has been changed successfully.
ja: メンバーのステータスが正常に変更されました。

en: Members
ja: メンバー

en: members
ja: メンバー

en: Members Details
ja: 会員詳細

en: Members Directory Templates
ja: 会員ディレクトリテンプレート

en: Members:
ja: メンバー:

en: Membership
ja: メンバーシップ

en: Membership Card
ja: メンバーカード

en: Membership Card Template 1
ja: 会員カードをテンプレート1

en: Membership Card Template 2
ja: 会員カードテンプレート 2

en: Membership Card Template 3
ja: 会員カードテンプレート 3

en: Membership Card Templates
ja: 会員カードのテンプレート

en: Membership Detail Fields
ja: メンバーシップの詳細フィールド

en: membership has been changed to
ja: メンバーシップがに変更されました

en: Membership History
ja: 会員履歴

en: Membership Limit
ja: 会員制限会員制限

en: Membership Limit Message
ja: 会員制限メッセージ

en: Membership Plan
ja: 会員プラン

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: Membership plan couldn't cancel due to not canceled subscription from payment gateway.
ja: 支払いゲートウェイからサブスクリプションがキャンセルされていないため、メンバーシップ プランをキャンセルできませんでした。

en: Membership plan couldn't cancel from Payment Gateway. Please contact the site administrator.
ja: メンバーシップ プランをペイメント ゲートウェイからキャンセルできませんでした。 サイト管理者にご連絡ください。

en: Membership plan couldn't cancel. Please contact the site administrator.
ja: メンバーシッププランをキャンセルできませんでした。 サイト管理者にご連絡ください。

en: Membership Plan Details
ja: 会員プランの詳細

en: Membership Plan Expire/Due Date
ja: メンバーシッププランの有効期限/期限

en: Membership Plan Expiry Date
ja: メンバーシッププランの有効期限

en: Membership plan has been added successfully.
ja: メンバーシッププランが正常に追加されました。

en: Membership plan is already exist for selected member.
ja: 選択したメンバーにはメンバーシップ プランがすでに存在します。

en: Membership plan Label
ja: 会員プランのラベル

en: Membership plan purchase limit
ja: 会員プランの購入制限

en: Membership Plan Purchase Limit Settings
ja: 会員プランの購入制限設定

en: Membership Plan Renew Date
ja: メンバーシッププラン更新日

en: Membership Plan Renewal Date
ja: 会員プラン更新日

en: Membership Plan Setup
ja: 会員プランの設定

en: Membership Plan(s)
ja: 会員プラン

en: Membership Plans
ja: 会員プラン

en: Membership Product
ja: 会員制商品

en: Membership registration
ja: 会員登録

en: Membership Report
ja: 会員レポート

en: Membership Reports
ja: 会員レポート

en: Membership Setup Wizard
ja: メンバーシップ設定ウィザード

en: Membership setup wizard has been added successfully.
ja: メンバーシップ設定ウィザードが正常に追加されました。

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
ja: メンバーシップ設定ウィザードが正常に更新されました。

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
ja: メンバーシップのショートコード

en: Membership Shortcodes
ja: メンバーシップのショートコード

en: Merchant Email
ja: 販売者のメールアドレス

en: Merchant Email can not be left blank.
ja: 販売者のメールアドレスを空白のままにすることはできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Added Successfully.
ja: メッセージが正常に追加されました。

en: Message after successful submission
ja: 送信成功後のメッセージ

en: Message For Admin
ja: 管理者へのメッセージ

en: Message for admin Cannot Be Empty.
ja: 管理者へのメッセージを空にすることはできません。

en: Message has been deleted successfully.
ja: メッセージは正常に削除されました。

en: Message Subject
ja: メッセージの件名

en: Message Subject Required
ja: メッセージの件名は必須です

en: Message To Be Sent
ja: 送信するメッセージ

en: Message Updated Successfully
ja: メッセージが正常に更新されました

en: Message Updated Successfully.
ja: メッセージが正常に更新されました。

en: Message(s) has been deleted successfully.
ja: メッセージは正常に削除されました。

en: Messages
ja: メッセージ

en: messages
ja: メッセージ

en: Meta Key
ja: メタキー

en: Meta Value
ja: メタ値

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Min Length
ja: 最小長さ

en: Min Required Woocommerce Ver.: 3.0.2
ja: 最低限必要な Woocommerce バージョン: 3.0.2

en: Minimum Required ARMember Version:
ja: 最低限必要な ARMember バージョン:

en: minute
ja: 分

en: Minutes
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: minutes.
ja: 分。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダーがありません。

en: Mobile View
ja: モバイルビュー

en: Modal
ja: モーダル

en: Modal (popup) Window
ja: モーダル (ポップアップ) ウィンドウ

en: Modal Trigger Type
ja: モーダルトリガータイプ

en: Modern
ja: モダンな

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Month
ja: 月

en: month
ja: 月

en: Month(s)
ja: 月）

en: month(s)
ja: 月）

en: Monthly
ja: 毎月

en: Months
ja: 月

en: months
ja: 月

en: Months(s)
ja: 月

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: More ARMember Add-Ons
ja: その他の ARMember アドオン

en: More Info
ja: より詳しい情報

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Move
ja: 動く

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Multi Search Field
ja: マルチ検索フィールド

en: Multiple Cycle
ja: 複数のサイクル

en: Multiple Membership
ja: 複数のメンバーシップ

en: Multiple Membership/Plans
ja: 複数のメンバーシップ/プラン

en: Multiple Metakeys with comma separated.
ja: カンマで区切られた複数の Metakey。

en: My Profile
ja: 私のプロフィール

en: Myanmar
ja: ミャンマーミャンマー

en: myCred
ja: 私のクレド

en: myCRED Integration
ja: myCREDの統合

en: Mycred Point
ja: マイクレッド ポイント

en: myCred Points
ja: myCredポイント

en: myMail
ja: 私のメール

en: Name
ja: 名前

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Need Help?
ja: 助けが必要？

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Network Icon
ja: ネットワークアイコン

en: Network Name
ja: ネットワーク名

en: Network Type
ja: ネットワークタイプ

en: Network URL
ja: ネットワークURLQ

en: Never
ja: 一度もない

en: Never Expire
ja: 期限切れにならない

en: Never Expires
ja: 有効期限はありません

en: New
ja: 新しい

en: New Categories
ja: 新しいカテゴリー

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: New member has been added successfully.
ja: 新しいメンバーが正常に追加されました。

en: New Navigation Menus
ja: 新しいナビゲーション メニュー

en: New Pages
ja: 新しいページ

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New plan
ja: 新プラン

en: New Posts
ja: 新しい投稿

en: New Subscription
ja: 新規購読

en: New User Approval
ja: 新規ユーザーの承認

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Next
ja: 次

en: Next Button Label
ja: 次へボタンのラベル

en: Next Due Date
ja: 次の締切日Q

en: Next Recurring Date
ja: 次回の定期的な日付

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Nick Name
ja: ニックネーム

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: No
ja: いいえ

en: No any achievement found.
ja: 実績は見つかりませんでした。

en: No any badge found.
ja: バッジは見つかりませんでした。

en: No any Configure Plan + Signup form founds. Please add this from ARMember > Configure Plan + Signup Page
ja: 「プランの構成 + サインアップ」フォームが見つかりません。 これを ARMember > Configure Plan + Signup ページから追加してください

en: No any coupon found.
ja: クーポンが見つかりませんでした。

en: No any email template found.
ja: 電子メール テンプレートが見つかりません。

en: No any member found.
ja: メンバーが見つかりませんでした。

en: No any Member(s) fount
ja: 会員カードのテンプレートが見つかりませんでした。

en: No any membership card template found.
ja: 会員カードのテンプレートが見つかりませんでした。

en: No any record found.
ja: 記録が見つかりませんでした。

en: No any rule found.
ja: ルールが見つかりませんでした。

en: No any subscription plan found.
ja: サブスクリプション プランが見つかりません。

en: No any subscriptions found.
ja: サブスクリプションが見つかりませんでした。

en: No any transaction found yet.
ja: まだトランザクションが見つかりません。

en: No any user badge found.
ja: ユーザーバッジが見つかりませんでした。

en: No cycles due
ja: 期限切れのサイクルはありません

en: No data found
ja: 何もデータが見つかりませんでした

en: No debug logs found.
ja: デバッグ ログが見つかりません。

en: No Failed Attempt Login History Found.
ja: 失敗したログイン試行の履歴は見つかりませんでした。

en: No Failed Login History Found.
ja: 失敗したログイン履歴は見つかりませんでした。

en: No Feed Access
ja: フィードアクセスなし

en: No file was uploaded.
ja: ファイルはアップロードされませんでした。

en: No Icon
ja: アイコンなし

en: No Login History Found.
ja: ログイン履歴が見つかりません。

en: No matching coupon found.
ja: 一致するクーポンが見つかりませんでした。

en: No matching coupons found
ja: 一致するクーポンが見つかりませんでした

en: No matching members found
ja: 一致するメンバーが見つかりませんでした

en: No matching members found.
ja: 一致するメンバーが見つかりませんでした。

en: No matching messages found
ja: 一致するメッセージが見つかりませんでした

en: No matching plans found
ja: 一致するプランが見つかりませんでした

en: No matching records found.
ja: 該当する記録が見つかりません。

en: No matching rule found
ja: 一致するルールが見つかりません

en: No matching templates found.
ja: 一致するテンプレートが見つかりませんでした。

en: No matching transactions found
ja: 一致するトランザクションが見つかりませんでした

en: No matching transactions found.
ja: 一致するトランザクションが見つかりませんでした。

en: No membership card template found. %s.
ja: 会員カードのテンプレートが見つかりませんでした。 %s。q

en: No Membership History Found.
ja: メンバーシップ履歴が見つかりません。

en: No of Achievement
ja: 実績数

en: No Pages Available
ja: 利用可能なページがありません

en: No paid post found.
ja: 有料投稿は見つかりませんでした。

en: No Payment History Found.
ja: 支払い履歴が見つかりません。

en: No Plan
ja: ノープラン

en: No Plan selected
ja: プランが選択されていません

en: No plan selected
ja: プランが選択されていません

en: No plugin specified.
ja: プラグインが指定されていません。

en: No Record Found.
ja: レコードが見つかりません。

en: No Record(s) Found
ja: レコードが見つかりませんでした

en: No records found
ja: 記録が見つかりませんでした

en: No Records Message
ja: 記録なしメッセージ

en: No Roles Available
ja: 利用可能な役割はありません

en: No Search Result Found.
ja: 検索結果が見つかりませんでした。

en: No Subscription Plans Available
ja: 利用可能なサブスクリプション プランはありません

en: No Subscriptions found.
ja: サブスクリプションが見つかりませんでした。

en: No such user exists in the system.
ja: そのようなユーザーはシステム内に存在しません。

en: No user found, please try again.
ja: ユーザーが見つかりませんでした。もう一度お試しください。

en: No user private content found.
ja: ユーザーのプライベート コンテンツが見つかりません。

en: No user was imported, please check the file.
ja: ユーザーはインポートされませんでした。ファイルを確認してください。

en: No user was imported.
ja: ユーザーはインポートされませんでした。

en: No Users Available
ja: 利用可能なユーザーがいません

en: No Users Found.
ja: ユーザが見つかりませんでした。

en: No users(s) Available
ja: 利用可能なユーザーがいません

en: No.
ja: いいえ。

en: No. Of Members Per Page
ja: ページあたりのメンバー数

en: No. of time uses allowed
ja: 使用可能回数

en: Non Logged in Users
ja: ログインしていないユーザー

en: Non LoggedIn Users
ja: ログインしていないユーザー

en: Non Loggedin Users
ja: ログインしていないユーザー

en: Non-Logged In Users
ja: ログインしていないユーザー

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
ja: ナンスは12時間から24時間の間です

en: Nonce is less than 12 hours old
ja: Nonce は 12 時間未満です

en: None
ja: なし

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian/Norway
ja: ノルウェー語/ノルウェー

en: Not Activated
ja: アクティブ化されていません

en: not configured in stripe account. Please add Webhook at
ja: ストライプアカウントに設定されていません。 Webhook を追加してください

en: Not enough  myCred points
ja: myCred ポイントが足りません

en: Not Having
ja: 持っていません

en: Not including tax amount.
ja: 税額は含まれておりません。

en: Not Verified
ja: 検証されていない

en: Note
ja: 注記

en: NOTE : Please add %sbr%s to use line break in plain text.
ja: 注: プレーンテキストで改行を使用するには、%sbr%s を追加してください。

en: NOTE : You can create multiple profile templates and associate one/more membership plans with each one. In front end, profile template will be dynamically loaded based on user's current plan. To display user profile, use single shortcode.
ja: 注 : 複数のプロファイル テンプレートを作成し、それぞれに 1 つ以上のメンバーシップ プランを関連付けることができます。 フロントエンドでは、ユーザーの現在のプランに基づいてプロファイル テンプレートが動的にロードされます。 ユーザープロフィールを表示するには、単一のショートコードを使用します。

en: Note/Description
ja: 注記/説明

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
ja: 注: サイトでキャッシュ プラグイン/メカニズムを使用している場合は、アクセス ルール テーブルを更新した後にサイト キャッシュをクリアしてください。

en: NOTE: This feature will only work with those themes which has support of wordpress' navigation menu core hooks.
ja: 注:この機能だけに作用するテーマを支援wordpressの'ナビゲーションメニューの中核。

en: Notify user via email
ja: 電子メールでユーザーに通知する

en: now!
ja: 今！

en: Number of Decimals
ja: 小数点以下の桁数

en: Number of decimals
ja: 小数点以下の桁数

en: Numeric
ja: 数値

en: numeric
ja: 数値

en: Occurance
ja: 発生

en: of
ja: の

en: of post is last modified
ja: 投稿の最終更新日投稿の最終更新日

en: of post is published
ja: の投稿が公開されます

en: of subscription
ja: サブスクリプションの

en: Off
ja: オフ

en: OK
ja: わかりました

en: Ok
ja: わかりました

en: Oman
ja: オマーン

en: On
ja: の上

en: On Cancel Membership
ja: メンバーシップをキャンセルする場合

en: On cancel paid post
ja: 有料投稿のキャンセルについて

en: on category archives and tag archives.
ja: カテゴリアーカイブとタグアーカイブにあります。

en: On Change Subscription
ja: サブスクリプションの変更時

en: On Change Subscription By Admin
ja: 管理者によるサブスクリプションの変更時

en: On Close User Account
ja: ユーザーアカウントを閉じるとき

en: On Expire paid post
ja: 期限切れの有料投稿

en: On Failed Payment
ja: ロード中

en: On Load
ja: ロード中

en: On Manual User Activation
ja: 手動ユーザーアクティベーションについて

en: On Membership Expired
ja: メンバーシップの有効期限が切れた場合

en: On new paid post purchase
ja: 新しい有料購入後の購入について

en: On New Subscription
ja: 新規購読について

en: On Purchase membership plan using Bank Transfer
ja: 銀行振込を使用した購入時メンバーシップ プラン

en: On recurring paid post purchase
ja: 定期的な有料購入後

en: On Recurring Subscription
ja: 定期購読について

en: On renew paid post purchase
ja: 購入後の有料更新時

en: On Renew Subscription
ja: サブスクリプションの更新時Q

en: On Semi Automatic Subscription Failed Payment
ja: 半自動定期購入の支払い失敗時

en: On specific date
ja: 特定の日付に

en: On User Login
ja: ユーザーログイン時

en: One Minute
ja: 一分

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
ja: 1 人以上のメンバーがすでにこのプランに加入しています。 プランの種類と価格に加えられた変更は、新規ユーザーには適用されますが、既存のユーザーには適用されません。Q

en: One or more users have multiple membership, so addon can't be deactivated.
ja: 1 人以上のユーザーが複数のメンバーシップを持っているため、アドオンを無効化できません。

en: One or more users have paid post, so addon can't be deactivated.
ja: 1 人以上のユーザーが有料投稿をしているため、アドオンを無効化できません。

en: One Time
ja: 一度

en: Onetime
ja: 一度

en: Only allow members to send friendship requests.
ja: メンバーのみがフレンドシップリクエストを送信できるようにします。

en: Only allow members to send private messages.
ja: メンバーのみにプライベート メッセージの送信を許可します。

en: Only Alphabets
ja: アルファベットのみ

en: Only Alphabets & Numbers
ja: アルファベットと数字のみ

en: Only logged in member (Everyone)
ja: ログインしているメンバーのみ（全員）

en: Only Logged in User
ja: ログインユーザーのみ

en: Only members can create new groups.
ja: 新しいグループを作成できるのはメンバーだけです。新しいグループを作成できるのはメンバーだけです。

en: Only members can see the BuddyPress Member Directory and Member Profiles.
ja: BuddyPress メンバー ディレクトリとメンバー プロフィールを閲覧できるのはメンバーだけです。

en: Only non logged in User
ja: ログインしていないユーザーのみ

en: Only Numbers
ja: 数字のみ

en: Oops, nothing found
ja: おっと、何も見つかりませんでした

en: Oops, nothing found.
ja: おっと、何も見つかりませんでした。

en: Oops, there was a problem for getting account information
ja: アカウント情報の取得中に問題が発生しました

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open Settings & Styles
ja: 設定とスタイルを開く

en: Opt-Ins
ja: オプトイン

en: Opt-ins
ja: オプトイン

en: Opt-ins Configuration
ja: オプトイン構成

en: Opt-ins Debug Log Settings
ja: オプトインのデバッグログ設定

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
ja: オプトイン設定が正常に保存されました。

en: Optional
ja: オプション

en: optional
ja: オプション

en: Options
ja: または

en: OR
ja: または

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Order/Invoice ID
ja: 注文/請求書ID

en: Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
ja: その他のフォーム（ログイン/パスワードを忘れた場合/パスワード変更）

en: Other Forms / Edit Profile
ja: その他のフォーム / プロフィールの編集

en: Other Link Color
ja: その他のリンクの色

en: Other Options
ja: その他のオプション

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Others
ja: その他

en: Page
ja: ページ

en: Page is protected
ja: ページは保護されています

en: Page Number
ja: ページ番号

en: page of the Stripe dashboard. After that you need to click on created 'Product' and then at 'Pricing' section Add/Edit Price(s) and after that you can get 'API ID' of stripe price which you need to add here.
ja: Stripe ダッシュボードのページ。 その後、作成した「製品」をクリックし、「価格」セクションで価格の追加/編集をクリックする必要があります。その後、ここで追加する必要があるストライプ価格の「API ID」を取得できます。Stripe ダッシュボードのページ。 その後、作成した「製品」をクリックし、「価格」セクションで価格の追加/編集をクリックする必要があります。その後、ここで追加する必要があるストライプ価格の「API ID」を取得できます。

en: page settings
ja: ページ設定

en: Page Settings Saved Successfully.
ja: ページ設定が正常に保存されました。

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: page(s) in
ja: ページ数

en: Page.
ja: ページ。

en: Page/Post Name
ja: ページ/投稿名

en: Page/Post Redirection Rules
ja: ページ/ポストのリダイレクト ルール

en: Pages
ja: ページ

en: Pagination Style
ja: ページネーションのスタイル

en: Paid
ja: 有料

en: Paid Amount
ja: 支払金額

en: Paid By
ja: によって支払われました

en: Paid By Admin
ja: 管理者による支払い

en: Paid By admin
ja: 管理者による支払い

en: Paid Plan (finite)
ja: 有料プラン（期間限定）

en: Paid Plan (infinite)
ja: 有料プラン（無制限）

en: Paid Post
ja: 有料投稿

en: Paid Post added successfully
ja: 有料投稿が正常に追加されました

en: Paid Post added successfully.
ja: 有料投稿が正常に追加されました。

en: Paid Post Amount
ja: 支払われた投稿金額

en: Paid Post Buy Now Button
ja: 有料投稿 今すぐ購入ボタン

en: Paid Post Buy Now Settings
ja: 有料投稿 今すぐ購入の設定

en: Paid Post Cycles
ja: 有料投稿サイクル

en: Paid Post deleted successfully.
ja: 有料投稿は正常に削除されました。

en: Paid Post has been deleted successfully.
ja: 有料投稿は正常に削除されました。

en: Paid Post History
ja: 有料投稿履歴

en: Paid Post ID
ja: 有料投稿ID

en: Paid Post List Label(s)
ja: 有料投稿リストのラベル

en: Paid Post Members
ja: 有料投稿メンバー

en: Paid Post Page
ja: 有料投稿ページ

en: Paid Post Payment
ja: 有料後払いq

en: Paid Post Payment History
ja: 有料後払い履歴

en: Paid Post Payment Transactions
ja: 有料後払い取引

en: Paid Post purchase limit
ja: 有料購入後の制限

en: Paid Post Purchase page
ja: 有料購入後ページ

en: Paid Post removed successfully
ja: 有料投稿は正常に削除されました

en: Paid Post Report
ja: 有料投稿レポート

en: Paid Post Reports
ja: 有料投稿レポートq

en: Paid Post Settings
ja: 有料投稿設定

en: Paid Post Setup
ja: 有料投稿セットアップ

en: Paid Post status changed successfully.
ja: 有料投稿のステータスが正常に変更されました。

en: Paid Post Title
ja: 有料投稿タイトル

en: Paid Post Transactions
ja: 有料ポストトランザクション

en: Paid Post updated successfully
ja: 有料投稿が正常に更新されました

en: Paid Post URL Parameter name
ja: 有料投稿URLパラメータ名

en: Paid Post URL parameter name Ex. :
ja: 有料投稿 URL パラメータ名 例: :

en: Paid Post(s)
ja: 有料投稿

en: Paid Posts
ja: 有料投稿

en: Paid With
ja: 支払い方法

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestine
ja: パレスチナ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Parameters
ja: パラメーター

en: partial
ja: 部分的

en: Password
ja: パスワード

en: Password can not be left blank
ja: パスワードを空白のままにすることはできません

en: Password can not be left blank.
ja: パスワードを空白のままにすることはできません。

en: Password cannot be left Blank.
ja: パスワードを空白のままにすることはできません。

en: Password Lost and Changed for user
ja: ユーザーのパスワードの紛失および変更

en: Password Lost/Changed
ja: パスワードの紛失/変更

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: Password reset is not allowed for this user.
ja: このユーザーにはパスワードのリセットが許可されていません。

en: Passwords don't match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Path
ja: パス

en: Pay Now
ja: 今払う

en: Pay Once, No Monthly Fees
ja: 一度支払うだけで月額料金はかかりません

en: Pay Per Post
ja: 投稿ごとに支払う

en: Payable Amount
ja: 支払額

en: Payer Email
ja: 支払者のメールアドレス

en: Payment Action
ja: 支払いアクション

en: Payment Amount
ja: 支払金額

en: Payment Button Label
ja: 支払いボタンのラベル

en: Payment Button Label can not be left blank.
ja: 支払いボタンのラベルを空白のままにすることはできません。

en: Payment Cycle
ja: 支払いサイクル

en: Payment Cycle Section Title
ja: 支払いサイクルセクションのタイトル

en: Payment Cycles
ja: 支払いサイクル

en: Payment Cyle field label
ja: 支払サイクルフィールドラベル

en: Payment Date
ja: 支払期日

en: Payment Fail (2Checkout)
ja: 支払い失敗 (2 チェックアウト)

en: Payment Fail (Authorize.net)
ja: 支払いの失敗 (Authorize.net)

en: Payment Fail (myCred)
ja: 支払い失敗 (myCred)

en: Payment Fail (Stripe)
ja: 支払い失敗（ストライプ）

en: Payment Failed
ja: 支払いに失敗しました

en: Payment Failed Action
ja: 支払い失敗時のアクション

en: Payment Gateway
ja: ペイメントゲートウェイペイメントゲートウェイ

en: Payment Gateway Debug Log Settings
ja: ペイメントゲートウェイのデバッグログ設定

en: Payment Gateway Field Title
ja: ペイメントゲートウェイのフィールドタイトル

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
ja: 支払いゲートウェイがアクティブではありません。サイト管理者に連絡してください。

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
ja: 支払いゲートウェイがアクティブではありません。サイト管理者にお問い合わせください。

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
ja: 支払いゲートウェイ。 この設定を保存すると、それらの支払いゲートウェイが無効になります。

en: Payment Gateways
ja: 支払いゲートウェイ

en: Payment Gateways Section
ja: ペイメントゲートウェイセクション

en: Payment History
ja: 支払歴

en: Payment Method Label
ja: 支払い方法ラベル

en: Payment Mode
ja: 支払いモード

en: Payment Mode Label can not be left blank.
ja: 支払いモードラベルを空白のままにすることはできません。

en: Payment Mode Selection Title
ja: 支払いモード選択タイトル

en: Payment Options
ja: 支払いオプション

en: payment process.
ja: 支払いプロセス。

en: Payment refunded successfully
ja: 支払いは正常に返金されました

en: Payment Section Title
ja: 支払いセクションのタイトル

en: Payment through 2Checkout is not supported for selected plan.
ja: 2Checkout による支払いは、選択したプランではサポートされていません。

en: Payment through Authorize.Net is not supported for selected plan.
ja: Authorize.Net を介した支払いは、選択したプランではサポートされていません。Authorize.Net を介した支払いは、選択したプランではサポートされていません。

en: Payment through Stripe is not supported for selected plan.
ja: Stripe を介した支払いは、選択したプランではサポートされていません。

en: Payment Transaction
ja: 支払い取引

en: Payment Transactions
ja: 支払い取引

en: Payment Transactions List
ja: 支払い取引リスト

en: Payment Type
ja: 支払分類

en: Payment type
ja: 払いの種類

en: Payments Report
ja: 支払いレポート

en: Payments Reports
ja: 支払いレポート

en: Paypal
ja: ペイパル

en: Paypal (if paypal payment gateway is enabled)
ja: Paypal (Paypal 支払いゲートウェイが有効な場合)

en: Paypal API Password
ja: Paypal APIパスワード

en: Paypal API Password (Sandbox)
ja: Paypal API パスワード (サンドボックス)

en: Paypal API Signature
ja: Paypal API 署名

en: Paypal API Signature (Sandbox)
ja: Paypal API 署名 (サンドボックス)

en: Paypal API Username
ja: Paypal API ユーザー名Q

en: Paypal API Username ( Sandbox)
ja: Paypal API ユーザー名 (サンドボックス)

en: Paypal Live API Password
ja: Paypal ライブ API パスワード

en: Paypal Live API Signature
ja: Paypal ライブ API 署名

en: Paypal Live API Username
ja: Paypal ライブ API ユーザー名

en: Paypal Payment Mode
ja: Paypal 支払いモード

en: Paypal Sandbox API Password
ja: Paypal サンドボックス API パスワード

en: Paypal Sandbox API Signature
ja: Paypal サンドボックス API 署名

en: Paypal Sandbox API Username
ja: Paypal サンドボックス API ユーザー名

en: Paypal supports maximum 90 days of trial duration for Auto Debit Subscription method.
ja: Paypal は、自動デビット購読方法の最大 90 日間の試用期間をサポートしています。

en: Pending
ja: 保留中

en: pending
ja: 保留中

en: Pending Members
ja: 保留中のメンバー

en: Per Page
ja: 1ページあたり

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Percentage tax will be applied on Final Payable Amount on plan+signup page.
ja: プラン + サインアップ ページの最終支払額にパーセンテージ税が適用されます。

en: Period Type
ja: 期間タイプ

en: Permanent lock user after login attempts
ja: ログイン試行後にユーザーを永続的にロックする

en: Permanent lockdown Duration
ja: 永久ロックダウンの期間

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Personal Details
ja: 個人情報

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: PHP Maximum Upload Size:
ja: PHP 最大アップロード サイズ:

en: Pinterest
ja: ピンタレスト

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Plan
ja: プラン

en: Plan added successfully.
ja: プランが正常に追加されました。

en: Plan Amount
ja: 計画金額

en: Plan deleted successfully.
ja: プランは正常に削除されました。プランは正常に削除されました。

en: Plan Description
ja: プランの説明

en: Plan Description Font
ja: プラン説明のフォント

en: Plan does not have any cycle.
ja: 計画にはサイクルがありません。

en: Plan Duration
ja: 計画期間

en: Plan End Date
ja: 計画終了日

en: Plan expiration date
ja: プランの有効期限

en: Plan Expire Date
ja: プランの有効期限

en: Plan Expiry Date
ja: プランの有効期限

en: plan for this user?
ja: このユーザー向けのプランは?

en: Plan has been added successfully.
ja: プランが正常に追加されました。

en: Plan has been deleted successfully.
ja: プランは正常に削除されました。

en: Plan has been updated successfully.
ja: 計画は正常に更新されました。

en: Plan ID
ja: プランID

en: Plan Name
ja: プラン名

en: Plan name
ja: プラン名

en: Plan name can not be left blank.
ja: プラン名を空白にすることはできません。

en: Plan Next Due Date
ja: 次の期日を計画するq

en: Plan Price
ja: プラン料金

en: Plan Renew Date
ja: プラン更新日

en: Plan Renewal Date
ja: プラン更新日

en: Plan Role
ja: 計画の役割

en: Plan Selection Area Position
ja: プラン選択エリアの位置

en: Plan Skin1
ja: プランスキン1

en: Plan Skin2
ja: プランスキン2

en: Plan Skin3
ja: プランスキン3

en: Plan Skin4
ja: プランスキン4

en: Plan Skin5(Simple Dropdown)
ja: プランスキン5(シンプルドロップダウン)

en: Plan Skin6
ja: プランスキン6

en: Plan Start Date
ja: 計画開始日

en: Plan status changed successfully.
ja: プランのステータスが正常に変更されました。

en: Plan Title
ja: プラン名

en: Plan Title Font
ja: 計画タイトルのフォント

en: Plan Type
ja: プランタイプ

en: Plan Type & Price
ja: プランの種類と価格q

en: Plan(s) has been deleted successfully.
ja: プランは正常に削除されました。

en: Plans
ja: 予定

en: plans
ja: 予定

en: Plans Cycles
ja: 計画サイクル

en: Plans Section
ja: 計画セクション

en: Please activate %s license to enable %s
ja: %s を有効にするには、%s ライセンスをアクティベートしてください

en: Please Activate ARMember License
ja: ARMember ライセンスをアクティベートしてください

en: Please Activate ARMember License.
ja: ARMember ライセンスをアクティベートしてください。

en: Please activate Beaver Builder and try to active this add-on.
ja: Beaver Builder をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please activate BuddyPress/Buddyboss and try to active this add-on.
ja: BuddyPress/Buddyboss をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please activate Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
ja: Divi Builder または Divi テーマをアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please activate Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
ja: Fusion Builder または Avada テーマをアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。Fusion Builder または Avada テーマをアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please activate myCRED and try to active this add-on.
ja: myCRED をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please activate Oxygen Builder and try to active this add-on.
ja: Oxygen Builder をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please activate SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
ja: SiteOrigin Builder をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please activate the \"Coupon\" module to make this feature work.
ja: この機能を動作させるには、\"クーポン\" モジュールをアクティブにしてください。

en: Please activate the \"Drip Content\" module to make this feature work.
ja: この機能を動作させるには、\"Drip Content\" モジュールをアクティブにしてください。q

en: Please activate the \"Pay Per Post\" module to make this feature work.
ja: この機能を動作させるには、「Pay Per Post」モジュールを有効にしてください。

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
ja: この機能を動作させるには、「ソーシャル機能」モジュールをアクティブにしてください。

en: Please activate the \"User Private Content\" module to make this feature work.
ja: この機能を動作させるには、\"ユーザー プライベート コンテンツ\" モジュールをアクティブにしてください。

en: Please activate Woocommerce and try to active this add-on.
ja: Woocommerce をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please activate WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
ja: WPBakery Page Builder をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please add
ja: 追加してください

en: Please add Coupon Code Length.
ja: クーポンコードの長さを追加してください。

en: Please add discount amount.
ja: 割引額を追加してください。

en: Please add new plan.
ja: 新しいプランを追加してください。

en: Please add value in numerical order of achievements (Lower Value First)
ja: 実績の数値順に値を追加してください (値が小さい順)

en: Please check atleast one option
ja: 少なくとも 1 つのオプションをチェックしてください

en: Please check atleast one option.
ja: 少なくとも 1 つのオプションをチェックしてください。

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
ja: アクセス ルールでルールが定義されていない、新しく追加されたページ、投稿、カテゴリ、カスタム投稿などを制限するには、デフォルト ルールを設定してください。

en: Please configure one of social network and then try to ON this setting.
ja: いずれかのソーシャル ネットワークを設定してから、この設定をオンにしてみてください。

en: Please configure social networks in
ja: ソーシャルネットワークを設定してください

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
ja: スキンを変更すると、すべての色がデフォルトにリセットされることを確認してください。

en: Please consider following limitations of various payment gateways while configuring automatic subscription plan.
ja: 自動サブスクリプション プランを構成する際は、さまざまな支払いゲートウェイの次の制限を考慮してください。

en: Please create atleast one Brevo List.
ja: 少なくとも 1 つの Brevo リストを作成してください。

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
ja: 国IDの値は変更しないでください。 例: :1、:2、:3

en: Please enable atleast one payment.
ja: 少なくとも 1 つの支払いを有効にしてください。

en: Please Enable social connections from the ARMember > General Settings > Social Connect
ja: 「ARMember」>「一般設定」>「ソーシャル接続」からソーシャル接続を有効にしてください。

en: Please enter
ja: 入ってください

en: Please enter a username.
ja: ユーザー名を入力してください。

en: Please enter at least
ja: 少なくとも入力してください

en: Please enter at least 13 digits.
ja: 13 桁以上を入力してください。

en: Please enter correct card details.
ja: 正しいカード情報を入力してください。

en: Please Enter Customer Email
ja: お客様のメールアドレスを入力してください

en: Please Enter Customer Name
ja: 顧客名を入力してください

en: Please enter days.
ja: 日数を入力してください。

en: Please enter email address again.
ja: メールアドレスを再度入力してください。

en: Please enter maximum number of login attempts.
ja: ログイン試行の最大回数を入力してください。

en: Please Enter Merchant API Email
ja: 販売者 API メールアドレスを入力してください

en: Please Enter Merchant API Password
ja: マーチャント API パスワードを入力してください

en: Please Enter Merchant API Signature
ja: 販売者 API 署名を入力してください

en: Please Enter Merchant API Username
ja: マーチャント API ユーザー名を入力してください

en: Please enter new password
ja: 新しいパスワードを入力してください

en: Please enter new password.
ja: 新しいパスワードを入力してください。

en: Please enter number
ja: 番号を入力してください

en: Please Enter number of Coupon(s) to Generate.
ja: 生成するクーポンの数を入力してください。

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
ja: ユーザーの永久ロック後のログイン試行回数を入力してください。

en: Please enter permanent lockdown duration.
ja: 恒久的なロックダウンの期間を入力してください。

en: Please Enter Plan Amount
ja: プラン金額を入力してください

en: Please Enter Plan name
ja: プラン名を入力してください

en: Please Enter Purchase Code
ja: 購入コードを入力してください

en: Please enter temporarily lock user duration.
ja: ユーザーの一時ロック期間を入力してください。

en: Please enter the correct card details.
ja: 正しいカード情報を入力してください。

en: Please enter the coupon code
ja: クーポンコードを入力してください

en: Please enter the coupon code.
ja: クーポンコードを入力してください。

en: Please enter URL with http:// or https://.
ja: URLはhttp://またはhttps://で入力してください。

en: Please Enter URL.
ja: URLを入力してください。

en: Please enter URL.
ja: URLを入力してください。

en: Please enter valid amount
ja: 有効な金額を入力してください

en: Please enter valid data
ja: 有効なデータを入力してください

en: Please enter valid data.
ja: 有効なデータを入力してください。

en: Please enter valid detail.
ja: 有効な詳細を入力してください。

en: Please enter valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter valid password
ja: 有効なパスワードを入力してください

en: Please enter valid password.
ja: 有効なパスワードを入力してください。

en: Please Enter Valid Publishable Key
ja: 有効な公開可能キーを入力してください

en: Please Enter Valid Secret Key
ja: 有効な秘密キーを入力してください

en: Please enter valid URL.
ja: 有効な URL を入力してください。

en: Please enter valid username
ja: 有効なユーザー名を入力してください

en: Please enter valid username.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。

en: Please enter your email address or username below
ja: 以下にメールアドレスまたはユーザー名を入力してください

en: Please enter your email address or username below.
ja: 以下にメールアドレスまたはユーザー名を入力してください。

en: Please install Beaver Builder and try to active this add-on.
ja: Beaver Builder をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install BuddyPress/Buddyboss and try to active this add-on.
ja: BuddyPress/Buddyboss をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
ja: Divi Builder または Divi テーマをインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
ja: myCRED をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install myCRED and try to active this add-on.
ja: myCRED をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install Oxygen Builder and try to active this add-on.
ja: Oxygen Builder をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
ja: SiteOrigin Builder をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install Woocommerce and try to active this add-on.
ja: Woocommerce をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
ja: WPBakery Page Builder をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: PLEASE LOGIN
ja: ログインしてください

en: Please Login
ja: ログインしてください

en: Please make sure you have set following Approved URL in your 2Checkout account.
ja: 2Checkout アカウントに次の承認済み URL が設定されていることを確認してください。

en: Please make sure you have set following callback URL in your Authorize.net account.
ja: Authorize.net アカウントに次のコールバック URL が設定されていることを確認してください。

en: Please make sure you have set following callback URL in your Stripe account.
ja: Stripe アカウントに次のコールバック URL が設定されていることを確認してください。

en: Please note that when user will purchase this product, mapped ARMember paid post will be assigned to that user.
ja: ユーザーがこの製品を購入すると、マップされた ARMember 有料投稿がそのユーザーに割り当てられることに注意してください。

en: Please note that when user will purchase this product, mapped ARMember plan will be assigned to that user.
ja: ユーザーがこの製品を購入すると、マップされた ARMember プランがそのユーザーに割り当てられることに注意してください。

en: Please re-authorize %s app again from %s -> General Settings -> Opt-ins Configuration page, otherwise %s will not work. You can read more about %s settings at our documentation %s.
ja: %s -> 一般設定 -> オプトイン構成ページから %s アプリを再度認証してください。そうしないと、%s は機能しません。 %s 設定の詳細については、ドキュメント %s を参照してください。

en: Please review
ja: ご確認ください

en: Please Select
ja: 選んでください

en: Please select
ja: 選んでください

en: Please select a badge icon.
ja: バッジアイコンを選択してください。

en: Please select a page.
ja: ページを選択してください。

en: Please Select account
ja: アカウントを選択してください

en: Please select any directory template.
ja: 任意のディレクトリ テンプレートを選択してください。

en: Please select atleast one badge.
ja: 少なくとも 1 つのバッジを選択してください。

en: Please select atleast one member.
ja: 少なくとも 1 人のメンバーを選択してください。

en: Please select atleast one membership
ja: 少なくとも 1 つのメンバーシップを選択してください

en: Please select atleast one option.
ja: 少なくとも 1 つのオプションを選択してください。

en: Please select atleast one page/post.
ja: 少なくとも 1 ページ/投稿を選択してください。

en: Please select atleast one payment gateway.
ja: 少なくとも 1 つの支払いゲートウェイを選択してください。

en: Please select atleast one plan
ja: 少なくとも 1 つのプランを選択してください

en: Please select atleast one plan.
ja: 少なくとも 1 つのプランを選択してください。

en: Please select atleast one registration page.
ja: 少なくとも 1 つの登録ページを選択してください。

en: Please select atleast one role.
ja: 少なくとも 1 つの役割を選択してください。

en: Please select avatar.
ja: アバターを選択してください。

en: Please select condition.
ja: 状態を選択してください。

en: Please select date.
ja: 日付を選択してください。

en: Please select Edit Profile form.
ja: プロフィール編集フォームを選択してください。

en: Please select expire date.
ja: 有効期限を選択してください。

en: Please select expiry date.
ja: 有効期限を選択してください。

en: Please select file
ja: ファイルを選択してください

en: Please select file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Please select form field in Conditional Subscription.
ja: 条件付きサブスクリプションのフォームフィールドを選択してください。

en: Please select from date.
ja: 日付から選択してください。

en: Please select guest page.
ja: ゲストページを選択してください。

en: Please Select Icon.
ja: アイコンを選択してください。

en: Please select one option.
ja: オプションを 1 つ選択してください。

en: Please select one or more records.
ja: 1 つ以上のレコードを選択してください。

en: Please select one or more setting.
ja: 1 つ以上の設定を選択してください。

en: Please select one.
ja: 1つを選択してください。

en: Please Select Page.
ja: ページを選択してください。

en: Please select Page.
ja: ページを選択してください。

en: Please select paid post plan.
ja: 有料投稿プランを選択してください。

en: Please select payment cycle.
ja: 支払いサイクルを選択してください。

en: Please select Payment Mode option.
ja: 支払いモードオプションを選択してください。

en: Please select plan(s) for members can access
ja: メンバーがアクセスできるプランを選択してください

en: Please select Plan.
ja: プランを選択してください。

en: Please select plan.
ja: プランを選択してください。

en: Please select Post.
ja: 「投稿」を選択してください。

en: Please select profile cover.
ja: プロフィールカバーを選択してください。

en: Please select redirection page.
ja: リダイレクトページを選択してください。

en: Please select role.
ja: 役割を選択してください。

en: Please select signup / registration form.
ja: サインアップ/登録フォームを選択してください。

en: Please select signup form.
ja: 登録フォームを選択してください。

en: Please Select Social Account.
ja: ソーシャルアカウントを選択してください。

en: Please select start date.
ja: 開始日を選択してください。

en: Please select user.
ja: ユーザーを選択してください。

en: Please select valid action.
ja: 有効なアクションを選択してください。

en: Please Select..
ja: 選んでください..

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
ja: ユーザーが制限されたコンテンツにアクセスしようとする場合は、デフォルトのリダイレクト ルールを設定してください。

en: Please setup site key and private key in General Settings otherwise recaptcha will not appear
ja: 一般設定でサイトキーと秘密キーを設定してください。そうしないと再キャプチャが表示されません

en: Please Signup
ja: 登録してください

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
ja: ライセンスのアクティベーションに問題がある場合は、このフォームを送信してください。

en: Please type your e-mail address.
ja: 電子メール アドレスを入力してください。

en: Please upload appropriate file to import users.
ja: ユーザーをインポートするには適切なファイルをアップロードしてください。ユーザーをインポートするには適切なファイルをアップロードしてください。

en: Please upload file.
ja: ファイルをアップロードしてください。

en: Please use Advanced (PHP) Conditionals instead.
ja: 代わりに、高度な (PHP) 条件分岐を使用してください。ートに対するコミットメント条件分岐です。

en: Please use atleast one
ja: 少なくとも 1 つ使用してください

en: Please use following css class if you want to add custom property on cancel Subscription
ja: サブスクリプションのキャンセル時にカスタム プロパティを追加したい場合は、次の CSS クラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on close account
ja: アカウントを閉じるときにカスタムプロパティを追加したい場合は、次のCSSクラスを使用してください

en: Please use following css class if you want to add custom property on current membership
ja: 現在のメンバーシップにカスタム プロパティを追加したい場合は、次の CSS クラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on logout
ja: ログアウト時にカスタムプロパティを追加したい場合は、次のCSSクラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership card
ja: 会員カードにカスタムプロパティを追加したい場合は、以下のCSSクラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard
ja: メンバーシップ設定ウィザードでカスタム プロパティを追加する場合は、次の CSS クラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard Coupon section
ja: メンバーシップ設定ウィザードのクーポンセクションにカスタムプロパティを追加する場合は、次のCSSクラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard form section
ja: メンバーシップ設定ウィザードのフォームセクションにカスタムプロパティを追加したい場合は、次のCSSクラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard payment gateways section
ja: メンバーシップ設定ウィザードの支払いゲートウェイセクションにカスタムプロパティを追加したい場合は、次の CSS クラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard plan section
ja: メンバーシップ設定ウィザードのプランセクションにカスタムプロパティを追加したい場合は、次の CSS クラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard Summary section
ja: メンバーシップ設定ウィザードの概要セクションにカスタム プロパティを追加する場合は、次の CSS クラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on other forms and edit profile
ja: 他のフォームにカスタムプロパティを追加したり、プロファイルを編集したい場合は、次のCSSクラスを使用してください

en: Please use following css class if you want to add custom property on payment transaction
ja: 支払いトランザクションにカスタム プロパティを追加したい場合は、次の CSS クラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on public profile
ja: パブリックプロファイルにカスタムプロパティを追加したい場合は、次のCSSクラスを使用してください。

en: Please use following css class if you want to add custom property on your profile
ja: ご利用ください以下のcssクラスを追加する場合、カスタムプロパティのプロフィール

en: Please verify Stripe Webhook by clicking on 'Verify Webhook' button
ja: 「Webhook を確認」ボタンをクリックして、Stripe Webhook を確認してください。

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
ja: テンプレートを変更すると、すべての色がデフォルトにリセットされることを確認してください。

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish
ja: 研磨

en: Polish/Poland
ja: ポーランド/ポーランド

en: Popup Button Title
ja: ポップアップボタンのタイトル

en: Popup Logo
ja: ポップアップロゴ

en: Popup Title
ja: ポップアップタイトル

en: Popup Title can not be left blank.
ja: ポップアップタイトルを空白のままにすることはできません。

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portugues/Brasil
ja: ポルトガル/ブラジル

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Portuguese/Brazilian
ja: ポルトガル語/ブラジル語

en: Portuguese/Portugal
ja: ポルトガル語/ポルトガル語

en: Position
ja: 位置

en: Possible Arguments
ja: 考えられる引数

en: Possible Arguments :
ja: 考えられる引数:

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
ja: 半自動・手動購読の場合のみ可能

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
ja: 考えられる理由: ホストが mail() 関数を無効にしている可能性があります...

en: Post
ja: 役職

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post is protected
ja: 投稿は保護されています

en: Post Name
ja: 役職名

en: Post Start Date
ja: ポスト開始日

en: Post Title
ja: 記事のタイトル

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Posts
ja: 投稿

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Prefix / Suffix Icon Color
ja: プレフィックス/サフィックスのアイコンの色

en: Preset Fields
ja: プリセットフィールド

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前の

en: Previous Button Label
ja: 前へボタンのラベル

en: Price Font
ja: 価格フォント

en: Print
ja: 印刷する

en: Private Content
ja: プライベートコンテンツ

en: Private Content has been activated successfully.
ja: 民間のコンテンツしていることによって示されています。

en: Private Content has been added successfully.
ja: プライベート コンテンツが正常に追加されました。

en: Private Content has been deactivated successfully.
ja: プライベート コンテンツは正常に非アクティブ化されました。

en: Private Content has been deleted successfully.
ja: プライベート コンテンツは正常に削除されました。

en: Private Content has been updated successfully.
ja: プライベート コンテンツが正常に更新されました。

en: Private Key
ja: 秘密鍵q

en: Private Key can not be left blank.
ja: 秘密キーを空白のままにすることはできません。

en: Private messaging
ja: プライベートメッセージング

en: Product License
ja: 製品ライセンス

en: Products
ja: 製品

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile Cover
ja: プロフィールカバー

en: Profile Cover.
ja: プロフィールカバー。

en: Profile Detail
ja: プロフィールの詳細

en: Profile Display Name
ja: プロファイルの表示名

en: Profile Fields
ja: プロフィールフィールド

en: Profile Forms
ja: プロフィールフォーム

en: profile page.
ja: 自己紹介ページ。

en: Profile photo of
ja: のプロフィール写真

en: Profile Template 1
ja: プロフィールテンプレート 1

en: Profile Template 2
ja: プロフィールテンプレート 2

en: Profile Template 3
ja: プロフィールテンプレート 3

en: Profile Template 4
ja: プロフィールテンプレート 4

en: Profile Template 5
ja: プロフィールテンプレート5

en: Profile Template Name
ja: プロファイルテンプレート名

en: Profiles & Directories
ja: プロフィールとディレクトリq

en: provided at the General Settings -> Social Connect page at Google Configuration page.
ja: Google 設定ページの [一般設定] -> [ソーシャル接続] ページで提供されます。

en: Public Profile
ja: 公開プロフィール

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
ja: この機能を有効にすることで、さまざまな時間間隔に基づいてサイト コンテンツを公開します。

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Pull Data from
ja: データをプルする

en: Pull Data from ARMember
ja: ARMember からデータを取得する

en: Purchase Code
ja: 購入コード

en: Purchase Code:
ja: 購入コード:

en: Purchased On:
ja: 購入日:

en: Purchased Paid Post List
ja: 購入済み有料投稿リスト

en: Put Your Drip Content Here.
ja: ここにドリップコンテンツを入れてください。

en: Put Your Restricted Content Message Here.
ja: 制限付きコンテンツのメッセージをここに入力します。

en: Qatar
ja: カタール

en: Radio
ja: 無線

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: reCAPTCHA Language
ja: reCAPTCHA言語

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a 'site' and a 'private' key. You can sign up for a
ja: reCAPTCHA には、「サイト」キーと「秘密」キーで構成される API キーが必要です。 にサインアップできます

en: reCAPTCHA Theme
ja: reCAPTCHA テーマ

en: Receiver Email
ja: 受信者の電子メール

en: Recent Member Payments
ja: 最近のメンバーの支払い

en: Recent Members
ja: 最近のメンバー

en: Recent Members %slast week%s
ja: 最近のメンバー %s先週%s

en: Recent Members By Plans
ja: 最近のメンバー (プラン別)

en: Recent Payments
ja: 最近の支払い

en: Recent Payments %slast week%s
ja: 最近の支払い%先週のもの

en: Recent Registerd Members
ja: 最近登録されたメンバー

en: Recently Joined
ja: 最近参加しました

en: Recently No Membership Plan purchased
ja: 最近購入したメンバーシップ プランはありません

en: Recently No Membership Plan purchased using coupon
ja: 最近、クーポンを使用して購入した会員プランはありません

en: Recommend
ja: 推薦する

en: Recommende Size : 150 X 170
ja: 推奨サイズ：150×170

en: Recommended logo size 70X70 px
ja: 推奨ロゴサイズ 70X70 ピクセル

en: Record deleted successfully.
ja: レコードは正常に削除されました。

en: Record is deleted successfully.
ja: レコードが正常に削除されました。

en: Record Login History
ja: ログイン履歴を記録する

en: records
ja: 記録

en: Records Per Page
ja: ページあたりのレコード数

en: Records per Page
ja: ページあたりのレコード数

en: Recurring
ja: 繰り返し発生する

en: Recurring Payment
ja: 定期支払い

en: Recurring Profile
ja: 定期的なプロファイル

en: Recurring Time
ja: 繰り返しの時間

en: Redirect After Logout
ja: ログアウト後のリダイレクト

en: Redirect To
ja: リダイレクト先

en: Redirect To Author Archive Page
ja: 著者アーカイブページにリダイレクト

en: Redirect to BuddyPress Profile
ja: BuddyPress プロフィールにリダイレクト

en: Redirect to Page
ja: ページにリダイレクト

en: Redirect to url
ja: URLにリダイレクト

en: Redirect URI that you should add in Instagram API.
ja: Instagram APIに追加する必要があるリダイレクトURI。

en: Redirect URI that you should add in VK API.
ja: VK API に追加する必要があるリダイレクト URI。

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Redirect URL (Optional)
ja: リダイレクト URL (オプション)

en: Redirection after Membership SignUp
ja: 会員登録後のリダイレクト

en: Redirection after Paid Post Purchase
ja: 有料購入後のリダイレクト

en: Redirection page is required.
ja: リダイレクトページは必須です。

en: Redirection Rules
ja: リダイレクトルール

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
ja: 制限された投稿/ページにアクセスする際のリダイレクト ルール

en: Redirection upon Add/Change Membership
ja: メンバーシップの追加/変更時のリダイレクト

en: Redirection upon Membership Renewal
ja: メンバーシップ更新時のリダイレクト

en: Redirection url is required.
ja: リダイレクト URL は必須です。

en: Referrer Page
ja: 参照元ページ

en: Refresh License
ja: ライセンスを更新する

en: Refresh List
ja: リストを更新

en: Refreshed
ja: リフレッシュされた

en: Refund
ja: 返金

en: Refund Amount
ja: 返金額

en: Refund amount
ja: 返金額

en: Refund Payment
ja: 払い戻しの支払い

en: Refund Reason
ja: 返金理由

en: Refund Type
ja: 返金タイプ

en: Register
ja: 登録する

en: Register Form Options
ja: 登録フォームのオプション

en: Register Link
ja: リンクを登録する

en: Registered/Edited Profile From
ja: プロフィールの登録・編集元

en: Registration
ja: 登録

en: Registration / Signup Forms
ja: 登録/サインアップフォーム

en: Registration Form
ja: 登録用紙

en: Registration form is required.
ja: 登録フォームが必要です。

en: Registration form is required. Please select valid registration page.
ja: 登録フォームが必要です。 有効な登録ページを選択してください。

en: Registration Form Page
ja: 登録フォームページ

en: Registration Link Label
ja: 登録リンクラベル登録リンクラベル

en: Registration Link Margin
ja: 登録リンクマージン

en: Registration page
ja: 登録ページ

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Reject
ja: 拒否する

en: Remaining login attempt warning
ja: 残りのログイン試行の警告

en: Remaining Login Attempts :
ja: 残りのログイン試行回数:

en: Remaining Occurence
ja: 残りのオカレンス

en: Remember me
ja: 私を覚えてますか

en: Remember Me Checkbox
ja: 「私を覚えてください」チェックボックス

en: Remove
ja: 取り除く

en: Remove Achievement
ja: 実績の削除

en: Remove Country
ja: 国を削除

en: Remove Cover Photo
ja: カバー写真を削除する

en: Remove Cycle
ja: サイクルの削除

en: Remove License
ja: ライセンスの削除

en: Remove Payment Cycle
ja: 支払いサイクルの削除

en: Remove Plan
ja: プランの削除

en: Remove Post
ja: 投稿を削除する

en: Remove Profile Photo
ja: プロフィール写真を削除する

en: Remove this plan from user
ja: このプランをユーザーから削除します

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename wp-admin folder
ja: wp-adminフォルダーの名前を変更します

en: Renew
ja: 更新する

en: Renew Cycle
ja: 更新サイクル

en: Renew License
ja: ライセンスを更新する

en: Renew Subscription
ja: サブスクリプションを更新する

en: Renew Text
ja: テキストを更新する

en: Renewal On
ja: 更新中更新中

en: Reply To:
ja: 返信先:返信先:

en: Reports
ja: レポート

note: translators: plugin header field 'Author'
en: Repute Infosystems
ja: 評判情報システム

en: Requested URL is Blocked By Admin
ja: 要求された URL は管理者によってブロックされています

en: Requested url is blocked, Please contact system administrator.
ja: 要求された URL はブロックされています。システム管理者に連絡してください。

en: Require achievement
ja: 実績が必要

en: Require Lowercase Character
ja: 小文字が必要です

en: Require membership Plan to access this content.
ja: このコンテンツにアクセスするにはメンバーシップ プランが必要です。

en: Require Special Charecter
ja: 特殊文字が必要です

en: Require Uppercase Character
ja: 大文字が必要です

en: Required
ja: 必須

en: Resend Verification Email
ja: 確認メールを再送

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Failed Login Attempts History
ja: 失敗したログイン試行履歴をリセット

en: Reset Invoice Template to Default
ja: 請求書テンプレートをデフォルトにリセット

en: Reset Login History
ja: ログイン履歴をリセットする

en: Reset Password Link
ja: パスワードのリセットリンク

en: Reset Password Link is expired.
ja: パスワードをリセットするリンクの有効期限が切れています。

en: Reset Password Link is invalid.
ja: パスワードをリセットするリンクが無効です。

en: Reset To Default
ja: デフォルトにリセット

en: Restrict admin panel
ja: 管理パネルを制限する

en: Restrict admin panel for non-admin users
ja: 管理者以外のユーザーに対して管理パネルを制限する

en: RESTRICT CONTENT
ja: コンテンツを制限する

en: Restrict Entire Website Without Login
ja: ログインせずにウェブサイト全体を制限する

en: Restrict entire website without login
ja: ログインせずにウェブサイト全体を制限する

en: Restriction Rules for Drip Contents
ja: 点滴内容の制限規定

en: Restriction Type
ja: 制限の種類

en: Reunion Island
ja: レユニオン島

en: Reverse Border
ja: 境界線を反転する

en: Right
ja: 右

en: Role
ja: 役割

en: Role (Optional)
ja: 役割 (オプション)

en: Roles
ja: 役割

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Rotate
ja: 回転

en: Rounded Style
ja: 丸みを帯びたスタイル

en: Rule Added Successfully.
ja: ルールが正常に追加されました。

en: Rule has been deleted successfully.
ja: ルールは正常に削除されました。

en: Rule Updated Successfully.
ja: ルールが正常に更新されました。

en: Rule updated Successfully.
ja: ルールが正常に更新されました。

en: Rule(s) has been deleted successfully.
ja: ルールは正常に削除されました。

en: rules
ja: ルール

en: Rules has been added successfully.
ja: ルールが正常に追加されました。

en: Rusia/Rusia
ja: ロシア/ロシア

en: Russia
ja: ロシア

en: Russian
ja: ロシア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Sales Tax
ja: 消費税

en: Sales Tax Settings
ja: 消費税の設定

en: Same page (Paid Post URL)
ja: 同じページ（有料投稿URL）

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sandbox
ja: サンドボックス

en: Sandbox API Detail
ja: サンドボックス API の詳細

en: Sandbox API Password
ja: サンドボックスAPIのパスワード

en: Sandbox API Signature
ja: サンドボックス API 署名

en: Sandbox API Username
ja: サンドボックス API ユーザー名サンドボックス API ユーザー名

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save
ja: 保存

en: Save Expiry Date
ja: 有効期限を保存する

en: SCA Compliant (popup)
ja: SCA準拠(ポップアップ)

en: Search
ja: 検索

en: Search by member
ja: メンバーから探す

en: Search by paid post plan...
ja: 有料投稿プランで探す...

en: Search by paid post title...
ja: 有料投稿のタイトルで検索...

en: Search by title...
ja: タイトルで検索...

en: Search by Username
ja: ユーザー名で検索

en: Search by username
ja: ユーザー名で検索

en: Search by username or email...
ja: ユーザー名またはメールアドレスで検索...

en: Search Filter Title
ja: 検索フィルターのタイトル

en: Search Member
ja: メンバーを検索

en: Search Members
ja: メンバーを検索

en: Search Members by Profile Fields
ja: プロフィールフィールドでメンバーを検索

en: Search Results
ja: の検索結果

en: Search Type
ja: 検索タイプ

en: second
ja: 2番

en: seconds
ja: 秒

en: Secret Word
ja: 秘密の言葉

en: Secret Word can not be left blank.
ja: 秘密の言葉を空白にすることはできません。

en: Section
ja: セクション

en: Section Heading
ja: セクションの見出し

en: Section Margin
ja: セクションマージン

en: Security Key
ja: セキュリティキー

en: Security Options
ja: セキュリティオプション

en: Select
ja: 選択する

en: Select a form to insert into page
ja: ページに挿入するフォームを選択してください

en: Select a Membership Plan for content access
ja: コンテンツにアクセスするためのメンバーシップ プランを選択してください

en: Select Action Type
ja: アクションの種類を選択してください

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select All Meta
ja: すべてのメタを選択

en: Select ARMember access
ja: ARMember アクセスを選択します

en: Select Badge Icon
ja: バッジアイコンを選択

en: Select Badges you want to delete.
ja: 削除したいバッジを選択します。

en: Select Condition
ja: 条件の選択

en: Select content access type
ja: コンテンツ アクセス タイプの選択

en: Select Content Restriction Type.
ja: コンテンツ制限タイプを選択します。

en: Select content restriction type.
ja: コンテンツ制限の種類を選択します。

en: Select Content Type
ja: コンテンツタイプの選択

en: Select Country
ja: 国を選択

en: Select Country Field
ja: 国フィールドを選択してください

en: select country field of signup form to be mapped, so tax can be applied upon country selection.
ja: マッピングするサインアップ フォームの国フィールドを選択して、国の選択時に税金を適用できるようにします。

en: Select Default Restriction
ja: 選択デフォルトの制限

en: Select Drip Rule
ja: ドリップルールの選択

en: Select Drip Type
ja: ドリップタイプを選択してください

en: Select Field
ja: フィールドの選択

en: Select field
ja: フィールドを選択

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
ja: プロフィール フィールドのリスト セクションに表示するフィールドを選択します。

en: Select Fonts
ja: フォントの選択

en: Select Form
ja: フォームの選択

en: Select Form Type
ja: フォームの種類を選択してください

en: Select Forms
ja: フォームの選択

en: Select Gift
ja: ギフトを選択

en: Select higher plan(s)..
ja: 上位プランを選択してください。

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
ja: 現在のサイクルを何日延長したいかを選択してください?

en: Select List Name
ja: リスト名の選択

en: Select log duration to download
ja: ダウンロードするログ期間を選択してください

en: Select Logo image with 70X70 px
ja: 70X70ピクセルのロゴ画像を選択してください

en: Select lower plan(s)..
ja: 下位のプランを選択してください。

en: Select Member Form
ja: メンバー選択フォーム

en: Select Membership Plan
ja: 会員プランを選択

en: Select Membership Plan(s).
ja: メンバーシップ プランを選択します。

en: Select Membership Plans
ja: メンバーシッププランを選択してください

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
ja: このプロファイル テンプレートを表示するユーザーのメンバーシップ プランを選択します。

en: Select Memberships
ja: メンバーシップの選択

en: Select meta fields
ja: メタフィールドの選択

en: Select Network
ja: ネットワークの選択

en: Select New Plan
ja: 新しいプランを選択

en: Select one or more membership plans
ja: 1 つ以上のメンバーシップ プランを選択します

en: Select Optins
ja: オプションを選択

en: Select Option
ja: オプションの選択

en: Select Other Settings.
ja: 「その他の設定」を選択します。

en: Select Page
ja: ページを選択

en: Select page to redirect at custom profile page instead
ja: 代わりにカスタム プロフィール ページにリダイレクトするページを選択してください

en: Select Page(s)..
ja: ページを選択してください。

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
ja: 作成した会員プランのアクセス/制限を設定するページを選択してください

en: Select Pages(s)..
ja: ページを選択します。

en: Select Paid Post
ja: 有料投稿を選択

en: Select Paid Post Plan
ja: 有料投稿プランを選択

en: Select Paid Post Setup
ja: 有料投稿設定を選択します

en: Select Payment Cycle
ja: 支払いサイクルを選択してください

en: Select Payment Cycle Layout
ja: 支払いサイクルレイアウトの選択

en: Select Payment Gateway Layout
ja: 支払いゲートウェイのレイアウトを選択します

en: Select Payment Gateway Skin
ja: ペイメントゲートウェイスキンの選択

en: Select Payment Gateways
ja: 支払いゲートウェイの選択

en: Select Payment Method
ja: 支払い方法を選択してください

en: Select Payment Mode
ja: 支払いモードの選択

en: Select Plan
ja: プランを選択

en: Select Plan Information
ja: プラン情報の選択

en: Select Plan Layout
ja: プランレイアウトの選択

en: Select Plan Type
ja: プランタイプの選択

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
ja: 現在のプランよりも高いレベルのプランを選択してください

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
ja: 現在のプランよりも低いレベルのプランを選択してください

en: Select Plan(s) whose users can access this menu item.
ja: ユーザーがこのメニュー項目にアクセスできるプランを選択します。となるこのメニュー項目です。

en: Select Plan(s)..
ja: プランを選択します。

en: Select Plans
ja: プランの選択

en: Select Post
ja: 投稿を選択

en: Select Profile Template
ja: プロファイルテンプレートの選択

en: Select Redirection Type
ja: リダイレクトタイプの選択

en: Select Reward
ja: 役割を選択します。

en: Select Role(s)..
ja: 役割を選択します。

en: Select Role.
ja: 役割を選択します。

en: Select Roles
ja: 役割の選択

en: Select roles to display at front-end.
ja: フロントエンドに表示するロールを選択します。

en: Select Set
ja: セットを選択

en: Select Set of Login Form
ja: ログインフォームのセットを選択

en: Select set of login form
ja: ログインフォームのセットを選択してください

en: Select Setup
ja: セットアップを選択します

en: Select Signup / Registration Form
ja: サインアップ/登録フォームを選択

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
ja: プロフィールヘッダーに表示するソーシャルプロフィールフィールドを選択します。

en: Select Status
ja: ステータスの選択

en: Select Template
ja: テンプレートの選択

en: Select Type
ja: タイプの選択

en: Select user
ja: ユーザーの選択

en: Select User Meta
ja: ユーザーメタの選択

en: Select User Plans
ja: ユーザープランの選択

en: Select User Role
ja: ユーザー役割の選択

en: Select User Roles
ja: ユーザーの役割の選択

en: Select User%ss%s
ja: ユーザー%ss%sを選択してください

en: Select User(s)..
ja: ユーザーを選択します。

en: Select Users
ja: ユーザーの選択

en: Select Your Payment Cycle
ja: お支払いサイクルを選択してください

en: Select Your payment Cycle
ja: お支払いサイクルを選択してください

en: Select Your Payment Gateway
ja: 支払いゲートウェイを選択してください

en: Select Your Plan Skin
ja: プランスキンを選択してください

en: Select Your Social Network
ja: ソーシャル ネットワークを選択してください

en: Selected
ja: 選択済み

en: Selected pages will be accessible to users without login.
ja: 選択したページは、ユーザーがログインせずにアクセスできるようになります。

en: Selected Plan Background
ja: 選択した計画の背景

en: Selected Plan Description Font
ja: 選択したプラン説明フォント

en: Selected plan is invalid.
ja: 選択したプランは無効です。

en: Selected plan is not valid for bank transfer.
ja: 選択したプランは銀行振込には対応していません。

en: Selected plan is not valid.
ja: 選択したプランは無効です。

en: Selected Plan Title Font
ja: 選択したプラン タイトルのフォント

en: Selected Plan(s) Only
ja: 選択したプランのみ

en: Selected Price Font
ja: 選択した価格フォント

en: Selected roles will be able to access admin.
ja: 選択した役割は管理者にアクセスできるようになります。

en: Seller Id (account number)
ja: 販売者ID (口座番号)

en: SellerId can not be left blank.
ja: SellerId を空白のままにすることはできません。

en: Semi Automatic
ja: 半自動

en: Semi Automatic Subscription
ja: 半自動購読

en: Semi Automatic Subscription Label
ja: 半自動購読ラベル

en: Semi Automatic Subscription Payment due
ja: 半自動サブスクリプションの支払い期限

en: Send email to admin for this event
ja: このイベントの管理者にメールを送信する

en: Send Message Before
ja: 前にメッセージを送信

en: Send Message before
ja: 前にメッセージを送信

en: Send Signup Email Notification to User
ja: サインアップ電子メール通知をユーザーに送信する

en: Senegal
ja: セネガル

en: Separate values format should be label:value.
ja: 個別の値の形式べきレーベル:値です。

en: Separator
ja: セパレータ

en: Separator Text
ja: 区切り文字

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビアとモンテネグロ

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Set different email content for admin
ja: 管理者用に別のメールコンテンツを設定する

en: Set ID
ja: セットID

en: Set Name
ja: セット名

en: Set name can not be left blank.
ja: セット名を空白のままにすることはできません。

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
ja: ユーザーがログインしていて制限されたページにアクセスしようとしている場合に備えて、リダイレクトするページを設定します。ユーザーがログインしていて制限されたページにアクセスしようとしている場合に備えて、リダイレクトするページを設定します。

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
ja: ユーザーがログインしておらず、制限されたページにアクセスしようとしている場合に備えて、リダイレクト用のページを設定します。ユーザーがログインしておらず、制限されたページにアクセスしようとしている場合に備えて、リダイレクト用のページを設定します。

en: Set page for redirection in case when user is to access restricted drip page.
ja: ユーザーが制限されたドリップページにアクセスする場合に備えて、リダイレクトするページを設定します。

en: Set Redirection Priority
ja: リダイレクト優先度の設定

en: setting is revereted. Now you can access admin panel with /wp-admin. Return to
ja: 設定が尊重されます。 これで、/wp-admin を使用して管理パネルにアクセスできるようになります。 戻る

en: Setting(s) has been imported successfully
ja: 設定）が正常にインポートされました

en: Settings has been saved successfully.
ja: 設定を保存しています。

en: Settings has been verified.
ja: 設定が確認されました。

en: Settings Saved Successfully.
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Setup Achievement
ja: セットアップの実績

en: Setup has been deleted successfully.
ja: セットアップは正常に削除されました。

en: Setup Name
ja: セットアップ名

en: Setup name
ja: セットアップ名

en: Setup name can not be left blank.
ja: 設定名を空白にすることはできません。

en: Setup Type
ja: セットアップタイプセットアップタイプ

en: Setup(s) has been deleted successfully.
ja: セットアップは正常に削除されました。

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode of Paid Post Setup not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
ja: 選択したページに有料投稿セットアップのショートコードが見つかりません。 そのページにショートコードを追加するか、適切なページを選択してください。

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode there Or please select the page having registration form of ARMember
ja: Shortcodeの登録フォームに見つかりませんでした"選択ページです。 追記してくださいshortcodeありまを選択してくださいページを登録フォームのARMember

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
ja: 現在の設定を保存すると、ここにショートコードが表示されます。

en: Show
ja: 見せる

en: Show / Hide columns
ja: 列の表示/非表示

en: Show After
ja: ショーアフター

en: Show after
ja: ショーアフター

en: Show content only for
ja: コンテンツのみを表示

en: Show content to
ja: コンテンツを表示する

en: Show Time
ja: ショータイム

en: Showing
ja: 表示中

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
ja: 0 件中 0 ～ 0 件を表示

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja: 0 件中 0 ～ 0 件を表示

en: Showing 0 to 0 of 0 members
ja: 0 人のメンバー中 0 ～ 0 を表示しています

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
ja: 0 件中 0 ～ 0 件を表示しています0 件中 0 ～ 0 件を表示しています

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネシエラレオネ

en: signup
ja: サインアップ

en: Simple Conditionals cannot process operators like
ja: 単純な条件式では次のような演算子を処理できません。

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Single Membership
ja: シングルメンバーシップ

en: Single Search Field
ja: 単一の検索フィールド

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Size
ja: サイズ

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip The Wizard and Setup Manually
ja: ウィザードをスキップして手動でセットアップする

en: Skype
ja: スカイプ

en: Slide
ja: 滑り台

en: Slide Effect
ja: スライドエフェクト

en: Slider
ja: スライダー

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovakia/Slovakia
ja: スロバキア/スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: SMTP Test E-Mail
ja: SMTPテストメール

en: So, it would affect ( Your Recurring Time MINUS 1 ) number of occurance unless you have infinite duration.
ja: したがって、期間が無限でない限り、( 繰り返し時間 マイナス 1 ) の発生回数に影響します。

en: So, Please make sure you have set proper recurring time ( occurance ) in such case.
ja: したがって、このような場合は、適切な繰り返し時間（発生回数）が設定されていることを確認してください。

en: Social Connect
ja: ソーシャルコネクト

en: Social Connect Options
ja: ソーシャル接続オプション

en: Social Connect Redirection( For One Click Sign up )
ja: ソーシャルコネクトリダイレクト（ワンクリックでサインアップ）

en: Social Feature
ja: ソーシャル機能

en: Social Fields
ja: ソーシャルフィールド

en: Social Login
ja: ソーシャルログイン

en: Social Network Options
ja: ソーシャルネットワークオプション

en: Social Profile Fields
ja: ソーシャルプロフィールフィールド

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
ja: ソーシャル設定は正常に保存されました。

en: Social Signup Configuration
ja: ソーシャルサインアップの設定

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
ja: 一部のユーザーは管理者権限を持っています。 これにはブロックできません。

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ja: 誰かが次のアカウントのパスワードをリセットするように要求しました:

en: Something went wrong
ja: 何か問題が発生しました

en: Something went wrong please try again
ja: 何かが間違っていました。もう一度やり直してください

en: Something went wrong please try again later
ja: 何かが間違っています。後でもう一度試してください

en: Something went wrong while verifying Authorization
ja: 認証の検証中に問題が発生しました

en: Something went wrong! please try again later
ja: 何か問題が発生しました! 後でもう一度試してください

en: Something went wrong.
ja: 何か問題が発生しました。

en: Something went wrong. Please try again.
ja: 何か問題が発生しました。 もう一度試してください。

en: Something went wrong..
ja: 何か問題が発生しました..

en: Sorry something went wrong while processing payment
ja: 申し訳ありませんが、支払い処理中に問題が発生しました

en: Sorry something went wrong while processing payment with Authorize.Net.
ja: 申し訳ありませんが、Authorize.Net での支払い処理中に問題が発生しました。

en: Sorry something went wrong while processing payment with myCred.
ja: 申し訳ありませんが、myCred での支払い処理中に問題が発生しました。

en: Sorry something went wrong while processing payment with Stripe.
ja: Stripe での支払い処理中に問題が発生しました。Stripe での支払い処理中に問題が発生しました。

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
ja: 申し訳ありませんが、お支払いの処理中に問題が発生しました。

en: Sorry! refund could not be processed
ja: ごめん！ 返金を処理できませんでした

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
ja: ごめん！ 管理者としてログインしているため、問題を回避するために送信ボタンは無効になっています。

en: Sorry! You have already one pending payment transaction. You will be able to proceed after that transaction will be approved.
ja: すいません！ いつ未決済取引はない。 ることができました取引が承認されました。

en: Sorry, No Woocommerce product found for selected plan
ja: 申し訳ありませんが、選択したプランに Woocommerce 製品が見つかりませんでしたはできませんWoocommerce製品が選択されたプラン

en: Sorry, purchase limit has been exceeded.
ja: 申し訳ありませんが、購入制限を超えています。

en: Sorry, something went wrong while creating tax
ja: 申し訳ありませんが、税の作成中に問題が発生しました

en: Sorry, something went wrong while processing card
ja: 申し訳ありませんが、カードの処理中に問題が発生しました

en: Sorry, Something went wrong while processing payment
ja: 申し訳ありませんが、支払い処理中に問題が発生しました

en: Sorry, something went wrong while processing payment
ja: 申し訳ありませんが、支払い処理中に問題が発生しました

en: Sorry, something went wrong while processing payment with 2Checkout.
ja: 申し訳ありませんが、2Checkout での支払い処理中に問題が発生しました。

en: Sorry, something went wrong while processing payment with Authorize.Net.
ja: 申し訳ありませんが、Authorize.Net での支払い処理中に問題が発生しました。

en: Sorry, something went wrong.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。 サイト管理者にご連絡ください。

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。 サイト管理者までご連絡ください。

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。 もう一度試してください。

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。 もう一度試してください。

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja: 申し訳ありませんが、このファイルの種類はセキュリティ上の理由から許可されていません。

en: Sorry, User not found.
ja: 申し訳ありませんが、ユーザーが見つかりませんでした。

en: Sorry, you are not allowed to do that.
ja: 申し訳ありませんが、それは許可されていません。

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
ja: 申し訳ありませんが、このサイトにプラグインをインストールすることはできません。

en: Sorry, You can not add this field twice in form
ja: 申し訳ありませんが、このフィールドをフォームに 2 回追加することはできません

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
ja: 申し訳ありませんが、このアクションを実行する権限がありません

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
ja: 申し訳ありませんが、このアクションを実行する権限がありません。

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
ja: 申し訳ありませんが、フィードへのアクセス権がありません

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
ja: 申し訳ありませんが、ノンスが見つからないため、リクエストを処理できません。

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
ja: 申し訳ありませんが、セキュリティ上の理由により、リクエストは処理できません。

en: Sort By
ja: 並べ替え

en: Sort By (Directory Filter)
ja: 並べ替え（ディレクトリフィルター）

en: Sort Field Order
ja: フィールドの並べ替え順序

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Korea
ja: 韓国

en: Space not allowed in password field
ja: パスワードフィールドにはスペースを使用できません

en: Spain
ja: スペイン

en: Spam detected
ja: スパムが検出されました

en: Spam detected.
ja: スパムが検出されました。

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish (Latin America)
ja: スペイン語 (ラテンアメリカ)

en: Spanish-European
ja: スペイン系ヨーロッパ人

en: Spanish-Latin American
ja: スペイン系ラテンアメリカ人

en: Spanish/Spain
ja: スペイン語/スペイン

en: special
ja: 特別

en: Special Pages
ja: 特別ページ

en: Specific date onwards
ja: 特定の日付以降

en: Specific Page
ja: 特定のページ

en: Specific URL
ja: 特定の URL

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Standard
ja: 標準

en: Standard Email Responses
ja: 標準的な電子メール応答

en: Standard Style
ja: スタンダードスタイル

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start date can not be earlier than current date.
ja: 開始日を現在の日付より前にすることはできません。

en: Start On
ja: スタートオン

en: Starts On
ja: 開始日

en: Status
ja: 状態

en: Strength: Good
ja: 強さ: 良い

en: Strength: Strong
ja: 強さ: 強い

en: Strength: Very Weak
ja: 強さ: 非常に弱い

en: Strength: Weak
ja: 強さ: 弱い

en: Stripe
ja: ストライプ

en: Stripe (if Stripe payment gateway is enabled)
ja: Stripe (Stripe ペイメントゲートウェイが有効な場合)

en: Stripe Documentation
ja: ストライプのドキュメント

en: Stripe Live Public Key
ja: Stripe ライブ公開鍵

en: Stripe Live Secret Key
ja: Stripe Live 秘密キー

en: Stripe payment gateway supports only "Days" in Trial Duration Unit.
ja: Stripe ペイメント ゲートウェイは、試用期間単位で「日」のみをサポートしています。

en: Stripe Payment Mode
ja: Stripe 支払いモード

en: Stripe Prices
ja: ストライプの価格

en: Stripe Publishable Key
ja: ストライプ公開可能キー

en: Stripe Publishable Key (Sandbox)
ja: Stripe 公開可能キー (サンドボックス)

en: Stripe Secret Key
ja: ストライプ秘密鍵

en: Stripe Secret Key (sandbox)
ja: ストライプ秘密キー (サンドボックス)ストライプ秘密キー (サンドボックス)

en: Stripe Test Public Key
ja: ストライプテスト公開鍵

en: Stripe Test Secret Key
ja: ストライプテストの秘密鍵

en: Stripe Webhook has been verifed successfully.
ja: Stripe Webhook は正常に検証されました。

en: Strong Password
ja: 強力なパスワード

en: Strong Text
ja: 強力なテキスト

en: Style Settings
ja: スタイル設定

en: Styling & Formatting
ja: スタイルと書式設定

en: Sub Title
ja: サブタイトル

en: Sub Title Color
ja: サブタイトルの色

en: Sub Title Font
ja: サブタイトルのフォント

en: Sub Title/Label Font
ja: サブタイトル/ラベルフォント

en: Subject
ja: 主題

en: Submit
ja: 提出する

en: Submit Action
ja: アクションの送信

en: Submit Button
ja: 送信ボタン

en: Submit Button Label
ja: 送信ボタンのラベル

en: Submit Button Options
ja: 送信ボタンのオプション

en: Subscribe If
ja: 購読する場合

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Subscription / Recurring Payment
ja: サブスクリプション / 定期支払い

en: Subscription Cancelled Message
ja: サブスクリプションキャンセルのメッセージ

en: Subscription has been canceled successfully.
ja: サブスクリプションは正常にキャンセルされました。

en: Subscription ID
ja: サブスクリプションID

en: Subscription plan has been canceled successfully
ja: サブスクリプションプランは正常にキャンセルされました

en: Subscription Plan Required
ja: サブスクリプションプランが必要です

en: Subscription Scheduled
ja: 予約購読予定

en: Subscription Start Date
ja: サブスクリプション開始日

en: Subscription/Recurring Post
ja: 購読/定期投稿

en: Subscriptions
ja: 定期購入

en: subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Success
ja: 成功

en: success
ja: 成功

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Success Redirect URL (Optional)
ja: 成功のリダイレクト URL (オプション)

en: Successfully refunded to a member
ja: メンバーへの返金が完了しました

en: Successfully response result.
ja: 成功した応答結果。

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Summary Font
ja: サマリーフォント

en: Summary Section
ja: 概要セクション

en: Summary Text
ja: 概要テキスト

en: Support Expires On:
ja: サポートの有効期限:

en: Suriname
ja: スリナム

en: Suspended
ja: 一時停止中

en: Suspended Plan User
ja: 一時停止されたプランのユーザー

en: Suspended Plan/Post User
ja: 浮遊プラン/ポストユーザー

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish
ja: スウェーデンの

en: Swedish/Sweden
ja: スウェーデン語/スウェーデン語

en: Switzerland
ja: スイススイス

en: Sync
ja: 同期

en: Sync Dripped Content
ja: ドリッピングされたコンテンツを同期する

en: Synced with buddypress successfully.
ja: buddypressと正常に同期されました。

en: Syria
ja: シリア

en: Tab Color
ja: タブの色

en: Tablet View
ja: タブレットビュー

en: Tags
ja: タグ

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Target Users
ja: 対象ユーザー

en: TAX Amount
ja: 課税額

en: Tax Amount
ja: 課税額

en: TAX Percentage
ja: 税率

en: Tax Percentage
ja: 税率

en: Taxonomy is protected
ja: 分類法は保護されています

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Template 1
ja: テンプレート 1

en: Template 2
ja: テンプレート 2

en: Template 3
ja: テンプレート 3

en: Template 4
ja: テンプレート 4

en: Template 5
ja: テンプレート 5

en: Template 6
ja: テンプレート 6

en: Template found.
ja: テンプレートが見つかりました。

en: Template has been added successfully.
ja: テンプレートが正常に追加されました。

en: Template has been deleted successfully.
ja: テンプレートは正常に削除されました。

en: Template has been updated successfully.
ja: テンプレートは正常に更新されました。

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Template not found.
ja: テンプレートが見つかりません。

en: Template Options
ja: テンプレートのオプション

en: Template options has been saved successfully.
ja: テンプレート オプションが正常に保存されました。

en: Template Saved Successfully
ja: テンプレートが正常に保存されました

en: Template Tags
ja: テンプレートタグ

en: Template Updated Successfully
ja: テンプレートが正常に更新されました

en: Terminate
ja: 終了

en: Terminate Members
ja: メンバーの終了

en: Terminated
ja: 終了しました

en: Test
ja: テスト

en: Test Publishable Key
ja: 公開可能なキーをテストする

en: Test Publishable Key can not be left blank.
ja: テスト公開可能キーを空白のままにすることはできません。

en: Test Secret Key
ja: 秘密鍵をテストする

en: Test Secret Key can not be left blank.
ja: テスト秘密キーを空白のままにすることはできません。

en: Text
ja: 文章

en: Text Direction
ja: テキストの方向

en: Text field can not be left blank.
ja: テキストフィールドを空白のままにすることはできません。

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Textbox
ja: テキストボックス

en: Thai
ja: タイ語

en: Thai/Thailand
ja: タイ/タイ

en: Thailand
ja: タイ

en: than, please remove admin directory renaming settings from other plugin
ja: WordPress ローカリゼーション ‹ WP 言語 — WordPress

en: Thank You
ja: ありがとう

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
ja: お支払いありがとうございます。すぐにご連絡いたします。

en: Thanks!
ja: ありがとう！

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
ja: ユーザーがサインアップ後に受け取るアカウント検証 URL (電子メール検証機能を有効にした場合)

en: The css you have entered here, will be applied to all the frontend pages which contains ARMember short code.
ja: ここで入力した CSS は、ARMember ショート コードを含むすべてのフロントエンド ページに適用されます。

en: The e-mail could not be sent.
ja: 電子メールを送信できませんでした。

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
ja: 悪意のあるコードが含まれているため、セキュリティ上の理由によりファイルをアップロードできませんでした

en: The full debugging output is shown below:
ja: 完全なデバッグ出力を以下に示します。

en: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
ja: Gmail メーラーは、送信するメールの数が少ないサイトに適しています。 ただし、Gmail の API にはレート制限と、セットアップ中に問題が発生する可能性のある追加の制限がいくつかあります。 大量のメールを送信することが予想される場合、またはウェブホストが Gmail API の制限と互換性がないことが判明した場合は、別のメーラー オプションを検討することをお勧めします。

en: The membership Limit count will be considered on "New" and "Renew" purchase actions performed either from the admin panel or from the front-end. Admin can assign unlimited time membership plans. Also, when members pay for their next "Recurring (Renewal) Cycle" payment the membership Limit count will not be considered.
ja: メンバーシップの制限数は、管理パネルまたはフロントエンドから実行される「新規」および「更新」の購入アクションで考慮されます。 管理者は時間無制限のメンバーシップ プランを割り当てることができます。 また、メンバーが次回の「定期 (更新) サイクル」の支払いを行う場合、メンバーシップ制限数は考慮されません。

note: translators: plugin header field 'Description'
en: The most powerful membership plugin to handle any complex membership wordpress sites with super ease.
ja: 複雑なメンバーシップ Wordpress サイトを非常に簡単に処理できる、最も強力なメンバーシップ プラグイン。複雑なメンバーシップ Wordpress サイトを非常に簡単に処理できる、最も強力なメンバーシップ プラグイン。

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
ja: このフォームの唯一の目的は、ユーザーのすべての支払いを追跡するために未払いの支払い記録を追加することです。 したがって、ここから任意のプランに paymnet を追加すると、次の支払いサイクルが更新されるか、任意のプランがユーザーに割り当てられるという意味ではありません。

en: The password field is empty.
ja: パスワードフィールドは空です。

en: The password you entered is invalid.
ja: 入力したパスワードは無効です。

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: The selected page is restricted item from content access rule. Please select another page.
ja: 選択したページはコンテンツ アクセス ルールによって制限されている項目です。 別のページを選択してください。

en: The SMTP debugging output is shown below:
ja: SMTP デバッグ出力を以下に示します。

en: The Trial Period you have selected for this plan is not supported with
ja: このプランに対して選択した試用期間はサポートされていません。

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードされたファイルは、HTML フォームで指定された MAX_FILE_SIZE ディレクティブを超えています。

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードされたファイルは、php.ini の Upload_max_filesize ディレクティブを超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードされたファイルは部分的にのみアップロードされました。

en: The user has not grant permissions or closed the pop-up
ja: ユーザーが権限を付与していないか、ポップアップを閉じていません

en: The username field is empty.
ja: ユーザー名フィールドが空です。

en: Then
ja: それから

en: Then Redirect To
ja: 次にリダイレクトします

en: There is an error in sending mail to
ja: へのメール送信でエラーが発生しました

en: There is an error in sending mail to admin
ja: 管理者へのメール送信でエラーが発生しました

en: There is an error in sending mail to admin for
ja: 管理者へのメール送信中にエラーが発生しました

en: There is an error in uploading file, Please try again.
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while activating addon, Please try again.
ja: アドオンの有効化中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
ja: アドオンの有効化中にエラーが発生しました。agina を試してください。

en: There is an error while adding card, please try again.
ja: カードの追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while adding form, Please try again.
ja: フォームの追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while adding template, please try again.
ja: テンプレートの追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while closing account, please try again.
ja: アカウントを閉じるときにエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while connecting Google SignIn, Please try again.
ja: Google サインインの接続中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while connecting linkedin, Please try again.
ja: LinkedIn の接続中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while connecting tumblr, Please try again.
ja: Tumblr への接続中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while connecting twitter, Please try again.
ja: Twitterの接続中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while copying, please try again
ja: コピー中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting achievement badges, please try again.
ja: 実績バッジの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Badge, please try again.
ja: バッジの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Coupon(s), please try again.
ja: クーポンの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Coupon, please try again.
ja: エラーがありながら削除するクーポン、もう一度入力してください。

en: There is an error while deleting form set, please try again.
ja: フォーム セットの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting form, please try again.
ja: フォームの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting member activities, please try again.
ja: メンバーアクティビティの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Message(s), please try again.
ja: エラーがありながら削除するメッセージ("s")、もう一度入力してください。

en: There is an error while deleting Message, please try again.
ja: メッセージの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Paid Post, please try again.
ja: 有料投稿の削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Plan(s), please try again.
ja: プランの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Plan, please try again.
ja: プランの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Rule(s), please try again.
ja: ルールの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Rule, please try again.
ja: ルールの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Setup(s), please try again.
ja: セットアップの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting Setup, please try again.
ja: セットアップの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting template, please try again.
ja: テンプレートの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while deleting user badge, please try again.
ja: ユーザーバッジの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
ja: ARMember CSS クラス情報の表示中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while displaying members activities detail, Please try again.
ja: メンバーのアクティビティの詳細を表示中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
ja: 取引詳細の請求書の生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while generating preview of members detail, Please try again.
ja: メンバーの詳細のプレビューを生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while generating preview of template, Please try again.
ja: テンプレートのプレビューを生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while generating preview of transaction detail, Please try again.
ja: トランザクション詳細のプレビューを生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while installing addon, Please try again.
ja: アドオンのインストール中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while loading activities, please try again.
ja: アクティビティの読み込み中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while performing this action, please try again.
ja: この操作の実行中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while saving template, please try again
ja: テンプレートの保存中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating access rules, please try again.
ja: アクセス ルールの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating card, please try again.
ja: カードの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating opt-ins settings, please try again.
ja: オプトイン設定の更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating rules, please try again.
ja: ルールの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating settings, please try again.
ja: 設定の更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating template options, please try again.
ja: テンプレート オプションの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating template, please try again
ja: テンプレートの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating template, please try again.
ja: テンプレートの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is no any communication message found.
ja: 通信メッセージは見つかりませんでした。

en: There is no any coupon found.
ja: クーポンが見つかりません。クーポンが見つかりません。

en: There is no any custom content drip rule found.
ja: カスタム コンテンツ ドリップ ルールが見つかりません。

en: There is no any custom content drip rule found. Please add Drip Content rules from ARMember > Drip Content
ja: カスタム コンテンツ ドリップ ルールが見つかりません。 ARMember > Drip Content から Drip Content ルールを追加してください。

en: There is no any form found.
ja: フォームが見つかりません。

en: There is no any member found.
ja: メンバーが見つかりません。

en: There is no any Member(s) found
ja: メンバーが見つかりません

en: There is no any plan configured yet
ja: まだプランが設定されていません

en: There is no any recent members found.
ja: 最近のメンバーは見つかりませんでした。

en: There is no any recent transactions found.
ja: 最近のトランザクションは見つかりませんでした。

en: There is no any role availabel.
ja: 利用可能な役割はありません。

en: There is no any Transactions found
ja: トランザクションが見つかりませんでした

en: There is no error, the file uploaded with success.
ja: エラーはなく、ファイルは正常にアップロードされました。

en: There is no membership found.
ja: メンバーシップが見つかりません。

en: There is no paid post found.
ja: 有料投稿は見つかりませんでした。

en: There is no user registered with that email address.
ja: そのメールアドレスにはユーザーが登録されていません。

en: There is no user registered with that email address/Username.
ja: そのメールアドレス/ユーザー名で登録されているユーザーはいません。

en: There is no user registered with that username.
ja: ありませんのユーザー登録するユーザ名です。

en: There is problem while deleting badges.Please try again letter.
ja: バッジの削除中に問題が発生しました。レターをもう一度お試しください。

en: There was no member found with an id of
ja: ID のメンバーが見つかりませんでした

en: There was no plan found with an id of
ja: ID のプランが見つかりませんでした

en: There was no plan found with an member id of
ja: 会員IDのプランは見つかりませんでした。

en: There was not passed parameter's value of
ja: パラメータの値が渡されませんでした

en: There were no plans found.
ja: 計画は見つかりませんでした。

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
ja: この操作は元に戻すことができません。選択したメンバーのメンバーシップ プランを変更してもよろしいですか?

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
ja: このアドオンは、現在の ARMember バージョンと互換性がありません。 ARMemberを最新バージョンに更新してください。

en: This API has been disabled by administrator.
ja: この API は管理者によって無効にされています。

en: This currency is not supported by
ja: この通貨はサポートされていません

en: This Drip restriction content will be applied to all drip contents.
ja: このドリップ制限コンテンツは全てのドリップコンテンツに適用されます。

en: This email is already registered, please choose another one.
ja: このメールアドレスはすでに登録されています。別のメールアドレスを選択してください。

en: This field can not be left blank
ja: このフィールドを空白のままにすることはできません

en: This Field can not be left blank.
ja: このフィールドを空白のままにすることはできません。

en: This field can not be left blank.
ja: このフィールドを空白のままにすることはできません。

en: This field cannot be blank.
ja: このフィールドを空白にすることはできません。

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
ja: ファイル制限を超えたため、このファイルは処理できませんでした。

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
ja: この名は無効です。 有効な名を入力してください。

en: This Form Name is already exist.
ja: このフォーム名はすでに存在します。

en: This IF Condition can be used inside theme templates only.
ja: この IF 条件は、テーマ テンプレート内でのみ使用できます。

en: This is Free Membership Plan.
ja: 無料会員プランです。

en: This is not a valid import file data.
ja: これは有効なインポート ファイル データではありません。

en: This label will be displayed at frontend membership setup wizard page while payment.
ja: このラベルは、支払い中にフロントエンド メンバーシップ設定ウィザード ページに表示されます。

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
ja: この姓は無効です。 有効な姓を入力してください。

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
ja: 場合によっては支払いゲートウェイが利用できないため、このメンバーシップ設定は保存できません。 そのため、セットアップを処理できません。

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
ja: このメッセージは、メンバーがブロックされたメール アドレスで登録しようとすると表示されます。

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
ja: このメッセージは、メンバーがブロックされたユーザー名で登録しようとすると表示されます。

en: This message will be display when requested URL or URL pattern is blocked.
ja: このメッセージは、要求された URL または URL パターンがブロックされた場合に表示されます。

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
ja: このナビゲーションメニューリンクは、ログアウトリンクを設定するためのものです。

en: This navigation menu link will open Armember form in Modal Window.
ja: このナビゲーション メニュー リンクにより、モーダル ウィンドウで Armember フォームが開きます。

en: This navigation menu link will open Armember Setup Form in Modal Window.
ja: このナビゲーションメニューリンクが開きまArmember設定形モーダルウインドウです。

en: This options will only works if
ja: このオプションは次の場合にのみ機能します。

en: This parameter will be used while redirecting to the page when user will purchase specific post. By adding [arm_paid_post_buy_now] shortcode at the Alternative Content. If you have not setup page for 'Post Setup' then please set 'post setup' page from ARMember -> General Settings -> Page Setup page.
ja: このパラメータは、ユーザーが特定の投稿を購入するときにページにリダイレクトするときに使用されます。 代替コンテンツに [arm_paid_post_buy_now] ショートコードを追加します。 「セットアップ後」ページを設定していない場合は、ARMember -> 一般設定 -> ページ設定ページから「セットアップ後」ページを設定してください。

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
ja: このプランには 1 人以上の加入者がいます。 したがって、この計画は削除できません。

en: This service has been disabled by administrator.
ja: このサービスは管理者によって無効にされています。

en: This Set Name is already exist.
ja: このセット名はすでに存在します。

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
ja: この set_id は、ログイン、パスワードを忘れた場合、パスワード変更フォーム用に作成されたフォームのセットの ID です。 そして、その設定に従って、クローズアカウントフォームのスタイルが設定されます。

en: This shortcode will be replaced with the user selected plan name.
ja: このショートコードは、ユーザーが選択したプラン名に置き換えられます。

en: This social account already added.
ja: このソーシャル アカウントはすでに追加されています。

en: This user don't have any paid post.
ja: このユーザーには有料投稿がありません。

en: This user don't have any plans.
ja: このユーザーには予定がありません。

en: This user don't have any post.
ja: このユーザーには投稿がありません。

en: This username is already registered, please choose another one.
ja: このユーザー名はすでに登録されています。別のユーザー名を選択してください。

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ja: このユーザー名は無効な文字を使用しているため無効です。 有効なユーザー名を入力してください。

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
ja: このユーザー名は無効です。 有効なユーザー名を入力してください。

en: This will be replaced with applied coupon's amount.
ja: 適用されたクーポンの金額に置き換えられます。

en: This will be replaced with final payable amount.
ja: これは最終的な支払額に置き換えられます。

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
ja: プランのお試し期間金額に置き換えられます。

en: This will be replaced with selected payment cycles's title of the selected subscription plan.
ja: これは、選択したサブスクリプション プランの選択した支払いサイクルのタイトルに置き換えられます。

en: This will be replaced with selected plan's amount.
ja: これは選択したプランの金額に置き換えられます。

en: This will be replaced with selected plan's title.
ja: これは、選択したプランのタイトルに置き換えられます。

en: This will be replaced with tax amount.
ja: これを税額に置き換えます。

en: This will be replaced with tax percentage.
ja: これは税率に置き換えられます。

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
ja: このウィザードは、会員登録ページの設定を支援します。 プラン選択などのプロセスに対して単一のショートコードのみを生成します。

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
ja: ここに入力した電子メール アドレスは、新規ユーザー登録時にブロックされます。つまり、サインアップ時にこれらのキーワードを電子メール アドレスとして使用することはできません。 たとえば、ここに「abc@def.ghi」と入力すると、この電子メール アドレスそのものが禁止されますが、「test」のみを入力すると、%s のように「test」を含むすべての電子メール アドレスが禁止されます。 。

en: Those IP Address(es) which are entered here, will not be able to access your website. Please note that IP address should exact match. For example, 0.0.0.1 will be banned if and only if IP address will exact match with user's IP address.
ja: ここに入力した IP アドレスはあなたの Web サイトにアクセスできません。 IP アドレスは完全に一致する必要があることに注意してください。 たとえば、0.0.0.1 は、IP アドレスがユーザーの IP アドレスと完全に一致する場合にのみ禁止されます。

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
ja: ここに入力したユーザー名は、新規ユーザー登録時にブロックされます。つまり、サインアップ時にこれらのキーワードをユーザー名として使用することはできません。 たとえば、ここに「test」と入力すると、%s のように「test」を含むすべてのユーザー名が禁止されます。

en: Tiktok
ja: チクタク

en: Title
ja: タイトル

en: Title can not be left blank.
ja: タイトルを空白にすることはできません。

en: Title Color
ja: タイトルの色

en: Title Font
ja: タイトルのフォント

en: Title Position
ja: タイトルの位置

en: Title:
ja: タイトル：

en: To
ja: に

en: to
ja: に

en: To assign ARMember Paid Post to this product, please mark product as Virtual, otherwise order status of this product wont be autocomplete.
ja: ARMember 有料投稿をこの製品に割り当てるには、製品を仮想としてマークしてください。そうでない場合、この製品の注文ステータスはオートコンプリートされません。

en: To assign ARMember Plan to this product, please mark product as Virtual, otherwise order status of this product wont be autocomplete.
ja: この製品に ARMember プランを割り当てるには、製品を仮想としてマークしてください。そうでない場合、この製品の注文ステータスはオートコンプリートされません。

en: To Date
ja: 現在まで

en: To Display dripped URL for Member.
ja: メンバー向けにドリッピングされたURLを表示します。

en: To display invalid file name, add {invalid_file} tag to the error message text.
ja: 無効なファイル名を表示するには、エラー メッセージ テキストに {invalid_file} タグを追加します。

en: To Display User's meta field value.
ja: ユーザーのメタフィールド値を表示します。

en: To get more details, please refer this
ja: 詳細については、こちらを参照してください

en: To get more information about how to get purchase code, please
ja: 購入コードの取得方法の詳細については、こちらをご覧ください。

en: To get more information about how to set Global URL Field from your 2Checkout account, please refer this
ja: 2Checkout アカウントからグローバル URL フィールドを設定する方法の詳細については、こちらを参照してください。

en: To get more information about how to set INS(Web Hook) URL AND Approved URL from your 2Checkout account, please refer this
ja: 2Checkout アカウントから INS(Web フック) URL と承認済み URL を設定する方法の詳細については、こちらを参照してください。

en: To get more information about how to set Silent Post URL from your Authorize.net account, please refer this
ja: Authorize.net アカウントからサイレント投稿 URL を設定する方法の詳細については、こちらを参照してください。

en: To get more information about how to set vk redirect url. Please refer this
ja: vk リダイレクト URL の設定方法の詳細を取得するには。 こちらをご参照ください

en: To get more information about how to set Web Hook URL from your Stripe account, please refer this
ja: Stripe アカウントから Webhook URL を設定する方法の詳細については、こちらを参照してください。

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
ja: 文章の一部をクリック可能にするには、このパターンを使用してください

en: To reset your password, visit the following address:
ja: パスワードをリセットするには、次のアドレスにアクセスしてください。

en: Togo
ja: 持ち帰り

en: Token
ja: トークン

en: Tonga
ja: トンガ

en: Tooltip Title
ja: ツールチップのタイトル

en: Top
ja: 上

en: Top Belt
ja: トップベルト

en: Total
ja: 合計

en: total
ja: 合計

en: total activities
ja: 総活動量

en: Total Amount:
ja: 合計金額：

en: Total Members
ja: 総会員数

en: Total Payments
ja: 支払総額

en: total records
ja: 総記録

en: Total Records To Display
ja: 表示する合計レコード数

en: Total Skipped Cycles Of
ja: 合計スキップされたサイクル数

en: Total Transactions:
ja: 合計トランザクション数:

en: Transaction
ja: 取引

en: Transaction Date
ja: 取引日

en: Transaction Details
ja: 取引詳細

en: Transaction has been added successfully.
ja: トランザクションが正常に追加されました。

en: Transaction has been deleted successfully.
ja: トランザクションは正常に削除されました。

en: Transaction has been not added successfully. Try again later.
ja: トランザクションが正常に追加されませんでした。 あとでもう一度試してみてください。

en: Transaction History
ja: 取引履歴a取引履歴

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Transaction Id
ja: トランザクションID

en: Transaction ID Label
ja: トランザクションIDラベル

en: Transaction Key
ja: トランザクションキー

en: Transaction Key can not be left blank.
ja: トランザクションキーを空白のままにすることはできません。

en: Transaction Status
ja: 取引ステータス

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
ja: トランザクションは正常に削除されました。

en: Transactions
ja: トランザクション

en: transactions
ja: トランザクション

en: trial active
ja: トライアル中

en: Trial Active Label
ja: トライアルアクティブラベル

en: Trial Amount
ja: お試し金額

en: Trial amount
ja: お試し金額

en: Trial End Date
ja: トライアル終了日

en: Trial Finished
ja: トライアルが終了しました

en: Trial Period
ja: トライアル期間

en: Trial Period Duration
ja: 試用期間

en: Trial Start Date
ja: トライアル開始日

en: Trial Transaction
ja: トライアルトランザクション

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Try again
ja: もう一度やり直してください

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
ja: このユーザー名は無効です。 有効なユーザー名を入力してください。

en: Tumblr
ja: タンブラー

en: Tumblr Icon
ja: タンブラーアイコン

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: 七面鳥

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Twitter
ja: ツイッター

en: Twitter Icon
ja: ツイッターアイコン

en: Two Step Sign-up
ja: 2 ステップのサインアップ

en: Type
ja: タイプ

en: Type username to select user
ja: ユーザー名を入力してユーザーを選択します

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ja: ファイルシステムに接続できません。 資格情報を確認してください。

en: Uncover
ja: 明らかにする

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ

en: Unknown
ja: 未知

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unsuccessful / Cancel Url
ja: 失敗 / キャンセル URL

en: Untitled Plan
ja: 無題の計画

en: Untitled Setup
ja: 無題のセットアップ

en: Update ARMember Database
ja: ARMember データベースを更新する

en: Update Card
ja: カードを更新する

en: Update Card Details
ja: カードの詳細を更新する

en: Update Card Text
ja: カードテキストの更新

en: Update Member
ja: メンバーを更新する

en: Update Profile
ja: プロフィールを更新する

en: Update Rules
ja: 更新ルール

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
ja: アップグレード/ダウングレード アクションは、ユーザーがフロントエンドからプランを変更するときに適用されます。 現在の計画よりも高い/低い適切な計画レベルを選択すると、それに応じてアクションが実行されます。

en: Upgrade Plan
ja: アップグレードプラン

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
ja: 現在のプランの有効期限が切れた後（期間終了後）、他のプランにアップグレードします

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Cover Photo
ja: カバー写真をアップロードする

en: Upload Profile Photo
ja: プロフィール写真をアップロードする

en: uppercase
ja: 大文字

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Use %s to add current user's id in url.
ja: %s を使用して、現在のユーザーの ID を URL に追加します。

en: Use %s to add current user's username in url.
ja: %s を使用して、現在のユーザーのユーザー名を URL に追加します。

en: Use %s to add current user's usrename in url.
ja: %s を使用して、現在のユーザーのユーザー名を URL に追加します。

en: Use coupon as invitation code
ja: クロッパーを使用して画像を設定し、%1$s はマウス スクローラーを使用して画像をズームします。

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
ja: クロッパーを使用して画像を設定し、%1$s はマウス スクローラーを使用して画像をズームします。

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
ja: クロッパーを使用して画像を設定し、マウス スクローラーを使用して画像をズームします

en: Used
ja: 使用済み

en: Used Coupon as Invitation
ja: 招待状としてクーポンを使用しました

en: Used Coupon Code
ja: 使用済みクーポンコード

en: Used coupon Code
ja: 使用済みクーポンコード

en: Used Coupon Discount
ja: 使用済みクーポン割引

en: Used coupon Discount
ja: 使用済みクーポン割引

en: Useful Links
ja: 役立つリンク

en: User
ja: ユーザー

en: User Achievement Added Successfully.
ja: ユーザー実績が正常に追加されました。

en: User Avatar
ja: ユーザーアバター

en: User Badge
ja: ユーザバッジ

en: User badge has been deleted successfully.
ja: ユーザーバッジ

en: User Badges
ja: ユーザーバッジ

en: User Cancelled
ja: ユーザーがキャンセルされました

en: User Closed Account
ja: ユーザーが閉鎖したアカウント

en: User does not exist.
ja: ユーザーは存在しません。

en: User does not exists.
ja: ユーザーが存在しません。

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: User doesn't exist.
ja: ユーザーが存在しません。

en: User Email
ja: ユーザーのメールアドレス

en: User Email Address
ja: ユーザーのメールアドレス

en: User has cancelled login or did not fully authorize.
ja: ユーザーがログインをキャンセルしたか、完全に認証しませんでした。

en: User has completed
ja: ユーザーが完了しました

en: user has no any plan at the moment.
ja: ユーザーには現時点では何も予定がありません。

en: User ID
ja: ユーザのID

en: User Id
ja: ユーザーID

en: User ID:
ja: ユーザーID：

en: User is currently logged in
ja: ユーザーは現在ログインしています

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
ja: ユーザーは現在のサイトから削除されます。 管理者に連絡してください。

en: User is removed from current blog
ja: ユーザーが現在のブログから削除されました

en: User Meta 1
ja: ユーザーメタ1

en: User Meta 2
ja: ユーザーメタ2

en: User Meta 3
ja: ユーザーメタ3

en: User Meta Key
ja: ユーザーメタキー

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User not found
ja: ユーザーが見つかりません

en: User Plan
ja: ユーザープラン

en: User Plan Information
ja: ユーザープラン情報

en: User Private Content
ja: ユーザーのプライベートコンテンツ

en: User Profile Link
ja: ユーザープロフィールリンク

en: User Role
ja: ユーザーの役割

en: User status has been changed successfully.
ja: ユーザーステータスが正常に変更されました。

en: User verification email has been sent successfully.
ja: ユーザー確認メールが正常に送信されました。

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
ja: ユーザーは、プランに割り当てられた日付に基づいて一定の時間が経過すると期限切れになります。 たとえば、入社 1 年後、入社 5 か月後なども同様です。

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
ja: ここで選択した特定の日付が経過すると、ユーザーの有効期限が切れます。 彼がいつ加入したかは関係ありません。 たとえば、日付が 2017 年 12 月 31 日に設定されている場合、このプランを持つすべてのユーザーは、いつ登録したかに関係なく、その日付で期限切れになります。

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
ja: ユーザーの基本的な詳細 (電子メール、名、姓など) のオプトインへの送信

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
ja: ユーザーの基本的な支払い取引の詳細 (クレジット/デビットカードの詳細などの機密の支払いデータは保存されません)。

en: User's Basic Social Accounts Details
ja: ユーザーの基本的なソーシャルアカウントの詳細

en: User's IP Address Information
ja: ユーザーのIPアドレス情報

en: User's Logged in / Logout details
ja: ユーザーのログイン/ログアウトの詳細

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
ja: ユーザー名、パスワード、名、姓、カスタムフィールド値（住所、性別など）などのユーザーのサインアップ詳細

en: User's subscription has been canceled
ja: ユーザーのサブスクリプションがキャンセルされました

en: User(s) has been imported successfully
ja: ユーザーは正常にインポートされました

en: Usermeta Name
ja: ユーザーメタ名

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username can not be left blank
ja: ユーザー名を空白のままにすることはできません

en: Username can not be left blank.
ja: ユーザー名を空白のままにすることはできません。

en: Username OR Email Address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Username should not contain bad words.
ja: ユーザー名には悪い言葉を含めないでください。

en: Users Having No Plan
ja: 計画のないユーザー

en: Users Having No Post
ja: 投稿を持たないユーザー

en: Userwise Private Content Shortcode :
ja: ユーザーワイズ プライベート コンテンツのショートコード:

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Valid redirect URIs
ja: 有効なリダイレクト URI

en: Validation
ja: 検証

en: Validation Color
ja: 検証の色

en: Validation message
ja: 検証メッセージ

en: Validation Message Background
ja: 検証メッセージの背景

en: Validation Message Font
ja: 検証メッセージのフォント

en: Validation Message Position
ja: 検証メッセージの位置

en: Validation Message Type
ja: 検証メッセージの種類

en: Validation URL
ja: 検証URL

en: Value
ja: 価値

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican City
ja: バチカン市

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Verified
ja: 確認済み

en: Verify
ja: 確認する

en: Verify Webhook
ja: Webhook の検証

en: Vertical
ja: 垂直

en: Very Weak Text
ja: 非常に弱いテキスト

en: Video Tutorials
ja: ビデオチュートリアル

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View Additional Fields
ja: 追加のフィールドを表示する

en: View All Members
ja: すべてのメンバーを表示

en: View All Transactions
ja: すべての取引を表示

en: View Detail
ja: 詳細を表示

en: View Failed Login Attempts History
ja: 失敗したログイン試行の履歴を表示する

en: View File
ja: ファイルを閲覧する

en: View Invoice
ja: 請求書の表示

en: View Invoice Text
ja: 請求書のテキストを表示する

en: View Log
ja: ビュー・ログ

en: View Members
ja: メンバーを見る

en: View Membership Card
ja: 会員カードを見る

en: View Profile
ja: プロフィールを見る

en: View profile
ja: プロフィールを見る

en: Vine
ja: ぶどうの木

en: Virgin Islands, British
ja: バージン諸島、イギリス

en: Virgin Islands, U.S.
ja: バージン諸島、米国

en: VK Icon
ja: VKアイコン

en: Watch Tutorial
ja: チュートリアルを見る

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
ja: パスワードリセットリンクを送信しましたので、メールをご確認ください。

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
ja: パスワードリセットリンクを送信しましたので、メールをご確認ください。

en: Weak Text
ja: 弱テキスト

en: Webhook is configued successfully then please verify provided Key details and Payment mode at your stripe
ja: Webhook が正常に構成されたら、提供されたキーの詳細とストライプでの支払いモードを確認してください。

en: webmaster
ja: ウェブマスター

en: Website
ja: Webサイト

en: Website (URL)
ja: ウェブサイトのURL）

en: Website (URL) can not be left blank.
ja: ウェブサイト（URL）を空白にすることはできません。

en: Website Url
ja: ウェブサイトのURL

en: Week
ja: 週

en: week
ja: 週

en: Week(s)
ja: 週

en: week(s)
ja: 週

en: Weekly
ja: 毎週

en: Weeks
ja: 週間

en: weeks
ja: 週間

en: Welcome
ja: いらっしゃいませ

en: Welcome Guest
ja: ようこそゲストさん

en: What action should be performed while downgrading to other plan
ja: 他のプランにダウングレードするときに実行する必要があるアクション

en: What action should be performed while upgrading to other plan
ja: 他のプランにアップグレードする際に実行する必要があるアクション

en: What personal data collected in ARMember
ja: ARMember で収集される個人データの内容

en: What to display when content is restricted
ja: コンテンツが制限されている場合に表示する内容

en: WhatsApp
ja: ワッツアップ

en: When enable the expiration for dripped content then allowed access will be restricted as per the expiration settings. Expiration of the dripped content will be calculated time period after the content is dripped to the member.
ja: ドリップされたコンテンツの有効期限を有効にすると、有効期限の設定に従って、許可されるアクセスが制限されます。 ドリップされたコンテンツの有効期限は、コンテンツがメンバーにドリップされてからの期間で計算されます。

en: When user's subscription plan should be cancelled
ja: ユーザーのサブスクリプション プランをキャンセルする必要がある場合

en: Where
ja: どこ

en: Width
ja: 幅

en: will be effective from
ja: から効果が出ます

en: Wise Block URLs
ja: URL を賢くブロックする

en: With Respect to its container
ja: 容器に関して

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Membership Cards and User Badges etc.
ja: この機能を使用すると、メンバー ディレクトリ/公開プロフィール、メンバーシップ カード、ユーザー バッジなどのソーシャル アクティビティが有効になります。

en: With this feature, you can limit plan, Pay Per Post purchases for members.
ja: この機能を使用すると、メンバー向けのプラン、Pay Per Post の購入を制限できます。

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
ja: この機能を使用すると、プランを作成せずにポストを個別に販売できます。

en: With this feature, you can set different content for different user.
ja: この機能を使用すると、ユーザーごとに異なるコンテンツを設定できます。

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
ja: この機能を使用すると、アプリケーションでメンバーシップ API サービスを使用できるようになります。

en: WooCommerce
ja: ウーコマース

en: Woocommerce Integration
ja: Woocommerce の統合

en: Wordpress default
ja: ワードプレスのデフォルト

en: Wordpress Page/Post is restricted by admin
ja: Wordpress ページ/投稿は管理者によって制限されています

en: Wp Role
ja: Wp の役割

en: Year
ja: 年

en: year
ja: 年

en: Year(s)
ja: 年

en: year(s)
ja: 年

en: Yearly
ja: 毎年

en: Years
ja: 年

en: years
ja: 年

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yes
ja: はい

en: You are already logged in
ja: あなたは既にログインしています

en: You are already logged in.
ja: あなたは既にログインしています。

en: You are not authorized to login.
ja: ログインする権限がありません。

en: You can add specific HTML before/after profile fields listing section
ja: プロフィールフィールドリストセクションの前後に特定のHTMLを追加できます。

en: You can find Username, Password, Secret Key etc details
ja: ユーザー名、パスワード、秘密キーなどの詳細を見つけることができます

en: You can find your Login ID & Transaction Key from your authorize.net account. To get more details, Please refer this
ja: ログイン ID とトランザクション キーは、authorize.net アカウントから見つけることができます。 詳細については、こちらを参照してください

en: You can not redeem this coupon code right now.
ja: 現在、このクーポン コードを引き換えることはできません。

en: You can not remove all Conditions
ja: すべての条件を削除することはできません

en: You can use wildcard(*) for specific pattern.
ja: 特定のパターンにワイルドカード(*)を使用できます。

en: You can view / create prices easily via the
ja: 価格を簡単に表示/作成できます。

en: You cannot remove all paid post.
ja: すべての有料投稿を削除することはできません。

en: You cannot remove all payment cycles.
ja: すべての支払いサイクルを削除することはできません。

en: You cannot remove all plans.
ja: すべてのプランを削除することはできません。

en: You cannot remove all posts.
ja: すべての投稿を削除することはできません。

en: You cannot rename
ja: 名前を変更することはできません

en: You don't have created paid post type membership setup. Please create at least one membership setup for paid post from %s and then reload this page.
ja: 有料投稿タイプのメンバーシップ設定が作成されていません。 %s からの有料投稿用のメンバーシップ設定を少なくとも 1 つ作成して、このページをリロードしてください。

en: You have already added password field in you form.
ja: フォームにはすでにパスワードフィールドが追加されています。

en: You have not enough myCred Point(s).
ja: 十分な myCred ポイントがありません。

en: You must need to add 'Product' for recurring plans
ja: 定期プランの場合は「製品」を追加する必要があります

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
ja: このアドオンをインストールするには、ARMember バージョン 1.6 以降が必要です。

en: You need to set
ja: 設定する必要があります

en: You need to sync dripped content once after enabling "Allow content post subscription" option. Please click the "Sync Dripped Content" button.
ja: 「サブスクリプション後のコンテンツを許可する」オプションを有効にした後、ドリップされたコンテンツを 1 回同期する必要があります。 「ドリッピングされたコンテンツを同期」ボタンをクリックしてください。

en: You should place comma separated list of file extensions.
ja: ファイル拡張子のカンマ区切りリストを配置する必要があります。

en: You should place each IP Address on a new line.
ja: 各 IP アドレスを新しい行に配置する必要があります。

en: You should place each keyword on a new line.
ja: 各キーワードを新しい行に配置する必要があります。

en: You should place each option on a new line.
ja: るべき場所の各オプションになります。

en: You should place each URL on a new line
ja: 各 URL を新しい行に配置する必要があります

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
ja: アカウントが有効化されました。プロフィールを表示するにはログインしてください。

en: Your account has been activated.
ja: あなたのアカウントは有効化されました。

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
ja: アカウントの有効期限が切れました。 システム管理者に連絡してください。

en: Your account is closed successfully.
ja: アカウントは正常に閉鎖されました。

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
ja: あなたのアカウントは現在アクティブではありません。 ログインする前に、管理者がアカウントをアクティブ化する必要があります。

en: Your account is currently not active. Please contact system administrator.
ja: あなたのアカウントは現在アクティブではありません。 システム管理者に連絡してください。

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
ja: あなたのアカウントは現在アクティブではありません。 システム管理者にお問い合わせください。

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
ja: あなたのアカウントは無効になりました。 システム管理者に連絡してください。

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
ja: あなたのアカウントは非アクティブです。ログインする権限がありません。

en: Your Account is locked for
ja: あなたのアカウントは次の期間ロックされています

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
ja: あなたのアカウントはまだ有効になっていません。 サイト管理者にお問い合わせください。

en: Your API keys are located in your
ja: API キーは次の場所にあります。

en: Your card details have been updated!
ja: カード詳細が更新されました!

en: Your card has been updated successfully
ja: カードは正常に更新されました

en: Your card has been updated successfully.
ja: カードは正常に更新されました。

en: Your Card is declined.
ja: あなたのカードは拒否されました。

en: Your card required Stripe 3D authentication. Recommend to use Stripe SCA Method
ja: カードには Stripe 3D 認証が必要でした。 Stripe SCA メソッドの使用を推奨します

en: Your Current Membership
ja: 現在のパスワードは無効です。

en: Your current password is invalid.
ja: 現在のパスワードは無効です。

en: Your IP address has been blocked, Please contact system administrator.
ja: あなたの IP アドレスはブロックされています。システム管理者に連絡してください。

en: Your IP has been blocked.
ja: あなたのIPはブロックされました。

en: Your Last Login History
ja: 最終ログイン履歴

en: Your Password
ja: あなたのパスワード

en: Your password changed successfully.
ja: パスワードが正常に変更されました。

en: Your password has been changed successfully.
ja: パスワードが正常に変更されました。

en: Your password has been changed.
ja: あなたのパスワードは変更されました。

en: Your Password has been reset.
ja: あなたのパスワードはリセットされました。

en: Your password has been reset.
ja: あなたのパスワードはリセットされました。

en: Your profile has been updated successfully
ja: あなたのプロファイルが正常に更新されました

en: Your profile has been updated successfully.
ja: あなたのプロファイルが正常に更新されました。

en: Your profile updated successfully
ja: プロフィールが正常に更新されました

en: Your purchase has not been completed.
ja: 購入は完了していません。

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
ja: 選択したプランは有料です。支払い方法を選択してください。

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
ja: 選択したプランは有料です。支払い方法を選択してください。

en: Your site is ready & below are the details
ja: サイトの準備が完了しました。詳細は以下のとおりです

en: Your Subscription has been cancelled.
ja: あなたのサブスクリプションはキャンセルされました。

en: Your subscription has been cancelled.
ja: サブスクリプションはキャンセルされました。

en: Your Subscription will be canceled on
ja: あなたのサブスクリプションは次の日にキャンセルされます

en: Youtube
ja: ユーチューブ

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウトする

en: manual_by
ja: マニュアル作成者

en: All s
ja: すべての

en: We didn't founds any Login related forms.. Please create this from ARMember > Manage Forms > Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
ja: ログイン関連のフォームは見つかりませんでした。ARMember > フォームの管理 > その他のフォーム (ログイン / パスワードを忘れた場合 / パスワードの変更) から作成してください。

en: No email template found.
ja: 電子メール テンプレートが見つかりません。電子メール テンプレートが見つかりません。

en: Required by ARMember Premium
ja: ARMember プレミアムが必要

en: Update
ja: アップデート

en: Minimum one country is required.
ja: 少なくとも 1 か国が必要です。

en: Please Select Country
ja: 国を選択してください

en: Set
ja: セット

en: You are not allowed to access the content.
ja: コンテンツへのアクセスは許可されていません。

en: ARMember Add-ons License
ja: ARMember Add-ons ライセンス

en: Enable this option to apply access or restriction.
ja: アクセスまたは制限を適用するには、このオプションを有効にします。

en: Select a Membership Plan for content access or restriction
ja: コンテンツへのアクセスまたは制限についてはメンバーシップ プランを選択してください

en: If "Restriction Type" set to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and if set "Hide" then content will be hidden for the selected "Membership Plan(s)" setting.
ja: 「制限タイプ」が「表示」に設定されている場合、条件が true であれば選択したメンバーシップ プランのコンテンツが表示され、「非表示」に設定されている場合は選択したメンバーシップ プランのコンテンツが非表示になります。 「メンバーシップ プラン」の設定。

en: Enable this option to apply access or restriction..
ja: アクセスまたは制限を適用するには、このオプションを有効にします。

en: Please activate Bricks Builder and try to active this add-on.
ja: Bricks Builder をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please install Bricks Builder and try to active this add-on.
ja: Bricks Builder をインストールし、このアドオンをアクティブにしてみてください。

en: Please enter valid current password.
ja: 有効な現在のパスワードを入力してください。

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: Current password can not be left blank.
ja: 現在のパスワードを空白のままにすることはできません。

en: Are you sure you have configured Sign In with LinkedIn using OpenID LinkedIn App?
ja: OpenID LinkedIn アプリを使用して LinkedIn でサインインを設定しましたか?

en: LinkedIn Sign API method is Deprecated so, please configure new "Sign In with LinkedIn using OpenID" connect to your LinkedIn App -> Select or add App -> Products -> "Sign In with LinkedIn using OpenID" click on "Request Access". For more information, %2$sclick here%3$s.
ja: LinkedIn Sign API メソッドは非推奨になっているため、新しい「OpenID を使用して LinkedIn にサインイン」を構成してください。LinkedIn アプリに接続 -> アプリを選択または追加 -> 製品 -> 「OpenID を使用して LinkedIn にサインイン」\ をクリックしてください 「アクセスのリクエスト」。 詳細については、%2$sここをクリック%3$sしてください。

en: Restrict Content Shortcode
ja: コンテンツのショートコードを制限する

en: Restriction
ja: 制限

en: ARMember Block Restriction
ja: ARMember ブロックの制限

en: Block
ja: ブロック

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
ja: このラッパー内でブロックをネストして、メンバーシップ プランまたは無料メンバーシップのみで内部ブロックの可視性を制御します。

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
ja: 以下の条件のいずれかに該当する場合、コンテンツに制限が適用されます

en: Gutenberg Block Integration
ja: Gutenberg ブロックの統合

en: Beaver Builder Integration
ja: ビーバービルダーの統合

en: Divi Builder Integration
ja: Divi ビルダーの統合

en: WPBakery Page Builder Integration
ja: WPBakery ページビルダーの統合

en: Fusion Builder Integration
ja: Fusion Builder の統合

en: Oxygen Builder Integration
ja: 酸素ビルダーの統合

en: SiteOrigin Builder Integration
ja: SiteOrigin ビルダーの統合

en: Bricks Builder Integration
ja: Bricks Builder の統合

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
ja: メンバーシップ プランごとに Bricks Builder 要素のコンテンツを制限するように設定できます。

en: Paid Post Payment Transactions List
ja: 有料後払い取引一覧

en: Paid Post Membership Buttons options
ja: 有料投稿メンバーシップボタンのオプション

en: Paid Post Membership Other options
ja: 有料投稿メンバーシップ その他のオプション
