ARMember - Complete Membership Plugin v6.5 - en to it translation catalogue (3693 entries)

en:  ago
it: fa

en:  characters allowed.
it: caratteri consentiti.

en:  characters.
it: caratteri.

en:  cycles due
it: cicli dovuti

en:  Days
it: Giorni

en:  fields required
it: campi obbligatori

en:  Label
it: Etichetta

en:  Note that importing user's data will
it: Tieni presente che l'importazione dei dati dell'utente verrà eseguita

en:  plan for this user?
it: pianificare per questo utente?

en:  Select Form
it: Seleziona Modulo

en:  Set Authorized redirect URIs URL in your Google Web Application settings.
it: Imposta l'URL degli URI di reindirizzamento autorizzati nelle impostazioni dell'applicazione web Google.

en:  setting is ON in your server configuration
it: l'impostazione è attiva nella configurazione del server

en:  You can use post_id, slug as shortcode argument to check post detail/view page is executed.
it: Puoi utilizzare post_id, slug come argomento dello shortcode per verificare che i dettagli del post/la pagina di visualizzazione vengano eseguiti.

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
it: "Regola di accesso" è la caratteristica principale del plugin ARMember. Interfaccia molto semplice per gestire la protezione dei contenuti sul sito secondo i relativi piani. Regola di accesso alla protezione dei contenuti

en: %d Point
it: %d punto

en: %s user has no any plan at the moment.
it: L'utente %s non ha alcun piano al momento.

en: %sThere is something error to retrieve the %s add-ons list. Please try again later.%s
it: %sSi è verificato un errore durante il recupero dell'elenco dei componenti aggiuntivi %s. Riprova più tardi.%s

en: (If no referrer page.)
it: (Se nessuna pagina di riferimento.)

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: (Original page before login.)
it: (Pagina originale prima del login.)

en: (Original page before signup.)
it: (Pagina originale prima della registrazione.)

en: (Trial Transaction)
it: (Transazione di prova)

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
it: (Usa Ritaglia per impostare l'immagine e %susa lo scroller del mouse per ingrandire l'immagine.)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
it: (Utilizzare Cropper per impostare l'immagine e utilizzare lo scroller del mouse per ingrandire l'immagine.)

en: - Due to paypal limitation it would be considered as a Trial Period of first installment.
it: - A causa delle limitazioni di PayPal, la prima rata verrà considerata come un periodo di prova.

en: 10K+ Happy Customers
it: Oltre 10.000 clienti soddisfatti

en: 2 Checkout Password
it: 2 Password per il pagamento

en: 2 Checkout Payment Mode
it: 2 Modalità di pagamento alla cassa

en: 2 Checkout Private Key
it: 2 Acquista la chiave privata

en: 2 Checkout Secret Key
it: 2Chiave segreta alla cassa

en: 2 Checkout Secret Word
it: 2Checkout Parola segreta

en: 2 Checkout Seller ID
it: 2 Acquista ID venditore

en: 2 Checkout Username
it: 2Check-out Nome utente

en: 2Checkout
it: 2Check-out

en: 2Checkout (if 2Checkout payment gateway is enabled)
it: 2Checkout (se il gateway di pagamento 2Checkout è abilitato)

en: 2Checkout does not support "Day" in billing cycle and free trial.
it: 2Checkout non supporta "Giorno" nel ciclo di fatturazione e nella prova gratuita.

en: 2checkout supports only first occurence of billing cycle as trial duration. So if you want to give trial,then set same parameters in "Billing cycle" and "Trial Period Duration", otherwise plan expiration willnot work properly with 2checkout.
it: 2checkout supporta solo la prima occorrenza del ciclo di fatturazione come durata della prova. Pertanto, se desideri fornire una prova, imposta gli stessi parametri in "Ciclo di fatturazione" e "Durata del periodo di prova", altrimenti la scadenza del piano non funzionerà correttamente con 2checkout.

en: 404 Not Found
it: 404 non trovato

en: A list of member's membership plan payment transactions.
it: Un elenco delle transazioni di pagamento del piano di abbonamento del membro.

en: A list of member's membership plans.
it: Un elenco dei piani di abbonamento dei membri.

en: A list of member's paid post payment Transactions.
it: Un elenco delle transazioni di pagamento successivo pagate dal membro.

en: A list of member's paid posts.
it: Un elenco dei post a pagamento dei membri.

en: A PHP extension stopped the file upload.
it: Un'estensione PHP ha interrotto il caricamento del file.

en: Access Rules
it: Regole di accesso

en: Access Rules Updated Successfully.
it: Regole di accesso aggiornate correttamente.

en: Access Token
it: Token di accesso

en: account -> Developers -> Webhooks -> Edit Webhook page.
it: account -> Sviluppatori -> Webhook -> Modifica pagina Webhook.

en: account -> Developers -> Webhooks page with specified events in ARMember
it: account -> Sviluppatori -> Pagina webhook con eventi specificati in ARMember

en: Account Blocked: Your account is blocked. Please contact system administrator.
it: Account bloccato: il tuo account è bloccato. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Account Blocked: Your IP is blocked. Please contact system administrator.
it: Account bloccato: il tuo IP è bloccato. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Account Closed
it: Conto chiuso

en: Account Holder Name
it: Nome del titolare

en: Account Holder Name Label
it: Etichetta con il nome del titolare del conto

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
it: L'etichetta del nome del titolare del conto non può essere lasciata vuota.

en: Account Inactive
it: account inattivo

en: Account Pending
it: Conto in sospeso

en: account settings
it: impostazioni dell'account

en: Account Setup
it: Configurazione dell'account

en: Achieve this badge by
it: Ottieni questo distintivo entro

en: Achieve this badge for
it: Ottieni questo badge per

en: Achieve this badge for Author 100 Posts
it: Ottieni questo badge per aver scritto 100 post

en: Achieve this badge for Diamond Member
it: Ottieni questo badge per il Membro Diamante

en: Achieve this badge for Most Comments
it: Ottieni questo badge per il maggior numero di commenti

en: Achieve this badge for Trending Topic
it: Ottieni questo badge per l'argomento di tendenza

en: Achievement Added Successfully.
it: Obiettivo aggiunto con successo.

en: Achievement badges has been deleted successfully.
it: I badge degli obiettivi sono stati eliminati con successo.

en: Achievement has been deleted successfully.
it: L'obiettivo è stato eliminato con successo.

en: Achievement Type
it: Tipo di risultato

en: Achievement Updated Successfully.
it: Obiettivo aggiornato con successo.

en: Achievements
it: Risultati

en: achievements
it: risultati

en: Achievements Added Successfully.
it: Risultati aggiunti con successo.

en: Achievements Updated Successfully.
it: Risultati aggiornati con successo.

en: Achivements
it: Risultati

en: Action
it: Azione

en: Action Buttons
it: Pulsanti di azione

en: Action By Admin
it: Azione da parte dell'amministratore

en: Action by system
it: Azione per sistema

en: Action to be performed after plan duration is finished.
it: Azione da eseguire al termine della durata del piano.

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
it: Azione da eseguire quando il pagamento non è andato a buon fine per qualsiasi motivo.

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
it: Azione da eseguire quando l'utente annulla l'iscrizione dal front-end.

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
it: Azione da eseguire quando l'utente effettua l'upgrade/downgrade dell'abbonamento dal piano corrente.

en: Activate
it: Attivare

en: Activate License
it: Attiva licenza

en: Activate Plan
it: Attiva il piano

en: Activate Post
it: Attiva Posta

en: Activation Information:
it: Informazioni sull'attivazione:

en: Activation link is expired or invalid.
it: Il collegamento di attivazione è scaduto o non è valido.

en: Active
it: Attivo

en: active
it: attivo

en: Active Members
it: Membri attivi

en: Active Plan User
it: Utente del piano attivo

en: Active Plan/Post User
it: Piano attivo/Pubblica utente

en: Active Tab Color
it: Colore scheda attiva

en: Add
it: Aggiungere

en: Add Achievement
it: Aggiungi risultato

en: Add Conditional Rules
it: Aggiungi regole condizionali

en: Add Country
it: Aggiungi Paese

en: Add Coupon
it: Aggiungi buono

en: Add Custom CSS
it: Aggiungi CSS personalizzato

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
it: Aggiungi il parametro hide_plans="1" per nascondere l'area di selezione del piano.

en: Add Icon
it: Aggiungi icona

en: Add Manual Payment
it: Aggiungi pagamento manuale

en: Add Member
it: Aggiungi membro

en: Add Membership Plan
it: Aggiungi piano di abbonamento

en: Add More
it: Aggiungere altro

en: Add New Achievement
it: Aggiungi nuovo risultato

en: Add New Badge
it: Aggiungi nuovo distintivo

en: Add New Block
it: Aggiungi nuovo blocco

en: Add New Condition
it: Aggiungi nuova condizione

en: Add New Drip Rule
it: Aggiungi nuova regola di gocciolamento

en: Add New Form
it: Aggiungi nuovo modulo

en: Add new form
it: Aggiungi un nuovo modulo

en: Add New Member
it: Aggiungi nuovo membro

en: Add New Membership Plan
it: Aggiungi un nuovo piano di abbonamento

en: Add new membership plan to member.
it: Aggiungi un nuovo piano di abbonamento al membro.

en: Add New Paid Post
it: Aggiungi nuovo post a pagamento

en: Add New Plan
it: Aggiungi nuovo piano

en: Add New Plan + Signup Page
it: Aggiungi nuovo piano + pagina di registrazione

en: Add New Post
it: Aggiungi nuovo messaggio

en: Add new profile form
it: Aggiungi un nuovo modulo profilo

en: Add New Response
it: Aggiungi nuova risposta

en: Add New Setup
it: Aggiungi nuova configurazione

en: Add New Subscription
it: Aggiungi nuovo abbonamento

en: Add Paid Post
it: Aggiungi posta a pagamento

en: Add Paid Posts
it: Aggiungi post a pagamento

en: Add Payment Cycle
it: Aggiungi ciclo di pagamento

en: Add payment transaction to member. Return payment transaction log ID if the translation was succesfully added.
it: Aggiungi transazione di pagamento al membro. Restituisce l'ID del registro delle transazioni di pagamento se la transazione è stata aggiunta correttamente.

en: Add Payment Transaction.
it: Aggiungi transazione di pagamento.

en: Add payment_duration="ORDER_ID" parameter to keep plan having ORDER_ID selected.This argument will work only subscription_plan argument is passed.
it: Aggiungi il parametro payment_duration="ORDER_ID" per mantenere il piano con ORDER_ID selezionato. Questo argomento funzionerà solo se viene passato l'argomento membership_plan.

en: Add Plan
it: Aggiungi piano

en: Add Plan To
it: Aggiungi piano a

en: Add Plan to Member
it: Aggiungi piano al membro

en: Add plan to member using plan id. Return 1 if the membership was succesfully added to Member.
it: Aggiungi piano al membro utilizzando l'ID piano. Restituisce 1 se l'iscrizione è stata aggiunta correttamente a Membro.

en: Add Post
it: Aggiungi messaggio

en: Add Private Content
it: Aggiungi contenuto privato

en: Add Profile Template
it: Aggiungi modello di profilo

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Add Shortcode
it: Aggiungi codice breve

en: Add Social Accounts
it: Aggiungi account social

en: Add Subscription
it: Aggiungi abbonamento

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
it: Aggiungi il parametro membership_plan="PLAN_ID" per mantenere il piano con PLAN_ID selezionato.

en: Add Template
it: Aggiungi modello

en: Add to Menu
it: Aggiungi al menu

en: Add Transaction
it: Aggiungi transazione

en: Add URL
it: Aggiungi URL

en: Add User Badges
it: Aggiungi badge utente

en: Add Userwise Private Content
it: Aggiungi contenuto privato Userwise

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
it: L'elenco dei componenti aggiuntivi non è attualmente disponibile. Per favore riprova più tardi.

en: Add-ons
it: Componenti aggiuntivi

en: Added Date
it: Data aggiunta

en: Additional Fields
it: Campi aggiuntivi

en: Additional Info/Note
it: Informazioni/nota aggiuntive

en: Additional Info/Note Label
it: Etichetta per informazioni/nota aggiuntive

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
it: L'etichetta Informazioni/Nota aggiuntive non può essere lasciata vuota.

en: Additional Membership Modules
it: Moduli di adesione aggiuntivi

en: Additional Note
it: Nome del titolare

en: Additional Shortcodes
it: Shortcode aggiuntivi

en: Addon activated successfully.
it: Componente aggiuntivo attivato correttamente.

en: Addon deactivated successfully.
it: Componente aggiuntivo disattivato con successo.

en: Addon installed successfully.
it: Componente aggiuntivo installato correttamente.

en: Admin Email
it: E-mail dell'amministratore

en: Admin Login Page is restricted by admin
it: La pagina di accesso dell'amministratore è limitata dall'amministratore

en: Admin Panel is restricted by admin
it: Il pannello di amministrazione è limitato dall'amministratore

en: Admin Terminated Account
it: Account chiuso dall'amministratore

en: Advance Search
it: Ricerca Avanzata

en: Advanced Fields
it: Campi avanzati

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced Security
it: Sicurezza avanzata

en: Afrikaans
it: afrikaans

en: After
it: Dopo

en: After activating the plugin, activate your license for support and enable the automatic upgrades. Also, without license activation, you won't be able to use any inbuilt addons of ARMember
it: Dopo aver attivato il plugin, attiva la tua licenza per il supporto e abilita gli aggiornamenti automatici. Inoltre, senza l'attivazione della licenza, non sarai in grado di utilizzare alcun componente aggiuntivo integrato di ARMember

en: after adding new
it: dopo aver aggiunto nuovo

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
it: dopo aver aggiunto nuove voci di menu. La regola di accesso predefinita verrà applicata alle nuove voci di menu.

en: After Basic SignUp Redirection Rules
it: Dopo le regole di reindirizzamento di base per l'iscrizione

en: After certain time of post is last modified
it: Dopo un certo tempo il post viene modificato per l'ultima volta

en: After certain time of post is modified
it: Dopo un certo tempo il post viene modificato

en: After certain time of post is published
it: Dopo un certo tempo il post viene pubblicato

en: After certain time of subscription
it: Dopo un certo periodo di abbonamento

en: After Edit Profile Form Redirection Rules
it: Dopo la modifica delle regole di reindirizzamento del modulo del profilo

en: After Login Redirection Rules
it: Dopo le regole di reindirizzamento dell'accesso

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
it: Dopo l'iscrizione/il piano, si ottengono le regole di reindirizzamento

en: After Paid Post obtaining Redirection Rules
it: Dopo aver pagato la posta, ottieni le regole di reindirizzamento

en: After profile fields
it: Dopo i campi del profilo

en: After Registration Form
it: Dopo il modulo di registrazione

en: Albanian
it: albanese

en: Align
it: Allineare

en: All
it: Tutto

en: All Activities
it: Tutte le attività

en: All Forms
it: Tutte le forme

en: All Gateways
it: Tutti i gateway

en: All Members
it: Tutti i membri

en: All Membership Plans
it: Tutti i piani di abbonamento

en: All Membership Plans and paid posts
it: Tutti i piani di abbonamento e i post a pagamento

en: All Paid Posts
it: Tutti i post a pagamento

en: All Plans
it: Tutti i piani

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
it: Tutte le azioni come aggiungere un nuovo piano, modificare lo stato del piano, rinnovare il ciclo, estendere i giorni, eliminare il piano verranno applicate solo dopo aver fatto clic sul pulsante Salva in fondo a questa pagina.

en: All the actions like add new post, renew cycle, extend days, delete post will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
it: Tutte le azioni come aggiungere nuovo post, rinnovare il ciclo, estendere i giorni, eliminare il post verranno applicate solo dopo aver fatto clic sul pulsante Salva nella parte inferiore di questa pagina.

en: Allow Access
it: Consentire l'accesso

en: Allow access to all content publish before subscription/plan purchase.
it: Consenti l'accesso a tutti i contenuti pubblicati prima dell'acquisto dell'abbonamento/del piano.

en: Allow access to content even after subscription/plan expired which was allowed during subscription.
it: Consenti l'accesso ai contenuti anche dopo la scadenza dell'abbonamento/piano consentito durante l'abbonamento.

en: Allow Auto debit method only
it: Consenti solo il metodo di addebito automatico

en: Allow content post subscription
it: Consenti l'iscrizione ai post di contenuto

en: Allow content prior subscription
it: Consenti contenuto previa iscrizione

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
it: Consenti ai membri di sottoscrivere più piani contemporaneamente.

en: Allow Multiple File Upload
it: Consenti caricamento di più file

en: Allow Restricted Pages/Posts in Listing
it: Consenti pagine/post con restrizioni nell'elenco

en: Allow restricted Pages/Posts in listing
it: Consenti pagine/post con restrizioni nell'elenco

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
it: Consenti solo il metodo semi automatico (manuale).

en: Allow this coupon with trial period amount
it: Consenti questo coupon con l'importo del periodo di prova

en: Allow users to login through social media like Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, VK, Instagram, Tumblr.
it: Consenti agli utenti di accedere tramite social media come Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, VK, Instagram, Tumblr.

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
it: Consenti agli utenti di registrarsi/accedere con i propri account social abilitando questa funzione.

en: Allowed File Extension
it: Estensione file consentita

en: Allowed Uses
it: Usi consentiti

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
it: Consente ai widget di Beaver Builder di limitare in base al piano di abbonamento.

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
it: Consente alla struttura di impostare l'accesso per i contenuti di Divi Builder come sezione e riga per piano di abbonamento.

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
it: Consente alla struttura di impostare l'accesso per i blocchi Gutenberg per piano di abbonamento o membro registrato.

en: Allows status
it: Consente lo stato

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto su contenitori e colonne di Fusion Builder per piano di abbonamento.

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto su contenitore, sezione, colonna e componenti di Oxygen Builder per piano di abbonamento.

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto sulla riga e sulla colonna di SiteOrigin Builder per piano di abbonamento.

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto su WPBakery Elements per piano di abbonamento.

en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Alphabetically
it: In ordine alfabetico

en: Alphanumeric
it: Alfanumerico

en: Already have an account?
it: Hai già un account?

en: Alternative Content
it: Contenuto Alternativo

en: Amount
it: Quantità

en: Amount (Without Tax)
it: Importo (IVA esclusa)

en: Amount should not be blank.
it: L'importo non deve essere vuoto.

en: Amount should not be blank..
it: L'importo non deve essere vuoto.

en: Amount Type
it: Tipo di importo

en: An Archive is a Category, Tag, Author or a Date based pages.
it: Un archivio è una categoria, un tag, un autore o una pagina basata sulla data.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
it: Si è verificato un errore HTTP imprevisto durante la richiesta API.

en: An unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: and
it: E

en: Any Archive page
it: Qualsiasi pagina di archivio

en: Any attachment page
it: Qualsiasi pagina di allegato

en: Any Condition
it: Qualsiasi condizione

en: Any Date or Time Archive
it: Qualsiasi archivio di data o ora

en: Any of above selected plans.
it: Uno qualsiasi dei piani sopra selezionati.

en: Any of above selected roles.
it: Uno qualsiasi dei ruoli sopra selezionati.

en: Any Plan
it: Qualche piano

en: Any single page or post
it: Qualsiasi singola pagina o post

en: API Key
it: Chiave API

en: API Key is not valid.
it: La chiave API non è valida.

en: API Keys
it: Chiavi API

en: API Login ID
it: ID di accesso all'API

en: API Login ID can not be left blank.
it: L'ID di accesso API non può essere lasciato vuoto.

en: API Password
it: Password dell'API

en: API Password can not be left blank.
it: La password API non può essere lasciata vuota.

en: API Secret Key
it: Chiave segreta dell'API

en: API Secret Key can not be left blank.
it: La chiave segreta API non può essere lasciata vuota.

en: API Services
it: Servizi API

en: API Services Settings
it: Impostazioni dei servizi API

en: API settings Saved Successfully.
it: Impostazioni API salvate correttamente.

en: API Signature can not be left blank.
it: La firma API non può essere lasciata vuota.

en: API URL
it: URL dell'API

en: API Username
it: Nome utente dell'API

en: API Username can not be left blank.
it: Il nome utente API non può essere lasciato vuoto.

en: App ID
it: ID dell'app

en: App ID can not be left blank.
it: L'ID app non può essere lasciato vuoto.

en: App Secret
it: Segreto dell'app

en: App Secret can not be left blank.
it: Il segreto dell'app non può essere lasciato vuoto.

en: App Secure Key
it: Chiave sicura dell'app

en: App secure key can not be left blank.
it: La chiave sicura dell'app non può essere lasciata vuota.

en: Apply
it: Fare domanda a

en: Approve
it: Approvare

en: Approved
it: Approvato

en: Arab/Egypt
it: Arabo/Egitto

en: Arabic
it: Arabo

en: Archive: Day
it: Archivio: Giorno

en: Archive: Month
it: Archivio: mese

en: Archive: Time
it: Archivio: Tempo

en: Archive: Year
it: Archivio: anno

en: Are you sure to delete configuration?
it: Sei sicuro di voler eliminare la configurazione?

en: Are you sure want to reset all user's login history?
it: Sei sicuro di voler reimpostare la cronologia di accesso di tutta l'utente?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
it: Sei sicuro di voler reimpostare i tentativi di accesso per il membro selezionato?

en: Are you sure you have added subscription_schedule.canceled Webhook Event at stripe Account?
it: Sei sicuro di aver aggiunto l'evento webhook membership_schedule.canceled all'account stripe?

en: Are you sure you have updated Google Secret and Authorized Redirect URIs at Google Console?
it: Sei sicuro di aver aggiornato gli URI di reindirizzamento autorizzato e segreto di Google su Google Console?

en: Are you sure you want to activate
it: Sei sicuro di voler attivare?

en: Are you sure you want to active this paid post?
it: Sei sicuro di voler attivare questo post a pagamento?

en: Are you sure you want to active this plan?
it: Sei sicuro di voler attivare questo piano?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
it: Sei sicuro di voler annullare l'abbonamento?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
it: Sei sicuro di voler annullare questo abbonamento?

en: Are you sure you want to change status of selected member(s)?
it: Sei sicuro di voler cambiare lo stato dei membri selezionati?

en: Are you sure you want to change transaction status?
it: Sei sicuro di voler modificare lo stato della transazione?

en: Are you sure you want to clear debug logs?
it: Sei sicuro di voler cancellare i log di debug?

en: Are you sure you want to delete the Paid Post?
it: Sei sicuro di voler eliminare la Posta a Pagamento?

en: Are you sure you want to delete the Private Content form this user?
it: Sei sicuro di voler eliminare il contenuto privato di questo utente?

en: Are you sure you want to delete this achievement?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo risultato?

en: Are you sure you want to delete this badge and achievement(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questi badge e obiettivi)?

en: Are you sure you want to delete this badge?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo badge?

en: Are you sure you want to delete this coupon(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questi coupon)?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo coupon?

en: Are you sure you want to delete this field?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo campo?

en: Are you sure you want to delete this form set?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo set di moduli?

en: Are you sure you want to delete this form?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo modulo?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo/i membro/i?

en: Are you sure you want to delete this member?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo membro?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo/i messaggio/i?

en: Are you sure you want to delete this message?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo piano dall'utente?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo/i piano/i?

en: Are you sure you want to delete this plan?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo piano?

en: Are you sure you want to delete this post from user?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo post dall'utente?

en: Are you sure you want to delete this rule(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa/e regola/e?

en: Are you sure you want to delete this rule?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa regola?

en: Are you sure you want to delete this setup?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa configurazione?

en: Are you sure you want to delete this template?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo modello?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa/e transazione/i?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa transazione?

en: Are you sure you want to delete user badge?
it: Sei sicuro di voler eliminare il badge utente?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
it: Sei sicuro di voler eliminare il tuo account? Ciò cancellerà tutti i dati del tuo account dal sito. Per eliminare il tuo account inserisci la tua password qui sotto.

en: Are you sure you want to remove cover photo?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la foto di copertina?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la foto del profilo?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo piano da questo utente??

en: Are you sure you want to remove this plan?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo piano?

en: Are you sure you want to remove this post?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo post?

en: Are you sure you want to renew next cycle?
it: Sei sicuro di voler rinnovare il prossimo ciclo?

en: Are you sure you want to renew plan?
it: Sei sicuro di voler rinnovare il piano?

en: Are you sure you want to resend verification email?
it: Sei sicuro di voler inviare nuovamente l'e-mail di verifica?

en: Are You sure you want to reset to default Invoice Template? After resetting template, all your changes will be gone and plugin's default Invoice template will be loaded. It is recommended to store current code before resetting template.
it: Sei sicuro di voler reimpostare il modello di fattura predefinito? Dopo aver reimpostato il modello, tutte le modifiche verranno eliminate e verrà caricato il modello di fattura predefinito del plug-in. Si consiglia di memorizzare il codice corrente prima di reimpostare il modello.

en: Are you sure you want to sync dripped content data?
it: Sei sicuro di voler sincronizzare i dati dei contenuti gocciolati?

en: ARForms Successfully installed.
it: ARForms installato con successo.

en: ARMember Access Rules
it: ARMember Regole di accesso

en: ARMember Action Button
it: ARMember Pulsante di azione

en: ARMember Add-Ons
it: Componenti aggiuntivi di ARMember

en: ARMember Admin
it: ARMember Ammin

en: ARMember Admin (Import)
it: ARMember Amministrazione (importazione)

en: ARMember Basic Tutorial
it: Tutorial di base di ARMember

en: ARMember Change Password
it: ARMember Cambiare la password

en: ARMember Child Signup Page
it: Pagina di registrazione del bambino ARMember

en: ARMember Close Account
it: ARMember Chiudi account

en: ARMember Conditional Redirect
it: Reindirizzamento condizionale ARMember

en: ARMember Conditional Redirect (User Role)
it: Reindirizzamento condizionale ARMember (ruolo utente)

en: ARMember Conditional Redirection
it: Reindirizzamento condizionale ARMember

en: ARMember Configure Plan & Setup
it: ARMember Configura piano e impostazione

en: ARMember CSS Class Information
it: Informazioni sulla classe CSS ARMember

en: ARMember Current Membership
it: Iscrizione attuale di ARMember

en: ARMember Database Update Required
it: Aggiornamento del database ARMember richiesto

en: ARMember database Updation in Progress
it: Aggiornamento del database ARMember in corso

en: ARMember database updation process done
it: Processo di aggiornamento del database ARMember completato

en: ARMember Debug
it: Debug ARMember

en: ARMember Drip Content
it: Contenuto del drip di ARMember

en: ARMember Drip Rules
it: Regole di gocciolamento ARMember

en: ARMember Dripped
it: ARMember gocciolato

en: ARMember Edit Member
it: ARMember Modifica membro

en: ARMember Edit Profile
it: ARMember Modifica Profilo

en: ARMember Edit profile
it: ARMember Modifica profilo

en: ARMember Forgot password
it: ARMember Password dimenticata

en: ARMember Form
it: ARMember Modulo

en: ARMember Forms
it: Moduli ARMember

en: ARMember From
it: ARMember Da

en: ARMember Is User In Trial Period
it: ARMember è un utente nel periodo di prova

en: ARMember Latest Members
it: ARMember Ultimi membri

en: ARMember Latest Users
it: ARMember Ultimi utenti

en: ARMember License
it: Licenza ARMember

en: ARMember Login
it: ARMember Accesso

en: ARMember Login Widget
it: ARMember Widget di accesso

en: ARMember Logout
it: ARMember Disconnettersi

en: ARMember Membership
it: Iscrizione ARMember

en: ARMember Membership Setup
it: Configurazione dell'iscrizione a ARMember

en: ARMember Membership Setup Form
it: Modulo per la configurazione dell'iscrizione ad ARMember

en: ARMember Membership Setup Wizard
it: Procedura guidata di configurazione dell'iscrizione a ARMember

en: ARMember Membership Shortcode
it: Codice abbreviato di iscrizione ARMember

en: ARMember My Profile
it: ARMember Il mio profilo

en: ARMember Paid Post Selection
it: ARMember Selezione Posta a Pagamento

en: ARMember Paid Post Settings
it: Impostazioni dei post a pagamento di ARMember

en: ARMember Partial Content Restriction
it: Limitazione parziale del contenuto di ARMember

en: ARMember Payment Transaction
it: Transazione di pagamento ARMember

en: ARMember Plan Info
it: Informazioni sul piano ARMember

en: ARMember Plan Selection
it: Selezione del piano ARMember

en: ARMember Plugin recommends to keep enable WordPress Cron (Scheduler) so if you have disabled Cron using DISABLE_WP_CRON from WordPress Config file or thrid party plugin(s) then, kindly enable WordPress CRON in order to work ARMember properly.
it: Il plug-in ARMember consiglia di mantenere abilitato WordPress Cron (Scheduler), quindi se hai disabilitato Cron utilizzando DISABLE_WP_CRON dal file di configurazione di WordPress o plug-in di terze parti, abilita gentilmente WordPress CRON per far funzionare correttamente ARMember.

en: ARMember Premium Plugin - Buy Membership Plan Hook
it: Plug-in ARMember Premium: acquista il gancio del piano di abbonamento

en: ARMember Profile
it: ARMember Profilo

en: Armember Profile page for
it: Pagina del profilo Armember per

en: ARMember Protected
it: ARMember Protetta

en: ARMember recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
it: ARMember consiglia di utilizzare la versione minima di PHP 5.6 o successiva.

en: ARMember Register Form
it: ARMember Modulo di registrazione

en: ARMember requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
it: ARMember richiede il modulo di estensione GD PHP sul server. E sembra che non sia installato o attivato. Contatta il tuo provider di hosting per lo stesso.

en: ARMember Restriction
it: ARMember Restrizione

en: ARMember Restriction Settings
it: Impostazioni di limitazione ARMember

en: ARMember Settings
it: Impostazioni ARMember

en: ARMember settings
it: Impostazioni ARMember

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
it: La configurazione di ARMember è semplice e veloce. Fai clic di seguito e ti guideremo attraverso il rapido processo iniziale. E non preoccuparti. Puoi tornare indietro e modificare qualsiasi cosa fai, in qualsiasi momento.

en: ARMember setup wizard completed
it: La procedura guidata di configurazione ARMember è stata completata

en: ARMember Social Community Group Page
it: Pagina del gruppo della comunità sociale ARMember

en: ARMember Social Login
it: ARMember Accesso sociale

en: ARMember Social Profile
it: ARMember Profilo sociale

en: ARMember Statistics
it: ARMember Statistiche

en: ARMember upgraded Google ReCaptcha V3. Recommend to update Google reCAPTCHA Settings %s -> General Settings -> Google reCAPTCHA Configuratio Section, otherwise %s will not work.
it: ARMember ha aggiornato Google ReCaptcha V3. Consiglia di aggiornare le impostazioni di Google reCAPTCHA %s -> Impostazioni generali -> Sezione di configurazione di Google reCAPTCHA, altrimenti %s non funzionerà.

en: ARMember User Avatar
it: Avatar utente ARMember

en: ARMember User Badge
it: ARMember Badge utente

en: ARMember User Custom Meta
it: Meta personalizzata utente ARMember

en: ARMember User Displayname
it: Nome visualizzato utente ARMember

en: ARMember User Firstname Lastname
it: Nome utente ARMember Cognome

en: ARMember User Info
it: ARMember Informazioni utente

en: ARMember User Plan
it: Piano utente ARMember

en: ARMember User Plan Information
it: Informazioni sul piano utente ARMember

en: ARMember User Private Content
it: Contenuto privato dell'utente ARMember

en: ARMember User Profile
it: Profilo utente ARMember

en: ARMember Username
it: ARMember Nome utente

en: ARMember Warning
it: ARMember Avvertimento

en: ARMember-Restriction
it: ARMember-Restrizione

en: Armenian
it: Armeno

en: ARPrice Successfully installed.
it: ARPrice installato con successo.

en: as One Time payment for
it: come pagamento una tantum per

en: as One Time payment till
it: come pagamento una tantum fino a

en: As well as following setup(s) will not work properly
it: Così come le seguenti configurazioni non funzioneranno correttamente

en: Assign ARMember Paid Post to this Product
it: Assegna la posta a pagamento ARMember a questo prodotto

en: Assign ARMember Plan to this Product
it: Assegna il piano ARMember a questo prodotto

en: Assign Default Plan
it: Assegna piano predefinito

en: Associated Plans:
it: Piani associati:

en: at
it: a

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
it: Per la selezione dei piani a pagamento è necessaria almeno una configurazione del gateway di pagamento.

en: Authentication Token
it: Token di autenticazione

en: Author Archives
it: Archivi d'autore

en: Authorization code
it: Codice di autorizzazione

en: Authorization Code Not Found. Please re-authorize the Aweber and try again.
it: Codice di autorizzazione non trovato. Autorizza nuovamente Aweber e riprova.

en: Authorization Code should not be empty
it: Il codice di autorizzazione non deve essere vuoto

en: Authorize
it: Autorizzare

en: Authorize.net (if Authorize.net payment gateway is enabled)
it: Authorize.net (se il gateway di pagamento Authorize.net è abilitato)

en: Authorize.Net API Login ID
it: ID di accesso API Authorize.Net

en: Authorize.net does not support billing cycle less than 7 Days. Also you can not set "Year" in billing cycle, as it is not supported in authorize.net.
it: Authorize.net non supporta cicli di fatturazione inferiori a 7 giorni. Inoltre non è possibile impostare "Anno" nel ciclo di fatturazione, poiché non è supportato in Authorize.net.

en: Authorize.Net Payment Mode
it: Modalità di pagamento Autorizza.Net

en: Authorize.Net Transaction Key
it: Chiave di transazione Authorize.Net

en: Authorized redirect URI
it: URI di reindirizzamento autorizzato

en: Authorized Redirect URIs
it: URI di reindirizzamento autorizzati

en: Authorized redirect URL can not be left blank.
it: L'URL di reindirizzamento autorizzato non può essere lasciato vuoto.

en: Auto Debit
it: Addebito automatico

en: Auto Debit Payment
it: Pagamento con addebito automatico

en: Automated Email Messages
it: Messaggi e-mail automatizzati

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic approve
it: Approvazione automatica

en: Automatic login on signup
it: Login automatico al momento dell'iscrizione

en: Automatic Subscription
it: Abbonamento automatico

en: Automatic Subscription Label
it: Etichetta di abbonamento automatico

en: Automatic Subscription Payment due
it: Pagamento automatico dell'abbonamento dovuto

en: Available Add-ons
it: Componenti aggiuntivi disponibili

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Azerbaijani
it: Azero

en: Back
it: Indietro

en: Back to listing
it: Torna all'elenco

en: Back to template options
it: Torna alle opzioni del modello

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Overlay
it: Sovrapposizione di sfondo

en: Badge
it: Distintivo

en: Badge Added Successfully.
it: Badge aggiunto con successo.

en: Badge And Achievements Management
it: Gestione dei badge e degli obiettivi

en: Badge has been deleted successfully.
it: Il badge è stato eliminato con successo.

en: Badge Icon
it: Icona del distintivo

en: Badge icon size
it: Dimensioni dell'icona del badge

en: Badge Title
it: Titolo del distintivo

en: Badge Updated Successfully
it: Badge aggiornato con successo

en: Badges
it: Distintivi

en: badges
it: distintivi

en: Badges & Achievements
it: Distintivi e risultati

en: Badges And Achievement
it: Distintivi e risultati

en: Badges Updated Successfully.
it: Badge aggiornati con successo.

en: Bank Name
it: Nome della banca

en: Bank Name Label
it: Etichetta del nome della banca

en: Bank Name Label can not be left blank.
it: L'etichetta del nome della banca non può essere lasciata vuota.

en: Bank Transfer
it: Trasferimento bancario

en: Bank Transfer and Manual does not support refund
it: Il bonifico bancario e il manuale non supportano il rimborso

en: Bank Transfer Fields
it: Campi Bonifico bancario

en: Bank transfer request has been approved.
it: La richiesta di bonifico bancario è stata approvata.

en: Bank transfer request has been cancelled.
it: La richiesta di bonifico bancario è stata annullata.

en: Based On Plan Assigned Date
it: In base alla data di assegnazione del piano

en: Basic Configuration
it: Configurazione di base

en: Basic Fields
it: Campi di base

en: Basic Options
it: Opzioni di base

en: Basque
it: Basco

en: Before Automatic Subscription Payment due
it: Prima del pagamento automatico dell'abbonamento dovuto

en: Before Dripped Content Available
it: Prima del contenuto gocciolato disponibile

en: Before Expiration Of
it: Prima della scadenza

en: Before Membership Expired
it: Prima della scadenza dell'abbonamento

en: Before paid post expire
it: Prima della scadenza della posta pagata

en: Before profile fields
it: Prima dei campi del profilo

en: Before Registration Form
it: Prima del modulo di registrazione

en: Before Semi Automatic Subscription Payment due
it: Prima del pagamento dell'abbonamento semiautomatico dovuto

en: Bengali
it: bengalese

en: Billing Cycle
it: Ciclo di fatturazione

en: Billing Cycle Starts From
it: Il ciclo di fatturazione inizia da

en: Biography
it: Biografia

en: Biography can not be left blank.
it: La biografia non può essere lasciata vuota.

en: Blank Credit Card Number
it: Numero di carta di credito vuoto

en: Blank CVC Number
it: Numero CVC vuoto

en: Blank Expiry Month
it: Mese di scadenza vuoto

en: Blank Expiry Year
it: Anno di scadenza vuoto

en: Blank field message
it: Messaggio di campo vuoto

en: Block all access of this plan
it: Blocca tutti gli accessi a questo piano

en: Block Email Addresses On Signup
it: Blocca gli indirizzi email al momento della registrazione

en: Block IP Addresses
it: Blocca indirizzi IP

en: Block RSS feeds
it: Blocca i feed RSS

en: Block URLs
it: Blocca URL

en: Block Username On Signup
it: Blocca il nome utente al momento della registrazione

en: Blocked
it: Bloccato

en: Blocked Email Addresses Message
it: Messaggio Indirizzi email bloccati

en: Blocked IP Address Message
it: Messaggio indirizzo IP bloccato

en: Blocked URLs Options
it: Opzioni URL bloccati

en: Blocked Username Message
it: Messaggio nome utente bloccato

en: Blog Admin
it: Amministratore del blog

en: Blog Index
it: Indice del blog

en: Blog Name
it: Nome del blog

en: Blog URL
it: URL del blog

en: Body Content Color
it: Colore del contenuto del corpo

en: BookingPress Successfully installed.
it: BookingPress Installato con successo.

en: Border
it: Confine

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Radius
it: Raggio del confine

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Both
it: Entrambi

en: Both (allow user to select payment method)
it: Entrambi (permettono all'utente di selezionare il metodo di pagamento)

en: Bottom
it: Metter il fondo a

en: Box Hover
it: Scatola al passaggio del mouse

en: Box Hover Effect
it: Effetto hover della casella

en: Brevo List Not Found.
it: Elenco Brevo non trovato.

en: Browser Name
it: Nome del browser

en: Buddypress/Buddyboss Integration
it: Integrazione Buddypress/Buddyboss

en: build you subscription list with external list builder like Aweber, Mailchimp while user registration.
it: crea il tuo elenco di abbonamenti con un generatore di elenchi esterno come Aweber, Mailchimp durante la registrazione dell'utente.

en: Built-In Form Fields
it: Campi modulo integrati

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulk Actions
it: Azioni in blocco

en: Bulk Create
it: Crea in blocco

en: Bulk Create Coupon
it: Crea coupon in blocco

en: Button
it: Pulsante

en: Button Align
it: Pulsante Allinea

en: Button Background
it: Sfondo del pulsante

en: Button Background 2
it: Sfondo del pulsante 2

en: Button Color
it: Colore del pulsante

en: Button CSS
it: Pulsante CSS

en: Button Font
it: Carattere pulsante

en: Button Font Color
it: Colore carattere pulsante

en: Button Hover CSS
it: Pulsante Passa il mouse su CSS

en: Button Position
it: Posizione del pulsante

en: Button Skin
it: Pelle dei pulsanti

en: Button Style
it: Stile pulsante

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: Button Type
it: Tipo di pulsante

en: Buy Now
it: Acquista ora

en: by admin
it: dall'amministratore

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
it: Per impostazione predefinita, tutti gli elementi di contenuto saranno accessibili a tutti gli utenti. Una volta attivata la regola di restrizione predefinita e selezionato uno o più piani, sarà accessibile solo per i piani selezionati.

en: by default.
it: per impostazione predefinita.

en: By enabling this feature, plan + sign-up process will be devided in two parts. First part will contain plan and payment cycle selection area with NEXT button and second part will contain sign-up form and payment gateway selection area with PREVIOUS and SUBMIT button.
it: Abilitando questa funzione, il piano e il processo di registrazione saranno suddivisi in due parti. La prima parte conterrà l'area di selezione del piano e del ciclo di pagamento con il pulsante AVANTI e la seconda parte conterrà il modulo di iscrizione e l'area di selezione del gateway di pagamento con il pulsante PRECEDENTE e INVIA.

en: By User
it: Per utente

en: Calendar Localization
it: Localizzazione del calendario

en: Calendar Style
it: Stile calendario

en: Callback URL
it: URL di richiamata

en: Callback URLs that you should add in LinkedIn Application
it: URL di richiamata da aggiungere nell'applicazione LinkedIn

en: Callback URLs that you should add in Tumblr Application -> Settings.
it: URL di richiamata che dovresti aggiungere nell'applicazione Tumblr -> Impostazioni.

en: Callback URLs that you should add in Twitter Application -> Settings.
it: URL di richiamata che dovresti aggiungere nell'applicazione Twitter -> Impostazioni.

en: Campaign Name
it: Nome della campagna

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel member's membership plan.
it: Annulla il piano di abbonamento del membro.

en: Cancel Member's plan
it: Annulla il piano del membro

en: Cancel membership plan to member. Return 1 if membership plan was succesfully canceled.
it: Annulla il piano di abbonamento per il membro. Restituisci 1 se il piano di abbonamento è stato annullato con successo.

en: Cancel Subscription
it: Annullare l'iscrizione

en: Cancel Subscription Action
it: Annulla azione di abbonamento

en: Cancel Subscription Immediately
it: Annulla immediatamente l'abbonamento

en: Cancel User's Subscription.
it: Annulla l'abbonamento dell'utente.

en: Canceled
it: Annullato

en: canceled
it: annullato

en: Cancelled
it: Annullato

en: cancelled
it: annullato

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
it: Impossibile estrarre i dati dal file caricato oppure non è stato caricato alcun file.

en: Cannot Set Past Dates.
it: Impossibile impostare date passate.

en: Card Background
it: Sfondo della carta

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
it: Impossibile autorizzare i dettagli della carta. Utilizza altri dettagli della carta.

en: Card found successfully.
it: Carta trovata con successo.

en: Card Height
it: Altezza della carta

en: Card Holder Name
it: Nome del titolare

en: Card Holder Name Description
it: Nome del titolare della carta Descrizione

en: Card Holder Name Label
it: Etichetta con il nome del titolare della carta

en: Card Number should not be blank.
it: Il numero della carta non deve essere vuoto.

en: Card Template Name
it: Nome del modello di carta

en: Card Width
it: Larghezza della carta

en: Cash
it: Contanti

en: Catalan
it: Catalano

en: Category
it: Categoria

en: category is restricted by admin
it: la categoria è limitata dall'amministratore

en: category(s)
it: categoria/i

en: Center
it: Centro

en: Change Color Scheme
it: Cambia combinazione di colori

en: Change currency
it: Cambia valuta

en: Change Directory Template
it: Cambia modello di directory

en: Change Expiry Date
it: Modifica data di scadenza

en: Change Font Settings
it: Modifica le impostazioni dei caratteri

en: Change Password
it: Cambiare la password

en: Change Password Messages
it: Modifica messaggi password

en: Change Password page
it: Pagina Modifica password

en: Change Pattern
it: Cambia modello

en: Change permalink structure to enable this option
it: Modifica la struttura del permalink per abilitare questa opzione

en: Change Plan
it: Cambia piano

en: Change Plan Skin
it: Cambia skin del piano

en: Change Plan To
it: Cambia piano in

en: Change Post
it: Cambia messaggio

en: Change Profile Template
it: Cambia modello di profilo

en: Change Role (Not recommended)
it: Cambia ruolo (non consigliato)

en: Change Skin
it: Cambiare pelle

en: Change Status
it: Cambiare stato

en: Change Status To
it: Cambia stato in

en: Change Subscription
it: Modifica abbonamento

en: Change Transaction Status
it: Modifica lo stato della transazione

en: character.
it: carattere.

en: characters allowed.
it: caratteri consentiti.

en: characters.
it: caratteri.

en: Check Coupon Code
it: Controlla il codice coupon

en: Check coupon code valid with plan and calculate discount. Return discount, discount type, and coupon on subscriptions if coupon code valid.
it: Controlla il codice coupon valido con il piano e calcola lo sconto. Restituisci sconto, tipo di sconto e coupon sugli abbonamenti se il codice coupon è valido.

en: Check Coupon Code.
it: Controlla il codice coupon.

en: Check Default Access Rule
it: Controlla la regola di accesso predefinita

en: Check Full Log
it: Controlla il registro completo

en: Check if passed site is of main site, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se il sito passato è del sito principale, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Check if the current post has any of the given tags, then content between shortcode will be executed. If no tags are given, determines if post has any tags.
it: Controlla se il post corrente ha uno dei tag specificati, quindi verrà eseguito il contenuto dello shortcode. Se non vengono forniti tag, determina se il post ha dei tag.

en: Check If User In Trial Period
it: Controlla se l'utente è in periodo di prova

en: Check member has membership and activated. Return 1 if member has membership plan and activated.
it: Verifica che il membro sia iscritto e attivato. Restituire 1 se il membro ha un piano di abbonamento ed è attivato.

en: Check Member's Membership
it: Controlla l'iscrizione del membro

en: Check member's membership plan assigned and activated.
it: Controlla il piano di abbonamento del membro assegnato e attivato.

en: Checkbox
it: Casella di controllo

en: Checks if a Category archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se viene visualizzata una pagina di archivio di categorie, quindi verrà eseguito il contenuto tra gli shortcode.

en: Checks if a custom taxonomy archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed. If the $taxonomy parameter is specified, this function will additionally check if the query is for that specific taxonomy. Note that
it: Controlla se viene visualizzata una pagina di archivio della tassonomia personalizzata, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode. Se viene specificato il parametro $tassonomia, questa funzione controllerà inoltre se la query riguarda quella tassonomia specifica. Notare che

en: Checks if a post has a Featured Image (formerly known as Post Thumbnail) attached or not, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se un post ha un'immagine in primo piano (precedentemente nota come miniatura del post) allegata o meno, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if a Tag archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se viene visualizzata una pagina di archivio tag, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if a user has capability or role, then content between shortcode will be executed. Similar to current_user_can(), but this function takes a user ID as its first parameter.
it: Controlla se un utente ha capacità o ruolo, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode. Simile a current_user_can(), ma questa funzione accetta un ID utente come primo parametro.

en: Checks if an Author archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se viene visualizzata una pagina di archivio dell'autore, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if any type of Archive page is being displayed, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se viene visualizzato qualsiasi tipo di pagina Archivio, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if current locale is RTL (Right To Left script), then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se la locale corrente è RTL (script da destra a sinistra), quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if current user has a capability or role for a given blog, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se l'utente corrente ha una capacità o un ruolo per un determinato blog, quindi verrà eseguito il contenuto dello shortcode.

en: Checks if current user has capability or role, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se l'utente corrente ha capacità o ruolo, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if Multisite support is enabled, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se il supporto multisito è abilitato, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if Pages are being displayed, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se le pagine vengono visualizzate, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if search result page archive is being displayed, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se viene visualizzato l'archivio delle pagine dei risultati della ricerca, quindi verrà eseguito il contenuto tra gli shortcode.

en: Checks if the current page is blog posts index, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se la pagina corrente è l'indice dei post del blog, quindi verrà eseguito il contenuto dello shortcode.

en: Checks if the current page/post is Home page of site, then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se la pagina/post corrente è la home page del sito, quindi verrà eseguito il contenuto compreso nello shortcode.

en: Checks if the current post is a Sticky Post meaning the "Stick this post to the front page" check box has been checked for the post, content between shortcode will be executed.
it: Controlla se il post corrente è un post permanente, il che significa che la casella di controllo "Inserisci questo post in prima pagina" è stata selezionata per il post, il contenuto tra lo shortcode verrà eseguito.

en: Checks if the current post is post view/detail page, content between shortcode will be executed.
it: Controlla se il post corrente è la visualizzazione del post/una pagina di dettaglio, il contenuto tra lo shortcode verrà eseguito.

en: Checks if the current user ID matches $user_id , then content between shortcode will be executed. Shortcode won't work if $user_id parameter is not given.
it: Controlla se l'ID utente corrente corrisponde a $user_id , quindi verrà eseguito il contenuto dello shortcode. Lo shortcode non funzionerà se non viene fornito il parametro $user_id.

en: Checks if the current user name matches $user_name , then content between shortcode will be executed. Shortcode won't work if $username parameter is not given.
it: Controlla se il nome utente corrente corrisponde a $user_name , quindi verrà eseguito il contenuto dello shortcode. Lo shortcode non funzionerà se non viene fornito il parametro $username.

en: Checks if the query is for an archive page of a given post type(s), then content between shortcode will be executed.
it: Controlla se la query riguarda una pagina di archivio di un determinato tipo di post, quindi verrà eseguito il contenuto tra lo shortcode.

en: Checks if user has correct meta_value based on operator, then content between shortcode will be executed. Default operator is EQUALSTO_N, %sS = String Comparision,%s N = Numeric Comparision %s Last argument $user_id is optional argument, if you will not pass any user id then it will check for current user.
it: Controlla se l'utente ha un meta_value corretto in base all'operatore, quindi verrà eseguito il contenuto dello shortcode. L'operatore predefinito è EQUALSTO_N, %sS = Confronto stringhe,%s N = Confronto numerico %s L'ultimo argomento $user_id è un argomento facoltativo, se non passerai alcun ID utente, controllerà l'utente corrente.

en: Cheque
it: Controllo

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificato

en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

en: Chinese(Simplified)
it: Cinese semplificato)

en: Chinese(Traditional)
it: Cinese tradizionale)

en: Chinese/China
it: Cinese/Cina

en: Chinese/Taiwan
it: Cinese/Taiwan

en: Chino/Hong Kong
it: Cinese/Hong Kong

en: Choose ARMember profile page to replace
it: Scegli la pagina del profilo ARMember da sostituire

en: Choose Payment Cycle
it: Scegli Ciclo di pagamento

en: Choose Plan
it: Scegli Piano

en: Choose which users should receive this badge
it: Scegli quali utenti dovrebbero ricevere questo badge

en: Choose your option
it: Scegli la tua opzione

en: Classic
it: Classico

en: Clear
it: Chiaro

en: Clear Log
it: Pulisci il registro

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
it: Fare clic sui collegamenti seguenti per ulteriori dettagli su come ottenere le credenziali API:

en: Click Here
it: Clicca qui

en: click here
it: clicca qui

en: Click here to continue
it: Clicca qui per continuare

en: Click here to open Form
it: Clicca qui per aprire il modulo

en: Click here to open form
it: Clicca qui per aprire il modulo

en: Click here to open Set up form
it: Fare clic qui per aprire il modulo di configurazione

en: Click here to Show failed payment history
it: Fai clic qui per visualizzare la cronologia dei pagamenti non riusciti

en: Click to add shortcode in textarea
it: Fare clic per aggiungere lo shortcode nell'area di testo

en: Click to Copy
it: Fare clic per copiare

en: Click to copy
it: Fare clic per copiare

en: Click to preview
it: Fare clic per visualizzare l'anteprima

en: Client ID
it: Identificativo cliente

en: Client ID can not be left blank.
it: L'ID cliente non può essere lasciato vuoto.

en: Client ID should not be blank.
it: L'ID cliente non deve essere vuoto.

en: Client Secret
it: Segreto del cliente

en: Client Secret can not be left blank.
it: Il segreto del client non può essere lasciato vuoto.

en: Client Secure Key
it: Reindirizza l'URI che dovresti aggiungere nell'API VK.

en: Clone from existing forms
it: Clona da moduli esistenti

en: Close
it: Vicino

en: Close Account
it: Chiudere l'account

en: Close/Delete account. This will erase all of the data of current logged in user from site.This form will not display to if current user is Admin.
it: Chiudi/Elimina account. Ciò cancellerà tutti i dati dell'utente correntemente connesso dal sito. Questo modulo non verrà visualizzato se l'utente corrente è Amministratore.

en: Code Copied
it: Codice copiato

en: Code Length
it: Lunghezza del codice

en: Code type
it: Tipo di codice

en: Color Options
it: Opzioni colore

en: Color Scheme
it: Combinazione di colori

en: Comments
it: Commenti

en: Common Messages
it: Messaggi comuni

en: Common Tax
it: Imposta comune

en: Company Logo
it: Logo della compagnia

en: Complete
it: Completare

en: Complete simple steps to get started.
it: Completa semplici passaggi per iniziare.

en: Completed Recurrence
it: Ricorrenza completata

en: Condition
it: Condizione

en: Conditional Redirect
it: Reindirizzamento condizionale

en: Conditional Redirection
it: Reindirizzamento condizionale

en: Conditional Redirection(User Role)
it: Reindirizzamento condizionale (ruolo utente)

en: Conditional Subscription
it: Abbonamento Condizionato

en: Conditionally Plan
it: Piano condizionato

en: Conditions
it: Condizioni

en: Configure
it: Configura

en: Configure More Gateways
it: Configura più gateway

en: Configure Plan + Signup Page
it: Configura piano + pagina di registrazione

en: Configure Submission Redirection
it: Configura il reindirizzamento dell'invio

en: Confirm Email Address
it: Conferma l'indirizzo e-mail

en: Confirm Email Address can not be left blank.
it: L'indirizzo email di conferma non può essere lasciato vuoto.

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Confirm Password can not be left blank.
it: Conferma password non può essere lasciato vuoto.

en: Confirmation
it: Conferma

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Connect With Google Account
it: Connettiti con l'account Google

en: Connected with Gmail API
it: Connesso con l'API Gmail

en: Constant Contact List Not Found.
it: Elenco contatti costanti non trovato.

en: Consumer Key
it: Chiave del consumatore

en: Consumer Key can not be left blank.
it: La chiave consumatore non può essere lasciata vuota.

en: Consumer Secret
it: Segreto del consumatore

en: Content Access
it: Accesso ai contenuti

en: Content Access Rules
it: Regole di accesso ai contenuti

en: Content Cannot Be Empty.
it: Il contenuto non può essere vuoto.

en: Content Font
it: Carattere del contenuto

en: Content Goes Here
it: Il contenuto va qui

en: Content is Restricted. Buy this post to get access to full content!
it: Il contenuto è limitato. Acquista questo post per avere accesso al contenuto completo!

en: Content is Restricted. Buy this post to get access to full content.
it: Il contenuto è limitato. Acquista questo post per avere accesso al contenuto completo.

en: Content Restriction Shortcode
it: Codice breve di limitazione del contenuto

en: Content Restriction Type
it: Tipo di limitazione del contenuto

en: Content Text
it: Contenuto del testo

en: Content to display
it: Contenuto da visualizzare

en: Content to display on false condition
it: Contenuto da visualizzare in condizioni false

en: Content to display on true condition
it: Contenuto da visualizzare in condizioni reali

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Copy Profile Template
it: Copia modello di profilo

en: Copy Template
it: Copia modello

en: Cosidering duplicate
it: Considerando duplicato

en: Could Not Perform The Operation, Because Coupon Code Already Exists.
it: Impossibile eseguire l'operazione perché il codice coupon esiste già.

en: Could Not Perform The Operation, Because Message With The Same Type And Subscription Plan Already Exists.
it: Impossibile eseguire l'operazione perché esiste già un messaggio con lo stesso tipo e piano di abbonamento.

en: Could not save password reset key to database.
it: Impossibile salvare la chiave di reimpostazione della password nel database.

en: Couldn't login with social network
it: Impossibile accedere con il social network

en: Couldn't login with tumblr
it: Impossibile accedere con Tumblr

en: Couldn't login with twitter
it: Impossibile accedere con Twitter

en: Couldn't register you... please contact the
it: Impossibile registrarti... contatta il

en: Country
it: Paese

en: Country Name
it: Nome del paese

en: Country/Region
it: Paese/regione

en: Countrywise Tax
it: Tassa nazionale

en: Coupon
it: Buono

en: Coupon & Amount Section
it: Sezione coupon e importo

en: Coupon Added Successfully.
it: Coupon aggiunto con successo.

en: Coupon Amount
it: Importo del buono

en: Coupon Applied Successfully
it: Coupon applicato con successo

en: Coupon Button Label
it: Etichetta del pulsante coupon

en: Coupon Code
it: codice coupon

en: Coupon code can't be changed, Because its usage has been started.
it: Il codice coupon non può essere modificato perché il suo utilizzo è stato avviato.

en: Coupon code has expired
it: Il codice coupon è scaduto

en: Coupon code has expired.
it: Il codice coupon è scaduto.

en: Coupon code is not valid
it: Il codice coupon non è valido

en: Coupon code is not valid for the selected plan
it: Il codice coupon non è valido per il piano selezionato

en: Coupon code is not valid for the selected plan.
it: Il codice coupon non è valido per il piano selezionato.

en: Coupon code is not valid.
it: Il codice coupon non è valido.

en: Coupon Code Used:
it: Codice coupon utilizzato:

en: coupon could not be applied
it: Impossibile applicare il coupon

en: Coupon Discount
it: Sconto buono

en: Coupon Empty
it: Coupon vuoto

en: Coupon Expired
it: Coupon scaduto

en: Coupon has been deleted successfully.
it: Il coupon è stato eliminato con successo.

en: Coupon has been successfully applied
it: Il coupon è stato applicato con successo

en: Coupon has been successfully applied.
it: Il coupon è stato applicato con successo.

en: Coupon Label
it: Etichetta del buono

en: Coupon Management
it: Gestione dei coupon

en: Coupon Related Messages
it: Messaggi relativi ai coupon

en: Coupon Report
it: Rapporto Posta Pagata

en: Coupon Reports
it: Rapporti sui coupon

en: Coupon Title Text
it: Testo del titolo del coupon

en: Coupon Type
it: Tipo di buono

en: Coupon Updated Successfully.
it: Coupon aggiornato con successo.

en: Coupon(s) has been deleted successfully.
it: I coupon sono stati eliminati con successo.

en: Coupons
it: Buoni

en: coupons
it: tagliandi

en: Coupons Added Successfully.
it: Coupon aggiunti con successo.

en: Cover
it: Copertina

en: cover photo
it: foto di copertina

en: Credit Card Declined
it: Carta di credito respinta

en: Credit Card Description
it: Descrizione della carta di credito

en: Credit Card Image
it: Immagine della carta di credito

en: Credit Card Label
it: Etichetta della carta di credito

en: Credit Card Not Authorized
it: Carta di credito non autorizzata

en: Credit Card Number
it: Numero di carta di credito

en: Croatian
it: Croato

en: Cron Debug Log Settings
it: Impostazioni del registro di debug Cron

en: Crop
it: Raccolto

en: crop
it: raccolto

en: Cross Fade
it: Dissolvenza incrociata

en: CSS Class
it: Classe CSS

en: CSS Class Information
it: Informazioni sulla classe CSS

en: Currency
it: Valuta

en: Current
it: Attuale

en: Current Membership
it: Iscrizione attuale

en: Current Membership Buttons options
it: Opzioni dei pulsanti di iscrizione correnti

en: Current Membership Other options
it: Iscrizione attuale Altre opzioni

en: Current plan
it: Piano attuale

en: Current user doesn't have permission to delete users
it: L'utente corrente non dispone dell'autorizzazione per eliminare gli utenti

en: Current User Information
it: Informazioni sull'utente corrente

en: Current user profile URL pattern
it: Pattern URL del profilo utente corrente

en: Currently Logged In
it: Attualmente connesso

en: Custom
it: Costume

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Custom Content
it: Contenuto personalizzato

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom Css
it: CSS personalizzato

en: Custom Currency
it: Valuta personalizzata

en: Custom Image
it: Immagine personalizzata

en: Custom Meta
it: Piano utente

en: Custom Post is protected
it: La posta personalizzata è protetta

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
it: Tipo di post personalizzato, tassonomia, tag

en: Custom Setting
it: Impostazione personalizzata

en: custom taxonomy(s)
it: tassonomia/i personalizzata/e

en: Customer Email
it: E-mail del cliente

en: Customer Email:
it: E-mail del cliente:

en: Customer Key
it: Chiave del cliente

en: Customer Key can not be left blank.
it: La chiave cliente non può essere lasciata vuota.

en: Customer Name
it: Nome del cliente

en: Customer Secret
it: Segreto del cliente

en: Customer Secret can not be left blank.
it: Il segreto del cliente non può essere lasciato vuoto.

en: CVC Number should not be blank.
it: Il numero CVC non deve essere vuoto.

en: CVV Code
it: Codice CVV

en: CVV Description
it: Descrizione CVV

en: CVV Label
it: Etichetta CVV

en: Cycle Date
it: Data del ciclo

en: cycles due
it: cicli dovuti

en: Czech
it: Ceco

en: Daily
it: Quotidiano

en: Danish
it: danese

en: Danish/Denmark
it: Danese/Danimarca

en: Dark
it: Buio

en: Date
it: Data

en: Date Can't Be Changed, Because coupon usage has been started.
it: La data non può essere modificata perché l'utilizzo del coupon è stato avviato.

en: Date Format
it: Formato data

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Day
it: Giorno

en: day
it: giorno

en: day of month
it: giorno del mese

en: Day(s)
it: Giorno(i)

en: day(s)
it: giorno/i

en: day(s) of subscription
it: giorni) di abbonamento

en: Days
it: Giorni

en: days
it: giorni

en: Days (since registration)
it: Giorni (dalla registrazione)

en: Days Of Subscription
it: Giorni Di Abbonamento

en: Deactivate
it: Disattivare

en: Debug Log Settings
it: Impostazioni del registro di debug

en: Debug Logs
it: Log di debug

en: Debug Logs cleared successfully
it: Registri di debug cancellati correttamente

en: Debug Settings Saved Successfully
it: Impostazioni di debug salvate correttamente

en: Default access rule will be applied to new
it: La regola di accesso predefinita verrà applicata al nuovo

en: Default Access Rules for newly added Content
it: Regole di accesso predefinite per i contenuti appena aggiunti

en: Default Alternative Content
it: Contenuto alternativo predefinito

en: Default Badge for All
it: Badge predefinito per tutti

en: Default Cover
it: Copertina predefinita

en: Default Cover Image
it: Immagine di copertina predefinita

en: Default Cover Photo
it: Foto di copertina predefinita

en: Default Currency
it: Valuta predefinita

en: Default Private Content
it: Abilita/Disabilita contenuto privato

en: Default private content has been added successfully.
it: Il contenuto privato predefinito è stato aggiunto correttamente.

en: default profile page.
it: pagina del profilo predefinito.

en: Default Profile Template
it: Modello di profilo predefinito

en: Default Redirect To
it: Reindirizzamento predefinito a

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
it: Reindirizzamento predefinito all'URL precedente se una qualsiasi delle condizioni di cui sopra non corrisponde.

en: Default Redirect URL
it: URL di reindirizzamento predefinito

en: Default Redirection url is required.
it: L'URL di reindirizzamento predefinito è obbligatorio.

en: Default Restriction
it: Regole di accesso per i membri AR

en: Default Restriction Rules
it: Regole di restrizione predefinite

en: Default Rules Saved Successfully.
it: Regole predefinite salvate correttamente.

en: Default Selected Plan
it: Piano selezionato predefinito

en: Default Set
it: Impostazione predefinita

en: Default Tax
it: Imposta predefinita

en: Default:
it: Predefinito:

en: Default: 1
it: Predefinito: 1

en: Default: 5
it: Predefinito: 5

en: Delete
it: Eliminare

en: Delete Configuration
it: Elimina configurazione

en: Delete Field
it: Elimina campo

en: Delete fields of this specific form.
it: Elimina i campi di questo modulo specifico.

en: Delete Form
it: Elimina modulo

en: Delete Form Set
it: Elimina insieme di moduli

en: Delete Icon
it: Elimina icona

en: Delete Member(s)
it: Elimina membro/i

en: Delete Plan
it: Elimina piano

en: Delete Plan(s)
it: Elimina piano/i

en: Delete Post
it: Elimina messaggio

en: Delete Setup
it: Elimina impostazione

en: Delete Template
it: Elimina modello

en: Delete Transaction(s)
it: Elimina transazione(i)

en: Delicious
it: Delizioso

en: Desc. Font Size
it: Disc. Dimensione del font

en: Description
it: Descrizione

en: Desktop View
it: Visualizzazione del desktop

en: Details of certain member.
it: Dettagli di un determinato membro.

en: Details of certain membership plan.
it: Dettagli di alcuni piani di abbonamento.

en: Digital Transfer
it: Trasferimento digitale

en: Direct Scroll
it: Scorrimento diretto

en: Directory Reset Button
it: Pulsante di reimpostazione della directory

en: Directory Search Button
it: Pulsante di ricerca nella directory

en: Directory Search Placeholder
it: Segnaposto di ricerca nella directory

en: Directory Template 1
it: Modello di directory 1

en: Directory Template 2
it: Modello di directory 2

en: Directory Template 3
it: Modello di directory 3

en: Directory Template 4
it: Modello di directory 4

en: Directory Template 5
it: Modello di directory 5

en: Directory Template 6
it: Modello di directory 6

en: Directory Template Name
it: Nome del modello di directory

en: Disable ARMember styling on wp-login page
it: Disabilita lo stile ARMember nella pagina di accesso wp

en: Disable feeds access to everyone
it: Disabilita l'accesso ai feed per tutti

en: Discount
it: Sconto

en: Display actual error returned from payment gateway
it: Visualizza l'errore effettivo restituito dal gateway di pagamento

en: Display Admin Email
it: Visualizza l'e-mail dell'amministratore

en: Display Administrator Users
it: Visualizza gli utenti amministratori

en: Display alternative content to the member who has not buy this post. If this disable then default content will be displayed from ARMember -> General Settings -> Paid Post Settings page.
it: Mostra contenuti alternativi al membro che non ha acquistato questo post. Se questa disabilitazione verrà visualizzata il contenuto predefinito da ARMember -> Impostazioni generali -> pagina Impostazioni post a pagamento.

en: Display Blogname
it: Visualizza nome blog

en: Display BlogURL
it: Visualizza l'URL del blog

en: Display Cancel Subscription Button
it: Visualizza il pulsante Annulla abbonamento

en: Display Content Based On
it: Visualizza contenuto in base a

en: Display Coupon Amount
it: Visualizza l'importo del coupon

en: Display Coupon Code
it: Visualizza il codice coupon

en: Display Coupon Discount
it: Visualizza sconto coupon

en: Display current membership plan for logged in users if they purchased.
it: Visualizza il piano di abbonamento corrente per gli utenti che hanno effettuato l'accesso se hanno acquistato.

en: Display currently logged in Member profile
it: Visualizza il profilo membro attualmente connesso

en: Display currently logged in User Information
it: Visualizza le informazioni sull'utente attualmente registrato

en: Display Currently logged in user's profile.
it: Display Profilo dell'utente attualmente connesso.

en: Display Email Address
it: Visualizza indirizzo e-mail

en: Display Final Payable Amount
it: Visualizza l'importo finale da pagare

en: Display Forgot Password Link
it: Visualizza il collegamento Password dimenticata

en: Display Information Based On
it: Visualizza le informazioni in base a

en: Display Invoice ID
it: Visualizza ID fattura

en: Display Joining Date
it: Visualizza la data di iscrizione

en: Display Login Link
it: Visualizza collegamento di accesso

en: Display Login URL
it: Visualizza l'URL di accesso

en: Display Logout button/link.
it: Visualizza il pulsante/link di disconnessione.

en: Display Member Badges
it: Visualizza i badge dei membri

en: Display Member Badges?
it: Visualizzare i badge dei membri?

en: Display Member Fields
it: Visualizza campi membro

en: Display Member Form
it: Visualizza modulo membro

en: Display Members Fields
it: Visualizza i campi dei membri

en: Display Membership Plan Name
it: Visualizza il nome del piano di abbonamento

en: Display Message
it: Visualizza messaggio

en: Display message after form submit
it: Visualizza il messaggio dopo l'invio del modulo

en: Display Name
it: Nome da visualizzare

en: Display NetworkName
it: Visualizza nomerete

en: Display NetworkURL
it: Visualizza URL di rete

en: Display Payer Email
it: Visualizza l'e-mail del pagatore

en: Display Payment Currency
it: Visualizza la valuta del pagamento

en: Display Payment Date
it: Visualizza la data di pagamento

en: Display Payment Gateway
it: Visualizza il gateway di pagamento

en: Display Payment Type
it: Visualizza il tipo di pagamento

en: Display Plan Amount
it: Visualizza importo del piano

en: Display Plan Amount without Tax Amount
it: Visualizza l'importo del piano senza importo delle imposte

en: Display Plan Description
it: Descrizione del piano espositivo

en: Display Plan End Date
it: Visualizza la data di fine del piano

en: Display Plan Expire Date
it: Visualizza la data di scadenza del piano

en: Display Plan Information of currently logged in user.
it: Visualizza informazioni sul piano dell'utente attualmente connesso.

en: Display Plan Name
it: Visualizza nome piano

en: Display Plan Start Date
it: Visualizza la data di inizio del piano

en: Display Plan Trial Amount
it: Visualizza l'importo di prova del piano

en: Display Private content only to selected users.
it: Mostra contenuti privati solo agli utenti selezionati.

en: Display Profile Name
it: Visualizza il nome del profilo

en: Display Recently Registerd  Members
it: Visualizza i membri registrati di recente

en: Display Registration Link
it: Visualizza il collegamento di registrazione

en: Display remaining login attempts warning message.
it: Visualizza il messaggio di avviso dei tentativi di accesso rimanenti.

en: Display Renew Subscription Button
it: Visualizza il pulsante Rinnova abbonamento

en: Display Search Box
it: Visualizza la casella di ricerca

en: Display Sorting Options
it: Visualizza le opzioni di ordinamento

en: Display Strength Meter?
it: Visualizzare il misuratore di potenza?

en: Display Subscription Amount
it: Visualizza l'importo dell'abbonamento

en: Display Subscription Expire Date
it: Visualizza la data di scadenza dell'abbonamento

en: Display Subscription ID
it: Visualizza l'ID dell'abbonamento

en: Display Subscription Name
it: Visualizza il nome dell'abbonamento

en: Display Subscription Next Due Date
it: Visualizza la prossima data di scadenza dell'abbonamento

en: Display Tax Amount
it: Visualizza importo imposta

en: Display Tax Percentage
it: Visualizza la percentuale di imposta

en: Display to All
it: Visualizza a tutti

en: Display Transaction ID
it: Visualizza l'ID della transazione

en: Display Trial Amount
it: Visualizza importo di prova

en: Display Trial Period
it: Visualizza il periodo di prova

en: Display Type
it: Tipo di visualizzazione

en: Display Update Card Subscription Button?
it: Visualizzare il pulsante di abbonamento Aggiorna scheda?

en: Display User badges
it: Visualizza i badge utente

en: Display User Displayname
it: Visualizza il nome visualizzato dell'utente

en: Display User Firstname
it: Visualizza il nome dell'utente

en: Display User ID
it: Visualizza l'ID utente

en: Display User Info
it: Visualizza informazioni utente

en: Display User Lastname
it: Visualizza il cognome dell'utente

en: Display User Nickname
it: Visualizza il soprannome dell'utente

en: Display User Profile Link
it: Visualizza il collegamento al profilo utente

en: Display Username
it: Visualizza nome utente

en: Display View Invoice Button
it: Visualizza il pulsante Visualizza fattura

en: Display view profile link
it: Visualizza il collegamento al profilo di visualizzazione

en: Displays blog name
it: Visualizza il nome del blog

en: Displays blog URL
it: Visualizza l'URL del blog

en: Displays blog WP-admin URL
it: Visualizza l'URL dell'amministratore WP del blog

en: Displays tax amount
it: Visualizza l'importo dell'imposta

en: Displays tax percentage
it: Visualizza la percentuale d'imposta

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
it: Visualizza l'e-mail dell'amministratore a cui gli utenti possono contattarti. Puoi configurarlo nelle impostazioni di posta.

en: Displays the ARM login page
it: Visualizza la pagina di accesso ARM

en: Displays the E-mail address of user
it: Visualizza l'indirizzo e-mail dell'utente

en: Displays the Final Payable Amount of user
it: Visualizza l'importo finale da pagare dell'utente

en: Displays the payment date of user
it: Visualizza la data di pagamento dell'utente

en: Displays the payment gateway of user
it: Visualizza il gateway di pagamento dell'utente

en: Displays the payment transaction Id of user
it: Visualizza l'ID della transazione di pagamento dell'utente

en: Displays the payment type of user
it: Visualizza il tipo di pagamento dell'utente

en: Displays the plan amount of user
it: Visualizza l'importo del piano dell'utente

en: Displays the plan description of user
it: Visualizza la descrizione del piano dell'utente

en: Displays the plan discount of user
it: Visualizza lo sconto del piano dell'utente

en: Displays the plan name of user
it: Visualizza il nome del piano dell'utente

en: Displays the Reset Password Link for user
it: Visualizza il collegamento Reimposta password per l'utente

en: Displays the trial amount of plan
it: Visualizza l'importo di prova del piano

en: Displays the used coupon code by user
it: Visualizza il codice coupon utilizzato dall'utente

en: Displays the user display name or public name
it: Visualizza il nome visualizzato dell'utente o il nome pubblico

en: Displays the user first name
it: Visualizza il nome dell'utente

en: Displays the User ID of user
it: Visualizza l'ID utente dell'utente

en: Displays the user last name
it: Visualizza il cognome dell'utente

en: Displays the User Profile address
it: Visualizza l'indirizzo del profilo utente

en: Displays the Username of user
it: Visualizza il nome utente dell'utente

en: Divider
it: Divisore

en: Do not allow pending payment (Bank Transfer)
it: Non consentire pagamenti in sospeso (bonifico bancario)

en: Do not allow user to submit transaction data more than on time
it: Non consentire all'utente di inviare i dati della transazione più che puntualmente

en: Do not cancel subscription until plan expired
it: Non annullare l'abbonamento fino alla scadenza del piano

en: Do Not change permalink structure to default in order to work this option. if you set permalink structure to default, You will need to DELETE or comment (//) line which start with
it: Non modificare la struttura del permalink su quella predefinita per poter utilizzare questa opzione. se imposti la struttura del permalink come predefinita, dovrai ELIMINARE o commentare (//) la riga che inizia con

en: Do not refresh/leave this page until plugin updated successfully.
it: Non aggiornare/lasciare questa pagina finché il plug-in non viene aggiornato correttamente.

en: Do not show again.
it: Non mostrare più.

en: document
it: documento

en: Documentation
it: Documentazione

en: Domain Name
it: Nome del dominio

en: Done
it: Fatto

en: Downgrade Plan
it: Piano di downgrade

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
it: Downgrade ad un altro piano dopo la scadenza del piano corrente (dopo la fine del periodo)

en: Download
it: Scaricamento

en: Download Log
it: Scarica registro

en: Drip Content
it: Contenuto a goccia

en: Drip Type
it: Tipo di gocciolamento

en: Dripped Content Sync Successfully
it: Sincronizzazione del contenuto scaricato correttamente

en: Drop Fields Here.
it: Rilascia i campi qui.

en: Drop file here or click to select
it: Rilascia il file qui o fai clic per selezionarlo

en: Drop file here or click to select.
it: Rilascia il file qui o fai clic per selezionarlo.

en: Dropdown
it: Cadere in picchiata

en: Duplicate Form
it: Modulo duplicato

en: Duplicate Rule Found.
it: Trovata regola duplicata.

en: Duplicate Rules cannot be added.
it: Non è possibile aggiungere regole duplicate.

en: Duration
it: Durata

en: Duration Type
it: Tipo di durata

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch/Netherlands
it: Olandese/Paesi Bassi

en: e.g.
it: per esempio.

en: Edit
it: Modificare

en: Edit Achievement
it: Modifica risultato

en: Edit Badge
it: Modifica distintivo

en: Edit Card Options
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta della carta, riprova.

en: Edit Coupon
it: Modifica buono

en: Edit Drip Rule
it: Modifica regola di gocciolamento

en: Edit Email Template
it: Modifica modello di posta elettronica

en: Edit Field Label
it: Modifica etichetta campo

en: Edit Field Options
it: Modifica opzioni campo

en: Edit Form
it: Modifica modulo

en: Edit Member
it: Modifica membro

en: Edit Membership Plan
it: Modifica piano di abbonamento

en: Edit Message
it: Modifica messaggio

en: Edit Paid Post
it: Modifica posta pagata

en: Edit Paid Posts
it: Modifica post a pagamento

en: Edit Plan
it: Modifica piano

en: Edit Plan + Signup Page
it: Modifica piano + pagina di registrazione

en: Edit Private Content
it: Modifica contenuto privato

en: Edit Profile
it: Modifica Profilo

en: Edit Profile page
it: Pagina Modifica profilo

en: Edit Profile Template
it: Modifica modello di profilo

en: Edit Rule
it: Modifica regola

en: Edit Template Options
it: Modifica opzioni modello

en: Edit Userwise Private Content
it: Modifica contenuto privato Userwise

en: Effect Color
it: Colore effetto

en: Effective from
it: Efficace da

en: Email
it: E-mail

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Email Address can not be left blank.
it: L'indirizzo e-mail non può essere lasciato vuoto.

en: Email Address should not contain bad words.
it: Il nome utente non deve contenere parolacce.

en: Email could not be sent, please contact the site admin.
it: Impossibile inviare l'e-mail, contattare l'amministratore del sito.

en: Email Debug Log Settings
it: Impostazioni del registro di debug della posta elettronica

en: Email Notification
it: notifica per email

en: Email Notifications
it: notifiche di posta elettronica

en: Email should not contain bad words.
it: L'e-mail non deve contenere parolacce.

en: Email Subject Required.
it: Oggetto dell'e-mail obbligatorio.

en: Email Template Updated Successfully.
it: Modello email aggiornato correttamente.

en: Email verified approve
it: L'email verificata approva

en: Enable
it: Abilitare

en: Enable / Disable Private Content
it: Abilita/Disabilita contenuto privato

en: Enable Bank Transfer Payment
it: Abilita il pagamento tramite bonifico bancario

en: Enable Confirm Email Address
it: Abilita Conferma indirizzo email

en: Enable Confirm Password
it: Abilita Conferma password

en: Enable Content Restriction
it: Abilita restrizione del contenuto

en: Enable coupon with payment
it: Abilita coupon con pagamento

en: Enable Cron Debug Logs
it: Abilita i registri di debug Cron

en: Enable double opt-in
it: Abilita il doppio consenso esplicito

en: Enable Email Debug Logs
it: Abilita registri di debug e-mail

en: Enable Expiration
it: Abilita scadenza

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
it: Abilita la funzione per inviare fatture e applicare l'imposta sulle vendite sui piani di abbonamento.

en: Enable Fancy URL for Paid Post
it: Abilita URL fantasia per post a pagamento

en: Enable General Options
it: Abilita Opzioni generali

en: Enable Google Recaptcha
it: Abilita Google Recaptcha

en: Enable Google reCAPTCHA
it: Abilita Google reCAPTCHA

en: Enable Hidden Fields
it: Abilita campi nascosti

en: Enable Invoice Prefix/Suffix ?
it: Abilita prefisso/suffisso fattura ?

en: Enable Login attempts Security
it: Abilita la sicurezza dei tentativi di accesso

en: Enable login security option for failed login attempts.
it: Abilita l'opzione di sicurezza dell'accesso per i tentativi di accesso non riusciti.

en: Enable One Click Sign Up
it: Abilita la registrazione con un clic

en: Enable Opt-ins Debug Logs
it: Abilita i log di debug con partecipazione attiva

en: Enable Pay Per Post
it: Abilita il pagamento per posta

en: Enable PayPal Payment
it: Abilita il pagamento PayPal

en: Enable Restriction access
it: Abilita accesso limitato

en: Enable Social Login
it: Abilita l'accesso social

en: Enable Stripe Payment
it: Abilita il pagamento con stripe

en: Enable Strong Password
it: Abilita password complessa

en: Enable tax module on plan purchase
it: Abilita il modulo fiscale sull'acquisto del piano

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
it: Abilita azione di aggiornamento/downgrade

en: End Date
it: Data di fine

en: End Of Term Action
it: Azione di fine mandato

en: English
it: Inglese

en: English ( en )
it: inglese (it)

en: English (UK)
it: Inglese (Regno Unito)

en: English (US)
it: Inglese (Stati Uniti)

en: English/Australia
it: Inglese/Australia

en: English/UK
it: Inglese/Regno Unito

en: English/United Kingdom
it: Inglese Regno Unito

en: English/United States
it: Inglese (Stati Uniti

en: English/United States ( en_US )
it: Inglese/Stati Uniti ( en_US )

en: English/Western
it: Inglese/occidentale

en: Enter a username or e-mail address.
it: Inserisci un nome utente o un indirizzo email.

en: Enter Alternative Content
it: Inserisci contenuto alternativo

en: Enter API Password
it: Inserisci la password dell'API

en: Enter API Signature
it: Inserisci la firma API

en: Enter API Username
it: Inserisci il nome utente dell'API

en: Enter Authorization Code
it: immetti codice di autorizzazione

en: Enter card height, for example : %s. %sRecommended height : %s.
it: Inserisci l'altezza della carta, ad esempio: %s. %sAltezza consigliata: %s.

en: Enter card width, for example : %s. %sRecommended width : %s.
it: Inserisci la larghezza della carta, ad esempio: %s. %sLarghezza consigliata: %s.

en: Enter content here for non dripped members
it: Inserisci qui il contenuto per i membri non drippati

en: Enter content here which will be dripped
it: Inserisci qui il contenuto che verrà gocciolato

en: Enter content here which will be restricted
it: Inserisci qui il contenuto che sarà limitato

en: Enter content which will be dripped
it: Inserisci il contenuto che verrà gocciolato

en: Enter Coupon Code
it: Inserisci il codice coupon

en: Enter Invoice Prefix
it: Inserisci il prefisso fattura

en: Enter Invoice Suffix
it: Inserisci il suffisso fattura

en: Enter Merchant Email Address
it: Inserisci l'indirizzo email del commerciante

en: Enter Minimum Invoice Digit(s)
it: Inserisci le cifre minime della fattura

en: Enter number of Coupon(s) to Generate
it: Inserisci il numero di coupon da generare

en: Enter plan amount
it: Inserisci l'importo del piano

en: Enter plan name
it: Inserisci il nome del piano

en: Enter Stripe Publishable Key
it: Inserisci la chiave pubblicabile Stripe

en: Enter Stripe Secret Key
it: Inserisci la chiave segreta di Stripe

en: Enter URL with http:// or https://.
it: Immettere l'URL con http:// o https://.

en: Enter User Id
it: Inserisci l'ID utente

en: Enter User Meta Name
it: Inserisci il metanome utente

en: Enter Usermeta Name
it: Inserisci il nome metautente

en: Entered URLs will be blocked for all users and visitors except administrator.
it: Gli URL immessi verranno bloccati per tutti gli utenti e i visitatori tranne l'amministratore.

en: entries
it: inserimenti

en: equals
it: equivale

en: ERROR
it: ERRORE

en: Error
it: Errore

en: Error Adding Coupons, Please Again Try Again.
it: Errore durante l'aggiunta dei coupon, riprova.

en: Error Adding Message, Please Try Again.
it: Errore durante l'aggiunta del messaggio, riprova.

en: Error Code
it: Codice di errore

en: Error during file upload
it: Errore durante il caricamento del file

en: Error during file upload.
it: Errore durante il caricamento del file.

en: Error during user import.
it: Errore durante l'importazione degli utenti.

en: Error Field Border
it: Bordo del campo di errore

en: Error in cancel subscription from 2Checkout.
it: Errore nell'annullamento dell'abbonamento da 2Checkout.

en: Error in cancel subscription from Authorize.net.
it: Errore nell'annullamento dell'abbonamento da Authorize.net.

en: Error in cancel subscription from Paypal.
it: Errore nell'annullamento dell'abbonamento da Paypal.

en: Error in cancel subscription from Stripe.
it: Errore nell'annullamento dell'abbonamento da Stripe.

en: Error in subscription cancel from Payment Gateway:
it: Errore nell'annullamento dell'abbonamento dal gateway di pagamento:

en: Error Updating Coupons, Please Again Try Again.
it: Errore durante l'aggiornamento dei coupon, riprova.

en: Error While Adding Achievement, Please Try Again.
it: Errore durante l'aggiunta dell'obiettivo. Riprova.

en: Error while creating user.
it: Errore durante la creazione dell'utente.

en: Eskimo Aleut/Anguilla
it: Eschimese Aleut/Anguilla

en: Estonian
it: Estone

en: event for added Stripe Webhook at your stripe.com Account. To add this event please Login to your Stripe Account -> Developers -> Webhooks page -> Edit Webhook and select the event for the "Events to send" option.
it: evento per l'aggiunta di Stripe Webhook al tuo account stripe.com. Per aggiungere questo evento, accedi al tuo account Stripe -> Sviluppatori -> Pagina Webhook -> Modifica Webhook e seleziona l'evento per l'opzione "Eventi da inviare".

en: Every
it: Ogni

en: every
it: ogni

en: Everyone
it: Tutte

en: Everytime
it: Ogni volta

en: Exclude pages for restriction
it: Escludi pagine per limitazione

en: Exclude role for restriction
it: Escludi ruolo per restrizione

en: Existing
it: Esistente

en: existing user(s), if any duplicate user found.
it: utente/i esistente/i, se è stato trovato un utente duplicato.

en: EXPERIMENTAL
it: SPERIMENTALE

en: Expiration Month
it: Mese di scadenza

en: Expiration Year
it: Anno di scadenza

en: Expire Date
it: Data di scadenza

en: Expire date can not be earlier than current date.
it: La data di scadenza non può essere precedente alla data corrente.

en: Expire date can not be earlier than start date
it: La data di scadenza non può essere precedente alla data di inizio

en: Expire date can not be earlier than start date.
it: La data di scadenza non può essere precedente alla data di inizio.

en: Expire Month Description
it: Descrizione del mese di scadenza

en: Expire Month Label
it: Etichetta del mese di scadenza

en: Expire Subscription
it: Scade l'abbonamento

en: Expire Year Description
it: Descrizione dell'anno di scadenza

en: Expire Year Label
it: Etichetta dell'anno di scadenza

en: Expire/Next Renewal
it: Scadenza/prossimo rinnovo

en: Expired
it: Scaduto

en: expired
it: scaduto

en: Expires On
it: Scade il

en: Expiry Date
it: Data di scadenza

en: Expiry date updated successfully.
it: Data di scadenza aggiornata correttamente.

en: Expiry month should not be blank.
it: Il mese di scadenza non deve essere vuoto.

en: Expiry year should not be blank.
it: L'anno di scadenza non deve essere vuoto.

en: Explore ARMember
it: Esplora ARMember

en: Explore Features
it: Esplora le funzionalità

en: Export To CSV
it: Esporta in CSV

en: Export to CSV
it: Esporta in CSV

en: Extend Days
it: Prolungare i giorni

en: External
it: Esterno

en: External popup window
it: Finestra popup esterna

en: Facebook Icon
it: Icona di Facebook

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fail Login Attempt History
it: Cronologia tentativi di accesso non riusciti

en: Failed
it: Fallito

en: failed
it: fallito

en: Failed Attempt Date
it: Data del tentativo fallito

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
it: La cronologia dei tentativi di accesso non riusciti verrà cancellata automaticamente se risale a più di 30 giorni prima.

en: Failed Login Attempt Login History
it: Tentativo di accesso non riuscito Cronologia di accesso

en: Failed Login Attempts History
it: Cronologia tentativi di accesso non riusciti

en: Failed Login IP
it: IP di accesso non riuscito

en: Failed Payment
it: Pagamento non riuscito

en: Failed Payment(Suspended)
it: Pagamento non riuscito (sospeso)

en: Failed refund to a member
it: Rimborso non riuscito a un membro

en: Failed to write file to disk.
it: Impossibile scrivere il file su disco.

en: Farsi/Persian
it: farsi/persiano

en: Feature Request
it: Richiesta di funzionalità

en: Features Settings Updated Successfully.
it: Impostazioni delle funzionalità aggiornate correttamente.

en: Features Settings Updated Successfully....
it: Impostazioni delle funzionalità aggiornate con successo....

en: Feeds
it: Feed

en: Field
it: Campo

en: field
it: campo

en: Field Alignment
it: Allineamento del campo

en: Field Background
it: Sfondo del campo

en: Field Border
it: Confine di campo

en: Field Focus
it: Messa a fuoco sul campo

en: Field Font
it: Carattere del campo

en: Field Height
it: Altezza del campo

en: Field Key
it: Chiave di campo

en: Field Label
it: Etichetta del campo

en: Field Metakeys
it: Metachiavi di campo

en: Field Name
it: Nome del campo

en: Field Options
it: Opzioni del campo

en: Field Spacing
it: Spaziatura del campo

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Field Width
it: Larghezza del campo

en: Fields
it: Campi

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
it: I campi utilizzati altrove non verranno cancellati.

en: Fields to be included in payment form
it: Campi da includere nel modulo di pagamento

en: File is not allowed larger than {SIZE}.
it: Non è consentito un file di dimensioni superiori a {SIZE}.

en: File Size Limit
it: Limite dimensione file

en: File size not allowed
it: Dimensione file non consentita

en: File type is not allowed.
it: Il tipo di file non è consentito.

en: File Upload
it: Upload di file

en: Filipino
it: Filippino

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Options
it: Opzioni filtro

en: filtered from
it: filtrato da

en: Finnish
it: finlandese

en: First Name
it: Nome di battesimo

en: First Name can not be left blank.
it: Il nome non può essere lasciato vuoto.

en: First Time Logged In
it: Primo accesso

en: Firstname Lastname
it: Nome e cognome

en: Fix Expiration Date
it: Correggi la data di scadenza

en: Fixed
it: Fisso

en: Fixed Duration
it: Durata fissa

en: Fixed Redirection
it: Reindirizzamento fisso

en: Flat
it: Piatto

en: folder
it: cartella

en: Font Awesome Icons
it: Icone fantastiche dei caratteri

en: Font Color
it: Colore del carattere

en: Font Family
it: Famiglia di font

en: Font Settings
it: Impostazioni dei caratteri

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Font Style
it: Stile carattere

en: for
it: per

en: for all countries
it: per tutti i paesi

en: For any other country which is not in above list.
it: Per qualsiasi altro paese che non è presente nell'elenco sopra.

en: for ARMember Plan
it: per il Piano ARMember

en: for before autoomatic subscription due.
it: per prima della scadenza dell'abbonamento automatico.

en: for before dripped content available.
it: per il contenuto prima gocciolato disponibile.

en: for before expire membership.
it: per prima della scadenza dell'abbonamento.

en: for before expire paid post purchase.
it: per prima della scadenza pagato dopo l'acquisto.

en: for Choosing Us!
it: per averci scelto!

en: for each
it: per ciascuno

en: for failed payment.
it: per mancato pagamento.

en: For Lifetime
it: Per tutta la vita

en: For logged in users
it: Per gli utenti registrati

en: For non logged in users
it: Per gli utenti non registrati

en: For Recurring Plan Apply to Entire Duration
it: Per il piano ricorrente si applica all'intera durata

en: For Restricted drip content
it: Per contenuti drip limitati

en: for semi autoomatic subscription reminder.
it: per il promemoria dell'abbonamento semiautomatico.

en: for the first
it: per la prima

en: for trial period finished.
it: per il periodo di prova terminato.

en: Forgot / Register Link
it: Link dimenticato/registrato

en: Forgot Password
it: Ha dimenticato la password

en: Forgot Password Link Label
it: Etichetta collegamento password dimenticata

en: Forgot Password Link Margin
it: Margine collegamento password dimenticata

en: Forgot Password Messages
it: Messaggi con password dimenticata

en: Forgot Password page
it: Pagina Password dimenticata

en: Form
it: Modulo

en: Form Background
it: Sfondo del modulo

en: Form Border
it: Bordo del modulo

en: Form deleted Successfully.
it: Modulo eliminato con successo.

en: Form deleted successfully.
it: Modulo eliminato con successo.

en: Form Description
it: Descrizione del modulo

en: Form Fields
it: Campi del modulo

en: Form has been successfully submitted.
it: Il modulo è stato inviato con successo.

en: Form ID
it: ID modulo

en: Form Name
it: Nome del modulo

en: Form name can not be left blank.
it: Il nome del modulo non può essere lasciato vuoto.

en: Form Options
it: Opzioni del modulo

en: Form Padding
it: Imbottitura del modulo

en: Form Position
it: Posizione del modulo

en: Form Section
it: Sezione modulo

en: Form Set Deleted Successfully.
it: Insieme di moduli eliminato correttamente.

en: Form Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni del modulo salvate correttamente.

en: Form Style
it: Stile modulo

en: Form Title
it: Titolo del modulo

en: Form Title Settings
it: Impostazioni del titolo del modulo

en: Form Type
it: Tipo di modulo

en: Form Width
it: Larghezza del modulo

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
it: Il modulo verrà saltato automaticamente quando l'utente effettua l'accesso.

en: Form wise redirection
it: Reindirizzamento saggio del modulo

en: Forms
it: Forme

en: Francais/Canada
it: Francese/Canada

en: Free
it: Gratuito

en: Free Membership
it: Iscrizione gratuita

en: Free Plan
it: Piano gratuito

en: Free Post
it: Posta gratuita

en: free reCAPTCHA key.
it: chiave reCAPTCHA gratuita.

en: French
it: francese

en: French (Canadian)
it: Canadese francese)

en: French/Angola
it: Francese/Angola

en: French/France
it: francese/Francia

en: French/Swiss
it: francese/svizzero

en: Friendship request
it: Richiesta di amicizia

en: From
it: Da

en: From Date
it: Dalla data

en: from IP
it: da IP

en: From Transaction Day
it: Dal giorno della transazione

en: Full
it: Pieno

en: Future Membership
it: Futura adesione

en: Gateway
it: Porta

en: Gateways
it: Gateway

en: Gender
it: Genere

en: General Options
it: Opzioni generali

en: General Restriction Options
it: Opzioni di restrizione generale

en: General Settings
it: impostazioni generali

en: Generate
it: creare

en: Generate Coupon Code.
it: Genera codice coupon.

en: German
it: Tedesco

en: German (Autstria)
it: Tedesco (Austria)

en: German (Switzerland)
it: Tedesco (Svizzera)

en: German/Germany
it: tedesco/Germania

en: Get 24x7 Support
it: Ottieni supporto 24 ore su 24, 7 giorni su 7

en: Get Authorization Code
it: Ottieni il codice di autorizzazione

en: Get list of all membership plans.
it: Ottieni l'elenco di tutti i piani di abbonamento.

en: Get list of member's paid posts based on the ID.
it: Ottieni l'elenco dei post a pagamento dei membri in base all'ID.

en: Get list of member's plans based on the ID.
it: Ottieni l'elenco dei piani dei membri in base all'ID.

en: Get list of membership plans ID, Name, and Description.
it: Ottieni l'elenco degli ID, del nome e della descrizione dei piani di abbonamento.

en: Get member details based on the ID.
it: Ottieni i dettagli del membro in base all'ID.

en: Get member's membership plan payment transactions based on the ID.
it: Ottieni le transazioni di pagamento del piano di abbonamento del membro in base all'ID.

en: Get member's paid post payment transactions based on the ID.
it: Ottieni le transazioni di pagamento posticipato pagate dal membro in base all'ID.

en: Get Response
it: Ottieni risposta

en: Get Social Avatar
it: Ottieni l'avatar sociale

en: Get social avatar while authenticate with social connect buttons
it: Ottieni avatar social durante l'autenticazione con i pulsanti di connessione social

en: GetResponse
it: Ottieni risposta

en: GetResponse Contact List Not Found.
it: Elenco contatti GetResponse non trovato.

en: Getting Started
it: Iniziare

en: Getting Started With Setup
it: Iniziare con l'installazione

en: Gift
it: Regalo

en: Give access to
it: Concedere l'accesso a

en: Give this badge to plans
it: Dai questo badge ai piani

en: Give this badge to roles
it: Assegna questo badge ai ruoli

en: Global CSS
it: CSS globale

en: Global Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni globali salvate correttamente.

en: Gmail Test Email cannot sent successfully
it: L'e-mail di prova di Gmail non può essere inviata correttamente

en: Gmail token is expired. Please Authenticate again.
it: Il token Gmail è scaduto. Per favore autenticati di nuovo.

en: Go
it: Andare

en: Go back to home page
it: Torna alla home page

en: Go to ARMember
it: Vai a ARMember

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
it: Vai al menu Impostazioni generali dall'interfaccia di amministrazione. Qui otterrai un numero di schede come Generale, Gateway di pagamento, Impostazione pagina ecc.

en: Good Text
it: Buon testo

en: Google Icon
it: Icona di Google

en: Google reCAPTCHA (V3)
it: Ricetta Google (V3)

en: Google reCAPTCHA Configuration
it: Configurazione di Google reCAPTCHA

en: Google reCAPTCHA Invalid or Expired. Please reload page and try again.
it: Google reCAPTCHA non valido o scaduto. Ricarica la pagina e riprova.

en: Google Secret
it: Segreto di Google

en: Google SignIn
it: Accedi con Google

en: Grace End Date
it: Data di fine grazia

en: Grace Expiration
it: Scadenza della grazia

en: Grace Period End of Term
it: Fine del periodo di grazia

en: grace period expires on
it: il periodo di grazia scade il

en: Grace Period Failed Payment
it: Pagamento non riuscito del periodo di grazia

en: Greek
it: Greco

en: Group creation
it: Creazione del gruppo

en: Group Name
it: Nome del gruppo

en: Growth Plugins
it: Plugin di crescita

en: Guest page
it: Pagina ospite

en: Have a coupon code?
it: Hai un codice coupon?

en: Having
it: Avendo

en: having
it: avendo

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hebrew/Israel
it: Ebraico/Israele

en: Height
it: Altezza

en: Help Tutorial
it: Tutorial di aiuto

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
it: Aiutaci a migliorare ARMember inviando statistiche di utilizzo anonime

en: here
it: Qui

en: Here you can set template of invoice that will be downloaded by users
it: Qui puoi impostare il modello di fattura che verrà scaricato dagli utenti

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
it: Qui troverai tutti i diversi tipi di piani di abbonamento gratuiti/a pagamento con varie opzioni generali e opzioni relative ai tipi di abbonamento e all'importo.

en: Hidden Field
it: Campo nascosto

en: Hidden Field Area
it: Area del campo nascosto

en: Hidden Fields
it: Campi nascosti

en: Hidden Value
it: Valore nascosto

en: Hide
it: Nascondere

en: Hide / Show Menu Item
it: Nascondi/Mostra voce di menu

en: Hide After
it: Nascondi dopo

en: Hide after
it: Nasconditi dopo

en: Hide content only for
it: Nascondi contenuto solo per

en: Hide Current Plans
it: Nascondi i piani attuali

en: Hide Empty Fields
it: Nascondi campi vuoti

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Hide Empty Profile Fields
it: Nascondi i campi del profilo vuoti

en: Hide empty profile fields
it: Nascondi i campi del profilo vuoti

en: Hide First Name field
it: Nascondi il campo Nome

en: Hide Label
it: Nascondi etichetta

en: Hide Last Name field
it: Nascondi il campo Cognome

en: Hide Plan Selection Area
it: Nascondi area di selezione del piano

en: Hide plans which are already owned by user
it: Nascondi i piani già di proprietà dell'utente

en: Hide Settings & Styles
it: Nascondi impostazioni e stili

en: Hide Setup Title
it: Nascondi titolo impostazione

en: Hide Title
it: Nascondi titolo

en: Hide username field and assign username with email
it: Nascondi il campo nome utente e assegna il nome utente con l'e-mail

en: Hindi
it: hindi

en: Home Page
it: Pagina iniziale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hour
it: Ora

en: hour
it: ora

en: Hourly
it: Ogni ora

en: Hours
it: Ore

en: hours
it: ore

en: hours.
it: ore.

en: Hover Background
it: Passa il mouse sullo sfondo

en: Hover Background 2
it: Passa il mouse sullo sfondo 2

en: Hover Font
it: Carattere al passaggio del mouse

en: How to sync with
it: Come sincronizzarsi con

en: How user will get this badge?
it: In che modo l'utente otterrà questo badge?

en: How you want to include this form into page?
it: Come vuoi includere questo modulo nella pagina?

en: How you want to pay?
it: Come vuoi pagare?

en: Html Area
it: Area HTML

en: Html Text
it: Testo HTML

en: Hungarian
it: ungherese

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
it: Evviva!! Tutto è pronto per creare il tuo primo sito ad abbonamento

en: I agree
it: Sono d'accordo

en: Icelandic
it: islandese

en: Icon Color
it: Colore dell'icona

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
it: Se l'autore non ha post, l'utente verrà reindirizzato alla pagina del profilo ARMember

en: IF Conditions
it: SE Condizioni

en: If Default Restriction is ON then ONLY below selected plan members can access this page.
it: Se la restrizione predefinita è attiva, SOLO i membri del piano sotto selezionati possono accedere a questa pagina.

en: If private content is not set for specific user and user is not in above list than default private content will be displayed to the user.
it: Se il contenuto privato non è impostato per un utente specifico e l'utente non è nell'elenco sopra, all'utente verrà visualizzato il contenuto privato predefinito.

en: If Profile Form is
it: Se il modulo profilo è

en: If Profile form is
it: Se il modulo Profilo è

en: If SignUp Form is
it: Se il modulo di iscrizione è

en: If SignUp form is
it: Se il modulo di iscrizione è

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it: Se si è trattato di un errore, ignora semplicemente questa email e non accadrà nulla.

en: If User %sIn%s Trial Period
it: Se l'utente %sIn%s periodo di prova

en: If User %sNot In%s Trial Period
it: Se l'utente %snon è in%sun periodo di prova

en: If User Has
it: Se l'utente ha

en: If user has already one ARMember paid post, then it would be updated when he will purchase this product.
it: Se l'utente ha già un post a pagamento ARMember, verrà aggiornato quando acquisterà questo prodotto.

en: If user has already one ARMember plan, then it would be updated when he will purchase this product.
it: Se l'utente ha già un piano ARMember, verrà aggiornato quando acquisterà questo prodotto.

en: If User ID is empty then by default current logged in user's badges will be displayed.
it: Se l'ID utente è vuoto, per impostazione predefinita verranno visualizzati i badge dell'utente attualmente connesso.

en: If User In Trial
it: Se utente in prova

en: If User In Trial Period
it: Se l'utente è in periodo di prova

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
it: Se l'utente non ha effettuato l'accesso, il modulo di registrazione selezionato verrà visualizzato nel frontend nella pagina di sottoscrizione.

en: If User Not In Trial
it: Se l'utente non è in prova

en: If User selected plan is
it: Se il piano selezionato dall'utente è

en: If user selected plan is
it: Se il piano selezionato dall'utente è

en: If website is restricted, redirect visitor to following page
it: Se il sito Web è limitato, reindirizza il visitatore alla pagina successiva

en: If you are using it from the theme template then make sure it should be placed BEFORE loop otherwise it wont work.
it: Se lo stai utilizzando dal modello del tema, assicurati che sia posizionato PRIMA del ciclo, altrimenti non funzionerà.

en: If you can't login after renaming wp-admin, run below URL and all changes are rollback to default :
it: Se non riesci ad accedere dopo aver rinominato wp-admin, esegui l'URL sotto e tutte le modifiche verranno ripristinate ai valori predefiniti:

en: If you don't add URL at above textbox then after purchase paid post, page will be redirected to the URL as set at ARMember -> General Settings -> Redirection Rules page.
it: Se non aggiungi l'URL nella casella di testo sopra, dopo l'acquisto del post a pagamento, la pagina verrà reindirizzata all'URL impostato in ARMember -> Impostazioni generali -> pagina Regole di reindirizzamento.

en: If you don't add URL at above textbox then buynow page will be set from ARMember -> General Settings -> Page Setup page.
it: Se non aggiungi l'URL nella casella di testo sopra, la pagina Acquista ora verrà impostata da ARMember -> Impostazioni generali -> pagina Impostazione pagina.

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
it: Se abiliti la Restrizione predefinita, quell'elemento sarà limitato per i visitatori e tutti gli utenti che hanno effettuato l'accesso, ad eccezione degli utenti il cui piano è consentito qui.

en: If you enable this switch than, restricted content will be displayed in listing only.
it: Se abiliti questa opzione, i contenuti limitati verranno visualizzati solo nell'elenco.

en: If you leave this field blank, stripe will not be available in setup for recurring plan(s).
it: Se lasci questo campo vuoto, lo stripe non sarà disponibile nella configurazione per i piani ricorrenti.

en: If you select "Restriction Type" to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and select "Hide" then content will be restricted for the selected "Membership Plan(s)".
it: Se selezioni "Tipo di restrizione" su "Mostra", i piani di abbonamento selezionati visualizzeranno il contenuto se la condizione è vera e selezioni "Nascondi", quindi il contenuto sarà limitato per i " selezionati \"Piano/i di abbonamento".

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
it: Se eliminerai questi membri, il loro abbonamento verrà rimosso.

en: If you will select any paid post which is having "subscription/recurring payment" type, then it will be considered as "semi automatic subscription" always.
it: Se selezionerai qualsiasi post a pagamento che ha il tipo "abbonamento/pagamento ricorrente", verrà sempre considerato come "abbonamento semiautomatico".

en: If you will select any plan which is having "subscription/recurring payment" type, then it will be considered as "semi automatic subscription" always.
it: Se selezionerai un piano che prevede il tipo "abbonamento/pagamento ricorrente", verrà sempre considerato come "abbonamento semiautomatico".

en: If your plan is Automatic Subscription and you have enabled Coupon Module then.
it: Se il tuo piano è l'abbonamento automatico e hai abilitato il modulo coupon.

en: Image size should be approx 900x300.
it: La dimensione dell'immagine dovrebbe essere di circa 900x300.

en: Immediately
it: Subito

en: Immediately downgrade to other plan
it: Downgrade immediato ad un altro piano

en: Immediately upgrade to other plan
it: Passa immediatamente ad un altro piano

en: Import / Export
it: Importa/Esporta

en: Important Note
it: Nota importante

en: Important note on payment integration with automatic subscription
it: Nota importante sull'integrazione dei pagamenti con abbonamento automatico

en: Important Note:
it: Nota importante:

en: Important Notes
it: Note importanti

en: in case of Authorize.net payment gateway only.
it: solo in caso di gateway di pagamento Authorize.net.

en: In Case of Automatic subscription, If total payable amount will be 0 (Zero), then 2checkout gateway will not work.
it: In caso di abbonamento automatico, se l'importo totale da pagare sarà 0 (Zero), il gateway 2checkout non funzionerà.

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
it: In caso di annullamento del piano di abbonamento infinito, tale piano verrà annullato al termine del ciclo corrente.

en: In case of Recurring Billing, Please make sure you have set following URL in the Global URL field in your 2Checkout account.
it: Per ottenere maggiori informazioni su come impostare l'URL INS (Web Hook) E l'URL approvato dal tuo account 2Checkout, fai riferimento a questo

en: In case of subscription plan selected
it: In caso di piano di abbonamento selezionato

en: In Grace Period
it: Nel periodo di grazia

en: in multisite environment
it: in ambiente multisito

en: In Trial
it: In prova

en: Inactivate
it: Disattivare

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactive Members
it: Membri inattivi

en: Including tax amount.
it: Incluso l'importo delle tasse.

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Indonesian/Indonesia
it: Indonesiano/Indonesia

en: Infinite
it: Infinito

en: Info
it: Informazioni

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
it: Eredita le regole di accesso del piano di abbonamento

en: Inherit Fonts
it: Eredita caratteri

en: Inherit from existing signup forms
it: Eredita da moduli di iscrizione esistenti

en: Input Field Options
it: Opzioni del campo di input

en: Input Style
it: Stile di input

en: installments
it: rate

en: Integrate BuddyPress or BuddyBoss with ARMember.
it: Integra BuddyPress o BuddyBoss con ARMember.

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
it: Integra il sistema di gestione dei punti adattivo myCRED con ARMember.

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
it: Integra Woocommerce con ARMember.

en: Internal
it: Interno

en: Invalid action.
it: Azione non valida.

en: Invalid Code. Please re-authorize the Aweber and try again by clicking on the "Get Authorize Code" button.
it: Codice non VALIDO. Autorizza nuovamente Aweber e riprova facendo clic sul pulsante "Ottieni codice di autorizzazione".

en: Invalid Conditional argument(s).
it: Argomenti condizionali non validi.

en: Invalid conditional argument(s).
it: Argomenti condizionali non validi.

en: Invalid Coupon
it: Coupon non valido

en: Invalid Coupon For Plan
it: Coupon non valido per il piano

en: Invalid Credit Card Detail
it: Dettagli della carta di credito non validi

en: Invalid Date.
it: Data non valida.

en: Invalid email address for Stripe Payment Gateway:
it: Indirizzo e-mail non valido per Stripe Payment Gateway:

en: Invalid Email Token
it: Token e-mail non valido

en: Invalid field message
it: Messaggio di campo non valido

en: Invalid File
it: File non valido

en: Invalid file selected
it: Selezionato file non valido

en: Invalid file selected.
it: Selezionato file non valido.

en: Invalid file uploaded.
it: Caricato file non valido.

en: Invalid image selected.
it: Immagine non valida selezionata.

en: Invalid Plan amount
it: Importo del piano non valido

en: Invalid reCAPTCHA
it: ReCAPTCHA non valido

en: Invalid Request
it: richiesta non valida

en: Invalid taxonomy.
it: Tassonomia non valida.

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid username or e-mail.
it: Nome utente o e-mail non validi.

en: Invalid username or incorrect password.
it: Nome utente non valido o password errata.

en: Invoice and Tax
it: Fattura e imposta

en: Invoice ID
it: codice di identificazione della fattura

en: Invoice Prefix/Suffix
it: Prefisso/suffisso fattura

en: Invoice Prefix/Suffix Settings
it: Impostazioni prefisso/suffisso fattura

en: Invoice Template
it: Modello di fattura

en: is
it: È

en: is already renamed from other plugin. If you want to rename admin directory from
it: è già rinominato da altri plugin. Se vuoi rinominare la directory admin da

en: is Blocked by admin
it: è bloccato dall'amministratore

en: is configured but below specified event(s) not enabled at your
it: è configurato ma gli eventi sotto specificati non sono abilitati sul tuo

en: is configured but disabled. Please enable it from
it: è configurato ma disabilitato. Si prega di abilitarlo da

en: is inactive
it: è inattivo

en: is meta field name.
it: è il nome del metacampo.

en: is protected by admin using conditional redirect shortcode
it: è protetto dall'amministratore utilizzando lo shortcode di reindirizzamento condizionale

en: It will apply on 2checkout.
it: Si applicherà il 2checkout.

en: It will apply on active list button.
it: Si applicherà al pulsante dell'elenco attivo.

en: It will apply on authorize net.
it: Si applicherà sulla rete di autorizzazione.

en: It will apply on bank transfer fields container.
it: Si applicherà al contenitore dei campi del bonifico bancario.

en: It will apply on bank transfer fields wrapper.
it: Si applicherà al wrapper dei campi del bonifico bancario.

en: It will apply on bank transfer.
it: Si applicherà tramite bonifico bancario.

en: It will apply on card background.
it: Si applicherà sullo sfondo della carta.

en: It will apply on card label.
it: Si applicherà sull'etichetta della carta.

en: It will apply on card logo.
it: Si applicherà sul logo della carta.

en: It will apply on card title.
it: Si applicherà al titolo della carta.

en: It will apply on card value.
it: Si applicherà al valore della carta.

en: It will apply on change membership link.
it: Si applicherà al collegamento di modifica dell'iscrizione.

en: It will apply on checked circle icon of selected payment gateway.
it: Si applicherà all'icona del cerchio selezionato del gateway di pagamento selezionato.

en: It will apply on checked circle of selected payment gateway.
it: Si applicherà al cerchio selezionato del gateway di pagamento selezionato.

en: It will apply on container of membership setup wizard plans.
it: Si applicherà al contenitore dei piani di configurazione guidata dell'abbonamento.

en: It will apply on container of payment gateways.
it: Si applicherà sui contenitori dei gateway di pagamento.

en: It will apply on coupon apply button.
it: Verrà applicato sul pulsante di applicazione del coupon.

en: It will apply on cover remove button.
it: Si applicherà al pulsante di rimozione della copertina.

en: It will apply on cover upload button.
it: Si applicherà al pulsante di caricamento della copertina.

en: It will apply on cover upload container.
it: Si applicherà al contenitore di caricamento della copertina.

en: It will apply on cover upload inner container.
it: Si applicherà al contenitore interno di caricamento della copertina.

en: It will apply on credit card fields container.
it: Si applicherà al contenitore dei campi della carta di credito.

en: It will apply on credit card fields wrapper.
it: Verrà applicato al wrapper dei campi della carta di credito.

en: It will apply on description of plan.
it: Si applicherà alla descrizione del piano.

en: It will apply on directory form container.
it: Si applicherà al contenitore del modulo di directory.

en: It will apply on directory template container.
it: Si applicherà al contenitore del modello di directory.

en: It will apply on edit profile form fields wrapper.
it: Verrà applicato al wrapper dei campi del modulo di modifica del profilo.

en: It will apply on edit profile form.
it: Si applicherà al modulo di modifica del profilo.

en: It will apply on error / success message wrapper.
it: Si applicherà al wrapper del messaggio di errore/successo.

en: It will apply on field error message text.
it: Si applicherà al testo del messaggio di errore del campo.

en: It will apply on field error message wrapper.
it: Verrà applicato al wrapper del messaggio di errore del campo.

en: It will apply on field label text (material).
it: Si applicherà al testo dell'etichetta del campo (materiale).

en: It will apply on field label text.
it: Si applicherà al testo dell'etichetta del campo.

en: It will apply on field label wrapper.
it: Si applicherà sull'involucro dell'etichetta del campo.

en: It will apply on Filters Field width.
it: Si applicherà alla larghezza del campo Filtri.

en: It will apply on Filters title.
it: Verrà applicato al titolo Filtri.

en: It will apply on filters wrapper.
it: Si applicherà sull'involucro dei filtri.

en: It will apply on form container.
it: Si applicherà al contenitore del modulo.

en: It will apply on form fields wrapper.
it: Si applicherà al wrapper dei campi del modulo.

en: It will apply on form inner container.
it: Si applicherà sul contenitore interno del modulo.

en: It will apply on form inner wrapper.
it: Si applicherà sull'involucro interno del modulo.

en: It will apply on form title (not for popup).
it: Si applicherà al titolo del modulo (non al popup).

en: It will apply on form wrapper.
it: Si applicherà all'involucro del modulo.

en: It will apply on form.
it: Si applicherà sul modulo.

en: It will apply on header info block.
it: Si applicherà al blocco delle informazioni dell'intestazione.

en: It will apply on header of membership table.
it: Si applicherà all'intestazione della tabella di appartenenza.

en: It will apply on header of profile table.
it: Si applicherà all'intestazione della tabella del profilo.

en: It will apply on header top block.
it: Si applicherà al blocco superiore dell'intestazione.

en: It will apply on header(tr).
it: Si applicherà all'intestazione(tr).

en: It will apply on heading.
it: Si applicherà alla rotta.

en: It will apply on inner container of coupon section.
it: Si applicherà sul contenitore interno della sezione coupon.

en: It will apply on inner container of summary section.
it: Si applicherà al contenitore interno della sezione di riepilogo.

en: It will apply on input field wrapper.
it: Si applicherà al wrapper del campo di input.

en: It will apply on input field.
it: Si applicherà al campo di input.

en: It will apply on input inner container.
it: Si applicherà al contenitore interno di input.

en: It will apply on item of membership table.
it: Si applicherà alla voce della tabella di appartenenza.

en: It will apply on item of profile table.
it: Si applicherà all'elemento della tabella del profilo.

en: It will apply on item(td).
it: Si applicherà all'articolo (td).

en: It will apply on label of coupon section.
it: Si applicherà sull'etichetta della sezione coupon.

en: It will apply on label of payment gateways list.
it: Si applicherà sull'etichetta dell'elenco dei gateway di pagamento.

en: It will apply on label of plans list.
it: Si applicherà sull'etichetta dell'elenco dei piani.

en: It will apply on last login detail text.
it: Si applicherà al testo dei dettagli dell'ultimo accesso.

en: It will apply on last login status text.
it: Si applicherà al testo dello stato dell'ultimo accesso.

en: It will apply on left block.
it: Si applicherà al blocco sinistro.

en: It will apply on list by wrapper.
it: Verrà applicato all'elenco per wrapper.

en: It will apply on list of label.
it: Si applicherà all'elenco delle etichette.

en: It will apply on list of wrapper.
it: Verrà applicato all'elenco dei wrapper.

en: It will apply on load more link.
it: Si applicherà al collegamento Carica altro.

en: It will apply on logged in as text wrapper.
it: Verrà applicato all'accesso come wrapper di testo.

en: It will apply on main container of coupon section.
it: Si applicherà al contenitore principale della sezione coupon.

en: It will apply on main container of profile defail.
it: Si applicherà al contenitore principale del profilo Defail.

en: It will apply on main container of summary section.
it: Si applicherà al contenitore principale della sezione di riepilogo.

en: It will apply on main container.
it: Si applicherà al contenitore principale.

en: It will apply on main wrapper of directory template1.
it: Si applicherà al wrapper principale della directory template1.

en: It will apply on main wrapper of directory template2.
it: Si applicherà al wrapper principale della directory template2.

en: It will apply on main wrapper of directory template3.
it: Si applicherà al wrapper principale della directory template3.

en: It will apply on main wrapper of profile template1.
it: Si applicherà al wrapper principale del modello di profilo1.

en: It will apply on main wrapper of profile template2.
it: Si applicherà al rapper principale del modello di profilo.

en: It will apply on main wrapper of profile template3.
it: Si applicherà al rapper principale del modello di profilo.

en: It will apply on member action links.
it: Si applicherà ai link di azione dei membri.

en: It will apply on member action wrapper.
it: Si applicherà al wrapper dell'azione del membro.

en: It will apply on membership detail wrapper.
it: Si applicherà sul wrapper dei dettagli dell'iscrizione.

en: It will apply on membership setup wizard form inner wrapper.
it: Si applicherà al wrapper interno del modulo di configurazione guidata dell'iscrizione.

en: It will apply on membership setup wizard form.
it: Si applicherà al modulo della procedura guidata di configurazione dell'iscrizione.

en: It will apply on message container.
it: Si applicherà al contenitore del messaggio.

en: It will apply on message wrapper.
it: Si applicherà al wrapper del messaggio.

en: It will apply on Multiple Search type filter.
it: Verrà applicato al filtro di tipo Ricerca multipla.

en: It will apply on name of payment gateway.
it: Si applicherà al nome del gateway di pagamento.

en: It will apply on name of plan.
it: Si applicherà sull'etichetta dell'elenco dei piani.

en: It will apply on options of list by user.
it: Si applicherà alle opzioni dell'elenco per utente.

en: It will apply on pagination wrapper.
it: Si applicherà al wrapper di impaginazione.

en: It will apply on paging container.
it: Si applicherà al contenitore di paging.

en: It will apply on paging current link.
it: Si applicherà alla paginazione del collegamento corrente.

en: It will apply on paging dots link.
it: Si applicherà al collegamento dei punti di paginazione.

en: It will apply on paging info.
it: Si applicherà alle informazioni sulla paginazione.

en: It will apply on paging inner wrapper.
it: Si applicherà al wrapper interno del paging.

en: It will apply on paging links.
it: Si applicherà ai collegamenti di paginazione.

en: It will apply on paging next link.
it: Si applicherà alla pagina del collegamento successivo.

en: It will apply on paging numbers link.
it: Si applicherà al collegamento dei numeri di paginazione.

en: It will apply on paging previous link.
it: Si applicherà alla pagina del collegamento precedente.

en: It will apply on password strength meter block.
it: Si applicherà al blocco del misuratore di sicurezza della password.

en: It will apply on password strength meter label.
it: Si applicherà all'etichetta del misuratore di sicurezza della password.

en: It will apply on password strength meter wrapper.
it: Si applicherà al wrapper del misuratore di forza della password.

en: It will apply on payment errors.
it: Si applicherà in caso di errori di pagamento.

en: It will apply on payment gateway fields wrapper.
it: Si applicherà al wrapper dei campi del gateway di pagamento.

en: It will apply on payment gateways list item.
it: Si applicherà alla voce di elenco dei gateway di pagamento.

en: It will apply on payment gateways list.
it: Si applicherà all'elenco dei gateway di pagamento.

en: It will apply on paypal.
it: Si applicherà su PayPal.

en: It will apply on picture block container.
it: Si applicherà al contenitore del blocco immagine.

en: It will apply on picture block inner container.
it: Si applicherà al contenitore interno del blocco immagine.

en: It will apply on plans list item.
it: Si applicherà alla voce di elenco dei piani.

en: It will apply on plans list.
it: Si applicherà all'elenco dei piani.

en: It will apply on popup body wrapper.
it: Si applicherà al body wrapper popup.

en: It will apply on popup close wrapper.
it: Si applicherà al wrapper di chiusura del popup.

en: It will apply on popup form main wrapper.
it: Si applicherà al wrapper principale del modulo popup.

en: It will apply on popup header wrapper.
it: Si applicherà al wrapper dell'intestazione popup.

en: It will apply on popup heading(title).
it: Si applicherà all'intestazione popup (titolo).

en: It will apply on popup inner wrapper.
it: Si applicherà al wrapper interno del popup.

en: It will apply on profile detail container.
it: Si applicherà al contenitore dei dettagli del profilo.

en: It will apply on profile template container.
it: Si applicherà al contenitore del modello di profilo.

en: It will apply on profile wrapper.
it: Si applicherà sul wrapper del profilo.

en: It will apply on required text (*).
it: Si applicherà al testo richiesto (*).

en: It will apply on row of membership table.
it: Si applicherà sulla riga della tabella di appartenenza.

en: It will apply on row of profile table.
it: Si applicherà alla riga della tabella del profilo.

en: It will apply on search input field.
it: Si applicherà al campo di input della ricerca.

en: It will apply on search submit button.
it: Si applicherà al pulsante di invio della ricerca.

en: It will apply on search wrapper.
it: Si applicherà al wrapper di ricerca.

en: It will apply on select box of list by user.
it: Si applicherà alla casella selezionata dell'elenco per utente.

en: It will apply on selected payment gateway.
it: Si applicherà al gateway di pagamento selezionato.

en: It will apply on selected plan.
it: Si applicherà al piano selezionato.

en: It will apply on set position of Search and Reset button.
it: Si applicherà alla posizione impostata del pulsante Cerca e Reimposta.

en: It will apply on setup form fields wrapper.
it: Verrà applicato al wrapper dei campi del modulo di configurazione.

en: It will apply on setup form inner wrapper.
it: Si applicherà al wrapper interno del modulo di configurazione.

en: It will apply on setup form.
it: Si applicherà nel modulo di configurazione.

en: It will apply on Single Search type filter.
it: Si applicherà al filtro di tipo Ricerca singola.

en: It will apply on specific field container.
it: Si applicherà al contenitore del campo specifico.

en: It will apply on specific field type container (type: text, email, radio, checkbox, select, avatar, file, submit, etc...).
it: Si applicherà al contenitore del tipo di campo specifico (tipo: testo, email, radio, casella di controllo, selezione, avatar, file, invio, ecc...).

en: It will apply on specific input field type container (type: text, email, radio, checkbox, select, avatar, file, submit, etc...).
it: Si applicherà al contenitore del tipo di campo di input specifico (tipo: testo, email, radio, casella di controllo, selezione, avatar, file, invio, ecc...).

en: It will apply on specific tab content body wrapper.
it: Si applicherà al wrapper del corpo del contenuto della scheda specifica.

en: It will apply on specific tab content heading.
it: Si applicherà all'intestazione del contenuto della scheda specifica.

en: It will apply on specific tab content wrapper.
it: Si applicherà al wrapper del contenuto della scheda specifica.

en: It will apply on specific tab detail content wrapper.
it: Si applicherà al wrapper del contenuto dei dettagli della scheda specifica.

en: It will apply on stripe.
it: Si applicherà sulla striscia.

en: It will apply on submit button wrapper.
it: Verrà applicato al wrapper del pulsante di invio.

en: It will apply on submit button.
it: Si applicherà al pulsante di invio.

en: It will apply on submit link.
it: Verrà applicato al collegamento di invio.

en: It will apply on table of membership detail.
it: Si applicherà sulla tabella dei dettagli dell'adesione.

en: It will apply on table of profile.
it: Si applicherà sulla tabella del profilo.

en: It will apply on table.
it: Si applicherà sul tavolo.

en: It will apply on tabs detail wrapper.
it: Si applicherà al wrapper dei dettagli delle schede.

en: It will apply on template container.
it: Si applicherà al contenitore del modello.

en: It will apply on template main wrapper.
it: Si applicherà al wrapper principale del modello.

en: It will apply on text of summary section.
it: Si applicherà al testo della sezione di riepilogo.

en: It will apply on user avatar image.
it: Si applicherà all'immagine avatar dell'utente.

en: It will apply on user avatar link.
it: Si applicherà al collegamento dell'avatar dell'utente.

en: It will apply on user avatar section.
it: Si applicherà alla sezione avatar dell'utente.

en: It will apply on user badges image.
it: Si applicherà all'immagine dei badge utente.

en: It will apply on user badges items lists.
it: Si applicherà agli elenchi di elementi dei badge utente.

en: It will apply on user badges section.
it: Si applicherà alla sezione dei badge utente.

en: It will apply on user block of lists.
it: Si applicherà al blocco degli elenchi utente.

en: It will apply on user info.
it: Si applicherà alle informazioni dell'utente.

en: It will apply on username link.
it: Si applicherà al collegamento del nome utente.

en: It will apply on username.
it: Si applicherà al nome utente.

en: It will apply on wrapper of transactions list.
it: Si applicherà al wrapper dell'elenco delle transazioni.

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
it: Non sarà visibile nell'editor/anteprima. Si prega di verificare al front-end.

en: Italian
it: Italiano

en: Italian/Italy
it: Italiano/Italia

en: Japanese
it: giapponese

en: Japanese/Japan
it: giapponese/Giappone

en: Join Community
it: Unisciti alla comunità

en: Join Date
it: Data di iscrizione

en: Joined
it: Partecipato

en: Joined Date
it: Data di iscrizione

en: Just Once
it: Solo una volta

en: Korean
it: Coreano

en: Korean/South Korea
it: Coreano/Corea del Sud

en: Label
it: Etichetta

en: Label & Input Fields
it: Campi etichetta e input

en: Label Color
it: Colore dell'etichetta

en: Label Font
it: Carattere dell'etichetta

en: Label for View Profile Link
it: Etichetta per il collegamento Visualizza profilo

en: Label Options
it: Opzioni etichetta

en: Label should not be blank
it: L'etichetta non deve essere vuota

en: Label should not be blank.
it: L'etichetta non deve essere vuota.

en: Label should not be blank..
it: L'etichetta non deve essere vuota..

en: Label Width
it: Larghezza etichetta

en: Language
it: Lingua

en: Last 1 Day
it: Ultimo 1 giorno

en: Last 1 Week
it: Ultima 1 settimana

en: Last 2 Weeks
it: Ultime 2 settimane

en: Last 3 Days
it: Ultimi 3 giorni

en: Last loggedin on
it: L'ultimo accesso è

en: Last Login Date
it: Data dell'ultimo accesso

en: Last Login IP
it: IP dell'ultimo accesso

en: Last Login Using
it: Ultimo accesso utilizzando

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last Month
it: Lo scorso mese

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Name can not be left blank.
it: Il cognome non può essere lasciato vuoto.

en: Latvian
it: lettone

en: Leave blank for all plans.
it: Lascia vuoto per tutti i piani.

en: Leave blank for allow all file types.
it: Lascia vuoto per consentire tutti i tipi di file.

en: Leave blank for apply coupon to all paid post(s)
it: Lascia vuoto per applicare il coupon a tutti i post a pagamento

en: Leave blank for apply coupon to all plan(s)
it: Lascia vuoto per applicare il coupon a tutti i piani

en: Leave blank for never expiring
it: Lascia vuoto per non scadere mai

en: Leave blank or '0' for unlimited uses.
it: Lascia vuoto o \"0\" per usi illimitati.

en: Leave blank or 0 for unlimited membership plans.
it: Lascia vuoto o 0 per piani di abbonamento illimitati.

en: Leave blank or 0 for unlimited paid post purchases.
it: Lascia vuoto o 0 per acquisti postali a pagamento illimitati.

en: Leave blank to display all plan's cards.
it: Lascia vuoto per visualizzare tutte le carte del piano.

en: Leave blank to display all plan's members.
it: Lascia vuoto per visualizzare tutti i membri del piano.

en: Left
it: Sinistra

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
it: Consenti agli utenti di beneficiare di buoni sconto mentre effettuano pagamenti con il tuo sito.

en: Libya
it: Libia

en: License
it: Licenza

en: License activated on
it: Licenza attivata il

en: License Activated Successfully.
it: Licenza attivata correttamente.

en: License Activation
it: Attivazione della licenza

en: License Deactivated Successfully.
it: Licenza disattivata correttamente.

en: License Refreshed Successfully.
it: Licenza aggiornata con successo.

en: License Renewed Successfully.
it: Licenza rinnovata con successo.

en: Licensing
it: Licenza

en: Life Time
it: Tutta la vita

en: Lifetime
it: Tutta la vita

en: Lifetime Free Update
it: Aggiornamento gratuito a vita

en: Light
it: Leggero

en: Link
it: Collegamento

en: link
it: collegamento

en: Link Background
it: Sfondo del collegamento

en: Link Color
it: Colore collegamento

en: Link Copied!
it: Collegamento copiato!

en: Link CSS
it: Collega CSS

en: Link Hover
it: Collegamento Passa il mouse

en: Link Hover Color
it: Colore al passaggio del mouse

en: Link Hover CSS
it: Collegamento Passa il mouse su CSS

en: Link or Button Text
it: Collegamento o testo del pulsante

en: Link Position Settings
it: Impostazioni della posizione del collegamento

en: Link Text
it: Collegamento testo

en: Link Type
it: Tipo di collegamento

en: Link type
it: Tipo di collegamento

en: LinkedIn Icon
it: Icona di LinkedIn

en: List
it: Elenco

en: List ID
it: Identificativo elenco

en: List Name
it: Lista nome

en: List of Membership Plans
it: Elenco dei piani di abbonamento

en: List Refreshed successfully.
it: Elenco aggiornato con successo.

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Live
it: Vivere

en: Live API Detail
it: Dettagli API in tempo reale

en: Live API Password
it: Password API in tempo reale

en: Live API Signature
it: Firma API in tempo reale

en: Live API Username
it: Nome utente API live

en: Live Publishable Key
it: Chiave pubblicabile in tempo reale

en: Live Publishable Key can not be left blank.
it: La chiave pubblicabile in tempo reale non può essere lasciata vuota.

en: Live Secret Key
it: Chiave segreta dal vivo

en: Live Secret Key can not be left blank.
it: La chiave segreta live non può essere lasciata vuota.

en: Load More
it: Carica altro

en: Load More Link
it: Carica altro collegamento

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading..
it: Caricamento..

en: Lock user temporarily for
it: Blocca temporaneamente l'utente per

en: Log Added Date
it: Data di aggiunta registro

en: Log Data
it: Registra dati

en: Log ID
it: ID registro

en: Log in
it: Login

en: Log in duration
it: Durata dell'accesso

en: Log Name
it: Nome registro

en: Log out of this account?
it: Esci da questo account?

en: Log Template
it: Modello di registro

en: Logged in as
it: Collegato come

en: Logged In Date
it: Data di accesso

en: Logged in date
it: Data di accesso

en: Logged In IP
it: IP di accesso

en: Logged in IP
it: Accesso all'IP

en: Logged In Message
it: Messaggio di accesso

en: Logged in Message
it: Messaggio di accesso

en: Logged in using
it: Accedi utilizzando

en: Logged Out Date
it: Data di disconnessione

en: Logged out date
it: Data di disconnessione

en: Loggedin
it: Login

en: Loggedin History
it: Cronologia degli accessi

en: LoggedIn Users
it: Utenti registrati

en: Loggedin Users
it: Utenti registrati

en: Login attempts cleared successfully.
it: Tentativi di accesso cancellati con successo.

en: Login Failed Message for Social Connect
it: Messaggio di accesso non riuscito per Social Connect

en: Login Failed, please try again.
it: Accesso fallito. Per favore riprova.

en: Login Form Options
it: Opzioni del modulo di accesso

en: Login History
it: Cronologia degli accessi

en: Login History cleared successfully.
it: Cronologia accessi cancellata con successo.

en: Login Link Label
it: Etichetta del collegamento di accesso

en: Login page
it: Pagina di login

en: Login Reports
it: Rapporti di accesso

en: Login URL
it: URL di accesso

en: Login With Facebook
it: Fai il login con facebook

en: Login With Google
it: Accedi con Google

en: Login With Instagram
it: Accedi con Instagram

en: Login With LinkedIn
it: Accedi con LinkedIn

en: Login With Pinterest+
it: Accedi con Pinterest

en: Login With Tumblr
it: Accedi con Tumblr

en: Login With Twitter
it: Accedi con Twitter

en: Login With vkontakte
it: Accedi con vkontakte

en: Logout
it: Disconnettersi

en: Lost Your Password
it: Hai perso la password

en: lowercase
it: minuscolo

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Madmimi List Not Found.
it: Elenco Madmimi non trovato.

en: Mail already sent to
it: Mail già inviata a

en: Mail sent successfully
it: Mail inviata con successo

en: Mail successfully sent to
it: Mail inviata con successo a

en: Mail successfully sent to admin
it: Mail inviata con successo all'amministratore

en: Mail successfully sent to admin for
it: Mail inviata con successo all'amministratore per

en: Mailchimp List Not Found.
it: Elenco Mailchimp non trovato.

en: Mailerlite Group Not Found.
it: Gruppo Mailerlite non trovato.

en: Main Title
it: Titolo principale

en: Make Payment
it: Fare un pagamento

en: Make Payment Text
it: Effettua il testo del pagamento

en: Malay
it: malese

en: Manage Access Rules
it: Gestisci le regole di accesso

en: Manage ARMember License
it: Gestisci la licenza ARMember

en: Manage Block Settings
it: Gestisci le impostazioni di blocco

en: Manage Communication
it: Gestire la comunicazione

en: Manage coupons
it: Gestisci i coupon

en: Manage Drip Rules
it: Gestisci le regole di gocciolamento

en: Manage Email Notifications
it: Gestisci le notifiche e-mail

en: Manage Feature Settings
it: Gestisci le impostazioni delle funzionalità

en: Manage Form Settings
it: Gestisci le impostazioni del modulo

en: Manage Forms
it: Gestisci moduli

en: Manage General Settings
it: Gestisci le impostazioni generali

en: Manage Import/Export
it: Gestisci importazione/esportazione

en: Manage License
it: Gestisci licenza

en: Manage Member Templates
it: Gestisci modelli membri

en: Manage Members
it: Gestisci membri

en: Manage Membership plans
it: Gestisci i piani di abbonamento

en: Manage Paid Post
it: Gestisci la posta a pagamento

en: Manage Paid Posts
it: Gestisci i post a pagamento

en: Manage Payment Gateways
it: Gestisci i gateway di pagamento

en: Manage Plans
it: Gestisci i piani

en: Manage Private Content
it: Gestisci i contenuti privati

en: Manage Setups
it: Gestisci le configurazioni

en: Manage Subscriptions
it: Gestisci le iscrizioni

en: Manage Transactions
it: Gestisci le transazioni

en: Manage Userwise Private Content
it: Gestisci i contenuti privati Userwise

en: Manual
it: Manuale

en: manual
it: Manuale

en: Manual approve by admin
it: Approvazione manuale da parte dell'amministratore

en: Manual Payment
it: Pagamento manuale

en: Manual payment has been added successfully.
it: Il pagamento manuale è stato aggiunto correttamente.

en: Map ARMember Profile Page
it: Mappa della pagina del profilo ARMember

en: Map with
it: Mappa con

en: Map your registration page & form for new member registration using social media options.
it: Mappa la pagina di registrazione e il modulo per la registrazione di nuovi membri utilizzando le opzioni dei social media.

en: Margin
it: Margine

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Material Outline
it: Profilo del materiale

en: Material Style
it: Stile materiale

en: Mauritania
it: La Mauritania

en: Mauritius
it: Maurizio

en: Max Length
it: Lunghezza massima

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum 19 digits allowed.
it: Sono consentite massimo 19 cifre.

en: Maximum 2 digits allowed.
it: Sono consentite massimo 2 cifre.

en: Maximum 4 digits allowed.
it: Sono consentite massimo 4 cifre.

en: Maximum Number of login attempts
it: Numero massimo di tentativi di accesso

en: Member
it: Membro

en: Member couldn't be activate
it: Impossibile attivare il membro

en: Member couldn't be deactivate
it: Impossibile disattivare il membro

en: Member detail has been updated successfully.
it: I dettagli del membro sono stati aggiornati con successo.

en: Member Details
it: Dettagli del membro

en: Member Directory
it: Elenco dei membri

en: Member Dripped Content URL
it: URL del contenuto scaricato dal membro

en: Member Form
it: Modulo per i membri

en: Member ID
it: ID membro

en: Member listing
it: Elenco dei membri

en: Member Login
it: Accesso membro

en: Member Plan
it: Piano membro

en: Member Profile page
it: Pagina Profilo membro

en: Member Profile Templates
it: Modelli di profilo membro

en: Member Profile URL
it: URL del profilo membro

en: Member Role
it: Ruolo del membro

en: Member Since
it: Membro da

en: Member Status
it: Stato di membro

en: Member will be redirect to this URL when requested URL or URL pattern is blocked.
it: Il membro verrà reindirizzato a questo URL quando l'URL richiesto o il pattern URL vengono bloccati.

en: Member's Membership plans
it: Piani di abbonamento del membro

en: Member's Paid Post Payment Transactions
it: Transazioni di pagamento postali a pagamento del membro

en: Member's Paid Posts
it: Post a pagamento dei membri

en: Member's Plan Payment Transactions
it: Transazioni di pagamento del piano del membro

en: Member(s) has been deleted successfully.
it: I membri sono stati eliminati con successo.

en: Member(s) plan has been changed successfully.
it: Il piano dei membri è stato modificato con successo.

en: Member(s) status has been changed successfully.
it: Lo stato dei membri è stato modificato con successo.

en: Members
it: Membri

en: members
it: membri

en: Members Details
it: Dettagli dei membri

en: Members Directory Templates
it: Modelli di directory dei membri

en: Members:
it: Membri:

en: Membership
it: Appartenenza

en: Membership Card
it: Tessera socio

en: Membership Card Template 1
it: Modello tessera associativa 1

en: Membership Card Template 2
it: Modello tessera associativa 2

en: Membership Card Template 3
it: Modello tessera associativa 3

en: Membership Card Templates
it: Modelli di tessere associative

en: Membership Detail Fields
it: Campi dei dettagli dell'iscrizione

en: membership has been changed to
it: l'appartenenza è stata modificata in

en: Membership History
it: Storia dell'appartenenza

en: Membership Limit
it: Limite di iscrizione

en: Membership Limit Message
it: Messaggio sul limite di abbonamento

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: Membership plan couldn't cancel due to not canceled subscription from payment gateway.
it: Impossibile annullare il piano di abbonamento a causa dell'abbonamento non annullato dal gateway di pagamento.

en: Membership plan couldn't cancel from Payment Gateway. Please contact the site administrator.
it: Impossibile annullare il piano di abbonamento dal gateway di pagamento. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Membership plan couldn't cancel. Please contact the site administrator.
it: Impossibile annullare il piano di abbonamento. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Membership Plan Details
it: Dettagli del piano di abbonamento

en: Membership Plan Expire/Due Date
it: Data di scadenza/scadenza del piano di abbonamento

en: Membership Plan Expiry Date
it: Data di scadenza del piano di adesione

en: Membership plan has been added successfully.
it: Il piano di abbonamento è stato aggiunto correttamente.

en: Membership plan is already exist for selected member.
it: Il piano di abbonamento esiste già per il membro selezionato.

en: Membership plan Label
it: Etichetta del piano di abbonamento

en: Membership plan purchase limit
it: Limite di acquisto del piano di abbonamento

en: Membership Plan Purchase Limit Settings
it: Impostazioni dei limiti di acquisto del piano di abbonamento

en: Membership Plan Renew Date
it: Data di rinnovo del piano di abbonamento

en: Membership Plan Renewal Date
it: Data di rinnovo del piano di adesione

en: Membership Plan Setup
it: Impostazione del piano di abbonamento

en: Membership Plan(s)
it: Piano/i di abbonamento

en: Membership Plans
it: Piani di abbonamento

en: Membership Product
it: Prodotto di abbonamento

en: Membership registration
it: Registrazione dell'iscrizione

en: Membership Report
it: Rapporto sull'adesione

en: Membership Reports
it: Rapporti di adesione

en: Membership Setup Wizard
it: Procedura guidata di configurazione dell'iscrizione

en: Membership setup wizard has been added successfully.
it: La procedura guidata di configurazione dell'iscrizione è stata aggiunta correttamente.

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
it: La procedura guidata di configurazione dell'iscrizione è stata aggiornata correttamente.

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
it: CODICI CORTO DI ADESIONE

en: Membership Shortcodes
it: Codici brevi di abbonamento

en: Merchant Email
it: E-mail del commerciante

en: Merchant Email can not be left blank.
it: L'e-mail del commerciante non può essere lasciata vuota.

en: Message
it: Messaggio

en: Message Added Successfully.
it: Messaggio aggiunto con successo.

en: Message after successful submission
it: Messaggio dopo l'invio riuscito

en: Message For Admin
it: Messaggio per l'amministratore

en: Message for admin Cannot Be Empty.
it: Il messaggio per l'amministratore non può essere vuoto.

en: Message has been deleted successfully.
it: Il messaggio è stato eliminato con successo.

en: Message Subject
it: soggetto del messaggio

en: Message Subject Required
it: Oggetto del messaggio obbligatorio

en: Message To Be Sent
it: Messaggio da inviare

en: Message Updated Successfully
it: Messaggio aggiornato con successo

en: Message Updated Successfully.
it: Messaggio aggiornato con successo.

en: Message(s) has been deleted successfully.
it: I messaggi sono stati eliminati con successo.

en: Messages
it: Messaggi

en: messages
it: messaggi

en: Meta Key
it: Cos'è la meta?

en: Meta Value
it: Metavalore

en: Mexico
it: Messico

en: Min Length
it: Lunghezza minima

en: Min Required Woocommerce Ver.: 3.0.2
it: Ver. Woocommerce minima richiesta: 3.0.2

en: Minimum Required ARMember Version:
it: Versione ARMember minima richiesta:

en: minute
it: minuto

en: Minutes
it: Minuti

en: minutes
it: minuti

en: minutes.
it: minuti.

en: Missing a temporary folder.
it: Manca una cartella temporanea.

en: Mobile View
it: Visualizzazione mobile

en: Modal
it: Modale

en: Modal (popup) Window
it: Finestra modale (popup).

en: Modal Trigger Type
it: Tipo di trigger modale

en: Modern
it: Moderno

en: Moldova
it: Moldavia

en: Month
it: Mese

en: month
it: mese

en: Month(s)
it: Mes(i)

en: month(s)
it: mesi)

en: Monthly
it: Mensile

en: Months
it: Mesi

en: months
it: mesi

en: Months(s)
it: Mesi

en: More ARMember Add-Ons
it: Altri componenti aggiuntivi ARMember

en: More Info
it: Ulteriori informazioni

en: Move
it: Mossa

en: Multi Search Field
it: Campo di ricerca multipla

en: Multiple Cycle
it: Ciclo multiplo

en: Multiple Membership
it: Iscrizione multipla

en: Multiple Membership/Plans
it: Abbonamenti/piani multipli

en: Multiple Metakeys with comma separated.
it: Metakey multipli separati da virgole.

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: myCred
it: mioCred

en: myCRED Integration
it: Integrazione myCRED

en: Mycred Point
it: Punto Mycred

en: myCred Points
it: Punti myCred

en: myMail
it: la mia posta

en: Name
it: Nome

en: Need Help?
it: Ho bisogno di aiuto?

en: Network Icon
it: Icona di rete

en: Network Name
it: Nome della rete

en: Network Type
it: Tipo di rete

en: Network URL
it: URL di rete

en: Never
it: Mai

en: Never Expire
it: Non scadono mai

en: Never Expires
it: Non scade mai

en: New
it: Nuovo

en: New Categories
it: Nuove categorie

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: New member has been added successfully.
it: Il nuovo membro è stato aggiunto con successo.

en: New Navigation Menus
it: Nuovi menu di navigazione

en: New Pages
it: Nuove pagine

en: New Password
it: nuova password

en: New plan
it: Nuovo piano

en: New Posts
it: Nuovi post

en: New Subscription
it: Nuovo abbonamento

en: New User Approval
it: Approvazione nuovo utente

en: Next
it: Prossimo

en: Next Button Label
it: Etichetta del pulsante successivo

en: Next Due Date
it: Prossima data di scadenza

en: Next Recurring Date
it: Prossima data ricorrente

en: Nick Name
it: Soprannome

en: Nickname
it: Soprannome

en: No
it: NO

en: No any achievement found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No any badge found.
it: Nessun badge trovato.

en: No any Configure Plan + Signup form founds. Please add this from ARMember > Configure Plan + Signup Page
it: Non è stato trovato alcun modulo Configura piano + iscrizione. Aggiungilo da ARMember > Configura piano + pagina di registrazione

en: No any coupon found.
it: Nessun coupon trovato.

en: No any email template found.
it: Nessun modello di email trovato.

en: No any member found.
it: Nessun membro trovato.

en: No any Member(s) fount
it: Nessun carattere membro/i

en: No any membership card template found.
it: Nessun modello di tessera associativa trovato.

en: No any record found.
it: Nessun record trovato.

en: No any rule found.
it: Nessuna regola trovata.

en: No any subscription plan found.
it: Nessun piano di abbonamento trovato.

en: No any subscriptions found.
it: Nessun abbonamento trovato.

en: No any transaction found yet.
it: Nessuna transazione ancora trovata.

en: No any user badge found.
it: Nessun badge utente trovato.

en: No cycles due
it: Nessun ciclo dovuto

en: No data found
it: Nessun dato trovato

en: No debug logs found.
it: Nessun registro di debug trovato.

en: No Failed Attempt Login History Found.
it: Nessun tentativo fallito nella cronologia di accesso trovato.

en: No Failed Login History Found.
it: Nessuna cronologia di accesso non riuscita trovata.

en: No Feed Access
it: Nessun accesso ai feed

en: No file was uploaded.
it: Nessun file è stato caricato.

en: No Icon
it: Nessuna icona

en: No Login History Found.
it: Nessuna cronologia di accesso trovata.

en: No matching coupon found.
it: Nessun coupon corrispondente trovato.

en: No matching coupons found
it: Nessun coupon corrispondente trovato

en: No matching members found
it: Nessun membro corrispondente trovato

en: No matching members found.
it: Nessun membro corrispondente trovato.

en: No matching messages found
it: Nessun messaggio corrispondente trovato

en: No matching plans found
it: Nessun piano corrispondente trovato

en: No matching records found.
it: Nessuna corrispondenza trovata.

en: No matching rule found
it: Nessuna regola corrispondente trovata

en: No matching templates found.
it: Nessun modello corrispondente trovato.

en: No matching transactions found
it: Nessuna transazione corrispondente trovata

en: No matching transactions found.
it: Nessuna transazione corrispondente trovata.

en: No membership card template found. %s.
it: Nessun modello di tessera associativa trovato. %s.

en: No Membership History Found.
it: Nessuna cronologia di appartenenza trovata.

en: No of Achievement
it: N. di conseguimento

en: No Pages Available
it: Nessuna pagina disponibile

en: No paid post found.
it: Nessun post a pagamento trovato.

en: No Payment History Found.
it: Nessuna cronologia dei pagamenti trovata.

en: No Plan
it: Nessun piano

en: No Plan selected
it: Nessun piano selezionato

en: No plan selected
it: Nessun piano selezionato

en: No plugin specified.
it: Nessun plug-in specificato.

en: No Record Found.
it: Nessun record trovato.

en: No Record(s) Found
it: Nessun record trovato

en: No records found
it: Nessun record trovato

en: No Records Message
it: Nessun messaggio di record

en: No Roles Available
it: Nessun ruolo disponibile

en: No Search Result Found.
it: Nessun risultato di ricerca trovato.

en: No Subscription Plans Available
it: Nessun piano di abbonamento disponibile

en: No Subscriptions found.
it: Nessuna iscrizione trovata.

en: No such user exists in the system.
it: Nessun utente di questo tipo esiste nel sistema.

en: No user found, please try again.
it: Nessun utente trovato, riprova.

en: No user private content found.
it: Nessun contenuto privato dell'utente trovato.

en: No user was imported, please check the file.
it: Nessun utente è stato importato, controlla il file.

en: No user was imported.
it: Nessun utente è stato importato.

en: No Users Available
it: Nessun utente disponibile

en: No Users Found.
it: Nessun utente trovato.

en: No users(s) Available
it: Nessun utente(i) disponibile

en: No.
it: NO.

en: No. Of Members Per Page
it: N. di membri per pagina

en: No. of time uses allowed
it: N. di utilizzi temporali consentiti

en: Non Logged in Users
it: Utenti non registrati

en: Non LoggedIn Users
it: Utenti non registrati

en: Non Loggedin Users
it: Utenti non registrati

en: Non-Logged In Users
it: Utenti non registrati

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
it: Nonce ha tra le 12 e le 24 ore

en: Nonce is less than 12 hours old
it: Nonce ha meno di 12 ore

en: None
it: Nessuno

en: Norwegian
it: norvegese

en: Norwegian/Norway
it: Norvegese/Norvegia

en: Not Activated
it: Non attivato

en: not configured in stripe account. Please add Webhook at
it: non configurato nell'account stripe. Aggiungi Webhook a

en: Not enough  myCred points
it: Punti myCred insufficienti

en: Not Having
it: Non avendo

en: Not including tax amount.
it: Escluso l'importo dell'imposta.

en: Not Verified
it: Non verificato

en: Note
it: Nota

en: NOTE : Please add %sbr%s to use line break in plain text.
it: NOTA: aggiungere %sbr%s per utilizzare l'interruzione di riga nel testo semplice.

en: NOTE : You can create multiple profile templates and associate one/more membership plans with each one. In front end, profile template will be dynamically loaded based on user's current plan. To display user profile, use single shortcode.
it: NOTA: è possibile creare più modelli di profilo e associare a ciascuno di essi uno/più piani di abbonamento. Nel front-end, il modello del profilo verrà caricato dinamicamente in base al piano attuale dell'utente. Per visualizzare il profilo utente, utilizzare un singolo shortcode.

en: Note/Description
it: Nota/Descrizione

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
it: Nota: se utilizzi un plug-in/meccanismo di memorizzazione nella cache sul tuo sito, svuota la cache del sito dopo aver aggiornato la tabella delle regole di accesso.

en: NOTE: This feature will only work with those themes which has support of wordpress' navigation menu core hooks.
it: NOTA: questa funzionalità funzionerà solo con i temi che supportano gli hook principali del menu di navigazione di WordPress.

en: Notify user via email
it: Avvisare l'utente tramite e-mail

en: now!
it: Ora!

en: Number of Decimals
it: Numero di decimali

en: Number of decimals
it: Numero di decimali

en: Numeric
it: Numerico

en: numeric
it: numerico

en: Occurance
it: Evento

en: of
it: Di

en: of post is last modified
it: del post è l'ultima modifica

en: of post is published
it: di post viene pubblicato

en: of subscription
it: di abbonamento

en: Off
it: Spento

en: Ok
it: OK

en: On
it: SU

en: On Cancel Membership
it: Su Cancella abbonamento

en: On cancel paid post
it: In caso di annullamento della posta pagata

en: on category archives and tag archives.
it: sugli archivi di categoria e sugli archivi di tag.

en: On Change Subscription
it: Al cambio abbonamento

en: On Change Subscription By Admin
it: Alla modifica dell'abbonamento da parte dell'amministratore

en: On Close User Account
it: Alla chiusura dell'account utente

en: On Expire paid post
it: Alla scadenza della posta pagata

en: On Failed Payment
it: In caso di pagamento non riuscito

en: On Load
it: Al caricamento

en: On Manual User Activation
it: Sull'attivazione manuale dell'utente

en: On Membership Expired
it: Su Abbonamento scaduto

en: On new paid post purchase
it: Sul nuovo acquisto post pagato

en: On New Subscription
it: Sul nuovo abbonamento

en: On Purchase membership plan using Bank Transfer
it: Su Acquista il piano di abbonamento tramite bonifico bancario

en: On recurring paid post purchase
it: Su pagamento ricorrente dopo l'acquisto

en: On Recurring Subscription
it: Su abbonamento ricorrente

en: On renew paid post purchase
it: Al rinnovo pagato dopo l'acquisto

en: On Renew Subscription
it: Al rinnovo dell'abbonamento

en: On Semi Automatic Subscription Failed Payment
it: Pagamento non riuscito nell'abbonamento semiautomatico

en: On specific date
it: In data specifica

en: On User Login
it: All'accesso utente

en: One Minute
it: Un minuto

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
it: Uno o più membri hanno già sottoscritto questo piano. Qualsiasi modifica apportata al tipo di piano e al prezzo verrà applicata (influenza) ai nuovi utenti ma non a quelli esistenti.

en: One or more users have multiple membership, so addon can't be deactivated.
it: Uno o più utenti hanno più abbonamenti, quindi il componente aggiuntivo non può essere disattivato.

en: One or more users have paid post, so addon can't be deactivated.
it: Uno o più utenti hanno postato a pagamento, quindi il componente aggiuntivo non può essere disattivato.

en: One Time
it: Una volta

en: Onetime
it: Una volta

en: Only allow members to send friendship requests.
it: Consenti ai membri solo di inviare richieste di amicizia.

en: Only allow members to send private messages.
it: Consenti solo ai membri di inviare messaggi privati.

en: Only Alphabets
it: Solo alfabeti

en: Only Alphabets & Numbers
it: Solo alfabeti e numeri

en: Only logged in member (Everyone)
it: Solo i membri registrati (tutti)

en: Only Logged in User
it: Solo utente registrato

en: Only members can create new groups.
it: Solo i membri possono creare nuovi gruppi.

en: Only members can see the BuddyPress Member Directory and Member Profiles.
it: Solo i membri possono vedere la directory dei membri BuddyPress e i profili dei membri.

en: Only non logged in User
it: Solo utenti non registrati

en: Only Numbers
it: Solo numeri

en: Oops, nothing found
it: Spiacenti, non è stato trovato nulla

en: Oops, nothing found.
it: Spiacenti, non è stato trovato nulla.

en: Oops, there was a problem for getting account information
it: Spiacenti, si è verificato un problema durante il recupero delle informazioni sull'account

en: Opacity
it: Opacità

en: Open Settings & Styles
it: Apri Impostazioni e Stili

en: Opt-Ins
it: Opt-in

en: Opt-ins
it: Opt-in

en: Opt-ins Configuration
it: Configurazione degli opt-in

en: Opt-ins Debug Log Settings
it: Attivazione delle impostazioni del registro di debug

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni di partecipazione salvate correttamente.

en: Optional
it: Opzionale

en: optional
it: opzionale

en: Options
it: Opzioni

en: OR
it: O

en: Order ID
it: ID ordine

en: Order/Invoice ID
it: ID ordine/fattura

en: Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
it: Altri moduli (Login/Password dimenticata/Cambia password)

en: Other Forms / Edit Profile
it: Altri moduli/Modifica profilo

en: Other Link Color
it: Altro colore del collegamento

en: Other Options
it: Altre opzioni

en: Other Settings
it: Altre impostazioni

en: Others
it: Altri

en: Page
it: Pagina

en: Page is protected
it: La pagina è protetta

en: Page Number
it: Numero di pagina

en: page of the Stripe dashboard. After that you need to click on created 'Product' and then at 'Pricing' section Add/Edit Price(s) and after that you can get 'API ID' of stripe price which you need to add here.
it: pagina della dashboard di Stripe. Successivamente devi fare clic sul \"Prodotto\" creato e poi sulla sezione \"Prezzi\" Aggiungi/Modifica prezzo/i e successivamente puoi ottenere \"ID API\" del prezzo a strisce che devi aggiungere qui.

en: page settings
it: impostazioni della pagina

en: Page Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni della pagina salvate correttamente.

en: Page Setup
it: Impostazione della pagina

en: page(s) in
it: pagina/e in

en: Page.
it: Pagina.

en: Page/Post Name
it: Nome della pagina/articolo

en: Page/Post Redirection Rules
it: Regole di reindirizzamento pagina/post

en: Pages
it: Pagine

en: Pagination Style
it: Stile di impaginazione

en: Paid
it: Pagato

en: Paid Amount
it: Importo pagato

en: Paid By
it: Pagato da

en: Paid By Admin
it: Pagato dall'amministratore

en: Paid By admin
it: Pagato dall'amministratore

en: Paid Plan (finite)
it: Piano a pagamento (finito)

en: Paid Plan (infinite)
it: Piano a pagamento (infinito)

en: Paid Post
it: Posta pagata

en: Paid Post added successfully
it: Posta a pagamento aggiunta correttamente

en: Paid Post added successfully.
it: Posta a pagamento aggiunta correttamente.

en: Paid Post Amount
it: Importo postale pagato

en: Paid Post Buy Now Button
it: Pulsante Acquista ora Posta a pagamento

en: Paid Post Buy Now Settings
it: Impostazioni Posta a pagamento Acquista ora

en: Paid Post Cycles
it: Cicli postali a pagamento

en: Paid Post deleted successfully.
it: Posta a pagamento eliminata correttamente.

en: Paid Post has been deleted successfully.
it: La posta a pagamento è stata eliminata correttamente.

en: Paid Post History
it: Cronologia dei post a pagamento

en: Paid Post ID
it: ID postale pagato

en: Paid Post List Label(s)
it: Etichette dell'elenco dei post a pagamento

en: Paid Post Members
it: Membri con posta a pagamento

en: Paid Post Page
it: Pagina di post a pagamento

en: Paid Post Payment
it: Pagamento posticipato pagato

en: Paid Post Payment History
it: Cronologia dei pagamenti postali pagati

en: Paid Post Payment Transactions
it: Transazioni di pagamento posticipate a pagamento

en: Paid Post purchase limit
it: Limite di acquisto postale a pagamento

en: Paid Post Purchase page
it: Pagina a pagamento dopo l'acquisto

en: Paid Post removed successfully
it: Posta a pagamento rimossa con successo

en: Paid Post Report
it: Rapporto Posta Pagata

en: Paid Post Reports
it: Rapporti postali a pagamento

en: Paid Post Settings
it: Impostazioni posta a pagamento

en: Paid Post Setup
it: Impostazione posta a pagamento

en: Paid Post status changed successfully.
it: Lo stato della posta pagata è stato modificato correttamente.

en: Paid Post Title
it: Titolo del post a pagamento

en: Paid Post Transactions
it: Transazioni postali a pagamento

en: Paid Post updated successfully
it: Posta a pagamento aggiornata con successo

en: Paid Post URL Parameter name
it: Nome del parametro URL post a pagamento

en: Paid Post URL parameter name Ex. :
it: Nome del parametro URL post a pagamento Es. :

en: Paid Post(s)
it: Posta/e pagata/e

en: Paid Posts
it: Post a pagamento

en: Paid With
it: Pagato con

en: Parameters
it: Parametri

en: partial
it: parziale

en: Password
it: Parola d'ordine

en: Password can not be left blank
it: La password non può essere lasciata vuota

en: Password can not be left blank.
it: La password non può essere lasciata vuota.

en: Password cannot be left Blank.
it: La password non può essere lasciata vuota.

en: Password Lost and Changed for user
it: Password persa e modificata per l'utente

en: Password Lost/Changed
it: Password persa/modificata

en: Password Reset
it: Reimpostazione della password

en: Password reset is not allowed for this user.
it: La reimpostazione della password non è consentita per questo utente.

en: Passwords don't match.
it: Le password non corrispondono.

en: Path
it: Sentiero

en: Pay Now
it: Paga ora

en: Pay Once, No Monthly Fees
it: Paga una volta, senza costi mensili

en: Pay Per Post
it: Paga per posta

en: Payable Amount
it: Importo pagabile

en: Payer Email
it: E-mail del pagatore

en: Payment Action
it: Azione di pagamento

en: Payment Amount
it: Importo del pagamento

en: Payment Button Label
it: Etichetta del pulsante di pagamento

en: Payment Button Label can not be left blank.
it: L'etichetta del pulsante di pagamento non può essere lasciata vuota.

en: Payment Cycle
it: Ciclo di pagamento

en: Payment Cycle Section Title
it: Titolo della sezione Ciclo di pagamento

en: Payment Cycles
it: Cicli di pagamento

en: Payment Cyle field label
it: Etichetta del campo Ciclo di pagamento

en: Payment Date
it: Data di pagamento

en: Payment Fail (2Checkout)
it: Pagamento fallito (2Checkout)

en: Payment Fail (Authorize.net)
it: Pagamento non riuscito (Authorize.net)

en: Payment Fail (myCred)
it: Pagamento fallito (myCred)

en: Payment Fail (Stripe)
it: Pagamento non riuscito (striscia)

en: Payment Failed
it: Pagamento fallito

en: Payment Failed Action
it: Azione pagamento non riuscito

en: Payment Gateway
it: Casello stradale

en: Payment Gateway Debug Log Settings
it: Impostazioni del registro di debug del gateway di pagamento

en: Payment Gateway Field Title
it: Titolo del campo del gateway di pagamento

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
it: Il gateway di pagamento non è attivo, contatta l'amministratore del sito.

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
it: Il gateway di pagamento non è attivo, contatta l'amministratore del sito.

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
it: gateway di pagamento. Se salverai queste impostazioni, i gateway di pagamento verranno disabilitati.

en: Payment Gateways
it: Gateway di pagamento

en: Payment Gateways Section
it: Sezione Gateway di pagamento

en: Payment History
it: Storico dei pagamenti

en: Payment Method Label
it: Etichetta del metodo di pagamento

en: Payment Mode
it: Metodo di pagamento

en: Payment Mode Label can not be left blank.
it: L'etichetta della modalità di pagamento non può essere lasciata vuota.

en: Payment Mode Selection Title
it: Titolo di selezione della modalità di pagamento

en: Payment Options
it: Opzioni di pagamento

en: payment process.
it: Processo di pagamento.

en: Payment refunded successfully
it: Pagamento rimborsato con successo

en: Payment Section Title
it: Titolo della sezione pagamenti

en: Payment through 2Checkout is not supported for selected plan.
it: Il pagamento tramite 2Checkout non è supportato per il piano selezionato.

en: Payment through Authorize.Net is not supported for selected plan.
it: Il pagamento tramite Authorize.Net non è supportato per il piano selezionato.

en: Payment through Stripe is not supported for selected plan.
it: Il pagamento tramite Stripe non è supportato per il piano selezionato.

en: Payment Transaction
it: Transazione di pagamento

en: Payment Transactions
it: Transazioni di pagamento

en: Payment Transactions List
it: Elenco delle transazioni di pagamento

en: Payment Type
it: Modalità di pagamento

en: Payment type
it: Modalità di pagamento

en: Payments Report
it: Rapporto sui pagamenti

en: Payments Reports
it: Rapporti sui pagamenti

en: Paypal
it: PayPal

en: Paypal (if paypal payment gateway is enabled)
it: Paypal (se il gateway di pagamento PayPal è abilitato)

en: Paypal API Password
it: Password API Paypal

en: Paypal API Password (Sandbox)
it: Password API Paypal (Sandbox)

en: Paypal API Signature
it: Firma API Paypal

en: Paypal API Signature (Sandbox)
it: Firma API Paypal (Sandbox)

en: Paypal API Username
it: Nome utente API Paypal

en: Paypal API Username ( Sandbox)
it: Nome utente API Paypal (Sandbox)

en: Paypal Live API Password
it: Password API live di Paypal

en: Paypal Live API Signature
it: Firma API live di Paypal

en: Paypal Live API Username
it: Nome utente API Live di Paypal

en: Paypal Payment Mode
it: Modalità di pagamento Paypal

en: Paypal Sandbox API Password
it: Password API Sandbox Paypal

en: Paypal Sandbox API Signature
it: Firma API Sandbox Paypal

en: Paypal Sandbox API Username
it: Nome utente API Sandbox Paypal

en: Paypal supports maximum 90 days of trial duration for Auto Debit Subscription method.
it: Paypal supporta un massimo di 90 giorni di durata di prova per il metodo di abbonamento con addebito automatico.

en: Pending
it: In attesa di

en: pending
it: in attesa di

en: Pending Members
it: Membri in sospeso

en: Per Page
it: Per pagina

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage tax will be applied on Final Payable Amount on plan+signup page.
it: L'imposta percentuale verrà applicata sull'importo finale da pagare nella pagina del piano+registrazione.

en: Period Type
it: Tipo di periodo

en: Permanent lock user after login attempts
it: Blocca permanentemente l'utente dopo i tentativi di accesso

en: Permanent lockdown Duration
it: Durata del blocco permanente

en: Persian
it: Persiano

en: Personal Details
it: Dati personali

en: PHP Maximum Upload Size:
it: Dimensione massima di caricamento PHP:

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Plan
it: Piano

en: Plan added successfully.
it: Piano aggiunto correttamente.

en: Plan Amount
it: Importo del piano

en: Plan deleted successfully.
it: Piano eliminato correttamente.

en: Plan Description
it: Descrizione del piano

en: Plan Description Font
it: Carattere della descrizione del piano

en: Plan does not have any cycle.
it: Il piano non ha alcun ciclo.

en: Plan Duration
it: Durata del piano

en: Plan End Date
it: Data di fine del piano

en: Plan expiration date
it: Data di scadenza del piano

en: Plan Expire Date
it: Data di scadenza del piano

en: Plan Expiry Date
it: Data di scadenza del piano

en: plan for this user?
it: pianificare per questo utente?

en: Plan has been added successfully.
it: Il piano è stato aggiunto correttamente.

en: Plan has been deleted successfully.
it: Il piano è stato eliminato con successo.

en: Plan has been updated successfully.
it: Il piano è stato aggiornato con successo.

en: Plan ID
it: ID del piano

en: Plan Name
it: Nome del piano

en: Plan name
it: Nome del piano

en: Plan name can not be left blank.
it: Il nome del piano non può essere lasciato vuoto.

en: Plan Next Due Date
it: Pianifica la prossima data di scadenza

en: Plan Price
it: Prezzo del piano

en: Plan Renew Date
it: Data di rinnovo del piano

en: Plan Renewal Date
it: Data di rinnovo del piano

en: Plan Role
it: Pianificare il ruolo

en: Plan Selection Area Position
it: Posizione dell'area di selezione del piano

en: Plan Skin1
it: Pianifica la pelle1

en: Plan Skin2
it: Pianifica la pelle2

en: Plan Skin3
it: Pianifica la pelle3

en: Plan Skin4
it: Pianifica la pelle4

en: Plan Skin5(Simple Dropdown)
it: Piano Skin5 (semplice menu a discesa)

en: Plan Skin6
it: Pianifica la pelle6

en: Plan Start Date
it: Data di inizio del piano

en: Plan status changed successfully.
it: Lo stato del piano è stato modificato correttamente.

en: Plan Title
it: Titolo del piano

en: Plan Title Font
it: Carattere del titolo del piano

en: Plan Type
it: Tipo di piano

en: Plan Type & Price
it: Tipo e prezzo del piano

en: Plan(s) has been deleted successfully.
it: I piani sono stati eliminati con successo.

en: Plans
it: Piani

en: plans
it: piani

en: Plans Cycles
it: Cicli dei piani

en: Plans Section
it: Sezione Piani

en: Please activate %s license to enable %s
it: Attiva la licenza %s per abilitare %s

en: Please Activate ARMember License
it: Si prega di attivare la licenza ARMember

en: Please Activate ARMember License.
it: Si prega di attivare la licenza ARMember.

en: Please activate Beaver Builder and try to active this add-on.
it: Attiva Beaver Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please activate BuddyPress/Buddyboss and try to active this add-on.
it: Attiva BuddyPress/Buddyboss e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please activate Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
it: Attiva Divi Builder o Divi Theme e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please activate Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
it: Attiva Fusion Builder o Avada Theme e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please activate myCRED and try to active this add-on.
it: Attiva myCRED e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please activate Oxygen Builder and try to active this add-on.
it: Attiva Oxygen Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please activate SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
it: Attiva SiteOrigin Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please activate the \"Coupon\" module to make this feature work.
it: Attiva il modulo \"Coupon\" per far funzionare questa funzione.

en: Please activate the \"Drip Content\" module to make this feature work.
it: Attiva il modulo \"Drip Content\" per far funzionare questa funzione.

en: Please activate the \"Pay Per Post\" module to make this feature work.
it: Attiva il modulo \"Pay Per Post\" per far funzionare questa funzione.

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
it: Attiva il modulo \"Funzione Social\" per far funzionare questa funzione.

en: Please activate the \"User Private Content\" module to make this feature work.
it: Attiva il modulo \"Contenuto privato dell'utente\" per far funzionare questa funzione.

en: Please activate Woocommerce and try to active this add-on.
it: Attiva Woocommerce e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please activate WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
it: Attiva WPBakery Page Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please add
it: Per favore Aggiungi

en: Please add Coupon Code Length.
it: Aggiungi la lunghezza del codice coupon.

en: Please add discount amount.
it: Si prega di aggiungere l'importo dello sconto.

en: Please add new plan.
it: Aggiungi un nuovo piano.

en: Please add value in numerical order of achievements (Lower Value First)
it: Aggiungi il valore in ordine numerico di risultati (prima il valore più basso)

en: Please check atleast one option
it: Seleziona almeno un'opzione

en: Please check atleast one option.
it: Seleziona almeno un'opzione.

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
it: Configura le regole predefinite per limitare qualsiasi pagina, post, categoria, post personalizzato, ecc. appena aggiunto per il quale non esiste una regola definita in Regole di accesso.

en: Please configure one of social network and then try to ON this setting.
it: Configura uno dei social network e poi prova ad attivare questa impostazione.

en: Please configure social networks in
it: Si prega di configurare i social network in

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
it: Conferma che mentre cambi skin, tutti i colori verranno ripristinati ai valori predefiniti.

en: Please consider following limitations of various payment gateways while configuring automatic subscription plan.
it: Ti preghiamo di considerare le seguenti limitazioni dei vari gateway di pagamento durante la configurazione del piano di abbonamento automatico.

en: Please create atleast one Brevo List.
it: Per favore crea almeno una Lista Brevo.

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
it: Si prega di non modificare il valore dell'ID Paese. Ad esempio: :1,:2,:3

en: Please enable atleast one payment.
it: Abilita almeno un pagamento.

en: Please Enable social connections from the ARMember > General Settings > Social Connect
it: Abilita le connessioni social da ARMember > Impostazioni generali > Social Connect

en: Please enter
it: Prego entra

en: Please enter a username.
it: Inserisci un nome utente.

en: Please enter at least
it: Per favore inserisci almeno

en: Please enter at least 13 digits.
it: Inserisci almeno 13 cifre.

en: Please enter correct card details.
it: Inserisci i dettagli corretti della carta.

en: Please Enter Customer Email
it: Inserisci l'e-mail del cliente

en: Please Enter Customer Name
it: Inserisci il nome del cliente

en: Please enter days.
it: Inserisci i giorni.

en: Please enter email address again.
it: Inserisci nuovamente l'indirizzo email.

en: Please enter maximum number of login attempts.
it: Inserisci il numero massimo di tentativi di accesso.

en: Please Enter Merchant API Email
it: Inserisci l'e-mail dell'API commerciante

en: Please Enter Merchant API Password
it: Inserisci la password dell'API commerciante

en: Please Enter Merchant API Signature
it: Inserisci la firma dell'API commerciante

en: Please Enter Merchant API Username
it: Inserisci il nome utente dell'API commerciante

en: Please enter new password
it: Inserisci la nuova password

en: Please enter new password.
it: Inserisci la nuova password.

en: Please enter number
it: Per favore inserisci il numero

en: Please Enter number of Coupon(s) to Generate.
it: Inserisci il numero di coupon da generare.

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
it: Inserisci il numero di tentativi di accesso dopo il blocco permanente dell'utente.

en: Please enter permanent lockdown duration.
it: Inserisci la durata del blocco permanente.

en: Please Enter Plan Amount
it: Inserisci l'importo del piano

en: Please Enter Plan name
it: Inserisci il nome del piano

en: Please Enter Purchase Code
it: Inserisci il codice di acquisto

en: Please enter temporarily lock user duration.
it: Inserisci temporaneamente la durata del blocco utente.

en: Please enter the correct card details.
it: Inserisci i dettagli corretti della carta.

en: Please enter the coupon code
it: Inserisci il codice coupon

en: Please enter the coupon code.
it: Inserisci il codice coupon.

en: Please enter URL with http:// or https://.
it: Inserisci l'URL con http:// o https://.

en: Please Enter URL.
it: Inserisci l'URL.

en: Please enter URL.
it: Inserisci l'URL.

en: Please enter valid amount
it: Inserisci un importo valido

en: Please enter valid data
it: Per favore inserisci dati validi

en: Please enter valid data.
it: Per favore inserisci dati validi.

en: Please enter valid detail.
it: Inserisci dettagli validi.

en: Please enter valid email address.
it: Inserisci indirizzo email valido.

en: Please enter valid password
it: Inserisci una password valida

en: Please enter valid password.
it: Inserisci una password valida.

en: Please Enter Valid Publishable Key
it: Inserisci una chiave pubblicabile valida

en: Please Enter Valid Secret Key
it: Inserisci una chiave segreta valida

en: Please enter valid URL.
it: Inserisci un URL valido.

en: Please enter valid username
it: Il nome utente non può essere lasciato vuoto

en: Please enter valid username.
it: Inserisci un nome utente valido.

en: Please enter your email address or username below
it: Inserisci il tuo indirizzo email o il nome utente qui sotto

en: Please enter your email address or username below.
it: Inserisci il tuo indirizzo email o il nome utente qui sotto.

en: Please install Beaver Builder and try to active this add-on.
it: Installa Beaver Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install BuddyPress/Buddyboss and try to active this add-on.
it: Installa BuddyPress/Buddyboss e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
it: Installa Divi Builder o Divi Theme e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
it: Installa Fusion Builder o Avada Theme e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install myCRED and try to active this add-on.
it: Installa myCRED e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install Oxygen Builder and try to active this add-on.
it: Installa Oxygen Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
it: Installa SiteOrigin Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install Woocommerce and try to active this add-on.
it: Installa Woocommerce e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
it: Installa WPBakery Page Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: PLEASE LOGIN
it: ACCEDERE PREGO

en: Please Login
it: Accedere prego

en: Please make sure you have set following Approved URL in your 2Checkout account.
it: Assicurati di aver impostato il seguente URL approvato nel tuo account 2Checkout.

en: Please make sure you have set following callback URL in your Authorize.net account.
it: Assicurati di aver impostato il seguente URL di richiamata nel tuo account Authorize.net.

en: Please make sure you have set following callback URL in your Stripe account.
it: Assicurati di aver impostato il seguente URL di richiamata nel tuo account Stripe.

en: Please note that when user will purchase this product, mapped ARMember paid post will be assigned to that user.
it: Tieni presente che quando l'utente acquisterà questo prodotto, i post a pagamento mappati di ARMember verranno assegnati a quell'utente.

en: Please note that when user will purchase this product, mapped ARMember plan will be assigned to that user.
it: Tieni presente che quando l'utente acquisterà questo prodotto, il piano ARMember mappato verrà assegnato a quell'utente.

en: Please re-authorize %s app again from %s -> General Settings -> Opt-ins Configuration page, otherwise %s will not work. You can read more about %s settings at our documentation %s.
it: Autorizza nuovamente l'app %s da %s -> Impostazioni generali -> Pagina Configurazione opt-in, altrimenti %s non funzionerà. Puoi leggere ulteriori informazioni sulle impostazioni di %s nella nostra documentazione %s.

en: Please review
it: Per favore ricontrolla

en: Please Select
it: Seleziona

en: Please select
it: Seleziona

en: Please select a badge icon.
it: Seleziona l'icona di un badge.

en: Please select a page.
it: Seleziona una pagina.

en: Please Select account
it: Seleziona l'account

en: Please select any directory template.
it: Seleziona un modello di directory qualsiasi.

en: Please select atleast one badge.
it: Seleziona almeno un badge.

en: Please select atleast one member.
it: Seleziona almeno un membro.

en: Please select atleast one membership
it: Seleziona almeno un abbonamento

en: Please select atleast one option.
it: Seleziona almeno un'opzione.

en: Please select atleast one page/post.
it: Seleziona almeno una pagina/post.

en: Please select atleast one payment gateway.
it: Seleziona almeno un gateway di pagamento.

en: Please select atleast one plan
it: Seleziona almeno un piano

en: Please select atleast one plan.
it: Seleziona almeno un piano.

en: Please select atleast one registration page.
it: Seleziona almeno una pagina di registrazione.

en: Please select atleast one role.
it: Seleziona almeno un ruolo.

en: Please select avatar.
it: Seleziona l'avatar.

en: Please select condition.
it: Seleziona la condizione.

en: Please select date.
it: Seleziona la data.

en: Please select Edit Profile form.
it: Seleziona il modulo Modifica profilo.

en: Please select expire date.
it: Seleziona la data di scadenza.

en: Please select expiry date.
it: Seleziona la data di scadenza.

en: Please select file
it: Seleziona il file

en: Please select file.
it: Seleziona il file.

en: Please select form field in Conditional Subscription.
it: Seleziona il campo del modulo in Abbonamento condizionato.

en: Please select from date.
it: Seleziona dalla data.

en: Please select guest page.
it: Seleziona la pagina ospite.

en: Please Select Icon.
it: Seleziona l'icona.

en: Please select one option.
it: Seleziona un'opzione.

en: Please select one or more records.
it: Seleziona uno o più record.

en: Please select one or more setting.
it: Seleziona una o più impostazioni.

en: Please select one.
it: Selezionane uno.

en: Please Select Page.
it: Seleziona la pagina.

en: Please select Page.
it: Seleziona Pagina.

en: Please select paid post plan.
it: Seleziona il piano postale a pagamento.

en: Please select payment cycle.
it: Seleziona il ciclo di pagamento.

en: Please select Payment Mode option.
it: Seleziona l'opzione Modalità di pagamento.

en: Please select plan(s) for members can access
it: Seleziona i piani a cui i membri possono accedere

en: Please select Plan.
it: Seleziona Piano.

en: Please select plan.
it: Seleziona il piano.

en: Please select Post.
it: Seleziona Pubblica.

en: Please select profile cover.
it: Seleziona la copertura del profilo.

en: Please select redirection page.
it: (Pagina originale prima del login.)

en: Please select role.
it: Seleziona il ruolo.

en: Please select signup / registration form.
it: Seleziona il modulo di iscrizione/registrazione.

en: Please select signup form.
it: Seleziona il modulo di registrazione.

en: Please Select Social Account.
it: Seleziona Account social.

en: Please select start date.
it: Seleziona la data di inizio.

en: Please select user.
it: Seleziona l'utente.

en: Please select valid action.
it: Seleziona un'azione valida.

en: Please Select..
it: Seleziona...

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
it: Imposta le regole di reindirizzamento predefinite per gli utenti quando tentano di accedere a contenuti con restrizioni.

en: Please setup site key and private key in General Settings otherwise recaptcha will not appear
it: Configura la chiave del sito e la chiave privata nelle Impostazioni generali altrimenti il recaptcha non verrà visualizzato

en: Please Signup
it: Per favore Iscriviti

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
it: Invia questo modulo se hai problemi con l'attivazione della licenza.

en: Please type your e-mail address.
it: Per favore digita il tuo indirizzo email.

en: Please upload appropriate file to import users.
it: Carica il file appropriato per importare gli utenti.

en: Please upload file.
it: Per favore carica il file.

en: Please use Advanced (PHP) Conditionals instead.
it: Utilizza invece i condizionali avanzati (PHP).

en: Please use atleast one
it: Per favore usane almeno uno

en: Please use following css class if you want to add custom property on cancel Subscription
it: Si prega di utilizzare la seguente classe CSS se si desidera aggiungere una proprietà personalizzata all'annullamento dell'abbonamento

en: Please use following css class if you want to add custom property on close account
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere una proprietà personalizzata alla chiusura dell'account

en: Please use following css class if you want to add custom property on current membership
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere proprietà personalizzate all'abbonamento corrente

en: Please use following css class if you want to add custom property on logout
it: Si prega di utilizzare la seguente classe CSS se si desidera aggiungere una proprietà personalizzata al momento della disconnessione

en: Please use following css class if you want to add custom property on member directory
it: Si prega di utilizzare la seguente classe CSS se si desidera aggiungere una proprietà personalizzata nella directory dei membri

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership card
it: Si prega di utilizzare la seguente classe CSS se si desidera aggiungere una proprietà personalizzata sulla tessera associativa

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere una proprietà personalizzata nella procedura guidata di configurazione dell'iscrizione

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard Coupon section
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere una proprietà personalizzata nella sezione Coupon della procedura guidata di configurazione dell'iscrizione

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard form section
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere una proprietà personalizzata nella sezione del modulo della procedura guidata di configurazione dell'iscrizione

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard payment gateways section
it: Si prega di utilizzare la seguente classe CSS se si desidera aggiungere una proprietà personalizzata nella sezione dei gateway di pagamento della procedura guidata di configurazione dell'iscrizione

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard plan section
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere una proprietà personalizzata nella sezione del piano della procedura guidata di configurazione dell'abbonamento

en: Please use following css class if you want to add custom property on membership setup wizard Summary section
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere una proprietà personalizzata nella sezione Riepilogo della procedura guidata di configurazione dell'iscrizione

en: Please use following css class if you want to add custom property on other forms and edit profile
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere proprietà personalizzate su altri moduli e modificare il profilo

en: Please use following css class if you want to add custom property on payment transaction
it: Si prega di utilizzare la seguente classe CSS se si desidera aggiungere proprietà personalizzate alla transazione di pagamento

en: Please use following css class if you want to add custom property on public profile
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere una proprietà personalizzata sul profilo pubblico

en: Please use following css class if you want to add custom property on your profile
it: Utilizza la seguente classe CSS se desideri aggiungere una proprietà personalizzata sul tuo profilo

en: Please verify Stripe Webhook by clicking on 'Verify Webhook' button
it: Verifica Stripe Webhook facendo clic sul pulsante \"Verifica Webhook\".

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
it: Conferma che durante la modifica del modello, tutti i colori verranno ripristinati ai valori predefiniti.

en: Polish
it: Polacco

en: Polish/Poland
it: Polacco/Polonia

en: Popup Button Title
it: Titolo del pulsante popup

en: Popup Logo
it: Logo pop-up

en: Popup Title
it: Titolo popup

en: Popup Title can not be left blank.
it: Il titolo del popup non può essere lasciato vuoto.

en: Portugues/Brasil
it: Portoghese - Brasile

en: Portuguese
it: portoghese

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

en: Portuguese/Brazilian
it: portoghese/brasiliano

en: Portuguese/Portugal
it: Portoghese/Portogallo

en: Position
it: Posizione

en: Possible Arguments
it: Possibili Argomentazioni

en: Possible Arguments :
it: Possibili argomenti:

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
it: Possibile solo in caso di abbonamento semiautomatico/manuale

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
it: Possibile motivo: il tuo host potrebbe aver disabilitato la funzione mail()...

en: Post
it: Inviare

en: Post ID
it: ID postale

en: Post is protected
it: La posta è protetta

en: Post Name
it: Nome del messaggio

en: Post Start Date
it: Data di inizio successiva

en: Post Title
it: Titolo del post

en: Post Type
it: Tipo di messaggio

en: Posts
it: Messaggi

en: Prefix
it: Prefisso

en: Prefix / Suffix Icon Color
it: Colore icona prefisso/suffisso

en: Preset Fields
it: Campi preimpostati

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Button Label
it: Etichetta del pulsante precedente

en: Price Font
it: Carattere prezzo

en: Print
it: Stampa

en: Private Content
it: Contenuti privati

en: Private Content has been activated successfully.
it: Il contenuto privato è stato attivato con successo.

en: Private Content has been added successfully.
it: Il contenuto privato è stato aggiunto con successo.

en: Private Content has been deactivated successfully.
it: Il contenuto privato è stato disattivato con successo.

en: Private Content has been deleted successfully.
it: Il contenuto privato è stato eliminato con successo.

en: Private Content has been updated successfully.
it: Il contenuto privato è stato aggiornato con successo.

en: Private Key
it: Chiave privata

en: Private Key can not be left blank.
it: La chiave privata non può essere lasciata vuota.

en: Private messaging
it: Messaggistica privata

en: Product License
it: Licenza del prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Cover
it: Copertura del profilo

en: Profile Cover.
it: Copertura del profilo.

en: Profile Detail
it: Dettaglio profilo

en: Profile Display Name
it: Nome visualizzato del profilo

en: Profile Fields
it: Campi del profilo

en: Profile Forms
it: Moduli di profilo

en: profile page.
it: pagina profilo.

en: Profile photo of
it: Foto del profilo di

en: Profile Template 1
it: Modello di profilo 1

en: Profile Template 2
it: Modello di profilo 2

en: Profile Template 3
it: Modello di profilo 3

en: Profile Template 4
it: Modello di profilo 4

en: Profile Template 5
it: Modello di profilo 5

en: Profile Template Name
it: Nome del modello di profilo

en: Profiles & Directories
it: Profili e directory

en: provided at the General Settings -> Social Connect page at Google Configuration page.
it: fornito nella pagina Impostazioni generali -> Social Connect nella pagina di configurazione di Google.

en: Public Profile
it: Profilo pubblico

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
it: Pubblica il contenuto del tuo sito in base a diversi intervalli di tempo abilitando questa funzione.

en: Pull Data from
it: Estrai dati da

en: Pull Data from ARMember
it: Estrarre i dati da ARMember

en: Purchase Code
it: Codice d'acquisto

en: Purchase Code:
it: Codice d'acquisto:

en: Purchased On:
it: Acquistato il:

en: Purchased Paid Post List
it: Elenco dei post a pagamento acquistati

en: Put Your Drip Content Here.
it: Inserisci qui il tuo contenuto drip.

en: Put Your Restricted Content Message Here.
it: Inserisci qui il tuo messaggio con contenuto limitato.

en: Radio Button
it: Pulsante di opzione

en: Radio Buttons
it: Tasti della radio

en: Read Only
it: Sola lettura

en: reCAPTCHA Language
it: Lingua reCAPTCHA

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a 'site' and a 'private' key. You can sign up for a
it: reCAPTCHA richiede una chiave API, composta da una chiave \"sito\" e una chiave \"privata\". Puoi iscriverti ad un

en: reCAPTCHA Theme
it: Tema reCAPTCHA

en: Receiver Email
it: E-mail del destinatario

en: Recent Member Payments
it: Pagamenti recenti dei membri

en: Recent Members
it: Membri recenti

en: Recent Members %slast week%s
it: Membri recenti %sla settimana scorsa%s

en: Recent Members By Plans
it: Membri recenti per piani

en: Recent Payments
it: Pagamenti recenti

en: Recent Payments %slast week%s
it: Pagamenti recenti %s la scorsa settimana%s

en: Recent Registerd Members
it: Membri registrati recenti

en: Recently Joined
it: Iscritto di recente

en: Recently No Membership Plan purchased
it: Nessun piano di abbonamento acquistato di recente

en: Recently No Membership Plan purchased using coupon
it: Recentemente nessun piano di abbonamento acquistato utilizzando il coupon

en: Recommend
it: Consiglia

en: Recommende Size : 150 X 170
it: Misura consigliata: 150 X 170

en: Recommended logo size 70X70 px
it: Dimensione logo consigliata 70X70 px

en: Record deleted successfully.
it: Record eliminato con successo.

en: Record is deleted successfully.
it: Il record è stato eliminato correttamente.

en: Record Login History
it: Registra la cronologia degli accessi

en: records
it: record

en: Records Per Page
it: Record per pagina

en: Records per Page
it: Record per pagina

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Recurring Payment
it: Pagamento ricorrente

en: Recurring Profile
it: Profilo ricorrente

en: Recurring Time
it: Tempo ricorrente

en: Redirect After Logout
it: Reindirizzamento dopo il logout

en: Redirect To
it: Reindirizza a

en: Redirect To Author Archive Page
it: Reindirizzamento alla pagina di archivio dell'autore

en: Redirect to BuddyPress Profile
it: Reindirizzamento al profilo BuddyPress

en: Redirect to Page
it: Reindirizzamento alla pagina

en: Redirect to url
it: Reindirizzamento all'URL

en: Redirect URI that you should add in Instagram API.
it: URI di reindirizzamento che dovresti aggiungere nell'API di Instagram.

en: Redirect URI that you should add in VK API.
it: Reindirizza l'URI che dovresti aggiungere nell'API VK.

en: Redirect URL
it: URL di reindirizzamento

en: Redirect URL (Optional)
it: URL di reindirizzamento (facoltativo)

en: Redirection after Membership SignUp
it: Reindirizzamento dopo la registrazione dell'iscrizione

en: Redirection after Paid Post Purchase
it: Reindirizzamento dopo l'acquisto postale a pagamento

en: Redirection page is required.
it: La pagina di reindirizzamento è obbligatoria.

en: Redirection Rules
it: Regole di reindirizzamento

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
it: Regole di reindirizzamento all'accesso a post/pagine riservate

en: Redirection upon Add/Change Membership
it: Reindirizzamento dopo l'aggiunta/modifica dell'iscrizione

en: Redirection upon Membership Renewal
it: Reindirizzamento al rinnovo dell'iscrizione

en: Redirection url is required.
it: L'URL di reindirizzamento è obbligatorio.

en: Referrer Page
it: Pagina di riferimento

en: Refresh License
it: Aggiorna licenza

en: Refresh List
it: Aggiorna la lista

en: Refreshed
it: Rinfrescato

en: Refund
it: Rimborso

en: Refund Amount
it: Importo rimborsato

en: Refund amount
it: Importo rimborsato

en: Refund Payment
it: Pagamento del rimborso

en: Refund Reason
it: Motivo del rimborso

en: Refund Type
it: Tipo di rimborso

en: Register
it: Registrati

en: Register Form Options
it: Registra le opzioni del modulo

en: Register Link
it: Collegamento registrazione

en: Registered/Edited Profile From
it: Profilo registrato/modificato da

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration / Signup Forms
it: Moduli di registrazione/iscrizione

en: Registration Form
it: Modulo di registrazione

en: Registration form is required.
it: È richiesto il modulo di registrazione.

en: Registration form is required. Please select valid registration page.
it: È richiesto il modulo di registrazione. Seleziona una pagina di registrazione valida.

en: Registration Form Page
it: Pagina del modulo di registrazione

en: Registration Link Label
it: Etichetta del collegamento di registrazione

en: Registration Link Margin
it: Margine del collegamento di registrazione

en: Registration page
it: Pagina di registrazione

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Reject
it: Rifiutare

en: Remaining login attempt warning
it: Avviso tentativi di accesso rimanenti

en: Remaining Login Attempts :
it: Tentativi di accesso rimanenti:

en: Remaining Occurence
it: Evento rimanente

en: Remember me
it: Ricordati di me

en: Remember Me Checkbox
it: Casella di controllo Ricordami

en: Remove
it: Rimuovere

en: Remove Achievement
it: Rimuovi obiettivo

en: Remove Country
it: Rimuovi Paese

en: Remove Cover Photo
it: Rimuovi la foto di copertina

en: Remove Cycle
it: Rimuovi ciclo

en: Remove License
it: Rimuovi licenza

en: Remove Payment Cycle
it: Rimuovi ciclo di pagamento

en: Remove Plan
it: Rimuovi piano

en: Remove Post
it: Rimuovi messaggio

en: Remove Profile Photo
it: Rimuovi la foto del profilo

en: Remove this plan from user
it: Rimuovi questo piano dall'utente

en: Rename
it: Rinominare

en: Rename wp-admin folder
it: Rinomina la cartella wp-admin

en: Renew
it: Rinnovare

en: Renew Cycle
it: Rinnova ciclo

en: Renew License
it: Rinnovare la licenza

en: Renew Subscription
it: Rinnova abbonamento

en: Renew Text
it: Rinnova testo

en: Renewal On
it: Rinnovo attivo

en: Reply To:
it: Rispondi a:

en: Reports
it: Rapporti

en: Requested URL is Blocked By Admin
it: L'URL richiesto è bloccato dall'amministratore

en: Requested url is blocked, Please contact system administrator.
it: L'URL richiesto è bloccato. Contatta l'amministratore di sistema.

en: Require achievement
it: Richiedi risultati

en: Require Lowercase Character
it: Richiedi carattere minuscolo

en: Require membership Plan to access this content.
it: Richiedi un piano di abbonamento per accedere a questo contenuto.

en: Require Numeric Value
it: Richiedi valore numerico

en: Require Special Charecter
it: Richiedi carattere speciale

en: Require Uppercase Character
it: Richiedi carattere maiuscolo

en: Required
it: Necessario

en: Resend Verification Email
it: Invia nuovamente email di verifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset Failed Login Attempts History
it: Reimposta la cronologia dei tentativi di accesso non riusciti

en: Reset Invoice Template to Default
it: Ripristina il modello di fattura su quello predefinito

en: Reset Login History
it: Reimposta la cronologia degli accessi

en: Reset Password Link
it: Reimposta collegamento password

en: Reset Password Link is expired.
it: Il collegamento per la reimpostazione della password è scaduto.

en: Reset Password Link is invalid.
it: Il collegamento per la reimpostazione della password non è valido.

en: Reset To Default
it: Riportare alle condizioni originali

en: Restrict admin panel
it: Limita il pannello di amministrazione

en: Restrict admin panel for non-admin users
it: Limita il pannello di amministrazione agli utenti non amministratori

en: RESTRICT CONTENT
it: LIMITA IL CONTENUTO

en: Restrict Entire Website Without Login
it: Limita l'intero sito Web senza effettuare l'accesso

en: Restrict entire website without login
it: Limita l'intero sito Web senza effettuare il login

en: Restriction Rules for Drip Contents
it: Regole di restrizione per i contenuti del gocciolamento

en: Restriction Type
it: Tipo di restrizione

en: Reverse Border
it: Bordo inverso

en: Right
it: Destro

en: Role
it: Ruolo

en: Role (Optional)
it: Ruolo (facoltativo)

en: Roles
it: Ruoli

en: Romanian
it: Rumeno

en: Rotate
it: Ruotare

en: Rounded Style
it: Stile arrotondato

en: Rule Added Successfully.
it: Regola aggiunta correttamente.

en: Rule has been deleted successfully.
it: La regola è stata eliminata correttamente.

en: Rule Updated Successfully.
it: Regola aggiornata correttamente.

en: Rule updated Successfully.
it: Regola aggiornata con successo.

en: Rule(s) has been deleted successfully.
it: Le regole sono state eliminate con successo.

en: rules
it: regole

en: Rules has been added successfully.
it: Le regole sono state aggiunte correttamente.

en: Rusia/Rusia
it: Russia/Russia

en: Russian
it: Russo

en: Sales Tax
it: Imposta sulle vendite

en: Sales Tax Settings
it: Impostazioni dell'imposta sulle vendite

en: Same page (Paid Post URL)
it: Stessa pagina (URL post a pagamento)

en: Sandbox
it: Sabbiera

en: Sandbox API Detail
it: Dettagli API Sandbox

en: Sandbox API Password
it: Password API Sandbox

en: Sandbox API Signature
it: Firma API Sandbox

en: Sandbox API Username
it: Nome utente API Sandbox

en: Save
it: Salva

en: Save Expiry Date
it: Salva data di scadenza

en: SCA Compliant (popup)
it: Conforme SCA (popup)

en: Search
it: Ricerca

en: Search by member
it: Cerca per membro

en: Search by paid post plan...
it: Cerca per piano di posta a pagamento...

en: Search by paid post title...
it: Cerca per titolo del post a pagamento...

en: Search by title...
it: Cerca per titolo...

en: Search by Username
it: Cerca per nome utente

en: Search by username
it: Cerca per nome utente

en: Search by username or email...
it: Cerca per nome utente o email...

en: Search Filter Title
it: Titolo del filtro di ricerca

en: Search Member
it: Cerca membro

en: Search Members
it: Cerca membri

en: Search Members by Profile Fields
it: Cerca membri per campi del profilo

en: Search Results
it: risultati di ricerca

en: Search Type
it: Tipo di ricerca

en: second
it: secondo

en: seconds
it: secondi

en: Secret Word
it: Parola segreta

en: Secret Word can not be left blank.
it: La parola segreta non può essere lasciata vuota.

en: Section
it: Sezione

en: Section Heading
it: Intestazione della sezione

en: Section Margin
it: Margine di sezione

en: Security Key
it: Chiave di sicurezza

en: Security Options
it: Opzioni di sicurezza

en: Select
it: Selezionare

en: Select a form to insert into page
it: Seleziona un modulo da inserire nella pagina

en: Select a Membership Plan for content access
it: Seleziona un piano di abbonamento per l'accesso ai contenuti

en: Select Action Type
it: Seleziona Tipo di azione

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select All Meta
it: Seleziona Tutti i meta

en: Select ARMember access
it: Selezionare ARMember accesso

en: Select Badge Icon
it: Seleziona l'icona del badge

en: Select Badges you want to delete.
it: Seleziona i badge che desideri eliminare.

en: Select Condition
it: Seleziona Condizione

en: Select content access type
it: Seleziona il tipo di accesso al contenuto

en: Select Content Restriction Type.
it: Seleziona Tipo di limitazione del contenuto.

en: Select content restriction type.
it: Seleziona il tipo di restrizione del contenuto.

en: Select Content Type
it: Seleziona Tipo di contenuto

en: Select Country
it: Seleziona il paese

en: Select Country Field
it: Seleziona il campo Paese

en: select country field of signup form to be mapped, so tax can be applied upon country selection.
it: seleziona il campo del paese del modulo di registrazione da mappare, in modo che l'imposta possa essere applicata al momento della selezione del paese.

en: Select Default Restriction
it: Seleziona Restrizione predefinita

en: Select Drip Rule
it: Seleziona Regola gocciolamento

en: Select Drip Type
it: Seleziona Tipo di gocciolamento

en: Select Field
it: Seleziona Campo

en: Select field
it: Seleziona campo

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
it: Seleziona i campi che desideri visualizzare nella sezione di elenco dei campi del profilo.

en: Select Fonts
it: Seleziona Caratteri

en: Select Form
it: Seleziona Modulo

en: Select Form Type
it: Seleziona Tipo di modulo

en: Select Forms
it: Selezionare i moduli

en: Select Gift
it: Seleziona Regalo

en: Select higher plan(s)..
it: Seleziona i piani più alti..

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
it: Seleziona quanti giorni vuoi estendere nel ciclo attuale?

en: Select List Name
it: Seleziona Nome elenco

en: Select log duration to download
it: Seleziona la durata del registro da scaricare

en: Select Logo image with 70X70 px
it: Seleziona l'immagine del logo con 70X70 px

en: Select lower plan(s)..
it: Seleziona i piani inferiori..

en: Select Member Form
it: Seleziona Modulo membro

en: Select Membership Plan
it: Seleziona Piano di abbonamento

en: Select Membership Plan(s).
it: Seleziona il/i piano/i di abbonamento.

en: Select Membership Plans
it: Seleziona Piani di abbonamento

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
it: Seleziona i piani di abbonamento e di quali utenti desideri visualizzare questo modello di profilo.

en: Select Memberships
it: Seleziona Abbonamenti

en: Select meta fields
it: Seleziona metacampi

en: Select Network
it: Seleziona rete

en: Select New Plan
it: Seleziona Nuovo piano

en: Select one or more membership plans
it: Seleziona uno o più piani di abbonamento

en: Select Optins
it: Seleziona Opzioni

en: Select Option
it: Selezionare l'opzione

en: Select Other Settings.
it: Seleziona Altre impostazioni.

en: Select Page
it: Seleziona Pagina

en: Select page to redirect at custom profile page instead
it: Seleziona invece la pagina da reindirizzare alla pagina del profilo personalizzato

en: Select Page(s)..
it: Seleziona pagina/e..

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
it: Seleziona le pagine per impostare l'accesso/restrizione per il piano di abbonamento creato

en: Select Pages(s)..
it: Seleziona Pagine(e)..

en: Select Paid Post
it: Seleziona Posta a pagamento

en: Select Paid Post Plan
it: Seleziona Piano posticipato a pagamento

en: Select Paid Post Setup
it: Seleziona Impostazione posta a pagamento

en: Select Payment Cycle
it: Seleziona Ciclo di pagamento

en: Select Payment Cycle Layout
it: Seleziona Layout del ciclo di pagamento

en: Select Payment Gateway Layout
it: Seleziona il layout del gateway di pagamento

en: Select Payment Gateway Skin
it: Seleziona la skin del gateway di pagamento

en: Select Payment Gateways
it: Seleziona Gateway di pagamento

en: Select Payment Method
it: scegli il metodo di pagamento

en: Select Payment Mode
it: Seleziona Modalità di pagamento

en: Select Plan
it: Seleziona Piano

en: Select Plan Information
it: Seleziona Informazioni sul piano

en: Select Plan Layout
it: Seleziona layout del piano

en: Select Plan Type
it: Seleziona il tipo di piano

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
it: Seleziona i piani il cui livello è superiore al piano attuale

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
it: Seleziona i piani il cui livello è inferiore al piano attuale

en: Select Plan(s) whose users can access this menu item.
it: Seleziona i piani i cui utenti possono accedere a questa voce di menu.

en: Select Plan(s)..
it: Seleziona il/i piano/i..

en: Select Plans
it: Seleziona Piani

en: Select Post
it: Seleziona Pubblica

en: Select Profile Template
it: Seleziona modello di profilo

en: Select Redirection Type
it: Seleziona Tipo di reindirizzamento

en: Select Reward
it: Seleziona Premio

en: Select Role(s)..
it: Seleziona Ruolo/i..

en: Select Role.
it: Seleziona Ruolo.

en: Select Roles
it: Seleziona Ruoli

en: Select roles to display at front-end.
it: Seleziona i ruoli da visualizzare nel front-end.

en: Select Set
it: Seleziona Imposta

en: Select Set of Login Form
it: Selezionare Insieme di moduli di accesso

en: Select set of login form
it: Seleziona il set di moduli di accesso

en: Select Setup
it: Seleziona Configurazione

en: Select Signup / Registration Form
it: Seleziona Iscrizione/Modulo di registrazione

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
it: Seleziona i campi del profilo social che desideri visualizzare nell'intestazione del profilo.

en: Select Status
it: Seleziona Stato

en: Select Template
it: Seleziona modello

en: Select Type
it: Seleziona Tipo

en: Select user
it: Seleziona utente

en: Select User Meta
it: Seleziona Meta utente

en: Select User Plans
it: Seleziona Piani utente

en: Select User Role
it: Seleziona Ruolo utente

en: Select User Roles
it: Seleziona Ruoli utente

en: Select User%ss%s
it: Seleziona Utente%ss%s

en: Select User(s)..
it: Seleziona utente/i..

en: Select Users
it: Seleziona Utenti

en: Select Your Payment Cycle
it: Seleziona il tuo ciclo di pagamento

en: Select Your payment Cycle
it: Seleziona il tuo ciclo di pagamento

en: Select Your Payment Gateway
it: Seleziona il tuo gateway di pagamento

en: Select Your Plan Skin
it: Seleziona la skin del tuo piano

en: Select Your Social Network
it: Seleziona il tuo social network

en: Selected
it: Selezionato

en: Selected pages will be accessible to users without login.
it: Le pagine selezionate saranno accessibili agli utenti senza effettuare il login.

en: Selected Plan Background
it: Sfondo del piano selezionato

en: Selected Plan Description Font
it: Carattere della descrizione del piano selezionato

en: Selected plan is invalid.
it: Il piano selezionato non è valido.

en: Selected plan is not valid for bank transfer.
it: Il piano selezionato non è valido per il bonifico bancario.

en: Selected plan is not valid.
it: Il piano selezionato non è valido.

en: Selected Plan Title Font
it: Carattere del titolo del piano selezionato

en: Selected Plan(s) Only
it: Solo piani selezionati

en: Selected Price Font
it: Carattere prezzo selezionato

en: Selected roles will be able to access admin.
it: I ruoli selezionati potranno accedere all'amministratore.

en: Seller Id (account number)
it: ID venditore (numero di conto)

en: SellerId can not be left blank.
it: SellerId non può essere lasciato vuoto.

en: Semi Automatic
it: Semiautomatico

en: Semi Automatic Subscription
it: Abbonamento semiautomatico

en: Semi Automatic Subscription Label
it: Etichetta di abbonamento semiautomatico

en: Semi Automatic Subscription Payment due
it: Pagamento dell'abbonamento semiautomatico dovuto

en: Send email to admin for this event
it: Invia un'e-mail all'amministratore per questo evento

en: Send Message Before
it: Invia messaggio prima

en: Send Message before
it: Invia messaggio prima

en: Send Signup Email Notification to User
it: Invia notifica e-mail di registrazione all'utente

en: Separate values format should be label:value.
it: Il formato dei valori separati dovrebbe essere etichetta:valore.

en: Separator
it: Separatore

en: Separator Text
it: Testo separatore

en: Serbian
it: Serbo

en: Set different email content for admin
it: Imposta contenuti email diversi per l'amministratore

en: Set ID
it: Imposta l'ID

en: Set Name
it: Imposta nome

en: Set name can not be left blank.
it: Il nome del set non può essere lasciato vuoto.

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
it: Imposta la pagina per il reindirizzamento nel caso in cui l'utente abbia effettuato l'accesso e tenti di accedere alla pagina riservata.

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
it: Imposta la pagina per il reindirizzamento nel caso in cui l'utente non abbia effettuato l'accesso e stia tentando di accedere alla pagina riservata.

en: Set page for redirection in case when user is to access restricted drip page.
it: Imposta la pagina per il reindirizzamento nel caso in cui l'utente debba accedere alla pagina drip riservata.

en: Set Redirection Priority
it: Imposta la priorità di reindirizzamento

en: setting is revereted. Now you can access admin panel with /wp-admin. Return to
it: l'ambientazione è venerata. Ora puoi accedere al pannello di amministrazione con /wp-admin. Ritornare a

en: Setting(s) has been imported successfully
it: Impostazioni) è stato importato con successo

en: Settings has been saved successfully.
it: Le impostazioni sono state salvate con successo.

en: Settings has been verified.
it: Le impostazioni sono state verificate.

en: Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni salvate con successo.

en: Setup Achievement
it: Obiettivo della configurazione

en: Setup has been deleted successfully.
it: L'installazione è stata eliminata correttamente.

en: Setup Name
it: Nome dell'impostazione

en: Setup name
it: Nome dell'impostazione

en: Setup name can not be left blank.
it: Il nome dell'installazione non può essere lasciato vuoto.

en: Setup Type
it: Tipo di installazione

en: Setup(s) has been deleted successfully.
it: Le impostazioni sono state eliminate con successo.

en: Shortcode
it: Codice corto

en: Shortcode of Paid Post Setup not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
it: Shortcode di impostazione post a pagamento non trovato nella pagina selezionata. Aggiungi lo shortcode su quella pagina oppure seleziona la pagina appropriata.

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode there Or please select the page having registration form of ARMember
it: Shortcode del modulo di registrazione non trovato nella pagina selezionata. Aggiungi lo shortcode lì oppure seleziona la pagina con il modulo di registrazione di ARMember

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
it: Lo shortcode verrà visualizzato qui una volta salvata la configurazione corrente.

en: Show
it: Spettacolo

en: Show / Hide columns
it: Mostra/nascondi colonne

en: Show After
it: Mostra dopo

en: Show after
it: Mostra dopo

en: Show content only for
it: Mostra contenuto solo per

en: Show content to
it: Mostra contenuto a

en: Show Time
it: Orario dello spettacolo

en: Showing
it: Mostrando

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
it: Mostrando da 0 a 0 di 0 voci

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: Mostrando da 0 a 0 di 0 voci

en: Showing 0 to 0 of 0 members
it: Mostrando da 0 a 0 di 0 membri

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
it: Mostrando da 0 a 0 di 0 iscrizioni

en: signup
it: iscrizione

en: Simple Conditionals cannot process operators like
it: I condizionali semplici non possono elaborare operatori come

en: Single Membership
it: Iscrizione unica

en: Single Search Field
it: Campo di ricerca singolo

en: Site Key
it: Chiave del sito

en: Size
it: Misurare

en: Skip
it: Saltare

en: Skip The Wizard and Setup Manually
it: Salta la procedura guidata e imposta manualmente

en: Slide
it: Diapositiva

en: Slide Effect
it: Effetto diapositiva

en: Slider
it: Dispositivo di scorrimento

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovakia/Slovakia
it: Slovacchia/Slovacchia

en: Slovenian
it: Sloveno

en: SMTP Test E-Mail
it: E-mail di prova SMTP

en: So, it would affect ( Your Recurring Time MINUS 1 ) number of occurance unless you have infinite duration.
it: Pertanto, influenzerebbe (Il tuo tempo ricorrente MENO 1) il numero di occorrenze a meno che tu non abbia una durata infinita.

en: So, Please make sure you have set proper recurring time ( occurance ) in such case.
it: Quindi, assicurati di aver impostato l'orario ricorrente (occorrenza) corretto in questo caso.

en: Social Connect
it: Connessione sociale

en: Social Connect Options
it: Opzioni di connessione sociale

en: Social Connect Redirection( For One Click Sign up )
it: Reindirizzamento Social Connect (iscrizione con un clic)

en: Social Feature
it: Caratteristica sociale

en: Social Fields
it: Campi sociali

en: Social Login
it: Accesso sociale

en: Social Network Options
it: Opzioni dei social network

en: Social Profile Fields
it: Campi del profilo sociale

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
it: Le impostazioni social sono state salvate con successo.

en: Social Signup Configuration
it: Configurazione dell'iscrizione social

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
it: Alcuni utenti hanno privilegi di amministratore. Ciò non può essere bloccato.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
it: Qualcuno ha richiesto la reimpostazione della password per il seguente account:

en: Something went wrong
it: Qualcosa è andato storto

en: Something went wrong please try again
it: Qualcosa è andato storto, prova ancora

en: Something went wrong please try again later
it: Qualcosa è andato storto, riprova più tardi

en: Something went wrong while verifying Authorization
it: Qualcosa è andato storto durante la verifica dell'autorizzazione

en: Something went wrong! please try again later
it: Qualcosa è andato storto! per favore riprova più tardi

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Something went wrong. Please try again.
it: Qualcosa è andato storto. Per favore riprova.

en: Something went wrong..
it: Qualcosa è andato storto..

en: Sorry something went wrong while processing payment
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento

en: Sorry something went wrong while processing payment with Authorize.Net.
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento con Authorize.Net.

en: Sorry something went wrong while processing payment with myCred.
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento con myCred.

en: Sorry something went wrong while processing payment with Stripe.
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento con Stripe.

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento.

en: Sorry! refund could not be processed
it: Scusa! non è stato possibile elaborare il rimborso

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
it: Scusa! Il pulsante Invia è disabilitato per evitare problemi perché hai effettuato l'accesso come amministratore.

en: Sorry! You have already one pending payment transaction. You will be able to proceed after that transaction will be approved.
it: Scusa! Hai già una transazione di pagamento in sospeso. Potrai procedere dopo che la transazione sarà stata approvata.

en: Sorry, No Woocommerce product found for selected plan
it: Siamo spiacenti, nessun prodotto Woocommerce trovato per il piano selezionato

en: Sorry, purchase limit has been exceeded.
it: Siamo spiacenti, il limite di acquisto è stato superato.

en: Sorry, something went wrong while creating tax
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante la creazione dell'imposta

en: Sorry, something went wrong while processing card
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione della carta

en: Sorry, Something went wrong while processing payment
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento

en: Sorry, something went wrong while processing payment
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento

en: Sorry, something went wrong while processing payment with 2Checkout.
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento con 2Checkout.

en: Sorry, something went wrong while processing payment with Authorize.Net.
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento con Authorize.Net.

en: Sorry, something went wrong.
it: Scusa, qualcosa è andato storto.

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
it: Scusa, qualcosa è andato storto. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
it: Scusa, qualcosa è andato storto. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
it: Scusa, qualcosa è andato storto. Per favore riprova.

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
it: Scusa, qualcosa è andato storto. Per favore riprova.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it: Siamo spiacenti, questo tipo di file non è consentito per motivi di sicurezza.

en: Sorry, User not found.
it: Siamo spiacenti, utente non trovato.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
it: Mi spiace, non ti è consentito farlo.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
it: Siamo spiacenti, non sei autorizzato a installare plugin su questo sito.

en: Sorry, You can not add this field twice in form
it: Siamo spiacenti, non puoi aggiungere questo campo due volte nel modulo

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
it: Siamo spiacenti, non hai l'autorizzazione per eseguire questa azione

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
it: Siamo spiacenti, non hai l'autorizzazione per eseguire questa azione.

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
it: Siamo spiacenti, non hai accesso ai feed

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
it: Siamo spiacenti, la tua richiesta non può essere elaborata perché nonce non trovato.

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
it: Siamo spiacenti, la tua richiesta non può essere elaborata per motivi di sicurezza.

en: Sort By
it: Ordina per

en: Sort By (Directory Filter)
it: Ordina per (filtro directory)

en: Sort Field Order
it: Ordina l'ordine dei campi

en: Space not allowed in password field
it: Spazio non consentito nel campo della password

en: Spam detected
it: Rilevato spam

en: Spam detected.
it: Rilevato spam.

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish (Latin America)
it: Spagnolo (America Latina)

en: Spanish-European
it: Ispano-europeo

en: Spanish-Latin American
it: Ispano-latinoamericano

en: Spanish/Spain
it: spagnolo/Spagna

en: special
it: speciale

en: Special Pages
it: Pagine speciali

en: Specific date onwards
it: Data specifica in poi

en: Specific Page
it: Pagina specifica

en: Specific URL
it: URL specifico

en: Standard Email Responses
it: Risposte e-mail standard

en: Standard Style
it: Stile standard

en: Start Date
it: Data d'inizio

en: Start date can not be earlier than current date.
it: La data di inizio non può essere precedente alla data corrente.

en: Start On
it: Inizia il

en: Starts On
it: Inizia il

en: Status
it: Stato

en: Strength: Good
it: Forza: buona

en: Strength: Strong
it: Forza: Forte

en: Strength: Very Weak
it: Forza: molto debole

en: Strength: Weak
it: Forza: debole

en: Stripe
it: Banda

en: Stripe (if Stripe payment gateway is enabled)
it: Stripe (se il gateway di pagamento Stripe è abilitato)

en: Stripe Documentation
it: Documentazione sulla striscia

en: Stripe Live Public Key
it: Chiave pubblica Stripe Live

en: Stripe Live Secret Key
it: Chiave segreta Stripe Live

en: Stripe payment gateway supports only "Days" in Trial Duration Unit.
it: Il gateway di pagamento Stripe supporta solo "Giorni" nell'unità di durata della prova.

en: Stripe Payment Mode
it: Modalità di pagamento con banda

en: Stripe Prices
it: Prezzi a strisce

en: Stripe Publishable Key
it: Chiave pubblicabile Stripe

en: Stripe Publishable Key (Sandbox)
it: Chiave pubblicabile Stripe (Sandbox)

en: Stripe Secret Key
it: Chiave segreta a strisce

en: Stripe Secret Key (sandbox)
it: Chiave segreta Stripe (sandbox)

en: Stripe Test Public Key
it: Chiave pubblica di test dello stripe

en: Stripe Test Secret Key
it: Chiave segreta per il test delle strisce

en: Stripe Webhook has been verifed successfully.
it: Stripe Webhook è stato verificato con successo.

en: Strong Password
it: Password sicura

en: Strong Text
it: Testo forte

en: Style Settings
it: Impostazioni di stile

en: Styling & Formatting
it: Stile e formattazione

en: Sub Title
it: Sottotitolo

en: Sub Title Color
it: Colore sottotitolo

en: Sub Title Font
it: Carattere del sottotitolo

en: Sub Title/Label Font
it: Carattere sottotitolo/etichetta

en: Subject
it: Soggetto

en: Submit
it: Invia

en: Submit Action
it: Invia azione

en: Submit Button
it: Pulsante Invia

en: Submit Button Label
it: Invia etichetta pulsante

en: Submit Button Options
it: Opzioni del pulsante Invia

en: Subscribe If
it: Iscriviti se

en: Subscription
it: Sottoscrizione

en: Subscription / Recurring Payment
it: Abbonamento/Pagamento ricorrente

en: Subscription Cancelled Message
it: Messaggio di abbonamento annullato

en: Subscription has been canceled successfully.
it: L'abbonamento è stato annullato con successo.

en: Subscription ID
it: Identificativo dell'abbonamento

en: Subscription plan has been canceled successfully
it: Il piano di abbonamento è stato annullato con successo

en: Subscription Plan Required
it: Piano di abbonamento obbligatorio

en: Subscription Scheduled
it: Abbonamento programmato

en: Subscription Start Date
it: Data di inizio abbonamento

en: Subscription/Recurring Post
it: Acquista ora

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: subscriptions
it: abbonamenti

en: Success
it: Successo

en: success
it: successo

en: Success Message
it: Messaggio di successo

en: Success Redirect URL (Optional)
it: URL di reindirizzamento riuscito (facoltativo)

en: Successfully refunded to a member
it: Rimborso a un membro riuscito con successo

en: Successfully response result.
it: Risultato della risposta riuscita.

en: Suffix
it: Suffisso

en: Summary Font
it: Carattere di riepilogo

en: Summary Section
it: Sezione riepilogativa

en: Summary Text
it: Testo riassuntivo

en: Support Expires On:
it: Il supporto scade il:

en: Suspended
it: Sospeso

en: Suspended Plan User
it: Utente del piano sospeso

en: Suspended Plan/Post User
it: Piano sospeso/Pubblica utente

en: Swedish
it: svedese

en: Swedish/Sweden
it: Svedese/Svezia

en: Sync
it: Sincronizzazione

en: Sync Dripped Content
it: Sincronizza il contenuto scaricato

en: Synced with buddypress successfully.
it: Sincronizzazione con buddypress riuscita.

en: Tab Color
it: Colore scheda

en: Tablet View
it: Visualizzazione tablet

en: Tags
it: Tag

en: Target Users
it: Utenti target

en: TAX Amount
it: Ammontare della tassa

en: Tax Amount
it: Ammontare della tassa

en: TAX Percentage
it: Percentuale fiscale

en: Tax Percentage
it: Percentuale fiscale

en: Taxonomy is protected
it: La tassonomia è protetta

en: Template 1
it: Modello 1

en: Template 2
it: Modello 2

en: Template 3
it: Modello 3

en: Template 4
it: Modello 4

en: Template 5
it: Modello 5

en: Template 6
it: Modello 6

en: Template found.
it: Modello trovato.

en: Template has been added successfully.
it: Il modello è stato aggiunto con successo.

en: Template has been deleted successfully.
it: Il modello è stato eliminato con successo.

en: Template has been updated successfully.
it: Il modello è stato aggiornato con successo.

en: Template Name
it: Nome modello

en: Template not found.
it: Modello non trovato.

en: Template Options
it: Opzioni del modello

en: Template options has been saved successfully.
it: Le opzioni del modello sono state salvate correttamente.

en: Template Saved Successfully
it: Modello salvato con successo

en: Template Tags
it: Tag modello

en: Template Updated Successfully
it: Modello aggiornato correttamente

en: Terminate
it: Terminare

en: Terminate Members
it: Terminare i membri

en: Terminated
it: Terminato

en: Test Publishable Key
it: Testare la chiave pubblicabile

en: Test Publishable Key can not be left blank.
it: La chiave pubblicabile di prova non può essere lasciata vuota.

en: Test Secret Key
it: Prova la chiave segreta

en: Test Secret Key can not be left blank.
it: Il campo Test Secret Key non può essere lasciato vuoto.

en: Text
it: Testo

en: Text Direction
it: Direzione del testo

en: Text field can not be left blank.
it: Il campo di testo non può essere lasciato vuoto.

en: Textarea
it: Area di testo

en: Textbox
it: Casella di testo

en: Thai
it: tailandese

en: Thai/Thailand
it: Tailandese/Thailandia

en: than, please remove admin directory renaming settings from other plugin
it: quindi rimuovi le impostazioni di ridenominazione della directory di amministrazione da altri plugin

en: Thank You
it: Grazie

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
it: Grazie per aver pagato con noi, ti contatteremo presto.

en: Thanks!
it: Grazie!

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
it: L'URL di convalida dell'account che l'utente riceve dopo la registrazione (se abiliti la funzione di convalida della posta elettronica)

en: The css you have entered here, will be applied to all the frontend pages which contains ARMember short code.
it: Il CSS che hai inserito qui verrà applicato a tutte le pagine frontend che contengono il codice breve ARMember.

en: The e-mail could not be sent.
it: Non è stato possibile inviare l'e-mail.

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
it: Non è stato possibile caricare il file per motivi di sicurezza poiché contiene codice dannoso

en: The full debugging output is shown below:
it: L'output completo del debug è mostrato di seguito:

en: The Gmail mailer works well for sites that send low numbers of emails. However, Gmail's API has rate limitations and a number of additional restrictions that can lead to challenges during setup. If you expect to send a high volume of emails, or if you find that your web host is not compatible with the Gmail API restrictions, then we recommend considering a different mailer option.
it: Il mailer Gmail funziona bene per i siti che inviano un basso numero di email. Tuttavia, l'API di Gmail presenta limitazioni di velocità e una serie di restrizioni aggiuntive che possono comportare problemi durante la configurazione. Se prevedi di inviare un volume elevato di e-mail o se ritieni che il tuo host web non sia compatibile con le restrizioni dell'API Gmail, ti consigliamo di prendere in considerazione un'opzione di posta diversa.

en: The membership Limit count will be considered on "New" and "Renew" purchase actions performed either from the admin panel or from the front-end. Admin can assign unlimited time membership plans. Also, when members pay for their next "Recurring (Renewal) Cycle" payment the membership Limit count will not be considered.
it: Il conteggio del limite di iscrizione verrà considerato nelle azioni di acquisto "Nuovo" e "Rinnova" eseguite dal pannello di amministrazione o dal front-end. L'amministratore può assegnare piani di abbonamento a tempo illimitato. Inoltre, quando i membri pagano il successivo pagamento del "Ciclo ricorrente (rinnovo)", il conteggio del limite di iscrizione non verrà considerato.

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
it: L'unico scopo di questo modulo è aggiungere i record dei mancati pagamenti degli utenti per tenere traccia di tutti i loro pagamenti. Pertanto, ciò non significa che, quando aggiungi il pagamento da qui per qualsiasi piano, verrà rinnovato il ciclo di pagamento successivo o qualsiasi piano verrà assegnato all'utente.

en: The password field is empty.
it: Il campo della password è vuoto.

en: The password you entered is invalid.
it: La password inserita non è valida.

en: The passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: The selected page is restricted item from content access rule. Please select another page.
it: La pagina selezionata è un elemento limitato dalla regola di accesso al contenuto. Seleziona un'altra pagina.

en: The SMTP debugging output is shown below:
it: L'output del debug SMTP è mostrato di seguito:

en: The Trial Period you have selected for this plan is not supported with
it: Il periodo di prova selezionato per questo piano non è supportato

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
it: Il file caricato supera la direttiva MAX_FILE_SIZE specificata nel modulo HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
it: Il file caricato supera la direttiva upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it: Il file caricato è stato caricato solo parzialmente.

en: The user has not grant permissions or closed the pop-up
it: L'utente non ha concesso le autorizzazioni o non ha chiuso il popup

en: The username field is empty.
it: Il campo del nome utente è vuoto.

en: Then
it: Poi

en: Then Redirect To
it: Quindi reindirizza a

en: There is an error in sending mail to
it: Si è verificato un errore nell'invio della posta a

en: There is an error in sending mail to admin
it: Mail inviata con successo all'amministratore

en: There is an error in sending mail to admin for
it: Si è verificato un errore nell'invio della posta all'amministratore

en: There is an error in uploading file, Please try again.
it: Si è verificato un errore nel caricamento del file, riprova.

en: There is an error while activating addon, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione del componente aggiuntivo. Riprova.

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione del componente aggiuntivo. Riprova.

en: There is an error while adding card, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta della carta, riprova.

en: There is an error while adding form, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta del modulo. Riprova.

en: There is an error while adding template, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta del modello, riprova.

en: There is an error while closing account, please try again.
it: Si è verificato un errore durante la chiusura dell'account, riprova.

en: There is an error while connecting Google SignIn, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la connessione a Google SignIn. Riprova.

en: There is an error while connecting linkedin, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la connessione a LinkedIn, riprova.

en: There is an error while connecting tumblr, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la connessione a Tumblr. Riprova.

en: There is an error while connecting twitter, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la connessione a Twitter. Riprova.

en: There is an error while copying, please try again
it: Si è verificato un errore durante la copia, riprova

en: There is an error while deleting achievement badges, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dei badge degli obiettivi. Riprova.

en: There is an error while deleting Badge, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del badge, riprova.

en: There is an error while deleting Coupon(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dei coupon, riprova.

en: There is an error while deleting Coupon, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del coupon, riprova.

en: There is an error while deleting form set, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del set di moduli, riprova.

en: There is an error while deleting form, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del modulo, riprova.

en: There is an error while deleting member activities, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione delle attività dei membri, riprova.

en: There is an error while deleting Message(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dei messaggi, riprova.

en: There is an error while deleting Message, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del messaggio. Riprova.

en: There is an error while deleting Paid Post, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della posta a pagamento, riprova.

en: There is an error while deleting Plan(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dei piani, riprova.

en: There is an error while deleting Plan, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del piano, riprova.

en: There is an error while deleting Rule(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione delle regole, riprova.

en: There is an error while deleting Rule, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della regola. Riprova.

en: There is an error while deleting Setup(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione delle impostazioni. Riprova.

en: There is an error while deleting Setup, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della configurazione. Riprova.

en: There is an error while deleting template, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del modello, riprova.

en: There is an error while deleting user badge, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del badge utente, riprova.

en: There is an error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
it: Si è verificato un errore durante la visualizzazione delle informazioni sulla classe CSS ARMember. Riprova.

en: There is an error while displaying members activities detail, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la visualizzazione dei dettagli delle attività dei membri. Riprova.

en: There is an error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione della fattura con i dettagli della transazione. Riprova.

en: There is an error while generating preview of members detail, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione dell'anteprima dei dettagli dei membri. Riprova.

en: There is an error while generating preview of template, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione dell'anteprima del modello. Riprova.

en: There is an error while generating preview of transaction detail, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione dell'anteprima dei dettagli della transazione. Riprova.

en: There is an error while installing addon, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione del componente aggiuntivo. Riprova.

en: There is an error while loading activities, please try again.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento delle attività, riprova.

en: There is an error while performing this action, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di questa azione, riprova.

en: There is an error while saving template, please try again
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del modello, riprova

en: There is an error while updating access rules, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle regole di accesso, riprova.

en: There is an error while updating card, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento della carta, riprova.

en: There is an error while updating opt-ins settings, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle impostazioni di partecipazione, riprova.

en: There is an error while updating rules, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle regole, riprova.

en: There is an error while updating settings, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle impostazioni, riprova.

en: There is an error while updating template options, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle opzioni del modello, riprova.

en: There is an error while updating template, please try again
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento del modello, riprova

en: There is an error while updating template, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento del modello, riprova.

en: There is no any communication message found.
it: Non è stato trovato alcun messaggio di comunicazione.

en: There is no any coupon found.
it: Non è stato trovato alcun coupon.

en: There is no any custom content drip rule found.
it: Non è stata trovata alcuna regola di gocciolamento del contenuto personalizzato.

en: There is no any custom content drip rule found. Please add Drip Content rules from ARMember > Drip Content
it: Non è stata trovata alcuna regola di gocciolamento del contenuto personalizzato. Aggiungi le regole Drip Content da ARMember > Drip Content

en: There is no any form found.
it: Non è stato trovato alcun modulo.

en: There is no any member found.
it: Non è stato trovato alcun membro.

en: There is no any Member(s) found
it: Non è stato trovato alcun membro

en: There is no any plan configured yet
it: Non c'è ancora nessun piano configurato

en: There is no any plan configured yet.
it: Non c'è ancora alcun piano configurato.

en: There is no any recent members found.
it: Non è stato trovato alcun membro recente.

en: There is no any recent transactions found.
it: Non è stata trovata alcuna transazione recente.

en: There is no any role availabel.
it: Non è disponibile alcun ruolo.

en: There is no any Transactions found
it: Non è stata trovata alcuna transazione

en: There is no error, the file uploaded with success.
it: Non c'è nessun errore, il file è stato caricato con successo.

en: There is no membership found.
it: Non è stata trovata alcuna iscrizione.

en: There is no paid post found.
it: Non è stato trovato alcun post a pagamento.

en: There is no user registered with that email address.
it: Nessun utente registrato con quell'indirizzo email.

en: There is no user registered with that email address/Username.
it: Nessun utente registrato con quell'indirizzo e-mail/nome utente.

en: There is no user registered with that username.
it: Nessun utente registrato con quel nome utente.

en: There is problem while deleting badges.Please try again letter.
it: Si è verificato un problema durante l'eliminazione dei badge. Riprova.

en: There was no member found with an id of
it: Non è stato trovato alcun membro con l'ID di

en: There was no plan found with an id of
it: Non è stato trovato alcun piano con l'ID di

en: There was no plan found with an member id of
it: Non è stato trovato alcun piano con un ID membro di

en: There was not passed parameter's value of
it: Non è stato passato il valore del parametro

en: There were no plans found.
it: Non sono stati trovati piani.

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
it: Questa azione non può essere annullata. Sei sicuro di voler cambiare il piano di abbonamento dei membri selezionati?

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
it: Questo componente aggiuntivo non è compatibile con la versione attuale di ARMember. Aggiorna ARMember alla versione più recente.

en: This API has been disabled by administrator.
it: Questa API è stata disabilitata dall'amministratore.

en: This currency is not supported by
it: Questa valuta non è supportata da

en: This Drip restriction content will be applied to all drip contents.
it: Questo contenuto di restrizione del gocciolamento verrà applicato a tutti i contenuti del gocciolamento.

en: This email is already registered, please choose another one.
it: Questa email è già registrata, scegline un'altra.

en: This field can not be left blank
it: Questo campo non può essere lasciato in bianco

en: This Field can not be left blank.
it: Questo campo non può essere lasciato in bianco.

en: This field can not be left blank.
it: Questo campo non può essere lasciato in bianco.

en: This field cannot be blank.
it: Questo campo non può essere vuoto.

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
it: Impossibile elaborare questo file perché è stato superato il limite di file.

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
it: Questo nome non è valido. Per favore inserire un nome valido.

en: This Form Name is already exist.
it: Questo nome modulo esiste già.

en: This IF Condition can be used inside theme templates only.
it: Questa condizione IF può essere utilizzata solo all'interno dei modelli di temi.

en: This is Free Membership Plan.
it: Questo è il piano di abbonamento gratuito.

en: This is not a valid import file data.
it: Questo non è un file di dati di importazione valido.

en: This label will be displayed at frontend membership setup wizard page while payment.
it: Questa etichetta verrà visualizzata nella pagina della procedura guidata di configurazione dell'iscrizione al frontend durante il pagamento.

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
it: Questo cognome non è valido. Per favore inserisci UN cognome valido.

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
it: Questa configurazione dell'iscrizione non può essere salvata perché in alcuni casi il gateway di pagamento non sarà disponibile. Pertanto la configurazione non può essere elaborata.

en: This message will be display when IP Address is blocked.
it: Questo messaggio verrà visualizzato quando l'indirizzo IP viene bloccato.

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
it: Questo messaggio verrà visualizzato quando il membro tenta di registrarsi con un indirizzo email bloccato.

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
it: Questo messaggio verrà visualizzato quando il membro tenta di registrarsi con un nome utente bloccato.

en: This message will be display when requested URL or URL pattern is blocked.
it: Questo messaggio verrà visualizzato quando l'URL o il pattern URL richiesto viene bloccato.

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
it: Questo collegamento al menu di navigazione serve per impostare il collegamento di disconnessione.

en: This navigation menu link will open Armember form in Modal Window.
it: Questo collegamento al menu di navigazione aprirà il modulo Armember nella finestra modale.

en: This navigation menu link will open Armember Setup Form in Modal Window.
it: Questo collegamento al menu di navigazione aprirà il modulo di configurazione Armember nella finestra modale.

en: This options will only works if
it: Questa opzione funzionerà solo se

en: This parameter will be used while redirecting to the page when user will purchase specific post. By adding [arm_paid_post_buy_now] shortcode at the Alternative Content. If you have not setup page for 'Post Setup' then please set 'post setup' page from ARMember -> General Settings -> Page Setup page.
it: Questo parametro verrà utilizzato durante il reindirizzamento alla pagina in cui l'utente acquisterà un post specifico. Aggiungendo lo shortcode [arm_paid_post_buy_now] al contenuto alternativo. Se non hai la pagina di configurazione per 'Post configurazione', imposta la pagina 'post configurazione' da ARMember -> Impostazioni generali -> pagina Configurazione pagina.

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
it: Questo piano ha uno o più abbonati. Quindi questo piano non può essere cancellato.

en: This service has been disabled by administrator.
it: Questo servizio è stato disabilitato dall'amministratore.

en: This Set Name is already exist.
it: Questo nome impostato esiste già.

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
it: Questo set_id è l'id del set di moduli creati per i moduli Login, Password dimenticata e Modifica password. E in base a tale impostazione, verrà impostato lo stile del modulo Chiudi account.

en: This shortcode will be replaced with the user selected plan name.
it: Questo shortcode verrà sostituito con il nome del piano selezionato dall'utente.

en: This social account already added.
it: Questo account social è già stato aggiunto.

en: This user don't have any paid post.
it: Questo utente non ha alcun post a pagamento.

en: This user don't have any plans.
it: Questo utente non ha piani.

en: This user don't have any post.
it: Questo utente non ha alcun post.

en: This username is already registered, please choose another one.
it: Questo nome utente è già registrato, scegline un altro.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it: Questo nome utente non è valido perché utilizza caratteri non validi. Per favore inserisci UN nome utente valido.

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
it: Questo nome utente non è valido. Per favore inserisci UN nome utente valido.

en: This will be replaced with applied coupon's amount.
it: Questo verrà sostituito con l'importo del coupon applicato.

en: This will be replaced with final payable amount.
it: Questo sarà sostituito con l'importo finale da pagare.

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
it: Questo verrà sostituito con l'importo del periodo di prova del piano.

en: This will be replaced with selected payment cycles's title of the selected subscription plan.
it: Questo verrà sostituito con il titolo del ciclo di pagamento selezionato del piano di abbonamento selezionato.

en: This will be replaced with selected plan's amount.
it: Questo verrà sostituito con l'importo del piano selezionato.

en: This will be replaced with selected plan's title.
it: Questo verrà sostituito con il titolo del piano selezionato.

en: This will be replaced with tax amount.
it: Questo sarà sostituito con l'importo dell'imposta.

en: This will be replaced with tax percentage.
it: Questo sarà sostituito con la percentuale fiscale.

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
it: Questa procedura guidata ti aiuterà a configurare la pagina di registrazione dell'iscrizione. Genererà solo un singolo shortcode per processi come la selezione del piano

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
it: Gli indirizzi e-mail immessi qui verranno bloccati alla registrazione di un nuovo utente, ciò significa che non sarà consentito utilizzare tali parole chiave come indirizzo e-mail al momento della registrazione. Ad esempio, se inserisci qui "abc@def.ghi", esattamente questo indirizzo email verrà bannato, ma se inserisci solo "test", tutti gli indirizzi email che contengono "test" verranno bannati, come %s.

en: Those IP Address(es) which are entered here, will not be able to access your website. Please note that IP address should exact match. For example, 0.0.0.1 will be banned if and only if IP address will exact match with user's IP address.
it: Gli indirizzi IP inseriti qui non saranno in grado di accedere al tuo sito web. Tieni presente che l'indirizzo IP deve corrispondere esattamente. Ad esempio, 0.0.0.1 verrà bannato se e solo se l'indirizzo IP corrisponderà esattamente all'indirizzo IP dell'utente.

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
it: I nomi utente inseriti qui verranno bloccati alla registrazione di un nuovo utente, ciò significa che non sarà consentito utilizzare tali parole chiave come nome utente al momento della registrazione. Ad esempio, se inserisci \"test\" qui, tutti i nomi utente che contengono \"test\" verranno bannati, come %s

en: Title
it: Titolo

en: Title can not be left blank.
it: Il titolo non può essere lasciato vuoto.

en: Title Color
it: Colore del titolo

en: Title Font
it: Carattere del titolo

en: Title Position
it: Posizione del titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To
it: A

en: to
it: a

en: To assign ARMember Paid Post to this product, please mark product as Virtual, otherwise order status of this product wont be autocomplete.
it: Per assegnare la posta a pagamento ARMember a questo prodotto, contrassegnare il prodotto come virtuale, altrimenti lo stato dell'ordine di questo prodotto non verrà completato automaticamente.

en: To assign ARMember Plan to this product, please mark product as Virtual, otherwise order status of this product wont be autocomplete.
it: Per assegnare il piano ARMember a questo prodotto, contrassegnare il prodotto come virtuale, altrimenti lo stato dell'ordine di questo prodotto non verrà completato automaticamente.

en: To Date
it: Ad oggi

en: To Display dripped URL for Member.
it: Per visualizzare l'URL gocciolato per il membro.

en: To display invalid file name, add {invalid_file} tag to the error message text.
it: Per visualizzare un nome file non valido, aggiungi il tag {invalid_file} al testo del messaggio di errore.

en: To Display User's meta field value.
it: Per visualizzare il valore del metacampo dell'utente.

en: To get more details, please refer this
it: Per avere maggiori dettagli, fare riferimento a questo

en: To get more information about how to get purchase code, please
it: Per ottenere maggiori informazioni su come ottenere il codice di acquisto, per favore

en: To get more information about how to set Global URL Field from your 2Checkout account, please refer this
it: Per ottenere maggiori informazioni su come impostare il campo URL globale dal tuo account 2Checkout, fai riferimento a questo

en: To get more information about how to set INS(Web Hook) URL AND Approved URL from your 2Checkout account, please refer this
it: Per ottenere maggiori informazioni su come impostare l'URL INS (Web Hook) E l'URL approvato dal tuo account 2Checkout, fai riferimento a questo

en: To get more information about how to set Silent Post URL from your Authorize.net account, please refer this
it: Per ottenere maggiori informazioni su come impostare l'URL del messaggio silenzioso dal tuo account Authorize.net, fai riferimento a questo

en: To get more information about how to set vk redirect url. Please refer this
it: Per ottenere maggiori informazioni su come impostare l'URL di reindirizzamento vk. Si prega di fare riferimento a questo

en: To get more information about how to set Web Hook URL from your Stripe account, please refer this
it: Per ottenere maggiori informazioni su come impostare l'URL del webhook dal tuo account Stripe, fai riferimento a questo

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
it: Per rendere cliccabile una parte parziale della frase, utilizza questo modello

en: To reset your password, visit the following address:
it: Per reimpostare la password, visitare il seguente indirizzo:

en: Token
it: Gettone

en: Tooltip Title
it: Titolo della descrizione comando

en: Top
it: Superiore

en: Top Belt
it: Cintura superiore

en: Total
it: Totale

en: total
it: totale

en: total activities
it: attività totali

en: Total Amount:
it: Importo totale:

en: Total Members
it: Membri totali

en: Total Payments
it: Pagamenti totali

en: total records
it: record totali

en: Total Records To Display
it: Record totali da visualizzare

en: Total Skipped Cycles Of
it: Cicli saltati totali di

en: Total Transactions:
it: Transazioni totali:

en: Transaction
it: Transazione

en: Transaction Date
it: Data della transazione

en: Transaction Details
it: Dettagli di Transazione

en: Transaction has been added successfully.
it: La transazione è stata aggiunta con successo.

en: Transaction has been deleted successfully.
it: La transazione è stata eliminata con successo.

en: Transaction has been not added successfully. Try again later.
it: La transazione non è stata aggiunta correttamente. Riprovare più tardi.

en: Transaction History
it: Cronologia delle transazioni

en: Transaction ID
it: ID della transazione

en: Transaction Id
it: ID transazione

en: Transaction ID Label
it: Etichetta ID transazione

en: Transaction ID Label can not be left blank.
it: L'etichetta dell'ID transazione non può essere lasciata vuota.

en: Transaction Key
it: Chiave di transazione

en: Transaction Key can not be left blank.
it: La chiave della transazione non può essere lasciata vuota.

en: Transaction Status
it: Stato della transazione

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
it: La/e transazione/i è stata eliminata con successo.

en: Transactions
it: Transazioni

en: transactions
it: transazioni

en: trial active
it: prova attiva

en: Trial Active Label
it: Etichetta attiva di prova

en: Trial Amount
it: Importo di prova

en: Trial amount
it: Importo di prova

en: Trial End Date
it: Data di fine prova

en: Trial Finished
it: Prova terminata

en: Trial Period
it: Periodo di prova

en: Trial Period Duration
it: Durata del periodo di prova

en: Trial Start Date
it: Data di inizio della prova

en: Trial Transaction
it: Transazione di prova

en: Try again
it: Riprova

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
it: Questo nome utente non è valido. Per favore inserisci UN nome utente valido.

en: Tumblr Icon
it: Icona di Tumblr

en: Turkish
it: Turco

en: Twitter Icon
it: Icona di Twitter

en: Two Step Sign-up
it: Registrazione in due passaggi

en: Type
it: Tipo

en: Type username to select user
it: Digita il nome utente per selezionare l'utente

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
it: Impossibile connettersi al filesystem. Per favore conferma le tue credenziali.

en: Uncover
it: Scoprire

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unsuccessful / Cancel Url
it: URL non riuscito/annulla

en: Untitled Plan
it: Piano senza titolo

en: Untitled Setup
it: Installazione senza titolo

en: Update ARMember Database
it: Aggiorna il database ARMember

en: Update Card
it: Aggiorna i dati della tua carta

en: Update Card Details
it: Aggiorna i dettagli della carta

en: Update Card Text
it: Aggiorna il testo della carta

en: Update Member
it: Aggiorna membro

en: Update Profile
it: Aggiorna il profilo

en: Update Rules
it: Aggiorna regole

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
it: L'azione di upgrade/downgrade verrà applicata quando gli utenti modificheranno il proprio piano dal frontend. Seleziona il livello di piano appropriato che sia superiore/inferiore al piano attuale e l'azione verrà eseguita di conseguenza.

en: Upgrade Plan
it: Piano di aggiornamento

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
it: Passa ad un altro piano dopo la scadenza del piano corrente (dopo la fine del periodo)

en: Upload
it: Caricamento

en: Upload Cover Photo
it: Carica foto di copertina

en: Upload Profile Photo
it: Carica foto del profilo

en: uppercase
it: maiuscolo

en: Use %s to add current user's id in url.
it: Utilizza %s per aggiungere l'ID dell'utente corrente nell'URL.

en: Use %s to add current user's username in url.
it: Utilizza %s per aggiungere il nome utente dell'utente corrente nell'URL.

en: Use %s to add current user's usrename in url.
it: Utilizza %s per aggiungere il nome utente dell'utente corrente nell'URL.

en: Use coupon as invitation code
it: Utilizza il coupon come codice di invito

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
it: Usa il ritaglio per impostare l'immagine e %1$s usa lo scroller del mouse per ingrandire l'immagine.

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
it: Usa Cropper per impostare l'immagine e usa lo scroller del mouse per ingrandire l'immagine

en: Used
it: Usato

en: Used Coupon as Invitation
it: Coupon utilizzato come invito

en: Used Coupon Code
it: Codice coupon utilizzato

en: Used Coupon Discount
it: Buono Sconto Usato

en: Used coupon Discount
it: Sconto coupon usato

en: Useful Links
it: link utili

en: User
it: Utente

en: User Achievement Added Successfully.
it: Obiettivo utente aggiunto correttamente.

en: User Avatar
it: Avatar dell'utente

en: User Badge
it: Badge utente

en: User badge has been deleted successfully.
it: Il badge utente è stato eliminato con successo.

en: User Badges
it: Badge utente

en: User Cancelled
it: Utente annullato

en: User Closed Account
it: Account chiuso dall'utente

en: User does not exist.
it: L'utente non esiste.

en: User does not exists.
it: L'utente non esiste.

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: User doesn't exist.
it: L'utente non esiste.

en: User Email
it: E-mail dell'utente

en: User Email Address
it: Indirizzo e-mail dell'utente

en: User has cancelled login or did not fully authorize.
it: L'utente ha annullato l'accesso o non ha autorizzato completamente.

en: User has completed
it: L'utente ha completato

en: user has no any plan at the moment.
it: l'utente non ha alcun piano al momento.

en: User ID
it: ID utente

en: User Id
it: ID utente

en: User ID:
it: ID utente:

en: User is currently logged in
it: L'utente è attualmente connesso

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
it: L'utente viene eliminato dal sito corrente. Si prega di contattare l'amministratore.

en: User is removed from current blog
it: L'utente è stato rimosso dal blog corrente

en: User Meta 1
it: Meta utente 1

en: User Meta 2
it: Meta utente 2

en: User Meta 3
it: Meta utente 3

en: User Meta Key
it: Metachiave utente

en: User Name
it: Nome utente

en: User not found
it: Utente non trovato

en: User Plan
it: Piano utente

en: User Plan Information
it: Informazioni sul piano utente

en: User Private Content
it: Contenuti privati dell'utente

en: User Profile Link
it: Collegamento al profilo utente

en: User Role
it: Ruolo utente

en: User status has been changed successfully.
it: Lo stato dell'utente è stato modificato con successo.

en: User verification email has been sent successfully.
it: L'e-mail di verifica dell'utente è stata inviata con successo.

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
it: L'utente scadrà dopo un certo periodo di tempo in base alla data assegnata al piano. Ad esempio, dopo un anno di adesione, dopo 5 mesi di adesione e simili.

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
it: L'utente scadrà dopo la data specifica selezionata qui. Non importa quando si è unito. Ad esempio, se la data è impostata sul 31 dicembre 2017, tutti gli utenti che hanno questo piano scadranno in quella data, indipendentemente da quando si sono registrati.

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
it: Dettagli di base dell'utente Invio a opt-in quali (e-mail, nome, cognome)

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
it: Dettagli della transazione di pagamento di base dell'utente (non vengono memorizzati dati di pagamento sensibili come i dettagli della carta di credito/debito).

en: User's Basic Social Accounts Details
it: Dettagli sugli account social di base dell'utente

en: User's IP Address Information
it: Informazioni sull'indirizzo IP dell'utente

en: User's Logged in / Logout details
it: Dettagli di accesso/disconnessione dell'utente

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
it: Dettagli di registrazione dell'utente come nome utente, password, nome, cognome e valore dei campi personalizzati (indirizzo, sesso, ecc.)

en: User's subscription has been canceled
it: L'abbonamento dell'utente è stato annullato

en: User(s) has been imported successfully
it: Gli utenti sono stati importati con successo

en: Usermeta Name
it: Nome metautente

en: Username
it: Nome utente

en: Username can not be left blank
it: Il nome utente non può essere lasciato vuoto

en: Username can not be left blank.
it: Il nome utente non può essere lasciato vuoto.

en: Username OR Email Address
it: Username o Indirizzo Email

en: Username should not contain bad words.
it: Il nome utente non deve contenere parolacce.

en: Users Having No Plan
it: Utenti che non hanno alcun piano

en: Users Having No Post
it: Utenti che non hanno post

en: Userwise Private Content Shortcode :
it: Shortcode del contenuto privato Userwise:

en: Valid redirect URIs
it: URI di reindirizzamento validi

en: Validation
it: Validazione

en: Validation Color
it: Colore di convalida

en: Validation message
it: Messaggio di convalida

en: Validation Message Background
it: Sfondo del messaggio di convalida

en: Validation Message Font
it: Carattere del messaggio di convalida

en: Validation Message Position
it: Posizione del messaggio di convalida

en: Validation Message Type
it: Tipo di messaggio di convalida

en: Validation URL
it: URL di convalida

en: Value
it: Valore

en: Verified
it: Verificato

en: Verify
it: Verificare

en: Verify Webhook
it: Verifica il webhook

en: Vertical
it: Verticale

en: Very Weak Text
it: Testo molto debole

en: Video Tutorials
it: Tutorial video

en: Vietnamese
it: vietnamita

en: View Additional Fields
it: Visualizza campi aggiuntivi

en: View All Members
it: Visualizza tutti i membri

en: View All Transactions
it: Visualizza tutte le transazioni

en: View Detail
it: vedi dettagli

en: View Failed Login Attempts History
it: Visualizza la cronologia dei tentativi di accesso non riusciti

en: View File
it: Vedi il file

en: View Invoice
it: Visualizza fattura

en: View Invoice Text
it: Visualizza il testo della fattura

en: View Log
it: Vista del registro

en: View Members
it: Visualizza membri

en: View Membership Card
it: Visualizza la tessera associativa

en: View Profile
it: Vedi profilo

en: View profile
it: Vedi profilo

en: Vine
it: Vite

en: VK Icon
it: Icona VK

en: Watch Tutorial
it: Guarda il tutorial

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
it: Ti abbiamo inviato un link per reimpostare la password, controlla la tua posta.

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
it: Ti abbiamo inviato il link per reimpostare la password, controlla la tua posta.

en: Weak Text
it: Testo debole

en: Webhook is configued successfully then please verify provided Key details and Payment mode at your stripe
it: Il webhook è configurato correttamente, quindi verifica i dettagli chiave forniti e la modalità di pagamento presso il tuo indirizzo

en: Webhook URL
it: Abhuk rurale

en: Website
it: Sito web

en: Website (URL)
it: URL del sito)

en: Website (URL) can not be left blank.
it: Il sito web (URL) non può essere lasciato vuoto.

en: Website Url
it: URL del sito

en: Week
it: Settimana

en: week
it: settimana

en: Week(s)
it: Settimana/e

en: week(s)
it: settimana/e

en: Weekly
it: settimanalmente

en: Weeks
it: Settimane

en: weeks
it: settimane

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome Guest
it: Benvenuto ospite

en: What action should be performed while downgrading to other plan
it: Quale azione dovrebbe essere eseguita durante il downgrade ad un altro piano

en: What action should be performed while upgrading to other plan
it: Quale azione dovrebbe essere eseguita durante l'aggiornamento ad un altro piano

en: What personal data collected in ARMember
it: Quali dati personali vengono raccolti in ARMember

en: What to display when content is restricted
it: Cosa visualizzare quando il contenuto è limitato

en: When enable the expiration for dripped content then allowed access will be restricted as per the expiration settings. Expiration of the dripped content will be calculated time period after the content is dripped to the member.
it: Quando si abilita la scadenza per il contenuto scaricato, l'accesso consentito sarà limitato in base alle impostazioni di scadenza. La scadenza del contenuto gocciolato verrà calcolata nel periodo di tempo successivo al gocciolamento del contenuto al membro.

en: When user's subscription plan should be cancelled
it: Quando il piano di abbonamento dell'utente deve essere annullato

en: Width
it: Larghezza

en: will be effective from
it: sarà efficace da

en: Wise Block URLs
it: Blocca URL saggi

en: With Respect to its container
it: Rispetto al suo contenitore

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Membership Cards and User Badges etc.
it: Con questa funzione, abilita attività social come Directory membri/Profilo pubblico, Tessere associative e Badge utente ecc.

en: With this feature, you can limit plan, Pay Per Post purchases for members.
it: Con questa funzione puoi limitare gli acquisti del piano Pay Per Post per i membri.

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
it: Con questa funzione, puoi vendere i post separatamente senza creare piani.

en: With this feature, you can set different content for different user.
it: Con questa funzione, puoi impostare contenuti diversi per utenti diversi.

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
it: Con questa funzione potrai utilizzare i servizi API di abbonamento per la tua applicazione.

en: Woocommerce Integration
it: Integrazione Woocommerce

en: Wordpress default
it: Impostazione predefinita di Wordpress

en: Wordpress Page/Post is restricted by admin
it: La pagina/post WordPress è limitata dall'amministratore

en: Wp Role
it: Ruolo Wp

en: Year
it: Anno

en: year
it: anno

en: Year(s)
it: Anni)

en: year(s)
it: anni)

en: Yearly
it: Annuale

en: Years
it: Anni

en: years
it: anni

en: Yes
it: SÌ

en: You are already logged in
it: Sei già loggato

en: You are already logged in.
it: Sei già loggato.

en: You are not authorized to login.
it: Non sei autorizzato ad accedere.

en: You can add specific HTML before/after profile fields listing section
it: È possibile aggiungere una sezione di elenco dei campi del profilo HTML prima/dopo specifica

en: You can find Username, Password, Secret Key etc details
it: È possibile trovare i dettagli relativi a nome utente, password, chiave segreta, ecc

en: You can find your Login ID & Transaction Key from your authorize.net account. To get more details, Please refer this
it: Puoi trovare il tuo ID di accesso e la chiave di transazione dal tuo account Authorize.net. Per ottenere maggiori dettagli, fare riferimento a questo

en: You can not redeem this coupon code right now.
it: Non puoi riscattare questo codice coupon in questo momento.

en: You can not remove all Conditions
it: Non è possibile rimuovere tutte le Condizioni

en: You can use wildcard(*) for specific pattern.
it: È possibile utilizzare il carattere jolly (*) per un modello specifico.

en: You can view / create prices easily via the
it: Puoi visualizzare/creare facilmente i prezzi tramite il

en: You cannot remove all paid post.
it: Non puoi rimuovere tutti i post a pagamento.

en: You cannot remove all payment cycles.
it: Non è possibile rimuovere tutti i cicli di pagamento.

en: You cannot remove all plans.
it: Non puoi rimuovere tutti i piani.

en: You cannot remove all posts.
it: Non puoi rimuovere tutti i post.

en: You cannot rename
it: Non puoi rinominare

en: You don't have created paid post type membership setup. Please create at least one membership setup for paid post from %s and then reload this page.
it: Non hai creato la configurazione dell'abbonamento per il tipo di post a pagamento. Crea almeno una configurazione di iscrizione per i post a pagamento di %s, quindi ricarica questa pagina.

en: You have already added password field in you form.
it: Hai già aggiunto il campo password nel modulo.

en: You have not enough myCred Point(s).
it: Non hai abbastanza punti myCred.

en: You must need to add 'Product' for recurring plans
it: È necessario aggiungere \"Prodotto\" per i piani ricorrenti

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
it: È necessario disporre della versione 1.6 o successiva di ARMember per installare questo componente aggiuntivo.

en: You need to set
it: È necessario impostare

en: You need to sync dripped content once after enabling "Allow content post subscription" option. Please click the "Sync Dripped Content" button.
it: È necessario sincronizzare il contenuto scaricato una volta dopo aver abilitato l'opzione "Consenti iscrizione post contenuto". Fare clic sul pulsante "Sincronizza contenuto scaricato".

en: You should place comma separated list of file extensions.
it: Dovresti inserire un elenco di estensioni di file separate da virgole.

en: You should place each IP Address on a new line.
it: Dovresti posizionare ciascun indirizzo IP su una nuova riga.

en: You should place each keyword on a new line.
it: Dovresti posizionare ciascuna parola chiave su una nuova riga.

en: You should place each option on a new line.
it: Dovresti posizionare ciascuna opzione su una nuova riga.

en: You should place each URL on a new line
it: Dovresti posizionare ciascun URL su una nuova riga

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
it: Il tuo account è stato attivato, effettua il login per visualizzare il tuo profilo.

en: Your account has been activated.
it: Il tuo account è stato attivato.

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
it: Il tuo account è scaduto. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Your account is closed successfully.
it: Il tuo account è stato chiuso con successo.

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
it: Il tuo account attualmente non è attivo. Un amministratore deve attivare il tuo account prima che tu possa accedere.

en: Your account is currently not active. Please contact system administrator.
it: Il tuo account attualmente non è attivo. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
it: Il tuo account attualmente non è attivo. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
it: Il tuo account è disabilitato. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
it: Il tuo account è inattivo, non sei autorizzato ad accedere.

en: Your Account is locked for
it: Il tuo account è bloccato per

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
it: Il tuo account non è ancora attivato. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Your API keys are located in your
it: Le tue chiavi API si trovano nel tuo

en: Your card details have been updated!
it: I dati della tua carta sono stati aggiornati!

en: Your card has been updated successfully
it: La tua carta è stata aggiornata con successo

en: Your card has been updated successfully.
it: La tua carta è stata aggiornata con successo.

en: Your Card is declined.
it: La tua carta è stata rifiutata.

en: Your card required Stripe 3D authentication. Recommend to use Stripe SCA Method
it: La tua carta richiede l'autenticazione Stripe 3D. Consiglia di utilizzare il metodo Stripe SCA

en: Your Current Membership
it: Il tuo abbonamento attuale

en: Your current password is invalid.
it: La tua password attuale non è valida.

en: Your IP address has been blocked, Please contact system administrator.
it: Il tuo indirizzo IP è stato bloccato, contatta l'amministratore di sistema.

en: Your IP has been blocked.
it: Il tuo IP è stato bloccato.

en: Your Last Login History
it: La tua cronologia degli ultimi accessi

en: Your Password
it: La tua password

en: Your password changed successfully.
it: La tua password è stata modificata con successo.

en: Your password has been changed successfully.
it: La tua password è stata cambiata con successo.

en: Your password has been changed.
it: La tua password è stata modificata.

en: Your Password has been reset.
it: La tua password è stata resettata.

en: Your password has been reset.
it: La tua password è stata resettata.

en: Your profile has been updated successfully
it: il tuo profilo è stato aggiornato con successo

en: Your profile has been updated successfully.
it: Il tuo profilo è stato aggiornato con successo.

en: Your profile updated successfully
it: Il tuo profilo è stato aggiornato con successo

en: Your purchase has not been completed.
it: Il tuo acquisto non è stato completato.

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
it: Il piano selezionato è a pagamento, seleziona un metodo di pagamento.

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
it: Il piano selezionato è a pagamento, seleziona il metodo di pagamento.

en: Your site is ready & below are the details
it: Il tuo sito è pronto e di seguito sono riportati i dettagli

en: Your Subscription has been cancelled.
it: Il tuo abbonamento è stato annullato.

en: Your subscription has been cancelled.
it: Il tuo abbonamento è stato annullato.

en: Your Subscription will be canceled on
it: Il tuo abbonamento verrà annullato il

en: Zoom In
it: Ingrandire

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: manual_by
it: manuale_di

en: All s
it: Tutto s

en: arm_title
it: braccio_titolo

en: tab_title
it: tab_titolo

en: We didn't founds any Login related forms.. Please create this from ARMember > Manage Forms > Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
it: Non abbiamo trovato alcun modulo relativo all'accesso. Crealo da ARMember > Gestisci moduli > Altri moduli (Accesso/Password dimenticata/Cambia password)

en: No email template found.
it: Nessun modello di email trovato.

en: Required by ARMember Premium
it: Richiesto da ARMember Premium

en: Update
it: Aggiornamento

en: Minimum one country is required.
it: È richiesto almeno un paese.

en: Please Select Country
it: Seleziona il Paese

en: Set
it: Impostato

en: You are not allowed to access the content.
it: Non ti è consentito accedere al contenuto.

en: ARMember Add-ons License
it: ARMember Add-ons Licenza

en: Enable this option to apply access or restriction.
it: Abilita questa opzione per applicare l'accesso o la restrizione.

en: Select a Membership Plan for content access or restriction
it: Seleziona un piano di abbonamento per l'accesso o la limitazione dei contenuti

en: If "Restriction Type" set to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and if set "Hide" then content will be hidden for the selected "Membership Plan(s)" setting.
it: Se "Tipo di restrizione" è impostato su "Mostra", i piani di abbonamento selezionati visualizzeranno il contenuto se la condizione è vera, e se impostato "Nascondi", il contenuto verrà nascosto per il "Tipo di restrizione" selezionato. Impostazione \"Piani di abbonamento".

en: Enable this option to apply access or restriction..
it: Abilita questa opzione per applicare l'accesso o la restrizione.

en: Please activate Bricks Builder and try to active this add-on.
it: Attiva Bricks Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please install Bricks Builder and try to active this add-on.
it: Installa Bricks Builder e prova ad attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please enter valid current password.
it: Inserisci una password attuale valida.

en: Current Password
it: password attuale

en: Current password can not be left blank.
it: La password corrente non può essere lasciata vuota.

en: Are you sure you have configured Sign In with LinkedIn using OpenID LinkedIn App?
it: Sei sicuro di aver configurato l'accesso con LinkedIn utilizzando l'app OpenID LinkedIn?

en: LinkedIn Sign API method is Deprecated so, please configure new "Sign In with LinkedIn using OpenID" connect to your LinkedIn App -> Select or add App -> Products -> "Sign In with LinkedIn using OpenID" click on "Request Access". For more information, %2$sclick here%3$s.
it: Il metodo API LinkedIn Sign è deprecato, quindi configura il nuovo "Accedi con LinkedIn utilizzando OpenID" per connetterti alla tua app LinkedIn -> Seleziona o aggiungi app -> Prodotti -> "Accedi con LinkedIn utilizzando OpenID" fai clic su \ \"Richiesta di accesso". Per ulteriori informazioni, %2$sfai clic qui%3$s.

en: Restrict Content Shortcode
it: Limita lo shortcode del contenuto

en: Restriction
it: Restrizione

en: ARMember Block Restriction
it: Limitazione del blocco ARMember

en: Block
it: Bloccare

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
it: Nidifica i blocchi all'interno di questo wrapper per controllare la visibilità del blocco interno in base ai piani di abbonamento o solo per l'abbonamento gratuito.

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
it: Se una qualsiasi delle seguenti condizioni si verifica, verranno applicate delle restrizioni al contenuto

en: Gutenberg Block Integration
it: Integrazione del blocco Gutenberg

en: Beaver Builder Integration
it: Integrazione di Beaver Builder

en: Divi Builder Integration
it: Integrazione con Divi Builder

en: WPBakery Page Builder Integration
it: Integrazione del generatore di pagine WPBakery

en: Fusion Builder Integration
it: Integrazione del generatore di fusione

en: Oxygen Builder Integration
it: Integrazione del generatore di ossigeno

en: SiteOrigin Builder Integration
it: Integrazione con SiteOrigin Builder

en: Bricks Builder Integration
it: Integrazione del costruttore di mattoni

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto sugli elementi di Bricks Builder per piano di abbonamento.

en: Paid Post Payment Transactions List
it: Elenco delle transazioni di pagamento post-pagamento

en: Paid Post Membership Buttons options
it: Opzioni dei pulsanti di iscrizione ai post a pagamento

en: Paid Post Membership Other options
it: Abbonamento postale a pagamento Altre opzioni
