ARMember Lite - Membership Plugin v4.0.33 - en to it translation catalogue (2191 entries)

en:  Days
it: Giorni

en:  Label
it: Etichetta

en:  Note that if you will select new meta then new meta will be set as
it: Si noti che se selezioni nuovi meta, verranno impostati nuovi meta

en:  Note that importing user's data will
it: Tieni presente che l'importazione dei dati dell'utente verrà eseguita

en:  ago
it: fa

en:  characters allowed.
it: caratteri consentiti.

en:  characters.
it: caratteri.

en:  cycles due
it: cicli dovuti

en:  plan for this user?
it: pianificare per questo utente?

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
it: "Regola di accesso" è la caratteristica principale del plugin ARMember. Interfaccia molto semplice per gestire la protezione dei contenuti sul sito secondo i relativi piani. Regola di accesso alla protezione dei contenuti

en: %1$sThere is something error to retrieve the %2$s add-ons list. Please try again later.%3$s
it: %1$sSi è verificato un errore durante il recupero dell'elenco dei componenti aggiuntivi %2$s. Riprova più tardi.%3$s

en: (Entry Exists)
it: (L'ingresso esiste)

en: (If no referrer page.)
it: (Se nessuna pagina di riferimento.)

en: (Original page before login.)
it: (Pagina originale prima del login.)

en: (Original page before signup.)
it: (Pagina originale prima della registrazione.)

en: (This message will be displayed in reset password form where user comes by clicking on reset password link)
it: (Questo messaggio verrà visualizzato nel modulo di reimpostazione della password a cui l'utente accede facendo clic sul collegamento di reimpostazione della password)

en: (This message will be displayed on page where user comes by clicking expired reset password link)
it: (Questo messaggio verrà visualizzato nella pagina in cui l'utente accede facendo clic sul collegamento di reimpostazione della password scaduta)

en: (This message will be used only when password is changed from password reset link sent in mail)
it: (Questo messaggio verrà utilizzato solo quando la password viene modificata dal collegamento per la reimpostazione della password inviato per posta)

en: (Trial Transaction)
it: (Transazione di prova)

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
it: (Utilizza Cropper per impostare l'immagine e %susa lo scroller del mouse per ingrandire l'immagine.)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
it: (Utilizzare Cropper per impostare l'immagine e utilizzare lo scroller del mouse per ingrandire l'immagine.)

en: 10K+ Happy Customers
it: Oltre 10.000 clienti soddisfatti

en: 404 Not Found
it: 404 non trovato

en: A PHP extension stopped the file upload.
it: Un'estensione PHP ha interrotto il caricamento del file.

en: API Password can not be left blank.
it: La password API non può essere lasciata vuota.

en: API Services
it: Servizi API

en: API Signature can not be left blank.
it: La firma API non può essere lasciata vuota.

en: API Username can not be left blank.
it: Il nome utente API non può essere lasciato vuoto.

en: ARForms Successfully installed.
it: ARForms installato con successo.

en: ARMember Access Rules
it: ARMember Règles d'accès

en: ARMember Account Detail
it: ARMember Détails du compte

en: ARMember Action Button
it: ARMember Pulsante di azione

en: ARMember Admin
it: ARMember Administrateur

en: ARMember Admin (Import)
it: ARMember Admin (Importer)

en: ARMember Basic Tutorial
it: Tutorial di base di ARMember

en: ARMember Block Restriction
it: Limitazione del blocco ARMember

en: ARMember Change Password
it: ARMember Cambiare la password

en: ARMember Close Account
it: ARMember Chiudi account

en: ARMember Current Membership
it: Iscrizione attuale di ARMember

en: ARMember Database Update Required
it: ARMember  Aggiornamento del database richiesto

en: ARMember Debug
it: Debug ARMember

en: ARMember Edit Member
it: ARMember Modifica membro

en: ARMember Edit Profile
it: ARMember Modifier le profil

en: ARMember Forgot password
it: ARMember Ha dimenticato la password

en: ARMember Form
it: ARMember Formulaire

en: ARMember Forms
it: Moduli ARMember

en: ARMember Is User In Trial Period
it: ARMember L'utente è in periodo di prova

en: ARMember Latest Members
it: ARMember Ultimi membri

en: ARMember Latest Users
it: ARMember Ultimi utenti

en: ARMember Lite - Sorry to see you go
it: Armember Lite - Mi dispiace vederti andare

en: ARMember Lite plugin Deactivation
it: Disattivazione del plug -in Armember Lite

en: ARMember Lite recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
it: ARMember Lite consiglia di utilizzare la versione minima di PHP 5.6 o successiva.

en: ARMember Lite requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
it: ARMember Lite richiede il modulo PHP GD Extension sul server. E sembra che non sia installato o attivato. Contatta il tuo provider di hosting per lo stesso.

en: ARMember Login Widget
it: ARMember Widget de connexion

en: ARMember Logout
it: ARMember Déconnexion

en: ARMember Membership Setup
it: ARMember Configurazione dell'iscrizione

en: ARMember Membership Setup Form
it: Modulo per la configurazione dell'iscrizione ad ARMember

en: ARMember Membership Setup Wizard
it: Procedura guidata di configurazione dell'iscrizione a ARMember

en: ARMember Membership Shortcode
it: ARMember Membership Codice corto

en: ARMember My Profile
it: ARMember Il mio profilo

en: ARMember Partial Content Restriction
it: ARMember Limitazione parziale del contenuto

en: ARMember Payment Transaction
it: Transazione di pagamento ARMember

en: ARMember Profile
it: ARMember Profilo

en: ARMember Protected
it: ARMember Protégé

en: ARMember Recent Members
it: ARMember Membri recenti

en: ARMember Recent Payments
it: ARMember Pagamenti recenti

en: ARMember Register Form
it: ARMember Modulo di registrazione

en: ARMember Settings
it: ARMember Impostazioni

en: ARMember Social Profile
it: ARMember Profilo sociale

en: ARMember Statistics
it: ARMember Statistiques

en: ARMember User Avatar
it: Avatar utente ARMember

en: ARMember User Custom Meta
it: Meta personalizzata utente ARMember

en: ARMember User Displayname
it: Nome visualizzato utente ARMember

en: ARMember User Firstname Lastname
it: Nome utente ARMember Cognome

en: ARMember User Plan
it: Piano utente ARMember

en: ARMember User Plan Information
it: Informazioni sul piano utente ARMember

en: ARMember Username
it: ARMember Nom d'utilisateur

en: ARMember Warning
it: ARMember Avertissement

en: ARMember database Updation in Progress
it: ARMember Aggiornamento del database in corso

en: ARMember database updation process done
it: ARMember processo di aggiornamento del database completato

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
it: La configurazione di ARMember è semplice e veloce. Fai clic di seguito e ti guideremo attraverso il rapido processo iniziale. E non preoccuparti. Puoi tornare indietro e modificare qualsiasi cosa fai, in qualsiasi momento.

en: ARMember setup wizard completed
it: La procedura guidata di configurazione ARMember è stata completata

en: ARPrice Successfully installed.
it: ARPrice installato con successo.

en: Access Rules
it: Regole di accesso

en: Access Rules Updated Successfully.
it: Regole di accesso aggiornate correttamente.

en: Account Activated
it: Account attivato

en: Account Closed
it: Conto chiuso

en: Account Holder Name
it: Nome del titolare

en: Account Holder Name Label
it: Etichetta con il nome del titolare del conto

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
it: L'etichetta del nome del titolare del conto non può essere lasciata vuota.

en: Account Inactivated
it: Conto inattivato

en: Account Inactive
it: account inattivo

en: Account Pending
it: Conto in sospeso

en: Account Setup
it: Configurazione dell'account

en: Achievements Added Successfully.
it: Risultati aggiunti con successo.

en: Achievements Updated Successfully.
it: Risultati aggiornati con successo.

en: Action
it: Azione

en: Action Buttons
it: Pulsanti di azione

en: Action By Admin
it: Azione da parte dell'amministratore

en: Action by system
it: Azione per sistema

en: Action to be performed after plan duration is finished.
it: Azione da eseguire al termine della durata del piano.

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
it: Azione da eseguire quando il pagamento non è andato a buon fine per qualsiasi motivo.

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
it: Azione da eseguire quando l'utente annulla l'iscrizione dal front-end.

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
it: Azione da eseguire quando l'utente effettua l'upgrade/downgrade dell'abbonamento dal piano corrente.

en: Activate
it: Attivare

en: Activate Plan
it: Attiva il piano

en: Activation link is expired or invalid.
it: Il collegamento di attivazione è scaduto o non è valido.

en: Active
it: Attivo

en: Active Members
it: Membri attivi

en: Active Tab Color
it: Colore scheda attiva

en: Add
it: Aggiungere

en: Add Conditional Rules
it: Aggiungi regole condizionali

en: Add Icon
it: Aggiungi icona

en: Add Manual Payment
it: Aggiungi pagamento manuale

en: Add Member
it: Aggiungi membro

en: Add Membership Plan
it: Aggiungi piano di abbonamento

en: Add More
it: Aggiungere altro

en: Add New Condition
it: Aggiungi nuova condizione

en: Add New Member
it: Aggiungi nuovo membro

en: Add New Plan
it: Aggiungi nuovo piano

en: Add New Plan + Signup Page
it: Aggiungi nuovo piano + pagina di registrazione

en: Add New Response
it: Aggiungi nuova risposta

en: Add New Setup
it: Aggiungi nuova configurazione

en: Add New Subscription
it: Aggiungi nuovo abbonamento

en: Add Profile Template
it: Aggiungi modello di profilo

en: Add Shortcode
it: Aggiungi codice breve

en: Add Social Accounts
it: Aggiungi account social

en: Add Subscription
it: Aggiungi abbonamento

en: Add URL
it: Aggiungi URL

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
it: Aggiungi il parametro hide_plans="1" per nascondere l'area di selezione del piano.

en: Add new form
it: Aggiungi un nuovo modulo

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
it: Aggiungi il parametro membership_plan="PLAN_ID" per mantenere il piano con PLAN_ID selezionato.

en: Add to Menu
it: Aggiungi al menu

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
it: L'elenco dei componenti aggiuntivi non è attualmente disponibile. Per favore riprova più tardi.

en: Additional Fields
it: Campi aggiuntivi

en: Additional Info/Note
it: Informazioni/nota aggiuntive

en: Additional Info/Note Label
it: Etichetta per informazioni/nota aggiuntive

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
it: L'etichetta Informazioni/Nota aggiuntive non può essere lasciata vuota.

en: Additional Membership Modules
it: Moduli di adesione aggiuntivi

en: Additional Note
it: Nome del titolare

en: Additional Shortcodes
it: Shortcode aggiuntivi

en: Addon activated successfully.
it: Componente aggiuntivo attivato correttamente.

en: Addon deactivated successfully.
it: Componente aggiuntivo disattivato con successo.

en: Addon installed successfully.
it: Componente aggiuntivo installato correttamente.

en: Admin Email
it: E-mail dell'amministratore

en: Admin Login Page is restricted by admin
it: La pagina di accesso dell'amministratore è limitata dall'amministratore

en: Admin Terminated Account
it: Account chiuso dall'amministratore

en: Admin bar will be displayed to selected roles.
it: La barra di amministrazione verrà visualizzata su ruoli selezionati.

en: Admin email
it: Email di amministrazione

en: Advanced Fields
it: Campi avanzati

en: Advanced Security
it: Sicurezza avanzata

en: Afrikaans
it: afrikaans

en: After Basic SignUp Redirection Rules
it: Dopo le regole di reindirizzamento di base per l'iscrizione

en: After Login Redirection Rules
it: Dopo le regole di reindirizzamento dell'accesso

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
it: Dopo l'iscrizione/il piano, si ottengono le regole di reindirizzamento

en: After Registration Form
it: Dopo il modulo di registrazione

en: After certain time of post is modified
it: Dopo un certo tempo il post viene modificato

en: After certain time of post is published
it: Dopo un certo tempo il post viene pubblicato

en: Albanian
it: albanese

en: Align
it: Allineare

en: All
it: Tutto

en: All Activities
it: Tutte le attività

en: All Forms
it: Tutte le forme

en: All Status
it: Consente lo stato

en: All general options will be exported.
it: Tutte le opzioni generali verranno esportate.

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
it: Tutte le azioni come aggiungere un nuovo piano, modificare lo stato del piano, rinnovare il ciclo, estendere i giorni, eliminare il piano verranno applicate solo dopo aver fatto clic sul pulsante Salva in fondo a questa pagina.

en: Allow Access
it: Consentire l'accesso

en: Allow Auto debit method only
it: Consenti solo il metodo di addebito automatico

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
it: Consenti solo il metodo semi automatico (manuale).

en: Allow avatar and cover photo cropping
it: Consenti l'avatar e la foto di copertina

en: Allow image cropping
it: Consenti il ritaglio di immagine

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
it: Consenti ai membri di sottoscrivere più piani contemporaneamente.

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
it: Consenti agli utenti di registrarsi/accedere con i propri account social abilitando questa funzione.

en: Allowed File Extension
it: Estensione file consentita

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
it: Consente ai widget di Beaver Builder di limitare in base al piano di abbonamento.

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
it: Consente alla struttura di impostare l'accesso per i blocchi Gutenberg per piano di abbonamento o membro registrato.

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
it: Consente alla struttura di impostare l'accesso per i contenuti di Divi Builder come sezione e riga per piano di abbonamento.

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto sugli elementi di Bricks Builder per piano di abbonamento.

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto su contenitori e colonne di Fusion Builder per piano di abbonamento.

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto su contenitore, sezione, colonna e componenti di Oxygen Builder per piano di abbonamento.

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto sulla riga e sulla colonna di SiteOrigin Builder per piano di abbonamento.

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
it: Consente di impostare limiti di contenuto su WPBakery Elements per piano di abbonamento.

en: Alphabatically (Directory Filter)
it: Alfabaticamente (Directory Filter)

en: Alphabetically
it: In ordine alfabetico

en: Already have an account?
it: Hai già un account?

en: Amount
it: Quantità

en: Amount Type
it: Tipo di importo

en: Amount should not be blank.
it: L'importo non deve essere vuoto.

en: Any Archive page
it: Qualsiasi pagina di archivio

en: Any Condition
it: Qualsiasi condizione

en: Any Date or Time Archive
it: Qualsiasi archivio di data o ora

en: Any Plan
it: Qualche piano

en: Any Plans
it: Tutti i piani

en: Any attachment page
it: Qualsiasi pagina di allegato

en: Any single page or post
it: Qualsiasi singola pagina o post

en: Apply
it: Fare domanda a

en: Approve
it: Approvare

en: Approved
it: Approvato

en: Arab/Egypt
it: Arabo/Egitto

en: Arabic
it: Arabo

en: Archive: Day
it: Archivio: Giorno

en: Archive: Month
it: Archivio: mese

en: Archive: Time
it: Archivio: Tempo

en: Archive: Year
it: Archivio: anno

en: Are you sure to delete configuration?
it: Sei sicuro di voler eliminare la configurazione?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
it: Sei sicuro di voler reimpostare i tentativi di accesso per il membro selezionato?

en: Are you sure you want to activate
it: Sei sicuro di voler attivare?

en: Are you sure you want to active this plan?
it: Sei sicuro di voler attivare questo piano?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
it: Sei sicuro di voler annullare l'abbonamento?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
it: Sei sicuro di voler annullare questo abbonamento?

en: Are you sure you want to cancel this subscription?
it: Sei sicuro di voler annullare questo abbonamento?

en: Are you sure you want to change transaction status?
it: Sei sicuro di voler modificare lo stato della transazione?

en: Are you sure you want to clear debug logs?
it: Sei sicuro di voler cancellare i log di debug?

en: Are you sure you want to delete this field?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo campo?

en: Are you sure you want to delete this form set?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo set di moduli?

en: Are you sure you want to delete this form?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo modulo?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo/i membro/i?

en: Are you sure you want to delete this member?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo membro?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo/i messaggio/i?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo piano dall'utente?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo/i piano/i?

en: Are you sure you want to delete this plan?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo piano?

en: Are you sure you want to delete this setup?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa configurazione?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa/e transazione/i?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa transazione?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
it: Sei sicuro di voler eliminare il tuo account? Ciò cancellerà tutti i dati del tuo account dal sito. Per eliminare il tuo account inserisci la tua password qui sotto.

en: Are you sure you want to remove cover photo?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la foto di copertina?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la foto del profilo?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo piano da questo utente??

en: Are you sure you want to renew next cycle?
it: Sei sicuro di voler rinnovare il prossimo ciclo?

en: Are you sure you want to resend verification email?
it: Sei sicuro di voler inviare nuovamente l'e-mail di verifica?

en: Armenian
it: Armeno

en: As well as following setup(s) will not work properly
it: Così come le seguenti configurazioni non funzioneranno correttamente

en: Assign Default Plan
it: Assegna piano predefinito

en: Assign Plan To User
it: Assegna il piano all'utente

en: Associated Plans:
it: Piani associati:

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
it: Per la selezione dei piani a pagamento è necessaria almeno una configurazione del gateway di pagamento.

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Author Archives
it: Archivi d'autore

en: Auto Debit
it: Addebito automatico

en: Auto Debit Payment
it: Pagamento con addebito automatico

en: Auto Lock Shared Account
it: Account condiviso con blocco automatico

en: Automated Email Messages
it: Messaggi e-mail automatizzati

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic Subscription
it: Abbonamento automatico

en: Automatic Subscription Label
it: Etichetta di abbonamento automatico

en: Automatic approve
it: Approvazione automatica

en: Automatic login on signup
it: Login automatico al momento dell'iscrizione

en: Available Modules
it: Moduli disponibili

en: Avatar Field Label( Edit Profile )
it: Etichetta del campo Avatar (Modifica profilo)

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Azerbaijani
it: Azero

en: Back
it: Indietro

en: Back to listing
it: Torna all'elenco

en: Back to template options
it: Torna alle opzioni del modello

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Overlay
it: Sovrapposizione di sfondo

en: Bank Name
it: Nome della banca

en: Bank Name Label
it: Etichetta del nome della banca

en: Bank Name Label can not be left blank.
it: L'etichetta del nome della banca non può essere lasciata vuota.

en: Bank Transfer
it: Trasferimento bancario

en: Bank Transfer Fields
it: Campi Bonifico bancario

en: Bank transfer request has been approved.
it: La richiesta di bonifico bancario è stata approvata.

en: Bank transfer request has been cancelled.
it: La richiesta di bonifico bancario è stata annullata.

en: Based On Plan Assigned Date
it: In base alla data di assegnazione del piano

en: Basic Configuration
it: Configurazione di base

en: Basic Fields
it: Campi di base

en: Basic Options
it: Opzioni di base

en: Basque
it: Basco

en: Beaver Builder Restriction
it: Restrizioni per il costruttore di castori

en: Before Expiration Of
it: Prima della scadenza

en: Before Registration Form
it: Prima del modulo di registrazione

en: Before you deactivate the ARMember Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
it: Prima di disattivare il plug -in Armember Lite, ci daresti rapidamente il motivo per farlo?

en: Billing Cycle
it: Ciclo di fatturazione

en: Billing Cycle Starts From
it: Il ciclo di fatturazione inizia da

en: Biography
it: Biografia

en: Biography can not be left blank.
it: La biografia non può essere lasciata vuota.

en: Black Friday Sale
it: Vendita del Black Friday

en: Blank field message
it: Messaggio di campo vuoto

en: Block
it: Bloccare

en: Block Email Addresses On Signup
it: Blocca gli indirizzi email al momento della registrazione

en: Block Username On Signup
it: Blocca il nome utente al momento della registrazione

en: Block all access of this plan
it: Blocca tutti gli accessi a questo piano

en: Blocked Email Addresses Message
it: Messaggio Indirizzi email bloccati

en: Blocked Username Message
it: Messaggio nome utente bloccato

en: Blog Admin
it: Amministratore del blog

en: Blog Index
it: Indice del blog

en: Blog Name
it: Nome del blog

en: Blog URL
it: URL del blog

en: Body Content Color
it: Colore del contenuto del corpo

en: BookingPress Successfully installed.
it: BookingPress Installato con successo.

en: Border
it: Confine

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Radius
it: Raggio del confine

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Both (allow user to select payment method)
it: Entrambi (permettono all'utente di selezionare il metodo di pagamento)

en: Bottom
it: Metter il fondo a

en: Box Hover
it: Scatola al passaggio del mouse

en: Box Hover Effect
it: Effetto hover della casella

en: Bricks Builder Integration
it: Integrazione del costruttore di mattoni

en: Buddypress/Buddyboss Integration
it: Integrazione Buddypress/Buddyboss

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulk Actions
it: Azioni in blocco

en: Button
it: Pulsante

en: Button Background
it: Sfondo del pulsante

en: Button Background 2
it: Sfondo del pulsante 2

en: Button CSS
it: Pulsante CSS

en: Button Color
it: Colore del pulsante

en: Button Font
it: Carattere pulsante

en: Button Font Color
it: Colore carattere pulsante

en: Button Hover CSS
it: Pulsante Passa il mouse su CSS

en: Button Position
it: Posizione del pulsante

en: Button Style
it: Stile pulsante

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: By User
it: Per utente

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
it: Per impostazione predefinita, tutti gli elementi di contenuto saranno accessibili a tutti gli utenti. Una volta attivata la regola di restrizione predefinita e selezionato uno o più piani, sarà accessibile solo per i piani selezionati.

en: By enabling this feature, you can prevent simultaneous multiple logins using same login details
it: Abilitando questa funzione, è possibile impedire più accessi utilizzando gli stessi dettagli di accesso

en: CVC Number should not be blank.
it: Il numero CVC non deve essere vuoto.

en: CVV Code
it: Codice CVV

en: CVV Description
it: Descrizione CVV

en: CVV Label
it: Etichetta CVV

en: Calendar Localization
it: Localizzazione del calendario

en: Calendar Style
it: Stile calendario

en: Can you mention it?
it: Puoi menzionarlo?

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Subscription
it: Annullare l'iscrizione

en: Cancel Subscription Action
it: Annulla azione di abbonamento

en: Cancel Subscription Immediately
it: Annulla immediatamente l'abbonamento

en: Cancel User's Subscription.
it: Annulla l'abbonamento dell'utente.

en: Canceled
it: Annullato

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cannot Set Past Dates.
it: Impossibile impostare date passate.

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
it: Impossibile estrarre i dati dal file caricato oppure non è stato caricato alcun file.

en: Card Number should not be blank.
it: Il numero della carta non deve essere vuoto.

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
it: Impossibile autorizzare i dettagli della carta. Utilizza altri dettagli della carta.

en: Cash
it: Contanti

en: Catalan
it: Catalano

en: Category
it: Categoria

en: Center
it: Centro

en: Change Color Scheme
it: Cambia combinazione di colori

en: Change Directory Template
it: Cambia modello di directory

en: Change Expiry Date
it: Modifica data di scadenza

en: Change Font Settings
it: Modifica le impostazioni dei caratteri

en: Change Password
it: Cambiare la password

en: Change Password Messages
it: Modifica messaggi password

en: Change Password Page
it: Modifica la pagina della password

en: Change Password page
it: Pagina Modifica password

en: Change Pattern
it: Cambia modello

en: Change Plan
it: Cambia piano

en: Change Plan Skin
it: Cambia skin del piano

en: Change Plan To
it: Cambia piano in

en: Change Role (Not recommended)
it: Cambia ruolo (non consigliato)

en: Change Status
it: Cambiare stato

en: Change Subscription
it: Modifica abbonamento

en: Change Transaction Status
it: Modifica lo stato della transazione

en: Change currency
it: Cambia valuta

en: Check Default Access Rule
it: Controlla la regola di accesso predefinita

en: Check If User In Trial Period
it: Controlla se l'utente è in periodo di prova

en: Checkbox
it: Casella di controllo

en: Cheque
it: Controllo

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificato

en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

en: Chinese/China
it: Cinese/Cina

en: Chinese/Taiwan
it: Cinese/Taiwan

en: Chino/Hong Kong
it: Cinese/Hong Kong

en: Choose Plan
it: Scegli Piano

en: Choose your option
it: Scegli la tua opzione

en: Classic
it: Classico

en: Clear
it: Chiaro

en: Clear Form Fields
it: Campi di forma chiari

en: Clear Log
it: Pulisci il registro

en: Click Here to Open form
it: Clicca qui per aprire il modulo

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
it: Fare clic sui collegamenti seguenti per ulteriori dettagli su come ottenere le credenziali API:

en: Click here to Show failed payment history
it: Fai clic qui per visualizzare la cronologia dei pagamenti non riusciti

en: Click here to continue
it: Clicca qui per continuare

en: Click here to open Set up form
it: Fare clic qui per aprire il modulo di configurazione

en: Click here to open form
it: Clicca qui per aprire il modulo

en: Click to Copy
it: Fare clic per copiare

en: Click to add shortcode in textarea
it: Fare clic per aggiungere lo shortcode nell'area di testo

en: Click to copy
it: Fare clic per copiare

en: Click to preview
it: Fare clic per visualizzare l'anteprima

en: Clone from existing forms
it: Clona da moduli esistenti

en: Close
it: Vicino

en: Close Account
it: Chiudere l'account

en: Code Copied
it: Codice copiato

en: Color Scheme
it: Combinazione di colori

en: Common Messages
it: Messaggi comuni

en: Complete
it: Completare

en: Complete simple steps to get started.
it: Completa semplici passaggi per iniziare.

en: Completed Recurrence
it: Ricorrenza completata

en: Conditional Redirect
it: Reindirizzamento condizionale

en: Configure
it: Configura

en: Configure More Gateways
it: Configura più gateway

en: Configure Plan + Signup Page
it: Configura piano + pagina di registrazione

en: Configure Submission Redirection
it: Configura il reindirizzamento dell'invio

en: Confirm Email Address
it: Conferma l'indirizzo e-mail

en: Confirm Email Address can not be left blank.
it: L'indirizzo email di conferma non può essere lasciato vuoto.

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Confirm Password can not be left blank.
it: Conferma password non può essere lasciato vuoto.

en: Confirmation
it: Conferma

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Content Access
it: Accesso ai contenuti

en: Content Access Rules
it: Regole di accesso ai contenuti

en: Content Cannot Be Empty.
it: Il contenuto non può essere vuoto.

en: Content Font
it: Carattere del contenuto

en: Content Restriction Shortcode
it: Codice breve di limitazione del contenuto

en: Content Text
it: Contenuto del testo

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Content to display
it: Contenuto da visualizzare

en: Content to display on false condition
it: Contenuto da visualizzare in condizioni false

en: Content to display on true condition
it: Contenuto da visualizzare in condizioni reali

en: Continue
it: Continua

en: Cosidering duplicate
it: Considerando duplicato

en: Could not save password reset key to database.
it: Impossibile salvare la chiave di reimpostazione della password nel database.

en: Couldn't register you... please contact the
it: Impossibile registrarti... contatta il

en: Country/Region
it: Paese/regione

en: Coupon
it: Buono

en: Cover
it: Copertina

en: Credit Card Description
it: Descrizione della carta di credito

en: Credit Card Label
it: Etichetta della carta di credito

en: Credit Card Number
it: Numero di carta di credito

en: Croatian
it: Croato

en: Cron Debug Log Settings
it: Impostazioni del registro di debug Cron

en: Crop
it: Raccolto

en: Cross Fade
it: Dissolvenza incrociata

en: Currency
it: Valuta

en: Currency Shortname
it: Nome corto in valuta

en: Currency Symbol
it: Simbolo di valuta

en: Current
it: Attuale

en: Current Membership
it: Iscrizione attuale

en: Current Membership Buttons options
it: Opzioni dei pulsanti di iscrizione correnti

en: Current Membership Other options
it: Iscrizione attuale Altre opzioni

en: Current Password
it: password attuale

en: Current User Information
it: Informazioni sull'utente corrente

en: Current password can not be left blank.
it: La password corrente non può essere lasciata vuota.

en: Current plan
it: Piano attuale

en: Current user doesn't have permission to delete users
it: L'utente corrente non dispone dell'autorizzazione per eliminare gli utenti

en: Current user profile URL pattern
it: Pattern URL del profilo utente corrente

en: Custom
it: Costume

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Custom Currency
it: Valuta personalizzata

en: Custom Meta
it: Piano utente

en: Custom Post is protected
it: La posta personalizzata è protetta

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
it: Tipo di post personalizzato, tassonomia, tag

en: Custom Setting
it: Impostazione personalizzata

en: Cycle Date
it: Data del ciclo

en: Czech
it: Ceco

en: Daily
it: Quotidiano

en: Danish
it: danese

en: Danish/Denmark
it: Danese/Danimarca

en: Date
it: Data

en: Date Format
it: Formato data

en: Day
it: Giorno

en: Day(s)
it: Giorno(i)

en: Days
it: Giorni

en: Deactivate
it: Disattivare

en: Debug Log Settings
it: Impostazioni del registro di debug

en: Debug Logs cleared successfully
it: Registri di debug cancellati correttamente

en: Debug Settings Saved Successfully
it: Impostazioni di debug salvate correttamente

en: Default Access Rules for newly added Content
it: Regole di accesso predefinite per i contenuti appena aggiunti

en: Default Cover
it: Copertina predefinita

en: Default Cover Image
it: Immagine di copertina predefinita

en: Default Cover Photo
it: Foto di copertina predefinita

en: Default Currency
it: Valuta predefinita

en: Default Directory Template
it: Modello di directory predefinito

en: Default Profile Template
it: Modello di profilo predefinito

en: Default Redirect To
it: Reindirizzamento predefinito a

en: Default Redirect URL
it: URL di reindirizzamento predefinito

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
it: Reindirizzamento predefinito all'URL precedente se una qualsiasi delle condizioni di cui sopra non corrisponde.

en: Default Redirection url is required.
it: L'URL di reindirizzamento predefinito è obbligatorio.

en: Default Restriction
it: Regole di accesso per i membri AR

en: Default Restriction Rules
it: Regole di restrizione predefinite

en: Default Rules Saved Successfully.
it: Regole predefinite salvate correttamente.

en: Default Selected Plan
it: Piano selezionato predefinito

en: Default Set
it: Impostazione predefinita

en: Default access rule will be applied to new
it: La regola di accesso predefinita verrà applicata al nuovo

en: Default currency
it: Valuta predefinita

en: Delete
it: Eliminare

en: Delete Field
it: Elimina campo

en: Delete Form
it: Elimina modulo

en: Delete Form Set
it: Elimina insieme di moduli

en: Delete Member(s)
it: Elimina membro/i

en: Delete Plan
it: Elimina piano

en: Delete Plan(s)
it: Elimina piano/i

en: Delete Setup
it: Elimina impostazione

en: Delete Transaction(s)
it: Elimina transazione(i)

en: Delete fields of this specific form.
it: Elimina i campi di questo modulo specifico.

en: Delicious
it: Delizioso

en: Desc. Font Size
it: Disc. Dimensione del font

en: Description
it: Descrizione

en: Desktop View
it: Visualizzazione del desktop

en: Digital Transfer
it: Trasferimento digitale

en: Direct Scroll
it: Scorrimento diretto

en: Directory Template 2
it: Modello di directory 2

en: Directory Template Name
it: Nome del modello di directory

en: Display Administrator Users
it: Visualizza gli utenti amministratori

en: Display Avatar
it: Visualizza avatar

en: Display Cancel Subscription Button
it: Visualizza il pulsante Annulla abbonamento

en: Display Cancel Subscription Button?
it: Visualizza il pulsante Annulla abbonamento?

en: Display Content Based On
it: Visualizza contenuto in base a

en: Display Forgot Password Link?
it: Visualizza il collegamento Password dimenticata?

en: Display Information Based On
it: Visualizza le informazioni in base a

en: Display Joining Date
it: Visualizza la data di iscrizione

en: Display Login Link?
it: Visualizza collegamento di accesso?

en: Display Member Form
it: Visualizza modulo membro

en: Display Name
it: Nome da visualizzare

en: Display Profile Cover
it: Visualizza il nome del profilo

en: Display Recently Registerd  Members
it: Visualizza i membri registrati di recente

en: Display Registration Link?
it: Visualizza il collegamento di registrazione?

en: Display Renew Subscription Button
it: Visualizza il pulsante Rinnova abbonamento

en: Display Renew Subscription Button?
it: Visualizza il pulsante di abbonamento Renew?

en: Display Search Box
it: Visualizza la casella di ricerca

en: Display Sorting Options
it: Visualizza le opzioni di ordinamento

en: Display Strength Meter?
it: Visualizzare il misuratore di potenza?

en: Display Type
it: Tipo di visualizzazione

en: Display Update Card Subscription Button?
it: Visualizzare il pulsante di abbonamento Aggiorna scheda?

en: Display User Info
it: Visualizza informazioni utente

en: Display User Info?
it: Visualizza informazioni utente?

en: Display View Invoice Button
it: Visualizza il pulsante Visualizza fattura

en: Display currently logged in Member profile
it: Visualizza il profilo membro attualmente connesso

en: Display message after form submit
it: Visualizza il messaggio dopo l'invio del modulo

en: Display remaining login attempts warning message.
it: Visualizza il messaggio di avviso dei tentativi di accesso rimanenti.

en: Displays blog URL
it: Visualizza l'URL del blog

en: Displays blog WP-admin URL
it: Visualizza l'URL dell'amministratore WP del blog

en: Displays blog name
it: Visualizza il nome del blog

en: Displays the ARM login page
it: Visualizza la pagina di accesso ARM

en: Displays the E-mail address of user
it: Visualizza l'indirizzo e-mail dell'utente

en: Displays the Final Payable Amount of user
it: Visualizza l'importo finale da pagare dell'utente

en: Displays the Reset Password Link for user
it: Visualizza il collegamento Reimposta password per l'utente

en: Displays the User ID of user
it: Visualizza l'ID utente dell'utente

en: Displays the User Profile address
it: Visualizza l'indirizzo del profilo utente

en: Displays the Username of user
it: Visualizza il nome utente dell'utente

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
it: Visualizza l'e-mail dell'amministratore a cui gli utenti possono contattarti. Puoi configurarlo nelle impostazioni di posta.

en: Displays the payment gateway of user
it: Visualizza il gateway di pagamento dell'utente

en: Displays the payment transaction Id of user
it: Visualizza l'ID della transazione di pagamento dell'utente

en: Displays the payment type of user
it: Visualizza il tipo di pagamento dell'utente

en: Displays the plan amount of user
it: Visualizza l'importo del piano dell'utente

en: Displays the plan description of user
it: Visualizza la descrizione del piano dell'utente

en: Displays the plan name of user
it: Visualizza il nome del piano dell'utente

en: Displays the trial amount of plan
it: Visualizza l'importo di prova del piano

en: Displays the user display name or public name
it: Visualizza il nome visualizzato dell'utente o il nome pubblico

en: Displays the user first name
it: Visualizza il nome dell'utente

en: Displays the user last name
it: Visualizza il cognome dell'utente

en: Divi Builder Restriction
it: Limitazione di Divi Builder

en: Divider
it: Divisore

en: Do not cancel subscription until plan expired
it: Non annullare l'abbonamento fino alla scadenza del piano

en: Do not show again.
it: Non mostrare più.

en: Documentation
it: Documentazione

en: Done
it: Fatto

en: Downgrade Plan
it: Piano di downgrade

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
it: Downgrade ad un altro piano dopo la scadenza del piano corrente (dopo la fine del periodo)

en: Download
it: Scaricamento

en: Download Log
it: Scarica registro

en: Drip Content
it: Contenuto a goccia

en: Drop Fields Here.
it: Rilascia i campi qui.

en: Drop file here or click to select
it: Rilascia il file qui o fai clic per selezionarlo

en: Drop file here or click to select.
it: Rilascia il file qui o fai clic per selezionarlo.

en: Dropdown
it: Cadere in picchiata

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch/Netherlands
it: Olandese/Paesi Bassi

en: ERROR
it: ERRORE

en: Edit
it: Modificare

en: Edit Email Template
it: Modifica modello di posta elettronica

en: Edit Field Label
it: Modifica etichetta campo

en: Edit Field Options
it: Modifica opzioni campo

en: Edit Form
it: Modifica modulo

en: Edit Member
it: Modifica membro

en: Edit Membership Plan
it: Modifica piano di abbonamento

en: Edit Message
it: Modifica messaggio

en: Edit Plan
it: Modifica piano

en: Edit Plan + Signup Page
it: Modifica piano + pagina di registrazione

en: Edit Preset Fields
it: Modifica campi preimpostati

en: Edit Preset Form Fields
it: Modifica campi di modulo preimpostazione

en: Edit Profile
it: Modifica Profilo

en: Edit Profile Page
it: Modifica pagina del profilo

en: Edit Profile Template
it: Modifica modello di profilo

en: Edit Profile page
it: Pagina Modifica profilo

en: Edit Template Options
it: Modifica opzioni modello

en: Effect Color
it: Colore effetto

en: Effective from
it: Efficace da

en: Email
it: E-mail

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Email Address can not be left blank.
it: L'indirizzo e-mail non può essere lasciato vuoto.

en: Email Address should not contain bad words.
it: Il nome utente non deve contenere parolacce.

en: Email Already Exist
it: Email esistono già

en: Email Debug Log Settings
it: Impostazioni del registro di debug della posta elettronica

en: Email Not Sent
it: E -mail non inviata

en: Email Notification
it: notifica per email

en: Email Notifications
it: notifiche di posta elettronica

en: Email Settings
it: impostazioni dell 'email

en: Email Subject Required.
it: Oggetto dell'e-mail obbligatorio.

en: Email Template Updated Successfully.
it: Modello email aggiornato correttamente.

en: Email could not sent, please contact site admin.
it: Impossibile inviare l'e-mail, contattare l'amministratore del sito.

en: Email notification
it: Notifica per email

en: Email notification scheduler setting
it: Impostazione dello scheduler di notifica e -mail

en: Email should not contain bad words.
it: L'e-mail non deve contenere parolacce.

en: Email verified approve
it: L'email verificata approva

en: Empty Password Message
it: Messaggio password vuoto

en: Enable Bank Transfer Payment
it: Abilita il pagamento tramite bonifico bancario

en: Enable Confirm Email Address?
it: Abilita Conferma indirizzo email?

en: Enable Confirm Password?
it: Abilita Conferma password?

en: Enable Cron Debug Logs
it: Abilita i registri di debug Cron

en: Enable Email Debug Logs
it: Abilita registri di debug e-mail

en: Enable General Options
it: Abilita Opzioni generali

en: Enable Gravatars?
it: Abilita i grafatari?

en: Enable Hidden Fields?
it: Abilita campi nascosti?

en: Enable Login attempts Security
it: Abilita la sicurezza dei tentativi di accesso

en: Enable PayPal Payment
it: Abilita il pagamento PayPal

en: Enable SMTP authentication
it: Abilita l'autenticazione SMTP

en: Enable Strong Password?
it: Abilita password complessa?

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
it: Abilita azione di aggiornamento/downgrade

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
it: Abilita la funzione per inviare fatture e applicare l'imposta sulle vendite sui piani di abbonamento.

en: Enable login security option for failed login attempts.
it: Abilita l'opzione di sicurezza dell'accesso per i tentativi di accesso non riusciti.

en: Encryption
it: Crittografia

en: End Date
it: Data di fine

en: End Of Term Action
it: Azione di fine mandato

en: English/Australia
it: Inglese/Australia

en: English/UK
it: Inglese/Regno Unito

en: English/United Kingdom
it: Inglese Regno Unito

en: English/United States
it: Inglese (Stati Uniti

en: English/United States ( en_US )
it: Inglese/Stati Uniti ( en_US )

en: English/Western
it: Inglese/occidentale

en: Enter API Password
it: Inserisci la password dell'API

en: Enter API Signature
it: Inserisci la firma API

en: Enter API Username
it: Inserisci il nome utente dell'API

en: Enter Merchant Email Address
it: Inserisci l'indirizzo email del commerciante

en: Enter URL with http:// or https://.
it: Immettere l'URL con http:// o https://.

en: Enter User Meta Name
it: Inserisci il metanome utente

en: Enter Usermeta Name
it: Inserisci il nome metautente

en: Enter a username or e-mail address.
it: Inserisci un nome utente o un indirizzo email.

en: Enter content here which will be restricted
it: Inserisci qui il contenuto che sarà limitato

en: Enter plan amount
it: Inserisci l'importo del piano

en: Enter plan name
it: Inserisci il nome del piano

en: Error
it: Errore

en: Error Field Border
it: Bordo del campo di errore

en: Error during file upload
it: Errore durante il caricamento del file

en: Error during file upload.
it: Errore durante il caricamento del file.

en: Error during user import.
it: Errore durante l'importazione degli utenti.

en: Error while creating user.
it: Errore durante la creazione dell'utente.

en: Eskimo Aleut/Anguilla
it: Eschimese Aleut/Anguilla

en: Estonian
it: Estone

en: Every
it: Ogni

en: Everyone
it: Tutte

en: Exclude role for hide admin bar
it: Escludi il ruolo per Hide Admin Bar

en: Existing
it: Esistente

en: Expiration Month
it: Mese di scadenza

en: Expiration Year
it: Anno di scadenza

en: Expire Activation Link
it: Scadere il collegamento di attivazione

en: Expire Date
it: Data di scadenza

en: Expire Month Description
it: Descrizione del mese di scadenza

en: Expire Month Label
it: Etichetta del mese di scadenza

en: Expire Subscription
it: Scade l'abbonamento

en: Expire Year Description
it: Descrizione dell'anno di scadenza

en: Expire Year Label
it: Etichetta dell'anno di scadenza

en: Expire date can not be earlier than current date.
it: La data di scadenza non può essere precedente alla data corrente.

en: Expire/Next Renewal
it: Scadenza/prossimo rinnovo

en: Expired
it: Scaduto

en: Expires On
it: Scade il

en: Expiry date updated successfully.
it: Data di scadenza aggiornata correttamente.

en: Expiry month should not be blank.
it: Il mese di scadenza non deve essere vuoto.

en: Expiry year should not be blank.
it: L'anno di scadenza non deve essere vuoto.

en: Explore ARMember
it: Esplora ARMember

en: Explore Features
it: Esplora le funzionalità

en: Export
it: Esportare

en: Export Settings
it: Impostazioni di esportazione

en: Export all common messages.
it: Esporta tutti i messaggi comuni.

en: Export all security options.
it: Esporta tutte le opzioni di sicurezza.

en: Export as csv
it: Esporta in CSV

en: Export as xml
it: Esporta come XML

en: Extend Days
it: Prolungare i giorni

en: External
it: Esterno

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Failed
it: Fallito

en: Failed Login Attempt Login History
it: Tentativo di accesso non riuscito Cronologia di accesso

en: Failed Login Attempts History
it: Cronologia tentativi di accesso non riusciti

en: Failed Payment
it: Pagamento non riuscito

en: Failed Payment(Suspended)
it: Pagamento non riuscito (sospeso)

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
it: La cronologia dei tentativi di accesso non riusciti verrà cancellata automaticamente se risale a più di 30 giorni prima.

en: Failed to write file to disk.
it: Impossibile scrivere il file su disco.

en: Farsi/Persian
it: farsi/persiano

en: Feature Request
it: Richiesta di funzionalità

en: Features Settings Updated Successfully.
it: Impostazioni delle funzionalità aggiornate correttamente.

en: Feeds
it: Feed

en: Field Alignment
it: Allineamento del campo

en: Field Background
it: Sfondo del campo

en: Field Border
it: Confine di campo

en: Field Focus
it: Messa a fuoco sul campo

en: Field Font
it: Carattere del campo

en: Field Height
it: Altezza del campo

en: Field Key
it: Chiave di campo

en: Field Label
it: Etichetta del campo

en: Field Options
it: Opzioni del campo

en: Field Spacing
it: Spaziatura del campo

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Field Width
it: Larghezza del campo

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
it: I campi utilizzati altrove non verranno cancellati.

en: Fields to be included in payment form
it: Campi da includere nel modulo di pagamento

en: File Size Limit
it: Limite dimensione file

en: File Upload
it: Upload di file

en: File is not allowed bigger than {SIZE}.
it: Non è consentito un file di dimensioni superiori a {SIZE}.

en: File size not allowed
it: Dimensione file non consentita

en: File type is not allowed.
it: Il tipo di file non è consentito.

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Options
it: Opzioni filtro

en: Finnish
it: finlandese

en: First Name
it: Nome di battesimo

en: First Name can not be left blank.
it: Il nome non può essere lasciato vuoto.

en: First Time Logged In
it: Primo accesso

en: Firstname Lastname
it: Nome e cognome

en: Fix Expiration Date
it: Correggi la data di scadenza

en: Flat
it: Piatto

en: Font Awesome Icons
it: Icone fantastiche dei caratteri

en: Font Family
it: Famiglia di font

en: Font Settings
it: Impostazioni dei caratteri

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Font Style
it: Stile carattere

en: Font settings of Buttons will be applied to buttons of frontend shortcodes output. For example Renew button, Cancel Button, Make Payment Button etc.
it: Le impostazioni del carattere dei pulsanti verranno applicate ai pulsanti dell'uscita dei codi di fronttend. Ad esempio, rinnovare il pulsante, pulsante Annulla, effettuare il pulsante di pagamento ecc.

en: Font settings of Level 1 will be applied to main heading of frontend shortcodes. Like Transaction listing heading and like wise.
it: Le impostazioni dei caratteri del livello 1 verranno applicate alla intestazione principale dei cortometraggi front -end. Come la lista delle transazioni e mi piace saggia.

en: Font settings of Level 2 will be applied to sub heading ( Main Labels ) of frontend shortcodes. For example table heading of trasanction listing.
it: Le impostazioni dei caratteri del livello 2 verranno applicate alle intestazioni secondarie (etichette principali) dei cortometraggi del frontend. Ad esempio, intestazione della tabella dell'elenco di transction.

en: Font settings of Level 3 will be applied to sub labels of frontend shortcodes. For example table content of trasanction listing.
it: Le impostazioni dei caratteri del livello 3 verranno applicate alle sottomarini dei cortometraggi del frontend. Ad esempio il contenuto della tabella dell'elenco di transction.

en: Font settings of Level 4 will be applied to very small labels of frontend shortcodes. For member listing etc.
it: Le impostazioni dei caratteri del livello 4 verranno applicate a etichette molto piccole di cortometraggi del frontend. Per elenco dei membri ecc.

en: Font settings of Links will be applied to links of frontend shortcodes. For example edit profile, logout link and profile links etc.
it: Le impostazioni dei caratteri dei collegamenti verranno applicate ai collegamenti dei cortometraggi del frontend. Ad esempio Modifica profilo, link di discorso e collegamenti del profilo ecc.

en: For Lifetime
it: Per tutta la vita

en: For logged in users
it: Per gli utenti registrati

en: For non logged in users
it: Per gli utenti non registrati

en: Forgot / Register Link
it: Link dimenticato/registrato

en: Forgot Password
it: Ha dimenticato la password

en: Forgot Password Link Label
it: Etichetta collegamento password dimenticata

en: Forgot Password Link Margin
it: Margine collegamento password dimenticata

en: Forgot Password Messages
it: Messaggi con password dimenticata

en: Forgot Password Page
it: Pagina della password dimenticata

en: Forgot Password page
it: Pagina Password dimenticata

en: Form
it: Modulo

en: Form Background
it: Sfondo del modulo

en: Form Border
it: Bordo del modulo

en: Form Description
it: Descrizione del modulo

en: Form Fields
it: Campi del modulo

en: Form ID
it: ID modulo

en: Form Name
it: Nome del modulo

en: Form Options
it: Opzioni del modulo

en: Form Padding
it: Imbottitura del modulo

en: Form Position
it: Posizione del modulo

en: Form Set Deleted Successfully.
it: Insieme di moduli eliminato correttamente.

en: Form Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni del modulo salvate correttamente.

en: Form Style
it: Stile modulo

en: Form Title
it: Titolo del modulo

en: Form Title Settings
it: Impostazioni del titolo del modulo

en: Form Type
it: Tipo di modulo

en: Form Width
it: Larghezza del modulo

en: Form deleted successfully.
it: Modulo eliminato con successo.

en: Form has been successfully submitted.
it: Il modulo è stato inviato con successo.

en: Form name can not be left blank.
it: Il nome del modulo non può essere lasciato vuoto.

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
it: Il modulo verrà saltato automaticamente quando l'utente effettua l'accesso.

en: Forms
it: Forme

en: Found a better plugin
it: Ho trovato un plugin migliore

en: Francais/Canada
it: Francese/Canada

en: Free
it: Gratuito

en: Free Membership
it: Iscrizione gratuita

en: Free Plan
it: Piano gratuito

en: French
it: francese

en: French/Angola
it: Francese/Angola

en: French/France
it: francese/Francia

en: French/Swiss
it: francese/svizzero

en: From Transaction Day
it: Dal giorno della transazione

en: From/Reply to email
it: Da/Rispondi all'e -mail

en: From/Reply to name
it: Da/rispondi al nome

en: Front End Font Settings
it: Impostazioni del carattere frontale

en: Fusion Builder Integration
it: Integrazione del generatore di fusione

en: Future Membership
it: Futura adesione

en: Gateway
it: Porta

en: Gateways
it: Gateway

en: Gender
it: Genere

en: General Message
it: Messaggio generale

en: General Options
it: Opzioni generali

en: General Settings
it: impostazioni generali

en: Generate dynamically
it: Generare dinamicamente

en: German
it: Tedesco

en: German/Germany
it: tedesco/Germania

en: Get ARMember Pro Now
it: Ottieni Armember Pro ora

en: Get Forum Support
it: Ottieni supporto al forum

en: Getting Started
it: Iniziare

en: Getting Started With Setup
it: Iniziare con l'installazione

en: Give access to
it: Concedere l'accesso a

en: Global Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni globali salvate correttamente.

en: Go
it: Andare

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
it: Vai al menu Impostazioni generali dall'interfaccia di amministrazione. Qui otterrai un numero di schede come Generale, Gateway di pagamento, Impostazione pagina ecc.

en: Good Text
it: Buon testo

en: Grace End Date
it: Data di fine grazia

en: Grace Expiration
it: Scadenza della grazia

en: Grace Period End of Term
it: Fine del periodo di grazia

en: Grace Period Failed Payment
it: Pagamento non riuscito del periodo di grazia

en: Greek
it: Greco

en: Growth Plugins
it: Plugin di crescita

en: Guest page
it: Pagina ospite

en: Gutenberg Block Restriction
it: Restrizione del blocco Gutenberg

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hebrew/Israel
it: Ebraico/Israele

en: Height
it: Altezza

en: Help Tutorial
it: Tutorial di aiuto

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
it: Aiutaci a migliorare ARMember inviando statistiche di utilizzo anonime

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
it: Qui troverai tutti i diversi tipi di piani di abbonamento gratuiti/a pagamento con varie opzioni generali e opzioni relative ai tipi di abbonamento e all'importo.

en: Here you will get all different types of Payment gateways to purchase a membership plan.
it: Qui otterrai tutti i diversi tipi di gateway di pagamento per l'acquisto di un piano di abbonamento.

en: Hey, you've been using %1$sARMember Lite%2$s for a long time. %3$sCould you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation. %4$sYour help is much appreciated. Thank you very much - %5$sRepute InfoSystems%6$s
it: Ehi, usi %1$sARMember Lite%2$sda molto tempo. %3$sPotresti farci un GRANDE favore e dargli una valutazione a 5 stelle su WordPress per aiutarci a spargere la voce e aumentare la nostra motivazione. %4$sIl tuo aiuto è molto apprezzato. Grazie mille - %5$sRepute InfoSystems%6$s

en: Hidden Field
it: Campo nascosto

en: Hidden Field Area
it: Area del campo nascosto

en: Hidden Fields
it: Campi nascosti

en: Hidden Value
it: Valore nascosto

en: Hide
it: Nascondere

en: Hide Current Plans
it: Nascondi i piani attuali

en: Hide Empty Profile Fields
it: Nascondi i campi del profilo vuoti

en: Hide First Name field
it: Nascondi il campo Nome

en: Hide Label
it: Nascondi etichetta

en: Hide Last Name field
it: Nascondi il campo Cognome

en: Hide Plan Selection Area
it: Nascondi area di selezione del piano

en: Hide Settings & Styles
it: Nascondi impostazioni e stili

en: Hide Setup Title
it: Nascondi titolo impostazione

en: Hide Setup Title?
it: Nascondi titolo impostazione

en: Hide Title
it: Nascondi titolo

en: Hide admin bar
it: Nascondere la barra amministrativa

en: Hide admin bar for non-admin users?
it: Nascondere la barra amministrativa per gli utenti non addmin?

en: Hide content only for
it: Nascondi contenuto solo per

en: Hide empty profile fields
it: Nascondi i campi del profilo vuoti

en: Hide plans which are already owned by user
it: Nascondi i piani già di proprietà dell'utente

en: Hide register link
it: Nascondi il collegamento del registro

en: Hide register link on
it: Nascondere il collegamento del registro su

en: Hide username field and assign username with email
it: Nascondi il campo nome utente e assegna il nome utente con l'e-mail

en: Home Page
it: Pagina iniziale

en: Hour
it: Ora

en: Hours
it: Ore

en: Hover Background
it: Passa il mouse sullo sfondo

en: Hover Background 2
it: Passa il mouse sullo sfondo 2

en: Hover Font
it: Carattere al passaggio del mouse

en: How could we improve ?
it: Come potremmo migliorare?

en: How could we improve?
it: Come potremmo migliorare?

en: How you want to include this form into page?
it: Come vuoi includere questo modulo nella pagina?

en: How you want to pay?
it: Come vuoi pagare?

en: Html Area
it: Area HTML

en: Html Text
it: Testo HTML

en: Hungarian
it: ungherese

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
it: Evviva!! Tutto è pronto per creare il tuo primo sito ad abbonamento

en: I agree
it: Sono d'accordo

en: I already did
it: l'ho già fatto

en: I bought premium version of ARMember
it: Ho acquistato la versione premium di Armember

en: I understand the risk
it: Capisco il rischio

en: Icelandic
it: islandese

en: Icon Color
it: Colore dell'icona

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
it: Se l'autore non ha post, l'utente verrà reindirizzato alla pagina del profilo ARMember

en: If BuddyPress plugin is active then use BuddyPress avatar
it: Se il plug-in BuddyPress è attivo, utilizza l'avatar BuddyPress

en: If Default Restriction is ON then ONLY the selected plan members below can access this page.
it: Se la restrizione predefinita è attiva, SOLO i membri del piano sotto selezionati possono accedere a questa pagina.

en: If SignUp Form is
it: Se il modulo di iscrizione è

en: If SignUp form is
it: Se il modulo di iscrizione è

en: If User %sIn%s Trial Period
it: Se l'utente %sIn%s periodo di prova

en: If User %sNot In%s Trial Period
it: Se l'utente %snon è nel periodo di prova di%s

en: If User Has
it: Se l'utente ha

en: If User In Trial
it: Se utente in prova

en: If User In Trial Period
it: Se l'utente è in periodo di prova

en: If User Not In Trial
it: Se l'utente non è in prova

en: If User selected plan is
it: Se il piano selezionato dall'utente è

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
it: Se una qualsiasi delle seguenti condizioni si verifica, verranno applicate delle restrizioni al contenuto

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it: Se si è trattato di un errore, ignora semplicemente questa email e non accadrà nulla.

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
it: Se l'utente non ha effettuato l'accesso, il modulo di registrazione selezionato verrà visualizzato nel frontend nella pagina di sottoscrizione.

en: If user selected plan is
it: Se il piano selezionato dall'utente è

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by armlite to get back to you for more info or a solution.
it: Se non lo decolla, il tuo indirizzo email verrà inviato insieme al tuo feedback. Questo può essere utilizzato da Armlite per tornare a te per maggiori informazioni o una soluzione.

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
it: Se abiliti la Restrizione predefinita, quell'elemento sarà limitato per i visitatori e tutti gli utenti che hanno effettuato l'accesso, ad eccezione degli utenti il cui piano è consentito qui.

en: If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings
it: Se hai qualche problema di caricamento JS/CSS nel tuo tema, solo in tal caso dovresti abilitare queste impostazioni

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
it: Se eliminerai questi membri, il loro abbonamento verrà rimosso.

en: Image size should be approx 900x300.
it: La dimensione dell'immagine dovrebbe essere di circa 900x300.

en: Immediately downgrade to other plan
it: Downgrade immediato ad un altro piano

en: Immediately upgrade to other plan
it: Passa immediatamente ad un altro piano

en: Import
it: Importare

en: Import / Export
it: Importa/Esporta

en: Import Password from csv / xml
it: Importa password da CSV / XML

en: Import Settings
it: Impostazioni di importazione

en: Import User Details
it: Importa i dettagli dell'utente

en: Important Note
it: Nota importante

en: Important Note:
it: Nota importante:

en: Important Notes
it: Note importanti

en: In Grace Period
it: Nel periodo di grazia

en: In Trial
it: In prova

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
it: In caso di annullamento del piano di abbonamento infinito, tale piano verrà annullato al termine del ciclo corrente.

en: In case of subscription plan selected
it: In caso di piano di abbonamento selezionato

en: In form_id pass id of registration form of which styling and fields you want to inherit in Edit Profile Form.
it: In Form_id Pass ID del modulo di registrazione di cui stile e campi si desidera ereditare nel modulo di modifica del profilo.

en: In social_fields, pass coma seperated social networks name (facebook, twitter,linkedin, vk, instagram,  pinterest,youtube, dribbble, delicious, tumblr, vine).
it: In social_fields, pass Nome dei social network separati dal coma (Facebook, Twitter, LinkedIn, VK, Instagram, Pinterest, YouTube, Dribble, Delicious, Tumblr, Vine).

en: Inactivate
it: Disattivare

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactive Members
it: Membri inattivi

en: Incompatible with theme or plugin
it: Incompatibile con tema o plugin

en: Incorrect Password
it: Password errata

en: Incorrect Username/Email
it: Nome utente/e -mail errato

en: Indonesian/Indonesia
it: Indonesiano/Indonesia

en: Infinite
it: Infinito

en: Info
it: Informazioni

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
it: Eredita le regole di accesso del piano di abbonamento

en: Inherit Fonts
it: Eredita caratteri

en: Input Field Options
it: Opzioni del campo di input

en: Input Style
it: Stile di input

en: Integrate BuddyPress/Buddyboss with ARMember.
it: Integra BuddyPress o BuddyBoss con ARMember.

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
it: Integra Woocommerce con ARMember.

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
it: Integra il sistema di gestione dei punti adattivo myCRED con ARMember.

en: Internal
it: Interno

en: Invalid Arguments (ARM If Shortcode)
it: Argomenti non validi (braccio se shortcode)

en: Invalid Date.
it: Data non valida.

en: Invalid Password Message
it: Messaggio password non valido

en: Invalid Plan Selected
it: Selezionato file non valido

en: Invalid Plan amount
it: Importo del piano non valido

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid action.
it: Azione non valida.

en: Invalid conditional argument(s).
it: Argomenti condizionali non validi.

en: Invalid field message
it: Messaggio di campo non valido

en: Invalid file selected.
it: Selezionato file non valido.

en: Invalid file uploaded.
it: Caricato file non valido.

en: Invalid image selected.
it: Immagine non valida selezionata.

en: Invalid taxonomy.
it: Tassonomia non valida.

en: Invalid username or e-mail.
it: Nome utente o e-mail non validi.

en: Invalid username or incorrect password.
it: Nome utente non valido o password errata.

en: Invoice ID
it: codice di identificazione della fattura

en: Invoice and Tax
it: Fattura e imposta

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
it: Non sarà visibile nell'editor/anteprima. Si prega di verificare al front-end.

en: Italian
it: Italiano

en: Italian/Italy
it: Italiano/Italia

en: Japanese
it: giapponese

en: Japanese/Japan
it: giapponese/Giappone

en: Join Community
it: Unisciti alla comunità

en: Joined
it: Partecipato

en: Joined Date
it: Data di iscrizione

en: Joining Date
it: Data di iscrizione

en: Korean
it: Coreano

en: Korean/South Korea
it: Coreano/Corea del Sud

en: Label
it: Etichetta

en: Label & Input Fields
it: Campi etichetta e input

en: Label Font
it: Carattere dell'etichetta

en: Label Options
it: Opzioni etichetta

en: Label Width
it: Larghezza etichetta

en: Label should not be blank.
it: L'etichetta non deve essere vuota.

en: Lack of documentation
it: Mancanza di documentazione

en: Language
it: Lingua

en: Last 1 Day
it: Ultimo giorno

en: Last 1 Week
it: Ultima 1 settimana

en: Last 2 Weeks
it: Ultime 2 settimane

en: Last 3 Days
it: Ultimi 3 giorni

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last Month
it: Lo scorso mese

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Name can not be left blank.
it: Il cognome non può essere lasciato vuoto.

en: Last loggedin on
it: L'ultimo accesso è

en: Latvian
it: lettone

en: Leave blank for all plans.
it: Lascia vuoto per tutti i piani.

en: Leave blank for allow all file types.
it: Lascia vuoto per consentire tutti i tipi di file.

en: Leave blank to display all plan's members.
it: Lascia vuoto per visualizzare tutti i membri del piano.

en: Left
it: Sinistra

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
it: Consenti agli utenti di beneficiare di buoni sconto mentre effettuano pagamenti con il tuo sito.

en: Level 1
it: Livello 1

en: Level 2
it: Livello 2

en: Level 3
it: Livello 3

en: Level 4
it: Livello 4

en: Libya
it: Libia

en: Life Time
it: Tutta la vita

en: Lifetime Free Update
it: Aggiornamento gratuito a vita

en: Link
it: Collegamento

en: Link Background
it: Sfondo del collegamento

en: Link CSS
it: Collega CSS

en: Link Color
it: Colore collegamento

en: Link Copied!
it: Collegamento copiato!

en: Link Hover
it: Collegamento Passa il mouse

en: Link Hover CSS
it: Collegamento Passa il mouse su CSS

en: Link Hover Color
it: Colore al passaggio del mouse

en: Link Position Settings
it: Impostazioni della posizione del collegamento

en: Link Text
it: Collegamento testo

en: Link Type
it: Tipo di collegamento

en: Link or Button Text
it: Collegamento o testo del pulsante

en: Link type
it: Tipo di collegamento

en: Links
it: collegamento

en: List
it: Elenco

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Live
it: Vivere

en: Live API Detail
it: Dettagli API in tempo reale

en: Live API Password
it: Password API in tempo reale

en: Live API Signature
it: Firma API in tempo reale

en: Live API Username
it: Nome utente API live

en: Load JS & CSS in all pages
it: Carica JS e CSS in tutte le pagine

en: Load More
it: Carica altro

en: Load More Link
it: Carica altro collegamento

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading..
it: Caricamento..

en: Lock user temporarily for
it: Blocca temporaneamente l'utente per

en: Log Added Date
it: Data di aggiunta registro

en: Log Data
it: Registra dati

en: Log ID
it: ID registro

en: Log Name
it: Nome registro

en: Log in
it: Login

en: Log out of this account?
it: Esci da questo account?

en: Logged In Date
it: Data di accesso

en: Logged In IP
it: IP di accesso

en: Logged In Message
it: Messaggio di accesso

en: Logged in Message
it: Messaggio di accesso

en: Logged in as
it: Collegato come

en: LoggedIn Users
it: Utenti registrati

en: Loggedin Users
it: Utenti registrati

en: Login Failed Message for Social Connect
it: Messaggio di accesso non riuscito per Social Connect

en: Login Failed, please try again.
it: Accesso fallito. Per favore riprova.

en: Login Form Options
it: Opzioni del modulo di accesso

en: Login History cleared successfully.
it: Cronologia accessi cancellata con successo.

en: Login Link Label
it: Etichetta del collegamento di accesso

en: Login Name
it: Nome registro

en: Login Name can not be left blank.
it: Il nome del set non può essere lasciato vuoto.

en: Login Page
it: Pagina di login

en: Login URL
it: URL di accesso

en: Login attempts cleared successfully.
it: Tentativi di accesso cancellati con successo.

en: Login link label
it: Etichetta di collegamento di accesso

en: Login page
it: Pagina di login

en: Logout
it: Disconnettersi

en: Lost Your Password
it: Hai perso la password

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
it: CODICI CORTO DI ADESIONE

en: Mail Server
it: Server email

en: Mail Server can not be left blank.
it: Il segreto dell'app non può essere lasciato vuoto.

en: Mail successfully sent to
it: Mail inviata con successo a

en: Main Title
it: Titolo principale

en: Make Payment
it: Fare un pagamento

en: Make Payment Text
it: Effettua il testo del pagamento

en: Manage Access Rules
it: Gestisci le regole di accesso

en: Manage Block Settings
it: Gestisci le impostazioni di blocco

en: Manage Communication
it: Gestire la comunicazione

en: Manage Email Notifications
it: Gestisci le notifiche e-mail

en: Manage Feature Settings
it: Gestisci le impostazioni delle funzionalità

en: Manage Form Settings
it: Gestisci le impostazioni del modulo

en: Manage Forms
it: Gestisci moduli

en: Manage General Settings
it: Gestisci le impostazioni generali

en: Manage Import/Export
it: Gestisci importazione/esportazione

en: Manage Member Templates
it: Gestisci modelli membri

en: Manage Members
it: Gestisci membri

en: Manage Membership plans
it: Gestisci i piani di abbonamento

en: Manage Payment Gateways
it: Gestisci i gateway di pagamento

en: Manage Plans
it: Gestisci i piani

en: Manage Preset Form Fields
it: Gestisci campi di forma preimpostata

en: Manage Setups
it: Gestisci le configurazioni

en: Manage Subscriptions
it: Gestisci le iscrizioni

en: Manage Transactions
it: Gestisci le transazioni

en: Manual
it: Manuale

en: Manual Payment
it: Pagamento manuale

en: Manual approve by admin
it: Approvazione manuale da parte dell'amministratore

en: Manual payment has been added successfully.
it: Il pagamento manuale è stato aggiunto correttamente.

en: Margin
it: Margine

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Material Outline
it: Profilo del materiale

en: Material Style
it: Stile materiale

en: Mauritania
it: La Mauritania

en: Mauritius
it: Maurizio

en: Max Length
it: Lunghezza massima

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum 19 digits allowed.
it: Sono consentite massimo 19 cifre.

en: Maximum 2 digits allowed.
it: Sono consentite massimo 2 cifre.

en: Maximum 4 digits allowed.
it: Sono consentite massimo 4 cifre.

en: Maximum Number of login attempts
it: Numero massimo di tentativi di accesso

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: Member
it: Membro

en: Member Details
it: Dettagli del membro

en: Member Form
it: Modulo per i membri

en: Member Login
it: Accesso membro

en: Member Plan
it: Piano membro

en: Member Profile Templates
it: Modelli di profilo membro

en: Member Profile URL
it: URL del profilo membro

en: Member Profile page
it: Pagina Profilo membro

en: Member Role
it: Ruolo del membro

en: Member Since
it: Membro da

en: Member Status
it: Stato di membro

en: Member couldn't be activate
it: Impossibile attivare il membro

en: Member couldn't be deactivate
it: Impossibile disattivare il membro

en: Member detail has been updated successfully.
it: I dettagli del membro sono stati aggiornati con successo.

en: Member(s) has been deleted successfully.
it: I membri sono stati eliminati con successo.

en: Member(s) plan has been changed successfully.
it: Il piano dei membri è stato modificato con successo.

en: Members
it: Membri

en: Members Directory Templates
it: Modelli di directory dei membri

en: Members Profile Page
it: Pagina del profilo dei membri

en: Membership
it: Appartenenza

en: Membership History
it: Storia dell'appartenenza

en: Membership Limit
it: Limite di iscrizione

en: Membership Plans
it: Piani di abbonamento

en: Membership Setup Wizard
it: Procedura guidata di configurazione dell'iscrizione

en: Membership Shortcodes
it: Codici brevi di abbonamento

en: Membership Type
it: Tessera socio

en: Membership plan is already exist for selected member.
it: Il piano di abbonamento esiste già per il membro selezionato.

en: Membership registration
it: Registrazione dell'iscrizione

en: Membership setup wizard has been added successfully.
it: La procedura guidata di configurazione dell'iscrizione è stata aggiunta correttamente.

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
it: La procedura guidata di configurazione dell'iscrizione è stata aggiornata correttamente.

en: Merchant Email
it: E-mail del commerciante

en: Merchant Email can not be left blank.
it: L'e-mail del commerciante non può essere lasciata vuota.

en: Message
it: Messaggio

en: Message Updated Successfully.
it: Messaggio aggiornato con successo.

en: Message can not be left blank.
it: Il messaggio non può essere lasciato vuoto.

en: Message has been deleted successfully.
it: Il messaggio è stato eliminato con successo.

en: Message(s) has been deleted successfully.
it: I messaggi sono stati eliminati con successo.

en: Messages
it: Messaggi

en: Meta Key
it: Cos'è la meta?

en: Meta Value
it: Metavalore

en: Mexico
it: Messico

en: Min Length
it: Lunghezza minima

en: Minimum Required Woocommerce Version: 3.0.2
it: Ver. Woocommerce minima richiesta: 3.0.2

en: Minlength
it: Ministro

en: Minutes
it: Minuti

en: Missing a temporary folder.
it: Manca una cartella temporanea.

en: Mobile View
it: Visualizzazione mobile

en: Modal Trigger Type
it: Tipo di trigger modale

en: Modules
it: Moduli

en: Moldova
it: Moldavia

en: Month
it: Mese

en: Month(s)
it: Mes(i)

en: Monthly
it: Mensile

en: Months
it: Mesi

en: Months(s)
it: Mesi

en: More Info
it: Ulteriori informazioni

en: Move
it: Mossa

en: Multiple Membership/Plans
it: Abbonamenti/piani multipli

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: NOTE : Please add %1$sbr%2$s to use line break in plain text.
it: NOTA: aggiungere %sbr%s per utilizzare l'interruzione di riga nel testo semplice.

en: Name
it: Nome

en: Need Help?
it: Ho bisogno di aiuto?

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
it: Annida i blocchi all'interno di questo wrapper per controllare la visibilità del blocco interno in base ai piani di abbonamento o solo per l'abbonamento gratuito.

en: Never Expires
it: Non scade mai

en: New
it: Nuovo

en: New Categories
it: Nuove categorie

en: New Navigation Menus
it: Nuovi menu di navigazione

en: New Pages
it: Nuove pagine

en: New Password
it: nuova password

en: New Posts
it: Nuovi post

en: New Subscription
it: Nuovo abbonamento

en: New User Approval
it: Approvazione nuovo utente

en: New member has been added successfully.
it: Il nuovo membro è stato aggiunto con successo.

en: New plan
it: Nuovo piano

en: New user approval
it: Nuova approvazione dell'utente

en: Next
it: Prossimo

en: Next Due Date
it: Prossima data di scadenza

en: Nick Name
it: Soprannome

en: No
it: NO

en: No Failed Attempt Login History Found.
it: Nessun tentativo fallito nella cronologia di accesso trovato.

en: No Feed Access
it: Nessun accesso ai feed

en: No Gateway Selected For Paid Plan
it: Nessun gateway selezionato per il piano a pagamento

en: No Icon
it: Nessuna icona

en: No Pages Available
it: Nessuna pagina disponibile

en: No Payment History Found.
it: Nessuna cronologia dei pagamenti trovata.

en: No Plan
it: Nessun piano

en: No Plan selected
it: Nessun piano selezionato

en: No Record(s) Found
it: Nessun record trovato

en: No Records Message
it: Nessun messaggio di record

en: No Roles Available
it: Nessun ruolo disponibile

en: No Search Result Found
it: Nessun risultato di ricerca trovato

en: No Search Result Found.
it: Nessun risultato di ricerca trovato.

en: No Subscriptions found.
it: Nessuna iscrizione trovata.

en: No Users Available
it: Nessun utente disponibile

en: No Users Found.
it: Nessun utente trovato.

en: No any Member(s) fount
it: Nessun carattere membro/i

en: No any email template found.
it: Nessun modello di email trovato.

en: No any member found.
it: Nessun membro trovato.

en: No any record found.
it: Nessun record trovato.

en: No any subscription plan found.
it: Nessun piano di abbonamento trovato.

en: No any subscriptions found.
it: Nessun abbonamento trovato.

en: No any transaction found yet.
it: Nessuna transazione ancora trovata.

en: No cycles due
it: Nessun ciclo dovuto

en: No data found
it: Nessun dato trovato

en: No debug logs found.
it: Nessun registro di debug trovato.

en: No email template found.
it: Nessun modello di email trovato.

en: No file was uploaded.
it: Nessun file è stato caricato.

en: No matching members found.
it: Nessun membro corrispondente trovato.

en: No matching plans found
it: Nessun piano corrispondente trovato

en: No matching records found.
it: Nessuna corrispondenza trovata.

en: No matching templates found.
it: Nessun modello corrispondente trovato.

en: No matching transactions found
it: Nessuna transazione corrispondente trovata

en: No matching transactions found.
it: Nessuna transazione corrispondente trovata.

en: No plan selected
it: Nessun piano selezionato

en: No such user exists in the system.
it: Nessun utente di questo tipo esiste nel sistema.

en: No user was imported, please check the file.
it: Nessun utente è stato importato, controlla il file.

en: No user was imported.
it: Nessun utente è stato importato.

en: No, Maybe later
it: No, forse più tardi

en: No.
it: NO.

en: No. Of Members Per Page
it: N. di membri per pagina

en: Non LoggedIn Users
it: Utenti non registrati

en: Non Loggedin Users
it: Utenti non registrati

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
it: Nonce ha tra le 12 e le 24 ore

en: Nonce is less than 12 hours old
it: Nonce ha meno di 12 ore

en: None
it: Nessuno

en: Norwegian
it: norvegese

en: Norwegian/Norway
it: Norvegese/Norvegia

en: Not recommended
it: Non consigliato

en: Not the features I wanted
it: Non le caratteristiche che volevo

en: Note
it: Nota

en: Note/Description
it: Nota/Descrizione

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
it: Nota: se utilizzi un plug-in/meccanismo di memorizzazione nella cache sul tuo sito, svuota la cache del sito dopo aver aggiornato la tabella delle regole di accesso.

en: Notify user via email
it: Avvisare l'utente tramite e-mail

en: Numeric
it: Numerico

en: OK, you deserve it
it: Ok, te lo meriti

en: OR
it: O

en: Off
it: Spento

en: Ok
it: OK

en: On
it: SU

en: One Minute
it: Un minuto

en: One Time
it: Una volta

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
it: Uno o più membri hanno già sottoscritto questo piano. Qualsiasi modifica apportata al tipo di piano e al prezzo verrà applicata (influenza) ai nuovi utenti ma non a quelli esistenti.

en: Onetime
it: Una volta

en: Only .csv and .xml files are allowed.
it: Sono consentiti solo file .csv e .xml.

en: Only Alphabets
it: Solo alfabeti

en: Only Alphabets & Numbers
it: Solo alfabeti e numeri

en: Only Numbers
it: Solo numeri

en: Only logged in member (Everyone)
it: Solo i membri registrati (tutti)

en: Oops, nothing found
it: Spiacenti, non è stato trovato nulla

en: Oops, nothing found.
it: Spiacenti, non è stato trovato nulla.

en: Oops, there was a problem getting your information
it: Spiacenti, si è verificato un problema durante il recupero delle informazioni sull'account

en: Opacity
it: Opacità

en: Open Settings & Styles
it: Apri Impostazioni e Stili

en: Opt-ins
it: Opt-in

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni di partecipazione salvate correttamente.

en: Options
it: Opzioni

en: Other
it: Altro

en: Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
it: Altri moduli (Login/Password dimenticata/Cambia password)

en: Other Link Color
it: Altro colore del collegamento

en: Other Options
it: Altre opzioni

en: Other Settings
it: Altre impostazioni

en: Others
it: Altri

en: Oxygen Builder Integration
it: Integrazione del generatore di ossigeno

en: PHP Maximum Upload Size: MB
it: Dimensione massima caricamento PHP: MB

en: PLEASE LOGIN
it: ACCEDERE PREGO

en: Page Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni della pagina salvate correttamente.

en: Page Setup
it: Impostazione della pagina

en: Page is protected
it: La pagina è protetta

en: Page/Post Redirection Rules
it: Regole di reindirizzamento pagina/post

en: Pages
it: Pagine

en: Pagination Style
it: Stile di impaginazione

en: Paid
it: Pagato

en: Paid By
it: Pagato da

en: Paid By admin
it: Pagato dall'amministratore

en: Paid Plan (finite)
it: Piano a pagamento (finito)

en: Paid Plan (infinite)
it: Piano a pagamento (infinito)

en: Paid With
it: Pagato con

en: Password
it: Parola d'ordine

en: Password Field Label
it: Etichetta del campo password

en: Password Lost and Changed for user
it: Password persa e modificata per l'utente

en: Password Lost/Changed
it: Password persa/modificata

en: Password Reset
it: Reimpostazione della password

en: Password Reset Not Allowed
it: Reimpostazione della password non consentito

en: Password can not be left blank
it: La password non può essere lasciata vuota

en: Password can not be left blank.
it: La password non può essere lasciata vuota.

en: Password cannot be left Blank.
it: La password non può essere lasciata vuota.

en: Password reset is not allowed for this user.
it: La reimpostazione della password non è consentita per questo utente.

en: Passwords don't match.
it: Le password non corrispondono.

en: Pay Once, No Monthly Fees
it: Paga una volta, senza costi mensili

en: Pay Per Post
it: Paga per posta

en: Payable Amount
it: Importo pagabile

en: Payer Email
it: E-mail del pagatore

en: Payment Action
it: Azione di pagamento

en: Payment Amount
it: Importo del pagamento

en: Payment Cycle
it: Ciclo di pagamento

en: Payment Date
it: Data di pagamento

en: Payment Failed
it: Pagamento fallito

en: Payment Failed Action
it: Azione pagamento non riuscito

en: Payment Gateway
it: Casello stradale

en: Payment Gateway Debug Log Settings
it: Impostazioni del registro di debug del gateway di pagamento

en: Payment Gateway Inactive
it: Gateway di pagamento Inattivo

en: Payment Gateways
it: Gateway di pagamento

en: Payment History
it: Storico dei pagamenti

en: Payment Mode
it: Metodo di pagamento

en: Payment Mode Selection Title
it: Titolo di selezione della modalità di pagamento

en: Payment Options
it: Opzioni di pagamento

en: Payment Section Title
it: Titolo della sezione pagamenti

en: Payment Transactions
it: Transazioni di pagamento

en: Payment Transactions List
it: Elenco delle transazioni di pagamento

en: Payment Type
it: Modalità di pagamento

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
it: Il gateway di pagamento non è attivo, contatta l'amministratore del sito.

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
it: Il gateway di pagamento non è attivo, contatta l'amministratore del sito.

en: Payment type
it: Modalità di pagamento

en: Paypal
it: PayPal

en: Paypal API Password
it: Password API Paypal

en: Paypal API Password (Sandbox)
it: Password API Paypal (Sandbox)

en: Paypal API Signature
it: Firma API Paypal

en: Paypal API Signature (Sandbox)
it: Firma API Paypal (Sandbox)

en: Paypal API Username
it: Nome utente API Paypal

en: Paypal API Username ( Sandbox)
it: Nome utente API Paypal (Sandbox)

en: Pending
it: In attesa di

en: Pending Members
it: Membri in sospeso

en: Permanent lock user after login attempts
it: Blocca permanentemente l'utente dopo i tentativi di accesso

en: Permanent lockdown Duration
it: Durata del blocco permanente

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Plan
it: Piano

en: Plan Amount
it: Importo del piano

en: Plan Description
it: Descrizione del piano

en: Plan Duration
it: Durata del piano

en: Plan ID
it: ID del piano

en: Plan Name
it: Nome del piano

en: Plan Role
it: Pianificare il ruolo

en: Plan Selection Area Position
it: Posizione dell'area di selezione del piano

en: Plan Start Date
it: Data di inizio del piano

en: Plan Type
it: Tipo di piano

en: Plan Type & Price
it: Tipo e prezzo del piano

en: Plan activated successfully.
it: Licenza attivata correttamente.

en: Plan activation failed.
it: L'attivazione del piano non è riuscita.

en: Plan added successfully.
it: Piano aggiunto correttamente.

en: Plan deleted successfully.
it: Piano eliminato correttamente.

en: Plan expiration date
it: Data di scadenza del piano

en: Plan has been added successfully.
it: Il piano è stato aggiunto correttamente.

en: Plan has been deleted successfully.
it: Il piano è stato eliminato con successo.

en: Plan has been updated successfully.
it: Il piano è stato aggiornato con successo.

en: Plan name
it: Nome del piano

en: Plan name can not be left blank.
it: Il nome del piano non può essere lasciato vuoto.

en: Plan status changed successfully.
it: Lo stato del piano è stato modificato correttamente.

en: Plan(s) has been deleted successfully.
it: I piani sono stati eliminati con successo.

en: Plans
it: Piani

en: Plans Cycles
it: Cicli dei piani

en: Please Enter Merchant API Email
it: Inserisci l'e-mail dell'API commerciante

en: Please Enter Merchant API Password
it: Inserisci la password dell'API commerciante

en: Please Enter Merchant API Signature
it: Inserisci la firma dell'API commerciante

en: Please Enter Merchant API Username
it: Inserisci il nome utente dell'API commerciante

en: Please Enter Plan Amount
it: Inserisci l'importo del piano

en: Please Enter Plan name
it: Inserisci il nome del piano

en: Please Enter URL.
it: Inserisci l'URL.

en: Please Login
it: Accedere prego

en: Please Select
it: Seleziona

en: Please Select Page.
it: Seleziona la pagina.

en: Please Select Social Account.
it: Seleziona Account social.

en: Please Select account
it: Seleziona l'account

en: Please Select..
it: Seleziona...

en: Please Signup
it: Per favore Iscriviti

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
it: Attiva il modulo \"Funzione Social\" per far funzionare questa funzione.

en: Please add new plan.
it: Aggiungi un nuovo piano.

en: Please check atleast one option
it: Seleziona almeno un'opzione

en: Please check atleast one option.
it: Seleziona almeno un'opzione.

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
it: Configura le regole predefinite per limitare qualsiasi pagina, post, categoria, post personalizzato, ecc. appena aggiunto per il quale non esiste una regola definita in Regole di accesso.

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
it: Conferma che mentre cambi skin, tutti i colori verranno ripristinati ai valori predefiniti.

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
it: Si prega di non modificare il valore dell'ID Paese. Ad esempio: :1,:2,:3

en: Please download sample csv
it: Si prega di scaricare campione CSV

en: Please enable atleast one payment.
it: Abilita almeno un pagamento.

en: Please enter
it: Prego entra

en: Please enter Admin Email ID.
it: Inserisci l'ID e -mail di amministrazione.

en: Please enter From Email ID.
it: Si prega di inserire dall'ID e -mail.

en: Please enter From Name.
it: Si prega di inserire dal nome.

en: Please enter URL.
it: Inserisci l'URL.

en: Please enter a username.
it: Inserisci un nome utente.

en: Please enter at least
it: Per favore inserisci almeno

en: Please enter at least 13 digits.
it: Inserisci almeno 13 cifre.

en: Please enter correct card details.
it: Inserisci i dettagli corretti della carta.

en: Please enter email address again.
it: Inserisci nuovamente l'indirizzo email.

en: Please enter maximum number of login attempts.
it: Inserisci il numero massimo di tentativi di accesso.

en: Please enter new password
it: Inserisci la nuova password

en: Please enter new password.
it: Inserisci la nuova password.

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
it: Inserisci il numero di tentativi di accesso dopo il blocco permanente dell'utente.

en: Please enter permanent lockdown duration.
it: Inserisci la durata del blocco permanente.

en: Please enter plan id
it: Inserisci l'ID piano

en: Please enter shortname.
it: Inserisci ShortName.

en: Please enter symbol.
it: Per favore inserisci il numero.

en: Please enter temporarily lock user duration.
it: Inserisci temporaneamente la durata del blocco utente.

en: Please enter the correct card details.
it: Inserisci i dettagli corretti della carta.

en: Please enter valid Admin Email ID.
it: Inserisci l'ID e -mail di amministrazione valido.

en: Please enter valid From Email ID.
it: Inserisci valido dall'ID e -mail.

en: Please enter valid From Name.
it: Inserisci valido dal nome.

en: Please enter valid URL.
it: Inserisci un URL valido.

en: Please enter valid current password.
it: Inserisci una password attuale valida.

en: Please enter valid data
it: Per favore inserisci dati validi

en: Please enter valid data.
it: Per favore inserisci dati validi.

en: Please enter valid detail.
it: Inserisci dettagli validi.

en: Please enter valid email address.
it: Inserisci indirizzo email valido.

en: Please enter valid password
it: Inserisci una password valida

en: Please enter valid password.
it: Inserisci una password valida.

en: Please enter valid shortname.
it: Inserisci il nome corto valido.

en: Please enter valid symbol.
it: Inserisci un importo valido

en: Please enter valid username
it: Il nome utente non può essere lasciato vuoto

en: Please enter valid username.
it: Inserisci un nome utente valido.

en: Please enter your email address or username below
it: Inserisci il tuo indirizzo email o il nome utente qui sotto

en: Please enter your email address or username below.
it: Inserisci il tuo indirizzo email o il nome utente qui sotto.

en: Please map default pages for all common actions.
it: Si prega di mappare le pagine predefinite per tutte le azioni comuni.

en: Please review
it: Per favore ricontrolla

en: Please select
it: Seleziona

en: Please select Edit Profile form.
it: Seleziona il modulo Modifica profilo.

en: Please select Page.
it: Seleziona Pagina.

en: Please select Payment Mode option.
it: Seleziona l'opzione Modalità di pagamento.

en: Please select Plan.
it: Seleziona Piano.

en: Please select a file.
it: Seleziona il file

en: Please select a page.
it: Seleziona una pagina.

en: Please select atleast one membership
it: Seleziona almeno un abbonamento

en: Please select atleast one option.
it: Seleziona almeno un'opzione.

en: Please select atleast one payment gateway.
it: Seleziona almeno un gateway di pagamento.

en: Please select atleast one plan
it: Seleziona almeno un piano

en: Please select atleast one plan.
it: Seleziona almeno un piano.

en: Please select atleast one role.
it: Seleziona almeno un ruolo.

en: Please select avatar.
it: Seleziona l'avatar.

en: Please select condition.
it: Seleziona la condizione.

en: Please select date.
it: Seleziona la data.

en: Please select expiry date.
it: Seleziona la data di scadenza.

en: Please select file.
it: Seleziona il file.

en: Please select one option.
it: Seleziona un'opzione.

en: Please select one or more records.
it: Seleziona uno o più record.

en: Please select one or more setting.
it: Seleziona una o più impostazioni.

en: Please select one.
it: Selezionane uno.

en: Please select plan(s) for members can access
it: Seleziona i piani a cui i membri possono accedere

en: Please select plan.
it: Seleziona il piano.

en: Please select profile cover.
it: Seleziona la copertura del profilo.

en: Please select redirection page.
it: (Pagina originale prima del login.)

en: Please select signup / registration form.
it: Seleziona il modulo di iscrizione/registrazione.

en: Please select signup form.
it: Seleziona il modulo di registrazione.

en: Please select user.
it: Seleziona l'utente.

en: Please select valid action.
it: Seleziona un'azione valida.

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
it: Imposta le regole di reindirizzamento predefinite per gli utenti quando tentano di accedere a contenuti con restrizioni.

en: Please specify
it: Per favore specificare

en: Please specify experience
it: Si prega di specificare l'esperienza

en: Please type your e-mail address.
it: Per favore digita il tuo indirizzo email.

en: Please upload appropriate file to import users.
it: Carica il file appropriato per importare gli utenti.

en: Please upload file.
it: Per favore carica il file.

en: Please use atleast one
it: Per favore usane almeno uno

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
it: Conferma che durante la modifica del modello, tutti i colori verranno ripristinati ai valori predefiniti.

en: Polish
it: Polacco

en: Polish/Poland
it: Polacco/Polonia

en: Port
it: Inviare

en: Port can not be left blank.
it: L'ID app non può essere lasciato vuoto.

en: Portugues/Brasil
it: Portoghese - Brasile

en: Portuguese/Brazilian
it: portoghese/brasiliano

en: Portuguese/Portugal
it: Portoghese/Portogallo

en: Position
it: Posizione

en: Possible Arguments :
it: Possibili argomenti:

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
it: Possibile solo in caso di abbonamento semiautomatico/manuale

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
it: Possibile motivo: il tuo host potrebbe aver disabilitato la funzione mail()...

en: Post is protected
it: La posta è protetta

en: Posts
it: Messaggi

en: Prefix
it: Prefisso

en: Prefix / Suffix Icon Color
it: Colore icona prefisso/suffisso

en: Preset Fields
it: Campi preimpostati

en: Preset Fields are updated successfully.
it: I campi preimpostati vengono aggiornati con successo.

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Print
it: Stampa

en: Proceed
it: Procedere

en: Processing
it: in lavorazione

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Cover
it: Copertura del profilo

en: Profile Cover Field Label( Edit Profile )
it: Etichetta del campo di copertina del profilo (Modifica profilo)

en: Profile Cover Placeholder
it: PROPRIETÀ COPERTURA PLACCHETTORE

en: Profile Cover Title
it: Titolo della copertina del profilo

en: Profile Cover.
it: Copertura del profilo.

en: Profile Detail
it: Dettaglio profilo

en: Profile Display Name
it: Nome visualizzato del profilo

en: Profile Fields
it: Campi del profilo

en: Profile Permalink Base
it: Profilo Base permalink

en: Profile Template 3
it: Modello di profilo 3

en: Profile Template Name
it: Nome del modello di profilo

en: Profile photo of
it: Foto del profilo di

en: Profiles & Directories
it: Profili e directory

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
it: Pubblica il contenuto del tuo sito in base a diversi intervalli di tempo abilitando questa funzione.

en: RESTRICT CONTENT
it: LIMITA IL CONTENUTO

en: Radio Button
it: Pulsante di opzione

en: Radio Buttons
it: Tasti della radio

en: Receiver Email
it: E-mail del destinatario

en: Recent Registerd Members
it: Membri registrati recenti

en: Recently Joined
it: Iscritto di recente

en: Recently Joined (Directory Filter)
it: Recentemente unito (Directory Filter)

en: Recommend
it: Consiglia

en: Record deleted successfully.
it: Record eliminato con successo.

en: Record is deleted successfully.
it: Il record è stato eliminato correttamente.

en: Records Per Page
it: Record per pagina

en: Records per Page
it: Record per pagina

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Recurring Payment
it: Pagamento ricorrente

en: Recurring Profile
it: Profilo ricorrente

en: Recurring Time
it: Tempo ricorrente

en: Redirect After Logout
it: Reindirizzamento dopo il logout

en: Redirect To
it: Reindirizza a

en: Redirect To Author Archive Page
it: Reindirizzamento alla pagina di archivio dell'autore

en: Redirect to Page
it: Reindirizzamento alla pagina

en: Redirection Rules
it: Regole di reindirizzamento

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
it: Regole di reindirizzamento all'accesso a post/pagine riservate

en: Redirection after Membership SignUp
it: Reindirizzamento dopo la registrazione dell'iscrizione

en: Redirection page is required.
it: La pagina di reindirizzamento è obbligatoria.

en: Redirection upon Add/Change Membership
it: Reindirizzamento dopo l'aggiunta/modifica dell'iscrizione

en: Redirection upon Membership Renewal
it: Reindirizzamento al rinnovo dell'iscrizione

en: Redirection url is required.
it: L'URL di reindirizzamento è obbligatorio.

en: Referrer Page
it: Pagina di riferimento

en: Register
it: Registrati

en: Register Form Options
it: Registra le opzioni del modulo

en: Register Link
it: Collegamento registrazione

en: Registered/Edited Profile From
it: Profilo registrato/modificato da

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration / Signup Forms
it: Moduli di registrazione/iscrizione

en: Registration Link Label
it: Etichetta del collegamento di registrazione

en: Registration Link Margin
it: Margine del collegamento di registrazione

en: Registration Page
it: Modulo di registrazione

en: Registration page
it: Pagina di registrazione

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Reject
it: Rifiutare

en: Remained Login Attempts Warning
it: Rimaso Accesso tenta di avviso

en: Remaining Login Attempts :
it: Tentativi di accesso rimanenti:

en: Remaining Occurence
it: Evento rimanente

en: Remaining login attempt warning
it: Avviso tentativi di accesso rimanenti

en: Remember Me Checkbox
it: Casella di controllo Ricordami

en: Remember me
it: Ricordati di me

en: Remove
it: Rimuovere

en: Remove Cover Photo
it: Rimuovi la foto di copertina

en: Remove Plan
it: Rimuovi piano

en: Remove Profile Photo
it: Rimuovi la foto del profilo

en: Remove this plan from user
it: Rimuovi questo piano dall'utente

en: Renew
it: Rinnovare

en: Renew Cycle
it: Rinnova ciclo

en: Renew Subscription
it: Rinnova abbonamento

en: Renew Text
it: Rinnova testo

en: Renewal On
it: Rinnovo attivo

en: Reply To:
it: Rispondi a:

en: Require Lowercase Character?
it: Richiedi carattere minuscolo

en: Require Numeric Value?
it: Richiedi valore numerico

en: Require Special Charecter?
it: Richiedi carattere speciale

en: Require Uppercase Character?
it: Richiedi carattere maiuscolo

en: Require membership Plan to access this content.
it: Richiedi un piano di abbonamento per accedere a questo contenuto.

en: Required
it: Necessario

en: Resend Verification Email
it: Invia nuovamente email di verifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset Failed Login Attempts History
it: Reimposta la cronologia dei tentativi di accesso non riusciti

en: Reset Password Link
it: Reimposta collegamento password

en: Reset Password Link is expired.
it: Il collegamento per la reimpostazione della password è scaduto.

en: Reset Password Link is invalid
it: Il collegamento per la reimpostazione della password non è valido

en: Reset Password Link is invalid.
it: Il collegamento per la reimpostazione della password non è valido.

en: Restrict Content Shortcode
it: Limita lo shortcode del contenuto

en: Restriction
it: Restrizione

en: Restriction Type
it: Tipo di restrizione

en: Reverse Border
it: Bordo inverso

en: Right
it: Destro

en: Role
it: Ruolo

en: Roles
it: Ruoli

en: Romanian
it: Rumeno

en: Rotate
it: Ruotare

en: Rounded Style
it: Stile arrotondato

en: Rule has been deleted successfully.
it: La regola è stata eliminata correttamente.

en: Rule(s) has been deleted successfully.
it: Le regole sono state eliminate con successo.

en: Rusia/Rusia
it: Russia/Russia

en: Russian
it: Russo

en: SMTP Server
it: Server SMTP

en: SMTP Test E-Mail
it: E-mail di prova SMTP

en: Sandbox
it: Sabbiera

en: Sandbox API Detail
it: Dettagli API Sandbox

en: Sandbox API Password
it: Password API Sandbox

en: Sandbox API Signature
it: Firma API Sandbox

en: Sandbox API Username
it: Nome utente API Sandbox

en: Save
it: Salva

en: Save Expiry Date
it: Salva data di scadenza

en: Schedule Every
it: Pianifica ogni

en: Search
it: Ricerca

en: Search Member
it: Cerca membro

en: Search Members by Profile Fields
it: Cerca membri per campi del profilo

en: Search Results
it: risultati di ricerca

en: Search by Username
it: Cerca per nome utente

en: Search by username or email...
it: Cerca per nome utente o email...

en: Section
it: Sezione

en: Section Heading
it: Intestazione della sezione

en: Section Margin
it: Margine di sezione

en: Security Options
it: Opzioni di sicurezza

en: Select
it: Selezionare

en: Select Action Type
it: Seleziona Tipo di azione

en: Select All Meta
it: Seleziona Tutti i meta

en: Select Default Restriction
it: Seleziona Restrizione predefinita

en: Select Field
it: Seleziona Campo

en: Select Form
it: Seleziona Modulo

en: Select Form Type
it: Seleziona Tipo di modulo

en: Select Forms
it: Selezionare i moduli

en: Select Member Form
it: Seleziona Modulo membro

en: Select Membership Plan
it: Seleziona Piano di abbonamento

en: Select Membership Plans
it: Seleziona Piani di abbonamento

en: Select Memberships
it: Seleziona Abbonamenti

en: Select Meta (Custom Fields)
it: Seleziona Meta (campi personalizzati)

en: Select New Plan
it: Seleziona Nuovo piano

en: Select Option
it: Selezionare l'opzione

en: Select Other Settings.
it: Seleziona Altre impostazioni.

en: Select Page
it: Seleziona Pagina

en: Select Pages(s)..
it: Seleziona Pagine(e)..

en: Select Payment Cycle
it: Seleziona Ciclo di pagamento

en: Select Payment Gateway Layout
it: Seleziona il layout del gateway di pagamento

en: Select Payment Gateways
it: Seleziona Gateway di pagamento

en: Select Payment Mode
it: Seleziona Modalità di pagamento

en: Select Plan
it: Seleziona Piano

en: Select Plan Information
it: Seleziona Informazioni sul piano

en: Select Plan Layout
it: Seleziona layout del piano

en: Select Plan(s)..
it: Seleziona il/i piano/i..

en: Select Plans
it: Seleziona Piani

en: Select Profile Template
it: Seleziona modello di profilo

en: Select Role(s)..
it: Seleziona Ruolo/i..

en: Select Role.
it: Seleziona Ruolo.

en: Select Set
it: Seleziona Imposta

en: Select Set of Login Form
it: Selezionare Insieme di moduli di accesso

en: Select Setup
it: Seleziona Configurazione

en: Select Signup / Registration Form
it: Seleziona Iscrizione/Modulo di registrazione

en: Select Status
it: Seleziona Stato

en: Select Template
it: Seleziona modello

en: Select Type
it: Seleziona Tipo

en: Select User Meta
it: Seleziona Meta utente

en: Select User Meta Fields
it: Seleziona i meta campi dell'utente

en: Select User Plans
it: Seleziona Piani utente

en: Select User Roles
it: Seleziona Ruoli utente

en: Select User(s)..
it: Seleziona utente/i..

en: Select Username Type
it: Seleziona il tipo di nome utente

en: Select Your Payment Cycle
it: Seleziona il tuo ciclo di pagamento

en: Select Your Payment Gateway
it: Seleziona il tuo gateway di pagamento

en: Select Your payment Cycle
it: Seleziona il tuo ciclo di pagamento

en: Select a form to insert into page
it: Seleziona un modulo da inserire nella pagina

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
it: Seleziona i campi che desideri visualizzare nella sezione di elenco dei campi del profilo.

en: Select higher plan(s)..
it: Seleziona i piani più alti..

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
it: Seleziona quanti giorni vuoi estendere nel ciclo attuale?

en: Select log duration to download
it: Seleziona la durata del registro da scaricare

en: Select lower plan(s)..
it: Seleziona i piani inferiori..

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
it: Seleziona i piani di abbonamento e di quali utenti desideri visualizzare questo modello di profilo.

en: Select meta fields
it: Seleziona metacampi

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
it: Seleziona le pagine per impostare l'accesso/restrizione per il piano di abbonamento creato

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
it: Seleziona i piani il cui livello è superiore al piano attuale

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
it: Seleziona i piani il cui livello è inferiore al piano attuale

en: Select roles to display at front-end.
it: Seleziona i ruoli da visualizzare nel front-end.

en: Select set of login form
it: Seleziona il set di moduli di accesso

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
it: Seleziona i campi del profilo social che desideri visualizzare nell'intestazione del profilo.

en: Selected
it: Selezionato

en: Selected Plan(s) Only
it: Solo piani selezionati

en: Selected plan is invalid.
it: Il piano selezionato non è valido.

en: Selected plan is not valid for bank transfer.
it: Il piano selezionato non è valido per il bonifico bancario.

en: Selected plan is not valid.
it: Il piano selezionato non è valido.

en: Semi Automatic
it: Semiautomatico

en: Semi Automatic Subscription
it: Abbonamento semiautomatico

en: Semi Automatic Subscription Label
it: Etichetta di abbonamento semiautomatico

en: Send Reset Password Link by email.
it: Invia il collegamento della password di reimpostato tramite e -mail.

en: Send Signup Email Notification to User
it: Invia notifica e-mail di registrazione all'utente

en: Send Test E-mail
it: Invia e-mail di prova

en: Send anonymous
it: Invia Anonimo

en: Send test mail
it: Invia un'e-mail di prova

en: Separate values format should be label:value.
it: Il formato dei valori separati dovrebbe essere etichetta:valore.

en: Serbian
it: Serbo

en: Set Custom Currency
it: Imposta valuta personalizzata

en: Set ID
it: Imposta l'ID

en: Set Name
it: Imposta nome

en: Set Redirection Priority
it: Imposta la priorità di reindirizzamento

en: Set fix password
it: Imposta la password di correzione

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
it: Imposta la pagina per il reindirizzamento nel caso in cui l'utente abbia effettuato l'accesso e tenti di accedere alla pagina riservata.

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
it: Imposta la pagina per il reindirizzamento nel caso in cui l'utente non abbia effettuato l'accesso e stia tentando di accedere alla pagina riservata.

en: Set up is too difficult
it: L'impostazione è troppo difficile

en: Setting(s) has been imported successfully
it: Impostazioni) è stato importato con successo

en: Settings Saved Successfully.
it: Impostazioni salvate con successo.

en: Settings has been saved successfully.
it: Le impostazioni sono state salvate con successo.

en: Setup Name
it: Nome dell'impostazione

en: Setup has been deleted successfully.
it: L'installazione è stata eliminata correttamente.

en: Setup name
it: Nome dell'impostazione

en: Setup name can not be left blank.
it: Il nome dell'installazione non può essere lasciato vuoto.

en: Setup(s) has been deleted successfully.
it: Le impostazioni sono state eliminate con successo.

en: Short Code
it: Codice corto

en: Shortcode
it: Codice corto

en: Shortcode of Change Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
it: Shortcode del modulo password di modifica non trovato nella pagina selezionata. Si prega di aggiungere il cortometraggio in quella pagina o selezionare la pagina appropriata.

en: Shortcode of Edit Profile Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
it: Shortcode di impostazione post a pagamento non trovato nella pagina selezionata. Aggiungi lo shortcode su quella pagina oppure seleziona la pagina appropriata.

en: Shortcode of Forgot Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
it: Shortcode del modulo password dimenticato non trovato nella pagina selezionata. Si prega di aggiungere il cortometraggio in quella pagina o selezionare la pagina appropriata.

en: Shortcode of Login Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
it: Shortcode del modulo di accesso non trovato nella pagina selezionata. Si prega di aggiungere il cortometraggio in quella pagina o selezionare la pagina appropriata.

en: Shortcode of Member Directory not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
it: Shortcode della directory dei membri non trovata nella pagina selezionata. Si prega di aggiungere il cortometraggio in quella pagina o selezionare la pagina appropriata.

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
it: Shortcode del modulo di registrazione non trovato nella pagina selezionata. Si prega di aggiungere il cortometraggio in quella pagina o selezionare la pagina appropriata.

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
it: Lo shortcode verrà visualizzato qui una volta salvata la configurazione corrente.

en: Show
it: Spettacolo

en: Show / Hide columns
it: Mostra/nascondi colonne

en: Show Time
it: Orario dello spettacolo

en: Show content only for
it: Mostra contenuto solo per

en: Show content to
it: Mostra contenuto a

en: Showing
it: Mostrando

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
it: Mostrando da 0 a 0 di 0 iscrizioni

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
it: Mostrando da 0 a 0 di 0 voci

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: Mostrando da 0 a 0 di 0 voci

en: Showing 0 to 0 of 0 members
it: Mostrando da 0 a 0 di 0 membri

en: SiteOrigin Builder Integration
it: Integrazione con SiteOrigin Builder

en: Size
it: Misurare

en: Skip
it: Saltare

en: Skip The Wizard and Setup Manually
it: Salta la procedura guidata e imposta manualmente

en: Slide
it: Diapositiva

en: Slide Effect
it: Effetto diapositiva

en: Slider
it: Dispositivo di scorrimento

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Social Connect
it: Connessione sociale

en: Social Feature
it: Caratteristica sociale

en: Social Fields
it: Campi sociali

en: Social Profile Fields
it: Campi del profilo sociale

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
it: Le impostazioni social sono state salvate con successo.

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
it: Alcuni utenti hanno privilegi di amministratore. Ciò non può essere bloccato.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
it: Qualcuno ha richiesto la reimpostazione della password per il seguente account:

en: Something went wrong
it: Qualcosa è andato storto

en: Something went wrong please try again
it: Qualcosa è andato storto, prova ancora

en: Something went wrong! please try again later
it: Qualcosa è andato storto! per favore riprova più tardi

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
it: Siamo spiacenti, qualcosa è andato storto durante l'elaborazione del pagamento.

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
it: Scusa! Il pulsante Invia è disabilitato per evitare problemi perché hai effettuato l'accesso come amministratore.

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
it: Scusa, qualcosa è andato storto. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
it: Scusa, qualcosa è andato storto. Per favore riprova.

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
it: Scusa, qualcosa è andato storto. Per favore riprova.

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
it: Siamo spiacenti, non hai accesso ai feed

en: Sorry, You can not add this field twice in form
it: Siamo spiacenti, non puoi aggiungere questo campo due volte nel modulo

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
it: Siamo spiacenti, non hai l'autorizzazione per eseguire questa azione

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
it: Siamo spiacenti, non hai l'autorizzazione per eseguire questa azione.

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
it: Siamo spiacenti, la tua richiesta non può essere elaborata perché nonce non trovato.

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
it: Siamo spiacenti, la tua richiesta non può essere elaborata per motivi di sicurezza.

en: Sorry, something went wrong while updating prest fields.
it: Scusa, qualcosa è andato storto mentre aggiornava i campi PERST.

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
it: Scusa, qualcosa è andato storto. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it: Siamo spiacenti, questo tipo di file non è consentito per motivi di sicurezza.

en: Sort By
it: Ordina per

en: Sort Field Order
it: Ordina l'ordine dei campi

en: Space not allowed in password field
it: Spazio non consentito nel campo della password

en: Spam detected
it: Rilevato spam

en: Spam detected.
it: Rilevato spam.

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish/Spain
it: spagnolo/Spagna

en: Specific Page
it: Pagina specifica

en: Specific URL
it: URL specifico

en: Standard Email Responses
it: Risposte e-mail standard

en: Standard Style
it: Stile standard

en: Start Date
it: Data d'inizio

en: Start On
it: Inizia il

en: Start date can not be earlier than current date.
it: La data di inizio non può essere precedente alla data corrente.

en: Starts On
it: Inizia il

en: Status
it: Stato

en: Strength: Good
it: Forza: buona

en: Strength: Strong
it: Forza: Forte

en: Strength: Very Weak
it: Forza: molto debole

en: Strength: Weak
it: Forza: debole

en: Strong Password?
it: Password sicura

en: Strong Text
it: Testo forte

en: Style Settings
it: Impostazioni di stile

en: Styling & Formatting
it: Stile e formattazione

en: Sub Title
it: Sottotitolo

en: Sub Title Color
it: Colore sottotitolo

en: Sub Title Font
it: Carattere del sottotitolo

en: Subject
it: Soggetto

en: Submit
it: Invia

en: Submit Action
it: Invia azione

en: Submit Button
it: Pulsante Invia

en: Submit Button Label
it: Invia etichetta pulsante

en: Submit Button Options
it: Opzioni del pulsante Invia

en: Submitting form
it: Modulo di invio

en: Subscription
it: Sottoscrizione

en: Subscription / Recurring Payment
it: Abbonamento/Pagamento ricorrente

en: Subscription Cancelled Message
it: Messaggio di abbonamento annullato

en: Subscription ID
it: Identificativo dell'abbonamento

en: Subscription Start Date
it: Data di inizio abbonamento

en: Subscription plan has been canceled successfully
it: Il piano di abbonamento è stato annullato con successo

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: Success
it: Successo

en: Suffix
it: Suffisso

en: Summary Text
it: Testo riassuntivo

en: Suspended
it: Sospeso

en: Swedish
it: svedese

en: Swedish/Sweden
it: Svedese/Svezia

en: Symbol will be display as
it: Il simbolo verrà visualizzato come

en: System Detected Spam Robots
it: Robot spam rilevati del sistema

en: TAX Amount
it: Ammontare della tassa

en: TAX Percentage
it: Percentuale fiscale

en: TLS
it: Tls

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
it: Questo nome utente non è valido. Per favore inserisci UN nome utente valido.

en: Tab Color
it: Colore scheda

en: Tablet View
it: Visualizzazione tablet

en: Target Users
it: Utenti target

en: Taxonomy is protected
it: La tassonomia è protetta

en: Template 1
it: Modello 1

en: Template 2
it: Modello 2

en: Template 3
it: Modello 3

en: Template 4
it: Modello 4

en: Template 5
it: Modello 5

en: Template Name
it: Nome modello

en: Template Options
it: Opzioni del modello

en: Template Saved Successfully
it: Modello salvato con successo

en: Template Tags
it: Tag modello

en: Template Updated Successfully
it: Modello aggiornato correttamente

en: Template found.
it: Modello trovato.

en: Template has been added successfully.
it: Il modello è stato aggiunto con successo.

en: Template has been deleted successfully.
it: Il modello è stato eliminato con successo.

en: Template not found.
it: Modello non trovato.

en: Template options has been saved successfully.
it: Le opzioni del modello sono state salvate correttamente.

en: Terminate
it: Terminare

en: Terminate Members
it: Terminare i membri

en: Terminated
it: Terminato

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
it: L'e-mail di prova funziona solo dopo aver configurato le impostazioni del server SMTP

en: Text
it: Testo

en: Text Direction
it: Direzione del testo

en: Text field can not be left blank.
it: Il campo di testo non può essere lasciato vuoto.

en: Textarea
it: Area di testo

en: Textbox
it: Casella di testo

en: Textbox.
it: Casella di testo.

en: Thai
it: tailandese

en: Thai/Thailand
it: Tailandese/Thailandia

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
it: Grazie per aver pagato con noi, ti contatteremo presto.

en: Thanks!
it: Grazie!

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
it: L'URL di convalida dell'account che l'utente riceve dopo la registrazione (se abiliti la funzione di convalida della posta elettronica)

en: The e-mail could not be sent.
it: Non è stato possibile inviare l'e-mail.

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
it: Non è stato possibile caricare il file per motivi di sicurezza poiché contiene codice dannoso

en: The most powerful membership plugin to handle any complex membership WordPress sites with super ease.
it: The most powerful membership plugin to handle any complex membership wordpress sites with super ease.

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
it: L'unico scopo di questo modulo è aggiungere i record dei mancati pagamenti degli utenti per tenere traccia di tutti i loro pagamenti. Pertanto, ciò non significa che, quando aggiungi il pagamento da qui per qualsiasi piano, verrà rinnovato il ciclo di pagamento successivo o qualsiasi piano verrà assegnato all'utente.

en: The password field is empty.
it: Il campo della password è vuoto.

en: The password you entered is invalid.
it: La password inserita non è valida.

en: The passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: The selected page is restricted item from access rule. Please select another page.
it: La pagina selezionata è un elemento limitato dalla regola di accesso al contenuto. Seleziona un'altra pagina.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
it: Il file caricato supera la direttiva MAX_FILE_SIZE specificata nel modulo HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
it: Il file caricato supera la direttiva upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it: Il file caricato è stato caricato solo parzialmente.

en: The user chose not to grant permissions or closed the pop-up
it: L'utente non ha concesso le autorizzazioni o non ha chiuso il popup

en: The username field is empty.
it: Il campo del nome utente è vuoto.

en: Then
it: Poi

en: Then Redirect To
it: Quindi reindirizza a

en: There is a error while adding form, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta del modulo. Riprova.

en: There is a error while adding template, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta del modello, riprova.

en: There is a error while closing account, please try again.
it: Si è verificato un errore durante la chiusura dell'account, riprova.

en: There is a error while copying, please try again
it: Si è verificato un errore durante la copia, riprova

en: There is a error while deleting Message(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dei messaggi, riprova.

en: There is a error while deleting Message, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del messaggio. Riprova.

en: There is a error while deleting Plan(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dei piani, riprova.

en: There is a error while deleting Plan, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del piano, riprova.

en: There is a error while deleting Rule(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione delle regole, riprova.

en: There is a error while deleting Rule, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della regola. Riprova.

en: There is a error while deleting Setup(s), please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione delle impostazioni. Riprova.

en: There is a error while deleting Setup, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della configurazione. Riprova.

en: There is a error while deleting form set, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del set di moduli, riprova.

en: There is a error while deleting form, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del modulo, riprova.

en: There is a error while deleting member activities, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione delle attività dei membri, riprova.

en: There is a error while deleting template, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del modello, riprova.

en: There is a error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
it: Si è verificato un errore durante la visualizzazione delle informazioni sulla classe CSS ARMember. Riprova.

en: There is a error while displaying members activities detail, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la visualizzazione dei dettagli delle attività dei membri. Riprova.

en: There is a error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione della fattura con i dettagli della transazione. Riprova.

en: There is a error while generating preview of members detail, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione dell'anteprima dei dettagli dei membri. Riprova.

en: There is a error while generating preview of template, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione dell'anteprima del modello. Riprova.

en: There is a error while generating preview of transaction detail, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione dell'anteprima dei dettagli della transazione. Riprova.

en: There is a error while updating access rules, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle regole di accesso, riprova.

en: There is a error while updating opt-ins settings, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle impostazioni di partecipazione, riprova.

en: There is a error while updating rules, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle regole, riprova.

en: There is a error while updating settings, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle impostazioni, riprova.

en: There is a error while updating template options, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento delle opzioni del modello, riprova.

en: There is a error while updating template, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento del modello, riprova.

en: There is an error in uploading file, Please try again.
it: Si è verificato un errore nel caricamento del file, riprova.

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione del componente aggiuntivo. Riprova.

en: There is an error while installing addon, Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione del componente aggiuntivo. Riprova.

en: There is an error while loading activities, please try again.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento delle attività, riprova.

en: There is an error while performing this action, please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di questa azione, riprova.

en: There is an error while saving template, please try again
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del modello, riprova

en: There is an error while updating template, please try again
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento del modello, riprova

en: There is no any Member(s) found
it: Non è stato trovato alcun membro

en: There is no any Transactions found
it: Non è stata trovata alcuna transazione

en: There is no any form found.
it: Non è stato trovato alcun modulo.

en: There is no any plan configured yet
it: Non c'è ancora nessun piano configurato

en: There is no any recent members found.
it: Non è stato trovato alcun membro recente.

en: There is no any recent transactions found.
it: Non è stata trovata alcuna transazione recente.

en: There is no error, the file uploaded with success.
it: Non c'è nessun errore, il file è stato caricato con successo.

en: There is no membership found.
it: Non è stata trovata alcuna iscrizione.

en: There is no user registered with that email address.
it: Nessun utente registrato con quell'indirizzo email.

en: There is no user registered with that email address/Username.
it: Nessun utente registrato con quell'indirizzo e-mail/nome utente.

en: There is no user registered with that username.
it: Nessun utente registrato con quel nome utente.

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
it: Questo componente aggiuntivo non è compatibile con la versione attuale di ARMember. Aggiorna ARMember alla versione più recente.

en: This Field can not be left blank.
it: Questo campo non può essere lasciato in bianco.

en: This Form Name is already exist.
it: Questo nome modulo esiste già.

en: This Set Name is already exist.
it: Questo nome impostato esiste già.

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
it: Questa azione non può essere annullata. Sei sicuro di voler cambiare il piano di abbonamento dei membri selezionati?

en: This currency is not supported by
it: Questa valuta non è supportata da

en: This email is already registered, please choose another one.
it: Questa email è già registrata, scegline un'altra.

en: This feature is available only in Pro version.
it: Questa funzione è disponibile solo nella versione Pro.

en: This field can not be left blank
it: Questo campo non può essere lasciato in bianco

en: This field can not be left blank.
it: Questo campo non può essere lasciato in bianco.

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
it: Impossibile elaborare questo file perché è stato superato il limite di file.

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
it: Questo nome non è valido. Per favore inserire un nome valido.

en: This is Free Membership Plan.
it: Questo è il piano di abbonamento gratuito.

en: This is not a valid import file data.
it: Questo non è un file di dati di importazione valido.

en: This label will be displayed at fronted membership setup wizard page while payment.
it: Questa etichetta verrà visualizzata nella pagina della procedura guidata di configurazione dell'iscrizione al frontend durante il pagamento.

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
it: Questo cognome non è valido. Per favore inserisci UN cognome valido.

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
it: Questa configurazione dell'iscrizione non può essere salvata perché in alcuni casi il gateway di pagamento non sarà disponibile. Pertanto la configurazione non può essere elaborata.

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
it: Questo messaggio verrà visualizzato quando il membro tenta di registrarsi con un indirizzo email bloccato.

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
it: Questo messaggio verrà visualizzato quando il membro tenta di registrarsi con un nome utente bloccato.

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
it: Questo collegamento al menu di navigazione serve per impostare il collegamento di disconnessione.

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
it: Questo piano ha uno o più abbonati. Quindi questo piano non può essere cancellato.

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
it: Questo set_id è l'id del set di moduli creati per i moduli Login, Password dimenticata e Modifica password. E in base a tale impostazione, verrà impostato lo stile del modulo Chiudi account.

en: This social account already added.
it: Questo account social è già stato aggiunto.

en: This user don't have any plans.
it: Questo utente non ha piani.

en: This username is already registered, please choose another one.
it: Questo nome utente è già registrato, scegline un altro.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it: Questo nome utente non è valido perché utilizza caratteri non validi. Per favore inserisci UN nome utente valido.

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
it: Questo nome utente non è valido. Per favore inserisci UN nome utente valido.

en: This will be replaced with final payable amount.
it: Questo sarà sostituito con l'importo finale da pagare.

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
it: Questo verrà sostituito con l'importo del periodo di prova del piano.

en: This will be replaced with selected plan's amount.
it: Questo verrà sostituito con l'importo del piano selezionato.

en: This will be replaced with selected plan's title.
it: Questo verrà sostituito con il titolo del piano selezionato.

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
it: Questa procedura guidata ti aiuterà a configurare la pagina di registrazione dell'iscrizione. Genererà solo un singolo shortcode per processi come la selezione del piano

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
it: Gli indirizzi e-mail immessi qui verranno bloccati alla registrazione di un nuovo utente, ciò significa che non sarà consentito utilizzare tali parole chiave come indirizzo e-mail al momento della registrazione. Ad esempio, se inserisci qui \"abc@def.ghi\", esattamente questo indirizzo email verrà bannato, ma se inserisci solo \"test\", tutti gli indirizzi email che contengono \"test\" verranno bannati, come %s.

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
it: I nomi utente inseriti qui verranno bloccati alla registrazione di un nuovo utente, ciò significa che non sarà consentito utilizzare tali parole chiave come nome utente al momento della registrazione. Ad esempio, se inserisci \"test\" qui, tutti i nomi utente che contengono \"test\" verranno bannati, come %s

en: Title
it: Titolo

en: Title Color
it: Colore del titolo

en: Title Font
it: Carattere del titolo

en: Title Position
it: Posizione del titolo

en: To
it: A

en: To Display User's meta field value.
it: Per visualizzare il valore del metacampo dell'utente.

en: To can not be left blank.
it: Non può essere lasciato vuoto.

en: To display Login link use
it: Per visualizzare il collegamento di accesso utilizzare

en: To display allowed maximum characters
it: Per visualizzare il numero massimo di caratteri consentiti

en: To display allowed minimum characters use
it: Per visualizzare i caratteri minimi consentiti utilizzare

en: To display the duration of locked account, use
it: Per visualizzare la durata dell'account bloccato, utilizzare

en: To display the number of remaining attempts use
it: Per visualizzare il numero di tentativi rimanenti utilizzare

en: To edit specific form preset fields, click on this button, popup opens, edit fields which you want to update and click on update button.
it: Per modificare i campi preimpostati del modulo specifici, fare clic su questo pulsante, si apre popup, modifica campi che si desidera aggiornare e fare clic sul pulsante Aggiorna.

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
it: Per rendere cliccabile una parte parziale della frase, utilizza questo modello

en: To remove specific form fields with its value, click on this button, popup opens, select fields which you want to remove from everywhere.
it: Per rimuovere i campi di modulo specifici con il suo valore, fare clic su questo pulsante, si apre popup, seleziona campi che si desidera rimuovere dappertutto.

en: To reset your password, visit the following address:
it: Per reimpostare la password, visitare il seguente indirizzo:

en: Token
it: Gettone

en: Too Many Failed Login Attempts(Permanent)
it: Troppi tentativi di accesso non riusciti (permanente)

en: Too Many Failed Login Attempts(Temporary)
it: Troppi tentativi di accesso non riusciti (temporanei)

en: Top
it: Superiore

en: Top Belt
it: Cintura superiore

en: Total Members
it: Membri totali

en: Total Records To Display
it: Record totali da visualizzare

en: Total Skipped Cycles Of
it: Cicli saltati totali di

en: Transaction
it: Transazione

en: Transaction Date
it: Data della transazione

en: Transaction Details
it: Dettagli di Transazione

en: Transaction History
it: Cronologia delle transazioni

en: Transaction ID
it: ID della transazione

en: Transaction ID Label
it: Etichetta ID transazione

en: Transaction ID Label can not be left blank.
it: L'etichetta dell'ID transazione non può essere lasciata vuota.

en: Transaction Id
it: ID transazione

en: Transaction Status
it: Stato della transazione

en: Transaction has been deleted successfully.
it: La transazione è stata eliminata con successo.

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
it: La/e transazione/i è stata eliminata con successo.

en: Transactions
it: Transazioni

en: Trial Active Label
it: Etichetta attiva di prova

en: Trial Amount
it: Importo di prova

en: Trial End Date
it: Data di fine prova

en: Trial Period
it: Periodo di prova

en: Trial Period Duration
it: Durata del periodo di prova

en: Trial Start Date
it: Data di inizio della prova

en: Trial amount
it: Importo di prova

en: Turkish
it: Turco

en: Type
it: Tipo

en: Type username to select user
it: Digita il nome utente per selezionare l'utente

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Uncover
it: Scoprire

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unsuccessful / Cancel Url
it: URL non riuscito/annulla

en: Untitled Plan
it: Piano senza titolo

en: Untitled Setup
it: Installazione senza titolo

en: Upcoming Subscriptions
it: Prossime iscrizioni

en: Update
it: Aggiornamento

en: Update ARMember Database
it: Aggiorna ARMember Banca dati

en: Update Card
it: Aggiorna i dati della tua carta

en: Update Card Text
it: Aggiorna il testo della carta

en: Update Member
it: Aggiorna membro

en: Update Profile
it: Aggiorna il profilo

en: Update Rules
it: Aggiorna regole

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
it: L'azione di upgrade/downgrade verrà applicata quando gli utenti modificheranno il proprio piano dal frontend. Seleziona il livello di piano appropriato che sia superiore/inferiore al piano attuale e l'azione verrà eseguita di conseguenza.

en: Upgrade Plan
it: Piano di aggiornamento

en: Upgrade To Pro
it: Aggiornamento a Pro

en: Upgrade to ARMember Pro
it: Passa ad ARMember Pro

en: Upgrade to Premium
it: Aggiornamento a Premium

en: Upgrade to Pro
it: Aggiornamento a Pro

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
it: Passa ad un altro piano dopo la scadenza del piano corrente (dopo la fine del periodo)

en: Upload
it: Caricamento

en: Upload Cover Photo
it: Carica foto di copertina

en: Upload File
it: Caricare un file

en: Upload Profile Photo
it: Carica foto del profilo

en: Use %s to add current user's id in url.
it: Utilizza %s per aggiungere l'ID dell'utente corrente nell'URL.

en: Use %s to add current user's usrename in url.
it: Utilizza %s per aggiungere il nome utente dell'utente corrente nell'URL.

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
it: Usa il ritaglio per impostare l'immagine e %1$s usa lo scroller del mouse per ingrandire l'immagine.

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
it: Usa Cropper per impostare l'immagine e usa lo scroller del mouse per ingrandire l'immagine

en: Used coupon Code
it: Codice coupon utilizzato

en: Used coupon Discount
it: Sconto coupon usato

en: Useful Links
it: link utili

en: User
it: Utente

en: User Already LoggedIn Message
it: L'utente è già loggedin messaggio

en: User Cancelled
it: Utente annullato

en: User Closed Account
it: Account chiuso dall'utente

en: User Export
it: Esportazione dell'utente

en: User ID
it: ID utente

en: User Id
it: ID utente

en: User Import
it: Importazione utente

en: User Meta 1
it: Meta utente 1

en: User Meta 2
it: Meta utente 2

en: User Meta 3
it: Meta utente 3

en: User Meta Key
it: Metachiave utente

en: User Name
it: Nome utente

en: User Not Created
it: Utente non creato

en: User Plan
it: Piano utente

en: User Plan Information
it: Informazioni sul piano utente

en: User Private Content
it: Contenuti privati dell'utente

en: User Profile Link
it: Collegamento al profilo utente

en: User Role
it: Ruolo utente

en: User already loggedIn message for modal forms ( Navigation Popup )
it: L'utente è già loggedIn Messaggio per moduli motori (popup di navigazione)

en: User cancelled login or did not fully authorize.
it: L'utente ha annullato l'accesso o non ha autorizzato completamente.

en: User does not exist.
it: L'utente non esiste.

en: User does not exists.
it: L'utente non esiste.

en: User doesn't exist.
it: L'utente non esiste.

en: User having role 'administrator' will not be exported.
it: L'utente che ha il ruolo di \"amministratore\" non verrà esportato.

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
it: L'utente viene eliminato dal sito corrente. Si prega di contattare l'amministratore.

en: User is removed from current blog
it: L'utente è stato rimosso dal blog corrente

en: User status has been changed successfully.
it: Lo stato dell'utente è stato modificato con successo.

en: User verification email has been sent successfully.
it: L'e-mail di verifica dell'utente è stata inviata con successo.

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
it: L'utente scadrà dopo un certo periodo di tempo in base alla data assegnata al piano. Ad esempio, dopo un anno di adesione, dopo 5 mesi di adesione e simili.

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
it: L'utente scadrà dopo la data specifica selezionata qui. Non importa quando si è unito. Ad esempio, se la data è impostata sul 31 dicembre 2017, tutti gli utenti che hanno questo piano scadranno in quella data, indipendentemente da quando si sono registrati.

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
it: Dettagli di base dell'utente Invio a opt-in quali (e-mail, nome, cognome)

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
it: Dettagli della transazione di pagamento di base dell'utente (non vengono memorizzati dati di pagamento sensibili come i dettagli della carta di credito/debito).

en: User's IP Address Information
it: Informazioni sull'indirizzo IP dell'utente

en: User's Logged in / Logout details
it: Dettagli di accesso/disconnessione dell'utente

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
it: Dettagli di registrazione dell'utente come nome utente, password, nome, cognome e valore dei campi personalizzati (indirizzo, sesso, ecc.)

en: User's subscription has been canceled
it: L'abbonamento dell'utente è stato annullato

en: User(s) has been imported successfully
it: Gli utenti sono stati importati con successo

en: Username
it: Nome utente

en: Username Already Exist
it: Il nome utente è già esistente

en: Username OR Email Address
it: Username o Indirizzo Email

en: Username can not be left blank
it: Il nome utente non può essere lasciato vuoto

en: Username can not be left blank.
it: Il nome utente non può essere lasciato vuoto.

en: Username should not contain bad words.
it: Il nome utente non deve contenere parolacce.

en: Users Having No Plan
it: Utenti che non hanno alcun piano

en: Validation
it: Validazione

en: Validation Color
it: Colore di convalida

en: Validation Message Background
it: Sfondo del messaggio di convalida

en: Validation Message Font
it: Carattere del messaggio di convalida

en: Validation Message Position
it: Posizione del messaggio di convalida

en: Validation URL
it: URL di convalida

en: Validation message
it: Messaggio di convalida

en: Value
it: Valore

en: Very Weak Text
it: Testo molto debole

en: Video Tutorials
it: Tutorial video

en: Vietnamese
it: vietnamita

en: View All Members
it: Visualizza tutti i membri

en: View All Transactions
it: Visualizza tutte le transazioni

en: View Detail
it: vedi dettagli

en: View Failed Login Attempts History
it: Visualizza la cronologia dei tentativi di accesso non riusciti

en: View File
it: Vedi il file

en: View Invoice
it: Visualizza fattura

en: View Log
it: Vista del registro

en: View Profile
it: Vedi profilo

en: View Profile Link Label
it: Visualizza l'etichetta del collegamento del profilo

en: View profile
it: Vedi profilo

en: Vine
it: Vite

en: WPBakery Page Builder Restriction
it: Restrizione del generatore di pagine WPBakery

en: Watch Tutorial
it: Guarda il tutorial

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
it: Ti abbiamo inviato un link per reimpostare la password, controlla la tua posta.

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
it: Ti abbiamo inviato il link per reimpostare la password, controlla la tua posta.

en: Weak Text
it: Testo debole

en: Website
it: Sito web

en: Website (URL)
it: URL del sito)

en: Website (URL) can not be left blank.
it: Il sito web (URL) non può essere lasciato vuoto.

en: Week
it: Settimana

en: Week(s)
it: Settimana/e

en: Weekly
it: settimanalmente

en: Weeks
it: Settimane

en: Welcome Guest
it: Benvenuto ospite

en: What action should be performed while downgrading to other plan
it: Quale azione dovrebbe essere eseguita durante il downgrade ad un altro piano

en: What action should be performed while upgrading to other plan
it: Quale azione dovrebbe essere eseguita durante l'aggiornamento ad un altro piano

en: What can we describe more?
it: Cosa possiamo descrivere di più?

en: What personal data collected in ARMember
it: Quali dati personali vengono raccolti in ARMember

en: What to display when content is restricted
it: Cosa visualizzare quando il contenuto è limitato

en: What was the dificult part?
it: Qual era la parte diversa?

en: When user's subscription plan should be cancelled
it: Quando il piano di abbonamento dell'utente deve essere annullato

en: Width
it: Larghezza

en: With Respect to its container
it: Rispetto al suo contenitore

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Social Profile Fields etc.
it: Con questa funzione, abilita attività sociali come la directory dei membri/profilo pubblico, i campi del profilo sociale ecc.

en: With this feature, you can limit plan, Pay Per Post purchases for members.
it: Con questa funzione puoi limitare gli acquisti del piano Pay Per Post per i membri.

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
it: Con questa funzione, puoi vendere i post separatamente senza creare piani.

en: With this feature, you can set different content for different user.
it: Con questa funzione, puoi impostare contenuti diversi per utenti diversi.

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
it: Con questa funzione potrai utilizzare i servizi API di abbonamento per la tua applicazione.

en: With what plugin or theme is incompatible?
it: Con quale plugin o tema è incompatibile?

en: Woocommerce Integration
it: Integrazione Woocommerce

en: WordPress Page/Post is restricted by admin
it: La pagina/post WordPress è limitata dall'amministratore

en: WordPress Server
it: Server WordPress

en: WordPress default
it: Impostazione predefinita di Wordpress

en: Wp Role
it: Ruolo Wp

en: Year
it: Anno

en: Year(s)
it: Anni)

en: Yearly
it: Annuale

en: Years
it: Anni

en: Yes
it: SÌ

en: You are already logged in
it: Sei già loggato

en: You are already logged in.
it: Sei già loggato.

en: You are not allowed to access the content.
it: Non ti è consentito accedere al contenuto.

en: You are not authorized to login.
it: Non sei autorizzato ad accedere.

en: You can add multiple Admin email address separated by comma in case of you want to send email to more than one email address.
it: È possibile aggiungere più indirizzo e -mail di amministrazione separato da virgola in caso di desiderio di inviare e -mail a più di un indirizzo e -mail.

en: You can not remove all Conditions
it: Non è possibile rimuovere tutte le Condizioni

en: You cannot remove all plans.
it: Non puoi rimuovere tutti i piani.

en: You have already added password field in you form.
it: Hai già aggiunto il campo password nel modulo.

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
it: È necessario disporre della versione 1.6 o successiva di ARMember per installare questo componente aggiuntivo.

en: You need to set
it: È necessario impostare

en: You should place comma separated list of file extensions.
it: Dovresti inserire un elenco di estensioni di file separate da virgole.

en: You should place each keyword on a new line.
it: Dovresti posizionare ciascuna parola chiave su una nuova riga.

en: You should place each option on a new line.
it: Dovresti posizionare ciascuna opzione su una nuova riga.

en: Your Account is locked for
it: Il tuo account è bloccato per

en: Your Card is declined.
it: La tua carta è stata rifiutata.

en: Your Current Membership
it: Il tuo abbonamento attuale

en: Your Password
it: La tua password

en: Your Password has been reset.
it: La tua password è stata resettata.

en: Your Subscription has been cancelled.
it: Il tuo abbonamento è stato annullato.

en: Your Subscription will be canceled on
it: Il tuo abbonamento verrà annullato il

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
it: Il tuo account è stato attivato, effettua il login per visualizzare il tuo profilo.

en: Your account has been activated.
it: Il tuo account è stato attivato.

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
it: Il tuo account è scaduto. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Your account is closed successfully.
it: Il tuo account è stato chiuso con successo.

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
it: Il tuo account attualmente non è attivo. Un amministratore deve attivare il tuo account prima che tu possa accedere.

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
it: Il tuo account attualmente non è attivo. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
it: Il tuo account è disabilitato. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
it: Il tuo account è inattivo, non sei autorizzato ad accedere.

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
it: Il tuo account non è ancora attivato. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Your current password is invalid.
it: La tua password attuale non è valida.

en: Your password changed successfully.
it: La tua password è stata modificata con successo.

en: Your password has been changed successfully.
it: La tua password è stata cambiata con successo.

en: Your password has been changed.
it: La tua password è stata modificata.

en: Your password has been reset
it: la tua password è stata resettata

en: Your password has been reset.
it: La tua password è stata resettata.

en: Your password is hashed.
it: La tua password è hash.

en: Your password is plain text.
it: La tua password è un testo semplice.

en: Your profile has been updated successfully.
it: Il tuo profilo è stato aggiornato con successo.

en: Your profile updated successfully
it: Il tuo profilo è stato aggiornato con successo

en: Your purchase has not been completed.
it: Il tuo acquisto non è stato completato.

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
it: Il piano selezionato è a pagamento, seleziona un metodo di pagamento.

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
it: Il piano selezionato è a pagamento, seleziona il metodo di pagamento.

en: Your site is ready & below are the details
it: Il tuo sito è pronto e di seguito sono riportati i dettagli

en: Your subscription has been cancelled.
it: Il tuo abbonamento è stato annullato.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting.
it: La tua email di prova non è stata inviata per qualche motivo. Controlla le tue impostazioni SMTP.

en: Your test mail is successfully sent.
it: La tua email di prova è stata inviata con successo.

en: Zoom In
it: Ingrandire

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: active
it: attivo

en: after adding new
it: dopo aver aggiunto nuovo

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
it: dopo aver aggiunto nuove voci di menu. La regola di accesso predefinita verrà applicata alle nuove voci di menu.

en: and
it: E

en: and the field type will be
it: E il tipo di campo sarà

en: as One Time payment for
it: come pagamento una tantum per

en: as One Time payment till
it: come pagamento una tantum fino a

en: build you subscription list with external list builder like Aweber, Mailchimp while user registration.
it: crea il tuo elenco di abbonamenti con un generatore di elenchi esterno come Aweber, Mailchimp durante la registrazione dell'utente.

en: by admin
it: dall'amministratore

en: by default.
it: per impostazione predefinita.

en: cancelled
it: annullato

en: category is restricted by admin
it: la categoria è limitata dall'amministratore

en: category(s)
it: categoria/i

en: character.
it: carattere.

en: characters allowed.
it: caratteri consentiti.

en: characters.
it: caratteri.

en: crop
it: raccolto

en: custom taxonomy(s)
it: tassonomia/i personalizzata/e

en: cycles due
it: cicli dovuti

en: day
it: giorno

en: day of month
it: giorno del mese

en: days
it: giorni

en: e.g.
it: per esempio.

en: entries
it: inserimenti

en: every
it: ogni

en: existing user(s), if any duplicate user found.
it: utente/i esistente/i, se è stato trovato un utente duplicato.

en: expired
it: scaduto

en: failed
it: fallito

en: filtered from
it: filtrato da

en: for
it: per

en: for each
it: per ciascuno

en: for the first
it: per la prima

en: for trial period finished.
it: per il periodo di prova terminato.

en: from IP
it: da IP

en: grace period expires on
it: il periodo di grazia scade il

en: here
it: Qui

en: hour
it: ora

en: hours.
it: ore.

en: installments
it: rate

en: is inactive
it: è inattivo

en: is meta field name.
it: è il nome del metacampo.

en: lowercase
it: minuscolo

en: manual
it: Manuale

en: members
it: membri

en: membership has been changed to
it: l'appartenenza è stata modificata in

en: messages
it: messaggi

en: minute
it: minuto

en: minutes.
it: minuti.

en: month
it: mese

en: months
it: mesi

en: myCRED Integration
it: Integrazione myCRED

en: now!
it: Ora!

en: numeric
it: numerico

en: of
it: Di

en: page
it: Pagina

en: page for all users?
it: Pagina per tutti gli utenti?

en: page settings
it: impostazioni della pagina

en: page(s) in
it: pagina/e in

en: page?
it: Pagina.

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
it: gateway di pagamento. Se salverai queste impostazioni, i gateway di pagamento verranno disabilitati.

en: payment gateway. If you will save this settings, than those payment gateway will be disable.
it: casello stradale. Se risparmierai queste impostazioni, quelle gateway di pagamento saranno disabilite.

en: payment process.
it: Processo di pagamento.

en: pending
it: in attesa di

en: plan for this user?
it: pianificare per questo utente?

en: plans
it: piani

en: records
it: record

en: second
it: secondo

en: shortcode in a message.
it: Shortcode in un messaggio.

en: shortcode in message.
it: Shortcode nel messaggio.

en: signup
it: iscrizione

en: special
it: speciale

en: subscriptions
it: abbonamenti

en: success
it: successo

en: to
it: a

en: total
it: totale

en: total activities
it: attività totali

en: total records
it: record totali

en: transactions
it: transazioni

en: trial active
it: prova attiva

en: uppercase
it: maiuscolo

en: week
it: settimana

en: weeks
it: settimane

en: when you change value from below dropdown and save it then it will set new schedular and remove previous one.
it: Quando si modifica il valore dal discesa in basso e lo salva, imposterà un nuovo programma e rimuoverà uno precedente.

en: will be effective from
it: sarà efficace da

en: year
it: anno

en: years
it: anni
