ARMember Lite - Membership Plugin v4.0.33 - en to fr translation catalogue (2327 entries)

en:  ago
fr: il y a

en:  characters allowed.
fr: caractères autorisés.

en:  characters.
fr: personnages.

en:  cycles due
fr: cycles dus

en:  Days
fr: Jours

en:  Label
fr: Étiquette

en:  Meta
fr: Méta

en:  Note that if you will select new meta then new meta will be set as
fr: Notez que si vous sélectionnez une nouvelle méta, la nouvelle méta sera définie comme

en:  Note that importing user's data will
fr: Notez que l'importation des données de l'utilisateur

en:  plan for this user?
fr: plan pour cet utilisateur ?

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
fr: "Règle d'accès" est la principale fonctionnalité principale du plugin ARMember. Interface très simple pour gérer la protection des contenus sur site conformément aux plans associés. Règle d'accès à la protection du contenu

en: %1$sThere is something error to retrieve the %2$s add-ons list. Please try again later.%3$s
fr: %sIl y a une erreur lors de la récupération de la liste des modules complémentaires %s. Veuillez réessayer plus tard.%s

en: (Entry Exists)
fr: (L'entrée existe)

en: (If no referrer page.)
fr: (Si aucune page de référence.)

en: (Original page before login.)
fr: (Page originale avant la connexion.)

en: (Original page before signup.)
fr: (Page originale avant l'inscription.)

en: (Trial Transaction)
fr: (Transaction d'essai)

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
fr: (Utilisez Cropper pour définir l'image et %suse le curseur de la souris pour zoomer l'image.)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
fr: (Utilisez Cropper pour définir l'image et utilisez le défilement de la souris pour zoomer sur l'image.)

en: 10K+ Happy Customers
fr: Plus de 10 000 clients satisfaits

en: 404 Not Found
fr: 404 introuvable

en: A PHP extension stopped the file upload.
fr: Une extension PHP a arrêté le téléchargement du fichier.

en: Access Rules
fr: Règles d'accès

en: Access Rules Updated Successfully.
fr: Règles d'accès mises à jour avec succès.

en: Account Activated
fr: Compte activé

en: Account Closed
fr: Compte fermé

en: Account Holder Name
fr: Nom du titulaire du compte

en: Account Holder Name Label
fr: Étiquette du nom du titulaire du compte

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
fr: L’étiquette du nom du titulaire du compte ne peut pas être laissée vide.

en: Account Inactivated
fr: Compte inactivé

en: Account Inactive
fr: compte inactif

en: Account Pending
fr: Compte en attente

en: Account Setup
fr: Configuration du compte

en: Achievements Added Successfully.
fr: Réalisations ajoutées avec succès.

en: Achievements Updated Successfully.
fr: Réalisations mises à jour avec succès.

en: Action Buttons
fr: Boutons d'action

en: Action By Admin
fr: Action par l'administrateur

en: Action by system
fr: Action par système

en: Action to be performed after plan duration is finished.
fr: Action à effectuer une fois la durée du plan terminée.

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
fr: Action à effectuer en cas d'échec du paiement pour quelque raison que ce soit.

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
fr: Action à effectuer lorsque l’utilisateur annule l’adhésion depuis le front-end.

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
fr: Action à effectuer lorsque l'utilisateur met à niveau/rétrograde son adhésion à partir du plan actuel.

en: Activate
fr: Activer

en: Activate Plan
fr: Activer le forfait

en: Activation link is expired or invalid.
fr: Le lien d'activation est expiré ou invalide.

en: Active
fr: Actif

en: active
fr: actif

en: Active Members
fr: Membres actifs

en: Active Tab Color
fr: Couleur de l'onglet actif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Conditional Rules
fr: Ajouter des règles conditionnelles

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
fr: Ajoutez le paramètre hide_plans="1" pour masquer la zone de sélection du plan.

en: Add Icon
fr: Ajouter une icône

en: Add Manual Payment
fr: Ajouter un paiement manuel

en: Add Member
fr: Ajouter un membre

en: Add Membership Plan
fr: Ajouter un plan d'adhésion

en: Add More
fr: Ajouter plus

en: Add new form
fr: Ajouter un nouveau formulaire

en: Add New Member
fr: Ajouter un nouveau membre

en: Add New Plan
fr: Ajouter un nouveau forfait

en: Add New Plan + Signup Page
fr: Ajouter un nouveau forfait + page d'inscription

en: Add New Response
fr: Ajouter une nouvelle réponse

en: Add New Setup
fr: Ajouter une nouvelle configuration

en: Add New Subscription
fr: Ajouter un nouvel abonnement

en: Add Profile Template
fr: Ajouter un modèle de profil

en: Add Shortcode
fr: Ajouter un code court

en: Add Social Accounts
fr: Ajouter des comptes sociaux

en: Add Subscription
fr: Ajouter un abonnement

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
fr: Ajoutez le paramètre souscription_plan="PLAN_ID" pour que le plan ait PLAN_ID sélectionné.

en: Add to Menu
fr: Ajouter au menu

en: Add URL
fr: Ajouter l'URL

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
fr: La liste des modules complémentaires est actuellement indisponible. Veuillez réessayer plus tard.

en: Additional Fields
fr: Champs supplémentaires

en: Additional Info/Note
fr: Informations/Remarque supplémentaires

en: Additional Info/Note Label
fr: Étiquette d’information/remarque supplémentaire

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
fr: L’étiquette d’information/remarque supplémentaire ne peut pas être laissée vide.

en: Additional Membership Modules
fr: Modules d'adhésion supplémentaires

en: Additional Note
fr: Note supplémentaire

en: Additional Shortcodes
fr: Codes courts supplémentaires

en: Addon activated successfully.
fr: Module complémentaire activé avec succès.

en: Addon deactivated successfully.
fr: Le module complémentaire a été désactivé avec succès.

en: Addon installed successfully.
fr: Module complémentaire installé avec succès.

en: Admin bar will be displayed to selected roles.
fr: La barre d'administration sera affichée pour les rôles sélectionnés.

en: Admin Email
fr: E-mail de l'administrateur

en: Admin email
fr: E-mail de l'administrateur

en: Admin Login Page is restricted by admin
fr: La page de connexion de l'administrateur est restreinte par l'administrateur

en: Admin Terminated Account
fr: Compte résilié par l'administrateur

en: Advanced Fields
fr: Champs avancés

en: Advanced Security
fr: Sécurité avancée

en: Afrikaans
fr: afrikaans

en: after adding new
fr: après avoir ajouté un nouveau

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
fr: après avoir ajouté de nouveaux éléments de menu. La règle d'accès par défaut sera appliquée aux nouveaux éléments de menu.

en: After Basic SignUp Redirection Rules
fr: Après les règles de redirection d'inscription de base

en: After certain time of post is modified
fr: Après un certain temps, le message est modifié

en: After certain time of post is published
fr: Après une certaine heure, le message est publié

en: After Login Redirection Rules
fr: Règles de redirection après la connexion

en: After maximum failed login attempts user will be inactive for given minutes. During this time, user will not be able to login into the system.
fr: Après le nombre maximal de tentatives de connexion infructueuses, l'utilisateur sera inactif pendant quelques minutes. Pendant ce temps, l'utilisateur ne pourra pas se connecter au système.

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
fr: Après l'adhésion/le plan, obtention des règles de redirection

en: After Registration Form
fr: Après le formulaire d'inscription

en: Albania
fr: Albanie

en: Albanian
fr: albanais

en: Algeria
fr: Algérie

en: Align
fr: Aligner

en: All Activities
fr: L'ensemble des Activités

en: All Forms
fr: Toutes les formes

en: All general options will be exported.
fr: Toutes les options générales seront exportées.

en: All Status
fr: Autorise le statut

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
fr: Toutes les actions telles que l'ajout d'un nouveau plan, la modification du statut du plan, le cycle de renouvellement, la prolongation des jours, la suppression du plan ne seront appliquées qu'après avoir cliqué sur le bouton Enregistrer au bas de cette page.

en: Allow Access
fr: Permettre l'accès

en: Allow Auto debit method only
fr: Autoriser uniquement la méthode de prélèvement automatique

en: Allow avatar and cover photo cropping
fr: Autoriser le recadrage de l'avatar et de la photo de couverture

en: Allow image cropping
fr: Autoriser le recadrage de l'image

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
fr: Permettez aux membres de souscrire plusieurs forfaits simultanément.

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
fr: Autoriser uniquement la méthode semi-automatique (manuelle)

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
fr: Autorisez les utilisateurs à s'inscrire/se connecter avec leurs comptes sociaux en activant cette fonctionnalité.

en: Allowed File Extension
fr: Extension de fichier autorisée

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
fr: Permet aux widgets Beaver Builder de restreindre en fonction du plan d'adhésion.

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
fr: Permet de définir l’accès au contenu Divi Builder comme la section et la ligne par plan d’adhésion.

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
fr: Permet de définir l'accès aux blocs Gutenberg par plan d'adhésion ou par membre connecté.

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
fr: Permet de définir des restrictions de contenu sur WPBakery Elements par plan d'adhésion.

en: Alphabatically (Directory Filter)
fr: Par ordre alphabétique (filtre de répertoire)

en: Alphabetically
fr: Alphabétiquement

en: Already have an account?
fr: Vous avez déjà un compte?

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Amount
fr: Montant

en: Amount should not be blank.
fr: Le montant ne doit pas être vide.

en: Amount Type
fr: Type de montant

en: and
fr: et

en: and the field type will be
fr: et le type de champ sera

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Any Archive page
fr: N'importe quelle page d'archive

en: Any attachment page
fr: Toute page de pièce jointe

en: Any Condition
fr: N'importe quelle condition

en: Any Date or Time Archive
fr: N'importe quelle date ou heure archivée

en: Any Plan
fr: N'importe quel forfait

en: Any Plans
fr: Tous les forfaits

en: Any single page or post
fr: N’importe quelle page ou publication

en: API Password can not be left blank.
fr: Le mot de passe API ne peut pas être laissé vide.

en: API Services
fr: Services API

en: API Signature can not be left blank.
fr: La signature API ne peut pas être laissée vide.

en: API Username can not be left blank.
fr: Le nom d'utilisateur de l'API ne peut pas être laissé vide.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Approve
fr: Approuver

en: Approved
fr: Approuvé

en: Arab/Egypt
fr: Arabe/Egypte

en: Arabic
fr: arabe

en: Archive: Day
fr: Archives : Jour

en: Archive: Month
fr: Archives : Mois

en: Archive: Time
fr: Archives : Heure

en: Archive: Year
fr: Archives : Année

en: Are you sure to delete configuration?
fr: Etes-vous sûr de supprimer la configuration ?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser les tentatives de connexion pour le membre sélectionné ?

en: Are you sure you want to activate
fr: Etes-vous sûr de vouloir activer

en: Are you sure you want to active this plan?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir activer ce plan ?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler l'abonnement ?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
fr: Etes-vous sûr de vouloir annuler cet abonnement ?

en: Are you sure you want to change transaction status?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir modifier le statut de la transaction ?

en: Are you sure you want to delete this field?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce champ ?

en: Are you sure you want to delete this form set?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet ensemble de formulaires ?

en: Are you sure you want to delete this form?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce formulaire ?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce(s) membre(s) ?

en: Are you sure you want to delete this member?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce membre ?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce(s) message(s) ?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce plan de l'utilisateur ?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce(s) forfait(s) ?

en: Are you sure you want to delete this plan?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce plan ?

en: Are you sure you want to delete this setup?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette configuration ?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette ou ces transactions ?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette transaction ?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer votre compte ? Cela effacera toutes les données de votre compte du site. Pour supprimer votre compte, entrez votre mot de passe ci-dessous.

en: Are you sure you want to remove cover photo?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la photo de couverture ?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la photo de profil ?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce plan de cet utilisateur ?

en: Are you sure you want to renew next cycle?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir renouveler le prochain cycle ?

en: Are you sure you want to resend verification email?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir renvoyer l'e-mail de vérification ?

en: ARForms Successfully installed.
fr: ARForms Installé avec succès.

en: Argentina
fr: Argentine

en: ARMember Access Rules
fr: ARMember Règles d'accès

en: ARMember Account Detail
fr: ARMember Détails du compte

en: ARMember Admin
fr: Administrateur ARMember

en: ARMember Admin (Import)
fr: Administrateur ARMember (importation)

en: ARMember Basic Tutorial
fr: Tutoriel de base ARMember

en: ARMember Close Account
fr: ARMember Fermer le compte

en: ARMember Current Membership
fr: ARMember Adhésion actuelle

en: ARMember Debug
fr: Débogage ARMember

en: ARMember Edit Profile
fr: ARMember Modifier le profil

en: ARMember Form
fr: ARMember Formulaire

en: ARMember Forms
fr: ARMember Formulaires

en: ARMember Latest Members
fr: ARMember Derniers membres

en: ARMember Lite - Sorry to see you go
fr: ARMember Lite - Désolé de vous voir partir

en: ARMember Lite plugin Deactivation
fr: Désactivation du plugin ARMember Lite

en: ARMember Lite recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
fr: ARMember Lite Je recommande d'utiliser la version minimale de PHP 5.6 ou supérieure.

en: ARMember Lite requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
fr: ARMember Lite nécessite le module PHP GD Extension sur le serveur. Et il semble qu'il ne soit ni installé ni activé. Veuillez contacter votre fournisseur d'hébergement pour en savoir plus.

en: ARMember Login Widget
fr: Widget de connexion ARMember

en: ARMember Logout
fr: ARMember Déconnexion

en: ARMember Membership Setup Wizard
fr: Assistant de configuration de l'adhésion ARMember

en: ARMember My Profile
fr: ARMember Mon profil

en: ARMember Payment Transaction
fr: ARMember Opération de paiement

en: ARMember Protected
fr: ARMember Protégé

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
fr: La configuration d’ARMember est rapide et facile. Cliquez ci-dessous et nous vous guiderons tout au long du processus initial rapide. Et ne vous inquiétez pas. Vous pouvez revenir en arrière et modifier tout ce que vous faites, à tout moment.

en: ARMember setup wizard completed
fr: Assistant de configuration ARMember terminé

en: ARMember Statistics
fr: ARMember Statistiques

en: ARMember User Avatar
fr: ARMember Avatar de l'utilisateur

en: ARMember User Custom Meta
fr: Méta personnalisée de l'utilisateur ARMember

en: ARMember User Displayname
fr: Nom d'affichage de l'utilisateur ARMember

en: ARMember User Firstname Lastname
fr: ARMember Utilisateur Prénom Nom

en: ARMember User Plan
fr: Plan utilisateur ARMember

en: ARMember User Plan Information
fr: Informations sur le plan utilisateur ARMember

en: ARMember Username
fr: ARMember Nom d'utilisateur

en: ARMember Warning
fr: ARMember Avertissement

en: Armenia
fr: Arménie

en: Armenian
fr: arménien

en: ARPrice Successfully installed.
fr: ARPrice Installé avec succès.

en: as One Time payment for
fr: comme paiement unique pour

en: as One Time payment till
fr: comme paiement unique jusqu'à

en: As well as following setup(s) will not work properly
fr: Ainsi que les configurations suivantes ne fonctionneront pas correctement

en: Assign Default Plan
fr: Attribuer un plan par défaut

en: Assign Plan To User
fr: Attribuer un plan à l'utilisateur

en: Associated Plans:
fr: Plans associés :

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
fr: Au moins une configuration de passerelle de paiement est requise pour la sélection des forfaits payants.

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: L'Autriche

en: Authentication
fr: Authentification

en: Author Archives
fr: Archives des auteurs

en: Auto Debit
fr: Débit automatique

en: Auto Debit Payment
fr: Paiement par débit automatique

en: Auto Lock Shared Account
fr: Compte partagé de verrouillage automatique

en: Automated Email Messages
fr: Messages électroniques automatisés

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic approve
fr: Approbation automatique

en: Automatic login on signup
fr: Connexion automatique lors de l'inscription

en: Automatic Subscription
fr: Abonnement automatique

en: Automatic Subscription Label
fr: Étiquette d'abonnement automatique

en: Available Modules
fr: Modules disponibles

en: Avatar Field Label( Edit Profile )
fr: Étiquette du champ Avatar (Modifier le profil)

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Azerbaijani
fr: azerbaïdjanais

en: Back
fr: Dos

en: Back to listing
fr: Retour à la liste

en: Back to template options
fr: Retour aux options du modèle

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière plan

en: Background Overlay
fr: Superposition d'arrière-plan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Bank Name
fr: Nom de banque

en: Bank Name Label
fr: Étiquette du nom de la banque

en: Bank Name Label can not be left blank.
fr: L’étiquette du nom de la banque ne peut pas être laissée vide.

en: Bank Transfer
fr: Virement

en: Bank Transfer Fields
fr: Champs de virement bancaire

en: Bank transfer request has been approved.
fr: La demande de virement bancaire a été approuvée.

en: Bank transfer request has been cancelled.
fr: La demande de virement bancaire a été annulée.

en: Barbados
fr: Barbade

en: Based On Plan Assigned Date
fr: Basé sur la date d'attribution du plan

en: Basic Configuration
fr: Configuration de base

en: Basic Fields
fr: Champs de base

en: Basic Options
fr: Options de base

en: Beaver Builder Restriction
fr: Restriction relative aux constructeurs de castors

en: Before Expiration Of
fr: Avant l'expiration de

en: Before Registration Form
fr: Avant le formulaire d'inscription

en: Before you deactivate the ARMember Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
fr: Avant de désactiver le plugin ARMember Lite, pourriez-vous nous donner rapidement la raison pour laquelle vous le faites ?

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Belize
fr: Bélize

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Billing Cycle
fr: Cycle de facturation

en: Billing Cycle Starts From
fr: Le cycle de facturation commence à partir de

en: Biography
fr: Biographie

en: Biography can not be left blank.
fr: La biographie ne peut pas rester vide.

en: Black Friday Sale
fr: Vente du vendredi noir

en: Blank field message
fr: Message de champ vide

en: Block all access of this plan
fr: Bloquer tous les accès à ce plan

en: Block Email Addresses On Signup
fr: Bloquer les adresses e-mail lors de l'inscription

en: Block Username On Signup
fr: Bloquer le nom d'utilisateur lors de l'inscription

en: Blocked Email Addresses Message
fr: Message d'adresses e-mail bloquées

en: Blocked Username Message
fr: Message de nom d'utilisateur bloqué

en: Blog Admin
fr: Administrateur du blog

en: Blog Index
fr: Index des blogs

en: Blog Name
fr: Nom du blog

en: Blog URL
fr: URL du blog

en: Body Content Color
fr: Couleur du contenu du corps

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: BookingPress Successfully installed.
fr: BookingPress Installé avec succès.

en: Border
fr: Frontière

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Radius
fr: Rayon de frontière

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie Herzégovine

en: Bosnian
fr: bosniaque

en: Both (allow user to select payment method)
fr: Les deux (permettre à l'utilisateur de sélectionner le mode de paiement)

en: Bottom
fr: Bas

en: Box Hover
fr: Survol de la boîte

en: Box Hover Effect
fr: Effet de survol de la boîte

en: Brazil
fr: Brésil

en: Brunei
fr: Brunéi

en: Buddypress/Buddyboss Integration
fr: Intégration Buddypress/Buddyboss

en: build you subscription list with external list builder like Aweber, Mailchimp while user registration.
fr: créez votre liste d'abonnement avec un générateur de liste externe comme Aweber, Mailchimp lors de l'enregistrement de l'utilisateur.

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulgarian
fr: bulgare

en: Bulk Actions
fr: Actions en vrac

en: Button
fr: Bouton

en: Button Background
fr: Arrière-plan du bouton

en: Button Background 2
fr: Arrière-plan du bouton 2

en: Button Color
fr: Couleur du bouton

en: Button CSS
fr: Bouton CSS

en: Button Font
fr: Police du bouton

en: Button Font Color
fr: Couleur de la police du bouton

en: Button Hover CSS
fr: Bouton survol CSS

en: Button Position
fr: Position du bouton

en: Button Style
fr: Style de bouton

en: Button Text
fr: Texte du bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: by admin
fr: par administrateur

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
fr: Par défaut, tous les éléments de contenu seront accessibles à tous les utilisateurs. Une fois que vous avez activé la règle de restriction par défaut et sélectionné un ou plusieurs forfaits, il ne sera accessible que pour ce ou ces forfaits sélectionnés.

en: by default.
fr: par défaut.

en: By enabling this feature, you can prevent simultaneous multiple logins using same login details
fr: En activant cette fonctionnalité, vous pouvez empêcher plusieurs connexions simultanées en utilisant les mêmes informations de connexion

en: By User
fr: Par utilisateur

en: Calendar Localization
fr: Localisation du calendrier

en: Calendar Style
fr: Style de calendrier

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Can you mention it?
fr: Pouvez-vous le mentionner ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Subscription
fr: Annuler l'abonnement

en: Cancel Subscription Action
fr: Action d'annulation de l'abonnement

en: Cancel Subscription Immediately
fr: Annuler l'abonnement immédiatement

en: Cancel User's Subscription.
fr: Annulez l'abonnement de l'utilisateur.

en: Canceled
fr: Annulé

en: Cancelled
fr: Annulé

en: cancelled
fr: annulé

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
fr: Impossible d'extraire les données du fichier téléchargé ou aucun fichier n'a été téléchargé.

en: Cannot Set Past Dates.
fr: Impossible de définir des dates passées.

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
fr: Les détails de la carte n'ont pas pu être autorisés, veuillez utiliser d'autres détails de la carte.

en: Card Number should not be blank.
fr: Le numéro de carte ne doit pas être vide.

en: Cash
fr: Espèces

en: Catalan
fr: catalan

en: Category
fr: Catégorie

en: category is restricted by admin
fr: la catégorie est restreinte par l'administrateur

en: category(s)
fr: catégorie(s)

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Center
fr: Centre

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Change Color Scheme
fr: Changer la palette de couleurs

en: Change currency
fr: Changer de devise

en: Change Directory Template
fr: Changer le modèle de répertoire

en: Change Expiry Date
fr: Modifier la date d'expiration

en: Change Font Settings
fr: Modifier les paramètres de police

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Change Password Messages
fr: Modifier les messages de mot de passe

en: Change Password Page
fr: Page Modifier le mot de passe

en: Change Password page
fr: Page Modifier le mot de passe

en: Change Pattern
fr: Changer de modèle

en: Change Plan
fr: Changer de forfait

en: Change Plan Skin
fr: Changer l'apparence du forfait

en: Change Plan To
fr: Changer de forfait pour

en: Change Role (Not recommended)
fr: Changer de rôle (non recommandé)

en: Change Status
fr: Changer le statut

en: Change Subscription
fr: Changer d'abonnement

en: Change Transaction Status
fr: Modifier le statut de la transaction

en: character.
fr: personnage.

en: characters allowed.
fr: caractères autorisés.

en: characters.
fr: personnages

en: Check Default Access Rule
fr: Vérifier la règle d'accès par défaut

en: Check If User In Trial Period
fr: Vérifiez si l'utilisateur est en période d'essai

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Cheque
fr: Vérifier

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Chinese
fr: Chinois

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Chinese Traditional
fr: Chinois (Traditionnel

en: Chinese/China
fr: Chinois/Chine

en: Chinese/Taiwan
fr: Chinois/Taïwan

en: Chino/Hong Kong
fr: Chine/Hong Kong

en: Choose Plan
fr: Choisir le forfait

en: Choose your option
fr: Choisissez votre option

en: Classic
fr: Classique

en: Clear
fr: Clair

en: Clear Form Fields
fr: Effacer les champs du formulaire

en: Clear Preset Form Fields
fr: Effacer les champs de formulaire prédéfinis

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
fr: Cliquez sur les liens ci-dessous pour plus de détails sur la façon d'obtenir les informations d'identification API :

en: Click here to continue
fr: Clique ici pour continuer

en: Click Here to Open form
fr: Cliquez ici pour ouvrir le formulaire

en: Click here to open form
fr: Cliquez ici pour ouvrir le formulaire

en: Click here to open Set up form
fr: Cliquez ici pour ouvrir le formulaire de configuration

en: Click here to Show failed payment history
fr: Cliquez ici pour afficher l'historique des paiements échoués

en: Click to add shortcode in textarea
fr: Cliquez pour ajouter un shortcode dans la zone de texte

en: Click to Copy
fr: Cliquez pour copier

en: Click to copy
fr: Cliquez pour copier

en: Click to preview
fr: Cliquez pour prévisualiser

en: Clone from existing forms
fr: Cloner à partir de formulaires existants

en: Close
fr: Fermer

en: Close Account
fr: Fermer le compte

en: Code Copied
fr: Code copié

en: Colombia
fr: Colombie

en: Color Scheme
fr: Schéma de couleur

en: Common Messages
fr: Messages courants

en: Comoros
fr: Comores

en: Complete
fr: Complet

en: Complete simple steps to get started.
fr: Suivez des étapes simples pour commencer.

en: Completed Recurrence
fr: Récurrence terminée

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure More Gateways
fr: Configurer plus de passerelles

en: Configure Plan + Signup Page
fr: Configurer le plan + page d'inscription

en: Configure Submission Redirection
fr: Configurer la redirection de soumission

en: Confirm Email Address
fr: Confirmez votre adresse email

en: Confirm Email Address can not be left blank.
fr: Confirmer l'adresse e-mail ne peut pas être laissé vide.

en: Confirm Password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Confirm Password can not be left blank.
fr: Confirmer le mot de passe ne peut pas être laissé vide.

en: Congratulations!
fr: Toutes nos félicitations!

en: Content Access
fr: Accès au contenu

en: Content Access Rules
fr: Règles d'accès au contenu

en: Content Cannot Be Empty.
fr: Le contenu ne peut pas être vide.

en: Content Font
fr: Police du contenu

en: Content Restriction Shortcode
fr: Code court de restriction de contenu

en: Content Text
fr: Texte du contenu

en: Content Width
fr: Largeur du contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Cosidering duplicate
fr: Prendre en compte les doublons

en: Could not save password reset key to database.
fr: Impossible d'enregistrer la clé de réinitialisation du mot de passe dans la base de données.

en: Couldn't register you... please contact the
fr: Impossible de vous inscrire... veuillez contacter le

en: Country/Region
fr: Pays/Région

en: Cover
fr: Couverture

en: Credit Card Description
fr: Description de la carte de crédit

en: Credit Card Label
fr: Étiquette de carte de crédit

en: Credit Card Number
fr: Numéro de Carte de Crédit

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatian
fr: croate

en: Crop
fr: Recadrer

en: crop
fr: recadrer

en: Currency
fr: Devise

en: Currency Shortname
fr: Nom abrégé de la devise

en: Currency Symbol
fr: Symbole de la monnaie

en: Current
fr: Actuel

en: Current Membership
fr: Adhésion actuelle

en: Current plan
fr: Plan actuel

en: Current user doesn't have permission to delete users
fr: L'utilisateur actuel n'est pas autorisé à supprimer des utilisateurs

en: Current User Information
fr: Informations sur l'utilisateur actuel

en: Current user profile URL pattern
fr: Modèle d'URL du profil utilisateur actuel

en: Custom Color
fr: Couleur personnalisée

en: Custom Currency
fr: Devise personnalisée

en: Custom Meta
fr: Méta personnalisé

en: Custom Post is protected
fr: La publication personnalisée est protégée

en: Custom Setting
fr: Paramètre personnalisé

en: custom taxonomy(s)
fr: taxonomie(s) personnalisée(s)

en: CVC Number should not be blank.
fr: Le numéro CVC ne doit pas être vide.

en: CVV Code
fr: Code CVV

en: CVV Description
fr: CVV descriptif

en: CVV Label
fr: Étiquette CVV

en: Cycle Date
fr: Date du cycle

en: cycles due
fr: cycles dus

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech
fr: tchèque

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Daily
fr: Tous les jours

en: Danish
fr: danois

en: Danish/Denmark
fr: Danois/Danemark

en: Date Format
fr: Format de date

en: Day
fr: Jour

en: day
fr: jour

en: day of month
fr: jour du mois

en: Day(s)
fr: Jours)

en: Days
fr: Jours

en: days
fr: jours

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Default access rule will be applied to new
fr: La règle d'accès par défaut sera appliquée aux nouveaux

en: Default Access Rules for newly added Content
fr: Règles d'accès par défaut pour le contenu nouvellement ajouté

en: Default Cover
fr: Couverture par défaut

en: Default Cover Image
fr: Image de couverture par défaut

en: Default Cover Photo
fr: Photo de couverture par défaut

en: Default Currency
fr: devise par défaut

en: Default currency
fr: Devise par défaut

en: Default Directory Template
fr: Modèle de répertoire par défaut

en: Default Profile Template
fr: Modèle de profil par défaut

en: Default Redirect To
fr: Redirection par défaut vers

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
fr: Redirection par défaut vers l'URL ci-dessus si l'une des conditions ci-dessus ne correspond pas.

en: Default Redirect URL
fr: URL de redirection par défaut

en: Default Redirection url is required.
fr: L’URL de redirection par défaut est requise.

en: Default Restriction
fr: Restriction par défaut

en: Default Restriction Rules
fr: Règles de restriction par défaut

en: Default Rules Saved Successfully.
fr: Règles par défaut enregistrées avec succès.

en: Default Selected Plan
fr: Plan sélectionné par défaut

en: Default Set
fr: Paramètres par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Field
fr: Supprimer le champ

en: Delete fields of this specific form.
fr: Supprimez les champs de ce formulaire spécifique.

en: Delete Form
fr: Supprimer le formulaire

en: Delete Form Set
fr: Supprimer un ensemble de formulaires

en: Delete Member(s)
fr: Supprimer un ou plusieurs membres

en: Delete Plan
fr: Supprimer le forfait

en: Delete Plan(s)
fr: Supprimer un ou plusieurs forfaits

en: Delete Setup
fr: Supprimer la configuration

en: Delete Transaction(s)
fr: Supprimer des transactions

en: Delicious
fr: Délicieux

en: Denmark
fr: Danemark

en: Desc. Font Size
fr: Desc. Taille de police

en: Desktop View
fr: Vue du bureau

en: Digital Transfer
fr: Transfert numérique

en: Direct Scroll
fr: Défilement direct

en: Directory Template 2
fr: Modèle d'annuaire 2

en: Directory Template Name
fr: Nom du modèle d'annuaire

en: Display Administrator Users
fr: Afficher les utilisateurs administrateurs

en: Display Avatar
fr: Afficher l'avatar

en: Display Cancel Subscription Button?
fr: Afficher le bouton Annuler l'abonnement?

en: Display Content Based On
fr: Afficher le contenu en fonction de

en: Display currently logged in Member profile
fr: Afficher le profil de membre actuellement connecté

en: Display Forgot Password Link?
fr: Afficher le lien Mot de passe oublié?

en: Display Information Based On
fr: Afficher les informations basées sur

en: Display Joining Date
fr: Afficher la date d'adhésion

en: Display Login Link?
fr: Afficher le lien de connexion?

en: Display Member Form
fr: Afficher le formulaire de membre

en: Display message after form submit
fr: Afficher le message après l'envoi du formulaire

en: Display Name
fr: Afficher un nom

en: Display Profile Cover
fr: Afficher le nom du profil

en: Display Recently Registerd  Members
fr: Afficher les membres récemment enregistrés

en: Display Registration Link?
fr: Afficher le lien d'inscription?

en: Display remaining login attempts warning message.
fr: Afficher le message d’avertissement des tentatives de connexion restantes.

en: Display Renew Subscription Button
fr: Afficher le bouton de renouvellement d'abonnement

en: Display Renew Subscription Button?
fr: Afficher le bouton de renouvellement d'abonnement ?

en: Display Search Box
fr: Afficher la zone de recherche

en: Display Sorting Options
fr: Afficher les options de tri

en: Display Strength Meter?
fr: Afficher le compteur de force ?

en: Display Type
fr: Type d'affichage

en: Display Update Card Subscription Button?
fr: Afficher le bouton d'abonnement à la carte de mise à jour ?

en: Display User Info?
fr: Afficher les informations utilisateur?

en: Displays blog name
fr: Affiche le nom du blog

en: Displays blog URL
fr: Affiche l'URL du blog

en: Displays blog WP-admin URL
fr: Affiche l'URL du blog WP-admin

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
fr: Affiche l'adresse e-mail de l'administrateur à laquelle les utilisateurs peuvent vous contacter. Vous pouvez le configurer sous Paramètres de messagerie.

en: Displays the ARM login page
fr: Affiche la page de connexion ARM

en: Displays the E-mail address of user
fr: Affiche l'adresse e-mail de l'utilisateur

en: Displays the Final Payable Amount of user
fr: Affiche le montant final à payer de l'utilisateur

en: Displays the payment gateway of user
fr: Affiche la passerelle de paiement de l'utilisateur

en: Displays the payment transaction Id of user
fr: Affiche l'identifiant de la transaction de paiement de l'utilisateur

en: Displays the payment type of user
fr: Affiche le type de paiement de l'utilisateur

en: Displays the plan amount of user
fr: Affiche le montant du plan de l'utilisateur

en: Displays the plan description of user
fr: Affiche la description du plan de l'utilisateur

en: Displays the plan name of user
fr: Affiche le nom du plan de l'utilisateur

en: Displays the Reset Password Link for user
fr: Affiche le lien de réinitialisation du mot de passe pour l'utilisateur

en: Displays the trial amount of plan
fr: Affiche le montant d'essai du plan

en: Displays the user display name or public name
fr: Affiche le nom d'affichage de l'utilisateur ou le nom public

en: Displays the user first name
fr: Affiche le prénom de l'utilisateur

en: Displays the User ID of user
fr: Affiche l'ID utilisateur de l'utilisateur

en: Displays the user last name
fr: Affiche le nom de famille de l'utilisateur

en: Displays the User Profile address
fr: Affiche l'adresse du profil utilisateur

en: Displays the Username of user
fr: Affiche le nom d'utilisateur de l'utilisateur

en: Divi Builder Restriction
fr: Restriction du constructeur Divi

en: Divider
fr: Diviseur

en: Do not cancel subscription until plan expired
fr: N'annulez pas l'abonnement avant l'expiration du forfait

en: Do not show again.
fr: Ne pas montrer de nouveau.

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Done
fr: Fait

en: Downgrade Plan
fr: Plan de rétrogradation

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
fr: Passer à un autre forfait après l'expiration du forfait actuel (après la fin de la durée)

en: Dribbble
fr: Dribbler

en: Drip Content
fr: Contenu goutte à goutte

en: Drop Fields Here.
fr: Déposez les champs ici.

en: Drop file here or click to select
fr: Déposez le fichier ici ou cliquez pour sélectionner

en: Drop file here or click to select.
fr: Déposez le fichier ici ou cliquez pour sélectionner.

en: Dropdown
fr: Dérouler

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dutch/Netherlands
fr: Néerlandais/Pays-Bas

en: e.g.
fr: par exemple.

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Email Template
fr: Modifier le modèle d'e-mail

en: Edit Field Label
fr: Modifier l'étiquette du champ

en: Edit Field Options
fr: Modifier les options du champ

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: Edit Member
fr: Modifier un membre

en: Edit Membership Plan
fr: Modifier le plan d'adhésion

en: Edit Message
fr: Modifier le message

en: Edit Plan
fr: Modifier le forfait

en: Edit Plan + Signup Page
fr: Modifier le plan + page d'inscription

en: Edit Preset Fields
fr: Modifier les champs prédéfinis

en: Edit Preset Form Fields
fr: Modifier les champs de formulaire prédéfinis

en: Edit Profile
fr: Editer le profil

en: Edit Profile Page
fr: Modifier la page de profil

en: Edit Profile page
fr: Page Modifier le profil

en: Edit Profile Template
fr: Modifier le modèle de profil

en: Edit Template Options
fr: Modifier les options du modèle

en: Effect Color
fr: Couleur de l'effet

en: Effective from
fr: À compter de

en: Egypt
fr: Egypte

en: El Salvador
fr: Le Salvador

en: Email
fr: E-mail

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Email Address can not be left blank.
fr: L'adresse e-mail ne peut pas être laissée vide.

en: Email Address should not contain bad words.
fr: L'adresse e-mail ne doit pas contenir de gros mots.

en: Email Already Exist
fr: L'e-mail existe déjà

en: Email could not sent, please contact site admin.
fr: L'e-mail n'a pas pu être envoyé, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Email Not Sent
fr: E-mail non envoyé

en: Email Notification
fr: Notification par courrier électronique

en: Email notification
fr: Notification par courrier électronique

en: Email notification scheduler setting
fr: Paramètre du planificateur de notification par e-mail

en: Email Notifications
fr: Notifications par email

en: Email Settings
fr: Paramètres de messagerie

en: Email should not contain bad words.
fr: L'e-mail ne doit pas contenir de gros mots.

en: Email Subject Required.
fr: Objet de l'e-mail obligatoire.

en: Email Template Updated Successfully.
fr: Modèle d'e-mail mis à jour avec succès.

en: Email verified approve
fr: Email vérifié approuver

en: Empty Password Message
fr: Message de mot de passe vide

en: Enable Bank Transfer Payment
fr: Activer le paiement par virement bancaire

en: Enable Confirm Email Address?
fr: Activer la confirmation de l'adresse e-mail?

en: Enable Confirm Password?
fr: Activer la confirmation du mot de passe?

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
fr: Activer la possibilité d'envoyer une facture et d'appliquer la taxe de vente sur les plans d'adhésion.

en: Enable General Options
fr: Activer les options générales

en: Enable Gravatars?
fr: Activer les Gravatars ?

en: Enable Hidden Fields?
fr: Activer les champs masqués?

en: Enable Login attempts Security
fr: Activer la sécurité des tentatives de connexion

en: Enable login security option for failed login attempts.
fr: Activez l'option de sécurité de connexion pour les tentatives de connexion échouées.

en: Enable PayPal Payment
fr: Activer le paiement PayPal

en: Enable SMTP authentication
fr: Activer l'authentification SMTP

en: Enable Strong Password?
fr: Activer un mot de passe fort?

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
fr: Activer l'action de mise à niveau/rétrogradation

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: End Date
fr: Date de fin

en: End Of Term Action
fr: Action de fin de mandat

en: English/Australia
fr: Anglais/Australie

en: English/UK
fr: Anglais Royaume-Uni

en: English/United Kingdom
fr: Royaume Uni Anglais

en: English/United States
fr: États Unis Anglais

en: English/United States ( en_US )
fr: Anglais/États-Unis ( en_US )

en: English/Western
fr: Anglais/occidental

en: Enter a username or e-mail address.
fr: Saisissez un nom d'utilisateur ou une adresse e-mail.

en: Enter API Password
fr: Entrez le mot de passe de l'API

en: Enter API Signature
fr: Saisir la signature API

en: Enter API Username
fr: Entrez le nom d'utilisateur de l'API

en: Enter content here which will be restricted
fr: Entrez ici le contenu qui sera restreint

en: Enter Merchant Email Address
fr: Entrez l'adresse e-mail du marchand

en: Enter plan amount
fr: Entrez le montant du plan

en: Enter plan name
fr: Entrez le nom du forfait

en: Enter URL with http:// or https://.
fr: Saisissez l'URL avec http:// ou https://.

en: Enter Usermeta Name
fr: Entrez le nom méta utilisateur

en: entries
fr: entrées

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Error
fr: Erreur

en: Error during file upload
fr: Erreur lors du téléchargement du fichier

en: Error during file upload.
fr: Erreur lors du téléchargement du fichier.

en: Error during user import.
fr: Erreur lors de l'importation de l'utilisateur.

en: Error Field Border
fr: Bordure du champ d'erreur

en: Error while creating user.
fr: Erreur lors de la création de l'utilisateur.

en: Eskimo Aleut/Anguilla
fr: Esquimau Aléoute/Anguilla

en: Esperanto
fr: espéranto

en: Estonia
fr: Estonie

en: Estonian
fr: estonien

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Every
fr: Chaque

en: every
fr: chaque

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Exclude role for hide admin bar
fr: Exclure le rôle pour masquer la barre d'administration

en: Existing
fr: Existant

en: existing user(s), if any duplicate user found.
fr: utilisateur(s) existant(s), si un utilisateur en double est trouvé.

en: Expiration Month
fr: mois d'expiration

en: Expiration Year
fr: Année d'expiration

en: Expire Activation Link
fr: Expirer le lien d'activation

en: Expire Date
fr: Date d'expiration

en: Expire date can not be earlier than current date.
fr: La date d'expiration ne peut pas être antérieure à la date actuelle.

en: Expire Month Description
fr: Mois d'expiration Description

en: Expire Month Label
fr: Étiquette du mois d'expiration

en: Expire Subscription
fr: Expirer l'abonnement

en: Expire Year Description
fr: Année d'expiration Description

en: Expire Year Label
fr: Étiquette de l’année d’expiration

en: Expire/Next Renewal
fr: Expiration/Prochain renouvellement

en: Expired
fr: Expiré

en: expired
fr: expiré

en: Expires On
fr: Expire le

en: Expiry date updated successfully.
fr: Date d'expiration mise à jour avec succès.

en: Expiry month should not be blank.
fr: Le mois d'expiration ne doit pas être vide.

en: Expiry year should not be blank.
fr: L’année d’expiration ne doit pas être vide.

en: Explore ARMember
fr: Explorer ARMember

en: Explore Features
fr: Explorer les fonctionnalités

en: Export
fr: Exporter

en: Export all common messages.
fr: Exportez tous les messages courants.

en: Export all security options.
fr: Exportez toutes les options de sécurité.

en: Export as csv
fr: Exporter au format CSV

en: Export as xml
fr: Exporter au format XML

en: Export Settings
fr: Paramètres d'exportation

en: Extend Days
fr: Prolonger les jours

en: External
fr: Externe

en: Fade
fr: Disparaître

en: Failed
fr: Échoué

en: failed
fr: échoué

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
fr: L’historique des tentatives de connexion échouées sera automatiquement effacé s’il date de plus de 30 jours.

en: Failed Login Attempt Login History
fr: Historique des tentatives de connexion ayant échoué

en: Failed Login Attempts History
fr: Historique des tentatives de connexion ayant échoué

en: Failed Payment
fr: Échec du paiement

en: Failed Payment(Suspended)
fr: Échec du paiement (suspendu)

en: Failed to write file to disk.
fr: Échec de l'écriture du fichier sur le disque.

en: Faroese
fr: Féroïen

en: Farsi/Persian
fr: Farsi/Persan

en: Feature Request
fr: Demande de fonctionnalité

en: Features Settings Updated Successfully.
fr: Paramètres des fonctionnalités mis à jour avec succès.

en: Feeds
fr: Flux

en: Field Alignment
fr: Alignement du champ

en: Field Background
fr: Contexte du champ

en: Field Border
fr: Bordure de champ

en: Field Focus
fr: Focus sur le terrain

en: Field Font
fr: Police de champ

en: Field Height
fr: Hauteur du champ

en: Field Key
fr: Clé de champ

en: Field Label
fr: Libellé du champ

en: Field Options
fr: Options de champ

en: Field Spacing
fr: Espacement des champs

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Field Width
fr: Largeur du champ

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
fr: Les champs qui sont utilisés ailleurs ne seront pas supprimés.

en: Fields to be included in payment form
fr: Champs à inclure dans le formulaire de paiement

en: Fiji
fr: Fidji

en: File is not allowed bigger than {SIZE}.
fr: Les fichiers d'une taille supérieure à {SIZE} ne sont pas autorisés.

en: File Size Limit
fr: Limite de taille de fichier

en: File size not allowed
fr: Taille de fichier non autorisée

en: File type is not allowed.
fr: Le type de fichier n'est pas autorisé.

en: File Upload
fr: Téléchargement de fichiers

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter Options
fr: Options de filtre

en: filtered from
fr: filtré de

en: Finland
fr: Finlande

en: Finnish
fr: finlandais

en: First Name
fr: Prénom

en: First Name can not be left blank.
fr: Le prénom ne peut pas être laissé vide.

en: First Time Logged In
fr: Première connexion

en: Firstname Lastname
fr: Prénom nom de famille

en: Fix Expiration Date
fr: Fixer la date d'expiration

en: Flat
fr: Plat

en: Font Awesome Icons
fr: Icônes géniales de police

en: Font Family
fr: Famille de polices

en: Font Settings
fr: Paramètres de police

en: Font settings of Buttons will be applied to buttons of frontend shortcodes output. For example Renew button, Cancel Button, Make Payment Button etc.
fr: Les paramètres de police des boutons seront appliqués aux boutons de sortie des codes courts frontend. Par exemple, le bouton Renouveler, le bouton Annuler, le bouton Effectuer un paiement, etc.

en: Font settings of Level 1 will be applied to main heading of frontend shortcodes. Like Transaction listing heading and like wise.
fr: Les paramètres de police de niveau 1 seront appliqués à l’en-tête principal des codes courts du frontend. Comme l’en-tête de la liste des transactions et de même.

en: Font settings of Level 2 will be applied to sub heading ( Main Labels ) of frontend shortcodes. For example table heading of trasanction listing.
fr: Les paramètres de police de niveau 2 seront appliqués au sous-titre (Étiquettes principales) des codes courts frontend. Par exemple, en-tête de tableau de liste de transactions.

en: Font settings of Level 3 will be applied to sub labels of frontend shortcodes. For example table content of trasanction listing.
fr: Les paramètres de police de niveau 3 seront appliqués aux sous-étiquettes des codes courts frontend. Par exemple, le contenu du tableau de la liste des transactions.

en: Font settings of Level 4 will be applied to very small labels of frontend shortcodes. For member listing etc.
fr: Les paramètres de police du niveau 4 seront appliqués à de très petites étiquettes de codes courts frontend. Pour la liste des membres, etc.

en: Font settings of Links will be applied to links of frontend shortcodes. For example edit profile, logout link and profile links etc.
fr: Les paramètres de police des liens seront appliqués aux liens des shortcodes frontend. Par exemple, modifier le profil, le lien de déconnexion et les liens de profil, etc.

en: Font Size
fr: Taille de police

en: Font Style
fr: Le style de police

en: for
fr: pour

en: for each
fr: pour chaque

en: For Lifetime
fr: Pour la vie

en: For logged in users
fr: Pour les utilisateurs connectés

en: For non logged in users
fr: Pour les utilisateurs non connectés

en: for the first
fr: pour le premier

en: for trial period finished.
fr: pour la période d'essai terminée.

en: Forgot / Register Link
fr: Lien oublié/inscription

en: Forgot Password
fr: Mot de passe oublié

en: Forgot Password Link Label
fr: Étiquette de lien de mot de passe oublié

en: Forgot Password Link Margin
fr: Marge du lien pour mot de passe oublié

en: Forgot Password Messages
fr: Messages de mot de passe oublié

en: Forgot Password Page
fr: Page Mot de passe oublié

en: Forgot Password page
fr: Page Mot de passe oublié

en: Form
fr: Formulaire

en: Form Background
fr: Arrière-plan du formulaire

en: Form Border
fr: Bordure de formulaire

en: Form deleted successfully.
fr: Formulaire supprimé avec succès.

en: Form Description
fr: Description du formulaire

en: Form Fields
fr: Champs de formulaire

en: Form has been successfully submitted.
fr: Le formulaire a été soumis avec succès.

en: Form ID
fr: Identifiant du formulaire

en: Form Name
fr: Nom de forme

en: Form name can not be left blank.
fr: Le nom du formulaire ne peut pas être laissé vide.

en: Form Options
fr: Options de formulaire

en: Form Padding
fr: Remplissage de formulaire

en: Form Position
fr: Position du formulaire

en: Form Set Deleted Successfully.
fr: Ensemble de formulaires supprimé avec succès.

en: Form Settings Saved Successfully.
fr: Paramètres du formulaire enregistrés avec succès.

en: Form Style
fr: Style de formulaire

en: Form Title
fr: Titre du formulaire

en: Form Title Settings
fr: Paramètres du titre du formulaire

en: Form Width
fr: Largeur du formulaire

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
fr: Le formulaire sera automatiquement ignoré lorsque l'utilisateur sera connecté.

en: Forms
fr: Formes

en: Found a better plugin
fr: J'ai trouvé un meilleur plugin

en: Francais/Canada
fr: Français/Canada

en: Free
fr: Gratuit

en: Free Membership
fr: Adhésion gratuite

en: Free Plan
fr: Forfait gratuit

en: French
fr: Français

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French/Angola
fr: Français/Angola

en: French/France
fr: France francaise

en: French/Swiss
fr: Français/Suisse

en: from IP
fr: de l'IP

en: From Transaction Day
fr: À partir du jour de la transaction

en: From/Reply to email
fr: De/Répondre à l'e-mail

en: From/Reply to name
fr: De/Répondre au nom

en: Front End Font Settings
fr: Paramètres de police frontale

en: Future Membership
fr: Adhésion future

en: Gambia
fr: Gambie

en: Gateway
fr: passerelle

en: Gateways
fr: Passerelles

en: Gender
fr: Genre

en: General Message
fr: Message général

en: General Options
fr: Options générales

en: General Settings
fr: réglages généraux

en: Generate dynamically
fr: Générer dynamiquement

en: Georgia
fr: Géorgie

en: German
fr: Allemand

en: German/Germany
fr: Allemand Allemagne

en: Germany
fr: Allemagne

en: Get ARMember Pro Now
fr: Obtenez ARMember Pro maintenant

en: Get Forum Support
fr: Obtenir l'assistance du forum

en: Getting Started
fr: Commencer

en: Getting Started With Setup
fr: Premiers pas avec la configuration

en: Give access to
fr: Donner accès à

en: Global Settings Saved Successfully.
fr: Paramètres globaux enregistrés avec succès.

en: Go
fr: Aller

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
fr: Accédez au menu Paramètres généraux depuis l’interface d’administration. Ici, vous obtiendrez un certain nombre d'onglets tels que Général, Passerelles de paiement, Mise en page, etc.

en: Good Text
fr: Bon texte

en: Google Fonts
fr: Polices Google

en: Grace End Date
fr: Date de fin de grâce

en: Grace Expiration
fr: Expiration de grâce

en: Grace Period End of Term
fr: Fin du délai de grâce

en: grace period expires on
fr: le délai de grâce expire le

en: Grace Period Failed Payment
fr: Échec du paiement du délai de grâce

en: Greece
fr: Grèce

en: Greek
fr: grec

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Growth Plugins
fr: Plugins de croissance

en: Guest page
fr: Page invité

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Gutenberg Block Restriction
fr: Restriction de blocage de Gutenberg

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hebrew
fr: hébreu

en: Hebrew/Israel
fr: Hébreu/Israël

en: Height
fr: Hauteur

en: Help Tutorial
fr: Tutoriel d'aide

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
fr: Aidez-nous à améliorer ARMember en envoyant des statistiques d'utilisation anonymes

en: here
fr: ici

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
fr: Ici, vous obtiendrez tous les différents types de plans d'adhésion gratuits/payants avec diverses options générales et options liées aux types d'abonnement et au montant.

en: Here you will get all different types of Payment gateways to purchase a membership plan.
fr: Ici, vous obtiendrez tous les différents types de passerelles de paiement pour acheter un plan d'adhésion.

en: Hey, you've been using %1$sARMember Lite%2$s for a long time. %3$sCould you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation. %4$sYour help is much appreciated. Thank you very much - %5$sRepute InfoSystems%6$s
fr: Hé, vous utilisez %1$sARMember Lite%2$s depuis longtemps. %3$sPourriez-vous s'il vous plaît nous rendre un GRAND service et lui donner une note de 5 étoiles sur WordPress pour nous aider à passer le mot et à renforcer notre motivation. %4$sVotre aide est très appréciée. Merci beaucoup - %5$sRepute InfoSystems%6$s

en: Hidden Field
fr: Champ caché

en: Hidden Field Area
fr: Zone de champ cachée

en: Hidden Fields
fr: Champs cachés

en: Hidden Value
fr: Valeur cachée

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide admin bar
fr: Masquer la barre d'administration

en: Hide admin bar for non-admin users?
fr: Masquer la barre d'administration pour les utilisateurs non-administrateurs ?

en: Hide content only for
fr: Masquer le contenu uniquement pour

en: Hide Current Plans
fr: Masquer les forfaits actuels

en: Hide Empty Profile Fields
fr: Masquer les champs de profil vides

en: Hide empty profile fields
fr: Masquer les champs de profil vides

en: Hide First Name field
fr: Masquer le champ Prénom

en: Hide Label
fr: Masquer l'étiquette

en: Hide Last Name field
fr: Masquer le champ Nom de famille

en: Hide Plan Selection Area
fr: Masquer la zone de sélection du plan

en: Hide plans which are already owned by user
fr: Masquer les plans qui appartiennent déjà à l'utilisateur

en: Hide register link
fr: Masquer le lien d'inscription

en: Hide register link on
fr: Masquer le lien d'inscription sur

en: Hide Settings & Styles
fr: Masquer les paramètres et les styles

en: Hide Setup Title?
fr: Masquer le titre de la configuration?

en: Hide Title
fr: Masquer le titre

en: Hide username field and assign username with email
fr: Masquer le champ du nom d'utilisateur et attribuer un nom d'utilisateur avec l'e-mail

en: Home Page
fr: Page d'accueil

en: Hour
fr: Heure

en: hour
fr: heure

en: Hours
fr: Heures

en: hours.
fr: heures.

en: Hover Background
fr: Survoler l'arrière-plan

en: Hover Background 2
fr: Survolez l'arrière-plan 2

en: Hover Font
fr: Police de survol

en: How could we improve ?
fr: Comment pourrions-nous nous améliorer ?

en: How could we improve?
fr: Comment pourrions-nous nous améliorer ?

en: How you want to include this form into page?
fr: Comment souhaitez-vous inclure ce formulaire dans la page ?

en: How you want to pay?
fr: Comment voulez-vous payer ?

en: Html Area
fr: Zone HTML

en: Html Text
fr: Texte HTML

en: Hungarian
fr: hongrois

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
fr: Hourra!! Tout est prêt pour créer votre premier site d'adhésion

en: I agree
fr: Je suis d'accord

en: I already did
fr: je l'ai déjà fait

en: I bought premium version of ARMember
fr: J'ai acheté la version premium d'ARMember

en: I understand the risk
fr: Je comprends le risque

en: Iceland
fr: Islande

en: Icelandic
fr: islandais

en: Icon Color
fr: Couleur de l'icône

en: ID
fr: IDENTIFIANT

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
fr: Si l'auteur n'a pas de message, l'utilisateur sera redirigé vers la page de profil ARMember

en: If Default Restriction is ON then ONLY the selected plan members below can access this page.
fr: Si la restriction par défaut est activée, SEULEMENT les membres du plan sélectionnés ci-dessous peuvent accéder à cette page.

en: If SignUp Form is
fr: Si le formulaire d'inscription est

en: If SignUp form is
fr: Si le formulaire d'inscription est

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr: S'il s'agit d'une erreur, ignorez simplement cet e-mail et rien ne se passera.

en: If User %sIn%s Trial Period
fr: Si l'utilisateur %sest en période d'essai%s

en: If User %sNot In%s Trial Period
fr: Si l'utilisateur %sn'est pas en période d'essai%s

en: If User Has
fr: Si l'utilisateur a

en: If User In Trial
fr: Si l'utilisateur est en période d'essai

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
fr: Si l'utilisateur n'est pas connecté, le formulaire d'inscription sélectionné sera affiché sur l'interface de la page d'abonnement.

en: If User Not In Trial
fr: Si l'utilisateur n'est pas en période d'essai

en: If User selected plan is
fr: Si le plan sélectionné par l'utilisateur est

en: If user selected plan is
fr: Si le plan sélectionné par l'utilisateur est

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
fr: Si vous activez la restriction par défaut, cet élément sera restreint aux visiteurs et à tous les utilisateurs connectés, à l'exception des utilisateurs dont le plan est autorisé ici.

en: If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings
fr: Si vous rencontrez un problème de chargement js/css dans votre thème, dans ce cas seulement, vous devez activer ces paramètres

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by armlite to get back to you for more info or a solution.
fr: Si vous décochez cette case, votre adresse e-mail sera envoyée avec vos commentaires. Ceci peut être utilisé par armlite pour vous contacter pour plus d'informations ou une solution.

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
fr: Si vous supprimez ce(s) membre(s), leur abonnement sera supprimé.

en: Image size should be approx 900x300.
fr: La taille de l'image doit être d'environ 900 x 300.

en: Immediately downgrade to other plan
fr: Passer immédiatement à un autre plan

en: Immediately upgrade to other plan
fr: Passez immédiatement à un autre plan

en: Import
fr: Importer

en: Import / Export
fr: Importer / Exporter

en: Import Password from csv / xml
fr: Importer le mot de passe depuis csv/xml

en: Import Settings
fr: Importer les configurations

en: Import User Details
fr: Importer les détails de l'utilisateur

en: Important Note
fr: Note importante

en: Important Note:
fr: Note importante:

en: Important Notes
fr: Notes IMPORTANTES

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
fr: En cas d'annulation d'un plan d'abonnement infini, ce plan sera annulé une fois le cycle en cours terminé.

en: In case of subscription plan selected
fr: En cas de formule d'abonnement sélectionnée

en: In form_id pass id of registration form of which styling and fields you want to inherit in Edit Profile Form.
fr: Dans form_id, transmettez l'identifiant du formulaire d'inscription dont vous souhaitez hériter du style et des champs dans Modifier le formulaire de profil.

en: In Grace Period
fr: En période de grâce

en: In social_fields, pass coma seperated social networks name (facebook, twitter,linkedin, vk, instagram,  pinterest,youtube, dribbble, delicious, tumblr, vine).
fr: Dans social_fields, transmettez le nom des réseaux sociaux séparés par des virgules (facebook, twitter,linkedin, vk, instagram, pinterest,youtube, dribbble, délicieux, tumblr, vine).

en: In Trial
fr: En procès

en: Inactivate
fr: Désactiver

en: Inactive
fr: Inactif

en: Inactive Members
fr: Membres inactifs

en: Incompatible with theme or plugin
fr: Incompatible avec le thème ou le plugin

en: Incorrect Password
fr: Mot de passe incorrect

en: Incorrect Username/Email
fr: Nom d'utilisateur/e-mail incorrect

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Indonesian/Indonesia
fr: Indonésien/Indonésie

en: Infinite
fr: Infini

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
fr: Hériter des règles d'accès du plan d'adhésion

en: Inherit Fonts
fr: Hériter des polices

en: Input Field Options
fr: Options du champ de saisie

en: Input Style
fr: Style de saisie

en: installments
fr: versements

en: Integrate BuddyPress/Buddyboss with ARMember.
fr: Intégrez BuddyPress ou BuddyBoss avec ARMember.

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
fr: Intégrez le système de gestion adaptative des points myCRED avec ARMember.

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
fr: Intégrez Woocommerce à ARMember.

en: Internal
fr: Interne

en: Invalid action.
fr: Action invalide.

en: Invalid Arguments (ARM If Shortcode)
fr: Arguments invalides (ARM si shortcode)

en: Invalid conditional argument(s).
fr: Arguments conditionnels non valides.

en: Invalid Date.
fr: Date invalide.

en: Invalid field message
fr: Message de champ invalide

en: Invalid file selected.
fr: Fichier sélectionné non valide.

en: Invalid file uploaded.
fr: Fichier téléchargé non valide.

en: Invalid image selected.
fr: Image sélectionnée non valide.

en: Invalid Password Message
fr: Message de mot de passe invalide

en: Invalid Plan amount
fr: Montant du forfait invalide

en: Invalid Plan Selected
fr: Fichier sélectionné non valide

en: Invalid taxonomy.
fr: Taxonomie invalide.

en: Invalid URL
fr: URL invalide

en: Invalid username or e-mail.
fr: Nom d'utilisateur ou e-mail invalide.

en: Invalid username or incorrect password.
fr: Nom d'utilisateur invalide ou mot de passe incorrect.

en: Invoice and Tax
fr: Facture et taxe

en: Invoice Detail
fr: Détail de la facture

en: Iran
fr: L'Iran

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: is inactive
fr: est inactif

en: is meta field name.
fr: est le nom du champ méta.

en: Israel
fr: Israël

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
fr: Il ne sera pas visible dans l'éditeur/aperçu. Veuillez vérifier au début.

en: Italian
fr: italien

en: Italian/Italy
fr: Italien/Italie

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese
fr: Japonais

en: Japanese/Japan
fr: Japonais/Japon

en: Join Community
fr: Rejoindre la communauté

en: Joined
fr: Rejoint

en: Joined Date
fr: Date d'adhésion

en: Joining Date
fr: Date d'adhésion

en: Korean
fr: coréen

en: Korean/South Korea
fr: Coréen/Corée du Sud

en: Kuwait
fr: Koweit

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Label
fr: Étiquette

en: Label & Input Fields
fr: Champs d’étiquette et de saisie

en: Label Font
fr: Police de l'étiquette

en: Label Options
fr: Options d'étiquette

en: Label should not be blank.
fr: L'étiquette ne doit pas être vide.

en: Label Width
fr: Largeur de l'étiquette

en: Lack of documentation
fr: Manque de documentation

en: Language
fr: Langue

en: Last loggedin on
fr: Dernière connexion

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Last Name can not be left blank.
fr: Le nom de famille ne peut pas être laissé vide.

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Latvian
fr: letton

en: Leave blank for all plans.
fr: Laissez vide pour tous les plans.

en: Leave blank for allow all file types.
fr: Laissez vide pour autoriser tous les types de fichiers.

en: Leave blank to display all plan's members.
fr: Laissez vide pour afficher tous les membres du plan.

en: Lebanon
fr: Liban

en: Left
fr: Gauche

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
fr: Permettez aux utilisateurs de bénéficier de bons de réduction tout en effectuant un paiement avec votre site.

en: Level 1
fr: Niveau 1

en: Level 2
fr: Niveau 2

en: Level 3
fr: Niveau 3

en: Level 4
fr: Niveau 4

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libya
fr: Libye

en: Life Time
fr: Durée de vie

en: Lifetime Free Update
fr: Mise à jour gratuite à vie

en: Link
fr: Lien

en: Link Background
fr: Couleur de fond du lien

en: Link Color
fr: Couleur du lien

en: Link Copied!
fr: Lien copié!

en: Link CSS
fr: Lien CSS

en: Link Hover
fr: Survol du lien

en: Link Hover Color
fr: Couleur de survol du lien

en: Link Hover CSS
fr: Lien survolé CSS

en: Link Position Settings
fr: Paramètres de position du lien

en: Link Text
fr: Texte du lien

en: Link Type
fr: Type de lien

en: Links
fr: lien

en: List
fr: Liste

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Lithuanian
fr: lituanien

en: Live
fr: En direct

en: Live API Detail
fr: Détails de l'API en direct

en: Live API Password
fr: Mot de passe de l'API en direct

en: Live API Signature
fr: Signature API en direct

en: Live API Username
fr: Nom d'utilisateur de l'API en direct

en: Load JS & CSS in all pages
fr: Charger JS et CSS dans toutes les pages

en: Load More
fr: Charger plus

en: Load More Link
fr: Charger plus de lien

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading..
fr: Chargement..

en: Lock user temporarily for
fr: Verrouiller temporairement l'utilisateur pour

en: Log after users are imported using xml or csv file.
fr: Connectez-vous après l'importation des utilisateurs à l'aide d'un fichier XML ou CSV.

en: Log in
fr: Se connecter

en: Log out of this account?
fr: Déconnectez-vous de ce compte?

en: Logged in as
fr: connecté en tant que

en: Logged In Date
fr: Date de connexion

en: Logged In IP
fr: IP connecté

en: Logged In Message
fr: Message de connexion

en: Logged in Message
fr: Message connecté

en: Loggedin Users
fr: Utilisateurs connectés

en: LOGIN
fr: SE CONNECTER

en: Login
fr: Se connecter

en: Login attempts cleared successfully.
fr: Les tentatives de connexion ont été effacées avec succès.

en: Login Failed, please try again.
fr: Échec de la connexion, veuillez réessayer.

en: Login Form Options
fr: Options du formulaire de connexion

en: Login History cleared successfully.
fr: L'historique de connexion a été effacé avec succès.

en: Login Link Label
fr: Libellé du lien de connexion

en: Login link label
fr: Libellé du lien de connexion

en: Login Name
fr: Nom du journal

en: Login Name can not be left blank.
fr: Le nom du jeu ne peut pas être laissé vide.

en: Login Page
fr: Page de connexion

en: Login page
fr: Page de connexion

en: Login URL
fr: URL de connexion

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Lost Your Password
fr: Mot de passe perdu

en: lowercase
fr: minuscule

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Mail Server
fr: Serveur de courrier

en: Mail Server can not be left blank.
fr: Le secret d'application ne peut pas être laissé vide.

en: Mail successfully sent to
fr: Courrier envoyé avec succès à

en: Main Title
fr: Titre principal

en: Make Payment
fr: Effectuer le paiement

en: Make Payment Text
fr: Effectuer un texte de paiement

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Manage Access Rules
fr: Gérer les règles d'accès

en: Manage Block Settings
fr: Gérer les paramètres de blocage

en: Manage Communication
fr: Gérer les communications

en: Manage Email Notifications
fr: Gérer les notifications par e-mail

en: Manage Feature Settings
fr: Gérer les paramètres des fonctionnalités

en: Manage Form Settings
fr: Gérer les paramètres du formulaire

en: Manage Forms
fr: Gérer les formulaires

en: Manage General Settings
fr: Gérer les paramètres généraux

en: Manage Import/Export
fr: Gérer l'import/export

en: Manage Member Templates
fr: Gérer les modèles de membres

en: Manage Members
fr: Gérer les membres

en: Manage Membership plans
fr: Gérer les plans d'adhésion

en: Manage Payment Gateways
fr: Gérer les passerelles de paiement

en: Manage Plans
fr: Gérer les forfaits

en: Manage Preset Form Fields
fr: Gérer les champs de formulaire prédéfinis

en: Manage Setups
fr: Gérer les configurations

en: Manage Subscriptions
fr: Gérer les abonnements

en: Manage Transactions
fr: Gérer les transactions

en: Manual
fr: Manuel

en: manual
fr: manuel

en: Manual approve by admin
fr: Approbation manuelle par l'administrateur

en: Manual Payment
fr: Paiement manuel

en: Manual payment has been added successfully.
fr: Le paiement manuel a été ajouté avec succès.

en: Margin
fr: Marge

en: Marshall Islands
fr: Iles Marshall

en: Material Outline
fr: Aperçu du matériau

en: Material Style
fr: Style de matériau

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Max Length
fr: Longueur maximale

en: Maximum 19 digits allowed.
fr: Maximum 19 chiffres autorisés.

en: Maximum 2 digits allowed.
fr: Maximum 2 chiffres autorisés.

en: Maximum 4 digits allowed.
fr: Maximum 4 chiffres autorisés.

en: Maximum Number of login attempts
fr: Nombre maximum de tentatives de connexion

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: Member
fr: Membre

en: Member couldn't be activate
fr: Le membre n'a pas pu être activé

en: Member couldn't be deactivate
fr: Le membre n'a pas pu être désactivé

en: Member detail has been updated successfully.
fr: Les détails du membre ont été mis à jour avec succès.

en: Member Details
fr: Détails du membre

en: Member Form
fr: Formulaire de membre

en: Member Login
fr: Identifiant

en: Member Plan
fr: Régime de membre

en: Member Profile page
fr: Page de profil du membre

en: Member Profile Templates
fr: Modèles de profil de membre

en: Member Profile URL
fr: URL du profil du membre

en: Member Role
fr: Rôle du membre

en: Member Since
fr: Membre depuis

en: Member Status
fr: Statut de membre

en: Member(s) has been deleted successfully.
fr: Le ou les membres ont été supprimés avec succès.

en: Member(s) plan has been changed successfully.
fr: Le plan du ou des membres a été modifié avec succès.

en: Members
fr: Membres

en: members
fr: membres

en: Members Directory Templates
fr: Modèles d'annuaire des membres

en: Members Profile Page
fr: Page de profil des membres

en: Membership
fr: Adhésion

en: membership has been changed to
fr: l'adhésion a été modifiée en

en: Membership History
fr: Historique des membres

en: Membership Limit
fr: Limite d'adhésion

en: Membership Plan
fr: Plan d'adhésion

en: Membership plan is already exist for selected member.
fr: Un plan d'adhésion existe déjà pour le membre sélectionné.

en: Membership Plans
fr: Plans d'adhésion

en: Membership registration
fr: Inscription des membres

en: Membership Setup Wizard
fr: Assistant de configuration d'adhésion

en: Membership setup wizard has been added successfully.
fr: L’assistant de configuration de l’adhésion a été ajouté avec succès.

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
fr: L’assistant de configuration de l’adhésion a été mis à jour avec succès.

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
fr: CODES COURTS D'ADHÉSION

en: Membership Shortcodes
fr: Codes courts d’adhésion

en: Membership Type
fr: Carte de membre

en: Merchant Email
fr: E-mail du marchand

en: Merchant Email can not be left blank.
fr: L'e-mail du marchand ne peut pas être laissé vide.

en: Message can not be left blank.
fr: Le message ne peut pas rester vide.

en: Message has been deleted successfully.
fr: Le message a été supprimé avec succès.

en: Message Updated Successfully.
fr: Message mis à jour avec succès.

en: Message(s) has been deleted successfully.
fr: Le(s) message(s) ont été supprimés avec succès.

en: Messages
fr: messages

en: Meta Key
fr: Clé méta

en: Meta Value
fr: Méta-valeur

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Min Length
fr: Longueur minimale

en: Minimum Required Woocommerce Version: 3.0.2
fr: Version Woocommerce minimale requise : 3.0.2

en: Minlength
fr: Longueur minimale

en: minutes.
fr: minutes

en: Missing a temporary folder.
fr: Absence d'un dossier temporaire.

en: Mobile View
fr: Vue mobile

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Month
fr: Mois

en: month
fr: mois

en: Month(s)
fr: Mois)

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Months
fr: Mois

en: months
fr: mois

en: Months(s)
fr: Mois

en: More Info
fr: Plus d'informations

en: Morocco
fr: Maroc

en: Move
fr: Se déplacer

en: Multiple Membership/Plans
fr: Adhésion/Plans multiples

en: My Profile
fr: Mon profil

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: myCRED Integration
fr: Intégration myCRED

en: Name
fr: Nom

en: Namibia
fr: Namibie

en: Need Help?
fr: Besoin d'aide?

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Never Expires
fr: N'expire jamais

en: New
fr: Nouveau

en: New Categories
fr: Nouvelles catégories

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: New member has been added successfully.
fr: Un nouveau membre a été ajouté avec succès.

en: New Pages
fr: Nouvelles pages

en: New Password
fr: nouveau mot de passe

en: New plan
fr: Nouveau plan

en: New Posts
fr: Nouveaux postes

en: New Subscription
fr: Nouvel abonnement

en: New User Approval
fr: Approbation du nouvel utilisateur

en: New user approval
fr: Approbation d'un nouvel utilisateur

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Next
fr: Suivant

en: Next Due Date
fr: prochaine date d'échéance

en: Nick Name
fr: Surnom

en: No
fr: Non

en: No any email template found.
fr: Aucun modèle d'e-mail trouvé.

en: No any member found.
fr: Aucun membre trouvé.

en: No any Member(s) fount
fr: Aucune police de membre(s)

en: No any record found.
fr: Aucun enregistrement n'a été trouvé.

en: No any subscription plan found.
fr: Aucun plan d'abonnement trouvé.

en: No any subscriptions found.
fr: Aucun abonnement trouvé.

en: No any transaction found yet.
fr: Aucune transaction trouvée pour l'instant.

en: No cycles due
fr: Aucun cycle dû

en: No data found
fr: Aucune donnée disponible

en: No Failed Attempt Login History Found.
fr: Aucun historique de tentative de connexion infructueuse trouvé.

en: No Feed Access
fr: Aucun accès au flux

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n'a été téléchargé.

en: No Gateway Selected For Paid Plan
fr: Aucune passerelle sélectionnée pour le forfait payant

en: No Icon
fr: Aucune icône

en: No matching members found.
fr: Aucun membre correspondant trouvé.

en: No matching plans found
fr: Aucun forfait correspondant trouvé

en: No matching records found.
fr: Aucun enregistrements correspondants trouvés.

en: No matching templates found.
fr: Aucun modèle correspondant trouvé.

en: No matching transactions found
fr: Aucune transaction correspondante trouvée

en: No matching transactions found.
fr: Aucune transaction correspondante trouvée.

en: No Pages Available
fr: Aucune page disponible

en: No Payment History Found.
fr: Aucun historique de paiement trouvé.

en: No Plan
fr: Pas d'idée

en: No Plan selected
fr: Aucun forfait sélectionné

en: No plan selected
fr: Aucun forfait sélectionné

en: No Record(s) Found
fr: Aucun enregistrement trouvé

en: No Records Message
fr: Aucun message d'enregistrement

en: No Roles Available
fr: Aucun rôle disponible

en: No Search Result Found
fr: Aucun résultat de recherche trouvé

en: No Search Result Found.
fr: Aucun résultat de recherche trouvé.

en: No Subscriptions found.
fr: Aucun abonnement trouvé.

en: No such user exists in the system.
fr: Aucun utilisateur de ce type n'existe dans le système.

en: No user was imported, please check the file.
fr: Aucun utilisateur n'a été importé, veuillez vérifier le fichier.

en: No user was imported.
fr: Aucun utilisateur n'a été importé.

en: No Users Available
fr: Aucun utilisateur disponible

en: No Users Found.
fr: Aucun utilisateur trouvé.

en: No, Maybe later
fr: Non, peut-être plus tard

en: No.
fr: Non

en: No. Of Members Per Page
fr: Nombre de membres par page

en: Non Loggedin Users
fr: Utilisateurs non connectés

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
fr: Nonce a entre 12 et 24 heures

en: Nonce is less than 12 hours old
fr: Nonce a moins de 12 heures

en: None
fr: Aucun

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian
fr: norvégien

en: Norwegian/Norway
fr: Norvégien/Norvège

en: Not recommended
fr: Non recommandé

en: Not the features I wanted
fr: Pas les fonctionnalités que je voulais

en: NOTE : Please add %1$sbr%2$s to use line break in plain text.
fr: REMARQUE : veuillez ajouter %sbr%s pour utiliser le saut de ligne en texte brut.

en: Note/Description
fr: Remarque/Description

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
fr: Remarque : Si vous utilisez un plugin/mécanisme de mise en cache sur votre site, veuillez vider le cache de votre site après avoir mis à jour le tableau des règles d'accès.

en: Notify user via email
fr: Avertir l'utilisateur par e-mail

en: now!
fr: maintenant!

en: Numeric
fr: Numérique

en: numeric
fr: numérique

en: of
fr: de

en: Off
fr: Désactivé

en: OK
fr: D'ACCORD

en: Ok
fr: D'accord

en: OK, you deserve it
fr: OK, tu le mérites

en: On
fr: Sur

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
fr: Un ou plusieurs membres ont déjà souscrit à ce forfait. Toute modification apportée au type de forfait et au prix sera appliquée (affectera) aux nouveaux utilisateurs mais pas aux utilisateurs existants.

en: One Time
fr: Une fois

en: Onetime
fr: Une fois

en: Only .csv and .xml files are allowed.
fr: Seuls les fichiers .csv et .xml sont autorisés.

en: Only Alphabets
fr: Seulement des alphabets

en: Only Alphabets & Numbers
fr: Seulement des alphabets et des chiffres

en: Only logged in member (Everyone)
fr: Uniquement membre connecté (Tout le monde)

en: Only Numbers
fr: Seulement les chiffres

en: Oops, nothing found
fr: Oups, rien trouvé

en: Oops, nothing found.
fr: Oups, rien trouvé.

en: Oops, there was a problem getting your information
fr: Oups, un problème est survenu lors de l'obtention des informations sur le compte

en: Opacity
fr: Opacité

en: Open Settings & Styles
fr: Ouvrir Paramètres et styles

en: Opt-ins
fr: Inscriptions

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
fr: Paramètres d'inscription enregistrés avec succès.

en: Options
fr: Possibilités

en: OR
fr: OU

en: Other
fr: Autre

en: Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
fr: Autres formulaires (Connexion / Mot de passe oublié / Modifier le mot de passe)

en: Other Link Color
fr: Autre couleur de lien

en: Other Options
fr: Autres options

en: Other Settings
fr: Autres réglages

en: Others
fr: Autres

en: page
fr: Page

en: page for all users?
fr: page pour tous les utilisateurs ?

en: Page is protected
fr: La page est protégée

en: page settings
fr: paramètres des pages

en: Page Settings Saved Successfully.
fr: Paramètres de page enregistrés avec succès.

en: Page Setup
fr: Mise en page

en: page(s) in
fr: page(s) dans

en: Page/Post Redirection Rules
fr: Règles de redirection de page/publication

en: page?
fr: Page.

en: Pagination Style
fr: Style de pagination

en: Paid
fr: Payé

en: Paid By
fr: Payé par

en: Paid By admin
fr: Payé par l'administrateur

en: Paid Plan (finite)
fr: Forfait payant (fini)

en: Paid Plan (infinite)
fr: Forfait payant (infini)

en: Paid With
fr: Payé avec

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password can not be left blank
fr: Le mot de passe ne peut pas être laissé vide

en: Password can not be left blank.
fr: Le mot de passe ne peut pas rester vide.

en: Password cannot be left Blank.
fr: Le mot de passe ne peut pas être laissé vide.

en: Password Field Label
fr: Libellé du champ de mot de passe

en: Password Lost and Changed for user
fr: Mot de passe perdu et modifié pour l'utilisateur

en: Password Lost/Changed
fr: Mot de passe perdu/modifié

en: Password Reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

en: Password reset is not allowed for this user.
fr: La réinitialisation du mot de passe n'est pas autorisée pour cet utilisateur.

en: Password Reset Not Allowed
fr: Réinitialisation du mot de passe non autorisée

en: Passwords don't match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Pay Once, No Monthly Fees
fr: Payez une fois, pas de frais mensuels

en: Pay Per Post
fr: Payer par publication

en: Payable Amount
fr: Montant payable

en: Payer Email
fr: E-mail du payeur

en: Payment Action
fr: Action de paiement

en: Payment Amount
fr: Montant du paiement

en: Payment Cycle
fr: Cycle de paiement

en: Payment Date
fr: Date de paiement

en: Payment Failed
fr: Paiement échoué

en: Payment Failed Action
fr: Action d'échec du paiement

en: Payment Gateway
fr: Passerelle de paiement

en: Payment Gateway Inactive
fr: Passerelle de paiement inactive

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
fr: La passerelle de paiement n'est pas active, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
fr: La passerelle de paiement n'est pas active, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
fr: Passerelles de paiement). Si vous enregistrez ces paramètres, ces passerelles de paiement seront désactivées.

en: payment gateway. If you will save this settings, than those payment gateway will be disable.
fr: passerelle de paiement. Si vous enregistrez ces paramètres, ces passerelles de paiement seront désactivées.

en: Payment Gateways
fr: Passerelles de paiement

en: Payment History
fr: historique de paiement

en: Payment Mode
fr: Mode de paiement

en: Payment Mode Selection Title
fr: Titre de sélection du mode de paiement

en: Payment Options
fr: Options de paiement

en: payment process.
fr: processus de paiement.

en: Payment Section Title
fr: Titre de la section Paiement

en: Payment Transactions
fr: Opérations de paiement

en: Payment Type
fr: Type de paiement

en: Payment type
fr: Type de paiement

en: Paypal
fr: Pay Pal

en: Paypal API Password
fr: Mot de passe de l'API Paypal

en: Paypal API Password (Sandbox)
fr: Mot de passe de l'API Paypal (bac à sable)

en: Paypal API Signature
fr: Signature API Paypal

en: Paypal API Signature (Sandbox)
fr: Signature API Paypal (bac à sable)

en: Paypal API Username
fr: Nom d'utilisateur de l'API Paypal

en: Paypal API Username ( Sandbox)
fr: Nom d'utilisateur de l'API Paypal (bac à sable)

en: Pending
fr: En attente

en: pending
fr: en attente

en: Pending Members
fr: Membres en attente

en: Permanent lock user after login attempts
fr: Verrouillage permanent de l'utilisateur après les tentatives de connexion

en: Permanent lockdown Duration
fr: Durée du confinement permanent

en: Peru
fr: Pérou

en: PHP Mailer
fr: Messagerie PHP

en: Placeholder
fr: Espace réservé

en: Plan activated successfully.
fr: Licence activée avec succès.

en: Plan activation failed.
fr: L'activation du forfait a échoué.

en: Plan added successfully.
fr: Plan ajouté avec succès.

en: Plan Amount
fr: Montant du plan

en: Plan deleted successfully.
fr: Plan supprimé avec succès.

en: Plan Description
fr: Description du régime

en: Plan Duration
fr: Durée du plan

en: Plan expiration date
fr: Date d'expiration du forfait

en: plan for this user?
fr: plan pour cet utilisateur ?

en: Plan has been added successfully.
fr: Le plan a été ajouté avec succès.

en: Plan has been deleted successfully.
fr: Le plan a été supprimé avec succès.

en: Plan has been updated successfully.
fr: Le plan a été mis à jour avec succès.

en: Plan ID
fr: Identifiant du forfait

en: Plan Name
fr: Nom du régime

en: Plan name
fr: Nom du forfait

en: Plan name can not be left blank.
fr: Le nom du plan ne peut pas être laissé vide.

en: Plan Role
fr: Rôle du régime

en: Plan Selection Area Position
fr: Position de la zone de sélection du plan

en: Plan Start Date
fr: Date de début du forfait

en: Plan status changed successfully.
fr: Le statut du plan a été modifié avec succès.

en: Plan Type
fr: Type de régime

en: Plan Type & Price
fr: Type de forfait et prix

en: Plan(s) has been deleted successfully.
fr: Le ou les forfaits ont été supprimés avec succès.

en: Plans
fr: Des plans

en: plans
fr: des plans

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
fr: Veuillez activer le module \"Fonctionnalité sociale\" pour que cette fonctionnalité fonctionne.

en: Please add new plan.
fr: Veuillez ajouter un nouveau forfait.

en: Please check atleast one option
fr: Veuillez cocher au moins une option

en: Please check atleast one option.
fr: Veuillez cocher au moins une option.

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
fr: Veuillez configurer les règles par défaut pour restreindre toute page, publication, catégorie, publication personnalisée, etc. nouvellement ajoutée pour laquelle aucune règle n'est définie dans les règles d'accès.

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
fr: Veuillez confirmer que lors du changement de skin, toutes les couleurs seront réinitialisées par défaut.

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
fr: Veuillez ne pas modifier la valeur de l'identifiant du pays. Par exemple : :1,:2,:3

en: Please download sample csv
fr: Veuillez télécharger un exemple de fichier CSV

en: Please enable atleast one payment.
fr: Veuillez activer au moins un paiement.

en: Please enter
fr: Entrez s'il vous plait

en: Please enter a username.
fr: Merci d'entrer un nom d'utilisateur.

en: Please enter Admin Email ID.
fr: Veuillez saisir l'identifiant de messagerie de l'administrateur.

en: Please enter at least
fr: Veuillez saisir au moins

en: Please enter at least 13 digits.
fr: Veuillez saisir au moins 13 chiffres.

en: Please enter correct card details.
fr: Veuillez saisir les détails corrects de votre carte.

en: Please enter email address again.
fr: Veuillez saisir à nouveau l'adresse e-mail.

en: Please enter From Email ID.
fr: Veuillez saisir l'ID de l'e-mail de l'utilisateur.

en: Please enter From Name.
fr: Veuillez saisir le nom de l'expéditeur.

en: Please enter maximum number of login attempts.
fr: Veuillez entrer le nombre maximum de tentatives de connexion.

en: Please Enter Merchant API Email
fr: Veuillez saisir l'adresse e-mail de l'API du marchand

en: Please Enter Merchant API Password
fr: Veuillez saisir le mot de passe de l'API marchand

en: Please Enter Merchant API Signature
fr: Veuillez saisir la signature de l'API du marchand

en: Please Enter Merchant API Username
fr: Veuillez saisir le nom d'utilisateur de l'API du marchand

en: Please enter new password
fr: Veuillez entrer un nouveau mot de passe

en: Please enter new password.
fr: Veuillez saisir un nouveau mot de passe.

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
fr: Veuillez saisir le nombre de tentatives de connexion après le verrouillage permanent de l'utilisateur.

en: Please enter permanent lockdown duration.
fr: Veuillez saisir la durée du confinement permanent.

en: Please Enter Plan Amount
fr: Veuillez saisir le montant du plan

en: Please enter plan id
fr: Veuillez saisir l'identifiant du forfait

en: Please Enter Plan name
fr: Veuillez saisir le nom du forfait

en: Please enter shortname.
fr: Veuillez saisir un nom court.

en: Please enter symbol.
fr: Veuillez entrer le numéro

en: Please enter temporarily lock user duration.
fr: Veuillez saisir la durée du verrouillage temporaire de l'utilisateur.

en: Please enter the correct card details.
fr: Veuillez saisir les détails corrects de la carte.

en: Please Enter URL.
fr: Veuillez saisir l'URL.

en: Please enter URL.
fr: Veuillez saisir l'URL.

en: Please enter valid Admin Email ID.
fr: Veuillez saisir un identifiant de messagerie d'administrateur valide.

en: Please enter valid data
fr: Veuillez saisir des données valides

en: Please enter valid data.
fr: Veuillez saisir des données valides.

en: Please enter valid detail.
fr: Veuillez saisir des informations valides.

en: Please enter valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: Please enter valid From Email ID.
fr: Veuillez saisir un identifiant de courrier électronique From valide.

en: Please enter valid From Name.
fr: Veuillez saisir un nom d'expéditeur valide.

en: Please enter valid password
fr: Veuillez entrer un mot de passe valide

en: Please enter valid password.
fr: Veuillez saisir un mot de passe valide.

en: Please enter valid shortname.
fr: Veuillez saisir un nom abrégé valide.

en: Please enter valid symbol.
fr: Veuillez saisir un montant valide

en: Please enter valid URL.
fr: Veuillez saisir une URL valide.

en: Please enter valid username
fr: Veuillez entrer un nom d'utilisateur valide

en: Please enter valid username.
fr: Veuillez entrer un nom d'utilisateur valide.

en: Please enter your email address or username below
fr: Veuillez entrer votre adresse e-mail ou votre nom d'utilisateur ci-dessous

en: Please enter your email address or username below.
fr: Veuillez entrer votre adresse e-mail ou votre nom d'utilisateur ci-dessous.

en: PLEASE LOGIN
fr: VEUILLEZ VOUS CONNECTER

en: Please Login
fr: Veuillez vous connecter

en: Please map default pages for all common actions.
fr: Veuillez mapper les pages par défaut pour toutes les actions courantes.

en: Please review
fr: S'il-vous-plaît évaluez

en: Please Select
fr: Veuillez sélectionner

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Please select a file.
fr: Veuillez sélectionner un fichier

en: Please select a page.
fr: Veuillez sélectionner une page.

en: Please Select account
fr: Veuillez sélectionner un compte

en: Please select atleast one membership
fr: Veuillez sélectionner au moins une adhésion

en: Please select atleast one option.
fr: Veuillez sélectionner au moins une option.

en: Please select atleast one payment gateway.
fr: Veuillez sélectionner au moins une passerelle de paiement.

en: Please select atleast one plan
fr: Veuillez sélectionner au moins un forfait

en: Please select atleast one plan.
fr: Veuillez sélectionner au moins un forfait.

en: Please select atleast one role.
fr: Veuillez sélectionner au moins un rôle.

en: Please select avatar.
fr: Veuillez sélectionner un avatar.

en: Please select condition.
fr: Veuillez sélectionner une condition.

en: Please select date.
fr: Veuillez sélectionner une date.

en: Please select expiry date.
fr: Veuillez sélectionner la date d'expiration.

en: Please select file.
fr: Veuillez sélectionner un fichier.

en: Please select one option.
fr: Veuillez sélectionner une option.

en: Please select one or more records.
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs enregistrements.

en: Please select one or more setting.
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs paramètres.

en: Please select one.
fr: S'il vous plait sélectionner en un.

en: Please Select Page.
fr: Veuillez sélectionner une page.

en: Please select Page.
fr: Veuillez sélectionner Page.

en: Please select Payment Mode option.
fr: Veuillez sélectionner l'option Mode de paiement.

en: Please select plan(s) for members can access
fr: Veuillez sélectionner le(s) plan(s) auquel(s) les membres peuvent accéder

en: Please select Plan.
fr: Veuillez sélectionner Forfait.

en: Please select plan.
fr: Veuillez sélectionner un forfait.

en: Please select profile cover.
fr: Veuillez sélectionner la couverture du profil.

en: Please select redirection page.
fr: Veuillez sélectionner la page de redirection.

en: Please select signup / registration form.
fr: Veuillez sélectionner le formulaire d'inscription / d'inscription.

en: Please select signup form.
fr: Veuillez sélectionner le formulaire d'inscription.

en: Please Select Social Account.
fr: Veuillez sélectionner un compte social.

en: Please select user.
fr: Veuillez sélectionner un utilisateur.

en: Please select valid action.
fr: Veuillez sélectionner une action valide.

en: Please Select..
fr: Veuillez sélectionner..

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
fr: Veuillez définir des règles de redirection par défaut pour les utilisateurs lorsqu'ils tentent d'accéder à un contenu restreint.

en: Please Signup
fr: Inscrivez vous s'il vous plait

en: Please specify
fr: Veuillez préciser

en: Please specify experience
fr: Veuillez préciser l'expérience

en: Please type your e-mail address.
fr: S'il vous plaît entrez votre adresse mail.

en: Please upload appropriate file to import users.
fr: Veuillez télécharger le fichier approprié pour importer les utilisateurs.

en: Please upload file.
fr: Veuillez télécharger le fichier.

en: Please use atleast one
fr: Veuillez en utiliser au moins un

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
fr: Veuillez confirmer que lors du changement de modèle, toutes les couleurs seront réinitialisées par défaut.

en: Poland
fr: Pologne

en: Polish
fr: polonais

en: Polish/Poland
fr: Polonais/Pologne

en: Port
fr: Poste

en: Port can not be left blank.
fr: L'ID de l'application ne peut pas être laissé vide.

en: Portugal
fr: le Portugal

en: Portugues/Brasil
fr: Portugais/Brésil

en: Portuguese/Brazilian
fr: Portugais/Brésilien

en: Portuguese/Portugal
fr: Portugais/Portugal

en: Possible Arguments :
fr: Arguments possibles :

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
fr: Possible uniquement dans le cas d'un abonnement semi-automatique/manuel

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
fr: Raison possible : votre hébergeur a peut-être désactivé la fonction mail()...

en: Post is protected
fr: Le message est protégé

en: Posts
fr: Des postes

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Prefix / Suffix Icon Color
fr: Couleur de l'icône de préfixe/suffixe

en: Preset Fields
fr: Champs prédéfinis

en: Preset Fields are updated successfully.
fr: Les champs prédéfinis sont mis à jour avec succès.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous
fr: Précédent

en: Print
fr: Imprimer

en: Proceed
fr: Procéder

en: Processing
fr: Traitement

en: Profile
fr: Profil

en: Profile Cover
fr: Couverture de profil

en: Profile Cover Field Label( Edit Profile )
fr: Étiquette du champ de couverture du profil (Modifier le profil)

en: Profile Cover Placeholder
fr: Espace réservé pour la couverture du profil

en: Profile Cover Title
fr: Titre de la couverture du profil

en: Profile Cover.
fr: Couverture de profil.

en: Profile Detail
fr: Détail du profil

en: Profile Display Name
fr: Nom d'affichage du profil

en: Profile Fields
fr: Champs de profil

en: Profile Permalink Base
fr: Base de lien permanent du profil

en: Profile photo of
fr: Photo de profil de

en: Profile Template 3
fr: Modèle de profil 3

en: Profile Template Name
fr: Nom du modèle de profil

en: Profiles & Directories
fr: Profils et répertoires

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
fr: Publiez le contenu de votre site en fonction de différents intervalles de temps en activant cette fonctionnalité.

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Receiver Email
fr: E-mail du destinataire

en: Recent Registerd Members
fr: Membres enregistrés récents

en: Recently Joined
fr: A récemment rejoint

en: Recently Joined (Directory Filter)
fr: Récemment rejoint (filtre de répertoire)

en: Recommend
fr: Recommander

en: Record deleted successfully.
fr: Enregistrement supprimé avec succès.

en: Record is deleted successfully.
fr: L'enregistrement est supprimé avec succès.

en: records
fr: enregistrements

en: Records Per Page
fr: Enregistrements par page

en: Records per Page
fr: Enregistrements par page

en: Recurring
fr: Récurrent

en: Recurring Payment
fr: Paiement récurrent

en: Recurring Profile
fr: Profil récurrent

en: Recurring Time
fr: Temps récurrent

en: Redirect After Logout
fr: Redirection après la déconnexion

en: Redirect To
fr: Rediriger vers

en: Redirect To Author Archive Page
fr: Redirection vers la page d'archives de l'auteur

en: Redirect to Page
fr: Redirection vers la page

en: Redirection after Membership SignUp
fr: Redirection après l'inscription de l'adhésion

en: Redirection page is required.
fr: La page de redirection est requise.

en: Redirection Rules
fr: Règles de redirection

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
fr: Règles de redirection lors de l'accès à une publication/page restreinte

en: Redirection upon Add/Change Membership
fr: Redirection lors de l'ajout/modification de l'adhésion

en: Redirection upon Membership Renewal
fr: Redirection lors du renouvellement de l'adhésion

en: Redirection url is required.
fr: L’URL de redirection est requise.

en: Referrer Page
fr: Page de référence

en: Register
fr: Registre

en: Register Form Options
fr: Options du formulaire d'inscription

en: Register Link
fr: Lien d'inscription

en: Registered/Edited Profile From
fr: Profil enregistré/modifié à partir de

en: Registration
fr: Inscription

en: Registration / Signup Forms
fr: Formulaires d'inscription / d'inscription

en: Registration Link Label
fr: Étiquette du lien d’inscription

en: Registration Link Margin
fr: Marge du lien d’inscription

en: Registration Page
fr: Formulaire d'inscription

en: Registration page
fr: Page d'inscription

en: Regular Expression
fr: Expression régulière

en: Reject
fr: Rejeter

en: Remained Login Attempts Warning
fr: Avertissement de tentatives de connexion restantes

en: Remaining login attempt warning
fr: Avertissement de tentative de connexion restante

en: Remaining Login Attempts :
fr: Tentatives de connexion restantes :

en: Remaining Occurence
fr: Occurrence restante

en: Remember me
fr: Souviens-toi de moi

en: Remember Me Checkbox
fr: Case à cocher Se souvenir de moi

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove Cover Photo
fr: Supprimer la photo de couverture

en: Remove Plan
fr: Supprimer le forfait

en: Remove Profile Photo
fr: Supprimer la photo de profil

en: Remove this plan from user
fr: Supprimer ce plan de l'utilisateur

en: Renew
fr: Renouveler

en: Renew Cycle
fr: Cycle de renouvellement

en: Renew Subscription
fr: Renouveler l'abonnement

en: Renew Text
fr: Renouveler le texte

en: Renewal On
fr: Renouvellement activé

en: Reply To:
fr: Répondre à:

en: Require Lowercase Character?
fr: Exiger un caractère minuscule?

en: Require Numeric Value?
fr: Exiger une valeur numérique?

en: Require Special Charecter?
fr: Nécessite un personnage spécial?

en: Require Uppercase Character?
fr: Exiger un caractère majuscule?

en: Required
fr: Requis

en: Resend Verification Email
fr: Renvoyer l'e-mail de vérification

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Failed Login Attempts History
fr: Réinitialiser l'historique des tentatives de connexion ayant échoué

en: Reset Password Link
fr: Lien de réinitialisation du mot de passe

en: Reset Password Link is expired.
fr: Le lien de réinitialisation du mot de passe a expiré.

en: Reset Password Link is invalid.
fr: Le lien de réinitialisation du mot de passe n’est pas valide.

en: RESTRICT CONTENT
fr: RESTREINDRE LE CONTENU

en: Restriction Type
fr: Type de restriction

en: Reunion Island
fr: Ile de la Réunion

en: Reverse Border
fr: Bordure inversée

en: Right
fr: Droite

en: Role
fr: Rôle

en: Roles
fr: Les rôles

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian
fr: roumain

en: Rotate
fr: Tourner

en: Rounded Style
fr: Style arrondi

en: Rule has been deleted successfully.
fr: La règle a été supprimée avec succès.

en: Rule(s) has been deleted successfully.
fr: Les règles ont été supprimées avec succès.

en: Rusia/Rusia
fr: Russie/Russie

en: Russia
fr: Russie

en: Russian
fr: russe

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: San Marino
fr: Saint Marin

en: Sandbox
fr: bac à sable

en: Sandbox API Detail
fr: Détails de l'API Sandbox

en: Sandbox API Password
fr: Mot de passe de l'API Sandbox

en: Sandbox API Signature
fr: Signature de l'API du bac à sable

en: Sandbox API Username
fr: Nom d'utilisateur de l'API Sandbox

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé et Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Expiry Date
fr: Enregistrer la date d'expiration

en: Schedule Every
fr: Planifier tous les

en: Search
fr: Recherche

en: Search by Username
fr: Rechercher par nom d'utilisateur

en: Search by username or email...
fr: Recherche par nom d'utilisateur ou email...

en: Search Member
fr: Rechercher un membre

en: Search Members by Profile Fields
fr: Rechercher des membres par champs de profil

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: second
fr: deuxième

en: Section Heading
fr: Tête de section

en: Section Margin
fr: Marge de section

en: Security Options
fr: Options de sécurité

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select a form to insert into page
fr: Sélectionnez un formulaire à insérer dans la page

en: Select Action Type
fr: Sélectionnez le type d'action

en: Select All Meta
fr: Sélectionner toutes les méta

en: Select Default Restriction
fr: Sélectionnez la restriction par défaut

en: Select Field
fr: Sélectionnez un champ

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
fr: Sélectionnez les champs que vous souhaitez afficher dans la section de liste des champs de profil.

en: Select Form
fr: Sélectionnez le formulaire

en: Select Form Type
fr: Sélectionnez le type de formulaire

en: Select higher plan(s)..
fr: Sélectionnez un ou plusieurs forfaits supérieurs.

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
fr: Sélectionnez combien de jours vous souhaitez prolonger dans le cycle actuel ?

en: Select lower plan(s)..
fr: Sélectionnez le ou les forfaits inférieurs.

en: Select Member Form
fr: Sélectionnez le formulaire de membre

en: Select Membership Plan
fr: Sélectionnez le plan d'adhésion

en: Select Membership Plans
fr: Sélectionnez les plans d'adhésion

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
fr: Sélectionnez les plans d'adhésion pour lesquels vous souhaitez afficher ce modèle de profil.

en: Select Memberships
fr: Sélectionnez les adhésions

en: Select Meta (Custom Fields)
fr: Sélectionnez Meta (champs personnalisés)

en: Select meta fields
fr: Sélectionnez les champs méta

en: Select New Plan
fr: Sélectionnez un nouveau forfait

en: Select Option
fr: Sélectionnez une option

en: Select Other Settings.
fr: Sélectionnez Autres paramètres.

en: Select Page
fr: Sélectionner une page

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
fr: Sélectionnez les pages pour définir l'accès/la restriction pour le plan d'adhésion créé

en: Select Pages(s)..
fr: Sélectionnez des pages.

en: Select Payment Cycle
fr: Sélectionnez le cycle de paiement

en: Select Payment Gateway Layout
fr: Sélectionnez la présentation de la passerelle de paiement

en: Select Payment Gateways
fr: Sélectionnez les passerelles de paiement

en: Select Payment Mode
fr: Sélectionnez le mode de paiement

en: Select Plan
fr: Sélectionnez le plan

en: Select Plan Information
fr: Sélectionnez les informations sur le forfait

en: Select Plan Layout
fr: Sélectionnez la disposition du plan

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
fr: Sélectionnez le(s) plan(s) dont le niveau est supérieur au plan actuel

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
fr: Sélectionnez le(s) plan(s) dont le niveau est inférieur au plan actuel

en: Select Plan(s)..
fr: Sélectionnez le ou les forfaits.

en: Select Plans
fr: Sélectionnez les forfaits

en: Select Profile Template
fr: Sélectionnez un modèle de profil

en: Select Role(s)..
fr: Sélectionnez un ou plusieurs rôles.

en: Select Role.
fr: Sélectionnez Rôle.

en: Select roles to display at front-end.
fr: Sélectionnez les rôles à afficher au front-end.

en: Select Set
fr: Sélectionnez Définir

en: Select Set of Login Form
fr: Sélectionnez un ensemble de formulaires de connexion

en: Select set of login form
fr: Sélectionnez un ensemble de formulaires de connexion

en: Select Setup
fr: Sélectionnez Configuration

en: Select Signup / Registration Form
fr: Sélectionnez Inscription / Formulaire d'inscription

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
fr: Sélectionnez les champs de profil social que vous souhaitez afficher dans l'en-tête du profil.

en: Select Status
fr: Sélectionnez le statut

en: Select Template
fr: Sélectionnez un modèle

en: Select Type
fr: Sélectionner le genre

en: Select User Meta
fr: Sélectionnez la méta utilisateur

en: Select User Meta Fields
fr: Sélectionnez les champs méta utilisateur

en: Select User(s)..
fr: Sélectionnez le ou les utilisateurs.

en: Select Username Type
fr: Sélectionnez le type de nom d'utilisateur

en: Select Your Payment Cycle
fr: Sélectionnez votre cycle de paiement

en: Select Your payment Cycle
fr: Sélectionnez votre cycle de paiement

en: Select Your Payment Gateway
fr: Sélectionnez votre passerelle de paiement

en: Selected
fr: Choisi

en: Selected plan is invalid.
fr: Le forfait sélectionné n'est pas valide.

en: Selected plan is not valid for bank transfer.
fr: Le forfait sélectionné n'est pas valable pour les virements bancaires.

en: Selected plan is not valid.
fr: Le forfait sélectionné n'est pas valide.

en: Selected Plan(s) Only
fr: Forfait(s) sélectionné(s) uniquement

en: Semi Automatic
fr: Semi-automatique

en: Semi Automatic Subscription
fr: Abonnement semi-automatique

en: Semi Automatic Subscription Label
fr: Étiquette d'abonnement semi-automatique

en: Send anonymous
fr: Envoyer anonymement

en: Send Reset Password Link by email.
fr: Envoyez le lien de réinitialisation du mot de passe par e-mail.

en: Send Signup Email Notification to User
fr: Envoyer une notification par e-mail d'inscription à l'utilisateur

en: Send Test E-mail
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Send test mail
fr: Envoyer un courrier test

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Separate values format should be label:value.
fr: Le format des valeurs séparées doit être label:value.

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie et Monténégro

en: Serbian
fr: serbe

en: Set Custom Currency
fr: Définir une devise personnalisée

en: Set fix password
fr: Définir un mot de passe correct

en: Set ID
fr: Définir l'identifiant

en: Set Name
fr: Définir le nom

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
fr: Définir la page pour la redirection au cas où l'utilisateur serait connecté et tenterait d'accéder à la page restreinte.

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
fr: Définir la page pour la redirection au cas où l'utilisateur n'est pas connecté et tente d'accéder à la page restreinte.

en: Set Redirection Priority
fr: Définir la priorité de redirection

en: Set up is too difficult
fr: La configuration est trop difficile

en: Setting(s) has been imported successfully
fr: Les paramètres ont été importés avec succès

en: Settings has been saved successfully.
fr: Les paramètres ont été enregistrés avec succès.

en: Settings Saved Successfully.
fr: Paramètres enregistrés avec succès.

en: Setup has been deleted successfully.
fr: L'installation a été supprimée avec succès.

en: Setup Name
fr: Nom de la configuration

en: Setup name
fr: Nom de l'installation

en: Setup name can not be left blank.
fr: Le nom de l'installation ne peut pas être laissé vide.

en: Setup(s) has been deleted successfully.
fr: Les configurations ont été supprimées avec succès.

en: Seychelles
fr: les Seychelles

en: Short Code
fr: Petit code

en: Shortcode
fr: Petit code

en: shortcode in a message.
fr: shortcode dans un message.

en: shortcode in message.
fr: shortcode dans le message.

en: Shortcode of Change Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
fr: Code court du formulaire de changement de mot de passe introuvable sur la page sélectionnée. Veuillez ajouter un shortcode sur cette page ou veuillez sélectionner la page appropriée.

en: Shortcode of Edit Profile Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
fr: Shortcode de configuration de la publication payante introuvable sur la page sélectionnée. Veuillez ajouter un shortcode sur cette page ou veuillez sélectionner la page appropriée.

en: Shortcode of Forgot Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
fr: Code court du formulaire de mot de passe oublié introuvable sur la page sélectionnée. Veuillez ajouter un shortcode sur cette page ou veuillez sélectionner la page appropriée.

en: Shortcode of Login Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
fr: Code court du formulaire de connexion introuvable sur la page sélectionnée. Veuillez ajouter un shortcode sur cette page ou veuillez sélectionner la page appropriée.

en: Shortcode of Member Directory not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
fr: Shortcode du répertoire des membres introuvable sur la page sélectionnée. Veuillez ajouter un shortcode sur cette page ou veuillez sélectionner la page appropriée.

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
fr: Shortcode du formulaire d’inscription introuvable sur la page sélectionnée. Veuillez ajouter un shortcode sur cette page ou veuillez sélectionner la page appropriée.

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
fr: Le shortcode sera affiché ici une fois que vous aurez enregistré la configuration actuelle.

en: Show
fr: Montrer

en: Show / Hide columns
fr: Afficher/Masquer les colonnes

en: Show content only for
fr: Afficher le contenu uniquement pour

en: Show Time
fr: Afficher l'heure

en: Showing
fr: Affichage

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
fr: Affichage de 0 à 0 sur 0 entrées

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr: Affichage de 0 à 0 sur 0 entrées

en: Showing 0 to 0 of 0 members
fr: Affichage de 0 à 0 sur 0 membres

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
fr: Affichage de 0 à 0 sur 0 abonnements

en: signup
fr: s'inscrire

en: Singapore
fr: Singapour

en: Size
fr: Taille

en: Skip
fr: Sauter

en: Skip The Wizard and Setup Manually
fr: Ignorer l'assistant et la configuration manuelle

en: Slide
fr: Glisser

en: Slide Effect
fr: Effet de diapositive

en: Slider
fr: Glissière

en: Slovak
fr: slovaque

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slovenian
fr: slovène

en: SMTP Server
fr: Serveur SMTP

en: SMTP Test E-Mail
fr: Courriel de test SMTP

en: Social Connect
fr: Connexion sociale

en: Social Feature
fr: Fonctionnalité sociale

en: Social Fields
fr: Domaines sociaux

en: Social Profile Fields
fr: Champs de profil social

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
fr: Les paramètres sociaux ont été enregistrés avec succès.

en: Solomon Islands
fr: Les îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
fr: Certains utilisateurs disposent de privilèges d'administrateur. Ceux-ci ne peuvent donc pas être bloqués.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
fr: Quelqu'un a demandé que le mot de passe soit réinitialisé pour le compte suivant :

en: Something went wrong
fr: Quelque chose s'est mal passé

en: Something went wrong please try again
fr: Une erreur s'est produite. Veuillez réessayer

en: Something went wrong! please try again later
fr: Quelque chose s'est mal passé ! Veuillez réessayer plus tard

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
fr: Désolé, une erreur s'est produite lors du traitement de votre paiement.

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
fr: Désolé! Le bouton Soumettre est désactivé pour éviter tout problème car vous êtes connecté en tant qu'administrateur.

en: Sorry, something went wrong while updating prest fields.
fr: Désolé, une erreur s'est produite lors de la mise à jour des champs prédéfinis.

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
fr: Désolé, quelque chose s'est mal passé. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
fr: Désolé, quelque chose s'est mal passé. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
fr: Désolé, quelque chose s'est mal passé. Veuillez réessayer.

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
fr: Désolé, quelque chose s'est mal passé. Veuillez réessayer.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr: Désolé, ce type de fichier n'est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

en: Sorry, You can not add this field twice in form
fr: Désolé, vous ne pouvez pas ajouter ce champ deux fois dans le formulaire

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action.

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
fr: Désolé, vous n'avez pas accès au flux

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
fr: Désolé, votre demande ne peut pas être traitée car introuvable.

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
fr: Désolé, votre demande ne peut pas être traitée pour des raisons de sécurité.

en: Sort By
fr: Trier par

en: Sort Field Order
fr: Ordre des champs de tri

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Space not allowed in password field
fr: Espace non autorisé dans le champ du mot de passe

en: Spain
fr: Espagne

en: Spam detected
fr: Spam détecté

en: Spam detected.
fr: Spam détecté.

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish/Spain
fr: Espagnol/Espagne

en: special
fr: spécial

en: Specific Page
fr: Page spécifique

en: Specific URL
fr: URL spécifique

en: Standard Email Responses
fr: Réponses par e-mail standard

en: Standard Style
fr: Modèle standard

en: Start Date
fr: Date de début

en: Start date can not be earlier than current date.
fr: La date de début ne peut pas être antérieure à la date actuelle.

en: Starts On
fr: Commence le

en: Status
fr: Statut

en: Strength: Good
fr: Force : Bonne

en: Strength: Strong
fr: Force fort

en: Strength: Very Weak
fr: Force : Très faible

en: Strength: Weak
fr: Force : Faible

en: Strong Password?
fr: Mot de passe fort?

en: Strong Text
fr: Texte fort

en: Style Settings
fr: Paramètres de style

en: Styling & Formatting
fr: Style et formatage

en: Sub Title
fr: Sous-titre

en: Sub Title Color
fr: Couleur du sous-titre

en: Sub Title Font
fr: Police du sous-titre

en: Subject
fr: Sujet

en: Submit
fr: Soumettre

en: Submit Action
fr: Soumettre l'action

en: Submit Button
fr: Bouton de soumission

en: Submit Button Label
fr: Libellé du bouton Soumettre

en: Submit Button Options
fr: Options du bouton Soumettre

en: Submitting form
fr: Formulaire de soumission

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscription / Recurring Payment
fr: Abonnement / Paiement récurrent

en: Subscription Cancelled Message
fr: Message d'abonnement annulé

en: Subscription ID
fr: Identifiant d'abonnement

en: Subscription plan has been canceled successfully
fr: Le plan d'abonnement a été annulé avec succès

en: Subscription Start Date
fr: Date de début de l'abonnement

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: subscriptions
fr: abonnements

en: Success
fr: Succès

en: success
fr: succès

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Summary Text
fr: Texte récapitulatif

en: Suriname
fr: Surinam

en: Suspended
fr: Suspendu

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish
fr: suédois

en: Swedish/Sweden
fr: Suédois/Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Symbol will be display as
fr: Le symbole sera affiché comme

en: Syria
fr: Syrie

en: System Detected Spam Robots
fr: Robots anti-spam détectés par le système

en: Tab Color
fr: Couleur de l'onglet

en: Tablet View
fr: Vue tablette

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Target Users
fr: Utilisateurs cibles

en: Taxonomy is protected
fr: La taxonomie est protégée

en: Template 1
fr: Modèle 1

en: Template 2
fr: Modèle 2

en: Template 3
fr: Modèle 3

en: Template 4
fr: Modèle 4

en: Template 5
fr: Modèle 5

en: Template found.
fr: Modèle trouvé.

en: Template has been added successfully.
fr: Le modèle a été ajouté avec succès.

en: Template has been deleted successfully.
fr: Le modèle a été supprimé avec succès.

en: Template Name
fr: Nom du modèle

en: Template not found.
fr: Modèle introuvable.

en: Template Options
fr: Options du modèle

en: Template options has been saved successfully.
fr: Les options du modèle ont été enregistrées avec succès.

en: Template Saved Successfully
fr: Modèle enregistré avec succès

en: Template Tags
fr: Balises du modèle

en: Template Updated Successfully
fr: Modèle mis à jour avec succès

en: Terminate
fr: Mettre fin

en: Terminate Members
fr: Résilier des membres

en: Terminated
fr: Terminé

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
fr: L'e-mail de test ne fonctionne qu'après avoir configuré les paramètres du serveur SMTP

en: Text
fr: Texte

en: Text Direction
fr: Direction du texte

en: Text field can not be left blank.
fr: Le champ de texte ne peut pas rester vide.

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Textbox
fr: Zone de texte

en: Textbox.
fr: Zone de texte.

en: Thai
fr: thaïlandais

en: Thai/Thailand
fr: Thaï/Thaïlande

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
fr: Merci pour le paiement avec nous, nous vous répondrons bientôt.

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
fr: L'URL de validation du compte que l'utilisateur reçoit après son inscription (si vous activez la fonction de validation par e-mail)

en: The e-mail could not be sent.
fr: L'e-mail n'a pas pu être envoyé.

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
fr: Le fichier n'a pas pu être téléchargé pour des raisons de sécurité car il contient du code malveillant

note: translators: plugin header field 'Description'
en: The most powerful membership plugin to handle any complex membership WordPress sites with super ease.
fr: The most powerful membership plugin to handle any complex membership wordpress sites with super ease.

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
fr: Le seul objectif de ce formulaire est d'ajouter les enregistrements de paiement manqués des utilisateurs afin de suivre tous leurs paiements. Cela ne signifie donc pas que lorsque vous ajoutez Paymnet à partir d'ici pour un forfait, il renouvellera le prochain cycle de paiement ou que tout forfait sera attribué à l'utilisateur.

en: The password field is empty.
fr: Le champ du mot de passe est vide.

en: The password you entered is invalid.
fr: Le mot de passe que vous avez entré n'est pas valide.

en: The passwords do not match.
fr: Le mot de passe ne correspond pas.

en: The selected page is restricted item from access rule. Please select another page.
fr: La page sélectionnée est un élément restreint de la règle d'accès au contenu. Veuillez sélectionner une autre page.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fr: Le fichier téléchargé dépasse la directive MAX_FILE_SIZE spécifiée dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr: Le fichier téléchargé dépasse la directive upload_max_filesize dans php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier téléchargé n'a été que partiellement téléchargé.

en: The user chose not to grant permissions or closed the pop-up
fr: L'utilisateur n'a pas accordé d'autorisations ou fermé la fenêtre contextuelle

en: The username field is empty.
fr: Le champ du nom d'utilisateur est vide.

en: Then
fr: Alors

en: Then Redirect To
fr: Puis rediriger vers

en: There is a error while adding form, Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout du formulaire, veuillez réessayer.

en: There is a error while adding template, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout du modèle, veuillez réessayer.

en: There is a error while closing account, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la fermeture du compte, veuillez réessayer.

en: There is a error while copying, please try again
fr: Une erreur s'est produite lors de la copie, veuillez réessayer

en: There is a error while deleting form set, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de l'ensemble de formulaires, veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting form, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du formulaire, veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting member activities, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression des activités des membres, veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting Message(s), please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression des messages. Veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting Message, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du message, veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting Plan(s), please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du ou des forfaits. Veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting Plan, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du plan, veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting Rule(s), please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression des règles. Veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting Rule, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de la règle, veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting Setup(s), please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression des configurations. Veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting Setup, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de l'installation, veuillez réessayer.

en: There is a error while deleting template, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du modèle, veuillez réessayer.

en: There is a error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'affichage des informations sur la classe CSS ARMember, veuillez réessayer.

en: There is a error while displaying members activities detail, Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'affichage des détails des activités des membres. Veuillez réessayer.

en: There is a error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la génération de la facture avec les détails de la transaction. Veuillez réessayer.

en: There is a error while generating preview of members detail, Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la génération de l'aperçu des détails des membres. Veuillez réessayer.

en: There is a error while generating preview of template, Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la génération de l'aperçu du modèle. Veuillez réessayer.

en: There is a error while generating preview of transaction detail, Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la génération de l'aperçu des détails de la transaction. Veuillez réessayer.

en: There is a error while updating access rules, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour des règles d'accès, veuillez réessayer.

en: There is a error while updating opt-ins settings, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour des paramètres d'inscription, veuillez réessayer.

en: There is a error while updating rules, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour des règles, veuillez réessayer.

en: There is a error while updating settings, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour des paramètres, veuillez réessayer.

en: There is a error while updating template options, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour des options du modèle, veuillez réessayer.

en: There is a error while updating template, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour du modèle, veuillez réessayer.

en: There is an error in uploading file, Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors du téléchargement du fichier. Veuillez réessayer.

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
fr: Il y a une erreur lors de l’activation du module complémentaire, veuillez réessayer.

en: There is an error while installing addon, Please try again.
fr: Il y a une erreur lors de l'installation du module complémentaire, veuillez réessayer.

en: There is an error while loading activities, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors du chargement des activités, veuillez réessayer.

en: There is an error while performing this action, please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'exécution de cette action, veuillez réessayer.

en: There is an error while saving template, please try again
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement du modèle, veuillez réessayer

en: There is an error while updating template, please try again
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour du modèle, veuillez réessayer

en: There is no any form found.
fr: Aucun formulaire n'a été trouvé.

en: There is no any Member(s) found
fr: Aucun membre n'a été trouvé

en: There is no any plan configured yet
fr: Il n'y a pas encore de plan configuré

en: There is no any recent members found.
fr: Aucun membre récent n’a été trouvé.

en: There is no any recent transactions found.
fr: Aucune transaction récente n’a été trouvée.

en: There is no any Transactions found
fr: Aucune transaction n'a été trouvée

en: There is no error, the file uploaded with success.
fr: Il n'y a aucune erreur, le fichier a été téléchargé avec succès.

en: There is no membership found.
fr: Aucune adhésion n’a été trouvée.

en: There is no user registered with that email address.
fr: Aucun utilisateur n'est enregistré avec cette adresse e-mail.

en: There is no user registered with that email address/Username.
fr: Aucun utilisateur n'est enregistré avec cette adresse e-mail/nom d'utilisateur.

en: There is no user registered with that username.
fr: Aucun utilisateur n'est enregistré avec ce nom d'utilisateur.

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
fr: Cette action est irréversible. Êtes-vous sûr de vouloir modifier le plan d'adhésion du ou des membres sélectionnés ?

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
fr: Cet add-on n'est pas compatible avec la version actuelle d'ARMember. Veuillez mettre à jour ARMember vers la dernière version.

en: This currency is not supported by
fr: Cette devise n'est pas prise en charge par

en: This email is already registered, please choose another one.
fr: Cet email est déjà enregistré, veuillez en choisir un autre.

en: This feature is available only in Pro version.
fr: Cette fonctionnalité est disponible uniquement dans la version Pro.

en: This field can not be left blank
fr: Cette case ne peut pas être laissée vide

en: This Field can not be left blank.
fr: Cette case ne peut pas être laissée vide.

en: This field can not be left blank.
fr: Cette case ne peut pas être laissée vide.

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
fr: Ce fichier n'a pas pu être traité en raison du dépassement de la limite de fichiers.

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
fr: Ce prénom n'est pas valide. Veuillez entrer un prénom valide.

en: This Form Name is already exist.
fr: Ce nom de formulaire existe déjà.

en: This is Free Membership Plan.
fr: Il s'agit d'un plan d'adhésion gratuit.

en: This is not a valid import file data.
fr: Il ne s'agit pas d'un fichier d'importation de données valide.

en: This label will be displayed at fronted membership setup wizard page while payment.
fr: Cette étiquette sera affichée sur la page de l'assistant de configuration de l'adhésion frontale lors du paiement.

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
fr: Ce nom de famille n'est pas valide. Merci d'entrer un nom de famille valide.

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
fr: Cette configuration d'adhésion ne peut pas être enregistrée car dans certains cas, la passerelle de paiement ne sera pas disponible. La configuration ne peut donc pas être traitée.

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
fr: Ce message s'affichera lorsque le membre tentera de s'inscrire avec une adresse e-mail bloquée.

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
fr: Ce message s'affichera lorsque le membre tentera de s'inscrire avec un nom d'utilisateur bloqué.

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
fr: Ce lien du menu de navigation sert à définir le lien de déconnexion.

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
fr: Ce forfait compte un ou plusieurs abonnés. Ce plan ne peut donc pas être supprimé.

en: This Set Name is already exist.
fr: Ce nom d'ensemble existe déjà.

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
fr: Ce set_id est l'identifiant d'un ensemble de formulaires créés pour les formulaires de connexion, de mot de passe oublié et de changement de mot de passe. Et en fonction de cet ensemble, le style du formulaire de fermeture de compte sera défini.

en: This social account already added.
fr: Ce compte social déjà ajouté.

en: This user don't have any plans.
fr: Cet utilisateur n'a aucun projet.

en: This username is already registered, please choose another one.
fr: Ce nom d'utilisateur est déjà enregistré, veuillez en choisir un autre.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr: Ce nom d'utilisateur n'est pas valide car il utilise des caractères illégaux. Merci d'entrer un nom d'utilisateur valide.

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
fr: Ce nom d'utilisateur n'est pas valide. Merci d'entrer un nom d'utilisateur valide.

en: This will be replaced with final payable amount.
fr: Celui-ci sera remplacé par le montant final à payer.

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
fr: Ce montant sera remplacé par le montant de la période d'essai du plan.

en: This will be replaced with selected plan's amount.
fr: Celui-ci sera remplacé par le montant du plan sélectionné.

en: This will be replaced with selected plan's title.
fr: Celui-ci sera remplacé par le titre du plan sélectionné.

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
fr: Cet assistant vous aidera à configurer la page d'inscription des membres. Il ne générera qu'un seul shortcode pour les processus tels que la sélection du plan

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
fr: Les adresses e-mail saisies ici seront bloquées lors de l'enregistrement d'un nouvel utilisateur, ce qui signifie que ces mots-clés ne seront pas autorisés à être utilisés comme adresse e-mail lors de l'inscription. Par exemple, si vous saisissez « abc@def.ghi » ici, alors cette adresse e-mail exacte sera bannie, mais si vous saisissez uniquement « test », alors toutes les adresses e-mail contenant « test » seront bannies, comme % s.

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
fr: Les noms d'utilisateur saisis ici seront bloqués lors de l'enregistrement d'un nouvel utilisateur, ce qui signifie que ces mots-clés ne seront pas autorisés à être utilisés comme nom d'utilisateur lors de l'inscription. Par exemple, si vous entrez « test » ici, alors tous les noms d'utilisateur contenant « test » seront bannis, comme %s

en: Tiktok
fr: TIC Tac

en: Title
fr: Titre

en: Title Color
fr: Couleur du titre

en: Title Font
fr: Police de titre

en: Title Position
fr: Poste du titre

en: To
fr: À

en: to
fr: à

en: To can not be left blank.
fr: Ne peut pas rester vide.

en: To Display User's meta field value.
fr: Pour afficher la valeur du champ méta de l'utilisateur.

en: To edit specific form preset fields, click on this button, popup opens, edit fields which you want to update and click on update button.
fr: Pour modifier des champs prédéfinis de formulaire spécifiques, cliquez sur ce bouton, une fenêtre contextuelle s'ouvre, modifiez les champs que vous souhaitez mettre à jour et cliquez sur le bouton de mise à jour.

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
fr: Pour rendre une partie de la phrase cliquable, veuillez utiliser ce modèle

en: To remove specific form fields with its value, click on this button, popup opens, select fields which you want to remove from everywhere.
fr: Pour supprimer des champs de formulaire spécifiques avec leur valeur, cliquez sur ce bouton, une fenêtre contextuelle s'ouvre, sélectionnez les champs que vous souhaitez supprimer de partout.

en: To reset your password, visit the following address:
fr: Pour réinitialiser votre mot de passe, visitez l'adresse suivante :

en: Togo
fr: Aller

en: Token
fr: Jeton

en: Top
fr: Haut

en: Top Belt
fr: Ceinture supérieure

en: total activities
fr: activités totales

en: Total Members
fr: Nombre total de membres

en: total records
fr: enregistrements totaux

en: Total Records To Display
fr: Total des enregistrements à afficher

en: Total Skipped Cycles Of
fr: Total des cycles ignorés de

en: Transaction Date
fr: Date de la transaction

en: Transaction Details
fr: détails de la transaction

en: Transaction has been deleted successfully.
fr: La transaction a été supprimée avec succès.

en: Transaction History
fr: Historique des transactions

en: Transaction ID
fr: identifiant de transaction

en: Transaction Id
fr: Identifiant de transaction

en: Transaction ID Label
fr: Étiquette d'identification de la transaction

en: Transaction ID Label can not be left blank.
fr: L’étiquette d’ID de transaction ne peut pas être laissée vide.

en: Transaction Status
fr: Statut de la transaction

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
fr: La ou les transactions ont été supprimées avec succès.

en: trial active
fr: essai actif

en: Trial Active Label
fr: Étiquette active d'essai

en: Trial Amount
fr: Montant de l'essai

en: Trial amount
fr: Montant de l'essai

en: Trial End Date
fr: Date de fin de l'essai

en: Trial Period
fr: Période d'essai

en: Trial Period Duration
fr: Durée de la période d'essai

en: Trial Start Date
fr: Date de début de l'essai

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
fr: Ce nom d'utilisateur n'est pas valide. Merci d'entrer un nom d'utilisateur valide.

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkish
fr: turc

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Type
fr: Taper

en: Type username to select user
fr: Tapez le nom d'utilisateur pour sélectionner l'utilisateur

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Ukrainian
fr: ukrainien

en: Uncover
fr: Dévoiler

en: United Arab Emirates
fr: Emirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unsuccessful / Cancel Url
fr: Échec/URL d'annulation

en: Untitled Plan
fr: Plan sans titre

en: Untitled Setup
fr: Configuration sans titre

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update Card
fr: Mettre à jour la carte

en: Update Card Text
fr: Mettre à jour le texte de la carte

en: Update Member
fr: Mettre à jour le membre

en: Update Profile
fr: Mettre à jour le profil

en: Update Rules
fr: Règles de mise à jour

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
fr: L’action de mise à niveau/rétrogradation sera appliquée lorsque les utilisateurs modifieront leur plan depuis le frontend. Sélectionnez le niveau de plan approprié qui est supérieur/inférieur au plan actuel et l'action sera exécutée en conséquence.

en: Upgrade Plan
fr: Plan de mise à niveau

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
fr: Mise à niveau vers un autre forfait après l'expiration du forfait actuel (après la fin de la durée)

en: Upgrade to Premium
fr: Passer à la version premium

en: Upgrade To Pro
fr: Passer à Pro

en: Upgrade to Pro
fr: Passer à Pro

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload Cover Photo
fr: Télécharger la photo de couverture

en: Upload File
fr: Téléverser un fichier

en: Upload Profile Photo
fr: Télécharger une photo de profil

en: uppercase
fr: majuscule

en: Use %s to add current user's id in url.
fr: Utilisez %s pour ajouter l'identifiant de l'utilisateur actuel dans l'URL.

en: Use %s to add current user's usrename in url.
fr: Utilisez %s pour ajouter le nom d'utilisateur actuel dans l'URL.

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
fr: Utilisez Cropper pour définir l'image et %1$s utilisez le curseur de la souris pour zoomer sur l'image.

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
fr: Utilisez Cropper pour définir l'image et utilisez le défilement de la souris pour zoomer sur l'image.

en: Useful Links
fr: Liens utiles

en: User
fr: Utilisateur

en: User Already LoggedIn Message
fr: Message de l'utilisateur déjà connecté

en: User already loggedIn message for modal forms ( Navigation Popup )
fr: Utilisateur déjà connectéMessage pour les formulaires modaux (Popup de navigation)

en: User Cancelled
fr: Utilisateur annulé

en: User cancelled login or did not fully authorize.
fr: L'utilisateur a annulé la connexion ou n'a pas donné son autorisation complète.

en: User Closed Account
fr: Compte utilisateur fermé

en: User does not exist.
fr: L'utilisateur n'existe pas.

en: User does not exists.
fr: L'utilisateur n'existe pas.

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: User doesn't exist.
fr: L'utilisateur n'existe pas.

en: User Export
fr: Exportation utilisateur

en: User having role 'administrator' will not be exported.
fr: L'utilisateur ayant le rôle « administrateur » ne sera pas exporté.

en: User ID
fr: ID de l'utilisateur

en: User Id
fr: ID de l'utilisateur

en: User Import
fr: Importation d'utilisateur

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
fr: L'utilisateur est supprimé du site actuel. Veuillez contacter l'administrateur.

en: User is removed from current blog
fr: L'utilisateur est supprimé du blog actuel

en: User Meta 1
fr: Méta utilisateur 1

en: User Meta 2
fr: Méta utilisateur 2

en: User Meta 3
fr: Méta utilisateur 3

en: User Meta Key
fr: Clé méta utilisateur

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: User Not Created
fr: Utilisateur non créé

en: User Plan
fr: Forfait utilisateur

en: User Plan Information
fr: Informations sur le forfait utilisateur

en: User Private Content
fr: Contenu privé de l'utilisateur

en: User Profile Link
fr: Lien vers le profil utilisateur

en: User Role
fr: Rôle d'utilisateur

en: User status has been changed successfully.
fr: Le statut de l'utilisateur a été modifié avec succès.

en: User verification email has been sent successfully.
fr: L'e-mail de vérification de l'utilisateur a été envoyé avec succès.

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
fr: L'utilisateur expirera après un certain laps de temps en fonction de la date attribuée au plan. Par exemple, après un an d'adhésion, après 5 mois d'adhésion et ainsi de suite.

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
fr: L'utilisateur expirera après la certaine date sélectionnée ici. Peu importe quand il a rejoint. Par exemple, si la date est fixée au 31 décembre 2017, tous les utilisateurs bénéficiant de ce forfait expireront à cette date, quel que soit le moment de leur inscription.

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
fr: Détails de base de l'utilisateur Envoi à des opt-ins tels que (e-mail, prénom, nom de famille)

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
fr: Détails des transactions de paiement de base de l'utilisateur (ne stockant aucune donnée de paiement sensible telle que les détails de la carte de crédit/débit.)

en: User's IP Address Information
fr: Informations sur l'adresse IP de l'utilisateur

en: User's Logged in / Logout details
fr: Détails de connexion/déconnexion de l'utilisateur

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
fr: Détails d'inscription de l'utilisateur tels que nom d'utilisateur, mot de passe, prénom, nom de famille et valeur des champs personnalisés (adresse, sexe, etc.)

en: User's subscription has been canceled
fr: L'abonnement de l'utilisateur a été annulé

en: User(s) has been imported successfully
fr: Les utilisateurs ont été importés avec succès

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username Already Exist
fr: Nom d'utilisateur existe déjà

en: Username can not be left blank
fr: Le nom d'utilisateur ne peut pas être laissé vide

en: Username can not be left blank.
fr: Le nom d'utilisateur ne peut pas être laissé vide.

en: Username OR Email Address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse e-mail

en: Username should not contain bad words.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas contenir de gros mots.

en: Users Having No Plan
fr: Utilisateurs n'ayant aucun forfait

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Validation Color
fr: Couleur de validation

en: Validation message
fr: Message de validation

en: Validation Message Background
fr: Contexte du message de validation

en: Validation Message Font
fr: Police du message de validation

en: Validation Message Position
fr: Position du message de validation

en: Validation URL
fr: URL de validation

en: Value
fr: Valeur

en: Vatican City
fr: Cité du Vatican

en: Very Weak Text
fr: Texte très faible

en: Video Tutorials
fr: Tutoriels vidéos

en: Vietnam
fr: Viêt Nam

en: Vietnamese
fr: vietnamien

en: View All Members
fr: Afficher tous les membres

en: View All Transactions
fr: Afficher toutes les transactions

en: View Detail
fr: Voir les détails

en: View Failed Login Attempts History
fr: Afficher l'historique des tentatives de connexion ayant échoué

en: View File
fr: Voir la fiche

en: View Profile
fr: Voir le profil

en: View profile
fr: Voir le profil

en: View Profile Link Label
fr: Afficher l'étiquette du lien de profil

en: Vine
fr: Vigne

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges, États-Unis

en: Watch Tutorial
fr: Regarder le didacticiel

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
fr: Nous vous avons envoyé un lien de réinitialisation de mot de passe, veuillez vérifier votre courrier.

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
fr: Nous vous avons envoyé un lien de réinitialisation de mot de passe, veuillez vérifier votre courrier.

en: Weak Text
fr: Texte faible

en: webmaster
fr: webmestre

en: Website
fr: Site web

en: Website (URL)
fr: URL de site web)

en: Website (URL) can not be left blank.
fr: Le site Web (URL) ne peut pas être laissé vide.

en: Week
fr: Semaine

en: week
fr: semaine

en: Week(s)
fr: Semaines)

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weeks
fr: Semaines

en: weeks
fr: semaines

en: Welcome Guest
fr: Bienvenue Invité

en: What action should be performed while downgrading to other plan
fr: Quelle action doit être effectuée lors du passage à un autre plan

en: What action should be performed while upgrading to other plan
fr: Quelle action doit être effectuée lors de la mise à niveau vers un autre plan

en: What can we describe more?
fr: Que pouvons-nous décrire de plus ?

en: What personal data collected in ARMember
fr: Quelles données personnelles sont collectées dans ARMember

en: What to display when content is restricted
fr: Que afficher lorsque le contenu est restreint

en: What was the dificult part?
fr: Quelle a été la partie difficile ?

en: When user's subscription plan should be cancelled
fr: Quand le plan d'abonnement de l'utilisateur doit être annulé

en: when you change value from below dropdown and save it then it will set new schedular and remove previous one.
fr: lorsque vous modifiez la valeur dans la liste déroulante ci-dessous et que vous l'enregistrez, il définira un nouveau programme et supprimera le précédent.

en: Where
fr: Où

en: Width
fr: Largeur

en: will be effective from
fr: sera efficace à partir de

en: With Respect to its container
fr: Par rapport à son contenant

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Social Profile Fields etc.
fr: Avec cette fonctionnalité, activez les activités sociales telles que l'annuaire des membres/profil public, les champs de profil social, etc.

en: With this feature, you can limit plan, Pay Per Post purchases for members.
fr: Avec cette fonctionnalité, vous pouvez limiter les achats de forfaits Pay Per Post pour les membres.

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
fr: Avec cette fonctionnalité, vous pouvez vendre des publications séparément sans créer de plan(s).

en: With this feature, you can set different content for different user.
fr: Avec cette fonctionnalité, vous pouvez définir différents contenus pour différents utilisateurs.

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
fr: Avec cette fonctionnalité, vous pourrez utiliser les services API d'adhésion pour votre application.

en: With what plugin or theme is incompatible?
fr: Avec quel plugin ou thème est incompatible ?

en: Woocommerce Integration
fr: Intégration Woocommerce

en: WordPress default
fr: WordPress par défaut

en: WordPress Page/Post is restricted by admin
fr: La page/publication Wordpress est restreinte par l'administrateur

en: WordPress Server
fr: Serveur WordPress

en: Wp Role
fr: Rôle Wp

en: WPBakery Page Builder Restriction
fr: Restriction du générateur de pages WPBakery

en: Year
fr: Année

en: year
fr: année

en: Year(s)
fr: Années)

en: Yearly
fr: Annuel

en: Years
fr: Années

en: years
fr: années

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yes
fr: Oui

en: You are already logged in
fr: Vous êtes déjà connecté

en: You are already logged in.
fr: Vous êtes déjà connecté.

en: You are not authorized to login.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à vous connecter.

en: You can add multiple Admin email address separated by comma in case of you want to send email to more than one email address.
fr: Vous pouvez ajouter plusieurs adresses e-mail d'administrateur séparées par une virgule si vous souhaitez envoyer un e-mail à plusieurs adresses e-mail.

en: You can not remove all Conditions
fr: Vous ne pouvez pas supprimer toutes les conditions

en: You cannot remove all plans.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer tous les plans.

en: You have already added password field in you form.
fr: Vous avez déjà ajouté un champ de mot de passe dans votre formulaire.

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
fr: Vous devez disposer d'ARMember version 1.6 OU supérieure pour installer cet addon.

en: You need to set
fr: Vous devez définir

en: You should place comma separated list of file extensions.
fr: Vous devez placer une liste d’extensions de fichiers séparées par des virgules.

en: You should place each keyword on a new line.
fr: Vous devez placer chaque mot-clé sur une nouvelle ligne.

en: You should place each option on a new line.
fr: Vous devez placer chaque option sur une nouvelle ligne.

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
fr: Votre compte a été activé, veuillez vous connecter pour consulter votre profil.

en: Your account has been activated.
fr: Votre compte a été activé.

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
fr: Votre compte à expiré. Veuillez contacter l'administrateur système.

en: Your account is closed successfully.
fr: Votre compte est fermé avec succès.

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
fr: Votre compte n'est actuellement pas actif. Un administrateur doit activer votre compte avant que vous puissiez vous connecter.

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
fr: Votre compte n'est actuellement pas actif. Veuillez contacter l'administrateur système.

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
fr: Ton compte est désactivé. Veuillez contacter l'administrateur système.

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
fr: Votre compte est inactif, vous n'êtes pas autorisé à vous connecter.

en: Your Account is locked for
fr: Votre compte est verrouillé pour

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
fr: Votre compte n'est pas encore activé. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Your Card is declined.
fr: Votre carte est refusée.

en: Your Current Membership
fr: Votre adhésion actuelle

en: Your current password is invalid.
fr: Votre mot de passe actuel n'est pas valide.

en: Your Password
fr: Votre mot de passe

en: Your password changed successfully.
fr: Votre mot de passe a été modifié avec succès.

en: Your password has been changed successfully.
fr: Votre mot de passe a été changé avec succès.

en: Your password has been changed.
fr: Votre mot de passe a été changé.

en: Your password has been reset
fr: votre mot de passe a été réinitialisé

en: Your Password has been reset.
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé.

en: Your password has been reset.
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé.

en: Your password is hashed.
fr: Votre mot de passe est haché.

en: Your password is plain text.
fr: Votre mot de passe est en texte brut.

en: Your profile has been updated successfully.
fr: Votre profil a été mis à jour avec succés.

en: Your profile updated successfully
fr: Votre profil a été mis à jour avec succès

en: Your purchase has not been completed.
fr: Votre achat n'a pas été finalisé.

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
fr: Le forfait sélectionné est payant, veuillez sélectionner un mode de paiement.

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
fr: Le forfait sélectionné est payant, veuillez sélectionner le mode de paiement.

en: Your site is ready & below are the details
fr: Votre site est prêt et voici les détails

en: Your Subscription has been cancelled.
fr: Votre abonnement a été annulé.

en: Your subscription has been cancelled.
fr: Votre abonnement a été annulé.

en: Your Subscription will be canceled on
fr: Votre abonnement sera annulé le

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting.
fr: Votre courrier test n'est pas envoyé pour une raison quelconque. Veuillez vérifier vos paramètres SMTP.

en: Your test mail is successfully sent.
fr: Votre courrier test a été envoyé avec succès.

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zoom In
fr: Agrandir

en: Zoom Out
fr: Dézoomer

en: PHP Maximum Upload Size: MB
fr: Taille maximale de téléchargement PHP : Mo

en: No email template found.
fr: Aucun modèle d'e-mail trouvé.

en: Upgrade to ARMember Pro
fr: Mise à niveau vers ARMember Pro

en: You are not allowed to access the content.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder au contenu.

en: Please enter valid current password.
fr: Veuillez saisir un mot de passe actuel valide.

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: Current password can not be left blank.
fr: Le mot de passe actuel ne peut pas être laissé vide.

en: Restrict Content Shortcode
fr: Restreindre le shortcode du contenu

en: ARMember Block Restriction
fr: Restriction de blocage ARMember

en: Block
fr: Bloc

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
fr: Imbibez les blocs dans ce wrapper pour contrôler la visibilité du bloc interne par plans d'adhésion ou pour un abonnement gratuit uniquement.

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
fr: Si l'une des conditions suivantes est remplie, des restrictions s'appliqueront au contenu

en: Fusion Builder Integration
fr: Intégration de Fusion Builder

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
fr: Permet de définir des restrictions de contenu sur les conteneurs et colonnes Fusion Builder par plan d'adhésion.

en: Oxygen Builder Integration
fr: Intégration du générateur d'oxygène

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
fr: Permet de définir des restrictions de contenu sur le conteneur, la section, la colonne et les composants d'Oxygen Builder par plan d'adhésion.

en: SiteOrigin Builder Integration
fr: Intégration de SiteOrigin Builder

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
fr: Permet de définir des restrictions de contenu sur la ligne et la colonne de SiteOrigin Builder par plan d'adhésion.

en: Bricks Builder Integration
fr: Intégration du constructeur de briques

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
fr: Permet de définir des restrictions de contenu sur les éléments Bricks Builder par plan d'adhésion.

en: ARMember Recent Members
fr: ARMember Membres récents

en: ARMember Recent Payments
fr: ARMember Paiements récents

en: Debug Settings Saved Successfully
fr: Paramètres de débogage enregistrés avec succès

en: Debug Logs cleared successfully
fr: Journaux de débogage effacés avec succès

en: Log ID
fr: ID de journal

en: Log Name
fr: Nom du journal

en: Log Data
fr: Données du journal

en: Log Added Date
fr: Date d'ajout du journal

en: No debug logs found.
fr: Aucun journal de débogage trouvé.

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
fr: Type de publication personnalisé, taxonomie, balise

en: Payment Gateway Debug Log Settings
fr: Paramètres du journal de débogage de la passerelle de paiement

en: View Log
fr: Afficher le journal

en: Download Log
fr: Télécharger le journal

en: Select log duration to download
fr: Sélectionnez la durée du journal à télécharger

en: Last 1 Week
fr: Dernière 1 semaine

en: Last 1 Day
fr: Dernier jour

en: Last 3 Days
fr: 3 derniers jours

en: Last 2 Weeks
fr: 2 dernières semaines

en: Last Month
fr: Le mois dernier

en: All
fr: Tous

en: Custom
fr: Coutume

en: Download
fr: Télécharger

en: Clear Log
fr: Effacer le journal

en: Are you sure you want to clear debug logs?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les journaux de débogage ?

en: Cron Debug Log Settings
fr: Paramètres du journal de débogage Cron

en: Enable Cron Debug Logs
fr: Activer les journaux de débogage Cron

en: Email Debug Log Settings
fr: Paramètres du journal de débogage des e-mails

en: Enable Email Debug Logs
fr: Activer les journaux de débogage des e-mails

en: Debug Log Settings
fr: Paramètres du journal de débogage

en: Add New Condition
fr: Ajouter une nouvelle condition

en: Conditional Redirect
fr: Redirection conditionnelle

en: Too Many Failed Login Attempts(Temporary)
fr: Trop de tentatives de connexion échouées (temporaire)

en: Too Many Failed Login Attempts(Permanent)
fr: Trop de tentatives de connexion échouées (permanentes)

en: Reset Password Link is invalid
fr: Le lien de réinitialisation du mot de passe n'est pas valide

en: Login Failed Message for Social Connect
fr: Message d'échec de connexion pour Social Connect

en: To display the duration of locked account, use
fr: Pour afficher la durée du compte verrouillé, utilisez

en: To display the number of remaining attempts use
fr: Pour afficher le nombre de tentatives restantes, utilisez

en: To display Login link use
fr: Pour afficher le lien de connexion, utilisez

en: (This message will be used only when password is changed from password reset link sent in mail)
fr: (Ce message sera utilisé uniquement lorsque le mot de passe est modifié à partir du lien de réinitialisation du mot de passe envoyé par courrier)

en: (This message will be displayed in reset password form where user comes by clicking on reset password link)
fr: (Ce message sera affiché dans le formulaire de réinitialisation du mot de passe où l'utilisateur vient en cliquant sur le lien de réinitialisation du mot de passe)

en: (This message will be displayed on page where user comes by clicking expired reset password link)
fr: (Ce message sera affiché sur la page où l'utilisateur vient en cliquant sur le lien de réinitialisation du mot de passe expiré)

en: To display allowed minimum characters use
fr: Pour afficher le nombre minimum de caractères autorisé, utilisez

en: To display allowed maximum characters
fr: Pour afficher le nombre maximum de caractères autorisés

en: Are you sure you want to cancel this subscription?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler cet abonnement ?

en: ARMember Database Update Required
fr: ARMember Mise à jour de la base de données requise

en: Update ARMember Database
fr: Mise à jour ARMember Base de données

en: ARMember database Updation in Progress
fr: ARMember Mise à jour de la base de données en cours

en: ARMember database updation process done
fr: ARMember processus de mise à jour de la base de données terminé

en: Thanks!
fr: Merci!

en: One Minute
fr: Une minute

en: New Navigation Menus
fr: Nouveaux menus de navigation

en: If BuddyPress plugin is active then use BuddyPress avatar
fr: Si le plugin BuddyPress est actif, utilisez l'avatar BuddyPress

en: Upcoming Subscriptions
fr: Abonnements à venir

en: Invoice ID
fr: Numéro de facture

en: Please select Edit Profile form.
fr: Veuillez sélectionner le formulaire Modifier le profil.

en: ARMember Action Button
fr: ARMember Bouton d'action

en: Link type
fr: Type de lien

en: Display User Info
fr: Afficher les informations utilisateur

en: ID:
fr: IDENTIFIANT:

en: Select Forms
fr: Sélectionnez les formulaires

en: ARMember Is User In Trial Period
fr: ARMember L'utilisateur est-il en période d'essai

en: If User In Trial Period
fr: Si l'utilisateur est en période d'essai

en: Content to display
fr: Contenu à afficher

en: ARMember Membership Setup
fr: ARMember Configuration de l'adhésion

en: Hide Setup Title
fr: Masquer le titre de la configuration

en: Start On
fr: Démarrer

en: Current Membership Buttons options
fr: Options actuelles des boutons d’adhésion

en: Display Cancel Subscription Button
fr: Afficher le bouton Annuler l'abonnement

en: Current Membership Other options
fr: Adhésion actuelle Autres options

en: Show content to
fr: Afficher le contenu à

en: Require membership Plan to access this content.
fr: Exiger un plan d'adhésion pour accéder à ce contenu.

en: ARMember Settings
fr: ARMember Paramètres

en: ARMember Latest Users
fr: ARMember Derniers utilisateurs

en: Cross Fade
fr: Fondu enchaîné

en: ARMember Change Password
fr:  ARMember Changer le mot de passe

en: Form Type
fr: Type de formulaire

en: Modal Trigger Type
fr: Type de déclencheur modal

en: ARMember Edit Member
fr: ARMember Modifier un membre

en: ARMember Forgot password
fr: ARMember Mot de passe oublié

en: ARMember Register Form
fr: ARMember Formulaire d'inscription

en: ARMember Login
fr: ARMember Se connecter

en: ARMember Profile
fr: ARMember Profil

en: ARMember Social Profile
fr: ARMember Profil social

en: ARMember Partial Content Restriction
fr: ARMember Restriction de contenu partiel

en: LoggedIn Users
fr: Utilisateurs connectés

en: Non LoggedIn Users
fr: Utilisateurs non connectés

en: Select User Roles
fr: Sélectionnez les rôles d'utilisateur

en: Content to display on true condition
fr: Contenu à afficher en état réel

en: Content to display on false condition
fr: Contenu à afficher en cas de fausse condition

en: Payment Transactions List
fr: Liste des opérations de paiement

en: Used coupon Code
fr: Code promo utilisé

en: Used coupon Discount
fr: Coupon d'occasion Remise

en: TAX Percentage
fr: Pourcentage de TAXE

en: TAX Amount
fr: Montant de la taxe

en: Display View Invoice Button
fr: Afficher le bouton Afficher la facture

en: View Invoice
fr: Voir la facture

en: ARMember Membership Setup Form
fr: Formulaire de configuration d’adhésion à ARMember

en: Link or Button Text
fr: Texte du lien ou du bouton

en: ARMember Membership Shortcode
fr: Code court d’adhésion à ARMember

en: Enter User Meta Name
fr: Entrez le méta-nom de l'utilisateur

en: Select User Plans
fr: Sélectionnez les forfaits utilisateur
